Onbekende ziekte vuurproef voor Gezondheidsinstituten rouwen van Eibert Meester ongenuanceerd door slijk gehaald? ,de, Voormalige verzetslieden: )INSDAG 17 AUGUSTUS 1976 10 LEIDSE COURANT PAGINA'll jlthoven ANP De geheimzinnige egte die kort kortgeleden Ameri- )anse congresgangers in Philadelphia ceft getroffen, zou zeker niet zo snel itdekt zijn als er in de Verenigde taten niet zo'n goed werkende ge- mdheidsdienst zou bestaan. Dit stel- n deskundigen van de Geneeskundi- Hoofdinspectie en het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid in (RI- VlBilthoven, een instelling van het ministerie van Volksgezondheid. Ook andere hoog ontwikkelde landen als de Sovjet Unie of Westeuropese landen kennen instituten die in staat zijn dergelijke spectaculaire uitbarstingen van onbekende ziekten snel te consta teren en vervolgens uitgebreide maat regelen te nemen om in de eerste plaats de erdoor getroffen -atiënten te helpen en tegelijk uitgebreid op zoek te gaan naar de oorzaken, waarna dan in een tweede stadium gezocht dient te worden naar het juiste geneesmid del of de juiste medische behandeling. Onvermijdelijk is daarbij dat, als het om een ernstige ziekte gaat, er doden vallen, zoals ook in de Verenigde Sta ten is gebeurd. Pas als de verschijnse len zich hebben geopenbaard en als iets vreemds zijn onderkend, kan een uitgebreid arsenaal aan mensen en hulpmiddelen worden gemobiliseerd om alles uit en te na te onderzoeken. ld juli werd in de Amerikaan- stad Philadelphia een con- gehouden van Amerikaan- ex-militairen die in Vietnam Iden gevochten. Inmiddels 27 van hen overleden aan geheimzinnige ziekte, die gszins op longontsteking leek ir die dat toch niet bleek te De ziekte ging met heftige iptomen gepaard en zeer ho- koorts. Van de deelnemers esten 128 in ziekenhuizen rden opgenomen. Overigens de epidemie nu tot staan gekomen, maar de ziekte is ook geconstateerd bij twee Inemers aan een recent con- in dezelfde* Amerikaanse Ir de oorzaak van de ziekte og weinig bekend. Daarnaar den in gespecialiseerde labo- na uitgebreide onderzoeken steld, waarbij de aandacht richt op het vinden van een teverwekker als een bacte- if een virus. De verschijnse- zoals hoge koorts, wijzen in ichting van een infectie, uit te zoeken vergt echter itens twee weken", zegt dr. lekker, die als deskundige iet gebied van virussen aan RIV is verbonden. „Je moet materiaal van de patiënten imelen, zoals bloed of spu- en daar moet je dan uitge- le proeven mee doen met lei virussen die je wel kent lie nauwkeurig geklassifi- zijn. Daarnaast moet je de Haten afwachten van proe- op muizen, met celkweken èieren. Belangrijk is in dit land vergelijking van een e bloedmonster met een de, dat enige tijd later fde patiënt is genomen. Als zogenaamde antistoffen bloed vindt, heb je een ijke aanwijzing waar- verder kunt zoeken". Cohen van het RIV wijst |dat er nog weinig weten- ilijke gegevens over de naar buiten zijn gekomen, met is hem gebleken dat de 2ee kennelijk niet besmette- uftis, omdat mensen uit de vrijfying van de betreffende niet ziek zijn gewor- ren. Volgens dr. H. Bijkerk, ded afdeling infectieziekten Een groep Amerikaanse oudstrijders tijdens hun jaarlijks congres. Enkelen ervan werden kort daarna ernstig ziek als gevolg van een onbekend virus en stierven eraan, zoals de man geheel rechts, terwijl anderen (onder meer de man links) ernstig ziek werden. van de geneeskundige hoofdin spectie van het ministerie van Volksgezondheid, bestaat er tus sen de gezondheidsinstanties van de verschillende hoogont wikkelde landen en hetbureau van de Wereldgezondheidsorga nisatie een uitstekende informa tie-uitwisseling over dit soort ge vallen en andere opmerkelijke of merkwaardige ziektever schijnselen. Een bekend voor beeld daarvan zijn de informa ties over griepvarianten, even eens een virusziekte die in aller lei gedaanten, van goed- tot kwaadaardig, kan opduiken. Oplettendheid van artsen en an dere deskundigen, die te maken krijgen met afwijkende ziekte verschijnselen zijn het allereer ste begin van de strijd tegen de oorzaken ervan. Dr. Bijkerk: „Het is nu eenmaal zo dat art sen wel eens iets over het hoofd zien, vooral als het om zeldzame dingen gaat. Men kan hierbij denken aan patiënten in Neder land die aan een tropische ziek te lijden. Niet elke arts denkt daar direct aan, als hij bij een patiënt komt met verschijnselen die hij niet direct kan thuisbren gen". Ook moet elke arts en elk zie kenhuis weten dat men in alle gevallen contact moet opnemen met de inspectie voor de Volks gezondheid of het RIV, even tueel via plaatselijke GGD's of regionale gezondheidsdiensten. Op die plaatsen zijn volgens dr. Cohen het apparaat en de des kundigen aanwezig om de ver schijnselen diepgaand in labora toria te onderzoeken. Ook kan via het RIV een beroep worden gedaan op buitenlandse centra of gespecialiseerde laboratoria van ziekenhuizen of universitei ten in Nederland. „We worden ook wel veel ge raadpleegd", aldus dr.Cohen. „soms wel eens te veel. Maar we houden vast aan de stelregel dat men ons liever tienmaal onno dig belt, achteraf bezien, da- neenmaal te laat". Prof. dr. E. H. Kampelmacher van het RIV herinnert zich uit de Nederlandse praktijk een soortgelijk geval als dat in Phi ladelphia, zij het dat hier de ziekteverschijnselen aanzienlijk minder ernstig waren en over een veel langere tijd gespreid. Kinderen kregen acute ver schijnselen die precies leken op een blindedarmontsteking. Bij operatie bleken echter klieren in de buikholte opgezet. Er werden stukjes weggenomen en die wer den uitvoerig onderzocht bij het RIV. De ziekte bleek veroor zaakt te worden door een bacte rie, die bepaald geen visite kaartje bij zich droeg. Langza merhand werd een groter aantal gevallen bekend, met telkens weer dat zelfde micro-organis me als oorzaak. Uiteindelijk kon de zaak worden opgelost en bleek dat de infectie werd over gebracht als kinderen heel nauw contact hadden met huis diertjes als cavia's of marmot ten. Zo'n vijftien jaar geleden raakte Nederland in opschudding door de „blaasjesziekte". Mensen kre gen last van een soort jeukende uitslag. De deskundigen van de gezondheidsinstituten stonden aanvankelijk voor een raadsel. De normale werktijden in de laboratoria en vergaderkamers werden verveelvoudigd om uit te zoeken wat er aan de hand was. Tot iemand een verband meende te zien met een bepaald merk plantenmargarine („Plan- ta"). Dit werd uitvoerig nage gaan. Bij het RIV zegt men thans dat „het absoluut weten schappelijke bewijs van die re latie tussen Planta en die blaas jesziekte nooit is geleverd, maar de aanwijzingen waren wel heel sterk. De produktie van de be treffende margarine is stopgezet en de ziekte verdwenen". Vol gens dr. Bijkerk is die „Planta- affaire" wel aanleiding voor het ministerie van Volksgezondheid geweest een wet te maken die het de minister mogelijk maakt, indien nodig, artsen te verplich ten merkwaardige symptomen te melden bij centrale instanties. Bij constateren of zelfs vermoe den van besmettelijke ziekten is de arts zonder meer verplicht dit te melden. Niet alle ziekten worden veroor zaakt door micro-organismen, er kan ook sprake zijn van gifti ge stoffen als oorzaak. Ook daarop is het RIV volgens dr. Cohen zo goed mogelijk voorbe reid. Men kent er het Nationaal Vergiftigingen Informatie Cen trum, waar alle mogelijke gege vens over vergiften en de reac ties van het menselijk lichaam erop plus de tegenstoffen aan wezig zijn. Dr. Cohen: „als wij hier een melding krijgen over merkwaar dige ziektegevallen, dan komen Onderzoek van een patië geheimzinnige ziekte, waarnj wij er meestal wel uit. Dat kan snel zijn maar natuurlijk kan het ook wel wat langer duren, vooral als het om onbekende ziekteverwekkers gaat. Het gro te voordeel van dit instituut is dat mensen van alle mogelijke deskundigheid hier aanwezig zijn. Die worden om de tafel gezet om de zaak te bespreken en ieder gaat op zijn eigen ter rein aan het werk om iets te ontdekken". Het gaat daarbij om chemische en farmacologische onderzoe kingen en om speurwerk naar ziekteverwekkende organismen als virussen, bacteriën, schim mels of parasieten. Ergens moe ten volgens hem wel aanwijzin gen te voorschijn komen in wel ke sector men verder moet zoe ken. Ondertussen dienen de aan de ziekte lijdende patiënten ver zorgd te worden, maar dat is volgens dr. Cohen duidelijk geen taak voor het RIV, maar voor de artsen in het ziekenhuis. Uiteraard worden wel informa ties uitgewisseld over de bevin dingen in het ziekenhuis waar de hetiënt ligt en de laboratoria. In het denkbeeldige geval van een buitengewoon kwaadaardi ge en besmettelijke ziektever wekker van onbekende signa tuur, waaraan veel mensen overlijden, zullen het RIV en andere bij de bestrijding inge schakelde instituten de gewone procedure volgen, zij het zeker intensiever: zorgvuldig onder zoek van wat wordt genoemd it die aangetast is door de ir men thans speurt. het patiëntenmateriaal, totdat er iets gevonden is. In de zieken huizen zal men dan, zo vult dr. Bijkerk aan, het beproefde mid del van de quarantaine toe moe ten passen. Dr. Cohen wil in dit verband nog wel kwijt dat over igens ook het RTV niet opgewas- sen is tegen een soort zondvloed op dit terrein. Dr. Bijkerk vindt dat de Neder landse bevolking „wel een bee tje verwend" is: Cholera en an- dere besmettelijke ziekten kwa men veertig tot vijftig jaar gele den nog regelmatig voor, thans vrijwel niet meer. Over de epi demie van verkeersongevallen lijkt niemand zich druk te ma ken, maar als één geval van cholera in ons land zou worden gesignaleerd, zou bij ons de tele foon niet stilstaan". Het laatste geval van enige pa niek onder deNederlandse be volking dateert volgens dr. Co- hen van de kinderverlammings epidemie rond 1956, toen meer dan tweeduizend mensen deze ziekte bleken te hebben opgelo pen. Gezinnen gingen toen uit bedreigde gebieden verhuizen. Overigens heeft massale vacci- natie tegen deze door een virus veroorzaakte ziekte, waartegen op zich geen geneesmiddel be staat, de ziekte tot vrijwel nul gereduceerd. Dr. Cohen: „Ge lukkig heeft de Nederlandse be volking via zijn belastingcentjes ons in staat gesteld dit instituut, dat niet luxe, maar wel voldoen de is toegerust, op te bouwen". Derek Brown) de hekken van de Mill in Belfast wees een sonjtatholieke vrouw naar een meisje dat van de menigte gedragen heb ik kunnen denken dat dit e ge*°u gebeuren", huilde ze. Het meisje k een kartonnen bord waarop slordig de woorden gekrabbeld waren: van Shankill willen vrede", een zeer ongeordende protestmars sippf- dat was juist het indrukwekkende 17! Toen tegen het einde de protestantse naar hun bussen liepen, zongen Daapde katholieken hun toe met het üed Irish Eyes Are Smiling". De vrouwen :ht i sden elkaar en voor het laatst lieten tatefl!6, kreet horen die al ruim een uur had: „Wij willen vrede, wij willen reden weg naar de protestantse uitgezwaaid door de katholieken, issen hielden jongeren hun eigen „Leve de Provo's", riepen ze, willen oorlog, wij willen oorlog", uit de vredesmars zei tegen de „Neem maar geen foto's van zijn nu in de minderheid, en ze zijn om". had gelijk. De leden van de IRA geven het niet graag toe, ze in de minderheid, zoals alleen 10.000 mensen bezochte vredes zaterdag bewees. Helaas bewees mars ook dat de IRA er weinig heeft dat ze weinig aanhang heeft daar ook weinig van aantrekt IRA is al zes jaar in staat In die tijd heeft de katholieke die de IRA beweert te bescher- steeds duidelijk tegen de IRA De grote meerderheid van de zit in de gevangenis, niet door van buitenaf, maar dankzij informatie vanuit de bevolking zelf. Handte- keningslijsten tegen de IRA doen vaak de ronde en op openbare bijeenkomsten wordt de IRA veroordeeld. Maar het schrikbarende is dat de IRA niet afhankelijk is van de steun van de bevol king, en dus totaal geen ontzag heeft voor de gevoelens van het volk. In feite is de vredesbeweging die plotseling weer opbloeit de laatste dagen, helemaal niet nieuw. Een groep die zich „Vrouwen Tezamen" noemde, voerde al eind 1971 een intensieve maar weinig succesvolle campag ne voor de vrede. De groep hield allerlei bijeenkomsten en had zelfs veel steun in zogenaamde proIRA wijken. Toch kreeg de groep nooit genoeg macht om met de IRA tot afspraken te komen. In 1973 hield Vrou wen Tezamen nagenoeg op te bestaan. Dat gebeurde ook met een groepje van vijf arbeidersvrouwen uit Derry, die het in eer ste instantie bijna lukte om de IRA uit hun getroffen stad te jagen. De groep had twee ontmoetingen met William Whitelaw, de toenmalige Britse minister voor Ierse Zaken (en was overigens ondersteboven van diens charme), kreeg 13.000 handtekeningen voor een petitie voor vrede en kreeg vooral veel bijval toen een jongen uit de buurt door de IRA werd vermoord, alleen om het feit dat hij in het Britse leger diende, inlas De vrouwen van Derry waren mis schien niet de enige en belangrijkste factor in het uitroepen van deze wapenstilstand, maar vast staat dat ze grote invloed hadden op de kortstondige vredesbeweging van 1972. Maar de algemene amnestie waar zij om vroegen bleek een droom toen de Provi sionele IRA de wapenstilstand verbrak en het Britse leger Derry binnenviel. Ook deze groep verdween langzaam uit de publiciteit. De nieuwste en tot nu toe grootste vredes campagne begon deze week als een kleine actie in Twinbrook. De vrouwen in deze met een vieze smaak in de mond en vele vraagtekens zitten. „Het enige wat wij uit het ongenuanceerde verhaal kunnen opmaken is dat Eibert Mees ter moet duikelen. Het is bijvoorbeeld onbe grijpelijk dat Meek zich laat adviseren door belanghebbenden, namelijk de ex-vrouw en de ex-zwager van Meester. Veel van Meeks opmerkingen doen niet ter zake, onder meer die over het verzwegen huwelijk. En waar om insinueert Meek dat professor Bastiaans, die Eibert Meester inzake diens kz-syndroom behandelde meer over Meester weet dan hij loslaat? Meek beschuldigt Meester van zijn arbeid in een „kriegswichtig" bedrijf. Dat is een slag in de lucht. Het was de taak van Oene Meek als rapporteur geweest uit te zoeken of Meester misschien in opdracht van het verzet in dat bedrijf werkte. Het is ook interessant te weten hoe Meester in dat bedrijf gewerkt heeft Of hij daar met volle inzet door de Duitsers gewerkt heeft of hij daar onder sterke morele dwang gewerkt heeft Of dat hij de lijn getrokken heeft gesaboteerd heeft of voor het verzet belang rijke informatie uit het bedrijf gesmokkeld heeft". Pit gelooft dat er veel jaloezie bij verzets mensen onderling heerst door de hoogtever schillen tussen de verzetspensioenen. Nie mand wil echter aan deze materie zijn poli tieke vingers branden. „Bovendien moeten we", aldus Pit „niet vergeten dat er ruim 30 jaren liggen tussen de oorlog en nu. Vermoedelijk is Meester evenals zovelen van ons slachtoffer van wat ik het visserslatijn van ex-vorzetsmensen noem. Hij is zijn do den vermoedelijk op gaan blazen en ver keert nu in een stadium waarin verzinsels niet meer van waarheid te onderscheiden zijn. Zelfs niet wanneer hij een LSD-kuur onder leiding van prof. Bastiaans ondergaat Het uit waarheden en verzinsels samenge stelde verhaal heeft zich zo in zijn hersens vastgezet dat zelfs zijn onderbewuste het niet meer weet te scheiden". (Van een onzer verslaggevers) Deventer Waarom dekt Oene Meek in Neede wel het door velen betwiste oorlogs verleden van anderen, die werkelijk ten onrechte verzetspensioen genieten en haalt hij het Eerste Kamerlid Eibert Meester door het slijk? Zo luidt een van de vele vragen waarmee vele voormalige verzetslie den in Nederland op het ogenblik worste len. Het voormalig verzet in ons land is veront waardigd. Verbolgen over de manier waar op het PvdA-Iid Eibert Meester uit Neede belasterd is. Vier prominente ex-illegalen in ons land menen op zijn zachtst gezegd dat de rapporteur in de zaak van de verzet- spensioenaanvrage van Eibert Meester, Oe ne Meek uit Neede, zijn antecedenten-onder zoek naar Meesters verleden zeer onnauw keurig verricht heeft Betty Williams (r), leidster van de actie van zaterdag en Mafread Corrigan, tante van de drie dode kinderen, tijdens hun vredesactie. kleine wijk van Belfast hadden zo genoeg van het geweld van de IRA dat ze de straat op gingen om opgewonden jongetjes, die in hun ogen al te veel bewondering voor de IRA hadden, letterlijk en figuurlijk een draai om hun oren te geven. Hun moedige maar kleine actie kreeg een lugubere extra dimensie toen drie kinderen uit het gezin Maguire door een auto van de IRA doodgereden werden. De wagen veron-' gelukte tijdens een ontvluchtingspoging van IRA-leden. Van de ene dag op de andere werd de verdediging van Twinbrook onbe langrijk en voor het eerst in drie jaar werd er weer over vrede gesproken. De grote kracht van de nieuwe vredesbewe ging is dat er in het geheel geen duidelijke organisatie is,( De twee vrouwen die het nauwst bij de beweging betrokken zijn (een van hen is overigens de tante van de veron gelukte kinderen), drukken zich in niet mis te verstane termen uit Beiden zijn, in de beste betekenis van het woord, uitermate ongekunsteld. Wat zij vragen heeft niets met politiek te maken. Hun enige, maar bitter, onpraktische eis is dat alle mannen onmid dellijk de wapens neerleggen, want dat is wat de mensen willen. Hoe sterk de stem van het volk nu is werd op zaterdag getoond, toen Protestant en Katholiek samen kwamen in het eerste op recht oecumenische massaprotest in zeven jaar. Maar de IRA luistert niet naar de stem van de vredelievende meerderheid, laat staan dat ze zich laat overtuigen. En dat is de tragiek van Ierland. Copyright The Guardian De heer G. Pit in Deventer, evenals Meek en Meester voormalig verzetsman, is vele malen zelf rapporteur geweest bij onderzoe ken naar verzetsverledens. Hij stelt dat de hoogte van een verzetspensioen niets te ma ken heeft met de omvang van de verzetsda den. „Het is best mogelijk dat iemand die in de oorlog zeer veel gedaan heeft voor de goede zaak als gevolg daarvan ernstig ge handicapt uit de oorlog gekomen is. Na de bevrijding konden deze mensen vaak zeer moeilijk of helemaal niet aan de slag komen. Hun inkomen is daardoor in de naoorlogse jaren laag gebleven. Derhalve is hun even tuele verzetspensioen ook laag, want die pensioenen worden berekend naar het laatst genoten inkomen. Ook de smartegeldtoeslag daar bovenop is een vast percentage (40) en valt dus hoog uit bij de hogere inkomens en laag bij de lagere. Circa 40 procent van de verzets pensioen ena an vragen wordt afge wezen. Het omgekeerde is ook mogelijk: gering aandeel in het verzet, na de oorlog hoog inkomen en dien ten tevolge hoog pen sioen". De heer Pit en vele andere verzetsmensen blijven na de beweringen v.*n Oene Meek

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11