Nu rassen- rellen in 35 doden Bomaanslag en bloedbad op vliegveld Istanboel Consumentenhond: TV-kijker dupe conflict NOS-KNVB Eerste dode baby in rampgebied van Seveso Glimmerveen hitst Schiedam op Secretaris Volksbank stapt op £cld6c0ou^cmt Donderdag 12 augustus 1976, 66e jaargang no. 20501 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND fcrt Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg Tjvertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent Oedipus Koning Oedipus op Ned. I om 21.50 uur. Om 20.30 uur komt Evie Tomquist in Holland. Om 21.00 uur Nader bekeken met Hal Lyndsey. Ned. II om 19.05 uur Film-blik, om 20.55 speelfilm Hup Fran krijk met Diana Dors. Om 22.20 uur Achter het nieuws met casino. Weinig verandering Vrij zonnig weer met in de mid dag kans op een lokale bui. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Minimumtemperaturen om streeks 14 graden, maxima van 22 tot 28 graden. Vrijdag: hoogwater: 4.57-17.21 laagwater: 0.52-13.09 zon op: 5.21 zon onder: 20.08 maan op: 21.04 maan onder: 09.20 Een zwarte demonstrant tijdens de onlusten in Alexandra wordt door de politie gearresteerd KAAPSTAD (RTR/AP) Minstens vij fendertig personen zijn gedood en vijf tig ernstig gewond bij hevige rassenon- lusten die zich vannacht plotseling voordeden in de zwarte woongemeen schappen bij Kaapstad. Felle gevech ten tussen demonstrerende zwarte stu denten en de politie duurden tot diep in de nacht voort. Honderden jeugdige Afrikanen trokken plunderend door de straten van de woonsteden Langa en Goegoeletoe. Zeker twintig gebouwen gingen in vlammen op. Drankwinkels werden volledig leeggeplunderd. Van morgen was alles weer rustig in de zwarte woongebieden. Gevreesd werd dat in de loop van vandaag het geweld opnieuw zou losbarsten. In de Afrikaanse woongebieden Langa en Goegoeloetoe, op het schiereiland van de Kaap, wonen ongeveer 100.000 zwarten. In de recente opleving van het rassengeweld in Zuid-Afrika is dit de eerste keer dat zich onlusten voordoen bij Kaapstad, 1500 km ten zuiden van Johannesburg. De regering van pre- mier Vorster ziet de uitgebreide demon straties voornamelijk als een poging een ideologie van de zwarte macht te verbreiden. Behalve in Langa en Goegoeletoe is het gisteren ook in verscheidene andere steden onrustig geweest. Overal dezelf de incidenten: brandstichtingen, plun deringen, gewelddadige demonstraties. Een functionaris zei vanmorgen dat de plolitie in het hele land nog steeds in staat van alarm is. Dit luxe theeglas met verzilverde houder is voor u. Tenmin ste, als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee te winnen voor onze krant. Altijd doen. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant woonplaats:. stuur als dank voor de moeite een theeglas naar: woonplaats Joop Glimmerveen SCHIEDAM (ANP) De ge ruchtmakende leider van de Nederlandse Volksunie Joop Glimmerveen, die al diverse malen terecht heeft gestaan na het maken van discrimineren de opmerkingen over Surina- mers, heeft zich nu ook ge mengd in de Schiedamse affai re. De Schiedamse politie, hield gisteravond twee man nen aan die pamfletten uit deelden van de Volksunie, waarin onder meer wordt op geroepen te strijden om de buitenlandse werknemers uit Nederland te verdrijven. De oproep is ondertekend door Glimmerveen. Een woordvoerder van de Schiedamse politie noemt de pamfletten „meer dan smake loos en juist door de opruiende taal een gevaar voor de situatie in Schiedam". Hij acht het waarschijnlijk dat de dader van de steekpartij, die aanleiding was tot rellen spoedig kan worden aangehou den. Hij signaleerde „gunstige ontwikkelingen", maar kon nog niet zeggen welke. Gisteravond was het in Schie dam belangrijk rustiger dan de voorgaande dagen. De Europese beweging heeft haar gironummer beschikbaar gesteld voor giften ter dekking van de schade die de Turken door de rellen hebben geleden. Burgemeester Lems heeft ver klaard in te staan voor juiste besteding van het geld. Het gironummer is: 5031 t.n.v. Eu ropese beweging, Alexander- straat 2, Den Haag, onder ver melding „Turken Schiedam". Wim Kan in zendtijd van KR O-tv (Van onze radio- en tv-re- dactie) HILVERSUM Op ver zoek van de VARA heeft de KRO toegezegd op ou dejaarsavond zendtijd te willen ruilen voor het ge val Wim Kan op de tv Wim Kan zal uiterlijk half november een beslissing nemen over zijn optreden. Het al of niet doorgaan van zijn verschijnen op de tv wordt mede bepaald door de houdbaarheid van het kabinet. Zou dit kort voor oudjaar aftreden, dan meent Wim Kan onvoldoen de actueel te kunnen reage- Flamingo's in Veerse Meer VEERE (ANP) In het Veerse Meer verblijven momenteel drie flamingo's. De dieren zijn dagelijks te zien wanneer zij voedsel zoeken langs de ondiepe oevers van het natuurre servaat De Middenplaten dat ligt aan de Zuidbever- lanidse kust. DoordaC er een weg pal langs het re servaat loopt, met om de paar honderd meter een parkeerhaven, trekken de ongeveer 1.25 hoge vogels veel bekijks van binnen- en buitenlanders. ISTANBOEL/TEL AVIV (UPI/Ttr) Drie Palestijn se guerrillastrijders hebben gisteravond met machi negeweren en granaten een aanslag gepleegd op het internationale vliegveld van het Rurkse Istanboel. De aanslag, die tien minuten duurde, kostte het leven aan vier mensen en een tiental personen moest met verwondingen in ziekenhuizen worden opgenomen. De guerrillastrijders voerden hun actie uit in de vertrekhal van de luchthaven, op het moment dat zich daar de passagiers gereed maakten voor een vlucht van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al naar Tel Aviv. Hoewel de berichten over het verloop van de aanslag elkaar tegenspreken schijnt een van de Palestijnen in eerste instantie een bom te hebben gegooid naar de plaats waar de veiligheidscontrole werd uitgevoerd. Drie passagiers twee Israëli's en een Japanner die hun handbagage lieten controleren kwamen om het leven. Volgens ooggetuigen werd de bom geworpen van bovenuit de vertrekhal, over een trap, naar de een verdieping lager gelegen passagiers-uitgang. Toen de bom explodeerde trokken de Palestij nen machinegeweren uit hun bagage en openden het vuur op de passagiers die de trap afdaalden. Terwijl gillende mensen in paniek dekking zochten beantwoordden Turkse veiligheidsagenten het vuur, waarbij een van de guerrillastrijders werd gedood. De twee anderen werden gevangen genomen. De lijken van de gedode passagiers, hun kleren aan flarden gereten door de explosie, lagen een tijdlang in een grote plas bloed. Later werden ze bedekt met kranten. Achtergelaten bagage lag overal verspreid. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Het conflict tussen de K.N.- V.B. en de NOS over het uitzenden van voetbalflitsen over de t.v. mag volgens de Consumentenbond niet over de rug van de kijkers uitgevochten worden. De omroepen mogen alsdus de Consumentenbond, hun monopoliepositie niet misbruiken om de kijkers programma's te onthouden. De kijker verkeert aldus de Consumenten bond toch al in een moeilijke positie, omdat hij zich „tegen een verslechtering" van de dienstverlening nooit kan verzetten door het niet betalen van de omroepbijdragen. De bond wil overigens geen partij kiezen in het conflict tussen NOS en K.N.V.B. Overigens zijn de kansen dat de betrokke nen spoedig uit de impasse komen inmiddels wat groter geworden. Gisteren heeft er een gesprek plaats gevonden tussen Jaap van Praag en Guus Couwenberg als representan ten van de FBO en de NOS, vertegenwoor digd door Carel Enkelaar en Bob Spaak. Uit het gesprek kwamen voorstellen van de voetballeiders naar voren die een koming in houden aan de wensen van het sectiebestuur. Zo zou, volgens het voorstel, de uitzending van rechtstreekse flitsen op de radio pas bij de tweede helft moeten worden begonnen in plaats van zoals tot dusver gebruikelijk vanaf half drie op zon dagmiddag. Het tweede voorstel was de bestaande situatie aan jaar te handhaven en ondertussen naar een definitieve oplossing zoeken. Zie verder de sportpagina's. André van Duins Pretfilm ging gisteren in Am sterdam in pre mière. Daar werd in de openlucht een feest aan gekop peld dat door duizenden Am sterdammers en via televisie door nog veel meer mensen werd meege vierd. André-zelf werd door twee politiemannen - door de menigte heen geloodst naar het podium op het Thorbec- keplein. Zie ook pag. 10 Sigarenbandjes als postzegels SITTARD (ANP) Een Sittardenaar heeft het gepresteerd, om geruime tijd brieven aan zichzelf te laten verzenden met daarop inplaats van postzegels zegeltjes van een kruideniersbedrijf, afge knipte sigarenbandjes, buitenlandse postzegels en zelfs halve Nederlandse postzegels. Hij heeft dit naar eigen zeggen gedaan, om na te gaan of de PTT goed oplet. De verkeerd gefrankeerde brieven kwamen zonder strafport aan. Commentaar van de PTT-Limburg: „Het is onge woon, dat dit bij het sorteren niet opgemerkt is". ARC De Are de Triomphe, een van de toeristische attrac ties van Parijs, is voor onbe paalde tijd gesloten als gevolg van een staking vair suppoosten en kassiers. Zij legden gisteren het werk neer om betere ar beidsvoorwaarden en uitbrei ding van personeel te krijgen. Vertrouwen De nieuwe Ita liaanse regering heeft ook in het Huis van Afgevaardigden het vertrouwen gekregen. Voor het christen-democratische minder heidskabinet van Giulio An- dreotti stemden 258 afgevaar digden, er waren 44 tegenstem men en 303 onthoudingen. SaIjoet-5 De twee kosmonau ten aan boord van het ruimtela boratorium Saljoet-5 hebben naar Tass gisteren bekend maakte zichzelf medisch onder zocht. Boris Volinov en Vitali Zobolov die thans vijf weken in de lucht zijn, voelen zich „best". Gezin vlucht Een Oostduits gezin van vier leden is begin deze week in een roeiboot over de Oostzee naar Denemarken gevlucht. Volgens de Westduitse kustwacht in Ltibeck is het ge zin intussen aangekomen in de Bondsrepubliek. Kosygin ziek Premier Alexei Kosygin van de Sovjet-Unie is ziek. Dat is in Moskou meege deeld door leden van een Japan se economische delegatie die een onderhoud met Kosygin op hun program hadden. MILAAN, (AFP/UPI) Een Italiaanse vrouw die vlak bij het vergiftigde gebied van Seveso woont, heeft gisteren een dood kind ter wereld gebracht. De vrouw was enkele dagen geleden in een ziekenhuis opgenomen voor een onderzoek naar eventuele besmet ting met het zwaar giftige TCDD. Ook het lijkje van haar kind wordt onderzocht. Een commissie die door de Italiaanse regering is ingesteld heeft aanbevolen alle plantengroei en alle gebouwen in het besmette gebied van Seveso te vernietigen. De commissie deelde mee dat. de begroeiing in een gebied van 70 hectaren moet worden vernie- j tigd en dat alle gebouwen, waaronder alle huizen van Seveso, over drie jaar moeten worden neergehaald. „Het heeft geen zin de j bewoners van het gebied enige hoop te geven," zei prof. Aldo 1 Cimmino, voorzitter van de regeringscommissie. „De gebouwen zijn I allemaal besmet. We zouden ze nu niet kunnen vernietigen vanwege het probleem van het stof. Het is beter minstens drie jaar te wachten. Dan zal de gifconcentratie aanzienlijk verzwakt zijn." Prof. Cimmino zei ook dat de chemische fabriek van het Zwitserse Hoffmann-La Roche-concern moet worden neergehaald, maar dat er nog verschil van mening is over de manier waarop. Ook beval j de commissie aan dat alle vegetatie in een gebied van 200 hectaren, grenzend aan de besmette zone, verbrand moet worden bij tempera turen boven duizend graden. Het Zwitserse concern heeft gisteren aangeboden alle materiële schade die door het giftige gas is veroorzaakt te zullen vergoeden. Deskundigen van het concern zijn naar het rampgebied gezonden om te helpen bij pogingen tot ontsmetting, maar tot nu toe zijn zij riet in het gebied toegelaten. (Van een oi UTRECHT De secretaris van de Centrale Volksbank, de spaarbank van het NKV, drs. H. L. P. E. Biesaart, bovendien voormalig directeur van de bank, heeft ontslag genomen. Eerder werd directeur H. M de Groodt met ziekteverlof ge stuurd, maar de heer Biesaart verklaarde vanmorgen dat deze beide zaken niets met elkaar te maken hebben. De heer Bie saart ontkent met klem berich ten als zou hij door het bestuur gedwongen zijn op te stappen. „Er is beslist geen conflict ge weest. Er was sprake van ver schil van inzicht over vele kleine dingen", aldus de vertrekkende secretaris. Kamerleden willen opheldering over militair wagenpark DEN HAAG (ANP) De ka merleden Wisselink en Van der Mei (CHU) hebben staatssecre taris Stemerdink van Defensie schriftelijke vragen gesteld over de slechte toestand van het militaire wagenpark naar aanleiding van het uitgebrachte rapport hierover van de Alge mene Vereniging van Neder landse Militairen (AVNM). De kamerleden willen van de staatssecretaris weten welke maatregelen hij gaat nemen om de paraatheid van de Neder landse strijdkrachten weer op een aanvaardbaar niveau te brengen en of hij bekend is met het feit, dat in de voorbrug van sommige drietonners vorig jaar haarscheurtjes zijn geconsta teerd en veel chauffeurs de ge breken aan hun voertuigen niet eens meer rapporteren. Ook vragen de kamerleden ophelde ring over de grote uitvalpercen tages van jeeps en tanks bij oefeningen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1