„gat" duiken FC TWENTE HOUDT OOG OP DE TOEKOMST EINDHOVEN STEUNT WEER OP OUDJES <di „Roda JC heeft niets te verliezen" Bob Maaskant iredikt voor NAC spektakel ENSCHEDE Ton van Dalen, die In februari besloot de journalistiek vaarwel te zeggen om bij FC Twente in dienst te treden als commercieel directeur, heeft zich in de afgelopen zes maanden met succes een pad gebaand in de jungle, die het be taalde voetbal heet te zijn. Mede dankzij zijn bemoeienissen kwam de Enschedese eredivisieclub de trans ferperiode ongeschonden door - voor het eerst in lange tijd hoefde er uit pure financiële noodzaak nu eens niet een speler verkocht te worden - en door een slagvaardig optreden werd een fiks aantal jon ge, talentvolle voetballers voor de neus van de verzamelde concurren tie weggehaald. Ton van Dalen: „Dat het allemaal zo goed gelukt is, is voor mij wel een stimulans om op deze weg door te gaan Uiteraard heb ik het niet alleen gedaan, ik heb er alleen aan meegewerkt. De mensen die het mogelijk hebben gemaakt om het allemaal te bereiken, zijn vrij groot in aantal geweest. Mijn aandeel is eigenlijk vrij bescheiden geweest, ik heb de onderhandelingen gevoerd en dat heb ik misschien wel goed gedaan. We zijn nu in ieder geval verzekerd van een brok continuiteit en dat is per slot van rekening het doe! wat we voor ogen hebben. Maar ja, wij zijn niet de enigen die dat in de hand hebben, het publiek moet er ook een beetje aan rrieewer- ken. Als de mensen ons in de steek laten, gaat het natuurlijk de foute kant op. De continuiteit is dan ook pas verzekerd als we op een wat breder front gesteund zouden worden, als het aantal bezoekers toeneemt. Want het is nu nog steeds zo dat het moeten verkopen van spelers, als een zwaard van Damocles boven FC Twente blijft zweven." Toekomst „Maar nogmaals, wij houden het oog hele maal op de toekomst gericht, dat blijkt ook wel uit ons aankoopbeleid. Natuurlijk is er in de eerste plaats gekeken naar directe versterking van de A-selectie, een verbreding van de basis dus, en ik dacht dat we daar aardig in waren geslaagd". ,Op dit moment namelijk hebben we de hoofd groep met drie potentiële eerste elftalspelers - Sip Bloemberg, Henk van Santen en Piet Wilschut - uitgebreid en daarnaast hebben we een behoorlijk aantal jonge talenten naar ons toe kunnen halen dankzij de steun van de gouden actie jong talent FC Twente. In totaal hebben we nu 28 contractspelers, acht meer dan vorig seizoen, waardoor we uiteraard wel een verzwaring van de exploitatie krijgen. Aan de andere kant is echter ons kapitaal ook vergroot. We moesten die mensen nu wel binden omdat er behoorlijk wat kapers op de kust waren. We konden niet het risico lopen om te wachten tot volgend jaar omdat je dan de kans had dat je ze niet meer zou kunnen krijgen. We zijn er in ieder geval van over tuigd, dat de mensen, die we hebben aange trokken, bij een eventuele verkoop op zijn minst weer zullen opbrengen wat ze gekost hebben, in de meeste gevallen zelfs meer Het is altijd nog zo geweest, en dat is in het verleden al vaak gebleken, dat spelers, die het bij FC Twente net niet konden halen, voor andere clubs in het betaalde voetbal die net onder de echte top zitten, zeer bruikbaar kunnen zijn. Denk in dit verband maar eens aan een Joop Wildbret en een Jan Streuer. om er maar twee te noemen." Prettig „Voor ons is het intussen wel prettig dat we op dit moment zoveel jong talent in huis hebben, omdat we voor de noodzaak staan, tussen nu en zeg maar 1978, een aantal eerste elftalspelers te vervangen op grond van ouderdomsverschi|nselen, aangezien we thans een stuk of zes mensen hebben die zo rond de 30 jaar schommelen". „Als het allemaal gaat zoals we hopen en eigenlijk ook wel een beetje verwachten dan hebben we hun opvolgers al in huis. Dat betekent dus dat je straks nauwelijks hoeft te kopen en dat je rustig en gericht met de jeugd kunt blijven werken, omdat je over een jaar of twee weer een waarschijnlijk erg jong elftal in het veld hebt staan. En juist het nu al gaan sleutelen aan een nieuwe kern is verdraaid belangrijk. Als je ziet dat FC Twente zich zeven jaar aan de top heeft kunnen handhaven met een kern, die tien jaar geleden is opgebouwd, dan weet je meteen van hoe veel waarde een gedegen opbouw wel is". „Wij gaan er dan ook van uit dat we. als het jonge talent van nu over drie jaar rijp is om eredivisie te spelen, weer een selectie krijgen waar we een jaar of zeven, acht mee vooruit kunnen. Duidelijk een technisch beleid op langere termijn derhalve. In dat kader past ook de opzet om met het C-elftal een betere aansluiting tot stand te brengen. We hebben dit jaar fors in dit team geinvesteerd, voor Twentse begrippen zelfs ongekend fors". (Van onze sportcorrespondent) EINDHOVEN „Deze competitie wordt moeilijker dan de vorige, daar ben Ik van overtuigd", zegt Rinus Gosens. „We hebben vorig jaar nooit de underdog willen spelen, maar zijn wel vaak in die rol terechtgekomen. Er leefde bij ons nogal eens een sfeertje van: Nu moeten we ons goed weren, want die tegenstander is zo sterk. Dit seizoen zal er over een aantal tegenstanders gemakkelij ker gedacht worden: Dat handeltje pakken we wel even. Het gevaar voor onderschatting van een aantal tegenstan ders zit er wel in, maar daarom ben ik bijzonder tevreden met de komst van twee spelers. Strik heeft een grote ervaring en Goedhart kan zich bij ons verder ontwikkelen", -aldus de altijd goed gehumeurde Gosens. De moeilijke financiële positie van Eindhoven noodzaakte de club met overleg te werk te gaan op de transfermarkt. Halverwege het vorig seizoen werd de Joegoslavische doelman Petar Adjanski gekocht, nu al een van de betere doelverdedi- gers in de eredivisie. De A-selectie werd verder aangevuld met Aart Goedhart van AZ'67 en Pleun Strik van stadgenoot PSV. Toch moeten deze spelers meer gezien als vervangers voor Willie Senders (gestopt). Van der Pas (naar Go Ahead Eagles) en voor Kooiman, die geen overeenstemming over een nieuw contract kon bereiken. Aanvulling van de spelersgroep is alleen te verwachten vanuit de C-selectie. Vorig jaar wist Cees Schapendonk door te dringen tot de A-groep. „Eindhoven heeft te weinig middelen voor aankopen. Maar ik kan daar niet lang bij stil blijven staan. Ben je gek. Niet zeuren, maar voetballen. We hebben met Strik een man met internationaal niveau. Zijn spelinzicht is zo lang en breed als het veld". zegt-Gosens. Pleun Strik krijgt bij Eindhoven een rol op het middenveld. Hij zal de spil worden waar het bij Eindhoven om gaat draaien. Bij PSV heeft hij bewezen dat aan te kunnen. Bij Einhoven wordt dat al van hem verwacht voordat de competitie een minuut oud is. „Ik heb daar niet zo n moeite mee. Het lijkt me wel leuk als ik het op die plaats inderdaad ga maken", zegt de professioneel ingestelde Strik. „Wij moeten in staat zijn een goede plaats in de middenmoot te bereiken. Inciden teel moeten wij voor verrassingen gaan zorgen." Gewicht De voorbereiding van Strik is in ieder geval optimaal. Hij heeft tijdens de vakantie doorgetraind. „Ik doe dat al jaren. Het heeft niets met mijn leeftijd te maken. Bij die warmte voel ik me lekkerder als ik wat gewicht kwijt ben". Bijzonder waardevol voor Eindhoven was vorig seizoen de kleine, lastig te bespelen spitsspeler Hans Bleyenberg. Een aantal verenigingen informeerde na afloop van de competitie naar zijn transferprijs, maar Bleyenberg vroeg en kreeg een herziening van zijn contract bij Eindhoven en tekende drie seizoenen. „Bij een eventuele overgang naar een andere club was werk voor mij een eerste voorwaarde. En omdat ik hier een goede baan heb, ben ik gebleven", verklaart Bleyenberg, die tevreden is met de komst van Goedhart. „We kunnen dan veel meer over de vleugels spelen. De tegenstanders zullen dan meer met aanvallers rekening moeten houden. Voor mij alleen maar gunstig". Eindhoven steunt al enkele jaren op oudere, ervaren spelers. Dat zal de komende competitie weer het geval zijn. Eindhoven vertrouwt op de klasse en routine van de „oudjes". Het elftal heeft een gemiddelde leeftijd van ruim 27 jaar. Dat hoeft geen beletsel te vormen maar er hoeft niet veel te gebeuren of de reservebank moet weer gevuld worden met enkele talenten uit het C-elftal. Zwaartepunt Ondanks hun leeftijd vormen met name Schalks en Bloemers een voorbeeld voor hun jongere collega's. Samen met de Joegoslaaf Adjanski, vormen zij het zwaartepunt van de defensie. Strik zal de rest van het veld moeten „besturen". Bleyenberg zorgt in de voorhoede voor het gevaar. Het elftal zal verder aangevuld worden met Bruinen. Krekels, Warnaar, Jacobs en Goedhart. LEIDSE COURANT iNLO De vakantie lijkt verfris- nd te hebben gewerkt. FC WV's fenmeester Rob Baan maakt een tspannen indruk. De sores van __n slopend en veelbewogen (ook ccesrijk) seizoen, zijn in Spanje n hem afgevallen. Het avontuur de eredivisie lonkt al weer. leevei i. n nieuwe uitdaging voor de spich- e trainer, die aan zijn vijfde jaar de Venlose club begint. Het rdt niet zijn gemakkelijkste sei- »n bij FC VW, dat staat nu al -»t. Hij ziet zich voor de zware t gave geplaatst de Noordlimburg- o s formatie in de eredivisie te hou- k Het vorig jaar met bloed, zweet tranen veroverde plaatsje in Ne- land's hoogste voetbalafdeling, g niet verloren gaan. Handhaven, It het parool. Hogere aspiraties i er op dit moment niet. Het is I maar zeer de vraag of FC VW die eerste opdracht kan vol- steeds staat Rob Baan op het standpunt, de promotie naar de eredivisie één jaar roeg is gekomen. Maar sportieve succes- ™"™zijn niet op uur en dag te plannen. In .instelling tot menig collega probeert Baan 'ealiteit onder ogen te zien. En die realiteit lat FC VW het in zijn eerste jaar in de ivisie verschrikkelijk moeilijk zal krijgen. I: „Vertel mij wat! We hoeven ons daarin wijs te maken. Het wordt van meet af een struggle for life. Vergelijkingen met JC en NEC. die zich na hun promotie jteloos in- de eredivisie wisten te handha- gaan niet op. Wil je zeker zijn van leven, dan moet je fors gaan kopen. Met imiljoen kun je je plaats in de eredivisie Doefc stellen, maar of je dan nog ooit uit de Uden komt?" Aanvallend Onder Baan heeft FC VW zich de afgelopen seizoenen langzaam maar zeker ontwikkeld tot een aanvallend ingestelde ploeg. Uit of thuis maakte vorig jaar geen verschil voor de Venlonaren. Baan: „We konden zo offensief spelen omdat we ons sterk voelden. We behoorden tot de betere ploegen in de eerste divisie. Dat zal komend seizoen wel even anders liggen. We zullen onze speelwijze moeten aanpassen. Ik zie ons uitspelen tegen Feyenoord nog niet kiezen voor een aanvallend concept. Ik voel er weinig voor om in de Kuip te worden afgemaakt. Daar mogen ze me ook nog van betichten, zoals drie seizoenen geleden Cor Brom eens deed, dat ik mijn ploeg anti-voetbal laat spelen. Maar ik pakte destijds wel één punt in Sittard en dat was op dat moment erg belangrijk voor ons. Trouwens, wanneer doe je het goed als trainer? Toen mijn vriend Jan Rab nog als trainer bij Telstar werkte, heeft hij me daarover wel eens wat verteld. Hij heeft ooit eens. daartoe aangezet door publicaties over aanvallend spel, bij Ajax voor open voetbal gekozen. De gevolgen waren rampzalig. Ajax. toen nog in zijn beste doen, veegde Telstar van het veld, 9—1, of 8—1. precies weet ik het niet meer. De volgende dag kon Jan Rab in de krant lezen, dat zijn ploeg in de Meer was afgegaan, kwaliteit miste en tactisch verkeerd had ge voetbald. Gevolgen: spelers mentaal in de vernieling, het thuisfront boos en teleurge steld. Het jaar daarop spijkerde Rab zijn doel dicht en pakte een punt. Toen heette het in de kranten, dat Telstar zich had bediend van „betonvoetbal". Maar de spelers streken tevre den hun premie op en ook de aanhang van Telstar was in zijn nopjes. Dat soort situaties zie ik nu ook op me afkomen. Hoe je het ook doet. je doet het nooit goed. Daar zullen ^e ons tegen moeten wapenen. Wij spelen het voetbal zoals het ons in de gegeven omstandigheden het best ligt, en niet zoals onze tegenstanders of de pers het graag willen. Voor ons, bestuur, spelers en trainer, tellen komend jaar op de eerste plaats de punten. Ik ben ervan overtuigd, dat het Noord limburgse voetbalpubliek er precies zo over denkt". Rob Baan: „Er valt een gat tussen middenmoot en vier staartclubs. AJs wij daar nou eens in duiken." Verschuivingen De Venlose oefenmeester verwacht, dat de top van de eredivisie niet veel zal verschillen van vorig seizoen. Wel voorspelt hij verschui vingen in de onderste regionen. Baan: „Afgelopen jaar was er nauwelijks een afscheiding tussen de staartclubs en de mid denmoot, waardoor de degradatiestrijd tot het laatst uitermate spannend bleef. Je zult zien, dat er nu een gat valt tussen de middenmoot en een viertal staartclubs". En dan lachend: „Als wij nou eens in dat gat konden dui ken Pleun Strik zal bij Eindhoven de rol van spelmaker op het middenveld gaan vervullen. Sportp; erkradf Bert Jacobs moet Roda JC komend seizoen op twee fronten naar suc ces trachten te leiden. KERKRADE Hans Coerver heeft er nu één jaar opzitten als full-time manager van Roda JC. Voor de club een succesvol seizoen. „Een |aar om trots op te zijn", lijkt manager Hans Coerver te bedoelen, wanneer hij zegt: „Veriioudingsgewijs hebben wij veel meer gepresteerd dan een club als AZ. Daar zit ontzettend veel geld en dat is hier helemaal niet het geval. Het is geen kunst om met veel geld een goede ploeg bij elkaar te kopen. Daar komt dan bovendien nog bij dat zo'n „gekocht elftal" nog lang geen eenheid vormt ledereen heeft wel kunnen zien hoe lang bijvoorbeeld PSV daarover gedaan heeft". Ondanks de successen lag het gemiddelde aantal bezoekers het afgelopen seizoen iets lager dan het jaar daarvoor: 12.500 (in '75-76) tegen 13.000 in '74-75, Door het grote aantal beker- en vriendschappelijke wedstrijden wa ren uiteindelijk de inkomsten (aan entreegel den) aanmerkelijk hoger dan het jaar ervoor. „Een verklaring voor het lagere bezoekersaan tal kan het feit zijn dat we een slechte start hadden, een punt uit vier wedstrijden. Boven dien is ook de competitie-indeling belangrijk. Als je op de laatste dag. als alle beslissingen zijn gevallen. PSV of Ajax op bezoek krijgt, levert dat aanzienlijk meer publiek op. Het is maar een voorbeeld. Zo zou je misschien nog een tiental op kunnen noemen". Evenals Jacobs heeft Coerver het erg druk in de aanloop naar het nieuwe seizoen. Als manager krijgt Coerver ook voor het eerst te maken met het verschijnsel Europa Cup en de organisatie daaromheen. Neem nou maar het feit dat Roda in die eerste ontmoeting voor het eerst met een „invasie" van zo'n zeventig journalisten (dagbladen, radio en televisie) krijgt te maken. Lachend, tot op heden, vervult hij deze extra-taak. De kans dat Roda door een zege op Anderlecht naam kan maken in Europa (op de achtergrond hoort men de kassa dan al rinkelen) is daaraan zeker niet vreemd. In feite is Coerver, als manager, erg gelukkig met de loting. Sensatie Coerver: „Voorop staat dat we niets te verlie zen hebben. Dan kun |e beter in Brussel worden uitgeschakeld dan in Kiev of een andere uithoek van Europa. Trouwens, wie praat er nu over uitgeschakeld worden", zegt hij lachend, „zal het niet een sensatie bete kenen als wij de bekerhouder wippen". Zoals bekend worden bij Roda JC geen extra premies betaald voor overwinningen op gere nommeerde tegenstanders als Ajax en PSV. Elke wedstrijd wordt over dezelfde (financiële) kam geschoren. Is dat een formule naar het succes? Niet volgens Coerver. Hij zegt „Je moet de spelers belonen naar hun prestaties. Daarbij moet je echter een lijn trekken. Alle spelers krijgen goed betaald en dan mag je. mijns inziens, ook van iedereen het uiterste vergen. Als iemand er bijvoorbeeld op de training de kantjes vanaf loopt, moet je zonder aanzien des persoons maatregelen nemen. Zelfs al zou dat tot gevolg hebben dat je daardoor punten gaat verspelen" 'emi Rob Maaskant: „Ik wil NAC laten uitgroeien tot een echte klantenbin- BREDA Bob Maaskant, NAC's in tweede instantie blijvende trainer, predikt voor het komend seizoen spektakel. Hij wil NAC laten uitgroeien tot een echte klantenbinder. Tot een ploeg, waarvoor Jan Publiek in groten getale uitrukt. NAC wil op de Engelse toer. En dan vooral in het eigen, knusse stadion, waar de Bredase eredivisieploeg zoveel mogelijk op zaterdagavond zal gaan spelen onder het bleke kunstlicht van de lampen aan de vier gigantische masten. .Maaskants predikant verdient lof. Natuurlijk moet het Neder landse publiek weer warm gemaakt worden voor het voetbal. Maar om spektakel te kunnen bieden, moet je als trainer beschikken over het juiste materiaal. Het zat Maaskant echter tegen. Zelfc al zette hij zijn positie op het spel om routinier Frans Vermeulen voor nog een seizoen te behouden, als speler verloor de zwartharige Rotterdammer het toch. Vermeulen keerde via wat gemanipuleer terug bij NAC als trainer van het C-elftal. Maaskant zag ook knokker Arie Delmotte vertrek ken, Jan Cruyssen teleurgesteld afdruipen. Graaumans voor de Frankskes kiezen, Vardic terugkeren naar Helmond Sport, Mathijsen niet opdagen en Bouwmeester totaal uit het zicht blijven. Wim „Jany" Bron haakte al in de helft van het seizoen af. Daar tegenover staat, dat Bertus Quaars het thuishonk weer opzocht, Brouwers besloot van zijn voornemen om te stoppen af te zien, Sprangers talent werd voldoende toebedeeld voor een a-contract, Dierck fit aan de start verscheen na een blessure van haast een jaar. Tom Dekker en Arie Damsma werden aangetrokken. Keurtroepen De problemen bij NAC liggen in de voorste lijn. Daar waar de voor spektakel zo broodnodige doelpunten moeten wor den gemaakt Drie specifieke aanvallers behoren tot Maas kants keurtroepen. Een vorig seizoen falende (Jan Groene- weg), een onervarene (Ton Sprangers) en een topper (Ab Brouwers). Bij dat drietal had de „luchtmacht" van het gedegradeerde MW moeten komen. Met andere woorden: NAC ging de markt op voor de Maastrichtse kopspecialist Smeets. Maaskant: „Smeets had ik er natuurlijk graag bij gehad. Zeker voor het voetbal dat wij in Breda willen spelen, spektakel dus. was die vent zeer bruikbaar geweest. Smeets zelf wilde ook graag naar NAC komen, omdat hij dan op het hoogste niveau kon blijven voetballen. Maar MW wilde hem niet laten gaan. Hij stond daar nog voor een jaar onder contract en het bestuur van MW ging van het standpunt uit, dat Smeets dan maar een kort geding moest beginnen". NAC zag af van dat kort geding, omdat de eigen financiële positie niet bepaald rooskleurig valt te noemen. Dus in feite viel de basis voor het spektakelvoetbal met het niet aantrekken maar naar buiten draagt hij dat niet nadrukkelijk uit. Jan Groeneweg heeft een moeilijk seizoen achter de rug. wat we moeten beschouwen als een inwerkperiode. Ton Sprangers heeft in het C-elftal bewezen, dat hij een doelpunt kan maken Sterker „Echt, ik vind deze groep als totaliteit iets sterker dan die van het vorig jaar. Het moet mogeli|k zl|n om de kracht van de laatste vijftien wedstrijden nu een geheel seizoen te behouden. Dertig punten,- daar streef ik naar. Afgelopen seizoen zijn we er twee vanaf gebleven, dus die dertig moet een haalbare kaart zi|n". Ook Maaskant moet dat toegeven, dat door het transferbeleid van NAC een stevig brok routine afvloeide En routine blijft een haast onmisbare zaak in de hoogste Nederlandse voetba lafdeling. Maaskant: „Inderdaad is er een periode geweest. dat ik dacht, dat men bij NAC wilde verjongen om het verjongen. Bij bepaalde groepen leefde die gedachte, maar uiteindelijk zijn wij er naar mijn idee nog gunstig uitgekomen Krijnen en Smits mag je toch als definitief doorgebroken spelers beschouwen. Groeneweg zit nog maar net in de twintig en Damen, die het de laatste vijf wedstrijden uitstekend gedaan heeft, is slechts negentien". Hij lijkt tevreden met zijn groep, al zegt hij wel. „Als de nood aan de man komt, dan kan er bij NAC altijd wat extra's. Dat zie je maar aan wat er gedurende het afgelopen seizoen nog is aangetrokken

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7