Weer vier doden bij rellen Kaapstad Tal-Al-Zaatar in handen christenen J SNELRECHT SCHIEDAMSE RELMAKERS TIJMHEUVEL VALT NA 56 DAGEN ederlander zit helft van rije tijd voor televisie ROUWEN CONTRA ffiA-TERREUR KROKET ONTPLOFT Aangepast vervoer voor zeker 38.000 Nederlanders DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vrijdag 13 augustus 1976, 66e jaargang no. 20502 Voetspoor 7.95 6.95, Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden' - Directeur-hoofdredacteur. F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg ertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244(18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent Mary Kingsley in het voetspoor der ontdekkers op Ned. I om 20.40 uur. Spel zonder grenzen om 19.05 uur. De collaborators om 22.10 uur. Ned. II om 21.15 uur Cannon, om 22.05 uur Televizier met Zuid-Afrika en om 22.45 uur Help een klant. Warm Zonnig maar in de middag tijde lijk meer bewolking en kans op een lokale bui. In het algemeen weinig wind. Maximumtempera turen van 22 tot 28 graden. KAAPSTAD (RTRI) Bij nieuwe ongeregeldhe den in de buurt van Kaapstad zijn gisteren vier negers door de politie doodgeschoten. De inci denten deden zich voor in Njanga weer een grote politiemacht optrad tegen opstandige zwarte jongeren die onder meer geparkeerde auto's omver duwden. De politiemannen pro beerden eerst de demonstranten met traangas te verdrijven maar begonnen te schieten toen zij met stenen werden bekogeld. Honderden Afrikanen werden gearresteerd. Ook in twee andere belangrijke zwarte woonge meenschappen op het schiereiland, Langa en Goegoeletoe, was het gisteren weer onrustig. Deze twee plaatsen waren woensdagnacht het toneel van hevige rassenonlusten met volgens officiële cijfers 23 doden en tientallen gewonden. De onlusten van de afgelopen dagen zijn de ernstigste in Zuid Afrika sinds de bloedige rellen in de zwarte woongebieden bij Johannesburg in juni toen 179 zwarten werden gedood. Naar aanleiding van de nieuwe rassenonlusten heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, Zuid Afrika gewaarschuwd dat de tijd om zijn politiek van rassendiscriminatie te veranderen snel verstrijkt. Bij de rellen van gisteren in Goegoeletoe nabij Kaapstad vielen meer dan honderd gewonden. Een van de gewonden wordt door een vriend weggedragen. BEIROET (UPI/AFP) Na een beleg van 56 dagen heb ben christelijke troepen giste ren het Palestijnse kamp Tal Al-Zaatar („Tijmheuvel") na een bestorming in handen ge kregen. .Zij maakten daarbij 6000 gevangenen, meest bur gers, die na de verovering in vrachtwagens werden geladen en in het Mohammedaanse stadsdeel van Beiroet weer in vrijheid werden gesteld. Slechts een kleine groep ver dedigers heeft standgehouden. „Het zijn er niet meer dan 50. Ze hebben nog maar weinig munitie en geen water meer", aldus een commandant van de christenen. De val van het kamp aan de rand van Beiroet is in bittere bewoordingen toe gegeven door Palestijnse woordvoer ders, die Syrië de schuld gaven en STERDAM (ANP) In het rsnee Nederlandse gezin dt de helft van de vrije tijd aan televisiekijken. De ieven voor het kijken naar visie zijn de nieuws- en in- matiewaarde, het willen ipraten over programma's bet willen ontsnappen aan lagelijkse zorgen. Dit is gebleken uit een recent onderzoek, waaruit bovendien duidelijk werd, dat „buiskijken" •voor dertig procent van de men sen van twaalf jaar en ouder de belangrijkste vorm van vrije tijdsbesteding is geworden. Op dit moment is in 95 procent van de gezinnen een of meer toestellen aanwezig. Verwacht wordt dat aan het eind van dit jaar 48 procent daarvan naar een kleurentelevisie zal kijken. Een andere verwachting is, dat in de jaren tachtig de televisie een belangrijke plaats zal inne men in het „huistheater", dat verder zal bestaan uit videore corders, videocamera's voor ei gen programma's. NDEN (Rtr) Vrouwen in de Noordierse fdstad Belfast keren zich na de dood van drie deren tegen de terreur van de radicale provi- ïele vleugel van het Ierserepublikeinse leger A). Meer dan 5.000 vrouwen hebben een petitie ertekend waarin de „provisionelen" aange- ind worden de stad te verlaten, de door katholieken bewoonde stadswijken linderden vrouwen meer dan eens dat jongelui >'s stalen óm daarmee de straten te blokkeren, neld werd dat 40 vrouwen plunderende jonge ren met stokken aanvielen. Een priester zei: zou het keerpunt kunnen zijn. Ik ben zeeroptimisti- sch. Deze vrouwen tonen dat zij zich niet bang laten maken door de terroristen. Zondag willen vrouwen uit de katholieke wijken op de plaats waar dinsdag drie kinderen, leeftijd variërend van zes weken tot acht jaar, dodelijk gewond werden, tegen de terreur van het IRA demonstreren. Gisteren kwam het tot ongere geldheden in Londonderry, waar protestanten hun Oranjemarsen hielden. Dit luxe theeglas met verzilverde houder is voor u. Tenmin ste. als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee te winnen voor onze krant. Altijd doen. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee I leidse Courant naam: adres: woonplaats:. stuur als dank vonr de moeite een theeglas naar: naam adres L woonplaats f! HH Are de Triomphe Toeristen kunnen in Parijs weer hun hart ophalen: de staking van het per soneel van de Are de Triomphe is weer voorbij. Vluchtelingen uit het kamp vinden een goed heenkomen elders in Beiroet. zwoeren dat de val van het kamp gewroken zou worden. Maar de chris tenen beschouwen de verovering van ht kamp als een belangrijke overwin ning, het opruimen van een van de laatste overblijfselen van links-mo hammedaanse aanwezigheid in de oos telijke helft van de hoofdstad. De christelijke troepen lanceerden vroeg in de ochtend vanuit vier kanten een hevige aanval op het kamp. Zij dreven de verdedigers in een hoek en namen het kamp vervolgens met be hulp van tanks in. Veel van de gevan gen genomen Palestijnen en Libane- zen kwamen met verhalen over wreed heden en moorden door de christenen, maar verslaggevers die het kamp na de val bezochten, zeiden geen bewij zen voor deze beschuldigingen te heb ben kunnen vinden. Zij mochten even wel niet spreken met de ongeveer honderd jonge gevangenen, die de christenen zeiden vast te houden voor ondervraging. Al in de ochtend begonnen vluchtelin gen uit het kamp de zg. groene lijn, de grens tussen oostelijk en westelijk Beiroet, over te stromen. Uren later, toen de schemer viel, kwamen zij nog, groepen angstige mannen, vrouwen en kinderen, met baby's en haastig ge pakte bezittingen op hun rug. Tijdelijk werd er door sluipschutters op de vluchtelingen geschoten. In Tal Al-Zaatar waar een ondragelij ke stank van lijken hangt, kan nog geen balans opgemaakt worden van het totaal aantal slachtoffers. Vorige week schatte het Rode Kruis het tal doden binnen het kamp op 1400. Veel gewonden waren bij gebrek aan verzorging gestorven. Tal van keren heeft het Rode Kruis uit veiligheids overwegingen af moeten zien van eva cuatie van de gewonden, omd5t kon vooien werden beschoten. SCHIEDAM (ANP) De politierechter in Rotterdam zal zich woensdag 18 augustus reeds bezighouden met de rol, die tien gearresteerde jongelui hebben gespeeld in de wraakacties tegen Turken in Schiedam en de daarop volgende rellen. Gisteravond kwam het in Schiedam niet tot nieuwe ongeregeldhe den zoals aan het begin van de week, toen honderden jongeren een Turk verdachten van een dodelijke steekpartij en alle Schie- damse Turken daarvoor wilden laten boeten De twee aanhangers van de Nederlandse Volksunie, die opruiende pamfletten ten aanzien van buitenlandse werknemers hadden ver spreid, zijn inmiddels, nadat procesverbaal was opgemaakt, weer op vrije voeten gesteld. Bekeken wordt nog of de leider van de Volksunie, de Hagenaar Joop Glimmerveen, strafbare feiten heeft BOXTEL (ANP) Mevrouw Voets uit Boxtel is gisteren gewond geraakt doordat een kroket op haar bord explodeerde. Zij liep brandwondjes in het gezicht op. Mevrouw Voets had de kroket thuis gebakken, met nog enkele andere. De snack ontplofte op het moment dat zij hem op haar bord legde. Men neemt aan dat gisting de oorzaak daarvan is geweest. De regionale keuringsdienst zal de kwaliteit van de kroketten van dezelfde makelij aan 4«n onderzoek onderwerpen. Première Wim Kan uitgesteld DEN HAAG Cabare tier Wim Kan kan zijn nieuwe show vanavond om technische redenen niet in première bren gen. „Wim Kan alleen met Corry aan zijn zijde en Ru van Veen aan zijn vleugel" in de Koninklij ke Schouwburg in Den Haag is een week uitge steld. De première is verzet naar vrijdag 20 augustus. De voorgeno men voorstellingen van zaterdag 14 en zondag 15 augustus gaan dus ook niet door. (Vau een onzer verslagge vers) DEN HAAG Als gevolg van een handicap moeten naar schatting zeker 38.400 Nederlanders gebruik maken van speciaal vervoer. Daar onder verstaat men het ge bruik van rolstoel, invalide wagen, duwwagen enz. Dit blijkt uit een onderzoek, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek gehouden heeft naar de leefsituatie van li- illlllllll chamelijk gehandicapten in Nederland. Uit het onderzoek blijkt verder, dat in verstedelijkte gebieden het aantal gehandicapten hoger ligt dan in plat telandsgebieden, Limburg maakt daarop een uitzondering, met de na druk vooral op de vroegere mijn streek. Lichamelijk gehandicapte mannen hebben vooral een stoornis in het uithoudingsvermogen; bij de vrou wen richt deze zich vooral op de loopfunctie. Van de totale bevolking lijdt 1,8 procent aan hart- en vaat ziekten, 1,5 procent aan reumatische aandoeningen. Midden Oosten Egypte heeft legereenheden gestuurd naar de grens met Libië als voorberei ding op beschermende maatre gelen tegen mogelijke Libische sabotagepogingen. Deze stap is genomen nadat Egypte informa tie had ontvangen dat de Libi sche leider kolonel Gadaffi een aantal bases heeft opgebouwd langs de grens met Egypte om, met behulp van een grootmacht, saboteurs te recruteren en op te leiden, aldus het Egyptische se- mi-officiële dagblad Al Achram. 'n hele dag eindeloosss genieten (kamperen kan ook) fóók gratis zwembad! Medische vrachtauto bij N.S. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Neder landse Spoorwegen gaan een truck met oplegger in richten voor periodieke medische keuringen. De truck wordt bemand met para-medische krachten en zal het hele jaar door het land rondreizen om de NS- ers in hun eigen woon plaats te onderzoeken. De mobiele onderzoek teams moeten de taak ver lichten van de overbezette bedrijfsartsen van de N.S. Het is de bedoeling dat met dit project eind van het jaar een begin wordt ge maakt. -

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1