Kissinger en V d. Stoel op vele punten eens SCHOKKENDE ERVARINGEN PPR-LEIDER OP ARBEIDSBUREAU Bouw zit te springen om jonge vaklui Nieuwe droogte bedreigt land- en tuinbouw Reagan problemen r Namens vrouw en kinderen hartelijk dank nVdA wil nieuwe klassenstrijd KREDIETEN Als u tekort komt. Vooreen onverwachte kans. Als u direkt over geld wilt beschikkenv^XHÏ iNDERDAG 12 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Gaay Fortman. fasfoort Bas de y Fortman, de frac- lider van de PPR in fweede Kamer, heeft r zijn zeggen deze fc „schokkende" er- jigen opgedaan tij- zijn werkzaamhe- zls arbeidsbemidde- op het Gewestelijk tids Bureau in wsfoort. „De meeste Ben die hier komen jen echt werk, maar jjn ook mensen die hun best doen om aan werk te komen. Je merkt dat ze sollicita tiegesprekken bewust laten mislukken. Ze wil len gewoon niet aan het werk". AI na een verblijf van twee dagen op het GAB Amersfoort is De Gaay Fortman tot de conclu sie gekomen dat de ar beidsbureaus meer con troleurs moeten kunnen aantrekken. „Niet om te controleren of een werklozé bouwvakker de keuken van zijn vrouw misschien op knapt, maar wel om te controleren of het werk dat wordt aangeboden serieus wordt bekeken". De PPR-leider meent dat het aantal mensen dat ten onrechte van de sociale voorzieningen profiteert toeneemt. „Die mensen hebben op kosten van de maat schappij niet alleen een dubbel inkomen, ze wer ken vaak zwart, maar het is ook tijdverspil ling voor de arbeids middelaars, die vele uren besteden om ze aan werk te helpen". De aan te trekken con troleurs zouden volgens De Gaay Fortman ook de werklozen moeten nagaan die bewust zon der werk zijn gekomen. „Ik heb hier gemerkt dat sommige mensen voor een paar maanden bij familie, kennissen of buren in dienst zijn ge treden om vervolgens weer ontslagen te wor den. Doorgestoken kaart. Alleen om voor een uitkering in aan merking te komen. Er zijn overigens vol gens De Gaay Fortman niet alleen meer contro leurs nodig, maar ook meer arbeidsbemidde laars om met name moeilijk plaatsbare werklozen aan een baan te helpen. „De werk loosheid is niet alleen tot recordhoogte geste gen, maar ook de vraag naar arbeidskrachten is vrij hoog. Dat komt doordat goedlopende ge reorganiseerde bedrij ven niet meer de men sen willen terugnemen die ze in het verleden hebben ontslagen. En om juist die mensen aan werk te helpen zijn er meer arbeidsbemidde laars nodig". Zijn werk bij het GAB Amersfoort heeft De Gaay Fortman gesterkt in zijn opvatting dat de politiek van het kabinet Den Uyl om door het drukken van de arbeids kosten het werkloos heidspeil laag te houden niet afdoende is. „Mis schien wel om de ar beidsintensieve bedrij ven op de been te hou den, maar niet om het werkloosheidspook blij vend uit te bannen". De Gaay Fortman blijft nog deze week uit op het GAB werkzaam „om op de hoogte te I blijven van meer nor- male werkomstandighe-1 den dan op het Binnen- hoF'. Vorige jaren werk te hij in een fabriek en op een boerderij. „Maar dit keer wil ik geen journalisten en fotogra fen om me heen. Dat zou de cliënten van het GAB alleen maar af schrikken". (Van een onzer verslaggevers) A DEN HAAG De Verenigde Staten 'zullen met de EEG nauw samenwer ken om het conflict tussen Grieken land en Turkije over de Egeische Zee, waar zich waarschijnlijk rijke olie voorraden bevinden, op vreedzame wijze op te lossen. Een militair con flict moet tot elke prijs worden ver meden. Dit zei de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Kissin ger gisteren na de besprekingen met zijn Nederlandse ambtegenoot mr. Van der Stoel. De Amerikaanse bewindsman heeft met minis ter Van der Stoel uitvoerig van gedachten gewisseld over onder meer EEG-zaken, Zuid- Afrika, het Midden-Oosten en het dreigende conflict tussen Griekenland en Turkije. Beide bewindslieden verklaarden dat de gesprekken vruchtbaar waren en in september zullen wor- 5>^<s den voortgezet wanneer mr. Van der Stoel de algemene vergadering van de Verenigde Naties in New York bijwoont. We zitten op dezelfde lijn, aldus mr. Van der Stoel. Over de Grieks- Turkse problemen ten aanzien van Cyprus zei dr. Kissinger dat de huidige toestand op dit eiland niet aanvaardbaar is. „Wij zullen bij beide partijen aandringen om via overleg tot een oplossing te komen". Over de ontwikkelingen in het zuidelijk deel van Afrika toonde hij zich ernstig gezorgd. „De tijd dringt. Rhodesië en de kwestie Namibië zijn in de eerste plaats Afrikaanse problemen, die door de Afrikanen tot een oplossing moeten worden gebracht. Europa en in het bijzonder Engeland, dat nauwe banden met Rhodesië onderhield kunnen er veel toe bijdragen om tot oplossingen te komen waarbij de waardigheid van geen van de partijen in het gedrang komt". Kissinger herhaalde dat hij een voorstander is van het zelfbeschikkingsrecht van Namibië. Hij verwierp zonder meer de apartheid in Zuid- Afrika. Het bezoek van Kissinger was met strenge veiligheidsmaatregelen omgeven. Naast de tien tallen rechercheurs en Amerikaanse veilig heidsagenten in en om de gebouwen waar de Amerikaanse bewindsman confereerde, werd iedereen die in zijn omgeving kwam gefouil leerd. Op de persconferentie dienden fotogra fen hun camera's open te doen. Zelfs de be- Van een onzer verslaggeverd DEN HAAG Tijdens de pers- konferentie van minister Kissin ger, gisteren in Den Haag, werd hij door een van de verslagge vers aangesproken met: Mister president De Amerikaanse bewindsman viel onmiddellijk de verslaggever in de rede met: namens vrouw en kinderen, hartelijk dank schermdoppen op telelenzen van de fotografen dr. Van der Stoel sprak in het oog. Vlak bij werden losgeschroefd. Ook als schilders ver- het gebouw stond een ambulance gereed met momde veiligheidsagenten hielden het gebouw flessen bloed van dezelfde bloedgroep als van op Het Binnenhof waar minister Kissinger met de Amerikaanse bewindsman. '-s i-". 'Leden van de Kommunistische Eenheidsbeweging Nederland demonstreerden gisteren tijdens het bezoek van Kissinger. De betoging was bedoeld „om te waarschuwen tegen de onderdrukkingsactiviteiten van de supermacht Amerika". (HAAG De Partij van de Arbeid jt, dat er nog heel wat klassenstrijd (te voeren, ook al is het traditionele van twee elkaar bestrijdende klas- hiet meer op de huidige maatschap- Van toepassing. Het doel van de We klassenstrijd is, blijkens het van- gepresenteerde ontwerp van het We beginselprogramma, het beëindi gen van alle vormen van ongelijkheid in de samenleving. De -verbetering van de positie van de arbeider, waar het in de traditionele klas senstrijd om draaide, neemt daarbij vol gens het program nog steeds een belang rijke plaats in. Maar de strijd geldt ver der alle mensen die niets te vertellen hebben over hun situatie en alle groepen. of het nu vrouwen zijn of gastarbeiders die in onze maatschappij onmondig wor den gemaakt en gediskrimineerd. Hernieuwd is het streven van de PvdA naar afschaffing van het kapitalisme, vooral nu dit systeem na de bloei-jaren in de crisis verkeert. Men wil naar een nieuwe economische orde, waarin de pro- duktie in 'de eerste plaats gericht is op de behoeften van de mensen, de arbeid en de inkomens beter zijn verdeeld en de natuur zoveel wordt gespaard. Het staatssocialisme, zoals bekend in Oos- teurpese landen, wordt afgewezen. Overigens benadrukt het ontwerp-pro- gram, dat de hervormingen geleidelijk tot stand dienen te worden gebracht. ~*r BILT Nog steeds houdt langgerekt gebied met hoge kneterstanden, dat zich uit- kt van de Azoren via de (rdzee tot Finland, depres- Jktiviteit van ons verwij- 1. Wel kunnen fronten van noordelijke oceaan tot btland en Ierland doordrin- maar deze hebben dan veel hun aktiviteit verloren. Bij zal dan ook het komend aal weinig veranderen. De ^drukverschillen in de lan- ten zuiden en oosten van zijn maar gering. Kleine fingen in de bovenlucht ver taken in deze streken lokale k en. Tijdens enkele van deze Pn viel even ten oosten van mkfurt 38 mm. regen, il ^uitzichten voor zaterdag: j! Pug verandering. psvooruitzichten in cijfers I' P" zaterdag: I Ptal uren zon 6 tot 14. P- temp.: omstreeks 15 gr. IPt temp.: omstreeks 26 gr. P op een droge periode van Östens 12 uur 95 procent, ps op een geheel droog et- pi 70 procent. Jersvooruitzichten komende pn: Duitsland, Benelux: F11 zomerweer met zeer -^Ptseliik een reow- of on weersbui. max. temp. 25 tot 33 graden. Skandinavië: droog en overwe gend zonnig, max. temp. om- i streeks 20 graden langs de noor- se en engelse westkust tot 28 graden plaatselijk in het binnen land. Italië, Noordwest Yugoslavië: enkele onweersbuien, overigens vrij zonnig met max.temp. om streeks 26 gr. Balkanlanden: vrij frequente re gen- of onweersbuien, ook zon nige perioden en max. temp. van 21 tot 27 graden. Met girokaart j nu ook naar I Griekenland DEN HAAG (ANP) Met in- gang van 1 september zullen Nederlanders ook in Grieken land met giro-betaalkaarten te recht kunnen. De PTT onder handelt nog met instanties in Portugal en Joegoslavië. Men heeft goede hoop dat in het volgende vakantieseizoen alle Westeuropese landen bezocht kunnen worden zonder geld op Plan of Krediet. Een Koop-Krediet- Doorlopend Snel beschikbaar en tegen aantrekkelijke voorwaarden. LEIDSE SPAARBANK Hoofdinspec teur Kalma niet bestraft ROTTERDAM (ANP) Hoofd inspecteur B. D. Kalma, chef van de zeden- en kinderpolitie in Rotterdam, wordt niet ge straft voor zijn optreden in de affaire rond de Bloemenhove- kliniek in Heemstede. „Maar herhaling zal niet worden geto lereerd," aldus burgemeester Van der Louw. Kalma had soli dariteit betuigd met de bezetters van de kliniek en zijn collega's in Haarlem opgeroepen bevelen van minister Van Agt naast zich neer te leggen. Hij had beide oproepen ondertekend met naam en functie. De heer Kalma heeft inmiddels verklaard het oneens te zijn met de heer Van der Louw. „Nu wordt mij de mogelijkheid ont nomen om mij als werknemer via ambtelijke wegen te verwe- Maandag begint in Kansas City W t ËlJ de Republikeinse Conventie waarop de presidentskandidaat van de Republikeinen wordt gekozen. In de Kemper Arena. - waar de eindstrijd tussen de verschillende kandidaten zal worden gevoerd, zijn de borden J. van enkele staten aangebracht. (Van onze correspondent Simon Winchester) WASHINGTON De stregen van de Amerikaanse Republi keinse Partij, waarvan de helft zich in Kansas City voor de komende Conventie bevindt en de andere helft in Washington, hebben te kampen met drie belangrijke problemen. Wie wordt Ford's „running mate" of kandidaat voor het vi(^-president schap? Wanneer moet zijn naam bekend gemaakt worden? En welke punten moeten op het partijprogramma voor 1976 gezet worden? Gouverneur Ronald Reagan van Californië probeert duidelijk met zijn verkiezingsploeg de ploeg van Ford te verwarren en irriteren. Maar nog nergens lijkt hij succes te hebben, althans voorlopig. Hoewel Reagan's mensen proberen de president te dwingen de naam van zijn „running mate" bekend te maken „dan weten de gedelegeerden tenminste voor wie ze stemmen", zei de chef van Reagan's verkiezingscampagne negeert Ford zelf het probleem Ford en zijn voornaamste adviseurs schrij ven brieven naar mannen die zij kandidaat willen stellen en af en toe laten ze een naam aan de pers uitlekken. Maar ze staan er op dat de uiteindelijke beslissing alleen aan Ford is. Tot nu toe kan het lijstje van mensen die met Ford de verkiezing in moeten gaan het best als zwak omschreven worden, en zal nauwelijks in staat zijn om aan Carter en Mondale het hoofd te bieden. De ex-gouverneur van Texas, John Connally, gelooft nog steeds dat hij op de lijst staat, hoewel zijn reputatie veel te lijden heeft gehad gedurende de Watergate affaire. De senatoren Howard Baker uit Tennessee, Charles Percy uit Illinois en Lowell Weicker uit Connecticut staan nog op de lijst. Ook gouverneur Christopher Bond van Missouri werd gevraagd achtergrondinformatie over zichzelf aan Ford's mensen te geven. Maar de enige neger in de Senaat, Brooke van Massachussets, en senator Brock van Tennessee zeiden beiden ook benaderd te zijn, maar bedankt te hebben. Liever bleven zij in de Senaat, vertelden ze. Reagan's pogingen om èen controverse te veroorzaken over wie er vice-presidentskandidaat wordt, worden zo door Ford afgeslagen. Ook op andere punten heeft Reagan niet zo'n succes. In Kansas City, waar de werkgroep die zich bezig houdt met het verkiezingsprogramma van de Republikeinse Partij bezig is haar definitieve verklaring op te stellen, proberen Reagan's aanhangers om zoveel mogelijk plaatsen te veroveren in de diverse werkgroepen. Ze willen dus zo hun politieke ideeën aan de werkgroep opleggen. Maar tot nu toe is dat niet gelukt UTRECHT (ANP) „We zitten te gillen om jongeren in de bouw, maar niemand wil er meer in, omdat ze in Den Haag zeggen dat er geen werk meer is in de bouw. Daarbij komt nog dat alle goeie vaklui uit de bouw verdwijnen naar over- heids- of semi-overheidsbedrij- ven, omdat ze daar meer zeker heid krijgen. Het is echt schrik barend". Dit heeft de heer W. Eland, secretaris van de Regio nale Opleidingscommissie Bouwnijverheid in Utrecht ver klaard. Vakbonden niet achter looneisen van bouwvakkers UTRECHT/AMSTERDAM (ANP) De federatie hout- en bouwbonden van de FNV staat niet achter acties voor volledige prijs compensatie zoals die sinds enkele dagen worden ondernomen door Amster damse bouwvakkers. Een woordvoerder van de hout en bouwbonden NW/NKV noemde gisteren de geruch ten als zou de federatie de acties steunen „indianen verhalen". De bouwvakers willen, dat hun werkgevers alsnog een volledige prijscompensatie vanaf 1 juli gaan betalen. Een ander belangrijk probleem is volgens de heer Eland dat de leerlingen die vandaag-de-dag van de lagere technische school komen, niet vakbekwaam zijn. „De algemene vorming heeft de overhand gekregen en wat ze leren op bouwgebied is van alles wat en net te weinig om daar mee in de bouw uit de voeten te kunnen". De ROC wil nu proberen het al enige jaren bestaande idee van de leerlingbouwplaatsen van de grond te krijgen, waar LTS-ver- laters onder leiding van leer meesters in de praktijk kunnen werken aan hun vakbekwaam heid. Israëliërs in Zweden gepakt voor wapenbezit Norrkoeping (Rtr) - Drie leiders i van een Israëlische voetbalploeg j zijn in het Zweedse Norrkoe ping beschuldigd van verboden wapenbezit. Zij zijn vandaag voor de rechter verschenen. De officier van justitie Goeran Sa- lomonsson zei dat een der Israe- I liërs tegenover de politie had i verklaard dat zij door de Israëli sche ambassade in Stockholm van Beretta-pistolen waren voorzien. De ambassade had hierop geen commentaar. De voetbalploeg uit Petah—Tik- vah bij Tel Aviv is tijdens de heel duur van haar bezoek bege leid door twee Zweedse politie mannen, maar de spelers waren blijkbaar bevreesd voor een mo gelijke guerrilla-aanval. DEN HAAG De nieuwe droogteperiode doet bestuur van het Landbouwschap, de bezorgdheid in de land- en tuinbouw dagelijks Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap zal toenemen. De regenval had een kleine adempauze de situatie in de land- en tuinbouw van dag tot gebracht, maar de nieuwe droogte stelt vooral de dag nauwlettend volgen. In een bespreking met veehouders voor grote problemen. Gevreesd minister Van der Stee (Lanbouw en Visserij) werd wordt dat een aantal bedrijven te zwaar gedu- gistermiddag aandacht aan de grote problemen peerd zullen worden. Die vrees kwam gisteren tot besteed. Hierbij werd gepleit voor een soepele uiting in een tussentijdse vergadering van het toepassing van de rijksgroepsregeling zelfstandi gen in het kader van de bijstandswet voor de bedrijven die in financiële moeilijkheden komen. Ook met staatssecretaris Meijer (C.RM.) zal over leg over de toepassing van de steunregeling wor den gevoerd. ten in de hoek waar de klappen vallen. Vermoede lijk zijn grote delen grasland onherstelbaar aange tast Door de nieuwe droogte heeft de grasgroei zich niet kunnen herstellen. In onvoldoende mate zal veevoederbeschikbaar komen. Vele veehouders De situatie voor de boeren wordt steeds slechter, proberen hun vee zo lang mogelijk te houden. liet professor Kriellaars in de vergadering van het Landbouwschap horen. Vooral de veehouders zit- maar zullen in een aantal gevallen de voerproble men niet kunnen oplossen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9