BRITSE TANTE POS ZIT MET LIJMPROBLEMEN Steeds meer Britten verslaafd aan cocaïne Dr. Philip Potter: band verslapt tussen wereldraad en leden-kerken Missieraad fungeert t steeds meer l als „ronde tafel"!; Postzegels plakken slecht Paulus de Boskabouter- Het beest van Ploemanac Suske en Wiske De Blinkende Boemerang Lucky Luke „De genezing van de Daltons' ill if 1 i Ierse en Britse kerken roepen op tot vrede KORTE METTEN PAGINA 14 LEIDSE COURANT DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1<WE LONDEN De dame, die vóór ons in de rij stond aan een van de talrijke loketten van Lon- dens hoofdpostkantoor aan Tra falgar Square, had een onmis kenbaar Australisch en bijge volg ordinair klinkend accent En ze was niet happy. „Jouw postzegels deugen niet", zei ze toornig tegen de Pakistaanse postbediende, die haar stomver baasd aankeek. „De laatste brief, die ik verzond uit Lon den, is ongefrankeerd aangeko men in Australië. Mijn zusje moest er een zware strafport voor betalen. Maar ik stel de Britse Post aansprakelijk, want ik had op die brief wel degelijk een zegel geplakt. Onderweg is hij er gewoon afgevallen".De bruine postbediende scheen er het zijne van te denken. Hij haalde de schouders op en trok een ondoorgrondelijk gezicht. De Australische liet zich niet afschepen. Ze opende haar handtas en haalde er enkele on gebruikte Britse postzegels uit, die ze de bediende toeschoof. „Kijk, ik wil er andere voor in de plaats, want ze laten direct los van de enveloppen. De lijm deugt niet. Je moet ze voor mij omruilen. Ik wil postzegels van een betere kwaliteit!" De Pakistaan schudde driftig het hoofd. „Verkocht is ver kocht", snauwde hij. „Wij ruilen geen postzegels om". Dit maakte de Australische da me des te bozer. „Ik ben geen racist", waarschuwde ze, „maar als je niet doet wat ik je vraag, ga ik lelijke dingen over je zeg gen. Ruil die postzegels om of roep je baas er bij". De bruine postbediende liet zich van zijn hoge stoel glijden en ging gauw zijn chef opsporen. „Er staat daar een vrouw te zeuren, dat onze postzegels niet deugen", klaagde de Pakistaan in zijn zangerig Engels. „Ze wil ze omruilen! Wat moet ik daar mee beginnen?" Zoiets geks had de postmeester nog nooit gehoord. Hij kwam direct kijken naar het wonder lijke vrouwmens uit Australië dat opnieuw haar merkwaardig verhaal deed over de brief, die ze mèt de vereiste postzegel naar haar zusje gestuurd had, maar die ongefrankeerd aange komen was. Conclusie: Britse postzegels deugen niet meer, of liever: de lijm, die je met ijverig likken od de gewenste graad van kleverigheid moet brengen, is neplijm. Omdat de rij wachtende klanten achter de Australische dame steeds langer werd, verklaarde de chef zich snel bereid om bij hoge uitzondering de ongebruik te postzegels van die lastige da me om te ruilen. De vrouw ging voldaan weg, terwijl wij achter bleven met een raadsel. Was die Australische bezoekster niet goed snik of had ze de goedgelovige postmeester bij de neus genomen? Persoonlijk had den wij het nog niet meege maakt, dat een Britse postzegel, die door ons op een enveloppe geplakt was, er onverklaarbaar weer afviel. Britse kennissen beweerden evenwel de indruk te hebben opgedaan, dat hun postzegels niet meer zo kleverig waren. Omdat dit vraagstuk ons intri geerde, besloten wij dan maar Tante Pos vein Londen zelve te raadplegen. Zoals iedere grote firma, die zich respecteert, heeft de PTT van Hare Majesteit Eli zabeth een Pers- en Public Rela- tionsbureau. „Is het waar dat jullie postze gels niet meer zo goed plak ken"? vroegen wij nieuwsgierig. Het antwoord kwam dit keer niet van een zegsman, maar van een zegsvrouw, die direct ge bruik maakte van het traditio nele en typerende Britse excuus over gebrek aan dit en gebrek aan dat. In Groot-Brittannië ontbreekt vandaag de dag altijd wat. Ofwel is het ten gevolge van een of andere staking, ofwel wegens de kerst- of zomerva kantie, ofwel ten gevolge van de driedaagse arbeidersweek, die al maanden tot het verleden be hoort. Tante Pos gaat echter nog ver der terug in het verleden. De Arabische gom, die traditioneel gebruikt werd om postzegels een kleverig kantje te bezorgen, zou enkele jaren geleden schaars geworden zijn. De snug gere knapen van de Britse PTT hebben toen een ander kleef- middel gezocht en het gevonden in iets dat ze polyvinyl alcohol noemen, die ook bepaalde plak- kwaliteiten heeft, maar die niet glanst. En ja hoor: de achterkant van de huidige Britse postzegels ziet er in tegenstelling met die van vroeger inderdaad niet glanzend meer uit. Meer wil Tante Pos er eigenlijk niet over verklappen dat gepubliceerd mag worden. Ze schijnt zich echter wel degelijk bewust van het feit, dat sommige van de nieuwe postzegels geen hard nekkige klevers zijn. Men doet radeloze pogingen om dit probleem op te lossen. In afwachting mag u bij uw aan staande bezoek aan Groot-Brit- tannië uw hier gekochte postze gels, die niet of heel slecht blij ken te plakken, gerust gaan om ruilen in het dichtstbijgelegen postkantoor. De bediende zal daar wel uit de lucht vallen en doen alsof hij het hoort donde ren in Keulen, maar als u wat herrie schopt en aan de bijge roepen baas van het etablisse ment zegt, dat u uit goede bron vernomen hebt, dat hij de slech te klevers moet omruilen, zal hij beslist niet nalaten dit op een drafje te doen. Om onnodige ruzies en onpret tig tijdverlies te voorkomen, kunnen we echter wel een tip geven voor beter postzegels plakken in Groot-Brittannië. Hij komt niet uit onze koker, maar wel van de zegsvrouw van Tan te Pos. „Vooral niet te hard likken, waarschuwde ze ons. „Na het likken moet u altijd een paar sekonden wachten voor u de zegel op de envelop of op de briefkaart probeert te plakken. Op die manier geeft u het vocht de nodige tijd om zich behoor lijk te kunnen mengen met de polyvinyl alcohol, die dan lek ker kleverig wordt". Zo ziet u maar weer, dat de kwaliteit van het leven voortdu rend verslechtert. De diensten, die de Britse Tante Pos te bie den heeft, laten tegenwoordig zeer veel te wensen over en zelfs haar postzegels kunnen van de brieven vallen. De posterijen van Groot-Brittannië betalen het grootste deel van hun perso neel zo slecht, dat zij momenteel 9.000 man te kort komen. De vakbond van de Britse postbo den raadt zelfs niemand meer aan brievenbesteller te worden, omdat je dan toch maar een hongerloon krijgt. Bepaalde sor- teerinrichtingen van centraal Londen zijn zo onderbemand, dat alle post daar tenminste 10 dagen nodig heeft om haar be stemming te bereiken, ook al komt zij uit een naburig deel van Londen. LONDEN Op het vliegveld Heathrow-Londen komt een maal per week een Boeing aan uit Colombia. Het is vlucht 260 van British Airways, de enige rechtstreekse 707 jet-verbinding tussen Bogota en Londen. Tot enkele maanden geleden trok deze vlucht zelden speciale be langstelling. Tegenwoordig ver oorzaakt zij telkens veel druk te. Nog voor het straalvliegtuig geland is, staat een leger waak zame specialisten van de Britse douane gereed om iedere passa gier af te tasten en zijn bagage grondig te controleren. Geen enkele andere landing op Heathrow veroorzaakt zoveel achterdocht en bedrijvigheid. Vlucht 260 dankt die „eer" aan het feit, dat de Colombiaanse hoofdstad Bogota een hoofdrol speelt in de internationale smokkel van het „nieuwe" afro- disiacum cocaïne. Dit narcoti sche middel is de laatste tijd zodanig „in" dat men het „de champagne van de drugs" be gint te noemen. Bij Engelssprekende drugge bruikers draagt cocaïne allerlei lieve bijnaampjes. In die krin gen praat men over „snow" of „candy". Cocaïnepoeder wordt ook wel „white lady", „joy pow der" of gewoon „coke" ge noemd. In de Verenigde Staten is cocaï- nezucht al geruime tijd een ech te plaag, die nu gverwaait naar Europa. Sinds ongeveer een jaar telt men onder mondaine Britten steeds meer cocaïnisten. Vrouwen die behoren tot de z.g. „Chelsea Set" (Chelsea is een sjieke Londense gemeente) dra gen wel eens een zilveren lepel tje aan een zilveren halsketting. Voor de detectives van de Britse douane was het verschijnen van dat sieraad een duidelijk teken, dat de cocaïnemode vaste voet gekregen had. Die lepeltjes dienen om het co caïnepoeder onder de neus te brengen en het vervolgens op te snuiven, net zoals men ouder wetse snuif gebruikt. De nieuwe cocaïnisten behoren hoofdzakelijk tot de welgestelde standen. Cocaïnepoeder kost na melijk enorm veel geld. Het ver oorzaakt seksuele opwinding en verhoogt de werkzaamheid van de hersenen. Maar het leidt ook tot verslaving. Het tast de neus holte aan. Bij overmatig gebruik kan het een vorm van ver standsverbijstering veroorza ken. die dan cocaïnomanie wordt genoemd. De negatieve aspecten van co caïne zijn uiteraard niet nieuw. Sluwe en gewetenloze handela ren hebben echter voor het co caïnegebruik een nieuw afzetge bied gevonden onder mensen, die beter zouden moeten weten.. De cocaïne, die terechtkomt in Groot-Brittannië en andere Eu ropese landen, wordt geprodu ceerd in Peru, Chili en Ecuador Als gevolg van de reusachtige vraag naar dit verdovend mid del kweken vele boeren daar liever de cocastruik dan graan gewassen, aardappelen of groenten. Het is er ongeveer de zelfde situatie als met de papa vers in Turkije. Duizenden kilo's cocaïnebladen worden jaarlijks Colombia bin nen gesmokkeld, waar honder den illegale cocai'neraffinaderij- en uit de grond gerezen zijn. Dit land levert cocaïne aan de hele wereld. Door zijn geografische ligging is Colombia een geschik te springplank voor internatio nale smokkel over de Atlanti sche en de Stille Oceaan. Het transport geschiedt per schip en per vliegtuig. De politie van Bogota is zo cor rupt, dat ze ,alles oogluikend laat gebeuren. In Colombia schommelt de prijs van een kilo zuivere cocaïne tussen de 10.000 en 15.000 gulden. In Londen is de handelsprijs 75.000 gulden per kilo. Voor de verkoop wordt de zuivere cocaïne echter ver dund, meestal met melkpoeder. Op de Britse „markt" kost der gelijke versneden cocaïne 300.000 gulden per kilo. En toch is de vraag altijd groter dan het aanbod. Individuele kopers be talen met plezier 300 gulden voor een grammetje. De Britse politie en douane heb ben achterhaald, dat het distri butienet van de cocaïne hele maal anders georganiseerd is dan dat van hasjiesj. De afgelo pen twaalf maanden heeft de Britse douane nog maar 10 kilo cocaïne in beslag kunnen ne men. De nieuwe verkoopsorga nisaties worden niet gemakke lijk ontmaskerd. Er zitten Zuid amerikanen en ex-Cubanen ach ter. De leveranciers komen ver momd als eerbiedwaardige za kenlui per vliegtuig naar Lon den, hu/en daar voor korte tijd luxueuze appartementen in de gerenommeerde wijlf Mayfair en vertrekken zodra ze hun co caïne verkocht hebben. W-57 .Wacht hier maar even op me", hij mee terugkomt", dacht het boska- had het beest van Ploemanac ge- boutertje, „maar ik kan me niet voor zegd. Nieuwsgierig keek Paulus hem stellen dat het tabak zal zijn." Het na. Hij zag het dier op een sukkel- gedierte dook weg in zijn donkere drafje over de rotsen lopen naar zijn hol, maar kwam even later alweer schuilplaats. „Ik ben benièuwd waar tevoorschijn. Op drie poten kwam hij naar Paulus terugdraven en zei: „Kijli es!" Paulus gluurde in de voorpoaf die hem werd voorgehouden. Er laf iets in wat wel op tabak leek, maa toen hij er aandachtig aan snool rook hij een vreemde zilte geur. r f LAAT ME C0S!„,\ ir I IK MKG HEM'.'.! J gè - VOOKLWX ■*-' C.J'— -! - 5 „Er is geen toekomst voor de oecumenische beweging of voor de Wereldraad van Ker ken, tenzij er een innige band is tussen de kerken en de raad. De leden-kerken, hoe rijk, belangrijk en zelfstandig zij zich ook mogen voelen, worden teruggebracht tot een beperkt en verarmd bestaan, als zij hun leven niet willen delen met anderen en van hen willen leren. Aldus secretaris-generaal dr. Philip Potter van de Wereld raad van Kerken voor de ver gadering van het centrale co mité, dat tot 18 augustus te Geneve bijeen is. Bijna tweederde van zijn rede van drie kwartier wijdde Pot ter aan waarschuwingen aan de leden, nationale en regiona le raden van kerken en aan de wereldbonden van de grote kerken voor een soort „apart heid" die te lang tussen de kerken en de wereldraad heeft bestaan. Dr. Potter zei hartstochtelijk te geloven dat het toegroeien naar een echte oecumenische gemeenschap de belangrijkste taak is van de wereldraad. Over de relaties met de grote confessionele wereldbonden zei hij dat deze het gevaar lopen eerder beleefd dan har telijk te worden. De verhou ding met de regionale en na tionale raden heeft volgens Potter een kritieke fase be reikt, die intensieve ontmoetin gen noodzakelijk maakt. Iro nisch merkte hij op dat de betrekkingen met de rooms- katholieke kerk, die geen lid is, de laatste jaren veel diep gaander zijn geweest dan met de leden. Tijdens de discussie vroeg dr. A. van den Heuvel, secretaris generaal van de hervormde kerk, of de verantwoordelijk heid van de wereldraad jegens de leden-kerken niet doet ver geten, dat we ook verantwoor delijkheid dragen jegens hen die zich diep gefrustreerd voe len door het alledaagse leven van de kerk waartoe ze beho ren. Zij zien nog een gians van hoop in het bestaan van de wereldraad en m de oecumeni sche beweging vinden zij hun werkelijke thuis. De wereld raad zou zich volgens Van den Heuvel meer door hen moeten laten inspireren. In een uitvoerig rapport over het toenemende aantal vlucht elingen in de wereld heeft de Wereldraad van Kerken krachtig aangedrongen op een spoedig internationaal diplo matiek overleg. Dit zou een alle landen bindende overeen komst moeten opstellen over het basisrecht van de asielver schaffing. De wereldraad Wereldraad Kerken, die afgelopen jaar een bedrag van twaalf miljoen gul den heeft besteed aan de hulp voor vluchtelingen, dringt er bij de aangesloten kerken op aan, dat zij in eigen land met de regering overleg plegen en haar ertoe brengen een posi tieve asielpolitiek te volgen. Een der grote problemen van het vluchtelingenvraagstuk is volgens de Wereldraad van Kerken het feit, dat de vlucht elingen te weinig bescherming genieten. De situatie der vluchtelingen heeft zich de laatste jaren nog verslechterd, zo constateert de wereldraad in zijn rapport. De economische recessie is voor veel regeringen aanleiding de toelating van vluchtelingen te venrunderen. Daarbij komt dat de vrijheidsstrijd in Zuide lijk Afrika het aantal vluchte lingen scherp doet toenemen. Volgens de Wereldraad is Afri ka het contiment met het grootste aantal vluchtelingen. Velen van hen worden door de organisaties van de Verenigde Naties niet erkend. Britse kerkelijke leiders heb ben de' christenen van alle kerken opgeroepen tot gebed net zo lang tot „een rechtvaar dige en stabiele orde be reikt in Noord-Ierland". Aan leiding tot hun oproep is de gebedsweek voor vrede in de wereld, die gehouden wordt van 17 tot 24 oktober. De oproep is ondertekend door de anglikaanse aartsbis schop dr. Donald Coggan van Canterbury in diens functie van voorzitter van de Britse raad van kerken, door de r.k. aartsbisschop George P. Dwyer van Birmingham, voor zitter van de r.k. bisschoppen conferentie van Engeland en Wales, en door dr. John Hux- table, moderator van de fede rale raad van de Vrije Kerk. Zij beklemtonen, dat na jaren van geweld en bezorgd zoeken een toenemend aantal Noord- Ieren een echte verzoening wil bewerkstelligen en een be hoorlijk bestuurssysteem wil opbouwen voor de verdeelde gemeenschap van Noord-Ier land. Tegelijkertijd met de oproep van de Britse kerkelijke lei ders heeft in de Ierse repu bliek bisschop Daly van Ar- dagh en Clonmacnois een krachtig beroep gedaan op de provisionele IRA om een einde te maken aan zijn gewelds- campagne. „Op het ogenblik is er .zowel ten noorden als ten zuiden van de grens, die de Ierse repu bliek van Noord-Ierland scheidt, te constateren, dat het volk walgt van het geweld en het zich bewust is van zijn slechtheid". Volgens bisschop Daly is de afwijzing van dit geweld in geen vijftig jaar zo sterk geweest. De Amerikaanse katholieke vredesbeweging Pax Christi wil gedaan krijgen, dat het episcopaat van de Verenigde Staten een duidelijke vredes- actie opneemt in zijn pro gramma „Vrijheid en gerech tigheid voor allen". De aanbe velingen van Pax Christi zul len aan de bisschoppen wor den voorgelegd tijdens hun najaarsconferentie, die in ok tober in Detroit wordt gehou den. Pax Christi pleit onder meer voor een duidelijke stel- lingname, dat het bezit of ge bruik van atoomwapens strij dig is met de christelijke mo raal en voor een positieve op stelling tegenover de gewe tensbezwaren tegen de mili taire dienst. De Amsterdamse Raad van Kerken heeft zich uitgespro ken tegen het wetsontwerp „Arbeid buitenlanders", dat volgens de raad de rechtsonge lijkheid vergroot. De Amster damse kerken en kerkleden wordt gevraagd een open brief te sturen aan de Staten Gene raal. De Amsterdamse raad sluit zich hiermee aan bij het protest van de Nederlandse Raad van Kerken tegen het wetsontwerp, dat eind augus tus wordt behandeld. Als nummer zeven in zijn reeks „Wegwijzers" heeft Pax- Christi Nederland een Neder landse bewerking uitgegeven van het antwoord van het Va- ticaan aan de Verenigde Na ties over de bewapeningswed loop en de noodzaak om tot ontwapening te komen. De ti tel van de uitgave is „Pleidooi voor ontwapening". Zij tegen twee gulden te verkrijgen via betaling op giro 593352. en Door een grondige reorganisatie is de Nederlandse Missi- en raad steeds meer een ronde tafel van organisaties voor Ho missie- en ontwikkelingswerk. Dit blijkt uit het zojuist y verschenen verslag van de raad over de jaren 1973, 1974 jei en 1975. In de eerste periode van het bestaan van de missieraad (1967-1973) had de bisschop pelijke opdracht om de mis sie-activiteiten in Nederland doeltreffed te coördineren de hoofdaandacht. Toen speelde ook de dicussie over de sa menhang en het verschil tus sen missie en ontwikkelings werk. De laatste drie jaar lag de nadruk op de missionaire relaties tussen kerken en de missie-opdracht van de kerk gemeenschap als geheel. De missieraad heeft een aan tal organisaties ervan weten te overtuigen, dat hij geen bedreigend overkoepelend orgaan is, maar slechts ont moetingspunt met een coör dinerende opdracht, ook op het terrein van ontwikke lingswerk. Hierdoor is de sa menwerking met de Vaste- naktie, Solidaridad, Mensen in Nood en de commissie Justitia et Pax verstevigd, al zijn deze organisaties nog geen lid van de raad. 10 Leden zijn onder meer de Pauselijke Missiewerken, het d j Centraal Missionair Beraad religieuzen, Miva, Memisa, de zes diocesane missieraden (in Limburg ontbreekt een der gelijke raad) en het Limburg se Bureau Internationale So lidariteit. Het hoofdaccent van het werk van de missieraad ligt nu op enkele goed functione rende en slagvaardige com missies, zoals: missionaire vorming, personele assisten tie materiële assistentie, pu bliciteit en buitenland.De raad heeft in de verslagpe riode zeventien publikaties verzorgd en bemiddeld in de uitzending naar de derde we- V 7 reld van achtenzestig leken. Ondanks enkele vruchtbare contacten met de Zendings-j.^ raad, pleit de missieraad voor meer samenwerking. Voorzitter van de missieraad I is kardinaal Willebrands. vi-j^ ce-voorzitter is mgr. dr. R- [id Staverman.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14