Ongelukje' voldoende voor nieuw conflict Griekenland-T urkij e 1 81% 81% 9% 9% 91% 9k ervoersbonden dreigen met acties Vondeling openheid Dr. wil in Rusland OLIEPRODUCTIE WEER NAAR RECORDHOOGTE 82% A mt' Renteverhoging bij de RPS per 16 augustus as. Scherpe PvdA op aanval vanuit middenschool Stijging in export van siergewassen )M~ ll Beleggingsbewsjzen 3 jaar vast 4 jaar vast 5 jaar vast Spaardepositos 3 jaar vast 4jaarvast 5 jaar vast ójaarvast gj|g Rijkspostspaarbank GEVAL VAN LASSAKOORTS IN CANADA Driemaal abortus in Milaan KROKET ONTPLOFT DAG 13 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 |EW YORK (Rtr/DPA) - Griekenland >eft gisteravond voor de Veiligheids- laad van de Verenigde Naties geklaagd lat Turkije zijn souvereiniteit heeft ge- honden door het seismologische vaar- jiig Sismik-1 naar de omstreden Egeï- che wateren te sturen om naar olie te oeken. De Griekse minister van buiten- Sndse zaken, Dimitrios Bitsios, beschul- ligde Turkije ervan daardoor het gevaar an een confrontatie te hebben gescha- len. Een „ongelukje" was volgens hem loldoende om hun onenigheid over de echten op het continentale plat in de Egelsche Zee in een conflict te laten ontaarden. Volgens Bitsios had Turkije het Sismik-1 voor seismisch onderzoek naar bepaalde delen van het continentaal plat gezonden, die Griekenland gerechtigd was als zijn eigendom te beschouwen. Dat was een koelbloedige beslissing, die was genomen ondanks waarschuwingen „van ons en van andere kanten" dat de afbakening van het plat het beste op vreedzame wijze kon worden geregeld. In Athene hebben militaire zeglieden meegedeeld dat de Griekse troepen langs de Turkse grens in staat van alarm zijn gebracht en dat bijna de hele luchtmacht klaar staat om in actie te gaan. De marine patrouileerde in het oostelijk deel van de Egeïsche Zee, waar de Sismik-1 doorging met het nemen van seismische peilingen. Diplomatieke waarnemers in Ankara meldden dat het nieuws van de verhoogde Griekse paraatheid daar wei nig indruk leek te hebben gemaakt. De Turkse premier, Demirel, drong erop aan dat Griekenland zeer voorzichtig" zou handelen „om zichzelf geen moeilijkhe den te bezorgen." DEN HAAG (ANP) De export van bloembollen is in bet jaar 1 juli 1975-1 juli 1976 naar waarde 2,3 procent groter ge weest dan in bet voorgaande jaar, na melijk f 423.796.000. De hoeveelheid ver minderde echter van 114.979 tot 109.143 ton. Dit blijkt uit een voorlopig over zicht van bet pro- duktschap voor sier- De grootste afnemer was West-Duitsland met een waarde van f 119.345.000, ge ren er bij de export naar West-Duitsland 2,4 pet, Frankrijk 10,1 pet. Zweden 2,1 en Italië 19,1 pet. Da lingen van de export waarde bij de Ver enigde Staten 10,1 en Engeland 9,9 pet. Verder nam de waar de van de export naar Finland, Oos tenrijk, België en Lu xemburg toe, terwijl die naar Zwitserland duktschap verder mee, lag het eerste halfjaar 1976 naar hoeveelheid 7,1 en naar waarde 8,3 pro cent hoger dan in het eerste halfjaar van vorig jaar. De hoe veelheid was 52.842 ton, de waarde f 557.076.000. De export van bloem- kwekerijplanten was in het eerste halfjaar 1976 naar hoeveel heid 21,2 en naar waarde 27,7 procent hoger dan in het eer ste halfjaar 1975. De hoeveelheid was 14.493 ton, de waarde f 87.758.000. Onder enorme belangstelling van omwonen den deed de brandweer giste ren zijn werk bij een brand op de hoek van de Planciusstraat en Eerste Breeu- werstraat in Am sterdam. De tweede en derde verdieping raak ten in brand en de onderstever dieping leed wa terschade. ICHT (ANP) De vervoersfederatie NV- maar nu minister Westerterp niet is ingegaan op hand over eens dat aan de achterstelling van de Westerterp onlangs echter weten dat voor een V en de vervoersbond CNV overwegen ern- de eis om nog deze week een gesprek te arrange- werknemers in het streekvervoer bij hun coUega's dergelijke loon-operatie (die ongeveer twintig mil- im met acties een gelijkschakeling af te ren over de arbeidsvoorwaarden, is de maat voor in gemeentelijke dienst, een einde moest komen, joen gulden zou gaan kosten) de financiële ruimte fen van de arbeidsvoorwaarden voor het hen echt vol, zo stellen zij. De verschillen in ontbreekt. Momenteel worden overal in het land j peel in dienst van gemeentelijke vervoersbe- arbeidsvoorwaarden voor de twee categorieën ver- De algemene verwachting was dan ook dat de regionale ledenvergaderingen gehouden, waarin de in en die voor werknemers van het streek- voerswerknemers zijn al zes jaar onderwerp van gelijkschakeling geregeld zou worden bij de ver- leden te horen krijgen hoe de zaken ervoor staan jer. bespreking tussen werkgevers, werknemers en nieuwing van de huidige CAO voor autobuslijn- en waarin zij ook de gelegenheid krijgen om zich nden hebben al eerder met acties gedreigd, overheid. Alle partijen waren het er zo langzamer- diensten. Tot verbazing van de vervoersbonden het uit te spreken over de te voeren acties. eeroverzicht tva ILT De noordoostelijke ig, die in geheel West-Eu- zomers weer tot gevolg zal het weekeinde aan- Zwakke frontale storin- innen tot Engeland door- 3 en daar enige regen zaken. In ons land zal het algemeen droog en zonnig met maximumtempera- van omstreek 26 graden, lgië, Frankrijk en Duits ullen de temperaturen nog oger zijn, met een kleine op lokaal onweer. Het in Italië en Joego-slavië Inog wisselvallig met enkel psbuien en temperaturen "r^Vmstreeks 26 graden. Ten- "zorgt een ^andinavi weer, d.w.z. droog en zon iet temperaturen van 20 n aan de Noorse kust tot Iden plaatselijk in het bin- id. litzichten voor zondag, g en droog, behoudens een kans op een bui. Aanhou- ■arm. 'ooruitzichten in cijfers >ndag: Aantal uren zon: I. Min. temperaturen: orri- s 13 graden. Max. tempe- omstreeks 26 graden, een droge periode van s 12 uur: 95 procent. een geheel droog et- procent. vooruitzichten komende ien huidige drukverdeling is 'achten dat het huidige weertype in geheel luropa inclusief Scandina- de Britse eilanden het ide weekeinde zal voort- De bij Groenland aanwe- lepressieaktiviteit dringt ilijks tot Schotland en 1-scandinavië door: de in (lpengebied aanwezige on- itoringen kunnen zich handhaven en hebben de neiging om zich nog istwaarts in de richting loord-Yoegoslavië te ver en. -Schotland, noordwest- inavië: derlijk bewolkt met nu en vat regen. Maxima onge- 8 graden. van Scandinavië en Britse en, Finland, Denemarken, J-Duitsland, Benelux, :rijk. zonnig, maar op het Euro vasteland op enkele plaat- og een lokale bui. Maxima van 23—27 graden, maar selijk in Zuid-Scandinavië, Engeland en in het groot- eel van Frankrijk 2631 n. e, Portugal, Balearen. dzakelijk zonnig: in bergge el ook lokaal onweer. Tem- uren van 2833 graden in middaguren. Langs de Spaanse oceaankust en- fraden lager, ngebied. f derlijk bewolkt met plaat- regen of onweer, vooral in •ostelijke deel van de Alpen. >eraturen in laaggelegen 22—27 graden: 0 graden is niveau op 2900—3100 m plus bijbehorende eilan- Griekenland. ig maar ook lokaal enkele vooral in of bij bergge- Temperaturen 27—30 en, in Griekenland plaatse- vat hoger. n> Balkanlanden. Aderlijke bewolking met ral in het noorden en oosten het genoemde gebied enkele n. Langs de Yoegoslavische overwegend zonnig. Maxi- 'an ongeveer 21 graden in noordoosten tot 27 graden in igs de Yoegosla- ADVERTENTIE tP De ontwikkelingen op de geld- en kapitaalmarkt maakt het de RPS mogelijk de rente op nieuwe spaargelden die voor lange tijd vastgezet worden als volgt te verhogen: coupures van f 1.000,-- en f 5.000,-- vaste rente gedurende de hele looptijd samengestelde interest tussentijdse opneinjng mogelijk voor aankoop eigen huis. was 8%, wordt was 8'. '2%, wordt minimum storting f l.00(),- vaste rente gedurende de hele looptijd rente jaarlijks beschikbaar tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis. was 81 -1%, wordt was 8:i 1%, wordt was 9%, woedt was 9' 4%, wordt De renté op reeds bestaande beleggings- bewijzen en spaardeposito's blijft onveranderd. Jl Meer informatie? f Hel gratis 0017 Vraag een folder f bij het postkantoor 7 Of schrijf, zonder postzegel, naar de L Rijkspostspaarbank, Amsterdam. if r uw nationale spaar- en hypotheekbank TORONTO (RTR) In een ziekenhuis in de Canadese stad To ronto ligt een 56-jari ge vrouw die waar schijnlijk lijdt aan de besmettelijke las- sakorts, een virus ziekte die in 30 tot 50 pet. van de gevallen dodelijk is en waar tegen geen genees middelen bestaan. De vrouw was op 2 Textieldieven kwamen niet ver met buit DIEMEN (ANP) De rijkspoli tie heeft in de nacht van woens dag op donderdag in samen werking met de Haagse gemeen tepolitie drie mannen aangehou den, die enkele uren eerder op heterdaad waren betrapt bij een inbraak in een stoffengroothan- del in Diemen. De dieven waren bezig textiel ter waarde van een ton in een gehuurde vrachtwa gen te laden. Een 21-jarige man uit Den Haag werd ter plaatse aangehouden. De andere twee ontsnapten, maar zijn 's mor gens in Den Haag gearresteerd. MILAAN (Rtr) Specialisten in de Mangiagelli-kliniek in Milaan hebben vanochtend voor het eerst abortus ge pleegd op enkele zwangere vrouwen die mogelijk be smetting hebben opgelopen van het gifgas dat vorige maand in Seveso uit een fabriek ontsnapte. In normale gevallen is bet plegen van abortus in Italië onwettig en bet Vatikaanse blad Osservatore Romano veroordeelde donderdag de plannen van de specialisten in Milaan als „een onmense lijk offer van degenen die willen geloven in de wettig heid van eugenetische abor tus". Professor Candiani van de Magiagelli-kliniek zei dat 2 of 3 vrouwen va nochtend zouden worden geaborteerd. Hun psycholo gische reactie zal worden bestudeerd alvorens nog meer ingrepen worden ver richt. In klinieken in en om Seveso worden dagelijks tientallen vrou wen in verwachting onderzocht op mogelijke schadelijke gevol gen van de gifwolk. Hier wacht een vrouw met haar echtgenoot tot ze aan de beurt komt. de Italiaanse stad onder wie de 407 in- Florence. Sinds vrij- zittenden van de dag j.L is haar toe- Boeing-747 van Bri- augustus in Toronto stand kritiek. tish Airways waar teruggekeerd van een De autoriteiten in de mee zij op 2 augustus een landen die de vrouw van Londen naar To- op haar Europese ronto vloog, hebben rondreis heeft be- de raad gekregen Duitsland, Neder- zocht, zijn ingelicht, naar een arts te gaan. j land, Italië en JEnge- Alle personen die Het risico van be- met de patiënt in smetting is evenwel contact zijn geweest, niet zo groot rondreis van maand door Europa, waarbij zij België, land bezocht. Op juli werd zij ziek i DEN HAAG/MOSKOU (ANP) mentaire delegatie wordt ge- Tweede Kamervoorzitter dr. maakt op uitnodiging van de A. Vondeling wil in Rusland Opperste Sovjet De Nederland- „een antwoord op een heleboel se politici hopen vooral zoveel vragen" hebben. Met deae ge- mogelijk gesprekken te kunnen I dachte bevindt hij zich met een voeren met de Russische autori- i parlementaire delegatie «ianc teiten over een veelheid van on- in Moskou. Gisteren met zijn derwerpen. delegatie van Schiphol vertrok- Ge delegatie bestaat naast dr. ken liet dr. Vondeling weten. Vondeling uit mr. F. Andriessen dat hij wil proberen tot meer (KVP), J. van den Doef (PvdA), openheid te komen. H. de Boer (ARP), A. Ploeg (WD) uit de Tweede Kamer en Hij verwacht zeker een confron- dr. K. de Vies (CHU) en C. A. tatie voor wat de uitvoering van Ymkers (CPN), Eerste Kamerle de akkoorden (ontspanningspo- den. Volgende week vrijdag litiek) van Helsinki betreft De keert de delegatie in Nederland reis van de Nederlandse parle- terug. BOXTEL (ANP) Mevrouw Voets uit Boxtel is gisteren gewond geraakt doordat een kroket op haar bord explodeerde. Zij liep brandwondjes in het gezicht op. Mevrouw Voets had de kroket thuis gebakken, met nog enkele andere. De snack ontplofte op het moment dat zij hem op haar bord legde. Men neemt aan dat gisting de oorzaak daarvan is geweest. De regionale keuringsdienst zal de kwaliteit van de kroketten van dezelfde makelij aan een onderzoek onderwerpen. AR-voorman Aantjes: Abortus uit partij-politieke sfeer houden" DEN HAAG (ANP) De abor tus-kwestie mag in het in sep tember te verwachten abortus debat in geen geval worden aangegrepen om reclame te ma ken voor de confessionele par tijen. Dat zegt de AR-voorman mr. W. Aantjes in een artikel van zijn hand in het deze week versche nen nummer van het anti-revo lutionaire partijblad Nederland se gedachten. „De eerbied en terughoudendheid die wij be pleiten in de behandeling van het ongeboren leven zullen in de eerste plaats terug te vinden moeten zijn in de terughoudend heid waarmee wij de partijpoli tiek een rol laten spelen", aldus Aantjes. „Ons optreden moet duidelijk maken dat het niet gaat om het winnen vdn ons standpunt maar om het winnen vóór ons standpunt". In hetzelfde artikel in Neder landse Gedachten benadrukt de fractie-voorzitter van de AR in de Tweede Kamer dat het be sluit van minister Van Agt om niet af te treden het enige juiste is geweest. „Het zou niet juist zijn geweest indien de minister (om duidelijk politieke redenen) was afgetreden zonder dat er iets van een breuk was gebleken in zijn vertrouwensrelatie met het kabinet, met zijn geestver wante regeringspartijen of met het parlement". ROTTERDAM (ANP) Voor het eerst vakblad Petroleum Economist, sinds de energiecrisis (eind 1973) is de Na de recessie, het milde weer en het interen wereldproduktie van ruwe olie (communis- op voorraden, die ervoor zorgden dat de Saoedi-Arabië, van 6,6 tot 8,2 miljoen vaten per dag. Andere OPEC-leden, die hogere cijfers deden noteren, waren Iran (5,7 mil- tische landen niet meegerekend) flink geste- olieproduktie vorig jaar de grootste daling joen vater per dag), Libië" (bijna twee mil- gen. In de eerste helft van dit jaar nam vertoonde sinds de tweede wereldoorlog, de produktie toe met zeven procent ten begon de situatie eind vorig jaar al wat opzichte van dezelfde periode van 1975. Per beter te worden. Gaat men nu af op de dag werd er gemiddeld zo'n 43 miljoen meest recente berichten van de tankermarkt vaten (vat is 159 liter) opgepompt Daarmee betreffende de Perzische Golf, dan lijkt het vergroten, blijkt nu enig terrein te hebben blijft men echter nog wel onder het peil veilig te voorspellen, aldus de Petroleum moeten prijsgeven (1,2 miljoen vaten per van 1973, toen er dagelijks ongeveer 45 Economist, dat de produktie in 1976 een T%~ *~*~1 joen) en Indonesië (1,5 miljoen), dat 1 vraag krijgt vanuit Japan en de Verenigde Staten. Irak daarentegen, dat zijn produktie de laatste jaren ondanks alles steeds kon dag). De totale produktie van de OPEC, die miljoen vaten uit de bodem werd gehaald, recordhoogte zal bereiken. Voor oktober uit vijftien landen bestaat, bedroeg in de Het een en ander blijkt uit cijfers van de 1973 was dit een heel normaal verschijnsel, eerste helft van dit jaar bijna 5,2 miljard olie-industrie, verzameld door het Engelse De grootste stijging in produktie vertoonde vaten. Dat is 8,3 procent meer dan in 1975. ADVERTENTIE inderdaad prima wasdrogers Van onze parlementaire redac- DEN HAAG Minister Van Kemenade van onderwijs over- Egypte versterkt grens met Libië CAIRO (UPI) In afwijking van een jarenlang gevoerde strategie trekt het opperbevel van de Egyptische strijdkrach ten momenteel troepen en pant servoertuigen samen langs de westelijke grens met Libië. Het doel van de actie is te voorko men dat in Libië opgeleide sabo- schat de gunstige effecten van de middenschool en onderschat de risico's in sterke mate. Som mige middenschoolleuzen zijn volksverlakkerij. Dit schrijft een onderwijsdeskundige uit de PvdA, de Haarlemse wiskunde leraar Dik Mantel, in het socia listische maandblad „Socialis me en Demokratie". Het is voor de eerste keer dat Van Kemena de vanuit zijn eigen partij zo heftig op zijn middenschool- plannen wordt aangevallen. socialisten in de gelijke onder- wijskansen-jungle?", komt Man tel onder meer tot de conclusie, dat vooral de mogelijkheden die de middenschool biedt om de Volgens Mantel is het onmoge lijk zoveel dingen meer te doen met behoud van wat er nu ge daan wordt. Bovendien steken de mooie beloften schril af te gen de huidige bezuinigings maatregelen. In navolging van wat vooral de VVD en in mindere mate de confessionele partijen steeds naar voren brengen zegt Mantel, dat het huidige mammoetsys teem volstrekt geen eerlijke 4^--" inderdaad prima stofzuigers

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9