iETÓKEOBlÜ i LANGS OMWEGEN 20ude kerkeneen kermisgrot 'en opgeluchte burgemeester Vis H CRM doorkruist hulpverlening lie 3 Ëotest tegen twijzing LEIDSE VROUWEN IN ACTIE TEGEN PRIJSVERHOGINGEN Economisch wel en wee „Op deze kuiten kun je het Wilhelmus trommelen99 MET EEN PIEK REDUCTIE FEESTELIJK DE BOOT IN KUST EN TE .KEUR; ZAND, ZEE, ZOMER VOORDEEL BON I %IJDAG 13 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT pagin a 5 DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door s morgen tu u graag in geduldige t ensen tegen. Elke nisch vertellen wie nummer, van mijn u kunt dan naar toestel 18 vragen.j Een dagje uit, woensdag. Nou, een dag je, het was een reuzentrip van twaalf uur achtereen. Burgemeester en me vrouw Vis waren er ook bij. Dr. Vis kennelijk opgelucht omdat hij even tus sen twee commissievergaderingen en overeenkomstige bezigheden van b. en w. door kon glippen. Losse boord en open blik. Ik ontmoette hem de eerste keer die dag toen ik net mijn bus had gemist in Avebury. In dat dorpje, of feitelijk om dat dorpje heen, ligt een van de belangrijkste voorhistorische monumenten in Engeland, 4.000 jaar oud, een aarden wal, met rechtopstaan de rits-rotsblokken van vaak meer dan 40.000 kg. elk. De Britse (of Keltische) voorvaderen moeten hier, evenals in het niet veel verderop liggende beroemde Stonehenge, hun religieuze behoeften hebben bevredigd. Maar goed, op den duur ben je op die knotsen, hoe raadsel achtig ze ook mogen wezen, uitgekeken. Ik had een prachtig laat-romantisch kerkje ontdekt en daar verloor ik zin voor tijd en afspraak. Pas toen het te laat was waarschuwde super-organisa tor John Parsons me, dat mijn coach weg was. De heer Vis, zat evenals dege nen die, later op de dag een troep loslopende leeuwen bij een van Enge- lands grootste herenhuizen uit de tijd van Elizabeth 2 Longlat House, wilden zien, in de tweede bus. Ik zou dus met die beestenbus verder moeten. Nu is de heer Vis waarschijnlijk net zo gek op oude kerken als ik en daarom wees ik hem de weg. Ik wilde eens zien of ze hem zouden missen als ook de tweede bus weer op weg was. Maar de burgemeester paste uitstekend op zijn tellen. Die krijg je met geen stok uit het ordelijke ritme. Verder ging het. Op weg naar de grotten van Cheddar, in het voormalige Somerset, dat sinds een jaar of wat na de herindeling van de graafschappen. County of Avon heet Daar in Engeland hebben de mini-pro vincies in welke vorm ook, hun beslag al gekregen. Prachtig landschap, met bergachtige verrassingen, en de aller mooiste en dromerige dorpjes die je je maar bedenken kunt. De grotten lagen tussen honderden metershoge klippen, en de weg door het dal was plotseling opgestopt door honderden en honder den auto's en bussen, die vele duizen den dagjes-mensen tot uit de binnenlan den van Italië naar Cheddar hadden gebracht We zochten naar een restau rant. Een van mijn medereizigers zag het duidelijk: „Kijk maar waar al die Engelsen vandaan komen, dan zit je goed, die eten de hele dag door". De Gough Kave was indrukwekkend. Een soort Valkenburgse gemeentegrot drukker dan de Kalverstraat op zater dagmiddag, met galmende gidsen en elektrische lichteffecten. Druipende ka thedrale ruimten in bruin, groen en oker, met een onderaardse plas als een doopvont. Carnaval der stalactieten en, waar ik meen, ook stalagmieten, (waar over je dubieuze Engelse grapjes kunt maken), dat 15.000 jaar geleden begon. Een melkblanke „tempel van Salomo", honderden meters rots boven je hoofd, Niagara watervallen, gesmolten kaars vet rond grote stukken korstloze kaas. Prachtig. De Abbey van Bath waar ik later een uur lang in rondliep, terwijl op het orgel een recital werd voorbe reid, vond ik oneindig veel indrukwek kender en inspirerender. Volgens mij kon daar ook het beestenspul van Lon glat House niet tegenop. Op de terug-, weg fish and chips, gewikkeld in een krant, -verorberd op een parkeerplaats ergens in de buurt van een pub. Chips waaraan de steeltjes van de aardappe len nog zaten. Het was een prachtige, dodelijk vermoeiende dag. JIDEN Marokkaanse gas- leiders voeren actie tegen n op handen zijnde uitwijzing Nederland. De gastarbeiders pben morgen, 14 augustus in Haarlemmerstraat bij de rtebrugkerk een speciale [nd staan. Daar zullen handte- igen worden verzameld en formatie over de actie aan langstellenden worden uitge- jt gaat hier om „de 180 illega- die binnenkort uit Neder- i worden gezet. Deze „illega- konden namelijk niet be ien dat zij reeds vóór novem- i 1971 in ons land waren. Ilten wanneer ze dit konden ewijzen, hadden zij het recht had op een verblijfs- en werk- rgunning. LEIDEN De Stichting Ge zinsverzorging Leiden heeft grote bezwaren tegen de plan nen van staatssecretaris W. Meyer van het ministerie van C.R.M. om minder gelden be schikbaar te stellen voor ge zinshulp. In de circulaire die het ministerie heeft doen uit gaan wordt dat met ingang van 4 oktober de Gemeentelijke So ciale Dienst geen nieuwe bij- standgevallen voor gezindhulp mag aannemen en dat deze ge vallen verwezen dienen te wor den naar de Stichting Gezins verzorging Leiden. Tevens wordt medegedeeld dat de „for matie-uren" (het aantal uren dat de stichting ter beschikking krijgt om cliënten hulp te bie den) bevroren worden op het peil van 1975. Door deze laatste maatregel is het volgens de stichting prak tisch onmogelijk geworden om hulp te verlenen aan nieuwe aanvragers. Alleen bij zeer hoge urgentie kan soms een aanvraag voor hulp gehonoreerd worden, mogelijkerwijs ten koste van reeds bestaande hulpverlenin gen, aldus de stichting. De stich- Leidse stichting gezinsverzorging: ting acht het daarom onmoge lijk dat op basis van het door de staatsseceetaris toegestane aantal formatie-uren iedereen geholpen kan worden die dat nodig heeft. In dezelfde circulaire wordt aangegeven dat na 4 oktober begonnen moet worden met de doorlichting van die groep van cliënten bij de Sociale Dienst, die huishoudelijke hulp genieten en in verband daarmee geheel of gedeeltelijk daarvoor bij stand ontvangen. Deze doorlich ting houdt in, dat bepaald moet worden aan de hand van richt lijnen (opgesteld door de Cen trale Raad voor Gezinsverzor ging en het ministerie van C.R.M.) welke gezinnen hulp moeten blijven houden en in welke gezinnen de hulp beëind igd kan worden, althans waar de bijstandsverlening beëindigd moet worden. Het gaat de stichting echter te ver als deze richtlijnen ook wor den gebruikt om het clientenbe- stand van de Sociale Dienst uit te kammen. De stichting meent dat de vraag of een cliënt al dan niet terecht bijstand ontvangt niet ter beoordeling van de stichting is maar ter beoorde ling van het gemeentebestuur. Een andere zaak wordt het als straks ook voor de categorie de bijstand wordt afgesloten en men verplicht is via de stichting hulp te vragen. In dat geval zal de stichting naar haar zeggen uiteraard de richtlijnen toepas sen tot indicatie-stelling. De definitieve datum van de overheveling van het clientenbe- stand van de Sociale Dienst naar de gezinsverzorging is nog niet door de staatssecretaris be kend gemaakt. De Centrale Raad voor Gezins verzorging heeft de staatssecre taris er op geattendeerd dat de beperking van de formatie-uren direct gevolg heeft door de be leidsmaatregelen die de rege ring bekend gemaakt heeft in de Nota Bejaardenbeleid 1975 en in de structuurnota Gezondheids zorg. Deze beide nota's gaan uit van een verhoogde service-ver lening van de gezinsverzorging waardoor met name de kosten van de intramurale zorg (bejaar dentehuizen, ziekenhuizen etc) verlaagd zullen worden. Een dergelijke uitbreiding van de service door de gezinsverzor ging is op deze basis niet moge lijk, aldus de stichting. LEIDEN De Leidse afdeling van de Nederlandse Vrou wenbeweging organiseert andermaal een actie tegen de prijsverhogingen van levensmiddelen. Morgen staan leden van de Vrouwenbeweging op de Koornbeursbrng tegenover C A om handtekeningen te verzamelen die met een ernstig protest naar de regering zullen worden gestuurd. De leden van de vrouwenbeweging zijn met name veront waardigd over de onbetaalbaarheid van de groenten en de onlangs afgekondigde verhoging van de koffieprijzen. „Men probeert ons wijs te maken dat de hoge prijzen een gevolg zijn van de grillen van de natuur: vorig jaar was het de regen, nu is het de doogte. De boeren en de tuinders worden er geen haar beter van, want de winst gaat naar de handela ren. Zij kunnen onbelemmerd exporteren, waardoor de prij zen in ons land worden opgejaagd", aldus de verontwaardig de vrouwen. Aan de Oude Rijn 1 is „The Way Out", koffiebar, opgehe- Aan de Uiterste Gracht lb is Ergon Electrics B.V., Technisch Installatiebureau, verplaatst naar Zoeterwoude Rijndijk. Aan de Zoeterwoudseweg 21 is De Verenigde Internatio Houtbedrijven B.V. opgeheven. Aan de Alexanderstraat 58 is het glazenwassers- en schoen makersbedrijf van S. Pracht op geheven. Aan de Koningstraat 5 is v.d. Zwan, levensmiddelenwinkel, opgeheven. Aan de Platanenrode 11 is Rosy Fashions, amb. handel met een marktstandplaats in Indiase kleding, opgeheven. KLOMPENMAKER ERIC VOGELS: scnoenen en met geneei propere sokken losjes in de linkerhand, de borst half ontbloot en met een kamerbrede glimlach loopt Eric Vogels in sukkeldraf door de branding van de Noordzee. Hij is een uur geleden te Katwijk in de grote plas gestapt en gaat licht hijgend en enig aam borstig gereutel ventile rend rond het middaguur bij de Schevemngse Pier weer aan land. Hij wijkt uit naar het Pa lace-café, waar hij binnen vijf minuten drie Eurofles- sen pils tot zich neemt „Wandelen", legt hij gulzig uit „is het heerhjkste, wat een mens kan doen. Ge zonde geest in een gezond lichaam. Dat werk ge maakt. begrijp je. Hier. de ze kuiten mogen gezien worden. Keien keihard. Daar kun je het Wilhelmus op trommelen". Hij begint met de vlakke hand op één van zijn kuiten te slaan. „Hoor je dat?", roept hij, „puur staal. Daar sla je een spijker op krom". Hij toont het bovenbeen. „En wat zou meneer hier van denkenWeer zet hij de beuk in zijn eigen vlees en tot volle tevredenheid moet hij ook ditmaal vast stellen, dat zijn gezonde geest nog steeds in een oer-gezond lichaam huist „Ik ben nu 28", zegt hij na een aangrijpende pauze, ,jnaar ik denk er niet over om te trouwen. Ik ben waarachtig niet van beton, maar een vrouw om me heen kan ik nog steeds niet hebben. Ik wil best eens met een leuke meid dansen, maar het moet niet te lang duren, want dan gaat het ten koste van mijn vrijheid. Ik wil doen en laten wat ik wil en ik wens geen pottekijkers in mijn buurt, die zeggen: „je lijkt wel mesjokke Vogels met al dat gewandel in zee". Want dan denk ik: „stakkerd, je weet niet, hoe evenwichtig een mens wordt door zo'n zoutdieet. Dat water over je tenen, die stilte en dat weidse pa norama. Mijn God, als een man als Den Uyl elke dag de moeite nam om een uurtje door de zee te ren nen zou hij ook een mens worden. Ik zweer het je. Ik kijk naar die melkmuil van Wiegel en denk: „Oh, oh, gebrild stuk onbenul. Wat mis jij een hoop in je leven. Ik ben maar een eenvoudige klompenmaker uit Best, maar ik ben ten minste iemand, die weet, wat een man toekomt Wat zou je denken van deze borstpartij (hij scheurt nu resoluut zijn hemd open Drs. Jan Delaviter: Haven en badplaats hebben elkaar eindelijk gevonden en geeft een roffel ter hoogte van de linker tepel) hoor je dat. Dat is een he le Taptoe. Allemaal puur staal. Ik zou als ik jou was nog maar eens een biertje voor me bestellen". Als hij de consumptie heeft genuttigd daalt hij t af naar het strand en gaat wederom te water: zeewaardige klompenma ker Vogels uit Best. Nog een paar van die Vo gels en Westerterp kan met zijn hele openbaar vervoer op het dak gaan zitten. „Scheveningen is sinds mensenheugenis een Sia mese tweeling geweest, van wie de ene helft zich bitter weinig aantrok van de andere helft". Ziedaar de treffende ver gelijking, die drs. Jan De laviter ventileert in de ul tra moderne visafslag aan de eerste Scheveningse Binnenhaven, waar hij als econoom licht gepekelde hand- en spandiensten ver leent aan de Dienst voor het Haven- en marktwe zen. „De ene helft van de twee ling", legt Delaviter wei- willend uit, „is het visserij- gebeuren in Scheveningen. Dat is het oude dorp met zijn afwijkende gewoonten en eigenaardigheden. Dat zijn de vissers, die zich al tijd geisoleerd hebben. Het andere deel van de tweeling is een stuk frivo ler en wereldser en braadt als het even kan de kanen uit elke zomer. Dat is de badplaats met zijn hotels, boulevard, promenade en flaneerpier. Zo op het oog hebben beide helften van deze zeewaardige tweeling weinig met elkaar op, maar toch dwingt de lots verbondenheid hen om sa men op te trekken. Lange tijd heeft er van alles ge mankeerd aan hun samen werking, maar gelukkig heeft de tweeling dit jaar de koppen bij elkaar ge stoken en eendrachtig plannen gemaakt en uitge voerd. Die harmonische samenwerking tussen ha venstad en badplaats,die zich de laatste maanden overal en overduidelijk manifesteerde, beschouw ik als het grootste winst punt voor groot Scheven ingen". ICtlf jeden j" hoil eente Omdat we stilzwijgend j aannemen, dat een rond vaart door de Amsterdam se grachten een uitje is, waarvan u de gem inmid- j dels tot het bot heeft afge- kloven doen wij u hierbij het voorstel om u eens op een andere manier in de 7 boot te laten nemen. Daar- j voor zorgt dan de razend actJeve rederij Triton, die '!j 0Pereert vanuit drie plaat- sen: Katwijk, Sassenheim en Haarlem. Om met Katwijk te begin- nen: daar worden vanaf i het Prins Hendrikkanaal j Wer tochten per luxe boot gemaakt: 1) Meren- en mo- lentocht, duur 2 uur en drie kwartier, tot begin september, maandag t/m zaterdag, vertrek 10, 13 en 16 uur. Gevaren wordt via Warmond en Kagerplas- sen, langs vele molens naar pleisterplaats Kom pas en vandaar terug. Vol wassenen f7,50, 65-plus- sers f 6,50 en kinderen tot 12 jaar f5,-. 2) Vogelpark Avifauna, tot begin sep tember, maandag, dinsdag, vrijdag en zaterdag, ver trek uit Katwijk 9.30 uur en terug omstreeks zes uur. Inclusief entree Avi fauna volwassenen f 15,-, 65-plussers f 13,50 en kin deren tot 12 jaar f 10,-. 3) Holland Tour Trip, tot be gin september, woensdag, donderdag en zondag, ver trek 13.30 uur en terug om 17.30 uur. Via Oude Rijn, Valkenburg, Leiden, Vliet, Zijl, Kagerplassen, Kaag dorp (stop), Warmond, Oegstgeest en Rijnsburg terug. Volwassenen f 10,-, 65-plussers f9,- en kinde ren tot 12 jaar f6,50. 4) Avondtocht, tot eind au gustus zaterdagavond ver trek om 20.00 uur, terug in Katwijk 24.00 uur. Uur va ren, twee uur verblijf in het Kompas (met levende muziek) en door de nacht terug. Volwassenen f 10,-. Uit Sassenheim wordt tot september op zaterdag en zondag een boottocht naar de Kagerplassen gemaakt, vertrek 13.00, 14.30 en 16.00 uur. Volwassenen f4,50, 65-plussers f 4,- en kinderen tot 12 jaar f2,50. Uit Haarlem worden negen tochten gemaakt door de grachten, naar de zeeha vens van IJmuiden naar de Zaanse Schans, door de havens en grachten van Amsterdam, een molen- en merencruise, naar Avifau na, naar het Cruquismu- seum, naar kinderboerde rij en speeltuin Gr oenen- daal, naar Spaarndam en Mooie Nel. Prijzen varië rend van f4,- tot f 17,50 voor volwassenen en van f2,- tot f 10,- voor kinde ren. Voor de afvaarttijden kunt u bellen 01718-13228. Voor de vaste afnemers van Zand, Zee, Zomer be rekent Triton voor alle rei zen een speciaal tarief: u 'betaalt namelijk een gul den minder per persoon. En dat geldt voor uw hele gezin. Deze bon geeft recht op een reductie van: EEN GULDEN op alle boottochten van de rederij Triton uit Katwijk, Sassenheim en Haarlem. Ge lieve deze bon bij betaling te overhandi gen. Vandaag, vrijdag 13 augustus (en nou niet eens bijgelo vig worden. Kom, kom) kunt u er aan de Noordzee nog iets heel moois van maken. Wat dacht u van een uurtje pierewaaien met Hank The Knife ad The Jets, die om half tien voor plaatselijke poppers hun oorverdovende show geven op bet Nautica-eiland. Na afloop drive-in en dansen tot twee uur 's nachts. Op zaterdag 14 augustus om half tien feestelijke ope ning van de braderie in de Scheveningse Keizerstraat. Ook vorst Neptunus zal van de partij zijn. Om tien uur trekt er weer een onvervalste steelhand uit één onzer wingewesten over de Pier. Om half elf worden bij de Oude Kerk in de Keizerstraat mensen gehuldigd, die in hun beroep achter de coulissen hebben meegewerkt aan bet welslagen van bet vakantieseizoen 1976. Om één uur kinderbloemencorso op de Keizerpromena- de. In Katwijk op zaterdag 14 augustus een grote strand- en duinwandeltocht, start tussen half één en twee uur 's middags vanaf strandpaviljoen Fok de Best tegenover Hotel Noordzee.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5