Minder bloemen verkocht in 1975 Heuls bedrijf maakt per dag slaatj es duizenden zonder sla FRUIT> Ui GEMIDDELDE BLOEMENPRIJZEN IETS HOG HAUSSE OP BOLLENMARKT DUURT VOO Stro-etend monster in West-Duitsland VLAK NAAST WESTLANDSE KASSEN GROENTE, BLOEMEN EN BOLLEN GIETWATER GROOT PROBLEEM TlUNBOU^j ONDERZOEK GERICHT OP STAGNATIE VERBRUIK IN GEZIN DEN HAAG üit een onder zoek, dat in opdracht van het Prod uktsc hap voor Sierge wassen is ingesteld blijkt, dat in West-Duitsland, Engeland en Nederland gedurende het jaar 1975 minder bloemen en planten werden gekocht, dan in het voorgaande jaar. Welis waar liggen de totale prijsbe- stedingen hoger, maar in 1975 begonnen zich tekenen te ver tonen van stagnatie in het ko pen van bloemen. Het onderzoek van de panels richtte zich vooral op het ge- zinsverbruik van losse bloe men en planten. Gesteld kan worden, dat bij stagnatie in het gezinsverbuik, dan ook de markt van bindwerk stag neert Wat West-Duitsland betreft, was in 1972 de verkoop van bloemen met 41 procent geste gen tegenover 1971, in 1973 met 33, 1974 met 11 en het afgelopen jaar met slechts 2 procent. In Nederland werd in 1974 nog 14 procent oftewel 359 miljoen gulden aan bloe men en planten besteed, vorig jaar 372 miljoen of 4 procent méér. In Engeland stegen die beste dingen het afgelopen jaar met nauwelijks 1 procent De voor de Nederlandse bloemisterij zo belangrijke West-Duitse markt vertoont weinig groei. Toch is onze export naar dat land in 1975 nog met 10 pro cent toegenomen. Maar de im porten uit andere landen na men met plm. 25 procent toe, zodat Nederland er niet zo erg best af kwam. Geconcludeerd kan worden, dat de West-Duit se bloemenkwekers een deel van hun produktie aan de im port hebben moeten afstaan. Hoewel in West-Duitsland en in Nederland het percentage bloemen kopende gezinnen in 1975 nog boven de 85 procent lag, valt toch te constateren, dat ook voor Nederland de bloemenaankoop in het bui tenland hoger ligt In de winter en het vroege voorjaar bijvoorbeeld, ligt het percentage dat bloemen koopt in West-Duitsland ongeveer twee derde hoger dan dat in Nederland. In de zomer en het najaar ligt het koperspercenta ge in Nederland de helft ho ger. Gewoonlijk ligt in Enge land het koperspercentage van bloemen op ongeveer èen vijf de deel van dat in Nederland. Alleen in het bolbloemensei- zoen koopt 35 procent van alle Britse gezinnen zeer goedkope narcissen. De prijzen die in Duitsland voor de bloemen moet worden betaald, liggen op het dubbele van die in Nederland. Dit verklaart voor een groot deel de aantrekkingskracht van de Nederlandse bloemen. Om dezelfde redenen krijgt ons land in Groot-Brittannië nauwelijks een voet aan de grond, omdat buiten de zo mer, daar de prijzen ongeveer 30 procent lager zijn dan die in Nederland. In Nederland en West-Duits land zo blijkt ook uit genoemd onderzoek van PVS, neemt het aandeel van levensmiddelen- bedrijven in de afzet van bloe men en planten heel langzaam toe. In Groot-Brittannië is er nauwelijks enige verkoop van bloemen via die kanalen, maar wel van potplanten. In het al gemeen blijven de traditionele kanalen de bloemenhandel be heersen. In-het Westduitse Soest kan men een nieuw soort landbouwmachi nes aan het werk zien. In plaats van de gebruikelijke balen stro op de velden, maakt deze machi ne. een zogenaamd stro-etend monster, stromatjes en rolt ze meteen op tot een grote strorol met een diameter van meer dan twee meter. Deze nieuwe metho de heeft het voordeel, dat het stro gemakkelijker vervoerd kan worden in grote hoeveelheden. Kers zo groot als 'n pruim HAMBURG In de ooft- schuur van West-Duitsland, aan de Neder-Elbe bij Ham burg, is een „reuzekers" ge kweekt De zeer donkere, zoete kers weegt ongeveer tien gram en daardoor twee keer zoveel als een „normale" kers. Super- kers „Erika" is het resultaat van 23 jaar experimenteren en telen en is ontstaan uit een kruising van de soorten „Ru- be" en Stechmann's Bunte". Om nu eens iets anders dan klaagtonen uit kringen van tuinbouw en bloementeelt te laten horen, de omzet aan de CCWS bedroeg afgelopen week ruim het dubbele van de voorgaande week, toen er ook reeds tevre den en bemoedigende klanken in de bloe menhandel vielen te beluisteren. Bij een totale aanvoer van bijna 10 miljoen stuks of bossen, bedroeg afgelopen week de omzet 7.651.292,23 tegenover de bijna 12 miljoen stuks of bossen, die in dezelfde week van het vorig jaar 3.006.820,31 op brachten. Waaraan wel moet worden toegevoegd, dat betreffende week van het vorig jaar zo'n beetje de slechtste van het hele jaar was in de bloemenhandel. Maar tevens zij vermeld, dat de gemiddelde prijzen voor de bloemen in de afgelopen week nog weer hoger lagen dan in de week daarvoor, toen er ook reeds een stijging viel te vermelden. Over de totale lijn viel zelfs een drie of viermaal hogere prijs dan voor gaande week te constateren. Er mag veilig worden gesteld, dat de bloe men duur tot zeer duur zijn, waarover straks meer. De totale omzetcijfers noemden we hierboven. De snijbloemen deden het best; bij aanvoer van 9.481.879 stuks of bossen (v.j. 873.342) brachten die 7.235.247,57 op. Buitenlandse bloemen, aanvoer 25.908 stuks of bos (v.j. 66.665) op brengst 19.061,75 168.417,57). Potplanten 231.859 stuks (145.170) opbrengst 393.940,75 (168.417,57) Perkplanten 26.710 stuks (22.140) opbrengst 3.042,16 (2.535,13)."Hieruit blijkt dus. dat de snijbloemen, met een opbrengststijging van rond 1 1/2 miljoen gulden, voor een forse verbetering in de bloementoestand hebben gezorgd. Maar ook de planten heb ben daartoe met ruim 200.000 een bijdrage geleverd. Nog duidelijker wordt de situatie, wanneer we de gemiddelde prijzen van een aantal bloemen vermelden, met tussen haakjes die van dezelfde week in het vorig jaar. Anjers 47 ct (8 ct) troschrysanten 3,41 (1,14) fresia 2,43 (84) irissen 3,65 (39) snijgroen trosanjers 4,14 (1,26) leliekelk lelietak 71 (24). Het meest in het gend zijn dus wel de troschrysanten ook de irissen en trosanjers. Maar de aanvoer van anjers bedroeg pen week met ruim 2 miljoen stuks, de helft minder dan in het dat werkt uiteraard ook op de nriisim,, Van fresia met nog geen de aanvoer eveneens minder, ruim 150.000 bos. Maar in de het verschil minder groot dan in speil, aanvoer nu 321.755 tegen jaar. Uiteraard waren er uitschieters in zen, anjers zelfs tot bijna 8 tot 5,50, rozen 75 cent. Van men, zoals de anjers, fresia en tro: i kan dus worden gesproken van ee^n goede prijs. Met de fresia is het aflopende zaak. De gladiolen, die in gaan toenemen, deden het nog niet in de prijs die tussen de 1,50 De „hausse" duurt voort. Even heeft het er op de Hillegomse bloembollenbeurs op gele ken dat de exporteur, die met zo veel stellig heid een daling der prijzen profeteerde, (is vorige week in deze rubriek even ten tonele gevoerd) gelijk zou krijgen. Maandag was de handel inderdaad in kalmer vaarwater gekomen, maar nog geen dag later stonden de telefoons van de Commissionnairs rood gloeiend. Toen werd nl. bekend dat op de veiling van de Coöp. Bloembollen Centrale in Bovenkarspel enkele duizenden manden minder waren aangevoerd dan in de voor gaande weken en dat bracht de exporteurs meteen weer in de alarmstemming. „Het is vandaag weer bal", zo verzuchtte een der vertegenwoordigers van CNB te Lisse. Hij kreeg geen gelegenheid een slok koffie te nemen. Nauwelijks had hij de haak van zijn telefoon neergelegd of de bel rinkelde weer en kwam er ongeduldige exporteur aan de lijn met het vriendelijke maar dringende verzoek snel een partij Apeldoprn voor hem op te zoeken. En liefst onder de 11 per 1000... Van de geringe prijsdaling zoals bijv. bij enkele „brand"-soorten als Kees Nelis, Mir- joran en nog een stuk of wat cultivars, was dan ook in het midden van de week niets meer te bemerken. Waar wél wat van af ging, was van de narcissenprijzen. Noterin gen van 32 voor mooie „enen" van Golden Harvest, die tot voor kort niet ongewoon waren, bleken er nu niet meer bij. Men kocht ze nu voor 28 per 100 wat men ook nog altijd geen habbekrats kan noemen. Met de irissen is het helemaal een gekken huis geworden. Meldden we vorige week een opbrengst van 17 per 100 voor tienen van Ideal, als het absolute maximum, deze week zijn er verkocht voor 19 per 1000. Twaalven van Apeldoorn bleven heel graag en gingen weg voor 11.50 tot 12.50 per 1000. Voor twaalven van Attila gaf men 16 alsof het om een paar warme broodjes ging, terwijl Don Quichotte en Rosario nog duur- Hor i.rarpr. Vlak naast de kassen in een voormalig kerkgebouwtje is de „slaatjesfabriek" gevestigd se op de slaatjes te spuiten. (Van een medewerker) KWINTSHEUL Naast de patat, de bal gehakt en het broodje ham of kaas, is het slaatje niet meer weg te den ken bij wat men wel „vlugge maagvullertjes" noemt Vlug en lekker. Aan de Heulweg vijftig in Kwintsheul, pal naast de kas sen van het Westlands tuin bouwgebied, ligt het bedrijf van de vijf en dertig jarige heer R. C. H. Kleer. In het voormalige gereformeerde kerkje wordt hard en vooral hygiënisch gewerkt aan het fa briceren van fris uitziende slaatjes. Zonder sla want die is te vlug niet mooi meer. In 1971 begon de heer Kleer op de Loosduinsekade, ver huisde naar de Oude Haag- weg, groeide ook uit dit pand en betrok toen het huidige ge bouw. In de erbij behorende pastorie woont hij nu met zijn gezin. Hoewel over een flinke ruimte beschikkend wordt de bedrijfsruimte binnen enkele maanden weer met een 90m2 uitgebreid. De slaatjes maken opgang. Et telijke duizenden gaan er per dag de deur uit en worden of via grossiers door het gehele land gedistribueerd of zelf ver kocht aan kantines, campings. Zelfs het belastingkantoor in Slaatjes bij de vleet, maar zonder een blaadje sla Den Haag is een regelmatige afnemer. De voornaamste ingrediënten die het slaatje zo lekker doen zijn, bestaan uit tong, in de cutter vermalen met augurk, aardappelen en diverse krui den, welke laatste het geheim van de smid vormen. De mas sa wordt, met folie overdekt, in bakken het koelhuis ingere den. Na de koeling worden in de hoge, fris betegelde zaal, door een twaalftal medewer kers, de alluminium bakjes ge vuld. Eerst de pasta waarover de mayonaise wordt gespoten, vervolgens de garnering, be staande uit een schijfje au gurk, een plakje tomaat, wor telsla en ei. Over het geheel wordt de folie getrokken. Me vrouw Kleer werkt evenhard mee in het bedrijf als haar man en is uiterst streng waar het op hygiëne aankomt Voorzover niet uit blik worden alle ingrediënten iedere dag vers ingekocht, de tong, de tomaten (biologisch dyna misch geteeld) en de eieren. Alles gaat, in kistjes van vijf tien slaatjes, ook vers de deur uit en niets blijft overstaan tot de volgende dag. Een slaatje weegt zo ongeveer 160 gram en is, maar dat wist men al, rijk aan calorieën. Het inlaatgemèèl van Delfland in Leidschendam met de Mede hiervan is de kwaliteit van het gietwater aanvullende noodbemaling in verband met de droogte. Westland afhankelijk. 1 Preludium, Kees Nelis en Mirjoran tussen de 14 en 15 per 100. ven van Brilliant Star waren per 100 niet te koop en de Yokohama een tulp berucht om vatbaarheid voor virus, maar het water en zeer gewild in de Scanfclagi sche landen, bracht van 17 tot 100 op. Van de nieuwe Darwinhybride werden de twaalven verkocht voor 100. Intussen is de handel voor 1977 al of Bo gekomen. Er zijn met name grote afgesloten in Apeldoorn, waarbij twaalven een prijs werd genoteerd per 100. Dat zijn dus de bollen die34— 1977 gerooid moeten worden en waan am plantgoed in oktober a.s. nog de moet. Hoe de oogst zal zijn weet uil ats. geen sterveling en hoe de exporteurs h al in het buitenland zullen verkopen, i-! Sc) i trrnnt mvsterie. (2( De aanhoudende droogte speelt voor het Westland een belangrijke rol bij de kwaliteit van het gietwater. Er is thans nog wel sprake van een beperkt aanbod van groen ten, maar dit hoeft echt niet lang te duren als de tuinders in staat zijn om met kwalita tief goed gietwater te kunnen beregenen. Onder goed gietwater wordt verstaan, water waarvan het aantal mg. zout niet boven de 150 200 mg. per liter komt Water geven kan men in veel glastuinbouwgebieden wel, maar als de kwaliteit van het gietwater niet optimaal is, dan zal dit ook een optimale groei van de gewassen belemmeren en zal de oogst ook kleiner uitvallen. Extreme prijzen in de groente-sector kunnen mede tegengegaan worden door te zorgen dat belangrijke tuinbouwgebieden kunnen beschikken over goed gietwater. Deze zomer heeft dan ook hopelijk aangetoond dat een goede zoetwatervoorziening niet alleen van belang is voor de tuinders, maar dat hier ook uitdrukkelijk het belang van de hele bevolking mee gediend is. (Afgezien nog van de drinkwatervoorziening). Misschien gaat er nu toch bij sommige overheidsinstanties een rood lampje branden, nu de aanleg van een zoetwater kanaal een steeds belangrijker nationaal karakter krijgt De marktsituatie verandert slechts lang zaam. Veel groentegewassen worden op de veiling nog steeds tegen aantrekkelijke prij zen verkocht. Dit wil echter beslist niet zeggen dat de tuinders nu het geld voor het oprapen hebben, want de zorg voor de gewassen vraagt een niet te onderschatten aandacht Men moet ook bedenken dat als er veel doordraai van groenten is, dan wordt er in de meeste landelijke dagbladen lang goedkoop is, maar voor de consumen deze prijsdaling toch neer op zo'n 1 kg. Verwacht wordt dat de huidige ai |jj prijzen geen stand zullen houden en I niet onaanzienlijke prijsdaling verwa< worden. De aanvoer van sla laat I merken van de droogte, het aanbod i pf met als gevolg dat er hier ook sprake f\ een prijsdaling van gemiddeld 82 ce krop naar gemiddeld 45 cent per kro hier ziet het er naar uit dat deze pri de komende week moeilijk zal kunner haven. De aanvoer van bloemkool steeds beperkt, toch wordt er een to van de aanvoer verwacht met als gev de prijs van de „achten" beneden gulden per stuk zal dalen. De prijz< snijbonen en sperziebonen hebben verandering ondergaan, ze zijn wel i daald, maar ze zijn nog steeds niet koop. Dit zal er voor de rest van hetJ ook niet direkt meer inzitten, (sni 4,00 per kg., sperziebonen 3,35 p Goedkoper zijn de pronkbonen, deze van de week verkocht voor 2,60 i De aanvoer van waspeen is behoorli groter als' vorig jaar, de prijs sch< rond de 50 cent per kg., dus een di goedkopere groente. Mede door het aanbod van waspeen vertoont de b( prijs een dalende tendens, namelijk de 1,00 en 1,20 per bos. De vraa en de aanvoer van prei blijkt zeer ct te zijn, vandaar dat de prijs niet vee den de 1,60 per kg. kwam. Kroten verhandeld tegen een prijs van 50 c< kg. Chinese kool varieert in prijs var 92 „cent per kg. Rode kool noteert gulden per kg. Postelein is ook niet duur te noemen, nl. 60 cent per kilo. zoveel aandacht niet aan besteed. Vandaar dat er reeds gewezen werd op het nationaal belang van een goed draaiende tuinbouw in Nederland. Extreme situaties kunnen dan voorkonden worden. Dat de groente-prijzen hoog zijn daar is van veel kanten al op gewezen. Deze week riet de marktsituatie er als volgt uit Tomaten. Bij de tomaten is duidelijk dat de prijzen zich niet kunnen handhaven. Voor de A-to maten rijn de prijzen gedaald naar 1,04 per kg. Als belangrijkste oorzaak valt aan te wijzen de toenemende aanvoer van volle- gronds-tomaten in het buitenland, die een merkbare invloed hebben op de binnenland se marktsituatie. Het aanbod van tomaten in Nederland is thans van beperkte omvang zeker als er gekeken wordt naar de aanvoer van vorig jaar. Er wordt binnen een aantal weken wel verandering verwacht, daar dan de produktie van de herfstteelt op gang begint te komen. Komkommers. Ondanks de kleinere aanvoer in vergelijking met vorig jaar hebben de prijzen van de komkommers zich ook niet kunnen handha ven. De sortering van 61/76 zakte naar 44 cent per stuk, de lichtere sortering 41/51 daalde naar 26 cent per stuk. Bij de kom kommers kan er dus niet meer gesproken worden van extreem hoge prijzen. Ook bij deze teelt kan men een vergroting van de aanvoer verwachten door het op gang ko men van de produktie bij de herfstteelt Overige gewassen. De gemiddelde prijs van andijvie is gedaald van 2,52 per kg naar 1,70 per kg. Dit wil echter niet zeggen dat andijvie nu ineens

Leidse Courant | 1976 | | pagina 12