Eenheid ver te zoeken in Latijns Amerika af el V alsemunters wilden naar Las Vegas Ziekmeldingen vorig jaar gedaald Burgerband brengt Amerikanen diader tot elkaar - of niet eevisserij steeds heer verliesgevend Hartluchtbrug zeker nog enkele jaren Twente versloeg iverpool Interpol zoekt oplichter Maxis 5 liENSDAG 11 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 "®jcHEDE FC Twente t gisteravond in een vriend- ppelijke wedstrijd de En- •doelW kampioen Liverpool met coresh verslagen. De ruststand Is gev»dit door 14 5<w toeschou- tij viei bijgewoonde duel was et br»De doelpunten werden ge kt door Cees van Ierssel in |e en Henk van Santen in ma ars 5e minuut. Scheidsrechter de heer Wellinga. Cht 50 }iet veld van Brabantia in isvaarthoven won de eredivisie- niging Eindhoven met 110 3rabantia. Bij rust leidde 'ht 25 hoven a' met 0toe schouwers: 2500. Voor Eindho ven scoorden: Bleyenberg (5), Savic (2), Kreekels, Schalks, De Goede en Goedhart. FC VVV-Borussia Moenchenglad- bach 2—4 (0-1). 1. Del Haye 0-1, 67. Bonhof 0—2, 71. Hannes 0—3, 75. Van der Weide 1—3, 81. Del Haye 14, 88. Kurcinae 2—4. Scheidsrech ter: Derks. Toeschouwers: 9000. Barendrecht (zat 2e klasse)PSV 0-6 (0-1). 12. Van der Kuylen 0-1, 54. Jansen 0—2, 59. Jansen 0—3, 62. Postuma 04, 65. Jansen 0—5, 77. Postuma 06. Scheidsrechten Mee- der. Toeschouwers 2500. Fortuna SCLimburgia (zon. hoofd klasse) 1—1 (1—0). 20. Engbersen 10, 61. Orbons 11. Scheidsrech ter: Bos. Toeschouwers: 1000. j Blootgelegd I in Pompeï In Pompei is een begraafplaats blootgelegd die dateert uit 79 n. Chr., het jaar van de uitbar sting van de Ve suvius die de gehele stad met lava overdekte. In Italië spreekt men van een der belangrijkste ar cheologische ontdekkingen van de laatste 25 jaar. Op de foto: een gipsaf- gietsel van een der gevonden li- j chamen. 50 vf— an onze r Respondent sp£ Schurink) imp koj NTIAGO DE CHILE De droom van een Latijns- lerikaanse eenheid is verder verwijderd dan ooit gren. Dit ideaal dat bevrijdingsstrijders als Boli- HAN en ®an ^ar^n bet begin van de vorige eeuw gireerde het Spaanse juk van zich af te werpen, tk tijdens de onlangs gehouden zesde algemene ,dent) fadering van de Organisatie van Amerikaanse is Spaten een utopie. :ise vocen in het verleden deze Panamerikaanse bijeen- He''slisten altijd stuk op de in de praktijk bewezen 1 va,n Jing dat een machtig land (in dit geval Noord elder Vlka' z'ck laat muilkorven door onderge- ,r sJkte landen, op de OAS-vergadering was zelfs het hij nat over de rechten van de mens al voldoende om itterdai te tonen dat een Latijns-Amerikaanse eenheid et eiilëei js ij, een continent waar de politieke stelsels Ier uitee ^Mer uiteenlopen. inks het besluit van de 23 ^^Hemende landen om tot de ^""inde vergadering in 1977 honderd miljoen gulden op te leggen voor het dage- werk van de OAS, lieten wandelgangen verschillen- afgevaardigden duidelijk en dat het voor hen alle- i niet hoeft. De OAS is te oor 1 te bureaucratisch en on- SAN na tig, luidt de kritiek. En ULIEpwe' weinigen een traan n laten als de organisatie Üig ter aarde zal worden (ld, willen zelfs deze kritici er een nieuwe organisatie land komt of ten minste dat de huidige organisatie grondig wordt hervormd. Besloten werd binnenkort in Li ma tijdens een buitengewone bijeenkomst deze structuurwij ziging aan de orde te stellen. De zesde OAS-vergadering die werd geboycot door Mexico om dat ze in Chili werd gehoudeh (Canada en Cuba zijn geen lid), kenmerkte zich door een diep gaand gebrek aan eenheid dat zich uitte in een serie resoluties van weinig betekenis en in reso luties waarbij van alle kanten zoveel water in de wijn moest worden gedaan dat ze tot niets verplichten. Een voorbeeld hiervan is de re solutie over de naleving van de rechten van de mens in Chili, waarbij zowel de OAS-commis- sie als de Chileense junta wor den opgeroepen voort te gaan op de goede weg. De commissie had een vernietigend rapport samengesteld over de moorden, systematische martelingen en andere schendingen van de mensenrechten in Chili, en moet overeenkomstig de aanbeveling doorgaan met haar rapporte ring, terwijl de junta aangezegd kreeg door te gaan met het aan brengen van verbeteringen op de naleving van de rechten van de mens. Toch is de OAS-vergadering in Chili van belang geweest, zij het dan voornamelijk omdat het Chileense militaire bewind de bijeenkomst wilde gebruiken om zijn prestige op te vijzelen wat aan enkele vooruitstrevende groepen, kerkelijke instanties en advocaten de mogelijkheid bood voor het eerst op grote schaal de Chilenen zelf te informeren over de tot op heden begane misdaden in het land. Vooral de radiostations Balma- ceda (van de christen-democra ten) en Chilena (van episcopaat), een groep van vijf advocaten die tijdens de regering Allende tot de oppositie behoorden, en de katholieke hulporganisatie van het episcopaat, droegen er toe bij dat het cynisme waarmee de Chileense junta handelt en de misdaden die tegen tegen standers van het bewind wor den begaan, in Chili zelf be kendheid kregen. De discussie kreeg zelfs een dergelijke om vang dat de rechts-liberale krant Mercurio de volledige tekst van het OAS-rapport pu bliceerde. Maar de OAS-vergadering liep nog niet op zijn eind of de campagne tegen dit „liberalis me" kwam op gang. Vanuit het regeringshoofdkwartier werden radiostations gewaarschuwd, dat zij moeten ophouden met hun campagne. De ongeveer tachtig politieke gevangenen die 10 juni jl. een hongerstaking waren begonnen uit protest te gen hun behandeling (volledig doodgezwegen in de Chileense pers), werden in kleine groepjes naar ver afgelegen gevangenis sen overgeplaatst, terwijl voorts de geheime politie en de pers een campagne begonnen tegen het humanitaire werk van de katholieke kerk in Chili. Om een goede indruk te maken liet de junta voor en tijdens de OAS-vergadering vele tientallen politieke gevangenen vrij. Veel verandert er hierdoor evenwel niet in Chili. Vanaf februari tot op heden zijn tenminste duizend personen gearresteerd, waarvan er velen vermist zijn, vermoede lijk ondergebracht in de martel- huizen van de beruchte geheime politie Dina of in niet officieel door de junta erkende concen tratiekampen. Voor het leven van verscheidene van hen wordt gevreesd. Het totaal aantal vermiste gevange nen bedraagt momenteel ten minste achthonderd personen en het totale aantal politieke gevangenen tenminste vier - vijfduizend. Dat de meerderheid van de OAS-delegaties niet tot een dui delijker veroordeling van Chili wilde overgaan is begrijpelijk. De opmars van militaire dicta turen in Latijns Amerika gedu rende de afgelopen jaren ging gepaard met toenemende schen dingen van de rechten van de mens in het gehele continent In verscheidene Latijns Ameri kaanse landen doen de schen dingen van de rechten van de mens nauwelijks onder voor die m Chili, terwijl de situatie in met name Argentinië en waar schijnlijk Uruguay zelfs treuri ger is. De landen waar de democra tieën nog niet onder de militaire laars zijn platgetrapt, hebben weliswaar hevige kritiek geuit op Chili, maar hebben gezien hun absolute minderheid moe ten afzien van concrete stappen op de OAS-vergadering. De ver oordeling van Chili door de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Kissinger ver oorzaakte onder de vertegen woordigers van verscheidene ul trarechtse regime ongenoegen. Het pleidooi van Kissinger voor de handhaving van de rechten van de mens getuigt namelijk van tweeslachtigheid zolang Noordamerikaanse instructeurs jaarlijks vele honderden La tijns-Amerikaanse militairen en agenten opleiden in o.m. zo ge noemde harde ondervragings methoden en parapolitionele commando-akties. De Chileense pers nam dan ook de verklarin gen van Kissinger niet al te serieus en vrij algemeen werden ze toegeschreven aan de interne situatie in de Verenigde Staten en met name in verband ge bracht met de verkiezingsstrijd aldaar. Makers van duizendjesveroordeeld AMSTERDAM ANP De rechtbank in Amsterdam heeft zes verdachten van valsemunterij veroordeeld tot gevangenisstraffen, variërend van vijftien maanden met aftrek tot twee maanden voorwaardelijk plus een boete vjyi 250 gulden. Een 30-jarige koopman uit Amstelveen, volgens de officier naast een inmiddels door de rechtbank in Alkmaar tot 2,5 jaar veroor deelde 47-jarige boekhouder een van de hoofddaders bij het maken en in omloop brengen van valse duizendjes, kreeg vijftien maanden gevangenisstraf met aftrek. Tegen hem was 2,5 jaar met aftrek geëist. Zijn compagnon in de markthandel, een 29-jarige Amsterdammer, werd veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf. Tegen hem was twee jaar geëist Hij en de koopman zouden de maker van de valse bankbiljetten, waarvan er hoogstwaarschijnlijk niet een in oploop kwam, van de nodige financiën hebben voorzien om zijn „bedrijf' uit te oefenen en zouden ook betrokken zijn geweest bij de pogingen om 200 valse duizendjes in omloop te brengen. De koopman had in Amsterdam twee liefhebbers gevonden, die bereid waren met de biljetten naar Las Vegas te gaan om ze daar in speelzaken om te zetten in dollars. Een vertegenwoordiger, die bij de ontwikkeling van de plannen de valse duizendjes in zijn woning in Amsterdam had bewaard, kreeg daarvoor zeven maan den gevangenisstraf met aftrek waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tegen hem was negen maanden geëist. Een andere vertegenwoordiger die samen met de eerste naar de Verenigde Staten zou gaan maar van het consulaat geen visum kreeg zodat de zaak niet doorging werd na een eis van vijf maanden vrijgesproken. Lagere straffen kregen twee mannen, die in een voorgaande periode betrokken waren geweest bij een poging om honderdjes te maken. Amsterdam ANP - Interpol is ingeschakeld bij het zoeken naar de 34-jarige Samuel Benjamin A. uit Amsterdam, die tien dagen geleden de supermarkt Maxis in Muiden voor twee ton heeft opgelicht. Aanvankelijk kende de politie de identiteit niet van de dader, die onder een valse naam bij de supermarkt was komen werken en daar een vertrouwenspositie bekleedde. Vorige week werd hij door twee Haagse meisje herkend van de montagefoto, die de politie had laten maken. Daarna was het niet moeilijk voor de politie echter de ware identiteit van de man te komen en een echte foto van hem te bemachtigen. Deze en de persoonlijke gegevens van de Amsterdam mer zijn naar Interpol gestuurd omdat de rijkspolitie, die het onderzoek in de zaak heeft, aanneemt dat de man met het geld naar het buitenland is uitgeweken. >EN HAAG - ANP De kotters van de zeevisserij en de treilers van de grote Berij hebben vorig jaar grotere verliezen n dan in 1974. De garnalenvisserij daarente- >n haar winst vergroten. Dit blijkt uit een rt van de afdeling Visserij van het land schap over de voorlopige bedrijfsresultaten visserij in 1975. 6r, zo verwacht het LEI zullen de verliezen eine en grote zeevisserij weer iets groter zijn B 1975, als men tenminste uitgaat van de Inde vloot en van de hoeveelheden die Ne- |d volgens de internationale vangstbeper- egeling mag vangen. Zou de vlootomvang worden aangepast aan de verminderde (mogelijkheden, dan zou het tekort van de zeevisserij kleiner kunnen zijn dan in 1975. rle nettotekort van de gehele kleine zeevis- opgelopen van 29 29 miljoen in 1974 tot Uiljoen in 1975, Hoewel de totale besomming van DE TOTALE BESOMMING STEEG f 268 268 miljoen tot 282 miljoen, itale in bedrijf zijnde motorvermogen van de kottervloot was in 1975 nog iets hoger dan in 1974. Het aantal schepen was wel kleiner, maar de nawerking van de investeringsgolf van de voorgaande jaren met de daarbij behorende ver groting van motorvermogens bleek nog ruim schoots op te wegen tegen de vlootvermindering door sanering. Tezamen met een weer wat hoger prijspeil van de verschillende produktiemiddelen betekende dit een verdere stijging van de exploita tietekorten. Het totale nettotekort van de grote zeevisserij steeg van 9,5 9,5 miljoen in 1974 tot 12 12 miljoen in 1975. De besommingen van de treilers waren gemiddeld minder dan in 1974. Vooral bij de zijtreilers daalden ze scherp, wat zeer grote tekorten opleverde. Maar ook de grote hektreilers hadden nettotekorten, die voor de grootste vaartui gen echter betrekkelijk klein waren. Voor de garnalenvissers verbeterde het netto-re sultaat met bijna een miljoen gulden. Vooral in het noorden ging het veel beter dan in 1974. Men verkreeg dit geluk door hoge garnalenprijzen en ondanks een toeneming van de vloot. Winter mode De mode ontwer pers bereiden zich voor op de terugkeer van Ko ning Winter. Een Duitse ontwerper maakte deze pon cho in Peruviaan se folkloristische stijl met trui in de zelfde lijnen. Utrecht (ANP) Het gemeenschappelijk admini stratiekantoor (GAK), dat de administratie voert 15 bedrijfsverenigingen in den lande, regri- streerde het vorig jaar bijna 2,28 miljoen ziekmel dingen. Dit aantal was 0,8 pet lager dan in 1974. In het jaarverslag 1975 noemt het GAK deze daling „opmerkelijk" gezien het feit, dat het aantal ziekmeldingen de laatste vijf jaar gestaag toenam. Ondanks deze daling is de gemiddelde ziekteduur per uitkeringsgeval gestegen van 15,7 dagen naar 16,4 dagen. Het totale aantal uitkeringsdagen steeg ieens, met 4 pet van 29,5 miljoen tot 30,7 miljoen dagen. Het GAK keerde het vorig jaar dan ook bijna 1,9 miljard aan ziekengeld uit, wat 18,1 pet hoger is dan de 1,6 miljard in 1974. Voornaamste oorzaak van deze stijging is de ver hoging geweest van de gemiddelde uitkering per dag, die met 13,5 pet steeg. De bij het GAK aangesloten bedrijfsverenigingen omvatten ruim 60 pet van alle werknemers, die onder de sociale verzekering vallen. Eind '75 wa ren ruim 103.000 werkgevers bij deze bedrijfsver enigingen aangesloten. Verder voert het GAK de administratie voor 20 bedrijfspensioenfondsen, voor de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) en voor een aantal andere instellingen. Het aantal aanvragen bij het GAK om werkloos heidsuitkeringen nam in het jaarverslag met maar liefst 57 procent toe tot 332.400, een toeneming die vooral valt toe te schrijven aan de grotere omvang van verkort werken (145.900 meldingen). Het aan tal uitkeringsdagen ging omhoog van 7 miljoen in 1974 tot 11,7 miljoen in het jaar daarna. Het totale uitkeringsbedrag steeg in die periode met 90 pro cent, namelijk van 380 miljoen tot 721 miljoen. W YORK (AFP) Amérika eeft een nieuwe rage, die l het onderlinge radiocon- 1 op de „Citizen band" (bur- band). Miljoenen Amerika- I wisselen thuis, op het rk, of in de auto aktuele ftrmatie uit of houden „zo *r" een kletspraatje. Al wat nodig hebt om het spel te »nen meespelen is een mo le zender/ontvanger, kort- de „c.b.-radio". h apparaat heeft 23 kana- g een aktief bereik van onge- S" 60 kilometer en kost, af- tkelijk van merk en uitvoe- e. tussen de 60 en 250 dollar. Ic.b.-rage is voer voor de pologen en men spreekt in i kringen al van een „nieuwe èrmenselijke relatievorm", ®rbij dat nieuwe niet slaat de aard. maar op de ora- van het fenomeen. In kor- hjd is er al een eigen c.b.- hg ontstaan en het woorden- bk waarin dit radiobargoens opgetekend gaat als warme Oodjes over de toonbank. plotselinge hausse in de wo-liefhebberij is een uit- ïeisel van de energiecrisis S Amerika in 1974 trof. Die W» gepaard met benzine- ^arste en snelheids beper- le autowegen. Vrachtwagenchauffeurs, die fi les bij pompstations even graag wilden ontlopen als een bon wegens te hard rijden, be gonnen elkaar via de „burger band" te informeren over op stoppingen en politiecontroles. Andere automobilisten volgden hun voorbeeld en de verkoop van c.b.-radio's steeg razend snel. In 1974 werden er nog enkele honderdduizenden van verkocht, maar het jaar daarop plotseling 4,3 miljoen terwijl de radiobranche dit jaar rekent op een afzet van maar liefst 15 miljoen stuks. De Amerikaanse fabrikanten van electronic» werden door deze marktontwikkeling volko men verrast en kunnen de vraag op geen stukken na bij benen, reden waarom 85 pro cent van alle verkochte c.b.-ra dio's voorzien is van het stem pel .Made in Japan". Allerlei andere branches pik ken een graantje mee van de rage. Zo zijn er al 40 speciale c.b.-tijdschriften op de markt en ook daar lijkt het verzadi gingspunt nog niet in zicht Het aardige voor de Ameri kaanse zendamateur is dat hij op de „burgerband", de naam zegt het eigenlijk al, onge stoord zijn gang kan gaan, want dat golfbereik is speciaal gereserveerd voor particulie ren. Dat is een heel andere situatie dan in West-Europa, waar alleen een kleine catego rie amateurs in de ether wordt geduld, en dan nog alleen in een strak gereglementeerd keurslijf. Hoewel de Amerikaan zijn c.b.- radio voor alles en nog wat gebruikt, ligt het zwaartepunt toch op de verkeersinformatie. Kanaal 9 is uitsluitend bestemd voor noodoproepen. Automobi listen werken dikwijls samen met de politie bij de melding van ongevallen en het klemrij den van wegpiraten^of dronken bestuurders. Hoewel beducht voor het „eigen rechtertje spe len", staat de politie dan ook in grote lijnen positief tegen over het c.b.-verschijnsel. Veel patrouillewagens letten tegen woordig net zo attent op de „burgerband" als op het eigen mibilofoonverkeer. De politie vindt dat de c.b.-ra dio ook een nuttig bescher mingsmiddel kan betekenen voor alleenstaanden, met name voor vrouwen. Kanaal 10 is het ether-domein van de „truckers", de ridders van de grote weg. Maar ook de andere automobilisten luiste ren er graag naar om te horen waar een file mag worden ver wacht en in welk wegrestau rant de beefburgers het best zijn. Daarenboven is het jargon van de trucker een genot om naar te luisteren. Een politieagent heet een „beer". „Ik heb net de beren gevoerd", wil zeggen dat de chauffeur net een bekeuring heeft gehad. Een Volkswagen- Kever heet die „opgepompte rolschaats" en de kreet „ik heb nieuwe bekleding op m'n stoel" wil zeggen dat de chauffeur net een mooie jonge meid een lift heeft gegeven. De c.b.-rage heeft enkele ge specialiseerde fabrikanten na tuurlijk geen windeieren ge legd. Hun aandelen vliegen ter beurze omhoog Regency Electronics noteerde een stij ging van 300 procent en HY- Gains Electronics maakt zijn naam helemaal waar met een reuzensprong van 8000 pro cent Maar de bevlieging heeft ook enkele schaduwkanten, want al zijn er 23 kanalen, de toevloed is zo groot dat er moet worden gevochten om je verstaanbaar te maken. Soms gebeurt dat letterlijk. Kortgeleden werd ie mand uit Nebraska zo boos omdat hij niet aan het woord kon komen, dat hij een andere c.b.-enthousiast die hem hin derde uitnodigde om de zaak even recht te zetten. De man nen troffen elkaar, er ontstond een woordenwisseling en de man uit Nebraska schoot de ander dood. Langzamerhand barst de „bur gerband" uit zijn voegen. De drukte leidt tot storingen in andere apparatuur. Electroni- sche orgels gaan vals spelen en garagedeuren met impulsbe diening gaan „vanzelf' open. De overheid zoekt de oplossing' daarvoor niet in verbodsbepa lingen, maar in uitbreiding van het beschikbare golfbereik. Overwogen wordt het aantal c.b.-kanalen op te voeren tot 40. of 55, hoewel ook dat volgens insiders onvoldoende zal zijn. Komen er meer kanalen, dan krijgen ook de Amerikaanse fabrikanten een gelegenheid om hun markt te heroveren op de Japanners. De huidige gene ratie c.b.-radio's is namelijk niet in staat op de nieuwe ka nalen te opereren, en bij een tweede lichting apparatuur be gint iedereen weer met gelijke kansen. STAATSSECRETARIS HENDRIKS MEENT: Schiphol - ANP Hartlucht- bruggen zoals die naar Hous ton in de Verenigde Staten zullen naar verwachting van staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid nog zeker enkele jaren blijven voortbe staan. Pas rond 1980 zullen de Nederlandse hart centra zelf in staat zijn alle benodigde hartoperaties uit te voeren. De staatssecretaris sei dit gis teren op Schiphol, waar hij vertrok voor een vierdaags bezoek aan de Verenigde Sta ten. De heer Hendriks weet het huidige conflict over de hart luchtbrug tussen de Hartpa tiëntenvereniging en de werk groep Hartchirurgie van de Gezondheidsraad aan het snel le op gang brengen van de luchtbrug, die volgens de staatssecretaris nog lang niet soepel verloopt Hij pleitte voor de samenstelling van een wachtlijst van hartpatiënten, die in aanmerking willen en kunnen komen voor de lucht brug. Hij wil, dat de organisa tie rond de twee maanden ge leden gestarte luchtbrug naar de Verenigde Staten over niet al te lange tijd "perfect" zal verlopen, zodat de tijdelijk in gestelde werkgroep Hartchi rurgie Buitenland opgeheven kan worden en de "normale procedure in werking kan tre den, waarbij de patiënt recht streeks contact heeft met zijn ziekenfonds en/of particuliere verzekeraar" Over de rol daarbij van de Nederlandse hartpatiënten ver eniging liet de staatssecretaris zich niet uit. Hij benadrukte nog eens dat de ruzie tussen voorzitter H. Fievet van de Vereniging en de voorzitter van de Werkgroep F. Meijler, voortkomt uit een zekere "emotionaliteit", die volgens hem zal verdwijnen, zodra de luchtbrug naar Houston en straks wellicht ook naar ande re plaatsen (Genéve) beter georganiseerd is. De heer Hen driks verwacht daarover nog deze week aanbevelingen van de Gezondheidsraad in een speciaal rapport over de hart luchtbrug. De staatssecretaris van Volks gezondheid zal in Amerika wel spreken over de hartluchtbrug maar in "het bredere verband van hart- en vaatziekten". Hij gaat "naar alle waarschijnlijk heid" niet naar het St Luke's Hospital in Houston waar de Nederlandse luchtbrugpatiën- ten wordengeopereerd. Hij spreekt vooral met vertegen woordigers van het Ameri kaanse ministerie van Volks gezondheid. Behalve hart- en vaatziekten komt in die ge sprekken ook de volksziekte kanker aan de orde. Volgens de staatssecretaris zijn de Amerikanen wat betreft hart en vaatziekten voorlopers als het gaat om onderzoek. Dat zijn ze niet op het gebied van de behandeling, aldus de heer Hendriks die wees op sterke samen werkingsbanden tussen Amerikaanse en Nederlandse geleerden op dit terrein.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7