„Bevroren" inboedelverzekering oorzaak van veel narigheid bij brand of andere schade I VAN^TuisfruiT ONGELUKKEN IN DE FIETSKARAVAAN Aloë bloeit als een vuurpijl HUISVROUW MOET ELK JAAR RONDE MAKEN DOOR HET HUIS DINSDAG 17 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT, PIN; PAGINA 101- Jammer genoeg zijn er altijd nog mensen met een bevroren inboedelverzekering. Ze laten de raad van hun assurantiebemiddelaar waaien om de uitkering bij brandschade te verhogen. Of ze stel len de verhoging uit Verzekeringsinspecteuis ho ren dan ook dikwijls de klacht: „Ja, ik was net van plan mijn verzekering te herzien". Op het puin van een woning._Denk daarbij ook aan de storm schade van de laatste jaren, waarmee honderden miljoenen waren gemoeid. Wat moet er echter niet be- pen" om de nteuwwaarde van taald worden om zelfs de on- benulligste dingen terug te ko pen. Nieuwe aanschaffingen worden per jaar 8% duurder. Wat vroeger een tientje kostte komt nu op 18,-. Zelfs een pollepel kost bijna het dubbe le. Vandaag verzekerd morgen brand betekent uitbetaling van de volledige huidige kostprijs, de zogenaamde „nieuwwaar- de". Sinds juni 1873 namelijk is in de zogenaamde „geïnde xeerde verzekering" de jaar lijkse prijsstijging ingecalcu leerd. De verzekerde komt in een automatisme terecht: prij zen stijgen, uitkeringen stij gen, maar de premies stijgen natuurlijk mee. En dat is voor velen een drempel... De indexering verloopt vol gens het indexcijfer, bestaan de uit twee componenten: prijsontwikkeling en gestegen lonen, omgezet in materiële za ken. Wie meer verdient, koopt meer. De verzekeraar krijgt de gegevens van het Centraal Bu reau voor Statistiek, dat het eens is met de verwerking van hun cijfers door de verzeke ringsmaatschappijen ten aan zien van de waardebepaling. Alles is goed en wel, bij een geïndexeerd everzekenng, maar het is wel nodig bij de assurantiebemiddelaar aangif te te doen van duidelijke uit breiding van de inboedel Ie mand kan een erfenis krijgen, een peperdure Hifi installatie aanschaffen of een vleugeL Bij de voor juni 1973 afgesloten brandverzekeringen krijgt de verzekerde meestal een (on welkome) aansporing van de bemiddelaar: „denk erom, de boel wordt duurder, verhoog je verzekering". „Loop rond", denkt de verze kerde dan, .moet ik eerst nog *ns over piekeren", terwijl hij eigenlijk met een lijstje in de hand door het huis moet „lo- eïk voorwerp daarin te bepa len. Mooie job voor mevrouw, ?x>"n ronde. De schrik slaat haar om het hart als ze laden en kasten opendoet en bere kent wat de inhoud nieuw zou moeten kosten. Denk aan boe ken, albums, plaatwerken, cos metica, apothekerspullen, toi letartikelen. Kijk naar aarde werk, aquarium, zilver, speel goed, horloges. Verbrande kle ding, schoeisel voor het hele gezin, koffers, tassen, neces saires, levensmiddelen, wijn- voorraad, linnen- en bedde- goed, dekens, alles kost nieuw handen met geld. Vergeet de avondjurk niet, de tuinstoelen, de grammofoonplatenverza meling van de zoon, zijn spor- t ui trusting en de modeltrein tjes op zolder. Inventarislijsten Ga zo maar door. Verschillen de verzekeringsmaatschappij en verschaffen inventarislijst en waaroD alles staat wat ver- Een huis, daf voor 40.000 gulden is gebouwd en verzekerd kan met nog geen 80.000 gulden worden herbouwd. loren kan gaan, alsmede de i j van zijn huis. Een greep: met samenhang tussen de waarde Tekstl i een inkomen tussen 23.000 van de inboedel, het inkomen j Tiny Francis en 35.000 per jaar moet in van de eigenaar en de grootte een tweekamerflat voor een Een brand is gulzig: in een ommezien is voor tienduizenden guldens verloren gegaan. EDDYVILLE (ILLINOIS. U.SjV.) Ongelukken! Nou-en- of ze zich voordoen tijdens deze grootste fietstocht, ooit georga niseerd, door de Verenigde Sta ten van Amerika. Wat wil je ook als je in een tijdsbestek van amper drie maanden, io*n 4000 fietsers de weg opstuurt voor een trip die voor sommi gen „maar" 2000 kilometer lang is, maar voor de meesten zo*n 4000 tot 7000 kilometer. Tot nu toe heeft de Trans America Trail het leven gekost aan een 19-jarig Amerikaans meisje dat op zondag 18 juli aangereden werd door een vrachtwagen. Een dode op 4000 fietsers is relatief gezien weinig, maar het is er uiteraard een teveeL Cheryl Hannay uit Ohio reed die zondagmorgen van de 18e juli alleen tijdens de bijna 110 kilometer lange etappe van Marshfield naar Ash Grove. De steile heuvels in het Ozark-laag- gebergte moeten haar, net als alle andere fietsers, veel inspan ning gekost hebben. Op slechts luttele kilometers van Ash Gro ve moet Cheryl, althans volgens de lezing van de chauffqpr die haar aanreed, zig-zaggend de zeer steile heuvels van het gol vende Ozark gebergte beklom men hebben. De vrachtwagen die van de andere kant van de heuvel naderde doemde te plot seling voor Cheryl op. Dezelfde dag nog stierf zij in het zieken huis van Springfield. De inwo ners van het dorpje Ash Grove, binnen welks grondgebied het ongeluk plaatsgreep, verzorgden een rouwdienst die door 40 fiet sers werd bijgewoond. In de dagen die volgden omringden de dorpelingen de nieuw bin nenkomende fietsers met de grootste zorg. Aan het nog voorzichtiger verkeersgedrag levensgevaarlijke Ozarkgeberg- te, waar het uitzicht soms tot maar enkele tientallen meters beperkt blijft, is sindsdien te merken hoezeer het ongeluk ook hen heeft aangegrepen. Maar bovenal legde het een druk op de fietsers die na Cheryl de etappe Marshfield-Ash Grove aflegden en wisten waar het on geval gebeurde. Naarmate we vorderen op onze fietstocht van west naar oost- Amerika neemt het aantal onge lukken trouwens toe. Mogelijk is dat een gevolg van nonchalanter rijgedrag van fietsers die al zo vele weken zonder problemen door Amerika trekken. Mogelijk ook is de toenemende vermoeid heid onder sommige fietsers een vingerwijzing. Een voorbeeld daarvan is dat uit onze groep op een dag vier leden ten val kwa men zonder dat zich ook maar iets of iemand in hun nabijheid ophield. Vraagtekens dus, maar een feit is dat nog maar kort geleden twee Nederlanders let terlijk in de berm geduwd wer den toen een zware truck hen passeerde. Een van hen, Jef Boers uit Limburg, kwam er tamelijk goed af. Na twee we ken rust kan hij waarschijnlijk zijn fiets weer opklimmen. Maar de andere Hollander, Frank van Dijk, zal minstens een maand in een Amerikaans hospitaal ver blijven. Hij behoort tot de onge- lukkigen die deze fietstrip door de nu weer schitterend „groene" natuur van Illinois na de kale vlaktes van Kansas een verade ming niet af zullen maken. Anderen volharden in hun po ging om de tocht te beëindigen, maar zij doen dat onder soms allerminst plezierige omstandig heden. Want ook tijdens deze fietstocht waarin je 82 dagen aan je fiets gekluisterd bent, is bekend en hinderlijk gegeven; een ontsteking aan het zitvlak pleegt immers lang te duren. Weer anderen rijden weken achtereen soms met een ste vig rekverband om hun elke dag weer zwaar belaste knieën. Een verhaal apart zijn de aan vallen die de op doortocht zijn de fietsers van blaffende hon den te verduren krijgen. De kef fende viervoeters verdedigen met hand en vooral tand het rijke bezit van hun Amerikaan se bazen. Zodra een fietser over het algemeen toch een per soon die nauwelijks enig kwaad in de zin kan hebben voorbij komt slaan de honden aan en rennen de verschrikte fietser luid blaffend achterna. „Blaf fende honden bijten niet", zegt een Hollands spreekwoord, maar de schrik die de fietsers op deze manier in hun benen krijgen, heeft sommigen van hen in het ziekenhuis doen be landen. Domweg door een val, na een uiterste poging de op springende honden te ontwij ken. Amerika zou Amerika niet zijn wanneer ook op die „honden plaag" niet een of ander pro baat redmiddel was verzonnen. Want waar de meeste Hollandse fietsers stoer hun fietspomp pakken en daarmee dreigend naar de honden zwaaien, grijpt de Amerikaanse fietstoerist naar zijn. anti-honden-spray en spuit de aanvallende hond met dat akelige spulletje in de ogen, waarop het beest als de taktiek tenminste slaagt jan kend afdruipt en de eerste uren het licht in de ogen niet meer ziet. De doortocht van de 4000 fiet sers doet behalve de onget wijfeld gestegen verkoop van de bussen anti-honden-spray de van zovele fietsers in de vaak erg kleine plaatsjes ook veel goed aan de dorpelingen aldaar. Want op deze manier komen ze eindelijk eens in kontakt met mensen uit de „buitenwereld". Ter illustratie schets ik u het voorbeeld van de 67-jarige-vrij gezel Pete Dillon. Al jaren zeg maar al zijn jaren woont Pete in het nede rige gehuchtje Pilot Knob. Elke avond pakt hij daar zijn viool en installeert zich op het bankjfe in zijn voortuin. Temidden van de heesters en de struiken speelt Pete dan op zijn viool, door gaans zonder toehoorders, want de dorpelingen van Pilot Knob kennen de zeven deuntjes die Pete beheerst zo langzamerhand wel eens. Maar dit jaar heeft Pete opeens wel gehoor. Want elke avond scharen zich nu fiet sers uit alle delen van de wereld aan zijn voeten en luisteren, slechts af en toe pratend, naar het vreedzame geluid van. -de zeven deuntjes die Pete uit zijn viool kan halen. En hoewel de Onderverzekering kan veel narigeid te weeg brengen. waarde van 27.000 verzekerd zijn (minimum). Het maximum te verzekeren bedrag is 45.000. Geen inboedel is ge lijk aan de andere. Met een zesamer flat lopen minimum en maximum bedragen op tot resp. 40.000 tot 60.000. Daarbij moet dan nog geteld worden bijzondere bezittingen boven de 1000,- teevee appa ratuur, antiek zilver, postzegel- verzameling, die soms in de duizenden loopt, filmappara tuur. Voor de verzekering van een eigen huis gelden dezelfde waarschuwingen. Sinds 1970 zijn er geïndexeerde verzeke ringen voor opstallen (huizen), waarna men niet naar hoeft om te kijken. Polissen van vóór die datum moeten echter worden nagelopen; herbou wingen en uitbreidingen moe ten worden gesignaleerd. Door een aangebouwde serre, een dakkapel, een garage, parket vloeren, een luxueuse keuken van 10.000 vermeerdert de waarde van het pand. De her bouwwaarde (niet te verwar ren met de verkoopwaarde) loopt jaarlijks ca. 10% op. Alle assurantiekantoren verstrek ken per half jaar aangepaste brochure als hulpmiddel om de herbouwwaarde van een bezit vast te stellen. Brand is zo gebeurd. Verzekeringsmaat schappijen stellen zelfs een ze kere verschuiving vast in brandschaden. Waren vroeger haarden en kachels de boos doeners, tegenwoordig zijn het de sfeerscheppertjes, kaarsen en vooral de barbecue, die een gevaar vormen voor have en goed. Verhoogt men het verze keringsbedrag voor het huis, gaat logischerwijs natuurlijk ook de premie in guldens mee omhoog. Maar dit verschil staat in geen vergelijking met de teleurstelling als men voor een brandschade in een kamer van bijvoorbeeld 16.000 (en een brand is gulzig) maar 8000,- uitgekeerd krijgt door onderverzekering van het pand. Om nog maar te zwijgen van wat gelukkig niet zo heel veel voorkomt de ellen de als het hele huis in de as wordt gelegd en men maar 40.000 ontvangt waar her bouw nog met geen 80.000 te stoppen is. Een drama voor de verzekerde, maar ook niet prettig voor de verzekeraar... lijk toch al opleven. Sommige handige neringdoenden slaan op een goedkope manier een voor delig slaatje uit de beurzen van de passerende fietsers. Andere zakenlui, met een edeler hart, offeren veel van hun vrije tijd op terwille van de hulpbehoe vende fietsers. Een voorbeeld van het eerste koopmansgedrag is de schapenhandelaar in Brec- kenridge waar we drie weken geleden langskwamen. De man, hoewel waarschijnlijk zelf nooit een fiets bereden hebbend, merkte ook wel dat sommige fietsers behoorlijk last hadden van zadelpijn. Achter in zijn werkplaats ontwierp hij een donsachtig zadeldek van scha pevacht dat beweerde hij alt hans dat de lijdende fietsers een verder pijnloze fietstocht moest garanderen. Eerst ver kocht de man de zadeldekjes nog voor de toch al gepeperde prijs van 18 gulden. Eenmaal ziende dat sommige fietsers dat bedrag grif betaalden, steeg zijn pnjs in twee dagen tijds van 20 tot 25 gulden per vacht De za kenman verkocht er tiental len. MEXICO Een prachtig golvend parkoers door de heuvels aangelegd. nobeler koopmansgedrag vertoonde fietsenmaker Sam Brixton in Missoula. Sam was niet goedkoop, zeker niet Maar hij stond dag en nacht klaar voor de fietsers die soms in weken geen smid gezien had den. Het was voor Sam de ge woonste zaak van de wereld dat hij in die weken zijn bed nauwe lijks zag. .Breng je fiets van avond maar tegen tienen", ver telde hij wanhopige fietsers, in zijn propvolle schuurtje „en morgenochtend om zes uur kun je hem ophalen". Sam werkte dan die nacht samen met zijn zoon, stug voort aan de om revi sie schreeuwende tweewielers. Dat deze fietstocht de verschil lende deelnemers voor de meest uiteenlopende gebeurtenissen stelt bewijst het feit dat Wil Pieterman, een rijzige Amster dammer, gisteren zijn fiets liet repareren voor de lieve somma van bijna driehonderd gulden. Wil keek niet op een gulden of minder, getuige het feit dat hij alleen nieuwe onderdelen van het Italiaanse merk Campagno- la erg goed maar ook erg duur liet aanbrengen. Reactie; pruimende vrijgezel z< verder van zijn dorp i weest dan een kleine meter, waant hij die fietsers, bijna een artiest. Onze tot voor kort tellende fietsgroep is inmidd- krompen tot twaalf led tienjarige Nancy uit d kaanse staat Ohio kon in een besloot voort te zetten, als op ons, liggen nog mijl (2000 kilometer) te voor we het eindpunt, Yorktown in de staat aandoen. De staten die liggen, Kentucky en zijn geschiedkundig meest interessante van tocht Want hier in het bevochten 200 jaar 13 oudste Amerikaanse de onafhankelijkheid op h - gerende Engeland. Aan de architectuur in awf-— van de dorpjes waar we de staat Illinois eei Joop van der Leeuw, u weet wel de wandelaar-„bergie-op": „Mijn fiets kostte nieuw nog niet eens driehonderd gulden en ik heb nog geen centje last ge had". Zo zie je maar. Behalve aan de Amerikaanse economie doet de doorkomst upoHenny Ipl Mensen die van een oersterke plant houden, zijn goed af met ,s een aloë uit de familie der Liliaceae die groeit als onkruid. Ze kl is wat men noemt niet kapot te krijgen. Met voorouders uitis: Z.-Afrika houdt ze van zon. In de tuin, of in de kamer. Vorstvrijj^h binnen laten overwinteren. Een beetje drooghouden is de bood-!11161 schap; een vetplant als zij slaat water op in de bladeren. Vo Vandaar dat ze soms ten onrechte wordt aangezien voor ded a Spaanse (Italiaanse) .Agave", maar die maakt deel uit van de familie der Amaryllidaceae. Goed bekeken meet op een artisjok... Ze bloeit als een rose, buisvormige bloemetjes werken zich omhoog. De aloë is geliefd bij oud en jong. kopen haar. Hier zit een moeilijkheid. Ze is beslist niet te krijgen. Waarschijnlijk nu o.a. in winkelpassage Den Haag, waar men op zoek was verkochte kleine aan te vullen. Prijs: van 29.50 tot 85.-.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10