Boeren van Rietveldse Pad kunnen weer rustig slapen 's maken -nog steeds de Engelsman r Sterk bezet tennistoernooi in Nieuw Vennep ..E/DSE TENNISSERS f JE STERK VOOR OXFORD Rabies en droogte bedreigen een wonderlijk eiland PYROMAAN BEKENT VIER BRANDSTICHTINGEN s lgpiNbiJAG 11 AUGUSTUS 1976 L.H.LÜÖÜ, CUUHAiU PAGINA 5 ÏOE] [and kom ik graag mensen tegen. Elke lèfonisch vertellen wie Het nummer van mijn "naar toestel 18 vragen. NIEUW VENNEP Gerard Domna en Micky Albers zijn de favorieten van het open toernooi, dat de Tennis Vereniging Nieuw Vennep deze week organiseert. Traditiegetrouw doen aan dit evenement vanwege de ligging van Nieuw Vennep op de grens van drie tennisdistricten veel spelers uit de Haarlemse en Amsterdamse regionen mee. Voor zover zij in actie kwamen, 'ontmoetten de geplaatsten nog geen onoverkomelijke proble men. De uit Emmen afkomstige Ge rard Douma, die al jaren aan het toernooi in Lisse deel neemt, maakte het zich tegen Wim Hulsebos onnodig moei lijk, maar eindigde toch met 6—4, 63 in zijn voordeel. Hans van der Loo (Lisse) staat tweede op de lijst en maakte voorlopig zijn plaatsing waar. Tegen J. Schultz werd het 6-4, 6-1. Nummer vier Bob Wij- nands uit Zandvoort had het nog eenvoudiger. L. de King kwam niet verder dan 6-2, 6-0. De Amstelveense Margriet Kouwenberg stond J. Luitink zelfs geen game toe. In C deed zich een verrassen de ontwikkeling voor. J. Vaes- sen versloeg wel de eerste ge plaatste Wim Egbert na lange strijd met 3-6, 7-5, 6-4, maar vond in de volgende ronde op zijn beurt zijn meerdere. Bob de Jong klopte hem met 6-0, 7-6. De nummers twee en drie kwalificeerden zich slechts met pijn en moeite voor de volgende ronde. Chris Fokke en P. Loohuis hadden ieder drie sets nodig voor resp. T. Gorree en G. Tamboer. Koudekerk a.d. Rijn De be ste partij van de dag tijdens het toernooi van de Tennis vereniging Artesia leverde ook een verrassing op. Peter Wolterink sloeg na een span nend gevecht de tweede ge plaatste John Wielsma uit de strijd. Ging het in de eerste set allemaal soepel voor Pe ter, in de tweede kreeg John steeds meer vat op het spel en verslapte Peter iets, waarna John deze reeks via de tie break binnenhaalde. De laat ste set bood beiden kansen, maar tenslotte was het Peter Wolterink, die aan het langste eind trok en met 63, 6-7, 8-6 naar de volgende ronde over ging- Ook de tweede geplaatste bij de dames, Alie Snellenberg, kostte het vele zweetdruppel tjes alvorens zij zich winnares mocht noemen. Mevrouw Van der Merwe capituleerde pas na 10-8 in de laatste set, overigens zonder zelf matchpoints gehad te hebben (4-6, 6-1, 10-8). In het gemengddubbelspel maakte het echtpaar Bakker er tegen Verhagen/Punderman eveneens een lange bedoening van. Met 6-3, 2-6, 6-2 bleef de echtelijke combinatie aan de positieve kant van de score. D-favoriet Jan Staal ging op het goede pad voort en zette R. Mooyman met 6-1, 6-1 aan de kant. Mevrouw Koeleman, die zelf de eerste geplaatste J. Efting had uitgeschakeld, vond haar Waterloo tegen Elly Citroen die op eigen terrein duidelijk sterker bleek: 6-3, 6-0. Alphen a/d Rijn Op het Rijnstreek-toernooi kwamen alle geplaatsten hun wedstrij den goed door. Mevr. Scheer der moest als enige een set prijsgeven aan mej. Bombeek: 6-7, 6-2, 6-0. Annie Wahle, de nummer één, versloeg mej. De Jong met 6-3 6-3. Het gemengddubbel tus sen Holde/Schreuder enerzijds en Steijweg/Knecht bracht veel spanning op het gravel. De overwinning ging naar het laatstgenoemde koppel: 4-6, 6-4, 3-6. CARL ADAMSE bestaj 'lan Wi ïrtrage m tver- OXFORD Buiten die droogte kan ik werkelijk niet om. Terwijl in Zuid- Oost Wales ongeveer een miljoen mensen zuchten en steunen in de uit drogende hitte, en bedreigd worden idoor een dertien uur per dag durende iafsluiting van de waterkraan, tennis- 'ten Oxfordse en Leidse spelers er maandag lustig op los. De bezoekers wonnen zowaar met 6 tegen 5 1/2. Een kleine zege voor de vertegenwoordi gers van Roomburg, Unicum en iLeidse Hout. Elders in Engelands be roemdste universiteitsstad die in middels bijna 120.000 inwoners telt werd aan den volke kond gedaan via de Oxford Mail (een krant waar ik dinsdag de hele dag rondzwierf, diep onder de indruk van het computer tijdperk), dat Oxford al 30 jaar lang „going dutch" ging. Dat was helemaal niet zo leuk om te lezen want „going dutch" is nu niet bepaald erg behoor lijk. Maar de Oxford Mail bedoelde het uiteraard ongemeen vriendelijk. Maandagavond was er in de Assembly Hall van het stadhuis een omvangrijke ontvangst. Iedere bezoeker en Engelse gastvrouw en gastheer werd door „Mister Body" „Meneer Lichaam" zouden wij zeggen bij naam en toenaam aangekondigd voordat zij de Lord Mayor, de deputy Lord Mayor en diens vrouw bovenaan de gepolijste marmeren trap een handje moch ten geven. Mister Body is de town hall keeper, een gedienstige man in livrei die aankondigde waar hij moest aankondigen. De Lord Mayor is dit jaar een vriendelijke vrouw die maandag aan iedereen vertelde dat de Oxford-Leiden- Link de oudste Anglo-Europese tweelingstad verbinding is. Meer dan drieduizend mensen uit Oxford en evenzovele Leidenaars bezochten in de afgelopen 30 jaar eikaars haardsteden. Een en ander werd bekend gemaakt in de Assembly Hall, een soort opgeprikte stadsgehoorzaal met heilige Engelsen in stuckwerk en door zorgen gebroken aartsvaders op een wolk, hangend onder afschuwelijk rode brandslangen, die je alleen in werking mag stellen als de nood aan de man mocht komen. Fijne mensen in die zaal overigens. Engelsen die vol humor steken. Zo vertelde de vrouw van de deputy Lord Mayor mrs. Fagg me, dat ze nog nooit zo'n grap in haar leven had meegemaakt. Ze doelde daarbij op het leven aan de zijde van haar echtgenoot die voor een jaar aan de eerbiedwaardige comedie mag mee doen. De Lord Mayor, mrs. Ann Spokes, zag er in al haar waardigheid uit als een vrouw aan wier gezag men mag twijfelen. Ondanks haar rode toga met slierten hermelijn. Onvergetelijk, bijna ontroerend voerden de „Kluutschuppers" beide nationale hymnen uit, waarna het geweld van de blaaskapel (inmid- Aankomst van de Leidse groep in Oxford. Ilse v.d. Pompe (18) (links) en Ella Fontein (17) bewonderen de ambtsketting van Bill Fage, deputy mayor van Oxford. dels bij de nog steeds opschrikkende Oxforders bekend van de zaterdagse barn-dance in de hooischuur voor ruim 400 aanwezigen) losbarst te in deze gebeeldhouwde, uit 1899 stammende en in traditie gedrenkte omgeving onder het groen-gouden orgel. Sommige Oxfordse ladies die „Willempie" al eerder hadclen ontmoet, vluchtten naar het andere einde van de zaal, de oren vriendelijk stoppend en min of meer over de gedekte tafels met meloen, kazen, crackers, tomaten, salades en stokbrood heen- wippend als waren het de hordes waarover de Engelse en Leidse atleten zich woensdagavond naar de zege zouden spoeden. „Meneer Li chaam" zei me nog vertrouwelijk: „Alles wordt hier gehouden, concerten, voordrachten, bijeen komsten, bokswedstrijden en volksoplopen". Sheriff Tony was er ook weer. Gisteren maakte ik de vergissing door te vertellen dat hij perma nent in het zadel zou zitten. Eens per jaar zit de sheriff weliswaar te paard om op de ge meentelijke weiden de belastingen te heffen onder de boeren die er hun vee hebben lopen, maar toch zal de eerwaarde heer Williamson binnenkort het veld moeten ruimen, want ook zijn erefunctie duurt maar een jaar. Dat ik hem het vorig jaar in Leiden zag. klopt, maar hij was toen deputy. Vandaar. Het hele in rode toga's gestoken aanzien van de Engelse commu nity is een eeuwenoude wassen neus. Bij hem vergeleken is onze Leidse doctor Adriaan Vis een dictator. De Oxfordse raadsleden, councel- lors, in zwart-blauwe toga's, gooiden alle schijn overboord en sjokten mee in de slang van een carnavaleske polonaise die de „Kluutschup pers" teweeg brachten. Ze hoorden niet eens dat Moe er op attent werd gemaakt dat er een lijster in de la lag. De Lord Mayor liep als een rode fee met opgewonden blosjes op haar koontjes door de menigte. Haar presentatie voorzag nog net op tijd niet in dergelijke uitspattingen. Overigens bleef de bloemenpracht in de hal beneden niet onopgemerkt. Deze hulde was die dag verzorgd door bloemenschiksters van Ox ford en Leiden, die er een wedstrijd aan had den gewijd. Nog even een onvervalst Brits geluid, onder de invloed van de overladen toevoer van geneugten: „Hear, hear, more beer- Als beloning voor de Leidse organist die Rule Britannia uit het gloriërende instrument haalde. Daar wenkte een stadhuisbode me nau welijks merkbaar met zijn hoofd. Hij leidde me terloops naar de stijlvolle laat negentiende eeuwse raadskamer die in magistrale rust ge dompeld lag. „Een hele eer", mompelde later de Brit die „hear, hear" had geroepen. De eerste portretten van mayors en weldoeners, de zetel van de Lord Mayor, de deputies en aan de andere kant die van de sheriff. Labour links en de conservatieven rechts, „liberalen hebben we op het moment niet", zei de bode. Ik mag niet nalaten te vermelden wat ik vond in een van de vier private vertrekjes van de Town Hall: „Een namaak antiek kanonskogel tje en het opschrift op de stortbak: „Gemaakt door H. Pontifex and Sons", in het Nederlands te vertalen door Hans Hogepriester en zijn Zonen. Uit Schoenlaan in Londen. Een reis van de landingssteiger in Sherness - waar het opzienbarend reuzenhotel van de Olau-Line aanlegt - naar het Oxfordse heuvelland is niet veel minder dan een wereldreis. Urenlang weet je niet alleen geen raad met je benen in de „coach", een overigens comfortabele touringcar, maar er gaat inderdaad een wereld voor je open. Een Britse. Dat begint al aan de kade, waar je de 200 meter van boot naar douane niet lopend mag afleggen. Wach ten op een bus en 10 seconden later weer uitstap pen. Erg virendelijke mensen, maar ook erg for meel. Een gebrild meisje van de „customs" pikt me tussen de bezoekers uit, laat me voor niets m'n zware koffer op de balie zetten en wil weten of ik al eerder in Engeland ben geweest, wat ik er nu kom doen en hoe lang dat gaat duren en of ik het een aardig land vind. Volslagen nutteloos, want het helpt haar geen inch verder, bovendien vraagt ze het niet aan anderen. Vreemde business, daar op de eerste meters eilandbodem. Na ampele overweging heten con trolerende ambtenaren je met enige gereserveerdheid van harte welkom als vreemdeling (als je eenmaal in Brittannië bent ingeburgerd, willen ze je nauwelijks nog laten gaan), maar de Engelse „eigenhei mers" die om de een of andere reden van huis zijn geweest en weer voet op eigen boden zet ten, krijgen duidelijk te ver staan dat ze beter geen dieren- handel op het continent had den kunnen bezoeken. Je krijgt eerder goud ingevoerd 'dan vreemde beesten. Overal rond en in de douaneverblij- ven staat duidelijk te lezen op plakkaten dat gesmokkelde knuffeldieren rabies in Enge land kunnen brengen. En ra- bies zou de dood kunnen bete kenen voor dier en mens. De Britten hebben in deze weken nauwelijks nog water meer en geen groen gras maar hun angst voor rabies, „the killer", die de Britse kusten nadert, is krachtig ontwikkeld. Een land apart, dit wonderlij ke Engeland dat naar regen snakt en waar de olmen bij duizenden ten onder gaan om dat ze door een of ander naar insekt zijn aangetast. Naast het kasteel van Hamp- toncourt, dat Versailles naar de kroon moest steken, rusten we wat uit met het gezicht op Hamptoncourt Green, een im mense vlakte die ooit een groen lustoord was maar nu de naargeestige aanblik ver toont van een dorre Spaanse hoogvlakte. In Croydon, rom melige voorstad van Londen, rijden we langs een vrouwe noploop rond enkele tafels waarop het Britse Rode Kruis gedragen kleren heeft uitge stald. Maar nog steeds wap pert mijlen verderop fier en onbereikbaar, hoog boven Windsor Castle aan de Theems de Royal Standard. Op het moment dat ik passeer, even na het middaguur, zit hare majesteit juist aan een ajour- •iefstal van atieke klok lit woning gemeester IELOFARENDSVEEN In nacht van maandag op dins- is uit de ambtswoning van burgemeester van Alkema- drs. Bolten, een fraaie antie- Westfriese klok gestolen. De ■Jlers zijn door het forceren sn al'0 eeB raam aan voorzijde het huis binnengekomen. arina rijkspolitie in Alkemade, die ^5 zaak diepgaand onderzoekt i een er van overtuigd dat de da- ers (ook daar is men zeker |n) kenners zijn geweest. Ge- het feit, dat ze alleen de >k hebben gestolen, vermoedt politie, dat de dieven zich sluitend richten op antieke Dkken. Markten £90. Stephanot.s 0.067 300. 2e soon per bos 136. 2e srt per stuk 0.163 59120, Narcis gr 0.170 200. Anjers tros 0.354 8940. baccara 0.306 10080. Rozen soma 0.145 'WO. Rozen llona 0,305 7700. Lelie tak 0,151 690. Stro/droogbl bew 1,434 Ktrslgoed 1,000 270, Div snijbloemen 3761, Div Snijbloemen 0,229 111072, Wchid Arach. Imp 0,748 1488, Orchid Oen- et »'mP 0,108 8320 welotarendsveen, 10 aug., snijbloemen Aga- ■nthus 46 19, Alstroemeria 25.79, Anjers tros »'6. Asters 102.20 pb. Chrysanthon stuks 283. chrys tros m26 pb Chrys Jaarrond ap'der 268,% pb. droogblomen 155 pb. Chelo- "a '90 315 pb, Gladiolen- Hochsommer, Peter Tprs. Corduia Carmen. Eurovision. Sneeuw- P"nses, Hudmark. Flowersong 175.315 pb. 36.95. liatris 21 86 pb, Montbret.a 190 06 PP. Ornithogalum 101 49 pb. Staticen 205.79 PB. Rozen Belinda. Carol. Evergold, Garnetie. ta Minuette. Mar.mba.Zorina, Baccara, llona, «r Olanm. Annabel. Motrea, Tech In. Golden ■™8s. Mercedes Sonia. Yellow Belinda, Lifi- '0-55 Iris Prol Blaauw. Ideaal, 350-405 w, t-reesie Apollo, Aurora. Ballerina. Fanta- W-Biu# Heaven, Golden Yellow, Golden Melo- Gemengd 100-210 pb. Anjers Allee, Carna- (V n een onzer verslaggevers) ALPHEN/HAZERSWOUDE „De boeren kunnen nu weer rustig slapen. We hebben met de arrestatie van de 40-jarige pyromaan uit Alphen a/d Rijn een eind gemaakt aan de slo pende onzekerheid en angst, die de afgelopen maanden heerste onder de boeren van het Riet- j veldse Pad". Dit zei vannacht j een opgeluchte woordvoerder I van de Alphense politie, kort I na de arrestatie van de man, die vannacht twee hooibergen in brand stak en eveneens heeft bekend in de afgelopen maan den nog eens tweemaal brand te hebben gesticht. De Alphense politie werd van nacht om kwart voor twee gea larmeerd door de plaatselijke brandweer met de melding van een brand aan het Rietveldse i Pad I in de boerderij van de familie Van den Akker. Zowel de brandweer als de politie ruk te op volle sterkte uit. Eenmaal bij de brandende hooiberg aan gekomen,dacht de politie direct aan brandstichting. Tegenover de boerderij van de familie Van den Akker was gedurende de afgelopen maanden ook al twee maal brand gesticht. Twee rechercheurs in burger reden het Rietveldse Pad ver der af om te zien of men ver dachte personen kon opmerken. Halverwege het Rietveldse Pad zag men een man op een fiets wegrijden. Deze man werd aan gehouden en meegenomen. Toen een van de rechercheurs nog eens achterom keek, toen de wagen al weer richting Alp hen reed, zag hij plotseling vuur aan het eind van het Riet veldse Pad. Hij alarmeerde daarom de aanwezige brand weer op de plaats van de eerst gemelde brand. De brandweer snelde naar het eind van het Rietveldse Pad, waar, juist over de gemeente grens van Alphen, de hooiberg van boer P. Horstman in lichter laaie stond. Ogenblikkelijk werd veel materieel naar deze boerde rij gehaald, maar het vuur had zich al stérk ontwikkeld en Brandweerlieden waren vanmorgen nog bezig met nablussingswerkzaamheden bij de verwoeste boerderij van P. Horstman. sloeg over naar het dak van de boerderij. Op de boerderij van de heer Horstman ontplofte een gasfles, waardoor de brandweer het pand niet meer kon redden. De boerderij van de alleenwo nende heer Horstman brandde geheel af. De schade werd in de eerste uren na de brand ge raamd op minstens-enkele ton- De brand in de hooiberg aan het begin van het Rietveldse Pad werd tijdig bedwongen en kon zich niet uitbreiden tot de aan liggende gebouwen. De schade wordt hier geraamd op enkele tienduizenden guldens. „Wij zijn blij, dat we nu een dader te pakken hebben", ver telde na afloop een woordvoer der van de Alphense politie. „Het is altijd uiterst moeilijk óm brandstichting in een hooiberg aan te tonen. Zeker met de droogte van de afgelopen maan den, kan hooibroei gemakkelijk ontstaan. We hadden echter het vermoeden dat er een pyromaan bezig was geweest In maart brandde de hooiberg van boer Vis aan het begin van het Riet veldse Pad geheel af en vorige, maand werd boer Vis voor de tweede maal door brandstich ting in zijn hooiberg getroffen". De aanstichter van de vier bran den is door de Alphense politie ingesloten. Hij heeft in de loop van de nacht bekend in alle vier gevallen de branden te hebben gesticht Over een motief kon men thans nog niets zeggen. „We hebben hem na een snelle ondervraging maar laten slapen. In de loop van vandaag zullen we het verhoor voortzetten. In elk geval lijkt de man blij ge pakt te zijn. Hij is duidelijk psychisch gestoord".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5