MALATINSKY PAS TEVREDEN MET VIERDE PLAATS RUUD GEELS: 'AJAX HEEFT TE VEEL SPITSEN' Jean NoëL- wil slagen als prof DEN HAAG Anton Malatinsky laat het vrijwel onopgemerkt uit zijn mond vallen. Gezeten achter een glas limonade op een rustige namiddag in het restaurant van het Zuiderpark heeft hij ineens het woord ADO op de lippen. De benaming, die de Haagse supporters nooit uit hun vocabulaire hebben geschrapt en in tijden van voorspoed van hun club ook niet onder stoelen of banken steken, gebruikt de nieuwe oefenmeester van FC Den Haag in het gesprek tweemaaL Pas de tweede keer corrigeert hij zichzelf, dan wordt de oude naam van de Haagse profclub gevolgd door de toevoeging FC Den Haag. Anton Malatinsky noemt zijn huidige ploeg af en toe niet toevallig ADO, omdat hij inmiddels al beïnvloed zou zijn door aanhangers uit de Residentie. Het heeft een andere oorzaak. In de periode vóór de Tsjech tot overeenstem ming kwam met het bestuur van FC Den Haag heeft hij talloze gesprekken gevoerd met Va clav Jezek, de tegenwoordige bondscoach van Tsjechoslowakije. Zoals bekend was Jezek enige jaren trainer in Den Haag en in diens periode heette zijn ploeg nog simpelweg ADO. Daarom vergist Anton Malatinsky zich nog wel eens, want een belangrijk thema in de discus sies tussen Jezek en Malatinsky vormde juist de nieuwe club en het daarom heen bestaande werkklimaat. De informatie die Jezek zijn land genoot gaf over de situatie in Den Haag waren voor een groot deel beslissend voor de ui teindelijke keuze yan Malatinsky om FC Den Haag als zijn tweede buitenlandse club te kiezen. Anton Malatinsky vond bij FC Den Haag een naar zijn idee ideale combinatie van jeugd en routine. Geen twijfel Een vijftal jaren geleden fungeerde de nu 56-jarige oefenmeester uit Trnava enige sei zoenen als trainer van Admira Wien, maar na het aflopen van zijn Oostenrijkse dienst verband kende Malatinsky geen enkele twij fel. Hij ging terug naar de club die hem het dichtst aan het hart lag en waarmee hij de grootste successen in zijn loopbaan had bereikt: Spartak Tmava. Hij bracht deze ploeg van uit de tweede divisie naar het landskampioenschap en het zal dui delijk zijn dat de spelers van Spartak Malatins ky zeer waarderen. Het is vooi de nieuwe man aan het roer bij FC Den Haag dan ook een VG6I plGZIST duidelijke zaak: hij keert na zijn Nederlandse periode terug naar Tsjechoslowakije en het zal niemand bevreemden als dan zijn volgende club Spartak Trnava zal heten. de valreep van rechterspits Oeki Hoekema, die zijn selectie in aanvallend opzicht comple teerde. ..Dat was een erg prettige ervaring", glundert de Tsjechische oefenmeester. „Daar had ik helemaal niet meer op gerekend. Met Hoekema hebben we een veel uitgebalanceer- der aanvalslinie. In de oefenwedstrijden is al gebleken dat Hoekema een grote aanwinst is." Reputatie Maar voor het zo ver is zal Anton Malatinsky zijn reputatie van kampioenenkweker moeten bevestigen bij FC Den Haag. Dat wil overi gens niet zeggen dat de beminnelijke Tsjech met zijn huidige ploeg onmiddellijk denkt af te stevenen op de Nederlandse titel. „Mijn eerste streven", vertelt hij, „moet zijn in ieder aeval niet onder de zesde plaats te eindigen die FC Den Haag het afgelopen seizoen bereikte. Maar ik zai pas tevreden zijn als we éér. 'wco p'aatsen hoger finishen. Voorlopig- richt ik me maar op die zesde plaats Een zeer plezierige verrassing bij dat streven vormde voor Maiatmsky de contractering op Vooral centrumspits Henk van Leeuwen kan veel plezier beleven aan de aanwezigheid van Oeki Hoekema op de vleugel. Van Leeu wen klaagde vorig seizoen nogal eens dat hij van de flanken zo weinig verwerkbare ballen kreeg, maar nam over de hele compe titie genomen nog een respectabel aantal doelpunten voor zijn rekening. Nu hij een specifieke vleugelspeler aan zijn zijde krijgt zal dat het spel van Van Leeuwen nog meer rendement kunnen verlenen. „Dat geloof ik ook", verklaart Anton Malatinsky, die niet te zwaar tilt aan de bezetting van de andere vleugelpositie. „Daarvoor heb ik een aantal spelers ter beschikking", meent hij. „Leen Swanenburg is een jonge ambitieuze' jongen die talent heeft. Dat moet er eens uit kunnen komen. Maar als dat onverhoopt niet helemaal lukt heb ik altijd Noël nog achter de hand. Die jongen heeft bij Jeunesse d'Esch goed gespeeld, dus hij moet zich na enige aanpassing ook bij ons kunnen manifesteren." Anton Malatinsky in actie tijdens één van de trainingen. Uitstekend Over de oudere vaste elftalspelers is Anton Malatinsky uitstekend geïnformeerd door Va clav Jezek, die de eerste contacten tot stand bracht tussen zijn collega en het bestuur van FC Den Haag. De namen van doelman Thie, ausputzer Aad Mansveld, linksachter Joop Korevaar en m ddenvelder Lex Schoenmaker v/aren hem bij aankomst in Den Haag dan ook vrijwel geheel vertrouwd. Van de overige spelers heeft de Tsjech een plezierige indruk gekregen in de eerste weken dat hij met ze te maken kreeg. „De discipline van de spelers vond" ik een groot pluspunt", oordeeide Malatinsky. „Er is in de spelersse lectie een goede verhouding tussen routine en jeugd. Dat is voor een trainer erg plezierig om te constateren. Het moet ook mogelijk zijn om daarmee een evenwichtige ploeg op te bouwen." dat een trainer dat in Nederland bij uitstek kan doen." Malatinsky heeft het na zijn nog maar korte verblijf in ons land erg naar zijn zin. „Ik vind Den Haag een prettige stad. Ook de mentaliteit van de mensen, voor zo ver ik die heb ontmoet, spreekt me aan." Dat diezelfde men sen Malatinsky bij een eventueel slecht sei zoen net zo hard weer laten vallen accepteert Malatinsky als konsekwentie van zijn beroep. „Als het goed gaat met een ploeg zijn de spelers daarvoor verantwoordelijk", stelt hij als oud thema vast. „en als het slecht gaat heeft de trainer daaraan schuld. Maar je kunt als trainer niet meer doen dan je plicht. Bij voetbal is alles mogelijk. Je bent ook voor een deel afhankelijk van de factor geluk." Evenaren Anton Malatinsky, die door zijn functie van trainer van Spartak Tmava tevens lid was Leertijd van de nationale trainersraad in Tsjechoslo wakije onder leiding van Vaclav Jezek, hoopt Anton Malatinsky beschouwt zijn „Nederland- de goede indruk die de huidige Tsjechische se periode" als leertijd. „Ik vind het erg fijn bondscoach in zijn Haagse tijd heeft gemaakt om in Nederland te kunnen werken", vertelt te evenaren. „De aanhangers moeten geen de Tsjech. „Het voetbal dat hier gespeeld al te grote verwachtingen van het nieuwe wordt heeft een voortreffelijke naam in de seizoen hebben waarschuwt hij. „We heb- wereld en de ervaring die ik hier opdoe kan ben een paar nieuwe spelers. Inpassing kan ik later erg goed gebruiken.". tijd kosten. Maar ik zie de competitie optimis me bent nooit te oud om te leren en ik geloof tisch tegemoet" DEN HAAG Jean Noël heeft zijn jongens droom in vervulling zien gaan. Nog geen half jaar geleden had de jonge Luxemburger visioenen van een carriere als profvoetballer en nu is hij dat. En nog wel in Nederland dat buiten de grenzen over een geduchte reputatie blijkt te beschikken. De 18-jarige Noël had zichzelf over een paar jaar mogelijk kansen op een betaalde status in West-Duits- land voorgesteld, vandaar dat hij overdon derd was toen hij van trainer Albert Adams van het Luxemburgse UEFA-jeugdelftal hoor de dat FC Den Haag zo veel belangstelling voor hem had dat er wel een profcontract voor hem in zaL Die mededeling kwam een week nadat Noël in het Zuiderpark tegen het Nederlandse UE FA-jeugdelftal had gespeeld, waar zijn verrich tingen niet onopgemerkt waren gebleven. Ed die Hartmann zag de snelle en stevig gebouw de Luxemburger aan het werk en raakte zodanig in bekoring over zijn spel dat hij adviseerde hem een verbintenis voor te leg gen. Jean Noël had niet veel tijd nodig om ja te zeggen. Binnen de kortste keren was hij tot overeenstemming gekomen met de Haagse profclub en maakte deel uit van een selectie die uitzichten bood op een vaste plaats in het eerste elftal. Verrassing Maar kort voordat FC Den Haag haar oefen campagne begon werd als grote verrassing Oeki Hoekema alsnog ingelijfd, hetgeen de vooruitzichten van Jean Noël er onmiddellijk een stuk kleiner op maakte. Hij beseft dat aankoop Hoekema en Henk van Leeuwen verzekerd zijn van een plaats in de basiself, zodat hij voor één van de andere plaatsen de concurrentieslag aan zal moeten. „Ik denk dat het tussen Swanenburg, Jol en mij zal gaan voor de bezetting van de reste rende spitsplaats". verklaart Jean Noël. die gedurende zijn èén jaar lopende contract bij manager Fred van Hal woont. Ik weet dat ze mij hebben gecontracteerd als snelle vleugel spits. hoewel ik liever in het centrum van de aanval speel In die positie scoorde ik bij Jeunesse d'Esch vorig seizoen tienmaal. Ik weet dat Jol in voorgaande seizoenen als spitsspeler niet zo tot zijn recht kwam. maar je weet bij meneer Malatinsky nooit wie op welke plaats speelt. Er is dus van alles moge lijk". Blessure Jean Noël heeft een groot deel van de oefencampagne moeten missen vanwege een in het treffen met Quick Boys opgelopen bovenbeenblessure. Daardoor kwam hij min der in actie dan mocht worden verwacht, omdat rust was geboden voor de genezing. Slechts bewegingsoefeningen voor het bo venlichaam waren toegestaan, waardoor de Luxemburger de trainingsarbeid voor een groot deel links moest laten liggen. „Wellicht dat daardoor die blessure ook is ontstaan", meent Noël. „Ik trainde bij Jeunesse maar vier keer in de week en hier wordt er drie keer per dag gewerkt. Ik hoorde van de dokter dat er wellicht van overbelasting spra ke is. Maar ik hoop voor de competitie begint weer volkomen fit te zijn". Risico Zonder de minste twijfel heeft Jean Noël zijn baan als bankwerker in Luxemburg opgege ven om het profavontuur te beleven. „Er zit natuurlijk een zeker risico in om op deze leeftijd als betaald voetballer te gaan spe len", vindt Noël. „Als je er niet in slaagt het in een jaar te maken sta je weer op straat. Een voordeel is dat ik in Luxemburg zo weer aan de slag kan. Er is nauwelijks sprake van werkloosheid in de branche waar ik in zat. Ik had natuurlijk liever een contract voor twee jaar gehad. Maar aan de andere kant is het voor een club ook een risico om een speler te contracteren die ze maar één keer in actie hebben gezien. Ik heb alleen het mogelijke bezwaar dat ik rela tief nog erg jong ben voor deze stap. Maar ik heb er alle vertrouwen in. Ik leef er serieus voor. Mijn vader, die overigens tweemaal in het Luxemburgse elftal speelde tot een knie blessure hem tot stoppen dwong, zei al jaren geleden tegen me: Als je prof wil worden moet je er alles aan doen. ook niet roken en drinken. Dat heb ik gedaan en ik ben prof^ geworden. En bovendien in een land dat me bijzonder heeft aangetrokken". Jean Noël is èen van dé weinige Luxembur gers die als prof-voetballer buiten hun land werken. Om precies te zijn is hij de zesde die elders een contract kreeg aangeboden. „De vijf anderen zijn Braun, die bij Metz speelt, en Duzier, die voor Nancy uitkomt: verder Pilot, die trainer-speler van een club Jean Noël toont het vaantje van jeugdduel tussen Luxemburg en dat voor hem een profcontract Haag betekende. AMSTERDAM Ruud Geels, de nieuwe Cruyff van oranje. Zo werd de rustige AJax- spits eind juni bij het Europees landenkam- pioenschap in Joegoslavië door de Interna tionale pers bejubeld na de gewonnen Inter land tegen de Joegoslaven. Het bleef niet alleen bij jubelen, want vanaf dat moment stond de telefoon in huize Geels rood gloeiend. En steeds opnieuw presenteerde zich aan de andere kant van de lijn een buitenlandse club die Geels voor veel geld bij Ajax los wilde weken. „Een beroerde periode", herinnert Geels zich. „Ik zat dagenlang met mijn vrouw in spanning. Zouden we gaan verhuizen of zouden we gewoon in Haarlem blijven wonen. Natuurlijk vond ik al die belangstelling leuk. Het streelt je ijdelheid. Maar aan de andere kant, ik ben te oud en heb te veel meegemaakt om daar nu nog wakker van te liggen. Ik wilde alleen weten waar ik aan toe was". Dat wist Ruud Geels in feite al erg snel, want amper vanuit Joegoslavië op Schiphol geland, liet Ajax-praeses Jaap van Praag al meteen weten dat Ajax Geels voor geen goud zou laten gaan. Dat Ajax onder geen enkele voor waarde de verbintenis met Geels, die nog een twee-jarig contract heeft, wenst te beëindigen. Ruud Geels derhalve nog altijd Ajacied. En niet met tegenzin. „Zeker niet nu we Ivic als trainer hebben", constateert Geels. „Die man heeft een puur-menselijke aanpak, zonder week te zijn. Als het nodig is kan hij ook tekeer gaan, maar in zijn normale doen is hij een vriendelijk baasje die ogen en begrip heeft Ruud Geels In een karakteristieke houding: koppend op weg naar een doelpunt voor de menselijke aspecten van voetbal. En juist zo iemand had Ajax hard nodig". Jonge spelers Een opmerking waarmee Ruud Geels zich schaart in de rijen van Ajacieden die toch wel enige aan- en opmerkingen hebben over het interim-bewind van Rlnus Michel# vorig seizoen. Geels: „Het Ajax van een paar jaar geleden had een harde hand nodig. Toen het ene na het andere succes de Meer in kwam rollen. Het huidige Ajax heeft zo n strak beleid echter niet nodig om te kunnen presteren. We heb ben enorm veel jonge spelers die via een strak bewind stil gaan staan in hun ontwikkeling. En ik geloof dat dat onder Michels het geval was. Want waar waren al die jonge jongens vorig seizoen? Ze kregen geen enkele kans". Bij Ivic, de nieuwe heerser bij Ajax, ligt dat anders. De oefenwedstrijden die Ajax in de aanloop naar de competitie heeft afgewerkt onderstrepen dat. Geels: „Ivic heeft begrip voor de jonge spelers. Hij geeft ze ook alle kansen. En dan ligt het maar aan de jongens zelf of ze die kansen benutten of niet. Zijn begeleiding, is ook anders. Om je een voor beeld te noemen. Onlangs moest ik bij Ivic komen. Hij heeft me toen gevraagd of ik me als een van de ouderen bezig wilde houden met Ling. En dan vooral op het praatvlak. Zo'n aanpak spreekt me aan. Daaruit blijkt dat Ivic weet waar hij mee bezig is. Dat hij oog heeft voor de moeilijkheden van nog jonge spelers". Zaligmakend Angst voor een te menselijke en te veel op techniek gerichte aanpak van Ivic heeft lantiea Geels niet „Wat dat eerste bij Ajax volwassen genoeg om toch instelling te hebben. We hebben nodig om doorlopend ultgefoeterd v den", reageert Geels. i oc „En wat die techniek betreft. Ik 110 je eens dat bij het voetbal Nederland wordt gespeeid tecnnieKv- leenzaligmakend is. En inderdaad miA* misschien uitkijken dat we straks nie®* den in schoonheid. Ik heb echter v<*o vertrouwen in Ivio om stellig te geil hij een combinatie zal weten te vindeP* alle facetten die uiteindelijk beslisJ winnen, gelijkspelen of verliezen". vrddy ine t te veel rland is heeft er Ajax gaat de competitie in met een de breedte versterkte selectiegroe^* Schoenaker. Erkens en Zuidema zijn nenten van het voorzichtige aanko van Ajax. dat zich niet in de richtte op grote internationale meer op nuttige, veelbelovende Geels: „Dat het bestuur die keuze maakt vind ikx terecht. Ik vraag me of we langzamerhand niet I de ploeg hebben. In Nederland i spits te vinden, maar Ajax heeft of zes, zeven. Wanneer ik dat zeg uiteraard niet omdat ik bang voor zou zijn, maar ik vraag me '>el af gebied van de sfeer de gevolgen zullen zijn. Neem nu zo'n Gluic, een typische spits, die currentie weet van mij en van me dan niet aan de indruk zo'n speler dan maar beter niet Niet omdat ik iets tegen Gluic of de concurrentie heb, maar wel gegadigden voor een en dezelfde iets te veel van het goede is". I BA ie r Borg iwa| ngei rt v rijk ten i in Brussel is en Philippe, die bij speelt; de vijfde is Wanger die in 0 voetbalt. Ik hoop dat ik ook zal sla prof". sto Het vorige weekeinde is Jean Noël n(hoof< dagen bij zijn familie in Luxemburg 0[ler e; geweest. Hoewel hij het niet met 'agen woorden zegt is dat toch èén van de if1 «J1 de konsekwenties van een bestaan jvoor voetballer zo ver buiten eigen land. derja er niet in dat ik vóór de kerstdagen leld- k(eer naar mijn familie kan", verte „dëarom vond ik fijn dat ik dank blessure een keer er tussendoor n kon. Maar er is altijd nog wel een j waardoor je het contact met je fanj onderhouden. Bovendien schrijf ik ve$ hier ook redelijk goed opgevangen, j bleem is dat ik de andere spelers al$ spreken niet versta, maar een voorde^ alles is dat meneer Malantinsky go( spreekt. Ik zou bij een Nederlandsf meer problemen hebben gehad. Ik gens wel proberen zo snel mogelijk eJ Nederlands leren spreken. Ik heb bewL m voor Roger Albertsen, die kan na F' voortreffelijk de taal spreken". Harder De spelwijze in Nederland is Jean f meegevallen. „Er wordt hier veel hjj sneller gespeeld, er is veel m< lichamelijke inzet. Dat was ik in Lu|'' niet gewend. Maar het levert geen oi melijke problemen op". Jean Noël hoopt te slagen als betaald Ier. Zijn instelling lijkt ideaal en hij f met inzet van alle krachten te protfc eerste profjaar tot een succes te mak|| uitgangspunt is dat ik komend seiz paar wedstrijden in het eerste team T dat moet ik dan goed doen. Als ik r het C-team moet voetballen heb. ik c enkele moeite mee. Je moet zo'n t ook als aanpassingsperiode zien. slotte een hele omschakeling".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 8