Teveel André van Duin in Pret film X Huisvrouw op zoek naar het alledaagse leven in verre verleden ,„EN OOK OP ZATERDAG EN OOK OP ZATERDAG KRAANMACHINISTEN en LEERLING-KRAANMACHINISTEN Van Marwijk Kraanverhuur VERLOVEN? VERHEUL DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT Rollei P350A volautomatische kleinbeeld diaprojektor Zeer heldere 24 Volt, 150 Watt Halogeen lamp. Afstand bedieningskabel voor diatransport (vooruit en achter uit) en scherpte instelling Verlicht dia venster Objektief Projar 2.8-85 mm Kompleet met lamp, hoes en magazijn Adviesprijs 294.35^^ Nu twee dagen ObjO m lang slechts AV Wm vrijdagvoordeel Blouse Met 2 borstzakjes en jukstuk in voor- en achterpand. Sportief ruitdessin in rood of marine. Maten 36 t/m 44 25.- vrijdagvoordeel vrijdagvoordeel Kniekousen Ribgebreid van acryl/polyamide. Prima pasvorm Keus uit 7 modieuse kleuren o m. bruin, marine. Maten 35 t/m 41 2.45; 2.25 Vendex douche gordijn Verkrijgbaar in meerdere fleurige dessins en kleuren. Maat 180x225 Lm13.95 120x200 cm 8.50 vrijdagvoordeel Vendex geldkist Degelijke uitvoering van zwaar plaat materiaal. Voorzien van een weldoor dacht klavierslot Handig voor het be waren van al uw waarde papieren Afm 25 x 17 x 8 cm 14.95 vrijdagvoordeel vrijdagvoordeel Ideaal voor gang, bad- of slaapkamer. Groot formaat: 30x118 cm. Zelf klevend, dus een voudig aan te brengen. 16.95 Vendex wand- cassette Met 5 uittrekbare geplastificeerde was lijnen. Totale lengte 21 meter Kompleet met spanknop, blokkeertoets, terug- spoelautomaat en bevestigings materiaal |4bt5 wastafel met zuil Van 1 e klas kristalporcelein in de veelgevraagde kleuren Bahama- beige of groen. Fraai Italiaans model. Nu twe dagen lang; - wastafel, van 69,- voor #aO m zuil van 45,- voor 25- VROOIVm DREESM ANN ook geldig op de plaatselijke koopavond slv' Evenements Reizen 1 Week vol pension hotel Don Manoio in Magaluf op Majorca 1 Week vol pension in hotel Guadalupe in Magaluf op Majorca 2 Weken 570.- 1 Weekvolpension in hotel Eugenia Victoria op Playa del Ingles, Gran Canaria Kinderkortingen blijven gelden! Maar dan wel snel boeken! VROOMS DREESM ANN Wij hebben nog enkele plaatsen voor: Groot rijbewijs vereist Technische kennis gewenst Zelfstandig werk en goed loon. Telefonische afspraken voor een sollicitatie bij Produktieweg 36, Zoeterwoude, tel. 071-899344 TE KOOP APPARTEMENT 50 meter van het strand Centrum Katwijk. Woonkamer 6 1/2x4 1/2 mtr., 3 slaapkamers, keuken, c.v.-gas. Vraagprijs 130.000,- k.k. Te bevr. 01718-72776. uw )uw*lier - Advis««if is Amsterdam Na gisteravond moeten er toch op z'n minst een p!4r landgenoten zijn die An dré van Duin een tijdje niet meer hoeven te zien. Hoewel, het blijft een voorzichtige schatting want het overgrote deel van het publiek lijkt niet moe te worden van het elasti sche aangezicht van de rosse komiek met de blauwe ogen. Om acht uur 's avonds ging voor genodigden „André van Duin's Pretfilm" in première in het Amsterdamse Rembrandt- pleintheater, een op film gezet te televisie-collage van niet veel meer dan André van Duin en André van Duin alleen, uit geluid door André van Duin op de plaat Een repeterende breuk die even later voortgezet kon worden op het Thorbeckeplein waar de Tros een paar duizend man publiek opwarmde voor een rechtstreekse uitzending met de Sambaballen van André en de File van André, terwijl tijdens de openlucht-uitzending André-zelf nog eens via een handvol mannetjes z'n mening over André's film mocht venti leren. En zo kunnen we door gaan, aldoor maar doorgaan. Met „André van Duin's Pret film" heeft de Tros in feite nu ook in de bioscoop toegeslagen. De door Joop van den Ende geproduceerde rolprent is na melijk niets meer of minder dan een aantal aan elkaar geplakte Tros tv-sketches van de nieuw bakken Rijnsaterwoudenaar ge steund door aangever Frans van Dusschoten. Tussendoor een en kel ballétje, een liedje van Do nald Jones, maar vooral André van Duin in Dik Voormekaar- stijl in gesprek met zichzelf ge filmd bij hem thuis voor de deur, aan de voet van zijn mo len in het polderlandschap van Rijnsaterwoude. Het zijn de eni ge meters film die speciaal voor de bioscoop werden gemaakt De rest is gekopieerd van de video-band en dat levert bij snelle bewegingen nogal eens een „vertragend effect" pp waardoor het lijkt of de af standsmeter van de camera er de brui aan gegeven heeft Pro ducer Joop van den Ende, die ook met plannen rondloopt om met Van Duin over twee jaar een echte speelfilm te maken, leverde over zijn eigen onderne ming het volgende proza af: „Het resultaat is grandioos. Die kop van André nu eens niet op zo'n klein TV-scherm, maar waaaap' op dat grote bioscoop doek. Een sensatie, wat een gek ke belevenis. Er werd voor mij iets volkomen nieuws aan zijn humor, aan die scène toege voegd. Alles waar de mensen het meest om hebben gehuild van het lachen zit in deze Pret film: de oberscène, de militair, de dokterssketch, het schooltje, de trouwzaal, de goochelaar". Goed, je kan er - hoe kritisch André van Duin bij de dokter, een van de vele sketches met Frans van Dusschoten, zó van de televisie op het witte doek. je ook wilt zijn - niet om heen waardig fenomeen is. Een on- z'n publiek weliswaar met grof dat André van Duin een merk- miskenbaar komisch talent dat geschut bespeelt maar wel een ongelooflijk vakmanschap ten beste geeft dat heel wat revue komieken in het verleden pas na heel wat meer jaren praktijk het hunne konden noemen. Een ta xi-chauffeur tijdens de rit naar het première-theater verklaarde nog eens hoe hij letterlijk men sen met maagkrampen mocht afvoeren na een avondje André. Sterker, André van Duin komt op, doet nog zo goed als niets en het publiek begint al te la chen. Een gebeuren dat steeds wéér plaats vindt. Een man als Willy Walden had het na een leven vol revue, een Buziau moet het gehad hebben - al zul len alleen ouderen kunnen beoordelen of de vergelijking hier op z'n plaats ofwel uit den boze is. André van Duin ver klaarde me kortgeleden zelf dat hij best begreep dat publiek thuis voor de TV niet zo'n gulle lach kon opbrengen. Je had toch wel de sfeer van de zaal nodig, aldus Van Duin. In feite zit je nu met hetzelfde effect Van Duin-op-film is alleen maar groter dan Van Duin-op-televi sie. Maar niet anders. Tijdens de première bleek trouwens het geluid van de lachers in de „te levisie-zaal" óp het witte doek honderdmaal harder dan wat het toch welwillend klappende premièrerepubliek in de bio scoop kon opbrengen. Al met al is zo'n Van Duin-film een vermoeiende aangelegen heid. Joop van den Ende had er goed aan gedaan er wat meer André van Duin in i de voor de film getf „tussendoortjes" Voormekaar-stijl. variatie in te brengen. Wa! Corrie van Gorp bijvool die in één scene als èax spelende clown blijk geeljjg mannetje te staan. Het )jiet na afloop op het Thoi^er plein was niet veel mee^ een handige reclamesp<Ha. Van den Ende via de Tro rommelig buitengebeuren^ gauw een krakende hoop bierbekers op straat \;een zaakte, maar dat ondai^ Andres, de groep Full lde maar niet echt leuk wil4,e< den. De stenen Thorbeck^j gelukkig nog altijd met J naar zijn plein toegekeei z'n gezicht te zien was aan een grondwetsherziei^ BERTJAg; (Van onze kunstredactie) HOORN De Hoornse huis vrouw A. Stap-Loos is aan een nieuw boek begonnen, waar van ze goede hoop heeft dat het wordt uitgegeven. De schrijfster van een werk over voorwerpen uit grootmoeders tijd is deze keer een stuk ver der de geschiedenis ingedoken en is bezig te onderzoeken welke cultuur-, gebruiks- en kunstvoorwerpen de oudtes tamentische volkeren er op na hielden, welke gewoonten in zwang waren, hoe de mensen zich kleedden, kortom al die zaken die in het dagelijks le ven normaal waren. Het wordt een karwei van jaren, want haar speurtocht vereist het lezen van massa's boeken in de hoop net die details tf vinden, die het onderwerp in teressant maken. Nu is het bijeenbrengen, uit zoeken en samenbundelen in een boek van de gegevens voor mevrouw Stap geen „hei lig moeten". Zij zegt: „Ik heb veel belangstelling voor ge schiedenis en vooral voor de zaken, die 't gezicht van een volk bepaalden. Praktisch ie der volk uit de oudtestamenti sche tijd had een andere taal, een eigen poëzie, 'n eigen mo de, godsdienst en noem maar op. Dat te achterhalen vind ik machtig interessant". Onderwerpen als de sieraden en kapsels van deze oosterse dames hebben de speciale aandacht van de Hoornse huisvrouw. Geschiedkundigen en archeo logen hebben boeken vol ge schreven over volkeren als de Assyriërs, Egyptenaren, Phoe- niciërs, Soemeriërs en vele an deren. Deze boeken gaan meestal diep in op de macht van die volkeren,verworven door oorlogen gen en hande len, zeggen dikwijls ook het een en ander over hun staats bestel, economie en hun cul tuur in het algemeen, maar duiden slechts de dingen uit het dagelijks leven aan zonder het hoe te vertellen. Dat alle daagse wil mevrouw Stap bun delen. En ze is al merkwaardige din gen tegen gekomen. Hoe, bij voorbeeld, maakten oosterse vrouwen hun haar op. Wel, dat blijkt een tijdrovende en voor westerse vrouwen totagl onbe kende bezigheid te zijn. Het haar werd in drie strengen gescheiden. Iedere streng werd afzonderlijk met drie zij den draden en kleine gouden sierraden samen gevlochten. Wanneer zo'n vrouw zich be woog, begonnen de sieraden te tinkelen. Mevrouw Stap heeft inmiddels gevonden, dat er kapsels voor verschillende gelegenheden waren, die ieder op een specia le manier werden opgemaakt. Veel van deze kapsels werden tot voor kort als pruiken ver sleten. Gebleken is echter, dat vrouwen uit de voor-christelij ke tijd lang niet altijd pruiken nodig hadden. Wanneer mevrouw Stap ui teindelijk haar boek kan pre senteren, is niet bekend. „Voorlopig" zegt ze, „houd ik me bezig met het verzamelen van de gegevens. Ik heb er geen idee van hoeveel tijd me dat gaat kosten. Ik weet ook nog niet precies welke onder werpen ik zal verwerken en welke ik laat liggen. Dat kan ik pas bepalen als ik alle gege vens heb verkregen of als blijkt, dat ik over een bepaald onderwerp onvoldoende gege vens kan verkrijgen, om zon der te gissen interessante din gen kan vertellen. Ik heb er jaren voor uitgetrokken. Hoe veel? Wie zal het zeggen". Een handicap bij haar speur tocht is het feit, dat mevrouw Stap geen wetenschappelijke bibliotheek bij de hand heeft en ook niet in de gelegenheid is naar het Midden-Oosten te reizen om ter plaatse onder zoekingen in te stellen. Ze moet het doen met wat haar, al of niet toevallig, allemaal onder ogen komt aan geschrif ten en met informatie van des kundigen. Daarbij is alle ver dere hulp welkom op de Sonckstraat 21 in Hoorn. De leren wijnzak, een tijden. gebruiksvoorwerp in oud-testamentische

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10