Boze dame Belle werd precies gemeten alatinsky: Stijgende zit er zeker in Z.-Afrika bij veel Nederlanders in trek George van den Enden voorspelde juiste uitslag in De Lier ONDANKS VEEL KRITIEK OP REGIEM: SCHADE VAN ORKAAN VIEL MEE Gaby Minneboo fietste moeiteloos naar titel KORTSJNOJ TRAINER VAN SCHAAKPLOEG DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT niet langer per emigratieboot maar nog wel naar Zuid-Afrika. DEN HAAG Alle kritiek op het regime in jZuid-Afrika ten spijt, is de animo onder Neder landers om naar dat land te emigreren nog steeds redelijk groot. In de eerste zeven maanden van dit jaar emigreerden er 400 Nederlanders naar het land van premier Vorster. Tegen 600 in de over eenkomstige periode van het vorig jaar. pe Nederlandse overheid verleent financiële steun kan onderdanen die zich blijvend in Zuid-Afrika vestigen. Althans aan diegenen die een bijdrage vanwege hun inkomenspositie nodig hebben en krom vragen. Veel zijn dat er niet omdat de Zuid-Afrikaanse regering zelf het leewedeel van de overtocht-kosten voor zijn rekening neemt. Aan elke Zuid-Afrikaganger wordt namelijk een be- jdrag van 275 Rand uitgekeerd wat neerkomt op _jRS0 gulden. Nederlanders die hiermee niet uitko- HHÊrnen krijgen een financiële bijdrage van de Neder- ^^^andse overheid. Tot een maximum van ongeveer ZZZÜf 1000. Volgens het hoofd van het in Den Haag jevestigde bureau van het emigratiebestuur, de ïeer H. van Luyk, hebben vorig jaar „een tiental" (rfPVuid -Afrikagangers van deze subsidie-regeling ge- Druik gemaakt. Dndanks het geringe aantal een opmerkelijke zaak Dmdat het geldelijk steunen van Zuid-Afrika-emi- 'ranten in strijd lijkt met de voorlichtingspolitiek lie de Nederlandse overheid ten aanzien van deze categorie emigranten voert. In de documentatie die Nederland aan potentiële landverhuizers verstrekt wordt van het maatschappelijk systeem in Zuid- Afrika namelijk een negatief beeld geschetst. „Het stelsel", zo staat in de emigratie-brochure over dit land, „wordt door velen, ook in Zuid-Afrika, met recht als grievend ondervonden. Maatschappelijke scheiding komt ook in Nederland voor. Doch nimmer als een voorschrift, dat door de overheid wordt opgelegd. En nimmer kan noch mag de enkele kleur van huid de aanleiding tot scheiding zijn." Terwijl men dus enerzijds de emigratie naar Zuid-Afrika met subsidies bevordert remt men die anderzijds in de voorlichting af. Hoe het zij, de landverhuizers laten zich er niet door afschrikken. Zij blijven in grote getale kiezen voor het schitterende natuurschoon en het heerlij ke klimaat dat Zuid-Afrika in zo ruime mate te bieden heeft. Na Canada was in 1975 het land waarvoor Jan van Riebeek in 1652 het fundament legde, van alle emigratielanden het meest populair. Emigratiedeskundige H. van Luyk: „Het is nog steeds de materiële welvaart die trekt, ook al lijkt die momenteel erg te kelderen. De apartheid ac cepteert men gewoon. Er zijn zelfs emigranten die aan de hand van de bijbel haarfijn aantonen dat God zelf de rassenscheiding Voorstaat." Willem Scheer (Van onze correspondent Simon Winches ter) WASHINGTON Rijdende langs de Rock Creek Parkway, langs dit stroomp je dat Washington in tweeën deelt van noord tot zuid, kan men nog steeds de bewijzen zien van de laatste orkaan die deze stad trof. Agnes heette deze dame, en de krachtige windhozen en alles door drenkende regens leven nog sterk in het geheugen van iedereen die hier vier jaar geleden was. Lange schrammen geven, vlak langs de Parkway, het vloedniveau van het rivier tje de Rock Creek aan, rotsblokken lig gen her en der verspreid over de rivier beddingen en dode, verpletterde bomen liggen opgestapeld in slordige hopen. De ze schade is een stille getuige van een technologie die nu al wordt beschouwd als achterhaald en nog slechter dan nut teloos. "Er deden zich met Agnes voornamelijk twee problemen voor die we nu niet hebben", zegt Dr. Joseph Pellissier, een deskundige in het voorspellen van tropi sche stormen van het Nationaal Orkaan Centrum in Miami. "We hadden de regen niet verwacht, en we wisten ook niet hoe zwaar die zou zijn. En hoewel we overdag Agnes met onze weersatellieten konden volgen, verloren we haar 's nachts weer uit het oog. Onze nauwkeurigheid bij het volgen van Agnes was dus veel minder dan deze eigenlijk zou moeten zijn. Van daar dat een heleboel mensen die in de verste verte niet verwacht hadden nat te worden juist veel natter werden dan ge dacht werd". De orkaan Belle van deze week gaf de Amerikanen lang niet zulke problemen, hoewel ze eigenlijk een veel zwaardere storm was. Volgens Dr. Pellissier is het feit dat zowel mensen als gebouwen van Kitty Hawk tot Cape Cod de storm over het algemeen overleefd hebben te danken aan de vooruitgang van de "orkaanwe tenschap"- een kunst waarin de Amerika nen het meest bedreven zijn. Belle werd het eerst gezien door het Orkaan Centrum in Miami op de vroege ochtend van 29 juli. Ze was toen nog een kleine "tropische golf" tegenover de Afri kaanse kust nabij Dakar, en verdiende "Belle" voor de Amerikaanse kust, gefotografeerd vanuit een satelliet. geen naam. Ze werd echter dag en nacht gevolgd door de satelliet GOES, die met de aarde meedraait zo'n 33.000 kilometer boven Equador. GOES werd vorig jaar gelanceerd en is sindsdien de voornaam ste stormwaarschuwer voor het Atlanti sche Oceaan gebied. "Dit is het eerste grote voordeel dat we hebben in vergelijking met de satelliet die Agnes opspoorde", zegt Pellissier". In 1972 kon ons ruimtevaartuig nog geen infrarood opnamen maken, dus verloren we orkanen 's nachts gedurende een uur of acht uit het oog. Nu kunnen we ze aldoor zien, en worden we nooit meet wakker om te ontdekken dat ze opeen een andere richting uitgezwaaid zijn". De tropische golf kreeg de officiële naam "Belle" - Anna was haar voor geweest, maar zij stierf ergens in de buurt van de Azoren uit. De volgende orkaan zal Candice genoemd worden. Toen eenmaal vorige week woensdag uit de wolkforma ties de bekende draaiing tegen de wijzers van de klok in - het herkenningsteken van een wervelwind - ontstond, vlogen onmiddellijk herkenningsvliegtuigen uit luchtmachtbases in Florida en Noord- en Zuid Carolina uit om het "oog" te bekij ken en om de windsnelheid aan de rand. van de spiraal te meten. Tegen donderdag waren de windsnelhe den al 40 knopen, en Belle werd een volwaardige tropische storm. Weer een dag later maten de vliegtuigen al windho zen van meer dan 70 knopen, en dit was zo snel dat in de dertig minuten die liggen tussen elke foto die GOES maakte van de dramatisch vervormde atmosfeer de wolkformaties zich over vele kilome ters veranderd hadden. Op vrijdag werd Belle een orkaan, en zond het Orkaan Centrum de eerste waarschuwingen uit naar het Nationaal Weer Bureau en alle andere" geïnteres seerde afdelingen van het Ministerie van Handel, waarvan het Centrum deel uit maakt. Waarschuwingen in het Spaans en Portu gees werden ook gestuurd naar de Mid den- en Zuidamerikaanse landen en Cari bische landen die in de orkaangordel liggen. Inwoners van Honduras en Jamai ca en andere plaatsen die eerder getrof fen werden, zijn nogal geobsedeerd door het stormenpatroon van de Atlantische Oceaan. Wie er ook getroffen wordt, ze vinden dat ze recht op alle details heb ben, en ze volgen alle stormen met grote hartstocht, met de hulp van de Ameri kaanse regering. "Het tweede grote voordeel dat we dit weekend hadden", ging Pellisier verder, „is dat we deze keer precies konden voorspellen met hoeveel regen Belle ge paard zou gaan. De foto's die we van GOES kregen vertelden ons veel over de dichtheid van wolken en de mogelijkheid van neerslag. Zo konden we met zeker heid zeggen dat op Long Island 7 1/2 centimeter regen binnen drie uur zou vallen, en dat kwam uit. Onze voorspel lingen over het pad dat Belle zou volgen, de windsnelheid en de regenval waren allemaal precies goed. We hebben alles gedaan wat we ook maar konden". Zo kwam het dat, dankzij de precisie van de waarschuwingen, en de snelheid waar mee de plaatselijke autoriteiten reageer den, vrijwel niemand werd gewond door de boze tropische dame Belle. Een vrouw werd gedood door een omvallende boom wellicht de enige dode waarvoor Belle de schuld zou kunnen krijgen. Daarentegen veroorzaakte Agnes vele do den, en de laatste grote vernieler die in 1938 over Cape Cod raasde, doodde 55f mensen. De juiste waarde van ruimte vaarttechnologie wordt misschien wel aangetoond door het feit dat diezelfde wetenschapsmensen die ons hedentenda- ge foto's brengen van een nieuwe vul kaan op Mars ook vele honderden levens kunnen redden. Copyright The Guardian GEANIMEERDE STEMMING IN ZUIDERPARK n. Wa DEN HAAG Zelden zal er in ihet Zuiderpark een geanimeer- in°rder stemming hebben geheerst m^dan gisteravond toen- FC Den neinHaag een oefenduel speelde te- .gen Robin Hood. De Surinaam- ;urenge voetbalploeg gehad zoveel op 'aanhang gemobiliseerd, dat het ial leen ware happening is gewor- 311 jijden, die tot grote voldoening Full de Surinaams georienteer- Het moment waarop FC Den Haag een voorsprong nam. Aad Mansveld bracht de score op 1-0 de toeschouwers niet lang voor bëck«h-et einde nog een gelijkspel met I j(l—1) als resultaat kreeg. daarmee was een eindstand '.lontstaan die de ontmoeting, die [root enthousiasme lossloeg bij gekleurde kijkers als Robin bod zeker niet onbedreven ten ianval toog, ook in krachtsver houding recht deed wedervaren. C Den Haag domineerde het [rootste deel van de eerste helft, iobin Hood was na de pauze de betere ploeg. Anton Malatinsky, de oefen- meester van de Hagenaars, was het optreden van zijn ploeg in de eerste periode zeer te spre ken, maar zette kritische vraag tekens achter de prestaties daarna. „Voor de pauze speelde mijn team uitstekend", oordeel de Malatinsky. „De opdrachten werden goed uitgevoerd en er werd hard gewerkt. Maar na de pauze hebben we de slag op het middenveld, dat voor rust zo goed draaide, verloren, daar door kon Robin Hood erg ge vaarlijk worden". Stormachtig Dat werd de Surinaamse ploeg inderdaad, begeleid door stor machtige bijval van „zijn" aan hang. FC Den Haag, dat zich voor de rust een aantal kansen had kunnen creëren die echter door Perazic en Albertsen niet werden verzilverd, kwam veel vuldig met de rug tegen de muur te staan. Aan goed opgezette aanvallen kwam de Haagse brigade nau- Oeki Hoekema: „Je kon nog zo veel de diepte in sprinten, die ene goede pass kwam niet. Maar die linkerspitspositie ligt me wat minder dan op rechts. Je moet weer wennen aan de back die achter je staat en bovendien misten we gewoon een spelma ker, die die pass wel geeft, Schoenmaker bijvoorbeeld. In sommige oefenwedstrijden bleek die samenwerking met Schoenmaker goed te verlopen". Souple Zoals gezegd verliepen de Haagse acties voor de rust niet onverdienstelijk. Robin Hood, waarin ausputzer Olmberg, middenvelder Miller en spitsen Emanuelson en Enting bijzon der opvielen door hun souples se en technisch kunnen, moest zich beperken tot uitvallen. Eén daarvan, na een dieptepass op Emanuelson, die Perazic er royaal uitliep en ook de ver uit zijn doel snellende René van Antwerpen behendig ontweek, vloeide bijna een treffer voort. Maar de voorzet van de Surina mer was wat te ruim bemeten. FC Den Haag bracht Jol en Kila nog in stelling, maar de eerste treffer ontstond pas uit een strafschop. Van Leeuwen, hard werkend, maar goed afgestopt door Garden, werd in de 30e minuut door zijn bewaker on deruit gehaald binnen de straf bare zone en Mansveld scoorde beheerst: 10. Een foute terugspeelbal van De Caluwé had nog bijna nare ge volgen, maar voor het overige dicteerde FC Den Haag de strijd in die fase grotendeels. Dat bracht Malatinsky dan ook tot de conclusie dat „de stijgen de lijn er onmiskenbaar in zit Dit team moet op een enkele uitzondering na de ploeg wor den die ook in de competitie gaat spelen", aldus de Tsjechi sche oefenmeester, die Swanen- burg en Ouwehand uit zijn basi sopstelling liet. Schoenmaker ontbrak door een voetblessure, die slechts langzaam geneest. Oogstrelend Robin Hood kreeg na de pauze een terechte beloning voor zijn soms oogstrelende acties, waar van die van Enting wel de al lerfraaiste was. Deze behendige dribbelaar slalomde langs de vijftal Haagse verdedigers, maar had toen geen kracht meer om Van Antwerpen te passeren. En dat was één van de gebreken van dit Surinaamse team: Er werd op het middenveld een reeks uitstekende acties opge bouwd, maar de laatste fase was onvoldoende verzorgd. Toch was het Enting die ruim tien minuten voor het einde een fout in de Haagse verdediging benutte om voor 11 te zorgen. Daarmee hadden de sfeerma kers uit ons voormalige rijks deel de tienduizend toeschou wers op een duel vergast, dat je je vaker in het Zuiderpark zou wensen. Overigens kregen Gar den en Albertsen nog een gele kaart voor één van hun soms wat al te harde ingrepen. Dat deed echter aan het spektakel nauwelijks afbreuk. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 30. Mansveld (strafschop) 1—0, 78. Enting 1—1; Scheidsrechter: Bakker. Toeschouwers: 10.000. FC Den Haag: Van Antwerpen; De Caluwé, Van Vliet, Mans veld, Korevaar; Kila, Albertsen, Perazic; Jol, Van Leeuwen, Hoe kema. Robin Hood: Leiles; Branden- stein, Garden, Olmberg, Lie- veldt; Miller, George, Enting, Ruitenberg, Emanuelson, Nijho- George van den Enden had het weer bij het rechte eind. Zoals de microfonist het meestal trouwens goed ziet DE LIER Microfonist George van den Enden was er gisteravond vast van overtuigd, dat neef Frans de Ronde van De Lier niet op zijn naam zou brengen. Ondanks het feit dat hij twee ronden voor tijd wegliep uit een kopgroepje van tien renners samen» Met Piet Kuijs uit Vlijmen. Microfonist Van den Enden: "Kijk Piet Kuijs, laten we het maar eerlijk zeggen, is net een betere renner dan onze Frans. En Erans is ook niet een jongen die ten koste van geld •n eigen streek wil winnen. Daarom was ik er voor 99% zeker van dat Piet Kuijs zijn zevende seizoens overwinning zou gaan boeken". Voor George van den Enden was het zo'n beetje de laatste ronde in het Westland van dit seizoen aan de Microfoon. De 39-jarige plantenkweker uit Monster becommentarieert wielerwedstrijden al vijftien jaar. George van den Enden: "Ik heb zelf nooit op de fiets gezeten, maar ben helemaal gek van deze sport Door Leo Duijndam ben ik in de sport gekomen. De eerste keer achter de micro was in De Zift. Ik was het jongste iury lid. Onderelkaar maakte de heren uit dat ik maar Microfonist moest gaan spelen. De laatste jaren doe ik ruim 110 wieier evenementen per seizoen. Zo'n vijftigmaal voor de jurybus bij een criterium en ruim zestig keer achter op de motor, om verslag van de klassieker te doen aan de jury en niet te vergeten aan de pers. Let wel, als er goede verslagen in de krant komen, werk ik eraan mee. De pers bouwt het verslag van een klassieker op door gegevens die ik met een zender van achterop de motor doorgeef. Ook gisteravond in de Ronde van De Lier (die op wat kleine valpartijen na uitstekend verliep was microfo nist George van der Enden weer uitstekend in vorm. Hij weet alle renners bij naam en de rugnummers van de heren zijn dikwijls voor Van der Enden bijzaak.Het lijkt erop, dat de Westlander een klein computertje in zijn hoofd heeft. "Het zijn steeds dezelfde jongens, die voorop in een koersN rijden en die jongens zie je opkomen in de wielersport. En omdat ik ze zoveel ziet rijden, hoef ik maar een schim op te vangen om te weten wie, wie is. Premie's George van den Enden weet bij benadering niet hoeveel premie's hij al aangekondigd heeft bij de wedstrijden. Buiten wielrennen heeft hij ook nog wel eens aan de microfoon gestaan bij motorraces en Miss Verkiezin gen. "Dat laatste is ook leuk werk, ik doe dat vrijdag avond weer in Pijnacker". Van den Enden is niet alleen in het Westland een graag gezien figuur, de man uit het Westland komt ook boven de Moerdijk goed aan zijn trekken. In de wielersport wordt hij in een adem genoemd met Chris Delbrassine. George van den Enden: "Die rondjes hier in het Westland zijn steeds erg sterk bezet. Er is waar ik ook kom altijd een hoop publiek. Geen wonder want de mensen krijgen wat te zien". De uitslag van de Ronde van De Lier die over 100 kilometer ging: 1. Piet Kuijs (Vlijmen), 2. Frans van den Enden (Monster), 3. Marcel Reehorst (Den Haag), 4. Gerrit Pronk (Scheveningen), 5. Jan Hordijk (West maas), 6. Ger Mak (Schiedam), 7. Piet van Leeuwen (Zoeterwoude), 8. Jos Kieftenburg (Wervershoof), 9. Co Moritz (Badhoevedorp) en 10. Louis Westrus (Amster dam)) ARTHUR VAN RIJSWIJK Boete voor Albertsen (Van onze sportredactie) DEN HAAG Roger Albert- sen, de Noorse middenvelder van FC Den Haag, heeft gister avond van de clubleiding een boete opgelegd gekregen van wege zijn te harde spel. Mana ger Fred van Hal: „Als hij het in het veld niet kan leren moet het maar op deze manier. Afge lopen zondag tegen Willem II ging hij al over de schreef en nu weer. Dat kan niet langer". Albertsen kreeg in het duel te gen Robin Hood van scheids rechter Bakker een gele kaart na een forse overtreding, maar daar wenste het bestuur van FC Den Haag kennelijk niet mee te volstaan. AMSTERDAM Gaby Minneboo, vorig jaar in Rocourt de sterkste amateurstayer van de wereld, is gisteravond in het Olympische stadion op één been Nederlands kampioen geworden. Bij afwezigheid van Martin Venix, die vanavond als prof-stayer debuteert op de slotavond van de kampioenschappen, had Minne boo slechte twee tegenstanders van enig formaat. Dat waren de andere twee „echte" stayers Mathe Pronk en Martin Rietveld, die min of meer in de pas konden blijven bij de ongenaakbare 31-jarige Zuidhollander. Ook de eerste ritten van de strijd om de achtervolgingstitels werden beheerst door de wereldkampioenen 1975, van wie er met Minneboo woensdagavond vijf in de baan kwamen. Roy Schuiten bij de profs maakte in de kwalificatieritten een voor het olympisch stadion goede tijd van zes minuten en 11,7 seconden. Keetie van Oosten regeerde het veld van de dames in de schiftingen met een even opvallende 4.07,3 over de 3000 meter. Roy Schuiten is in dit kampioenschap net als Minneboo zonder concurrentie. Zijn stalgenoot Andre Gevers, ook een wereldkam pioen van 1975, verloor 15 seconden, voor van Helvoirt was het 22 prijs geven. Keetie van Oosten had iets meer tegenstand met Corrie Friedsma op slechts zes seconden en Annet Roemersma, die op de 3000 meter van de dames negen seconden verloor op de wereldkampioen. Ron Smit werd de kampioen van de grote gulle, maar vooral van de gelukkige, lach. Smit veroverde de eerste officiële titel in de 30-kilometerklassementswedstrijd voor amateurs na een race waar in hij spotte met de concurrenten, de sprinters en gereputeerde baanrenners als Ponsteen, Möhlmann, Nieuwenhuis en Slot. Aan het wiel van de nieuwe kampioen veroverde Jan van Lang straat de tweede plaats voor Ger Slot, Peter Nieuwenhuis en Ger Möhlmann. Gaby Minneboo bekijkt met gangmaker Bruno Walrave de gouden medaille OEFENDUELS DEN HAAG De uitslagen van de gisteravond gespeelde oefen wedstrijden zijn VUC-RKAW 2-2, Lens-'s-Gravenzande 3-2, GDS-Texas/DHB 0-2, SWc-Wil- helmus 0-2, ADO-Devjo 3-3, Maasstraat-SVPTT 2-2, VDS- RAVA i-2, Spoorwijk-Lugdu- num 2-2, De Jagers-Quick Steps 0-4, PDK-LFC 4-2. Voor morgen staat op het programma Jong Den Haag-VIOS (19.00 uur) Lening Excelsior (Van onze correspondent) ROTTERDAM Eerste divisie club Excelsior heeft aan de ge meente Rotterdam een lening gevraagd van 360.000 gulden, nadat Sparta al eerder van de gemeente financiële steun ten bedrage van ruim een miljoen had toegezegd gekregen. Victor Kortsjnoj AMSTERDAM De Russische schaker Viktor Kortsjnoj is gister avond benoemd tot trainer van de Nederlandse schaakploeg voor de Olympiade, die in oktober in Israël wordt gehouden. Kortsjnoj, die op 27 juli politiek asiel heeft gevraagd in ons land en een week geleden te horen kreeg dat hij ten minste een half jaar in Nederland mag blijven, heeft zich bovendien als persoonlijk lid van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond op het bondsbu- reau in Amsterdam gemeld. Het Nederlandse team voor de schaakolympiade bestaat uit de drie grootmeesters Timman, Sosonko en Donner, de meesters Ree en Kuijpers en de kandidaat-meester Ligterink.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11