Sans L. beschuldigd van ;ruwelijke praktijken Geloogd Massief Eiken lorn kende Hans L. als hulpvaardige man ^Minister Vredeling in „Vredeskrant": .Defensie moet in een boze wereld" Studiecommissie gebedsdiensten door leken Meubelfabriek Oisterwijk WINTER-REIZEN GOEDKOPER DAN VORIG JAAR NIEUWE OPDRACHT VOOR COMMISSIE „PLURIFORMITEIT" jgTtlJDAG 13 AUGUSTUS 1976 eert e LEIDSE COURANT PAGINA 13 een onzer verslaggevers) v jSERMOND De oorlogsmisdaden waarvan de Sensdagavond in Herkenbosch gearresteerde 58-ja- le Hans L. beschuldigd wordt, zijn van zeer grawe- kc aard. Samen met Duitse SS-coIlega's zou hij in concentratiekamp Bobruisk in de Sowjet-deel- at Wit-Rusland enige honderden Poolse Joden rmoord hebben. Kinderen werden aan de hanebal- van barakken opgehangen en doodgeslagen. Jo- werden net zo lang in grote bakken met water lergedompeld tot ze verdronken waren. hs L. is dinsdagavond om I tien tijdens zijn werk in de famax aluminiumfabriek op industrieterrein Heide in fkenbosch gearresteerd. „De p verzette zich niet", aldus de jfdofficier van justitie in fermond, mr. M. Bruigom, „de leurtenis overviel hem wel, jar verraste hem kennelijk Na de arrestatie is de heer pgom naar de woning van ps L. aan de Haerlerweg in fn gereden om zijn echtgeno- fcn kinderen van de aanhou- g en de beschuldigingen te- I hun man en vader op de Igte te brengen. Mevr. L. wist gens haar zeggen alleen dat ir man tijdens de oorlog in Itse dienst was geweest. Een Bzoeking leverde niet veel bijzonders op. De oorlogsdaden en misdaden tegen de mense lijkheid, waarvan L. beschul digd wordt, zijn volgens mr. Bruigom „heel ernstig en zeer gruwelijk". De officier van justi tie wilde absoluut niet vertellen op welke wijze Hans L. tegen Poolse joden in het beruchte getto van Warschau te keer zou zijn gegaan. L., die gehuwd is en vijf kinde ren heeft, zou samen met een aantal Duitse SS-makkers van april 1942 tot september 1943 in het door de Duitsers bezette Russische gebied „gediend" hebben als lid van een zoge naamde „Wachmannschaft". De naam van L. dook op tijdens het „judenmordprozes" dat 18 sep tember 1975 voor het Schwurge- richt in Hamburg begon en dat begin dit jaar werd afgesloten. De Duitse justitie stelde de Ne derlandse autoriteiten op de hoogte van de beschuldigingen, die de overlevenden van de ver schrikkingen in Bobruisk tegen Hans L. inbrachten. Op last van mr. Bruigom begon de rijksre cherche een onderzoek en hoor de vijf in Israël, Duitsland en Amerika levende getuigen. Hun verklaringen Waren van dien aard dat er bij de justitie „een redelijk vermoeden van schuld" ontstond. Er moeten nog zeven getuigen gehoord worden. Als dat is gebeurd, zal de dagvaar ding tegen Hans L. worden uit gebracht en zal hij voor de rechtbank in Roermond moeten terechtstaan. Dat gebeurt krach tens art. 27 a besluit buitenge woon strafrecht. Volgens dat ar tikel kunnen Nederlanders diè in het buitenland oorlogsmisda den bedreven hebben in Neder land veroordeeld worden. Bo vendien verjaren oorlogsmisda den volgens dat artikel niet. Hans L. is ingesloten ih het huis van bewaring in Maastricht. „De verdachte heeft vrij veel gepraat en ik kan echt niet zeg gen dat hij stroef is", vertelde mr. Bruigom. Hans L. erkent dat hij bij de SS is geweest en Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eersteklas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. de Meubelmakers uit het zuiden des lands Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.), Noordeindse- weg I 16 (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur. vrijdagavond tot 2 I uur eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuis bezorgd door geheel Nederland dat hij in het kamp van Bo bruisk heeft gediend. Hij zegt dat hij daar maar een paar maanden geweest is, terwijl mr. Bruigom denkt aan te tonen, dat hij daar geweest is zolang het kamp bestaan heeft. Het kamp in Bobruisk werd opgeheven toen de Duitse bezetters de adem van de oprukkende Russi sche legers in de nek kregen. De vijftig joden die het kamp over leefd hadden, werden op tran sport gesteld naar de hel van Majdanek. Mr. Bruigom kon niet zeggen wanneer Hans L. temoecht moet staan. Voorlopig heeft het onderzoeksteam van de rijksrecherche 102 dagen de tijd. Mocht het onderzoek langer duren, dan kan de rechtbank het voorarrest verlengen. Mr. Bruigom zal Hans L. aan een psychiatrisch onderzoek laten onderwerpen. „Dat is onont beerlijk, wil de rechter een kun dig oordeel kunnen vellen", zei hij. Hans L. is in 1918 geboren uit Nederlandse ouders in St. Tönis-PK bij het Duitse Krefeld. Het gezin telde vier meisjes en twee jongens. De broer van L. is tijdens de oorlog in Duitse krijgsdienst gesneuveld. Aan het begin van de oorlog werd Hans L. lid van de SS. Na zijn dienst in het kamp Bobruisk heeft hij aan het oostfront ge vochten, waar hij gewond raak te. Toen hij van zijn verwondin gen hersteld was, verrichtte hij ergens in Duitsland werk, waar van de aard onbekend is. Toen de oorlog voorbij was, werd hij I door de geallieerden gearres- i teerd en op grond van zijn Ne- derlandse nationaliteit aan Ne- derland overgeleverd. Hij moest I terechtstaan wegens het dienst nemen in het buitenlandse leger, maar werd in 1947 buiten ver- volging gesteld. Hans L., die nog nooit in Neder land gewoond had, vestigde zich toen voorgoed in Nederland. Achtereenvolgens te Amster dam, Uithuizen en Horn. Tij dens het judenmord-proces in •Hamburg hebben op verdenking van moord op enkele honderden joden in Bobruisk, drie voorma- Concurrentie-slag leidt tot forse pri j sverlagingen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De eerste kaarten voor het toeristisch wintersei zoen 1976/'77 zijn geschud en het ziet er naar uit, dat er door de deelnemende reisorganisaties al gelijk kapitale troeven op tafel zijn gegooid. Christoffel Reizen in Rotterdam, die ondanks de tegenslagen warme zomer, ineenstorting van de Spaanse vakan- tiemarkt op 30 september zijn 120.000e gast een vliegende start hoopt te geven (in vergelijking met het vorige seizoen een stijging van 8000 passagiers ofwel zeven procent) annonceert een „Chri- stoffeliaans vuurwerk met zeven win terklappers". De hoofdofficier van justitie in Roermond mr. M. J. Bruigom, die opdracht heeft gegeven tot arrestatie van Hans L. lige SS-functionarissen terecht gestaan. Tijdens het proces bleek dat deze toen nog jonge SS-ers vooral kinderen hadden gemarteld. Bobruisk herbergde voornamelijk Poolse joden uit het beruchte getto van War schau. De SS'er Wilhelm Eich- hoff werd tot 12 jaar veroor deeld. Hij was betrokken ge weest bij het ophangen van joodse kinderen. Zij werden met hun handen aan de dakspanten van hun barak gebonden en net zolang geslagen tot ze dood wa ren, omdat ze zogenaamd had den geprobeerd uit het kamp te vluchten. Ook zijn joden in gro te bakken met water gezet en vervolgens zolang onder water gehouden tot ze verdronken. Eichhoff werd tenslotte schuldig bevonden aan de moord op 50 joden. Hij ontliep levenslang, omdat hij tijdens het plegen van zijn misdrijven nog geen 21 jaar was. Aan het eind van dit pro ces werd de SS-er Jozef Eigner tot twee jaar veroordeeld. Een derde aangeklaagde werd vrij gesproken. Volgens de verdedi ger van Eigner, dr. G. Sonntag in Hamburg, staat de schuld van de Duitsers nog niet vast, omdat ze hoger beroep hebben aangetekend. Hij wist niet beter of ze waren nog op vrije voeten. Sonntag bevestigde, dat de naam van Hans L. herhaaldelijk tijdens het proces is genoemd. Het rijksinstituut voor oorlogs- dokumentatie in Amsterdam deelde mee van de aktiviteiten van Hans L. niet op de hoogte te zijn. De naam en de ligging van het kamp in Bobruisk was de woordvoerder wel bekend, j maar wat Hans L. er had uitge- i voerd, kon hij niet vertellen. Bij j de Poolse commissie van het I onderzoek naar oorlogsmisda- J den van het Hitler-regime mocht j niemand mededelingen doen. Direkteur prof. dr. Czeslaw Pili- i chowski is met vakantie, zo I werd meegedeeld. De eerste J reaktie van de medewerker van de commissie op het telefoontje uit Nederland was: „Holland? aha, Menten". (Van een onzer IN/ROERMOND In de Horner dorpsge nschap is het nieuws dat er jarenlang in zijn den mogelijk een kampbeul van de SS heeft oond als een bom ingeslagen. In dit Midden- burgse dorp stond Hans L. al vele jaren snd als een wat teruggetrokken maar toch Ivaardig mens. Ook voor de rond vijftig mede kers van het Roermondse aluminium bedrijf unax was het een schok toen ze vernamen, hun collega Hans L. beschuldigd wordt van Dgsmisdaden en misdrijven tegen de mense- leid. kenden hem als een zeer plichtsgetrouw ëwerker, die zijn verantwoordelijkheid wist te ren", aldus directeur Buhrman van Euramax. „Sinds zijn komst in 1971 hier heeft hij zich doen kennen als een all round-werknemer, die op elke post ingezet kon worden. Omdat hij al wat ouder was, had hij ook een taak bij de opvang van nieuwe mensen hier. Voor overwerk stond hij altijd gereed. Wij waren werkelijk zeer geschokt toen wij hoorden van de arrestatie en de beschul digingen", aldus de directeur. In de directe omgeving van zijn woonhuis aan de Haelerweg te Horn kenschetste vrijwel iedereen hem als een hulpvaardig persoon. Toch was het bij de wat oudere inwoners van Horn wel bekend dat hij bij de SS was geweest, maar dat het zo erg was, daar hadden wij geen vermoeden van. Daar praatte hij trouwens ook nooit over", aldus zijn overbuurman, de heer M. Graaff. Deze bejaarde man herinnert zich overigens wel het zo nu en dan barse optreden van Hans L. dat werd nog versterkt door het feit, dat de ex-SS'er, die zijn jeugd in Duitsland heeft doorge bracht, slechts gebrekkig Nederlands sprak. „Soms dachten we, daar spreekt een echt Hitler- tje. We hadden niet veel contact met hem, maar als hem watv gevraagd werd hielp hij direct", aldus de heer Graaff. De uit Maastricht afkomstige tweede vrouw van Hans L., waarmee hij overigens niet getrouwd was, vond het verschrikkelijk dat haar man nu achtervolgd wordt met zijn verleden. „Het is toch verschrikkelijk. Leven we nou nog in een vrij Nederland", vroeg zij zich vertwijfeld af. „Waarom liggen ze altijd te wroeten in iemands verleden? Kunnen ze hem dan nooit met rust laten?" vertelde de vrouw, terwijl haar dochter in de deuropening j duidelijk maakte dat de familie verder geen com mentaar had. Zijn vier kinderen, die allen op een na getrouwd zijn, zijn zeer geschokt. „Maar we moeten het zelf verwerken", aldus een van hen. In de beide Midden-Limburgse dorpen, waar hij na zijn vrijlating in 1947 gewoond heeft, Heythuy- sen en Horn, heeft Hans L. zich doen kennen ails i een voetbal-enthousiasteling. In beide plaatsen heeft hij enkele jaren in het eerste elftal gespeeld. In Heythuysen heeft Hans L. slechts enkele jaren gewoond, waarna hij op Heide in Horn zijn intrek nam na zijn huwelijk met de inmiddels overleden echtgenote mevr. L. van der Port uit Horn. Zijn vroegere buurman, de heer Sjra Cloudt in Horn, heeft nooit wat uit zijn mond vernomen over zijn oorlogsverleden. Voor de populaire vakantiebe stemmingen Mallorca, Beni- dorm, Costa del Sol, Rome, Sou- se in Tunesië, de Portugese Al- garve en de Spaanse eilanden Gran Canaria en Tenerife zijn wegwezers geprogrammeerd, die gemiddeld honderd gulden minder kosten dan vorig jaar. „Deze opzienbarende prijsverla ging", aldus directeur Verlin den, „kunnen wij aanbieden, omdat we de medewerking heb ben gekregen van buitenlandse hoteliers en agenten. Wij reke nen erop, dat vele Nederlanders, die dit jaar niet op vakantie zijn gegaan of hun vrije tijd in eigen land hebben doorgebracht als nog zullen besluiten om gebruik te maken van dit extreem goed kope aanbod. Vergelijking met reisgidsen, die inmiddels op de markt zijn, heeft ons in elk ge val duidelijk gemaakt, dat Chri stoffel in de komende maanden als prijsbreker zal fungeren. Om een klein voorbeeld te noe men: het viersterren-hotel de Lagos aan de Algarve wordt door ons aangeboden vanaf 398 gulden voor acht dagen. Voor hetzelfde arrangement berekent concurrent Hotelplan 760 gul den. Het is dus de moeite waard om ditmaal de reisgidsen uiterst zorgvuldig met elkaar te verge lijken". Arke Reizen in Twente, die als eerste zijn winterprogramma presenteerde, zag zijn totale om zet dit jaar stijgen tot meer dan 70 miljoen, bijna 10 procent meer dan vorig jaar. En dat ondanks de massale teruggang in het toerisme vanuit Neder land, die 0|J ruim 15 procent wordt geschat. „Arke Vliegrei zen", zegt directeur Fransen, „is dit jaar iets in omvang terugge gaan, maar daartegenover staat een spectaculaire stijging van de touringcarreizen. Het aantal eigen vervoer-boekingen is meer dan verdubbeld en de Iata-rei- zen zijn met ruim zeventig pro cent toegenomen". Reis-pionier Fransen kan zich momenteel voor wat betreft de wintersport naar Oostenrijk de grootste Nederlandse touropera tor noemen. In het wintersei zoen 1975-1976 verzorgde Arke Reizen voor meer dan 9000 Ne derlanders een vakantie in Oos tenrijk, hetgeen neerkwam op meer dan 910000 overnachtin gen. Ook de wintersport naar Iralië, een primeur voor Arke, bleek gelijk een bestseller te zijn: ruim 900 gasten met bijna 10.000 overnachtingen. Ook Arke-directeur Fransen an nonceert opzienbarende prijzen. Een vergelijking van 68 gelijke objecten had als resultaat, dat 57,4 procent in vergelijking met het vorig winterseizoen in prijs is verlaagd, 20,5 procent gelijk is gebleven en 22,1 procent in prijs is verhoogd. Voor de win tersport heeft Arke in totaal meer dan 3500 bedden gecon tracteerd. Nieuw bij Arke is Cervmia in de Italiaans-Zwitser se Alpen en Sierra Leone in Afrika. Nieuw zijn ook de reizer vanuit Luxemburg naar de Ba harnas (9 dagen vanaf 1090 gul den), Indonesië, Singapore er Ceylon per lijndienst, 17 dager vanaf 2285 gulden en een exclu sieve 17-daagse reis naar Hawaii vanaf 3462 gulden. Arke vliegt de komende winter voor 50 procent met Transavia en voor 50 procent met KLM en Martinair. Christoffel voert vrij wel al zijn reizen uit met vlieg tuigen van Transavia. Christoffel-directeur Verlinden verwacht voor de komende win ter een reis-explosie. Hij baseert die verwachting op het feit dat de economie duidelijk beter wordt. Om de Nederlandse toe rist over de inflatiedrempel te helpen is in het overzichtelijke en zeer gedocumenteerde reis boek een aantal extra aantrek kelijke aanbiedingen opgeno men voor november, begin de cember en begin januari. Nieuw bij Christoffel Taormina op Si cilië, Rhodos, een rondreis door Andalusië, Eilat in Israël (spe ciaal voor diepzeeduikers) en een uitgebreid Verre-Oostenpro- gramma. Christoffel heeft tij dens het eerste jaar van zijn doorbraak naar Bangkok, groots geadverteerd in kranten en op de televisie (kosten 1,3 miljoen) 4000 boekingen gehad. Omdat de Nederlandse en Belgi sche Rijksluchtvaartdiensten echter geen toestemming gaven aan Christoffel om met toestel len van de eigen luchtvaart maatschappij T.E.A. te opereren zag Verlinden zich genoodzaakt om zijn gasten per lijndienst naar het Verre-Oosten te bren gen. Dit betekende een schade post van 7 ton. In het nieuwe winterprogramma van Christoffel wordt aange kondigd, dat de Verre Reizen naar het Verre Oosten vanuit Amsterdam worden gemaakt met een Boeing 707 van Transa via. Een voorbarig bericht, want twee dagen geleden kwam per brief het veto van de Rijks Luchtvaart Dienst. „En dat", al dus een verontwaardigde Ver linden, „terwijl wij voldoen aan alle wettelijke eisen, te weten een minimum-reissom en ver voer per Nederlandse carrier. Wij zijn dan ook vastbesloten om terug te vechten en alsnog een vergunning bij de RLD los te branden om met Transavia te vliegen. Lukt dat niet, dan ga randeren wij toch, dat onze Ver re-Oostenpassagiers reizen voor de prijs, die in ons winterpro gramma vermeld staat". Verlin den noemt de concurrentie strijd, die momenteel wordt ge voerd „meedogenloos hard. Maar wij blijven naast realist ook optimist. In het sombere jaar 1976 hebben wij onze winst positie gecontinueerd en ons marktaandeel vergroot". :e pol handi midde nen v t verpj lar in I Uiteii in bes mep, enige tegendruk op de be nnen fapeningswedloop is het bud- inwoP en ^et eigenbelang van naar Pwe' oost als west. Aldus K^sliinisler Vredeling van De- ensie in een uitvoerig inter- iiew in de Vredeskrant, ver ehenen in een oplage van 160.000 exemplaren voor de (w«p. fen^e vredesweek, die van 19 0.459 ®t 26 september wordt gehou- °-4577len door de negen kerken die ten het Interkerkelijk Vre- 11 iberaad vormen. '137'siJrefwoord van deze week is "itarisme. Niet als kenmerk militair apparaat, lar van een samenleving als jeheel. Hiermee sluit het Vre- Rozen' tjesberaad aan bij het nieuwe irogramma van de Wereld- lad van Kerken ter bestrij- 0,334 «jhng van het militarisme en de JJ^Ji'ocente verklaring voer ontwa- stro/dröening van het Vatikaan, het 2^>otto van de week luidt „Be- laóan ftreigd bestaan". "Minister Vredeling vindt de- 453 >Jensie noodzakelijk. „In een chryTboze wereld moet dit. En ook het alternatief - dat je 1.89. GuJe niet zou verdedigen - niet Aanvaard wordt door dertien Ijoen Nederlanders." 'r' Vredeling is sterk voor de %nferentietafel om eikaars 'ijfveren aan te voelen. Vol lens hem werken de Salt-be- iprekingen ter vermindering V»f»3JVan strategische kernwapens Rechter „zeer gebrekkig". „De ellende is dat het overleg we liswaar gebaseerd isop een samenvallend wederzijds ei genbelang, maar tevens op een bijdragen van onder anderen het Kamerlid mevr. H. van Leeuwen, W. Spit (FNV), dr. F. Landsman, gouverneur M. H. van Meyenfeldt van de K.M.A., bisschop H. Ernst van Breda eri van hervormde en gerefor meerde woordvoerders. Vier bladzijden zijn verzorgd door jongerenorganisaties. De bij belse achtergrond is het ver haal van de reus Goliath die geen gelijkwaardige tegenstan der vindt, maar een herders jongen, die zich niet laat mees lepen in de blinde bewape ningsrace. In de Vredeskrant, die dit jaar vierentwintig bladzijden telt, wordt uitvoeriger op de onder werpen ingegaan dan voor gaande jaren, toen het pam fletachtige karakter van de krant soms aanleiding gaf tot misverstanden en weerstand. Naast de krant verschijnt bin nenkort de brochure „Armoe de en oorlogsprobleem" van prof. mr. B. Roeling en de „Ruziekrant" voor het basison derwijs. Besteladres: Parkweg 20a, Voorburg. De Vredekrant bevat verder wederzijds wantrouwen". „De Rus is net zo bang voor ons als wij voor hem. Die vreest op zijn beurt de kapitalistische ideologie waarvan hij zich de feodale geschiedenis nog al te goed herinnert". Vredeling vindt niet dat de Europese samenwerking moet stoppen voor de poorten van defensie. Niet om een kern macht te worden want „die is er zelfs al" of extra-bewape ning te creëren, maar om een democratische controle op de ontwikkelingen te houden en om een brugfunktie te vervul- De Brabantse vereniging „Ons Middelbaar Onderwijs" zal bij gelegenheid van het zestigjarig bestaan op 27 en 28 augustus in de Tilburgse ho geschool een congres houden. Vierentwintig inleiders zullen KORTE METTEN heid voorstaat heeft de Neder- onderwerpen behandelen over landse regering gevraagd bij het onderwijs, de identiteit van de katholieke school en maatschappelijke ontwikke lingen die het onderwijs ra ken. O.M.O. beheert in Bra bant zesendertig dagscholen met 34.500 leerlingen en 2.230 docenten, alsmede zes avond scholen met 4.250 leerlingen en 585 docenten. De werkgroep Kairos, die ge weldloos verzet tegen apart- kaanse deskundigen, de enige mogelijkheid is om recht te doen aan de onderdrukte en gevangen tegenstanders van de apartheid. Bij restauratiewerkzaamheden in de sacristie van de basiliek van San Lorenzo in Florence is een aantal tekeningen te voorschijn gekomen, die wor- onderzoek in te stellen naar de den toegeschreven aan Miche- dood van de voormalige stu- langelo. Volgens deskundigen dentenleider Mapethla Mohapi moeten de tekeningen - voor- (25), die volgens de politie in namelijk ontwerpschetsen - de gevangenis zelfmoord heeft omstreeks 1530 gemaakt zijn gepleegd. De werkgroep stelt, toen Michelangelo daar werk- dat een spoedig onderzoek zaam was. Eind september zul- naar de doodsoorzaak van len de tekeningen door' het hem en zinderen, uitgevoerd of publiek bekeken kunnen wor- bijgewoond door niet-Zuidafri- den. len tussen beide grootmachten Volgens de minister zijn we gedoemd om voorbereid, te zijn op wat er in het „ergste geval" kan gebeuren. Intussen wordt dat „ergste geval" steeds erger. „Dat is juist. Maar ik vind het nogal wat om dan maar eenzijdig stop te zeggen. Dat is naar mijn ge voel niet verantwoord". Ir. Vredeling vindt, dat de ker ken zich hiermee moeten bezig houden zonder echter uit te maken of er een F-16 of een Mirage moet worden aange schaft. Het plan van Vredesbe raad en Pax Christi dat deze maand gereed komt, tot op richting van een nationale commissie voor veiligheids vraagstukken heeft de levendi ge belangstelling en ondersteu ning van de minister. Deze door de overheid gesteunde commissie zou een ontmoe tingsplaats moeten werden voor organisaties, die zich be zighouden met vorming, voor lichting en studie op het ter rein van de veiligheid. KERK EN WERELD De bisschoppen van Neder land hebben tijdens hun deze week in Utrecht gehouden vergadering besloten een com missie te belasten met een studie over gebedsdiensten onder leiding van leken. Hoewel dergelijke diensten slechts sporadisch in ons land worden gehouden en ook de noodzaak ertoe nu nog niet groot is, menen de bisschop pen, met het oog op het groeiend tekort aan priesters, dat de zaak nu al moet worden bestudeerd. Het tweede Vaticaans concilie heeft de eigen verantwoorde lijkheid van de leek in de kerk benadrukt en steeds meer le ken nemen deel aan de voor bereiding en het verzorgen van liturgische vieringen. De commissie zal de al opge dane ervaringen bekijken, on derzoeken welke vorming de leken dienen te ontvangen en richtlijnen en modellen opstel len. Zij zal ook buiten de kerk provincie kijken, niet alleen in de missielanden, maar ook in diasporagebieden m Fran krijk, Duitsland en Oostenrijk, waar liturgische diensten on der leiding van een leek wor den gehouden bij gebrek aan priesters. De bisschoppen van Neder land willen dat de commissie „pluriformiteit", die de hou ding van groepen ter linker en rechter zijde in de kerkpro vincie heeft onderzocht, zich nu gaat bezighouden met de vraag hoe deze groepen kun nen toegroeien naar meer eensgezindheid („communio") met de Nederlandse geloofsge meenschap. De problemen die zich in deze afzonderlijke gemeenten en groeperingen voordoen, ko men, hoewel minder uitgespro ken en minder georganiseerd, voor in de hele kerkgemeen schap, zo constateerden de bis schoppen op hun deze week in Utrecht gehouden maandelijk se vergadering. Iedere bijdra ge tot de oplossing van deze problematiek achten zij dan ook van belang voor de toe komst van de hele geloofsge meenschap, zo meldt de pers dienst van de r.k. kerkprovin- De commissie „Pluriformiteit" werd in 1973 opgericht Zij verdeelde haar werkzaamhe den over twee werkgroepen: een die zich met de zogenaam de kritische gemeenten bezig hield en een die sprak met personen en groepen die zich in het bijzonder inzetten voor het behoud van de katholieke tradities. De bracht in 1975 tussentijdse rapporten van de werkgroepen aan de bisschoppenconferentie uit De bisschoppen achten het inven tariserende gedeelte van het onderzoek beëindigd. Zij vra gen de commissie nu voorstel len te doen aangaande de mo gelijkheden van groei naar „communio" van de verschil lende groepen en praktische pastorale beleidsadviezen aan te reiken.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13