Diefstallen te water nemen sterk toe Scheepsbouw te redden met mijn gastankers steeds meer af naar rechts PVDA-FRACTIE DENKT ER HEEL ANDERS OVER DAN PVDA-KIEZER Portugal zwenkt I i Angst voor duur Rechtszaak Frans H. weer verschoven vlees niet nodig [SfelJDAG 13 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT WEROLME PV VAKBLAD: {iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii i i PRODUKTSCHAP: j LISSABON - Precies s S een 3aar geleden onder- a 25a. f tekenden majoor Melo Antunes en acht andere ester] leden van de Opperste uers. 4 Revolutionaire Raad nieuU van Portugal een mani- r/35»fest waarin kritiek werd uitgeoefend op de toenmalige door com munisten beheerste re- 520-| gering van generaal Goncalves. Dit mani fest, samen met een he te maand van anticom munistische opstanden in het noorden van het Trf o3 'an<1» was voldoende om 3 prate? de regering Goncalves ij jat ten val te brengen. Van- af dat ogenblik is de 9borde Communistische Partij wden-v in bedwang gehouden, anLovereenkomstig hun re- sulfaten bij de verkie- irhot zingen. In het kabinet 'atie van de nieuwe premier ichoonr Mario Soares is de Com- f Tech munistische partij voor 3°RTZjhet eerst sinds de anti- e^"ns fascistische staatsgreep ordeiiq. in april 1974, niet verte- genwoordigd. radii ders Toen het manifest van -picku Melo Antunes ver- i.996. scheen, beweerden de enne-S radicale officieren, links »den. i van de Communistische aj1 partij (onder leiding van ÈjÉj™ generaal Otelo de Car- H valho) dat dit geschrift de deur opende voor een rechtse machtsovema- 4 me die niet tot socialis- me maar tot kapitalisme nude' zou leiden. xnmelel ude (Dfl °P dat moment was de op- j luchting in Portugal en elders en ver over de va* van de regering taal dal Goncalves echter zo groot dat is the! die bewering nauwelijks ge- 100 gr.| hoor vond. Maar na een jaar iave. H waarin de terugkeer en groei uvan de oude conservatieve rep! krachten in de Portugese 3cht. 0 maatschappij steeds duidelij- - ll.3flj ker zijn geworden, begint het jnd. av< ernaar uit te zien dat die pro- Bergfl| fetie toch juist was. 7kade Nu is er van rechts een bewe- I ging in opkomst die eist dat de militaire Revolutionaire Raad ook gekozen moet wor den. Op die manier wil men laten! proberen de paar overgeble- ies. ven hnkse officieren daarin unist I eruit te werken, om vervolgens pen,® een onderzoek in te kunnen ieder* stellen naar hun rol in de de- iooie kolonisatie van de vroegere Portugese gebieden in Afrika. De poging om deze mensen van het toneel te verwijderen komt van een groep niet met J name genoemde legerofficie- "tscM. ren die meent dat de Raad ïr. led democratisch gekozen dient te ireiktl worden, wat meer in overeen- n 2 stemming zou zijn met de or juD nieuwe democratische grond wet. HVeel politici maken zich be zorgd over het voortbestaan i van de positie van de ongeko- in del zen Revolutionaire Raad, die e hetl volgens de grondwet boven de belan! regering staat Maar de leden aard van de Raad verzetten zich mai tegen de verkiezingseisen met als argument dat het grootste deel van het leger nu gezui verd is van radicalen, zodat een verkiezing van de Raad een machtsovername door igsbnf reactionairen mogelijk zou maken, wat weer in strijd zou zijn met de grondwet waarbij dient het socialisme is uitgeroepen tot leidend principe voor Por tugal. De herwonnen kracht van Rechts blijkt ook uit een ande- noodzakelijk als de regering de steun wil verwerven van de rechtse partijen, waarop zij bij stemmingen zal moeten steu nen. Dat is de prijs van het democratisch bestel dat het land, voor het eerst in meer dan een halve eeuw, nu geniet. Maar achter de parlementaire facade die met zoveel moeite is opgericht blijven de twee krachten bestaan die het wel en wee van het land hebben beheerst sinds de staatsgreep: het leger en de arbeiders. Hoe groot is de kans dat zij de dwangbuis van de parle mentaire democratie zullen ac cepteren en dat zij de gloed nieuwe grondwet willen steu nen? Zullen de arbeiders en de soldaten werkelijk bereid zijn een vermindering van hun di recte macht te accepteren, en een besnoeiing van hun le vensstandaard, zoals de moei lijke economische situatie nu duidelijk eist? Mario Soares werkt duidelijk nogal sterk in de richting van een Portugees lidmaatschap van de Europese Economische Gemeenschap. Deze activiteit zal de Europese economische en defensie-kringen wel voor een groot deel gerust stellen wat betreft de betrouwbaar heid van Portugal. Zolang nog een aantal van de voornaam ste regeringen in Europa door sociaal-democraten overheerst worden, zullen de pleidooien van hun Portugese collegae wel een vriendelijk gehoor vin den. Maar het blijft vooralsnog twijfelachtig of er buitenland se hulp en buitenlandse inves teringen zullen binnenkomen die enigermate overeenkomen met de behoeften van de rege ring. Soares moet nog steeds zijn basisbeslissing nemen over de economie. Zal de grote overheidssector gebruikt wor den als aandrijfmotor voor de hele economie of zal hij die taak overlaten aan de particu liere onderneming en begin nen met de banken weer in particuliere handen terug te geven? De rechtse partijen zul len zeker wel dergelijke con cessies eisen, en de linkse par tijen zullen zich daar met even grote zekerheid tegen verzet ten. De grimmige profetie van een jaar geleden blijft nog steeds van kracht Copyright The Guardian (Van een opzer verslaggevers) MAASTRICHT De rechtszaak tegen de 41-jarige hoofdverpleger Frans H. uit Kerkrade, die ervan wordt verdacht in de Lückerheidekliniek negen bejaarde patiënten met insuline te hebben dood gespoten, is weer voor drie maanden geschorst. Frans H. is morgen precies 1 jaar in voorarrest. De rechtbank in Maastricht besloot giste ren dat uiterlijk 25 oktober de rechtszaak hervat moet worden, maar vertrouwt erop dat dit eerder gebeuren kan. Op 28 mei besloot de rechtbank tot een schorsing van drie maanden, toen een nader psychiatrisch onderzoek noodzake lijk werd geacht, omdat de deskundige professor dr. Ariëns uit Nijmegen nadere opheldering moest verschaffen over het verband tussen de (door Frans H.) toege geven insuline-injecties en het overlijden van de patiënten en omdat er nog vragen over de problematiek in dë Lückerheide kliniek en de kennis van Frans H. over de werking van insuline opgehelderd moesten worden. Rechter-commissaris mr. Wortmann, die toen opdracht kreeg een antwoord te verschaffen op de vragen van de recht bank, zei gisteren dat hij zelf nog wel anderhalf tot twee maanden nodig heeft Hij heeft al een tiental verhoren geleid en zal nog eens tien- mensen moeten horen. De psychiater dr. Mulder en de psycholoog dr. Kortmans, die Frans H. in Scheveningen hebben onderzocht wil len nog eens met hem spreken. Zij ver wachten half september hun rapport ge reed te hebben. Professor dr. Ariëns hoopt zijn rapport nog deze maand te kunnen afronden. TILBURG (ANP) Terwijl het beleid van de confessionele cn VVD-kamerfracties grotendeels wèl overeenkomt met de opvat tingen van respectievelijk de confessionele en liberale kie zers, is dat met de PvdA-fractie en PvdA-kiezers niet het geval. Tot die conclusie is de Tilburgse politicoloog drs. J.A. Thomas sen gekomen in een studie waarop hij binnenkort tot doc tor hoopt te promoveren. Drs. waarbij hij de opvattingen van de kamerfracties over zeven be langrijke politieke kwesties, ver geleek met de opvattingen daar over bij de kiezers. Die kwesties waren: abortus, inkomensbeleid, medezeggenschap in het bedrijf sleven, defensie, openbare orde, ontwikkelingshulp en belasting- politiek. Dat leidde tot de con clusie dat de PvdA wel redelijk representatief is voor haar kie zers zolang het gaat om verbete werknemers en om defensie. Maar in alle overige zaken wij ken de opvattingen van kiezers en fractie behoorlijk van elkaar af. In feite, aldus drs. Thomas sen, passen de opvattingen van de kamerfractie van DS'70, de voormalige rechtervleugel van de PvdA, veel beter bij die van de PvdA-kiezers. De weten schapsman verklaart dit door erop te wijzen dat DS'70 ten aanzien van zaken als abortus, schap een als Jinks" aan te merken standpunt inneemt, ter wijl zij rechtse" opvattingen koestert ten aanzien van de openbare orde, ontwikkelings hulp en belastingpolitiek. Hoewel de confessionele kiezers in het algemeen, zoals gezegd, qua opstelling goed aansluiten bij hun achterban, maken de KVP-fractie en de KVP-kiezers daarop een uitzondering waar het om belasting gaat De KVP- er" over belastingpolitiek dan de KVP-kiezers. Een andere interessante conclu sie waartoe Thomassens studie heeft geleid betreft de conse quentie die kamerleden trekken als zij beseffen dat zij andere beslissingen nemen dan hun kie zers eigenlijk willen. Gebleken is dat het overgrote merendeel van de kamerleden vindt dat zij' in dergelijke gevallen aan hun eigen mening moeten vasthou worden bestudeerd. Men moet natuurlijk iets doen, niet alleen omdat de Nederlandse scheepsbouw van de dreigende ondergang moet worden gered met alle consequenties van dien voor de werkge legenheid maar ook omdat het om openbare energievoorzieningen gaat, die bestendigd moeten blijven", zo zegt Verolme. Men zou alleen al in Nederland op grond van berekende tekorten van aardgas tot het jaar 2000 tenminste 25 mammoet- tankers kunnen gebruiken. De eerste tanker zou dan omstreeks 1980 in gebruik kunnen worden genomen. Volgens de scheepsbouwer zouden de distributies- maatschappijen van aardgas in de verschillende landen zijn mammoettankers moeten bestellen. In ons land is dat bijvoorbeeld de Fasunie terwijl in de Verenigde Staten wel tien verschillende particuliere ondernemers zich met de import van gas bezighouden. „Ziet men tegen de kosten of het risico op, of vindt men een staatsrederij een wezensvreemd element in de ondernemingsgewijs georganiseerde kapitalistische werled, dan doe ik het zelf", zo laat Verolme weten. Het Rijn-Schelde-Verolme concern, waarvan hij de voornaamste certificaathouder is, is in staat om een multicontainerschip te bouwen. „Ik ben Neder lander genoeg om dat te proberen", aldus de scheepsbouwer. Als zijn schepen inderdaad gaan varen, zullen er in verschillende havens uitgebreide voorzieningen getroffen moeten worden om het gas te verwerken en op te slaan. Eén van die voorzieningen is de bouw van regassificationfabrieken (waarin vlucht ig gas vloeibaar wordt gemaakt en vloeibaar gas vluchtig). Als men daartegen bezwaren heeft uit het oogpunt van bijvoorbeeld milieubehoud, aldus Verolme, „dan ga ik wel naar Zeebrugge, want ook de'Belgische regering is sterk geïnteresseerd". Volgens hem moet er in dat geval maar een soort samenwerkingsverband komen tussen Den Haag en Brussel. Verolme wenst niet de gehele produktie van zijn schip uit handen te geven. Met name wil hij de bouw van het cryogene gedeelte het gedeelte waar het gas wordt opgeslagen, de inhoud van het schip voor zichzelf houden. „Met alles wat erop en eraan komt, maken de aluminium tanks die het vloeibare aardgas moeten bergen, de helft van de koopprijs uit. Dat krijgt niemand uit mijn ha den, ook de R.S.V. niet, hoewel zij dat misschien wel graag zou willen", aldus Verolme. De mammoettanker zoals Verolme die voor zich j ziet heeft een lengte van 362 meter, een breedte van 62 meter, een hoogte van 42 meter terwijl de I diepgang op 12,5 meter is berekend. j De Industriebond CNV heeft inmiddels grote I vraagtekens gezet achter de plannen van Verolme. Een woordvoerder van deze bond: „Deze week werd bekend dat de Nederlandse Scheepvaart Unie een gloednieuwe gastanker voor tenminste J drie jaar moet opleggen. Zal er dan wel emplooi j zijn voor de tanker van Verolme? En daarbij komt: wie zal gebruik maken van zo'n tanker? Is I er een markt voor? Voor zover ons bekend niet En wanneer er wel een markt is, is zo'n tanker dan rendabel? De bouw ervan zou gunstig zijn voor de Nederlandse scheepsbouw, maar wanneer zo'n tanker eenmaal in de vaart is moet ie natuur lijk wel zijn geld opbrengen. Wie koopt nou zo'n schip? Verolme zegt dat de Nederlandse staat geïnteresseerd is. Dat betwijfelen we. In de Be leidscommissie Scheepsbouw, waarin ook de over heid vertegenwoordigd is, zijn de plannen van j Verolme namelijk helemaal nog niet aan de orde geweest", aldus de woordvoerder van het CNV. RIJSWIJK De prijzen die de boer voor slachtmnderen ontvangt zullen in het komende najaar niet gemakkelijk stijgen en waar schijnlijk aan de lage kant blijven. De open concurrentie in de detailhandel zal ertoe bijdragen dat de huisvrouw tegen redelijke prijzen bij haar leverancier terecht kan en misschien zelfs voor het bedrag dat zij normaal besteedt meer vlees kan kopen. Dit zegt het Produktschap voor Vee en Vlees, dat voorts verklaart, dat over de vleesvoorziening in het algemeen de consument zich geen zorgen hoeft te maken. Eind dit jaar en begin volgend jaar zal de produktie van varkensvlees - waarvan normaal de helft wordt uitgevoerd - weer een stijging laten zien. re ontwikkeling. De meeste agenten van de vroegere poli tieke politie, de PIDE, zijn uit de gevangenis vrijgelaten. Er zitten nu nog opgesloten slechts 22 van de 2000 agenten die na de staatsgreep gevan gen werden gezet. De berech ting van de overgebleven 22 agenten moet in september be ginnen. Van de andere kant is er ook juist een onderzoek afgerond naar 2500 "willekeurige" ar restaties en gevallen van mar teling die, naar wordt be weerd, hebben plaatsgevonden in Portugal en de kolonieën onder de regering Goncalves. Het resultaat van dat onder zoek zou de zaak kunnen ver ergeren tegen de linkse leden van de Revolutionaire Raad, waaronder kapitein.. Guerreiro van wie wordt beweerd dat hij, als hoofd van de vroegere Veiligheidstroepen, gepro beerd heeft een geheime poli tiemacht te organiseren om Rechts te bespioneren. Ter verklaring van de bewe ging van de rechtse officieren moet ook de druk van de NA VO op deze bondgenoot in aanmerking genomen worden In de afgelopen maand heb ben de Amerikanen vijf tanks en twintig pantserwagens voor troepenvervoer geleverd. De Duitsers schonken twintig ge vechtsstraaljagers. Vorige week is een zeven man tellen de missie van de Bundeswehr begonnen aan een technisch adviesprogramma voor de Portugese strijdkrachten. Een zuivering van Links bij de strijdkrachten zou het hoofd kwartier van de NAVO na tuurlijk wel welkom zijn. Aan het hoofd van zijn min derheidsregering, zonder enige kans - of verlangen - om een volksfront te creëren met de Communistische partij, zal Mario Soares wel concessies aan Rechts moeten doen. En daar is hij in feite al mee begonnen. Hij heeft aangekon digd dat er geen verdere natio nalisaties zullen plaatsvinden. Er zal geen land meer door de staat worden overgenomen. Maatregelen zullen getroffen worden om de invloed in te perken van de door de com munisten overheerste Confe deratie van vakbonden, de In- tersin dical. Dergelijke maatregelen zijn Amsterdam (ANP) Het aantal diefstal len op en rond de binnenwateren is dit jaar fors gestegen. De enorme groei in de pleziervaart van de afgelopen jaren is daar volgens de rijkspolitie te water niet vreemd aan. Vooral buitenboordmotoren en kleinere vaartuigen blijken in trek bij de dieven. De waterpolitie ontving dit jaar ruim driehonderd aangiften van gestolen bui tenboordmotoren (met een gemiddelde waarde van 1000) tegen vierhonderd aangiften over het hele jaar 1975. „Een bedroevend laag percentage" van de gestolen buitenboordmotoren en klei nere vaartuigen wordt teruggevonden, omdat de eigenaren niet of nauwelijks beschikken over gegevens van hun ver dwenen bezittingen. Veel gestolen buiten boordmotoren verdwijnen over de grens of worden bij tweede hands automarkten te koop aangeboden. Niet alleen buitenboordmotoren en klei nere vaartuigen (roeiboten, polyester boo tjes etc.) worden gestolen. Ook de grotere vaartuigen vallen ten prooi aan diefstal, zij het in mindere mate. De waterpolitie noteerde sinds het begin van dit jaar de ontvreemding van 42 race-, speedboten (vorig jaar 46), 28 kajuit-motorjachten en 17 grote zeilvaartuigen, terwijl de „wa terrovers" het veelal ook hebben gemunt op apparatuur (tv's, kookstellen enz.) in de moeilijk af te sluiten en te bewaken jachten. Volgens de rijkspolitie te water is het nauwelijks mogelijk de naar schatting 150.000 pleziervaartuigen in ons land af doende te beschermen tegen diefstallen, ook al liggen de boten in jachthavens. „Menig booteigenaar laat zijn boot we kenlang liggen zonder er naar om te kijken. Wordt (een deel van) zijn boot gestolen, dan merkt hij dat pas na enkele weken, terwijl wij juist zijn gebaat bij een snelle aangifte. Dan kunnen wij er misschien nog iets aan doen", zegt dë Amsterdamse recherche van de rijkspoli tie te water over dit probleem. Ze «raadt booteigenaars aan een foto te maken van hun schepen, zodat de recherche bij dief stal in elk geval over een duidelijke afbeelding van het gestolen jacht be schikt. Zonder foto of duidelijke beschrij ving, is een gestolen boot moeilijk op te sporen. „De naam van een schip is nu eenmaal eenvoudig over te schilderen en veel bo ten lijken op elkaar". De waterpolitie heeft niet de indruk, dat de „waterdieven" in groepen opereren. Hun gilde bestaat uit gelegenheidsdieven en „beroeps", die er volgens de politie een goede boterham mee kunnen verdie nen. Met als ongustige uitzondering de buitenboordmotoren, houdt het aantal diefstallen op het water ongeveer gelijke tred met de toename van de waterrecrea tie. De recherche van de rijkspolitie te water is echter niet gerust op die ontwik keling. Zeker niet gezien het groeiende aantal diefstallen van dit jaar. (ANP) „Hoewel er een overcapaciteit aan olietankers met als droeve consequen- dat er voor miljoenen tonnen aan scheeps- moest worden opgelegd, zal het vervoer jas enorme investeringen vereisen in het dat ik ontworpen en ontwik- heb". scheepsbouwer Comelis Verolme in het .Sociaal Economisch Management", magazi- >r managers bij bedrijf en overheid. Volgens die zijn ontwerp voor een mammoetgas- 330.000 kubieke meter vloeibare wereldkundig maakte tijdens gehouden symposium over het zee van vloeibaar gemaakt aardgas, is elk d voor 3000 manjaren werk. Tijdens dat deed de scheepsbouwer een dringend op de Nederlandse regering om zijn pro aal Economisch Management verklaart I brolme nu, dat de regering zich na talloze bespre- I Ingen zeer geïnteresseerd toont. „Hoewel Den ortte«Paë HÜj eens aan de kant heeft willen manoeu- lochui(eren> zijn we thans in het stadium beland, re aarin de mogelijkheden van samenwerking tus- jn de staat der Nederlanden, R.S.V. en mij sche rfosen icert TP

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11