Voorschoten aarzelt met plaats woonwagenkamp Twee miljoen schade door vele branden Politie heeft versterking hard nodig VVV-Noordwijk 1 in conflict met y muziekkorpsen Raad Lisse akkoord met asfaltering van Laan van Rijckevorsel (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK De criminaliteit in de gemeente Noordwijk is dit jaar aanzien lijk groter dan in voorgaande jaren. Vooral tijdens de zomermaanden is het uitgaanscentrum Noordwijk het slachtof fer van vele misdrijven en overtredin gen. Alleen al in juli zijn ongeveer 25 brom fietsen gestolen, die een waarde vertegen woordigen van bijna 50.000 gulden. In totaal werden in diezelfde maand 20 au to's vernield en werden 13 branden gere gistreerd. De Noordwijkse politiemacht, 37 man sterk, zit nogal eens met de handen in het haar en de plaatsvervan gend korpschef Couzijn ziet graag dat zijn korps vooral tijdens het hoogseizoen met enige agenten wordt uitgebreid. Dat korps is overigens permanent versterkt met een contingent van 17 politie-agenten. Met hun 37 collega's moeten zij zorgdra gen voor zo'n 50.000 mensen, want tijdens het hoogseizoen wordt het aantal inwo ners van Noordwijk bijna verdubbeld. Dat betekent dat 1 agent zo'n 1000 men sen in de gaten moet houden. ..Misdrijven voorkom je niet door het opleggen van zwaardere straffen. De kans om gepakt te worden moet worden verhoogd. Alleen als een mogelijke overtreder bijna zeker weet dat hij toch gepakt gaat worden, weerhoudt dat hem ervan een misdrijf te plegen. Het verhogen van de „pakkans" is mogelijk door het aantrekken van extra mankracht en door het verstrekken van betere informatie aan het pu bliek", vindt de heer C. J. A. Couzijn. „Het korps heeft het geweldig druk met het verle nen van service aan het publiek: het naar huis brengen van dronkaards, registreren van kleine aanrijdingen, verloren voorwerpen etc. Er is geen mogelijkheid voor het politiekorps om preventief te werken en door middel van surveillances bijvoor beeld te constateren dat een grote groep ruige Amsterdammers naar de badplaats komt. We ver richten alleen maar repressieve arbeid: iemand doet aangifte van diefstal of inbraak en wij gaan de zaak onderzoeken", aldus de plaatsvervangend korp schef. Overigens is het zo dat het Noordwijkse politie korps, zoals vele korpsen in den lande, optimaal draait door het verrichten van vele overuren. „Maar toch in het hoogseizoen hebben we het niet erg makkelijk", zegt de heer Oldersma, die hoofd van de afdeling recherche is van de Noordwijkse ge meentepolitie: „In die periode willen natuurlijk ook de meeste politiemannen op vakantie". Vorig jaar werd Noordwijk onveilig gemaakt door een persoon die inbraken in auto's pleegde. Vijf mensen zijn toen in hun vrije uren bij elkaar gaan zitten en hebben ongeveer 10 dagen gepost. Toen hebben we de dader uiteindelijk te pakken gekregen", aldus Oldersma. Misdrijven De'beide Noordwijkse politieofficieren hebben de indruk dat de criminaliteit dit jaar ten opzichte van het jaar daarvoor is toegenomen. De Noordwijkse politie beschikt weliswaar nog niet over cijfermate riaal van dit jaar, maar heeft deze week de pons kaarten van de vorige maand uit de kaartenbak gehaald. Het gaat daarbij alleen over zaken die door de recherche worden behandeld, dus geen aanrijdin gen, dronken chauffeurs, etc., maar over misdrijven. In de maand juli zijn meer dan 25 bromfietsen gestolen. De daders, vermoedelijk afkomstig uit Amsterdam, hebben het vooral voorzien op de duurdere merken, als Hercules en Kreidler met vijf versnellingen. Dergelijke bromfietsen kosten zo'n 2500 tot 3000 gulden. De daders maken gebruik van een betonknipper en maken hiermee de sloten onklaar. Vooral veel jeugdige Duitse toeristen zijn het slach toffer geworden van deze georganiseerde bromfiets diefstallen. Verder werden in de maand juli maar liefst 31 diefstallen geregistreerd, variërend van diefstal uit auto's tot gestolen handtassen en van gestolen groenten tot ontvreemde camera's. In twin tig gevallen in de maand juli was er sprake van vernieling van auto's. Tevens is bij de Noordwijkse politie in de maand juli melding gemaakt van vier vechtpartijen, maar volgens de heren Oldersma en Couzijn hebben in die maand wel veertig vechtpar tijen plaatsgehad. Vele vechtpartijen worden niet gemeld, of de vechtenden zijn bij aankomst van politie verdwenen. In juli was er maar liefst in vijftien gevallen sprake van verduistering, oplichting en gezinsmoeilijkhe den. In deze hete zomermaand liepen 7 patiënten weg uit Sancta Maria en de Van den Berghstichüng. Tevens werden 50 naaktlopers bekeurd. „In de maand juli werden maar drie klachten genoteerd die betrekking hadden op de zeden. Het aantal klachten hierover is de laatste tijd drastisch verminderd. De mensen schamen zich vaak als hen iets naars overkomt en durven het niet te vertellen tegen de politie. De mensen zijn ook minder moei lijk. Als iemand onzedelijke voorstellen doet, dan wordt de voorsteller met een flinke kat op zijn nummer gezet", aldus de heer Couzijn. Branden Opvallend in de maand juli waren de grote hoe veelheid branden. Ook in de maand juni werden een aantal ernstige branden geregistreerd. In deze maanden werd door branden voor meer dan twee miljoen gulden schade aangericht. De hevigste brand woedde op 1 juli in een bollenschuur aan de Zwarte weg 27. Deze brand, waarbij naar schat ting voor 1 miljoen schade werd aangericht, was veroorzaakt door drie vijftienjarige Noordwijkse meisjes, die op dat moment bij het bloembollenbe- drijf werkzaam waren als bollenpelsters. In de pauze zaten zij op stro en rookten na hun boter hammen gegeten te hebben een sigaretje, waarvan zij de peuken achteloos wegwierpen, waardoor het op de grond verspreide stro vlam vatte. De meisjes hebben nog geprobeerd de brand te blussen met pannetjes water, maar het vuur greep te snel om zich heen. Een dag later, op 2 juli, was het wederom raak in de bollenschuur aan de Zwarte Weg. Toen waren slopers bezig de ijzeren binten van de schuur teslopen. Er vielen gloeiende splinters op het stro en dat vatte opnieuw vlam. Op 7 juli brandde nog eens 10.000 kilo stro uit aan de Langevelderweg. Twee dagen later ging een zomerhuisje aan de Duinweg in vlammen op. Schade circa 40 mille. Die maand werden maar liefst dertien branden geno teerd. Op 12 juli raakte een winkelpand aan de Hoofdstraat 60 in brand en een dag later - de dertiende - brandde 's nachts het winkelpand aan de Hoofdstraat 31 tot 33 vrijwel geheel uit. Schade: 70.000 gulden. De oorzaken van twaalf van de dertien branden zijn I gevonden, alleen die van de brand in het winkeltje aan de Hoofdstraat 31-33 ontbreekt nog. De heer De Boer, eigenaar van het winkelpand, meent dat het pand in brand is gestoken. Hij heeft 's nachts twee mannen en een hond weg zien rennen. Die nacht was de heer De Boer tot diep in de nacht werkzaam in zijn aan de overkant gelegen kantoor. In het pand was een boetiek gevestigd waar spijker- stof te koop was. Dat boetije werd beheerd door Peter van Buren, die het pand ook al pachtte toen, I het met de daarnaast gelegen panden - nog eigen dom was van zijn pleegvader, de eigenaar van het Palace-hotel. Zijn pleegvader stootte de panden vorig jaar af, toen hij geen toestemming kreeg van de gemeente Noordwijk om daar nieuwbouw te plegen en de drie panden met de grond gelijk te maken. De heer De Boer heeft toen de panden gekocht. Volgens de heer De Boer gaat het om financiële moeilijkheden en hij suggereert hiermee meer te weten dan hij uitspreekt. De verzekeringsmaat schappij wil nog geen cent uitbetalen, omdat de oorzaak van de brand niet bekend is. De dader ligt nog op het kerkhof. De vlak naast gelegen fotoboetiek heeft ook te lijden gehad van de brand. Het heeft waarschijnlijk maar weinig gescheeld of alle drie de panden, die overi- 1 gens in slechte staat verkeren, waren volledig uitge brand en met de grond gelijk gemaakt. Wandelend door Warmond Gisteravond begonnen onge veer 500 deelnemers aan de Warmondse avond-driedaagse. De eerste avond werd onder ideale weersomstandigheden gewandeld op de dijk rond het meer in de polder Klinken berg. Het meer dat door zand winning is ontstaan lag volko men rustig en verlaten te glan zen onder de ondergaande zon. Het pad was wat prikke- lig door de distels maar toch zeer goed begaanbaar. De wandelaars, van 3 tot 80 jaar werden verbaasd gadegesla gen door de schapen die door gaans het rijk alleen hebben op de dijk. De meeste deelne mers waren zeer enthousiast over de voor velen onbekende wandeling. Normaal is dit ge bied voor publiek gesloten. Voor vanavond staat een wan deling door het Bos van Krantz op het programma. „NIEMAND WIL KAMP BINNEN GEMEENTEGRENZEN" (Van onze correspondent) VOORSCHOTEN Het woonwagen kampprobleem is in Voorschoten opnieuw aan de orde. Naar aanleiding van een brief van de gemeente Leiden, waarin geïnformeerd wordt naar de stand van zaken, bracht voorzitter van de commissie voor welzijn en onderwijs L. L. Marselis de kwestie ter sprake. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het kampje in de Dobbewijk geplaatst zou worden, gemeente stuitte op hardnekkig van de buurtvereniging „Recht door Recht". Momenteel wordt gedacht aan een plaats ergens in de wijk Bosgeest. De wijkraad „Bosgeest", die kort geleden nog in het nieuws was wegens haar verzet tegen de bouw van de „English School" in die wijk zal ook zeker nu weer van zich laten horen, want, zo stelde de commissie, eigenlijk wil niemand een woonwagen kamp binnen de gemeentegrenzen. Mevr. Bloembergen-Munters vond het vreemd dat de woonwagenbewoners, in dien zij zo graag opgenomen willen worden in de plaatselijke bevolking, toch in woon wagens blijver, wonen en op die manier de integratie juist aanzienlijk bemoeilijken. Wethouder Marselis wil binnenkort een commissievergadering be- •eerst te bepalen of er wel plaats is voor een kamp en, indien dat zo is, hoe de bevolking dan omgepraat kan worden. Over het ontnemen van de status als wa terwingebied aan het gebied gelegen ten westen van de spoorlijn aan beide zijden van de Papelaan, bestond veel onenigheid. Eenrzijds betekent het handhaven van de status dat de daar gevestigde en nog te vestigen industrie zich moet houden aan speciale wetten die enkel in waterwingebie den gelden. Anderzijds is het wel een heel vreemde zaak om het gebied een waterwin gebied te blijven noemen als het die func tie al jaren niet meer heeft. Mej. Begeer van de stichting tot Behoud van Leefbaar Voorschoten zou het beter vinden als bij de verkoop van de waterto ren aan de Haagse Duinwater Leiding als eis gesteld werd de originele kantelen weer aan te brengen. Overigens zijn de meeste commissieleden niet bepaald onder de in druk van de schoonheid van deze toren. Wanneer de verkoop niet doorgaat zal niemand de sloop betreuren. NOORDWIJK Het zit niet snor tussen de drie plaatselijk^- muziekkorpsen en de Evenementencommissie van de VVV. Met heeft verschil van mening over het honorarium per concert me| het gevolg, dat „Crescendo", „De Echo der Duinen" en „Excelsionn e het eenparig bij de zomeravondconcerten hebben laten af weten pu Zelfs zouden de korpsen zonder kennisgeving op de concertavonj Aj den zijn weggebleven, hoewel zij op de evenementenlijst stonde^ aangekondigd. Een en ander had bij de Evene mentencommissie zoveel kwaad bloed gezet, dat zij van verder contact afzag en muziekgezel schappen uit Lisse en Rijnsburg voor de concertavonden had aangetrokken. Alles bijeen een trieste situatie, waarover gister avond in de vergadering van de culturele commissie uitvoering van gedachten werd gewisseld. Omtrent de voorgeschiedenis werd opgemerkt, dat de korpsen in het verleden per concert een bedrag van 175 gulden kregen, bestemd voor de verenigings kas. Aangezien het concerteren als toeristische attractie com merciële aspecten heeft, wilden de besturen van de muziekver enigingen dit bedrag opgetrok ken zien tot 275 gulden, mede met het oog op de sterk geste gen kosten van de korpsen. Bij de onderhandelingen meende de Evenementencommissie niet verder te kunnen gaan dan 225 gulden. Op het verschil van 50 gulden per concert sprong de zaak af. In de culturele commissie werd onder meer gewezen op het be scheiden budget van de Evene mentencommissie. Deze moet het hebben van de bijdragen van de Horeca en „Noordwijk Actief', en verder van de reven uen, die de zomerkermis ople vert. Maar daarvoor wil men vuurwerken zien, moeten con certen worden georganiseerd, en tal van andere attracties be kostigd. De benodigde gelden worden door de heren Van den Haak en Buijze gewoon bij el kaar „gebedeld", zo werd in de vergadering opgemerkt. fetvt Anderzijds toonde men in d Aj culturele commissie begrip de problemen van de plaatselij ke muziekkorpsen, omdat hui kosten vaak aanzienlijk grotef zijn dan het publiek wel denkl Met sprekende voorbeelden die van stukgeslagen trommef vellen (bij nat weer) werd dif' verduidelijkt. Pn pg 1 Het gemeentebestuur heeft zicl^t echter nooit karig getoond all1 het aankwam op het lenigen vaf de noden van de korpsen, ontvingen „Excelsior" en Echo der Duinen" belangrijk bijdragen om hun instrument»™ rium te vernieuwen, „Crescendo", die deze vervai ging zelf reeds had bekostigde) nog een subsidie in het vooruitfam zicht heeft. fwd. Tegen deze achtergrond had c raadscommissie liever gezieit w< dat de muziekkorpsen het coitj" promis-bedrag zouden hebkx geaccepteerd en dat zij zich t eventuele tekorten tot het g meentebestuur hadden gewent Men vond het een vervelend!" geschiedenis, die de badplaat geen goed doet. Te laat is r* met elkaar gaan praten en ovj bijdragen in verleden en hedfl bleken geen duidelijke afspr* ken te bestaan. Duidelijk is a» leen dat het voor dit jaar goe fout zit. Vanuit de culturle commissi! zullen pogingen worden onder» nomen om het gesprek tusser' partijen weer op gang te brenl gen om tot een vergelijk te koiat d men. 197tf' De uitgebrande panden aan de Noordwijkse Hoofdstraat: brandstichting. Waamemand korpschef Couzijn en recherche-chef Oldersma (links). (Van onze correspondent) LISSE De gemeenteraad van Lisse ging gisteravond akkoord met de asfaltering van de Laan van. Rijckevorsel. Een stroef- heidsonderzoek door het Rijks wegenlaboratorium had uitge wezen, dat het wegdek door gladheid gevaarlijk kon zijn, vooral ter hoogte van de Eerste Poellaan Financieel kan de ge meente de asfaltering „rond" krijgen door de reconstructie van een gedeelte van de Oranje laan, die al begroot was, naar een later stadium op te schui ven. Raadslid Robertus (WD) had moeite met het voorstel, omdat hij de verkeerssituatie op de Oranjelaan even slecht vond als op de Laan van Rijckevorsel. Wethouder De Korte stelde daartegenover, dat met de re- const uctie van de Oranjelaan toch al niet snel kon worden begonnen, omdat er nog tal van onderzoekingen dienen te wor den verricht. Burgemeester drs A. J. Berends bracht naar vo ren, dat de Oranjelaan minder zwaar wordt belast als de weste lijke omleidingsweg er eenmaal is. Binnenkort zal men met de provincie gaan praten over de aanleg van deze weg. De raad ging akkoord met de instelling van een gemeenschap pelijke schoolraad. Ook stelde het college de gemeenteraad voor bij begrotingswijziging gel den te voteren voor de aanleg van een fietsenstalling bij bus haltes aan de Heereweg Ruimte daarvoor zou kunnen worden gevonden aan de Vuursteeglaan, in een pand waar eerst een au toshowroom gevestigd was. „Duivenvoorde" weer in raad LEIDSCHENDAM In de vergadering van de gemeenteraad die maandagavond 16 augustus om acht uur bijeenkomt, staat de procedure voor het plan-Duiyenvoorde en de Nota Erfpacht op de agenda. Behalve enkele voorstellen voor voorzieningen aan scholen verder nog het vaststellen van een nieuwe „Exploitatiever ordening Leidschendam", verkoop grond aan Huyssitterweg, kre diet voor trottoir op Leidsekade, wijziging van de financieringsrege ling voor huisvesting ambteharen en onderwijzend personeel en verlenen vrijstellingen Winkelsluitingswet. Velocitas naar De Bloemerd LEIDERDORP Het sport park „De Bloemerd" krijgt er een nieuwe bewoner bij. De Leiderdorpse korfbalclub „Ve locitas" verhuist van de Hoog- madeseweg naar dit aan de Dwarswetering gelegen sport complex. bruik genomen. 's-Middags om 4 uur wordt de kantine geopend en om 4.30 uur begint een korf balwedstrijd tussen gemeente raadsleden en bestuursleden van de vereniging. „Velocitas" is een bloeiende vereniging met circa 200 leden. Informaties kunnen worden verkregen bij de fam. De Wolf, Coornhert- dreeft 36, Leiderdorp. PAGEVA 4LEIDSE COURANT DONDERDAG 12 AUGUSTUS

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4