mededelingen gemeentebestuur leiden 16 frn 20 augustus *76 UITNODIGING WAAR GAAT HET OM? LEIDSE COURANT VRIJDAG 13 AUGUSTUS ij Gemeenteraad Agenda: Benoeming van een conrector/plaatsvervangend rector van het Stedelijk Gym nasium. Interpellatie van de heer C. H. Vink over het gebruik van de vuilstortplaats aan de Roomburgerweg. Richtlijnen inzake het eisen van compensatie bij woningonttrekking aan de bestemming en instelling van een fonds financiële bijdragen bij woningonttrek king. Erfpachtsuitgifte van de Zijlpoort met ondergrond aan de heer J. M. G. Melkert te Brussel. Verkoop van gronden in de Merenwijk aan Hollandwoning B.V. Renovatie van de paviljoens Jongens en Meisjes Voorgeest van psychiatrisch ziekenhuis Endegeest c.a. Renovatie van de paviljoens Dames E en Dames F, alsmede voor de uitbreiding en verbouwing van het paviljoen Heren F van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest c.a. Verordening op de subsidiëring van wijk- en buurtcomités. Investeringsruimte 1976. Zwemaccommodatie in Leiden. Voorbereidingsbesluit voor het gedeelte van het gebied tussen de Lage Rijndijk, de Sumatrastraat, de Timorstraat en de Zijl. Open brief van het Steunkomitee "Geen censuur op de muur" houdende bezwaar tegen het van gemeentewege witkalken van op muren aangebrachte affiches e.d. Aanschaffing van kasten en Iaden voor berging van ponsplaten bij de mechani sche administratie van de afdeling Bevolking c.a. Verordening, regelende de zorg voor het toezicht op het beheer van de archiefbescheiden van de gemeentelijke organen (archiefverordening) en inzake aanwijzing van een gemeentelijke archiefbewaarplaats voor de z.g. oude archieven. Ontheffing van de verplichte avondsluiting op vrijdag 27 augustus 1976 voor de winkels en de braderie aan het Vijf Meiplein en het Bevrijdingsplein. Verhoging van de tarieven voor het gebruik van de. zalen van de Stadsgehoor zaal. Aanschaffing van 300 koppelstoélen en 300 houten klaptafels ten behoeve van de Groenoordhal. Aanschaf van schilderijenrekken ten behoeve van het Stedelijk Museum "De Lakenhal". Aankoop van panden aan de Oude Varkenmarkt, Groenhazengracht en de Sliksteeg. Vernieuwen van daken met bijkomende werken van de percelen Levendaal 195 en 195a, tot het opnemen van de percelen Levendaal 193/193a, 195 en 195a in het rehabilitatiegebied Haver- en Gortbuurt en het beschikbaar stellen van gelden voor het maken van een rehabilitatieplan voor laatstgenoemde percelen. Structuurschets Leiden-West. Uitvoering van het uitbreidingsplan van de gemeentelijke Dienst Sociale Werkvoorziening. Informatieve vergadering gemeenteraad over aanpak binnenstad. Op donderdag 19 augustus a.s. is er in de Burgerzaal van het stadhuis een speciale vergadering, waarin de leden van de gemeenteraad zullen worden geinformeerd over de aanpak van de binnenstad. Deze bijeenkomst begint om 19.30 uur en is voor iedereen toegankelijk. De leden van de projektgroep Binnenstad zullen dan een toelichting geven op de onlangs uitgebrachte nota "Op-weg-naar-een-integraal-plan-voor-de-binnenstad". Tevens zal een overzicht worden gegeven van de aktiviteiten, die zij de komende maanden gaan ondernemen. Vervolgens kunnen de raadsleden en belangstellenden met de leden van de projektgroep van gedachten wisselen over de aanpak van de binnenstad. Commissievergaderingen Commissie voor economische aangelegenheden. Dinsdag 17 augustus a.s. om 20.00 uur in de koffiekamer van het stadhuis. Agenda: Intensiveringen en investeringen begroting 1977. Vestiging wafelbakkerij in garageboxen aan de Brandts Buyskade. Tarieven Stadsgehoorzaal. Bewinkeling in het gebied Herengracht-Zijlsingel. Brief Stichting "De Rosmolen". Gedachtenwisseling over de vestiging van ambachtelijke buurt- en wijkbedrij- ven in de Merenwijk. Bovengenoemde vergaderingen zijn alle openbaar. Wie meer wil weten over de te behandelen agendapunten, kan daarover informatie vragen bij het Buro Voorlichting in de hal van het stadhuis. Dagelijks van 9.00-12.00 oor en 14.00-17.00 Informatieavond Pieterswijk Op woensdag 25 augustus a.s. organiseren Burgemeester en Wethouders een informatieavond over het rehabilitatieplan voor de Pieterswijk, dat onlangs is gepubliceerd. De bedoeling van deze bijeenkomst is bewoners, eigenaren en andere belangstellen den nader te informeren over de betekenis van dit plan, dat vooral gericht is op de verbetering van woningen door partikulieren. 'De bijeenkomst is voor iedereen toegankelijk en vindt plaats in de Burgerzaal van het Stadhuis, aanvang om 20.00 uur. Informatieve avond Breestraat rekonstruktie Op vrijdagavond 27 augustus a.s. organiseren B. en W. een informatieve avond voor gemeenteraadsleden en belangstellenden over de voorgenomen rekonstruktie van de Breestraat en de marktenroute. Deze avond vindt plaats in de Burgerzaal van het stadhufis en begint om 20.00 uur. Iedereen is welkom. Zoals bekend hebben B. en W. onlangs een voorstel gedaan voor de aanpak van de Breestraat en marktenroute. In dat voorstel staat onder meer, dat B. en W. bij wijze van proef eerst het gedeelte van de Breestraat tussen Koornbrugsteeg en het Gangetje willen rekonstrueren. B. en W. stellen in hun voorstel verder aan de orde het weren van het doorgaande verkeer, het parkeren en stallen van auto's, de aanleg van busroutes, de riolering en de aankleding van de Breestraat na de voorgenomen afsluiting. Tenslotte worden er voorstellen gedaan omtrent de uitvoering van het plan en de tijdelijke voorzieningen, die nodig zijn tijdens de werkzaamheden. Verschillende organisaties hebben al op het voorstel gereageerd. Aan de hand van deze reakties en de opmerkingen, die op de informatieavond worden gemaakt, zullen B. en W. bekijken in hoeverre het voorstel moet worden aangepast. Daarna komt het voorstel met reakties in de verschillende kommissies van de gemeente raad. Het is de bedoeling, dat de gemeenteraad in november een besluit neemt over het plan voor Breestraat en marktenroute. Het voorstel is voor belangstellenden gratis verkrijgbaar bij de informatiebalie van het Buro Voorlichting in de hal van het stadhuis. Informatieavond over woningbouw en huisvesting Op maandag 23 augustus a.s. organiseren Burgemeester en Wethouders een informatieavond over de plannen van het gemeentebestuur ten aanzien van woningbouw en huisvesting. Deze plannen zullen worden toegelicht door de betrokken wethouders, de heer A. Verboom van volkshuisvesting, woning- en wijkverbetering en de heer C. J. D. Waal van ruimtelijke ordening en openbare werken. Daarna is er gelegenheid om met hen over dit onderwerp van gedachten te wisselen. De avond staat onder leiding van de heer J. Kamphuis, direkteur van de Welzijnsraad en vindt plaats in de Burgerzaal van het Stadhuis (ingang Breestraat), aanvang om 20.00 uur. Zoals bekend hebben B. en W. enige tijd geleden een nota uitgebracht, waarin zij aangeven wat er de komende jaren moet gebeuren. Eén van hun voorstellen betreft de bebouwing van de Stevenshofpolder. Andere voorstellen gaan over onder meer de huisvesting van bijzondere groepen als bejaarden, alleenstaanden, jongeren; de verbetering van woningen en wijken en nieuwbouw. B. en W. willen nu graag weten wat de Leidse bevolking hiervan denkt. Daarom zijn de voorstellen toegezonden aan een groot aantal groepen en organisaties, waarvan er inmiddejs een aantal schriftelijk hebben gereageerd. Deze reakties zijn bij het Buro Voorlichting voor iedereen ter inzage. Verder is er nu een informatieavond, die voor iedereen toegankelijk is en waarvoor ook de eerder genoemde groeperingen zijn uitgenodigd. Afhankelijk van de binnen gekomen reakties sturen B. en W. hun voorstellen - al dan niet gewijzigd - naar de gemeenteraad, die er straks over moet beslissen. De nota van 8. en W. over het volkshuisvestingsbeleid is samen met het voorstel aan de gemeenteraad voor 2,50 verkrijgbaar bij de informatiebalie van het Buro Voorlichting in de hal van het stadhuis. Burgemeester en wethouders geven in de nota "inzake het volkshuisvestingsbe leid" en een bijbehorend voorstel aan de gemeenteraad hun visie op de huisvestingsproblemen van Leiden. Zij geven ook aan wat daar in de komende jaren aan gedaan moet worden. Woningen, voor wie? "Het huisvesten van de eigen bevolking en de aan Leiden economisch gebonde- nen, die buiten de stad wonen", dat staat voorop. B. en W. willen daarbij vooral aandacht besteden aan de huisvesting van die groepen, die momenteel met woningnood kampen. Dat zijn niet alleen de mensen die nog geen woning hebben, maar ook degenen, die momenteel te klein wonen of in een slechte woning gehuisvest zijn. Bij het bepalen van de aantallen woningen, die in de toekomst nodig zijn wil het college rekening houden met de behoeften per groep. Dus met wat gezinnen, alleenstaan den, jongeren, bejaarden, buitenlandse arbeiders, etc. nodig hebben. Verder moeten de woningen voor de Leidse woningzoekenden betaalbaar zijn. Dat wil zeggen: rekening houdend met huursubsidie mogen de huren niet hoger zijn dan 450,- per maand. Tenslotte moeten er zoveel mogelijk huizen gebouwd worden, die onder de werking varr de Woonruimtewet vallen, dat wil zeggen met een kale huur tot 430,- per maand of een koopprijs van max. 135.000,-. De gemeente heeft dan vat op de toewijzing daarvan aan Leidse woningzoekenden. Hoeveel woningen nodig? Er is momenteel een absoluut tekort van rond 900 woningen. B. en W. vinden, dat dit tekort zo snel mogelijk moet verdwijnen. Zij willen de achterstand in drie jaar inlopen. Verder zijn er elk jaar nog zo'n 450 woningen nodig om de groei van de bevolking op te vangen; elk jaar 80 woningen ten gevolge van het woningverlies door onttrekking of omzetting in bedrijfspand e.d. en nog eens 100 als gevolg van verheling of sloop. B. en W. komen tot de slotsom, dat er tot eh met 1978 elk jaar 936 woningen nodig zijn en van 1979 tot en met 1984 jaarlijks 610. Per jaar komen er in Leiden circa 1000 woningen leeg door vertrek naar elders. Deze komen beschikbaar voor Leidse woningzoekenden en niet-Leidenaars, die economisch aan de stad gebon den zijn. Woningen bouwen, hoeveel en waar? kunnen 3500 tot 4000 woningen gebouwd worden. Er is dan nog ruimte over voor enkele bedrijven. B. en W. stellen wel voorwaarden aan de bebouwing van de Stevenshofpolder. Allereerst moet het een prettige woonwijk met goede voorzieningen kunnen worden. Daarvoor is de (financiële) medewerking van het rijk onmisbaar. Tenslotte mogen de werkzaamheden aan de Stevenshof de voorbereiding en uitvoering van plannen in de binnenstad niet in de weg staan (mankracht en geld!). Koopwoningen. Behalve huurwoningen, die betaalbaar zijn voor de lagere inkomensgroepen moeten er ook koopwoningen worden gebouwd, vinden B. en W. Bij het ontwikkelen van nieuwe plannen geven zij de voorkeur aan projekten voor de lagere inkomens. Het college voelt veel voor niet-winst beogende projekten (als van de Stichting Eigen Huis in de Merenwijk) en voor het bouwen van koopwoningen in de zgn. beschutte sfeer. Dat zijn huizen voor mensen met een inkomen tot 22.000,- per jaar. Daarnaast willen B. en W. ook tegemoetkomen aan inwoners van Leiden, die belangstelling hebben voor koopwoningen in de middenklasse en de duurdere klasse. Woningverbetering De renovatie in de vooroorlogse stadswijken is nu op gang. In 1975 werden 250 gerenoveerde huizen van woningbouwverenigingen opgeleverd. In 1976 zullen dat er 345 zijn en in 1977 naar schatting 530. Tijdens de daarop volgende jaren zullen er steeds rond 600 woningen in beheer bij woningbouwverenigingen ingrijpend opgeknapt moeten worden. B. en W. willen de kosten van renovatie goed in de gaten houden. Worden die te hoog en blijkt bijv. vervangende nieuwbouw noodzakelijk, dan is dat in beginsel voor de zittende bewoners. Het tempo waarin de renovatie kan verlopen hangt van de oplossing af, die men vindt voor het probleem van de wisselwoningen en de herhuisvesting. Daarvoor zijn buiten het bestaande woningbestand nog een flink aantal wooneenheden nodig. Zo zijn er in verband met de vervangende nieuwbouw in het Noorderkwar tier en De Kooi 100 woningen nodig voor de tijdelijke huisvesting van gezinnen. B. en W. onderhandelen momenteel met het rijk over het beschikbaar stellen van het benodigde aantal tijdelijke wisselwoningen. De verbetering van partikuliere woningen met subsidie van de overheid komt maar langzaam van de grond. B. en W. willen het huidige aantal van 90 verbeterde partikuliere huizen per jaar opvoeren tot 350 a 400 per jaar in de komende periode. Verder wil het college haast maken met de renovatie van hofjeswoningen ten behoeve van bejaarden. Het streven is in totaal zo'n 800 woningen per jaar te renoveren. Omdat aantal te kunnen bereiken zal een flink aantal knelpunten opgelost moeten worden. Met het oog hierop willen B. en W. het aanschrijvingsbeleid verruimen, terwijl ook de voorbereiding van plannen, de voorlichting en begeleiding van de eigenaren verbeterd moet worden. Huisvesting bejaarden en alleenstaanden Als de bestaande projekten voltooid zijn resteert een tekort van 800 bejaardenwo ningen. Om dit tekort in te lopen willen B. en W. het percentage bejaardenwoningen in nieuwbouwplannen verhogen van 5 tot 7. Dit levert ongeveer 400 woningen extra op. Er blijven dan voor deze groep nog 400 woningen nodig. Dit zou opgevangen kunnen worden door renovatie van woningwetkomplexen gunstig gelegen kleinere woningenvoor bejaarden geschikt' te maken; door nieuwbouw op open plekken of binnen het huidige woningbestand en door het opknappen van hofjes. De behoefte aan woningen voor alleenstaanden wordt geschat op 1000. Door middel van een onderzoek wil het kollege meer inzicht krijgen in de werkelijke woonbehoeften van deze groepen. Dat onderzoek is inmiddels gestart. Verder willen B. en W. voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens in nieuwbouw plannen kleinere woningen beschikbaar stellen. Leiden en omgeving. B. en W. vinden, dat voor wat betreft de woningbouw en huisvesting in de Leidse regio er sprake is van één markt. Zij zijn het met de regering eens, dat wonen en werken met elkaar in balans moeten komen. Vandaar de wens van Leiden om met de omliggende gemeenten in gesprek te* komen over de huisvesting van werknemers in samenhang met de werkgelegenheid en de woonruimteverdeling in de regio. Zo zijn B. en W. in beginsel bereid niet-Leidenaars, die in Leiden werken te huisvesten en zien op hun beurt graag dat andere gemeenten ook woningen voor de lagere inkomens bouwen. Verder menen B. en W. dat de Leidse regio niet de gevolgen van de bouwbehoefte in de regio Den Haag (geen overloop) moet opvangen. B. en W. verwachten tenslotte, dat na de oplevering van de Stevenshof rond 1985, een regionaal beleid van de grond zal zijn gekomen. De woningvoorziening en eventuele bouwplaatsen zullen dan in regionaal verband gerealiseerd kunnen worden. Niet alle beschikbare terreinen in Leiden kunnen voor het bouwen van woningen worden gebruikt. Er moet ook nog ruimte blijven voor bedrijven, winkels, sport, onderwijs en dergelijke voorzieningen. B. en W. hebben eens op een rijtje gezet •op welke plaatsen misschien gebouwd kan worden. Uit hun lijstje blijkt, dat er in Leiden nog plaats is voor zo'n 10.500 huizen. Op plaatsen verspreid over de gehele stad met inbegrip van de Coebel, Morskwartier, Roomburg, Schuttersveld. Merenwijk en Stevenshofpolder. Nu bestaat er over enkele projekten grote onzekerheid. Dat hangt samen met de kosten, eigendom van de grond, bestemmingsplannen, etc. B. en W. houden- hier rekening met tegenvallers. Als alle mogelijke tegenvallers bij elkaar opgeteld worden, scheelt dat bijna 2500 woningen. Om toch aan de woningbehoefte van na 1979 tegemoet te kunnen komen moet - zo vindt de grote meerderheid van B. en W. - in ieder geval de Stevenshofpolder bebouwd worden. Dat is op dit moment de enige plaats waar op grotere schaal gebouwd kan worden. Op deze manier wil het college voorkomen dat het "gat" in het woningbouwprogramma te groot wordt. Stevenshof? De Stevenshof moet zo snel mogelijk bouwrijp gemaakt worden, zeggen B. en W. Vooral omdat andere mogelijkheden nog onzeker zijn en het nodig is ook de behoefte van 1980 en later te dekken. De Stevenshof moet ruimte gaan bieden aan Leidse inwoners. De woningen moeten ook (met behulp van huursubsidie) voor de Leidse woningzoekenden betaalbaar zijn. Dat betekent dus woningwet- bouw, niet te dure premie-huur of -koopwoningen. Er moet rekening worden gehouden met de verschillende groepen van woningzoekenden. In de Stevenshof Op korte termijn B. en W. hebben een lijstje opgesteld van wat zij op korte termijn willen doen. - Omliggende gemeenten uitnodigen voor een gesprek over huisvesting, werkgele genheid en bouwmogelijkheden in de regio. - Bouwplannen maken voor 450 goedkope woningen in het Morskwartier. Onge veer 1100 mensen hebben belangstelling getoond voor koopwoningen in de beschutte sfeer en premie koopwoningen. Deze gegevens worden nu verwerkt in de plannen voor dit stadsdeel. - Overleg met Warmond over de bouw van 500 woningen door Nationale Nederlanden in de Merenwijk op Warmonds grondgebied. - Maken van een plan voor de Meerburgerpolder (Leiden-oost) en proberen daarin omstreeks 1980 woningen te bouwen. - Binnenkort start de inspraakprocedure voor de aanpak van de binnenstad. - Waar mogelijk "open gaten" in bestaande wijken bebouwen. Open plekken in Zuid West bestemmen voor bejaardenwoningen. - De gemeente zal het rijk om financiële steun vragen voor het oplossen van problemen met wisselwoningen en herhuisvesting bij renovatie. - Binnenkort komt er een voorstel aan de gemeenteraad voor het aankopen van enkele panden om deze ingrijpend te verbeteren. - B. en W. gaan met het rijk praten over de mogelijkheden om prijsopdrijving van huizen in rehabilitatiegebieden tegen te gaan. - B. en W. willen met het rijk een betere regeling treffen voor de vergoeding van kosten, verbonden aan het voorbereiden van rehabilitatieplannen. - Binnenkort gaat het onderzoek naar de woonbehoeften van alleenstaanden en twee- persoonshuishoudens is inmiddels gestart. - B. en W. zullen elk jaar aan de gemeenteraad verslag uitbrengen over de ontwikkelingen met betrekking tot de volkshuisvesting.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 6