Maatregelen tegen misbruik Ji van sociale wetten Linkse leider Libanon wil doorvechten Rapport Donner c.s. over enkele weken vrij Iroenteprijzen zullen dalen dng gaat to van rde maken lote Britse Ier voor [edestein Massale arrestatie negerleiders Z.-Afrika MAATREGELEN TEGEN JEUGDWERKLOOSHEID IN STUDIE GENOMEN Overval op postkantoor in Alphen rus enburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V.. Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg lies (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149.15; losse nummers: 55 cent Zaterdag 14 augustus 1976,66e jaargang no. 20563 Griezelig Droog en zonnig Tv-film „Griezelige voorvallen" op Ned. I om 20.20 uur. Ned. II om 20.25 uur Smith and, Jones, 21.15 uur Speykerschrift en om 22.20 uur tv-film naar Greene. Zondag Ned. I om 20.05 uur deel 1 speelfilm Les enfants du para dis. Ned. II om 20.30 uur Mannen en microben (1) en om 21.35 uur Begin in „De Dossiers" (1). Droog en zonnig. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Maxima circa 24 graden. Nog steeds geen verandering van betekenis. ^-i Mertens t foto's gemaakt door de Marsrobot lop 24 juli tonen aan dat op Mars jel voorkomt. De bovenste foto. een I gemaakt voor de onderste foto, is pijltjes op de foto onder geven twee waar de dauw is neergeslagen. Jzon opkwam. Volgens deskundigen in fitleidingscentrum in Passadena is dit 1 vangroot belang voor de eventuele ■heid van levensvormen op de rode pNA De geleerden in het vlucht- :entrum van de Viking in Pasadena k plan, de camera's waarmee naar nikte landingsplaats voor de Vi- >cht wordt ook te gaan gebruiken itidige foto die niet op het pro- I staat. Rn een opname maken van de aarde, afstand van 350 miljoen kilometer t als een kleine ster zichtbaar moet i dergelijke foto is nog nooit van afstand genomen. De uitvoering Iplan is pas mogelijk nadat de Vi- pgin september geland is. ig-1 zoekt inmiddels niet alleen naar organismen op Mars maar ook Igestorven levende wezens. Na-twee pogingen kon de afdeling waarin iganische verbindingen wordt ge- Tisteren eindelijk gevuld worden met de Marsbodem. Organische i kunnen er een aanwijzing voor /roeger, toen er blijkbaar veel water I was, leven op de rode planeet heeft onzer verslaggevers De rubberfabriek Vredes- duinen heeft van een Engels be- hibinatic een reuzenorder gekregen miljoenen guldens. De bevesti- i de order die dezer dagen in Loos- I binnenkwam betekent voor de fa lie maanden werk. Jelse order omvat de levering van Jtig grote rubberen stootblokken die aannemersgroep Costain-Taylor- r nodig heeft bij de bouw van een jgdojc in. het emiraat Dubai aan tëchc Golf. Dit dok moet het grootste ïcomplex voor schepen in het Mid- Iten worden. Zoals bekend is Vredes- Isduinen in principe de enige onder- I ter wereld die gespecialiseerd is in pardiging van deze materialen. fabriek, die momenteel nog i onzekerheid verkeert over de toe- I beschouwt de bevestiging van de 1 onderstreping van haar rol op Van onze parlementaire redaktie DEN HAAG De ministerraad is akkoord gegaan met voorstellen van staatssecretaris Mertens (sociale zaken) ter bestrijding van misbruik en oneigenlijk gebruik van de sociale wetgeving. Het betreft hier overigens wetswij zigingen waarvan men volgens minister-presi dent Den Uyl geen wonderen moet verwachten. Uitgangspunt voor de wijzigingen zijn rappor ten van de Sociale Verzekeringsraad. Er zullen regels worden gesteld ter beperking van het recht op een werkloosheidsuitkering van werknemers die bepaalde delen van het jaar regelmatig bij eenzelfde werkgever werken maar strikt genomen geen seizoenarbeiders zijn. Sommige instellingen beschikken bij voorbeeld voor bepaalde delen van het jaar over dezelfde administratieve krachten en ontslaan die krach ten als er tijdelijk weinig werk beschikbaar is. De betrokken werknemers doen dan een beroep op de werkloosheidswet. Gemeend wordt dat in zo'n geval van een oneigenlijk gebruik van de wet sprake is. Verder zullen wetswijzigingen worden aange bracht om ten onrechte of teveel betaalde uitke ringen gemakkelijker terug te vorderen. Er komt een grens aan de periode waarin gedeeltelijk werklozen een uitkering kunnen ontvangen. Uitkeringen kunnen worden gewei gerd aan werkloze werknemers die door niet reële eisen belemmeren dat zij weer aan de slag kunnen. Er wordt een beperking toegepast op de hoogte van de ziekengelduitkering aan mensen van wie de dienstbetrekking door pensionering geëindigd. Een politie-agpnt zoekt dekking als het dak van een gemeenschapscentrum in Nyaga, een zwarte voorstad van Kaapstad, neerstort. Het dak bezweek toen demonstranten het gebouw in brand staken* JOHANNESBURG (AP) Een groot aantal vooraanstaande zwarte leiders is gearres teerd na de onlusten in de Afrikaanse stads gebieden rondom Kaapstad waarbij ten minste 29 zwarten om het leven kwamen en ongeveer honderd personen gewond raakten. Onder de arrestanten bevindt zich mevrouw Winnie Mandela, echtegenote van de in de gevangenis verblijvende zwarte nationalist Nelson Mandela, de leider van het in Zuid-Afrika verboden Afrikaans Nationale Congres. Vorige week verklaarde minister van politie, James Kruger, dat het ANC mogelijk ge deeltelijk verantwoordelijk is voor de onlus ten, die de afgelopen weken in de zwart- stadsgebieden hebben plaatsgevonden. De meeste zwarten werden gearresteerd in Jo hannesburg en worden vastgehouden onder de 'internering zonder proces' regeling. Volgens Afrikaanse bronnen bevinden zich onder de gearresteerden pater Mangaliso Mkatswa, secretaris van de rooms-katholie- ke conferentie van bisschoppen, enkele an dere leden van die conferentie, artsen, advo caten, en studentenleiders. In de zwarte woongebieden rond Kaapstad hebben zich gisteren enkele gevallen van geweld voorgedaan. De politie noemde de situatie 'gespannen maar kalm'. Uit Johan nesburg werden versterkingen aangevlogen om de drie betrokken woongebieden, Goe- goeleto, Nyanga en Langa, af te grendelen en geïsoleerde pogingen tot brandstichtingen en plundering te onderdrukken. UYL: i parlementaire redak tie AG In de vergade- n de ministerraad is gis- esproken over de prijzen iappelen, groenten en Na afloop van de verga- heeft minister-president Jyl de verwachting uitge- fcn dat de groenteprijzen zullen dalen. De prijzen bjdijvie en sperziebonen *1 een gunstige ontwikke len. De verwachting is dat' foenteprijzen wel boven lu,*" van ^et voorjaar f blijven, maar niet erg !ns het Centraal Bureau t "e Tuinbouwveilingen wordt de bloemkool steeds schaarser en dat zal ook nog wel een week duren. Maar tegen eind augustus kan er weer een grotere aanvoer en dus een prijsdaling komen. In afwachting van verdere ont wikkelingen zou men zich thans nog tot de wortelen kunnen wenden, want die, zegt het Cen traal Bureau, worden door de telers ruim aangevoerd. Was- peen zakte van woensdag op vrijdag van 49 tot 35 cent per kilo, bospeen steeg iets van 1,09 tot 1,11 per bos, volgens het bureau een normale prijs. Andijvie zakte van 1,78 naar 1,51 per kilo en ligt daarmee een gulden beneden de gemid delde prijs van vorige week. De snijbonen zijn, vergeleken met het gemiddelde van vorige week, al twee gulden per kilo goedkoper geworden. Van 2,78woensdag daalden ze naar 2,28 vrijdag. Sperziebonen la gen woensdag op de gemiddelde prijs van vorige week 3,40, maar daalden vrijdag tot 2,98. De prijs van prei brokkelt ook af: woensdag 1,37, vrijdag 1,19 per kilo. Een krop sla ging van 66 cent woensdag naar 74 cent vrijdag. Door de grote exportaanvraag is de prijs op peil gebleven, aldus het Centraal "Bureau. Kas- groenten als tomaten en kom kommers behielden hun voor deze tijd heel normale peil: van vyoensdag op vrijdag gingen to maten van exportkwaliteit van 1,16 naar 1,06 per kilo. Appels, peren en pruimen, zo meldt het Centraal Bureau ver der, zijn op de Nederlandse vei lingen goedkoper dan een jaar geleden. Bij appels is het ver schil ongeveer 25, bij peren on geveer 10 procent. Pruimen doen nu tussen de 70 cent en 1,40 per kilo. De Nederlandse Vereniging voor de fruit- en groenteimport- handel meldt ook voor inge voerd fruit lagere prijzen dan een jaar geleden. Op de import- veilingen is het verschil bij pe ren en pruimen gemiddeld 30 procent, bij appelen en sinaas appelen 15 procent. Bij perziken is het zelfs 50 nrooent. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De ministerraad heeft gisteren met bezorgdheid kennis genomen van de laatste werkloosheidscijfers. Die cijfers zijn duidelijk ongunstig, zei minister-president Den Uyl na de vergadering van de ministerraad. De regering maakt zich met name zorgen over de werkloosheid onder de schoolverlaters. De arbeidsmarkt blijft moeilijk, aldus de minister-president. Hij deelde mee dart wordt bestudeerd of nieuwe maatregelen kunnen worden getroffen om de werkloosheid onder jeugdigen te verminderen. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De regering zal enkele weken nodig hebben voor de bestudering van het rap port van de commissie Donner. Dat deelde minister-president Den Uyl gisteren mee na de vergadering van de ministerraad. Alleen de minister-president en de koningin beschikken op dit moment over het rapport van de "Commissie van drie", die een onderzoek heeft ingesteld naar de in de Verenigde Staten gedane beschul digingen dat prins Bernhard steekpenningen van de Lockheed-vliegtuigfabriek zou hebben ontvangen. De prins zelf heeft ontkend gelden te hebben aangenomen. De regering heeft de commissie in februari ingesteld om de beschuldigingen aan het adres van prins Bernhard te onder zoeken. Zouden de beschuldigingen waar zijn, dan kan dit ernstige consequenties voor het koningshuis hebben. Een half jaar geleden startte de commissie haar werkzaamheden. Leden van de commissie waren: mr. A. M. Donner, rechter in het Europese Hof van justitie, dr. M. W. Holtrop, oud-direc teur Nederlandse Bank en drs. H. Peschar, voorzitter van de algemene rekenkamer. Donderdagavond heeft drs. Den Uyl het rapport van de commissie ontvangen. Ze heeft haar taak met enorme ijver en toewijding verricht, verklaarde de minister-president. De resultaten van het on derzoek en de conclusies zullen gelijk met het standpunt van de regering openbaar worden gemaakt Het rapport van de commissie zelf is vrij beknopt, maar er zijn nogal wat bijlagen bij. Onder andere stukken van de Amerikaanse senaatscommissie-Church. Gewacht wordt op de toestem ming vanuit de Verenigde Staten om tezijnertijd deze gege vens openbaar te maken. Den Uyl ontweek allerlei vragen over het rapport en de procedure van behandeling. Hij zei het eerst zelf te willen bestuderen en er over na denken. Volgens de minister-presi dent had hij nog geen tijd gehad om van de inhoud van het rapport kennis te nemen. Wanneer de ministerraad het rapport zal behandelen, is nu nog niet bekend. Ramp met trein Vier personen werden gedood en tenminste vijftig gebnd toen gistermid dag op een sta tion aan de rand van Lissabon een trein op een stilstaande loco motief inreed. BEIROET (AP) Het hoofd van de linkse militie in de burgeroor log in Libanon, Joemblatt heeft aan de rijke Arabische landen 100 miljoen dollar gevraagd om de oorlog verder te financieren en het verlies van het vluchtelingenkamp Tal Zaatar te overbrug gen. De val van Tal Zaatar was een tegenslag die we moeten overwinnen met nog meer vastberadenheid om door te vechten, aldus Joemblatt op een persconferentie. Joemblatt, de meest prominente leider van de alliantie van linkse Moslims en Palestijnse guerrillas, richtte zijn verzoek aan de Arabische mogendheden terwijl in de bunkers van het gevallen kamp een groepje vastberaden jongeren weerstand bleef bieden. Twee Palestijnse artsen, die werkzaam waren in Tal Zaatar, hebben rechtse Labanezen ervan beschuldigd 60 van hun verplegers en verpleegsters te hebben gedood. De artsen vertelden op een pers conferentie dat dit was gebeurd na het verlaten van het kamp, donderdag, nadat het door rechtse troepen was ingenomen. De chef-vertegenwoordiger van het Internationale Rode Kruis in de Libanese hoofdstad, Jean Hoefliger, zei later te weten dat ten minste 10 verplegers waren gedood en dat de vijftig anderen waren verdwenen. Tijdens de 52 dagen dat Tal Zaatar door rechts was belegerd waren volgens de artsen zo'n 60.000 granaten op het kamp terechtgeko men. Ongeveer 2000 mensen waren bij het beleg overleden en 3000 gewond. Van hen waren 90 pet kinderen en burgers, aldus de artsen. Busongeluk Bij een busonge- 46 ouden van dagen uit Dene- luk nabij het Noorse Ringoey zijn gisteren zeven mensen om het leven gekomen. Bij een in haal manoeuvre stortte de bus in een vijftig meter lager lig- gent^.,ravijn. De bus vervoerde marken, West-Duitsland, Zwe den en de VS. De Noorse chauf feur wilde een auto met caravan inhalen en raakte met zijn wie len over de rand van de weg. BUIT: 1300,— ALPHEN AAN DEN RIJN Op het hulppostkantoor aan de Concertweg in Alphen is gister- I middag om half vier een over- val gepleegd. De dader, een kleurling van ongeveer dertig jaar, kwam het postkantoor binnen gewapend met een klein model zwart pistool. Met de 1 woorden „Dit is een overval" j maakte hij de beheerster van 1 het postkantoor duidelijk wat l zijn plannen waren. De vrouw drukte de alarmknop, I die in verbinding staat met het i hobfdpostkantoor, in en rende via de achteruitgang de straat I op. De overvaller deed een greep in de kassa, waarin onge- j veer 1300,- zat. Hij reed met j hoge snelheid weg in een beige- i kleurige Simca 100 met het ken- j teken 29-89-PF. Na een onderzoek van de Alp- hense politie is gebleken" dat het kenteken al geruime tijd uit de roulatie is genomen. Vanmorgen was de dader, die het laatst is gesignaleerd op de Eisenhou- werlaf>n. nog voortvluchtig. „Twee' masten onzinnig" Van Huiten wil bemiddelen LEIDEN Dr. M. van Huiten, de staatssecretaris van verkeer en waterstaat, heeft zich als be middelaar aangeboden in de on verkwikkelijke kabeltelevisie zaak in de Leidse regio. Zoals bekend worden er thans twee masten ter hoogte van 116 meter gebouwd. In een gisteravond aan de colleges van b en w van Oegstgeest en Leiden verstuurd telegram stelt de staatssecreta ris dat het in feite onzin is twee masten te bouwen, waar één voldoende is. Zie verder pagina 3. ADVERTENTIE. Inschrijving en gelijk aan vang van onze DANSLESSEN voor jongelui (beginners) WOERDEN, hedenavond 14 augustus 8.00 uur in Hotel-Café-Restaurant „De Eenhoorn". Utrechtsestraatweg, vlakbij het station. PIJNACKER, a.s.zondagmiddag 15 augustus 2.15 uur in het Parochiehuis. NIEUWKOOP, a.s. maandag avond 16 augustus 7.30 uur in het Parochiehuis. LANGERAAR.a.s.dinsdagavond 17 augustus 7.30 uur in het Parochiehuis. BOSKOOP, a.s. woensdagavond 18 augustus 8.00 uur in „De Rozenburcht" vh. Vereni gingsgebouw, Rozenlaan. OUDEWATER,a s.vrijdagavond 20 augustus 8.00 uur in het „Uivernest". BERKEL/RODENRIJS. NIEUWVEEN en BODEGRA VEN beginnen 14 dagen la ter. Aanvang danslessen voor GEHUWDE en VERLOOFDE paren in de plaatsen: WOER DEN, KAMERIK, HARMELEN, BOSKOOP en OUDEWATER. Aanvang eind september. Wilt u nu al reeds meer weten? Bel ons! STUWSTRAAT 5 - LEIOEN TELEFOON 071-761249 ««AT

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1