t Rampzalige verzilting werd door regen nog net voorkomen Groen licht voor plan winkelhof IN RIJNLAND, DELFLAND EN SCHIELAND T£ BOUW VOORHOF BEGINT NOVEMBER VALKENBURG MAG WEER HUIZEN BOUWEN INTERNE PROBLEMEN RIJNLAND THANS OVERWONNEN C Plan voor 140 woningen bouwvereniging Leiderdorp Vijftig jaar getrouwd IN DE OLIE.... Kortweg LUIDSE COURANT WOUNSOAG 11 AUGUSTUS 1 LEIDEN GAAT NIET IN BEROE Het nieuwe kanaal tussen Voorburg en Waddinxveen, gaat zoals deze tekening aangeeft, een belangrijke rol in de waterhuishouding van Zuid-Holland spelen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP/LEIDEN De gemeente Leiden heeft haar be zwaarschrift tegen het Leider- dorpse bestemmingsplan „Win kelhor' ingetrokken. De Leidse bestuurders gaan tegen dit plan niet in beroep bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en hiermee is het sein voor „Win kelhor' op groen gekomen. Eerder besloot de Leidse mid denstandvereniging zijn bezwa ren tegen het plan in te trekken, nadat overleg had plaatsgehad met de Leiderdorp se bestuur ders. Tijdens deze bespreking werd tegemoet gekomen aan de bezwaren van de diverse partij en. De gemeente Leiden had aanvankelijk nogal wat bezwa ren tegen de grote opzet v^I Winkelhof, onder meer tegen T grootte van het geplande v huis. In een schrijven aan het collej van Leiderdorp verklaart Leidse college dat aan haar b zwaren grotendeels tegemoet gekomen. Weliswaar bestal nog bezwaren tegen plan, schrijft het Leids college, i deze zijn het niet waard om relatie tussen Leiden en Leid* j dorp te verstoren. Nadat vrijvi alle partijen hun bezwaren ha den ingetrokken, was de g meente Leiden nog even e< lelijke dwarsligger. Door in b roep te gaan bij G.S. had Leid* de uitvoering van het plan Wi keihof enorm kunnen vertrage r b »et sta| an, oZl Leid* I vrijw# De regen, die de afgelopen weken, zij het in zeer beperkte mate, is gevallen, is voor Zuid-Holland precies op tijd gekomen om een rampzalige verzil ting van het zoete water te voorko men. Door de recente langdurige droogteperiode nam de verzilting in de boezems van met name Rijnland, Delfland en Schieland met de dag grotere vormen aan. Om dergelijke gevaarlijke ontwikkelingen in de toe komst tijdig te kunnen tegengaan moeten in Zuid-Holland enkele grote zoetwaterkanalen worden aangelegd. Juist in de afgelopen tijd is dat zeer duidelijk gebleken. Dit heeft Provinciale Waterstaat van Provincie dringt met klem aan op aanleg zoetwaterkanaal de op allerlei manier geprobeerd om zoet water te brengen in de met verzil ting of verdroging bedreigde gebieden. Dit had mede door de komst van wat regen een zeer bescheiden succes en toonde volgens de provinciale deskun digen aan dat grote aanvoerwatergan- gen nodig zijn. Daarbij doelt men met name op de gebieden Delfland en Rijnland. „Delf land is het meest kwetsbare deel. In hetvverleden is de watervoorziening hier al eerder in gevaar gekomen. Door de toegenomen invloed van de getij-werking van de zee op de hoofd toevoer van zoet water is de verzilting sterk toegenomen. In de droogteperio de is Rijnland dan ook bij moeten springen om het niveau en de kwali teit van het water in Delfland wat op peil te houden", aldus Provinciale Wa terstaat. Om de waterhuishouding in dit deel van Zuid-Holland beter te kunnen re gelen wordt door de provincie grote waarde gehecht aan het nieuwe zoet waterkanaal dat komt te liggen tussen Voorburg en Waddinxveen. Het is de bedoeling dat dit najaar met de aanleg van dit kanaal, dat een belangrijke rol in de strijd tegen de verzilting van Delfland gaat spelen, wordt begonnen. Behalve de aanleg van dit kanaal is volgens de deskundigen tevens nood zakelijk dat ook het Rijnland direct met een grote zoetwateraanvoerweg wordt verbonden. Hiervoor wordt zoals bekend al geruime tijd gedacht aan de aanleg van een kanaal tussen Maarssen en Bodegraven. De plannen voor dit kanaal zijn momenteel nog bij het rijk in studie. De komst van deze nieuwe kanalen is volgens provinciale waterstaat tenslot te ook van groot belang in de zoge-' naamde „regeneratie-periode" waarbij het boezem- en polderwater en ook het water van de Hollandse IJssel, die als grote inlaat voor midden-west Zuid- Holland fungeert, weer zoet gemaakt wordt. LEIDERDORP Het bou- wrijpmaken van de grond in het plan Voorhof-Noord is zo ver gevorderd dat waarschijn lijk al in november van dit jaar met de bouw begonnen kan worden. Daartoe is het nodig dat binnenkort de diverse ka vels aan de aannemers worden verkocht, zodat inderdaad snel met de bouw begonnen kan worden. De diverse kavels in dit plan- deel worden verkocht aan: Aan nemingscombinatie „Leider dorp" b.v.; Algemeen burgerlijk Pensioenfonds: N.V. Grondbe drijf van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten; Bouw en Aannemingsbedrijf W. Hen- nipman B.V. uit Leiderdorp; Bouw- en Aannemingsbedrijf ..Meerburg" B.V. uit Leider dorp; G. S. Nagtegaal en Zoon b.v. uit Leiderdorp; Noorlander Bouw B.V.; Aannemings-Maat- schappij Panagro B.V. uit War mond; Bouw- en Aannemersbe drijf Van der Velden en De Jong B.V. uit Leiderdorp; Bouw- en Aannemingsmaat schappij J. de Water B.V. uit Leiderdorp; Stichting Zet Zes tien uit Leiderdorp; W. Smit uit Leiderdorp en aan de heren P. van der Horst uit Leiderdorp en C. Boersma uit Leiden. KORTWEG WASSENAAR Oud-burge meester J. J. M. Wiegman zal op donderdag 12 augustus de „onthulling" verrichten van een nieuw straatnaambordje op de Stadhoudersweg die vanaf dat moment „Wiegman- weg" zal heten. Bij het naderen van de 80e verjaardag van de heer Wieg man heeft de gemeenteraad onlangs besloten een straat in' Wassenaar naar hem te ver noemen en de keuze is geval len op de Stadhoudersweg. De plechtigheid zal 's morgens half 12 plaats hebben en ge volgd worden door een ont vangst in het raadhuis „De Paauw". Eerder werden de verdiensten van de heer Wiegman door de gemeenteraad geëerd door het toekennen van de gouden ere penning van de gemeente. V LKENBURG Dank zij het aflopen van een Kroonprocedu- re, waarbij de gemeente aan het langste eind heeft getrokken, kan de gemeente Valkenburg weer gaan bouwen. Het ging om het Plan Joght 1972 dat alsnog 4 jaar geleden gemaakt werd. Men verwacht dat de wo ningbouw in dit gebied de op lossing zal bieden voor Valken- burgs woningnood. In de gister avond gehouden raadsvergade ring werd 50.000 krediet be schikbaar gesteld voor de eer ste werkzaamheden om de grond bouwrijp te maken. Te vens werd goedkeuring ontvan gen van G. S. voor het uitvoe ren van de bouw van een tien tal woningen aan het Lamb- rechtsveld. Na enige kritische opmerkingen van raadslid Anneke v. d. Broek (PVDA/PPR) werden er gister avond wijzigingen in de bouw verordening aangenomen. Het bleek dat er wijzigingen van 1972 - 1973 - 1974 en 1975 aange nomen moesten worden. Burge meester Van 't Wout gaf toe dat de „belegen" wijzigingen, zoals hij dat noemde tussen de wal (B. en W.) en het schip (gemeen tewerken) waren terechtgeko men. Ze werden alsnog goedge keurd. GEMEENTEHUIS Na 2 openbare en 1 informatie ve raadsvergaderingen zijn B. en W. en de raad eindelijk tot overeenstemming gekomen om trent de verkoop van het ge meentehuis. Wel was er nog een schorsing nodig om tot de juis te formulering te komen van een enkel punt. Het gemeentehuis zal bij opbod en afslag verkocht worden door notaris Verhees uit Katwijk. Eerst in 3 kavels (Gemeentehuis - Politieburo en BB lokaal - 2 Bergingen) en vervolgens alles bij elkaar. Het geheel moet min stens 190.000 opbrengen. Men verwacht echter een veel hogere opbrengst. Er schijnen bij de heer Schipper (CHU) grote bezwaren te be staan tegen het indienen van bezwaren tegen bestemmings plannen, gezien zijn opmerkin gen over de Kroonprocedure van T plan Joght Ook hij stem de toch echter volmondig in met het plan van B. en W. om tegen het bestemmingsplan landelijk gebied van Katwijk, zonodig bij G. S. en de Kroon in beroep te gaan. Omdat men in dit plan rekening houdt met maximale bouwhoogten t.b.v. gronden ge legen buiten het marinevlieg kamp. Dat wil zeggen, dat door de lokale overheid op particulie re gronden buiten het marine vliegkamp beperkingen worden opgelegd terwijl die beperkin gen door de centrale overheid geregeld dienen te worden. Dit is vooral van belang bij eventue le eisen tot schadevergoeding, waarvoor de gemeente dan ook moet opdraaien, terwijl dit ei genlijk een taak is voor het ministerie van Defensie. Reconstructie Laan van Rijckevorsel LISSE De burgemeester en wethouders van Lisse stellen de raad tijdens zijn vergadering van vanavond voor bijna 430.000 gulden beschikbaar te stellen voor de reconstructie van een gedeelte van de Laan van Rijckevorsel. Het gaat hier om het gedeelte vanaf de Eerste Poellaan. Onderzoekingen hebben uitgewezen dat het grote aantal ongelukken op de kruising Laan van Rijcke vorsel—Eerste Poellaan wordt veroorzaakt door het gladde wegdek. De klinker keien van dit wegdek zijn uiterst glad. Om het aantal ongelukken drastisch te verminderen stelt het colle ge voor de Laan van Rijc kevorsel zo spoedig moge lijk over een lengte van 400 meter te asfalteren. Als ge volg van deze plotselinge uitgave zal de reconstructie van de Oranjelaan op de lange baan worden gescho ven. Deze heeft pas plaats in 1978. (Van onze correspondent) LEIDERDORP De Stichting Maatschappelijke Dienstver lening „Midden Rijnland" is de problemen verbonden aan het ontslag van de staffunctionaris Van Eerden zonder al te veel kleerscheuren te boven gekomen. Dit bleek bij de bespreking van het jaarverslag van de stichting tijdens de gisteravond in het gemeentehuis gehouden vergadering van de Commissie Maatschappelijk Welzijn. Voor de maatschap pelijke werkers die uit solidariteit ontslag hadden genomen, konden vrij spoedig geschikte opvolgers worden gevonden. Het raadscommissielid Jos Verdier (KVP) pleitte voor meer publiciteit en een goede voorlichting voor het rontge- nologisch borstonderzoek. Volgens pessimistische ver wachtingen zouden slechts 3500 van de 8500 opgeroepen hieraan deelnemen. Op 10 september wordt een aan vang met het onderzoek ge maakt, waarvoor alle man nen en vrouwen boven de 30 jaar worden opgeroepen. De commissie bracht aan het college van B W het advies uit, niet over te gaan tot het organiseren van sociaal-cul turele activiteiten voor lang durig werklozen. Dit op grond van een onderzoek door het Sociologisch Insti tuut van de Rijksuniversiteit te Leiden, waarbij is geble ken dat aan dergelijke activi teiten in Leiderdorp vrijwel geen behoefte bestaat. De onlangs afgetreden wet houder Koos Reugebrink (PCG), die thans als raads commissielid aan de beraad slagingen deelnam, zal wor den voorgesteld om zitting te nemen in het bestuur van een op te richten stichting tot exploitatie van gezondheids centra in Leiderdorp. Tussen hem en de heer Verdier ont stond een principiële discus sie over de mogelijke conse quenties van deelneming door de gemeente. Verdier: „Ga er niet inzitten als verte genwoordiger van de ge meente maar als adviseur, dan worden conflictsituaties vermeden." De heer Reuge brink zag op politieke grond-, en voorstander als hij is van nationalisatie van de gezond- heiszorg, geen problemen bij een grotere inbreng van de gemeentelijke overheid. Tot een principiële uitspraak kwam de commissie overi gens niet. Dit werd overgela- ten be stuurszaken die zich over het probleem zal bui gen. Vanuit de commissie werd door het burgerraad slid mevr. Mollee nog gewe zen op de behoefte die er bestaat aan de bouw van meer aangepaste woningen voor gehandicapten. (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP De Algemene Woningbouwver eniging Leiderdorp heeft plannen ontwikkeld voor de bouw van 140 woningen in bet bestem mingsplan Voorhof. De huren van deze flatwonin gen zullen aanzienlijk hoger liggen dan de wo ningwetwoningen die door de gemeente zelf wor den gebouwd. Ondanks de hogere huren wil de woningbouwvereniging haar plannen doorzetten, omdat, zo zegt zij, veel belangstelling bestaat voor vooral 2- en 3-kamerwoningen. De gemiddelde huurprijs van een woning zal bijna 375 gulden gaan bedragen (voor de drie- en vierka- merflats), terwijl de huur van de 2-kamerwoningen ongeveer 275 gulden gaan bedragen. Voor de veertig eengezinswongen die in de onmiddellijke omgeving van de flats door de gemeente worden gebouwd, moet een huurprijs van ongeveer 300 gulden wordep neergeteld. De Leiderdorpse woningbouwvereniging heeft al ruim 100.000 gulden uitgegeven aan voorberei dingskosten. In totaal worden 58 twee-, 55 drie en 27 vierkamerflats gebouwd. Als de overhei<U zijn goedkeuring verleent kan waarschijnlijk no| dit jaar met de bouw van deze flats begonnei worden. Het college van Leiderdorp heeft de verschillen., in huren aanvankelijk nogal zwaar opgevat ei heeft onder meer dit probleem naar voren ge 1 bracht tijdens het werkbezoek van de minister vair, volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Dea deelde mee dat in het kader van nieuwe huur en subsidiebeleid door toepassing van het waarde ringsstelsel de hoge huur te zijner tijd verdwijnt In dat geval moet de woningbouwverenigingen aln en toe besluiten een huurverhoging over te staan Het college stelt de raad tijdens zijn vergadering van aanstaande maandag voor geldelijke steun te verlenen aan dit project. Het gaat daarbij or bedrag van ongeveer 50.000 gulden per woning. Je ziét het er niet aan af: se woont. Maandag geven zij maar dit echtpaar is volgen- een receptie in Rehoboth om de week al vijftig jaar bij daar felicitaties van de Lisse- elkaar. Het is het echtpaar se bevolking in ontvangst te Van Drunen-Mulder, dat aan nemen, de Van der Veldstraat in Lis- NOORDWIJK Een beschonken chauffeur en een paar politie mannen, die hem wilden arresteren, zijn letterlijk in de olie geraakt. Bij een nachtelijke controle kreeg een politiepatrouille op de Noordwijkse Beeklaan te maken met een. weerbarstige automobi list. De man, die duidelijk te diep in het glas had gekeken, was de onredelijkheid zelf en wenste geen enkele medewerking te verlenen. Aanvankelijk wilde hij niets van de blaaspijp weten en toen hij na veel vieren en vijven tot blazen overging, nam hij opeens de benen. De patrouille en een paar ter assistentie verschenen politiemannen zetten een achtervolging in en daarbij geraakten de voortvluchtige chauffeur en twee van zijn belagers in een olieput achter garage Rijnland. Hier slaagden de agenten er in om de arrestant, een 26-jarige Katwijker zonder beroep, te overmeesteren. Aan het politiebureau gebracht, volhardde de dronken man in zijn recalci trante houding en weigerde een bloedproef. Hij werd ter ontnuchte ring in de cel gezet. ZOETERWOUDE Voor het eerst na de zomervakantie komt morgenavond de paro chievergadering bijeen in het zaaltje van de Christus Die- naarkerk. Op de agenda staat o.m. een bespreking van het rapport over de jongeren „Gaat nu allen heen in vrede" een overzicht van de stand van de parochiële financien over het le halfjaar 1976, een be spreking over een eventuele voortzetting van de bezin ningsdag van vorig jaar, en de oprichting van een werkgroep die de verzorging en het be heer op zich gaat nemen van een lektuurstand in de kerk portalen. De vergadering is openbaar, aanvang 20.15 uur. VOORSCHOTEN In aanwe zigheid van vele vrienden en collega's van de zilverfabriek Kon. van Kempen en Begeer vierde mej. W. G. P. G. van Koppen haar 40-jarig jubi leum. Gedurende deze jaren heeft zij zeer nauwgezet de loonadministratie bijgehou den. De laatste jaren werkte zij met een computer. Uit handen van directeur mr. Begeer ontving zij een door de firma gemaakte broche en gouden medaille. Mr. S. A. C. Begeer vond dat mej. Koppen in de dertig jaar gedurende welke hij haar kende niet ver anderd was. Immer even vriendelijk voor haar omge- ving, in het bijzonder voor haar invalide zuster. Verder speechten nog de heren E. van Tellingen van de hoofdadmini stratie te Zeist, M. van Re- mens, van Schaik, C. C. van Giesen en S. Boon, die haar overlaadden met blijken van waardering. WASSENAAR De wijkge- meenschap „Groot Deyle- roord" heeft de plannen ge reed voor de activiteiten in het wijkcentrum „Deylerhuis" in het komende seizoen. De ver schillende activiteiten begin nen in de week van 16 augus tus. Iedere maandagavond zal er geschaakt worden, elke dinsdagavond is er bridgen en 's woensdags om de twee we ken wordt er geklaverjast. Ie dere donderdagavond is er te kenen en schilderen. Op vrij dagavonden wordt eenmaal per maand een bingo-avond gehouden. Op zaterdagmor gen, om de twee weken is er „Hekseketel" voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Eveneens op zaterdagmorgen om de 14 da gen is er een samenkomst voor toneelliefhebbers van 14 tot 16 jaar. Woensdagmiddag om de twee weken wordt er een mu- ziekclub gehouden voor de jeugd van 6 tot 12 jaar. De toneelclub voor jongeren is iets nieuws. Er zal op eenvou- dige wijze begonnen worden met kleine oefeningen, langzamerhand kleine scenes gespeeld zullen worden. Eind september zal de wijkge- meenschap een groots wijk- feest organiseren. LEIDSCHENDAM De nieu we gecombineerde openbare kleuterbasisschool aan de Tol in Leidschendam-zuid zal naar prinses Christina wor den genoemd. Zoals bekend zullen in de school worden ondergebracht de basisschool „Prinses Marijke" en de kleu terschool „Het Kleuterhuis". Ze zijn nu nog gevestigd in de noodlokalen aan de Weide- straat en Ambachtstraat. In de toekomst zullen beide scholen worden geïntegreerd in één school van vier- tot twaalfjarigen. De prinses heeft meegedeeld geen be zwaar tegen de naamgeving te hebben. TER AAR In het parochie huis in Langeraar en in het Dorpshuis in Aardam worden vanavond om acht uur voor lichtingsavonden over baar- moederinondkanker gehouden. In de periode van 23 augustus tot en met 17 september houdt de vereniging Interkruis in Langeraar een onderzoek naar deze vrouwenziekte onder de inwoners. In de L.C. van maan dag stond abusievelijk vermeld, dat de tweede voorlichtings avond vrijdag zou worden ge houden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4