Rijvers legt mantel van voorzichtigheid af Fase vijf voor AZ '67 BIJ DE GRAAFSCHAP KRIJGT JEUGD KANS Stoop: Als we ons dit jaar handhaven volgt over twee jaar doorbraak „Ik kan spelers beter een taart dan premie beloven" Haarlem wil publiek wee achter zich LEIDSE COURANT EINDHOVEN Het landskampioen schap voor de tweede achtereenvol gende maal, de KNVB-beker, de halve finale van de Europa Cup 1, waren voor PSV aan het einde van het vorig seizoen de positieve pun ten. Dit Jaar is PSVs ambitie de Europa Cup 1, en daarmee interna tionale erkenning afdwingen. Ook trainer Kees Rijvers, anders voorzichtig en gematigd in zijn uit spraken. noemt onomwonden het doel: „Wij zijn nog niet aan de top. Behalve het landskampioenschap willen we proberen de Europa Cup te pakken.'' Rijvers moet dat doel bereiken met een selec- tiegroep van zeventien man. waaronder drie doelmannen. De kleine oefenmeester is voor stander van een groep van achttien negen tien gelijkwaardige spelers, waaruit hij zijn elftal kan samenstellen en waarbij een aantal VolWSdfdlQ spelers, zoals het afgelopen seizoen, toen tweemaal per week gespeeld werd, regelmatig rust gegund wordt. Het wegvallen van Quaars en Strik uit de selectiegroep en het feit dat aanvulling van geroutineerde krachten achterwege bleef, is een tegenvaller voor de Eindhovenaren. „Het is inderdaad niet zo fijn als we gedacht hebben", zegt Rijvers. „Ik ben van plan nu meer kansen te geven aan onze jongere spelers. Deacy, Dahlqvist en Francois zullen moeten bewijzen wat ze waard zijn. Als dat goed loopt, hoeft de selectiegroep niet aange vuld te worden. Grijpen ze die kans niet, dan kunnen we altijd nog spelers kopen", aldus Kees Rijvers: „Ik ben ploeg intact is gebleven." Rijvers heeft de talentvolle aanvaller uit hot C-elftal, Postuma aan zijn selectiegroep toe gevoegd. „Hij Is een uitstekend voetballer, maar kan door zijn studie de dagtralnlngen niet volgen. Nu staat hij op het randje van het A-team. Als hij volop mee zal trainen Is hij een volwaardig speler van de A-groep", meent Rijvers. Eén van de jonge spelers waarin Rijvers vertrouwen heeft is de Zweed Peter Dahlqvist. Aan het einde van het seizoen weigerde Dahlqvist de hem voorgelegde verbintenis en dreigde naar het vaderland terug te keren. Uiteindelijk deden de Zweed en PSV water bij de wijn, en speelt de kleine, snelle aanvaller nog minimaal één sezoen bij de landskam pioen. „Voor mij is het goed dat de groep zo klein is", zegt Dahlqvist. „Ik hoop de kans te benutten, en zal hard werken. Vorig jaar hebben we op het einde van het seizoen nog wel wat kunnen wisselen, dat zal nu moeilijker worden. Daarom moeten de jonge spelers zich dit jaar waar proberen te maken". Het werken met de jeugd is Rijvers wel toevertrouwd. Bij FC Twente vormde hij de broertjes Van de Kerkhoff. Bij PSV deed hij hetzelfde met van Kraay en Poortvliet. Het samenvoegen van jong talent met enkele ge routineerde klassespelers als Van Beveren, Van der Kuylen en Edström heeft de afgelopen twee seizoenen geleid tot nationale successen. Rijvers wil nu duidelijk meer. Uitschakeling voor de Europa Cup 1 door het Franse St Etienne was voor Francofiel Rijvers misschien niet zo erg, maar het verlies was niet nodig geweest. Rijvers wil dit jaar meer en verlangt dit ook van zijn elftal. „Wij kunnen nog zeker vier jaar mee, voordat mogelijk verzadiging op gaat treden. Daar ben ik nu nog niet bang voor", meent Rijvers. „Wij zijn er ook na twee Nederlandse titels nog niet. Vorig seizoen zijn wij kampioen geworden na een grote serie onregelmatige wedstrijden in het begin van de competitie. Wij hebben daarvan geleerd en gaan dit jaar er ons voordeel mee doen". „Bovendien", zegt Rijvers, „ben ik erg tevre den dat de ploeg intact is gebleven, met uitzondering van Quaars en Strik. Wij hebben nu allemaal een grotere dosis ervaring". De Eindhovenaren hebben in thuiswedstrijden met tegenstanders nauwelijks moeite. De spe lers lijken vleugels te krijgen, vooral in de geliefde lichtwedstrijden op zaterdagavond. Allen Roda JC en De Graafschap slaagden erin PSV op eigen veld een punt afhandig te maken. De Eindhovenaren zijn in het eigen knusse stadion al ruim twee seizoenen onge slagen gebleven. Minder regelmatig verlopen de uitwedstrijden. AZ'67 en FC Twente zijn traditionele verlieswedstrijden. „Het is gek", zegt doelman Jan van Beveren, „in Alkmaar en Enschede spelen wij verschrik kelijk moeilijk. Vorig jaar ook weer verlies, maar wel verdiend. Als we verliezen, dóe ik dat liever kansloos. Ik denk dat het gedeelte lijk ook een psychologische kwestie is, maar het is moeilijk verklaarbaar,,. Dé Stoop: „We zullen dit Jaar moeten schipperen." AMSTERDAM De competitie voor FC Am sterdam lijkt weer een moeilijk verloop te krijgen. De selectie is nou niet bijster groot. Voorzitter Dé Stoop: „Hoe komen jullie daar toch bij? We hebben een A-selectie van 20 man en een C-selectie van 24 spelers. Van alle kanten hoor ik dat Amsterdam geen materiaal zou hebben. Een fabeltje, want we hebben dik 40 man om uit te putten". De kwaliteit van die groep is goed. We hebben uitstekende jeugdspelers die op het punt van doorbreken staan. Wat kopen we voor het aantrekken van dure spelers wanneer er talent in Nederland voor het oprapen ligt. Moeten we dan net als Ajax voor veel geld middelmati ge voetballers gaan kopen als een Schoena ker en een Erkens. Nee toch zeker. Wij bouwen liever van onderen af. Akkoord, er zit een risico in, maar dat moet je maar voor lief nemen. We zijn natuurlijk de laatste jaren veel klassespelers kwijtgeraakt. Met als lo gisch gevolg dat we in de competitie minder zijn gaan draaien. Dat zal ook dit jaar het geval zijn. Ik realiseer me terdege dat Amster dam het moeilijk gaat krijgen. Kansloos zijn wij echter allerminst. Er zijn nog zeven, acht andere clubs die beslist niet meer in huis hebben dan wij. De basis bij die clubs is echter minder sterk. Wanneer we ons dit jaar handhaven dan volgt het seizoen daarop, hooguit nog een jaar later, de definitieve doorbraak. Maar nogmaals dan zullen we het dit seizoen wel uit moeten zingen". EIS1 pist pkai wa< itre eeg lo i b ikeli iim Er was geen geld om spelers te koper! FC Amsterdam. Khe Stoop: „Nee. We hebben de laatste jlijd gebruikt om van onze schulden af te konor Dat is nu gelukt. Het is dan logisch d^ y niet meteen weer begint als een dolle dvUf.;* dure spelers aan te trekken. Eens zal het publiek terugkeren bij AmJn dam. We zitten nu op een minimum. SlecP®" kan het niet. Toch komen we rond, waal in dan somber doen. Het wordt alleen hoogtrstl dat die subsidieregeling in Amsterdam van de grond komt. Dan zou ook mei 7, blijken dat mijn club zo ongezond nog is. want trek bij de meeste eredivisieclub?" 1 overheidsubsidie af en je houdt minder |t v dan Amsterdam heeft". i Sl lt S| JOOP CASTENMILLER, TRAINER TELSTAR: IJMUIDEN Joop Castenmiller is boos om dat zijn ploeg het etiket „anonimiteit" kreeg opgespeld. „Wij zullen de publiciteit nooit zoeken. Het is natuurlijk erg makkelijk om aan het einde van het seizoen te zeggen, dat Telstar interesse heeft voor Ruud Geels. Maar wat koop je daarvoor? De club heeft rekening te houden met een kleine achterban en kan zich dit soort speculaties niet veroor loven. Wanneer Telstar nieuws heeft, wordt het niet achtergehouden. Het moeten echter wel gegronde berichten zijn". Telstar heeft na beëindiging van het seizoen een leegloop meegemaakt binnen de selectie groep. Maar liefst zeven spelers (Kees van Kooten, Fred André, Leendert de Goey, Klaas Bijl. Tony Fens, Colin Ayre en Jaap Bloem) verlieten de Umuidense vereniging. Joop Cas tenmiller over de aantasting van zijn selectie groep: „Van deze zeven spelers hebben er maar twee een transfersom opgebracht, Leen dert de Goey en Kees van Kooten. De andere vijf zijn afgeschreven. Mijn hele middenveld is de afgelopen tijd weggevallen. Ik had dol graag Jan van der Veen een opengevallen plaats zien innemen, maar het budget van Telstar liet dit niet toe. Ik had de beschikking over vijftig procent van de gelden die Van Kooten en De Goey opbrachten. Ik heb nu al >mijn hoop gevestigd op Jaap Visser van FC Amsterdam, met wie ik de leegte op het middenveld enigszins kan opvullen". Dat Joop Castenmiller het het komende sei zoen moeilijk gaat krijgen, is begrijpelijk. Slechts drie spelers van het elftal dat vorig jaar in de eredivisie speelde, staan nog op hun eigen plaats. Er is niet alleen een brok ervaring weggevallen, maar zonder meer ook een groot gedeelte van de persoonlijkheid welke Telstar in spelers als André en Van Kooten nu eenmaal had. Het was binnen de financiële mogelijkheden van Telstar niet mo gelijk deze spelers te behouden. Hogere sala rissen hadden scheve verhoudingen teweeg gebracht. Menselijk gezien kan Joop Casten miller begrip opbrengen voor het conventione le beleid van Telstar: „Maar als trainer heb ik daar een geheel andere mening over. Voor mij is het natuurlijk interessanter, wanneer de club geld gaat investeren in spelers. Maar ook na de periode Castenmiller moet Telstar verde- Benvaren Het elftal heeft een forse verjonging onder gaan. Het vorige seizoen was de gemiddelde leeftijd rond de dertig jaar, nu schommelt het om en nabij de 23 jaar. Als opvolger voor de naar Go Ahead Eagles vertrokken Kees van Kooten is Eddy Kraal aangetrokken. De 1.86 meter lange spits bezet deze moeilijke plaats ook in het militaire elftal. In het c-team van Ajax heeft hij de nodige ervaring opge daan. Telstar had ook kunnen kiezen voor een wat oudere en meer ervaren spits, maar dat stuitte bij Joop Castenmiller op bezwa- „Hier in Nederland zijn alle spitsen al bezet. Nu moeten we spelers daarom uit het buiten land halen. Met dergelijke voetballers vraag je je natuurlijk wel af of het geen zakkenvul lers zijn. Beschikt hij wel over de mentaliteit 1 pa clëli om in het Nederlandse voetbal mee draaien? Bovendien moet je als trainer de verjonging blijven denken. En een jonde speler moet het nog maken in de voetbalv spc reld en zal er alles voor over hebben daa! zc te slagen". 9®n „De tijd is voorgoed afgelopen dat sommiaf mensen de kantjes er vanaf kunnen lopiken Momenteel moet een maximale inzet aanwePJ?® zijn en moet er keihard gewerkt worden, wr,,,J, dat verwacht het publiek. In Nederland wof] w een speler gekeurd naar zijn voetbalkwain ,s ten maar in Engeland bij voorbeeld kijken' P'« clubs naar de fysieke gesteldheid van 'ben spelers. En of ze in staat zijn tweemaalhard minuten te kunnen uitspelen. Die Joegosl.ar 1 sche coach van het waterpoloteam, Truml1®0' had het bij het rechte eind toen hij zei de Nederlanders slechts zestig a zeven^f£ procent van hun kunnen wensen te laten zi Een gemakzuchtige instelling, waar nog v»h 8| aan te veranderen valt. Ik kan mijn spelgrot voor de wedstrijd beter een taart dan «n. y premie beloven. Dat tastbare speelt bij yoei jongens een belangrijke rol. Zo'n taart spre>r M meer aan dan het lijstje met verdiensten iftcc het einde van de maand". blijf ^ten: Alkmaar Europees voetbal. AZ'67 heeft er de mond van vol. Praat met elke willekeurige clubleider of speler en steeds weer komt al na enkele minuten het begrip Europees voetbal in het ge sprek om de hoek kijken. Geen wonder eigenlijk, want AZ luidt fase vijf in. Met een al vier jaar bekend einddoel, want bij de machtsovername van Klaas en Cees Molenaar bij AZ werd al meteen duidelijk gesteld wat precies de ambi ties van de Molenaarbrothers waren - simpelweg verpakt in de modekreet vijf jarenplan, koos AZ vier jaar geleden voor een stelselmatige opzet met als slotdoel het landskampioenschap van Nederland. Inmiddels is er veel gebeurd bij AZ'67. Het is zonder meer de grote verdienste van Klaas en Cees Molenaar dat zij AZ binnen enkele, [aren jaren vanuit de troosteloze eejste divisie omhoog hebben gestuwd naar een plaats pal achter de erkende topclubs van het vaderland se voetbal. AZ maakt zich nu op voor de beslissende sprong. „Maar", zegt Klaas Molenaar. „Dat betekent niet dat we ervan uit gaan dit jaar wel even landskampioen te worden. Indertijd zijn onze woorden te letterlijk opgevat. Tenslotte kan niemand garanderen dat je binnen een perio de van vijf jaar aan de absolute top kan staan. Onze doelstellingen zijn echter niet gewijzigd. We blijven gokken op de titel. Maar we zijn nuchter genoeg om te erkennen dat een dergelijke prestatie vermoedelijk nog niet haal baar is". Uitgangspunt Nuchterheid die ertoe leidde dat inmiddels het uitgangspunt het veroveren van Interna tionaal voetbal is. De man die AZ naar die positie moet leiden is Hans Kraay. Kraay: „Het is in voetbalminnend Nederland langza- Hans Kraay: „Ik duld geen immenging in mijn bevoegdheden." merhand wel bekend dat ik een rechtlijnig denkend mens ben, die niet bereid is zijn verantwoordelijkheden te delen. Dat geldt ook voor AZ". Klare taal van Hans Kraay, die zich even nuchter en zakelijk opstelt wanneer het lang zamerhand in Alkmaar erg beladen begrip Europees voetbal aan de orde komt. Kraay: „Er is in Alkmaar een heleboel gebeurd. Er is ontzettend veel geld in AZ gepompt. Het is dan ook een logische zaak dat dat langza merhand moet leiden tot het einddoel. Ik heb er dan ook geen enkele moeite mee dat van mij geeist, wordt dat AZ zich een plaats verwerft in een of ander Europees bekertoer nooi. Dat is gewoon mijn opdracht. En die zal ik waar moeten maken. Ik wist van tevoren dat iets dergelijks van me verwacht zou wor den. Ik heb dan ook geen zin om me van tevoren al in te dekken voor een eventueel falen. Lukt het niet dan is dat mijn schuld. Dan zar ik uit mezelf naar de clubleiding toestappen met de mededeling dat ik gefaald heb. En dat AZ zelf maar uit moet zoeken of er aanleiding is me aan het eind van het seizoen te handhaven." Doorbreken AZ wil de hegemonie van de gevestigde orde In de eredivisie doorbreken. Van doorslagge vende betekenis zou weieens kunnen worden in hoeverre Bobby Vosmaer komend seizoen zijn draal weer zal vinden. De blessure van Vosmaer lijkt inmiddels gene zen. De voorbereidingen voor de komende competitie heeft Vosmaer zonder problemen mee kunnen maken. „Het gaat goed", aldus een weer opgewekte Vosmaer. „Nog niet uit stekend, maar ik ben niet ontevreden". Ik heb te lang stilgestaan om van de ene op de andere dag weer in grote vorm te zijn. Zoiets moet groeien. Ik heb er echter alle vertrouwen in dat voorgoed een einde is gekomen aan alle tegenslagen". DOET1NCHEM Evert Teunissen blijft voor de rest van zijn leven In de „Dug Out" zitten. De 45-jarige coach van de Doetinchemse eredivisieclub De Graafschap opent namelijk begin november een sauna- en schoonheids salon, die hij de Dug Out heeft genoemd. De nieuwe zaak zal de oude plannen van Evert Teunissen niet doorkruisen, want de ambitieuze trainer blijft (voorlopig) voor het betaalde voetbal behouden. Hij wil zich met de nieuwe „Dug Out" alleen Indekken voor de onzekerheid van het tralnersvak. „Naarmate ik ouder word besef ik dat voet bal een klein onderdeel is van het leven. In het leven is alles betrekkelijk. Zolang je dat kunt beseffen, blijf je open staan voor andere ideeën en toekomstplannen. Voetbal is niet zaligmakend. En in deze tijd zeker niet", aldus Evert Teunissen. „Vrij recent hebben we nog eens duidelijk de feiten onder ogen gekregen. Denk maar aan de affaire-Knobel, en de „partijpolitieke" pro blemen binnen de KNVB. Ik vraag me wel eens af: waar zijn we mee bezig. Het Nederlandse voetbal holt zichzelf uit. Er wordt niet con structief. maar destructief gedacht en gewerkt. Willen we het betaalde voetbal in Nederland redden, dan moeten we gezamenlijk de schou ders eronder zetten. Ik wacht nog steeds op de „verlosser" onder ons, die de problemen durft aan te pakken. Organisatorisch is het nog erg chaotisch", aldus Teunissen. Voorbeelden Evert Teunissen durft voorbeelden te geven. De praatgrage trainer ergert zich bijvoor beeld aan de financiële problemen in het betaalde voetbal. Hij zegt: „De KNVB moet durven Ingrijpen bij transfers van buitenland se spelers. Ook het aanstellen van buiten landse trainers moet aan banden worden gelegd." Elk transferbedrag van een niet-Nederlandse speler komt in de kas van een buitenlandse voetbalorganisatie, die daar erg blij mee is want het is een nieuwe injectie. Er is vrijwel geen enkele Nederlandse club. die geen bui tenlandse speler heeft aangetrokken. Het geld dat met deze transacties over de grens gaat, had beter besteed kunnen worden aan de jeugdopleiding. De toekomst van het Neder landse voetbal ligt bij de jeugdopleiding. Veel „Er is bovendien nog een ander gevaar. De Nederlandse clubtrainer durft nauwelijks aan doorstroming te denken. Ze houden vaak, vanwege de geëiste prestatie, vast aan ou dere spelers. De trainers die de jeugd een kans durven geven bereiken op langere ter mijn toch hun doel: „Succes", aldus Teunis sen. „Veel trainers zijn bang. Ze vrezen de kritiek van de spelers en van het publiek. Toch blijf ik bij het standpunt dat de jeugd meer kansen moet krijgen. Dit in het belang van de conti nuering van het betaalde voetbal. Ik durf Zaaijer of Paulessen aan de kant te zetten voor Ernie Brants of Carry Steinfoort. Dat is continuering van het betaalde voetbal in de Achterhoek", zegt Evert Teunissen met gepas te trots. „De nieuwe aanwinsten. Kerlin (Hera cles) en Koenders (Rheden) zijn ook nog jeugdspelers. De investeringen van De Graaf schap zijn dus niet hoog. We zoeken het bij de opbouw." Evert Teunissen hoopt nog drie jaar in het voetbal werkzaam te zijn. In die periode kijkt hij de zaken nog een keer goed aan. Mis schien tekent Teunissen wel bij, want een man. met zoveel inzicht, kan het betaalde voetbal nog niet missen. Jan Fransz: „We moeten het publiek eens achter ons krijgen." HAARLEM Meent Ie het nou of meent Ie het niet? Het lijkt wel of Jan Franaz weet welke vraag komt „Het la Inderdaad waar", antwoordt hij eerder. Toch klinkt een beetje pijn door In die woorden, alsof Jan Franaz van zijn beate vriend afscheid moet nemen. „Het zal me Inderdaad moeilijk vallen", ver volgt hij. „Maar na achttien Jaar betaald voetbal te hebben gespeeld Is het voor mij voorbij". Jan Fransz stopt met voetballen. Hij vindt het jammer dat dat niet serieus wordt genomen Jan Fransz: „Ik lees nog verhalen waarin staat dat Jan Fransz voorlopig stopt met voetballen. Maar het is niet voorlopig. Het is definitief, punt uit. Het moment om te stoppen is voor mij niet geweest dat ik het niet meer aandurf, maar dat Haarlem kampioen is geworden en is gepromoveerd naar de eredivisie. Ik vond dat een prachtig ogenblik om te stoppen. Daarnaast waren er weinig alternatieven voor de spelers die gingen vertrekken." Toch neemt Jan Fransz niet helemaal afscheid van Haarlem. Als hulptrainer zal hij bij de brigade van Barry Hughes werkzaam blijven. De altijd enthousiaste hoofdtrainer heeft met Jan Fransz de beschikking over nog twee trainers. Meg de Jongh, ex-trainer van NEC en Heerenveen, en Henk Duindam die eerder de huidige Amsterdamse eersteklasser FDW onder zijn hoede heeft gehad. De opzet van het viertal wordt duidelijk gemaakt door Jan Fransz: „Barry Hughes blijft zich met het eerste elftal bemoeien. Meg, Kees en Ik houden ons bezig met het C-team, de interregionale jeugd en het eerste amateurteam. We treden zo'n beetje op vol gens het Engelse systeem. Als trainer gaan we de drie groepen roulerend begeleiden. Iedere trainer beoordeelt de 1 Iers. Daardoor krijg je een totaalbeeld va je voetballers. Wij willen gewoon dat Haai zich kan handhaven op langere termijn. D voor zal je er voor moeten zorgen dat de ei jeugd de selectie moet opvullen. De finam bij Haarlem zijn niet dusdanig dat er een f sterspelers gekocht kunnen worden. Da trouwens bij meer clubs het geval." „Dat begint trouwens het streven te wor bij veel betaalde clubs", vervolgt Jan Fra „De meeste verenigingen gaan jeugdsp^ME opleiden en geschikt maken voor het betajgj^ voetbal. Al komt er natuurlijk wel het nou geluk bij te pas. Als je één op vijftien lef één echte goede speler uit een groep5CIS vijftien dan ben je een goudzoeker." f gi Transfermarkt •litic irisl Haarlem leek op het eerste gezicht een'^ ervaring, klasse en routine kwijt te rafOT Derksen weg, Sadek weg. Metgod naaneft en Kleton vertrokken. „Toch is Haarlem sjufl uit de transferperiode gekomen. Ik pers^ c|j lijk kan volledig achter de aanvulllit staan. Wat dacht je van Joop Wlldbret, F de Vries, Gerrie te Winkel en Abe van13' Ban. Plus daarbij nog twee spelers uit Efc, ,n land. Nee, Haarlem heeft zich goed geroep b De steun van het publiek is ook belan%,r e, Jan Fransz: „Ja. daar heb je nou zoietshouc Haarlemmers hebben een vreemde mental|r<jt Het afgelopen seizoen hebben we gewoonst goed jaar doorgemaakt. Maar het gemiddbrke aantal toeschouwers bedroeg nog niet trder 5000 man per wedstrijd. Dat kan toch 1 de De mensen willen alleen maar toppers t f|uj En dan bedoel ik Haarlem-Feyenoord, 4st ti lem-Ajax en Haarlem-AZ en Haarlem-Tel.' C|u Op de eerste-divisieclubs zijn ze uitgek^ 1 al wordt er nog zo goed gevoetbald."

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4