Werkloosheid weer B toegenomen in Leiden festival in Leiden RAPENBURG j DREIGEN THOUDER Stichting Folkfestival kampt met geldgebrek ON Eet smakelijk Tus OENSDAG 11 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT ïl von M (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De werkloosheid is in de maand juli in Leiden opnieuw toegeno- rie men. Het Leidse Gewestelijk Arbeids- r grenz€bureau wi"'t de aan de invloed van de vakanties. Men meent, dat het ties. Vooral in de sector bouw is dat, ■volgens het GAB, goed te merken. Ook ■het aantal werkloze schoolverlaters Sliep de afgelopen maand sterk op (25 jongens en 43 meisjes). Opvallend is 'ook het grote aantal werkloze academi ci dat bij het Leidse GAB staat inge schreven. Het aantal mannen dat werkloos was nam in juli toe met 117 tot 2554. Ook bij de vrouwen is de werkloosheid ge stegen met 66 zodat het totaal kwam op 752. De toename bij de mannen vond 'in hoofdzaak plaats in de sectoren nat bouw (22), metaal (24), kantoor/onder wijs (29), terwijl ook het aantal onge schoolde werklozen toenam met 28. Bij de vrouwen namen de sectoren kantoor- onderwijs (30) en sociaal en geneeskun dig personeel (15) het merendeel van de stijging voor hun rekening. De vraag naar arbeidskrachten nam in geringe mate toe. Bij de mannen van 538 naar 583 en bij vrouwen van 201 tot 242. Het aantal vacatures was in de voorgaande maanden steeds gedaald, zodat thans enig herstel kan worden gecontateerd. Academici Het GAB noemt het aantal werkloze academici „opvallend". In totaal be droeg dit aantal in juli 254. De toename in de laatste vier maanden bedroeg 62. Biologen (32), chemici (36), juristen (37) en sociologen (26) zijn de groepen die het sterkst worden getroffen. Het hoge aantal werkloze academici in Leiden in vergelijking met andere gemeenten is volgens het GAB te verklaren uit het feit, dat veel afgestudeerde studenten die niet afkomstig zijn uit het gewest Leiden, na het afstuderen in Leiden blijven wonen. Bouw In de bouw is behalve een aanzienlijk aanbod van arbeidskrachten ook nog vraag naar werknemers. Dit laatste vooral voor wat betreft timmerlieden (70), metselaars (36) en huisschilders (35). In de metaalsector heeft het GAB eenzelfde verschijnsel geconstateerd. Aan de ene kant arbeidskrachten voor wie geen vacatures zijn, aan de andere kant een vraag naar arbeidskrachten, die niet als werkzoekenden zijn inge schreven. De werkloosheid, verspreid over de ge meenten, die behoren tot het werkter rein van het GAB Leiden is: Alkemade 65 mannen en 14 vrouwen (in juni 55 en 13); Katwijk 239 mannen en 64 vrou wen (234 en 75); Leiden 1799 mannen en 517 vrouwen (1726 en 471); Leider dorp 99 mannen en 52 vrouwen (98 en 40); Oegstgeest 86 mannen en 28 vrou wen (81 en 23); Rijnsburg 39 mannen en 13 vrouwen (37 en 9); Valkenburg 14 mannen en 1 vrouw (9 en 2); Voor schoten 128 mannen en 33 vrouwen (110 en 29); Warmond 36 mannen en 5 vrou wen (34 en 4); Zoeterwoude 32 mannen en 14 vrouwen (36 en 14). Hl'i "■"""Verkeersmaatregelen, anders. BEWONERS NOS 22 lïïl IICA op 22.55 M een onzer verslaggevers) IDEN Bewoners van het Rapenburg willen wethouder mr. Beurbei D- Waal van Verkeer dwingen binnen veertien dagen Per rkeersmaatregelen te treffen op het Rapenburg. Indien de journaalstellers van een brief aan de wethouder .niet tijdig antwoord 1/ en gekregen, dan zal men overgaan tot.andere maatregelen". 3d GwTltlat'e^nemer van de bewoners mevr. M. Bosch-Gans van het ^^^ipenburg 87. Zij zegt in de op 4 februari '74 in een yjmpimissievergadering aan de 7 02 (*e te hebben gesteld het aan- Pep <?n6en van een ..gele streep verzoetfgs het Rapenburg tussen de middaonnensteeg en de Kolfmakers- De Hjeg" Volgens mevr. Bosch- rns heeft het, na de positieve ffJBÉlissing, een hele tijd geduurd K^Hordat de streep op de troit- 9.00 Nvfband werd geschilderd. Nu ij. 9.l0t is gebeurd, is het de bewo- (S) Ars opgevallen, dat de streep 10 6611 oni111516 plaats is aange- cbtf dat autobilisten zich er Jts van aantrekken, politie- ^ritrole niet wordt uitgevoerd en de veiligheid niet voldoende wordt gediend. Namens vele bewoners vraagt mevr. Bosch-Gans aan de Leidse verkeerswethouder om de gele streep van plaats te doen veranderen, op de plaats van de huidige streep betonnen paaltjes aan te brengen om de veiligheid van voetgangers te garanderen, eventueel een ge markeerde fietsstrook op het wegdek aan te brengen en een regeling te treffen voor parkeer- gelegenheden zodat „eindelijk eens wordt uitgegaan van het belang van de bewoners in plaats van de gebruikers van het Rapenburg", aldus de brief. „De grootste van de streek" Reusachtige zonne bloemen (Van een onzer verslaggevers) ZOETERWOUDE „Ik denk wel dat ik de grootste zonne- 'SM fcw bloemen van de hele streek i ':sfe heb", zegt C. J. van Grieken (73) als hij het over zijn meer dan I ,Ji 'v x>- twee manshoge zonnebloemen Ifia& fflif heeft. Deze zonnebloemen, die links van zijn huis aan het Wa tertje (no 46) staan vallen een voorbijganger direct op met hun respectabele lengte van omstreeks drie meter en vijfen zeventig centimeter. „Ik heb nog nooit zoiets gezien", zegt hij hoofdschuddend. „Het gekke is, dat ze alleen op die plek zo uitgeschoten zijn, op twee andere plaatsen waar ik gezaaid heb zijn ze lang niet zo hoog geworden". Van Grieken, die vroeger een bloembollenbe- drijf in Oegstgeest heeft gehad, kocht de zaadjes bij Segaar in Leiden en plantte ze in april. Het was de eerste keer dat hij dat deed, want het ging hem er vooral om de kale plek, die ont staan was na het uitdunnen van de ligusterheg, op die plaats enigszins op te vullen. Hij ge bruikte geen speciale middelen om de groei te bevorderen, of het zou dan misschien het „bloedmeel" (niet te verwarren met bloeddoping) moeten zijn, gedroogd koeiebloed, dat hij heeft gestrooid. Van Grieken verwacht dat de zonnebloe)men nog wel wat ho- Het echtpaar Van Grieken bij de uitgeschoten zonne- ger zuilen worden. „Ze staan bloemen, waarvan de bloemen nog in knop zitten. 1 4 Jw Mening Volksmuziek e ble' zeh uitspl Habjr '\oopcentruni 1 dui ingen' 't die^et U nog het geweeklaag van n, girj Heren winkeliers van de irder Barlemmerstraat toen de tram nndeii uit ging en nog meer toen de issen van het zogenaamde iteit iage Land", de bussen van doifcarse en Kroon, niet meer 'er de straat zouden komen en ogstef ca 250 meter van de Haar- l en [nmerstraat de stad in en uit ?n. Elden. Nu ging het mis want eden'% van de kopers werd op deze dandier weggezogen, er is nu de z?en enkele winkelier, die de iet^ssen nog terug zou willen Big^bben in de straat, on "Hetzelfde zou kunnen geschie- als rnet de bussen uit de rich- nigen Alphen, Zoeterwoude, Iopeijen Haag enz. Laat die toch tenl'llemaal het centrum mijden en t i'if beide richtingen over de City- rijden en alle problemen (*ïn °P6el°st- Totale promenade de Breestraat, een rustige de moeilijkheden hljan de Steenstraat zouden met •g v(iit plan ook worden ontzenuwd 'c gfo de Pieterswijk krijgt het ver- ceijeer niet in haar straten. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Stichting Leids Folkfestival organiseert zaterdag 25 en zondag 26 september een Leid Folkfestival gewijd aan volksmuziek in de ruimste zin van het woord. Het festival wordt gehouden in het gebouw van de studentenmensa „De Bak" aan de Kaiserstraat 25. ont\ et particuliere verkeer zou Jver de marktenroute de stad in Alijven komen en via de Apothe- Aersdijk, Stille Rijn, Mare en ^ityring er uitgaan, als de nieu we Turfmarktbrug er is, zou de llipatste route vergemakkelijkt tunnen worden. Vanuit het mid- 5 ien - Hoogstraat/Stadhuis - is ?e afstand maximaal 400 500 Aeter naar de Cityring of Prin- ade, wat de afstand be- het dus ook geen onover- imelijk bezwaar. Men heeft al •veel proefperiodes gehad, /aarom deze niet eens drie laanden uitgeprobeerd. ^d- C. van Noort larlemmerstraat 123 ïiden De bedoeling van het festival is, aldus de organisatoren, het mee beleven van de volksmuziek zo wel aktief als passief. Veel bekende en minder beken de artiesten uit binnen- en bui tenland zullen hun medewerk ing aan het festival verlenen. Uit Nederland komen: de elek trische folkgroep Fungus, be kend ondermeer door het lied: „Een boer ging naar de wei". De uit vijf man bestaande groep heeft zich vooral toegelegd op het vertolken van voornamelijk Nederlandse volksliederen. Laatste LP( Lief ende Leid. Astrid Nijgh, overbekende zan geres van het levenslied. Be kend van ondér meer „Ik doe wat ik doe". De akoustische folkgroep Crac- kerhasj, (scheepsbeschuit), ver tolkt voornamelijk zeemanslie deren. Oude-countrygroep Ramshackle Stringband, brengt vooral En gelse maar tegenwoordig ook Nederlandse volksmuziek. De groep OPO, vertolkt bewerk ingen van oude volksmuziek en hedendaagse volksmuziek. Zanger-gitarist Herman Erbe, niet zo bekend, schrijft en speelt Nederlandse folksongs. Uit Schotland: De Tannahill Weavers, de groep Alba( is Schotland), Ian Mackintosh en Archie Fisher. Uit Engeland: John Renbourne, Jaxqui McShee, Mike Mar an, Dve Travis, Paul Brett. Uit Ierland: een achtmans gele- genheidsgroep speciaal voor het festival bijeengekomen. Er zijn inmiddels nog onderhan delingen gaande met Martin Carthy, Derroll Adams, Sun down en Alex Campbell. Het programma is nog niet defi nitief. Inlichtingen zijn verkrijg baar bij Kees Ouwejan, le Groenesteeg 17 te Leiden, Tele foon 149210. Kaartverkoop 12,50 per dag of 20 pase partout voor twee dagen via het V.V.V., Stations plein 210 te Leiden, telefoon 146846, giro: 366245 of aan de zaal tijdens het festival. Folders voor buitenlandse jongeren LEIDEN Het Vormingscen trum Werkende Jongeren ge bruikt folders bij de werving van en de voorlichting aan buitenlanders. Deze folders zijn in de taal van de desbe treffende buitenlandse-bevol- kingsgroep gesteld. Het vor mingscentrum hoopt op deze wijze alle buitenlanders die nog partieel leerplichtig zijn zover te krijgen elke week één of twee dagen naar het cen trum te komen. Informatie is te krijgen bij het Vormings centrum Werkende Jongeren, Lammerschanspark 2 Leiden, tel. -769213. LEIDEN De speciaal voor het Tweede Leidse Folkfestival in het leven geroepen Stichting Leids Folkfestival heeft maar weinig subsidie voor het festival gekregen. „We lopen een vrij groot risico, we hebben garantie-subsidies tot ongeveer een derde van de begroting toegezegd gekregen," aldus een woordvoerder. De begro ting van het festival beloopt ongeveer 20.'000 gulden Niettemin zijn de organisatoren bereid dit risico te nemen. Ze hopen dat het festival een groot succes wordt en hebben daar wel vertrouwen in, aangezien ze een groeiende be langstelling voor Folk-music signaleren. Verder zouden ze graag willen zien dat het publiek zijn schroom overwint en ook zelf meewerkt aan het festival. Daartoe bestaat gelegenheid in de zogenaamde workshops. Plan voor ,,gasthouders" kinderopvang LEIDEN De Werkgemeen schap Kindercentra Leiden is begonnen met een gasthouder- plan. Het is de bedoeling dat hierdoor de opvang van kinde ren beter geregeld kan worden. Met name de opvang van kleu ters en basisschoolkinderen na schooltijd leverde in het verle den nog al eens problemen op De Werkgemeenschap Kinder centra, dat iedereen die tijd en mogelijkheden heeft om regel matig gastvrijheid te bieden aan één of meer kinderen, een zoge naamde gasthouder wordt. Gasthouders ontvangen voor hun gastvrijheid een vergoe ding. De werkgemeenschap zal deze ouders helpen en begelei den als dat nodig is. Voor meer informatie of aanmelding als gasthouder kan er contact wor den opgenomen met de W.K.L. telefoon -130360. LEIDEN Chinees eten was vroeger een luxe. Enige jaren geleden rukte het op en werd bijna volksvoedsel nummer een. Intussen lijkt het enthou siasme voor de Chinees wat te verflauwen. Men kan tenslot te niet telkens dezelfde bevre diging vinden in de rijst en meelspijzen uit het land van Mao en wijde omgeving. Maar de steak-huizen met hun grill gerechten zijn ook niet voor iedere portemonnee te beta len, ondanks het feit dat zij zich de laatste maanden in een ware hausse aandienen. Een mogelijke uitvlucht voor een niet te duur maar in elk geval origineel en lekker hap je eten is misschien de Turk. En dan wordt dit keer eens niet het restaurant aan de Steenstraat bedoeld, maar de echte Turk, het Turks restau rant Osmanli aan de Nieuwe Beestenmarkt 12. Eigenaresse mevrouw Yildiz- de Blaey is er in elk geval duidelijk op uit haar gasten een aangenaam alternatief te bieden voor dat alledaagse Chinees. Twaalf jaar geleden trouwde zij een Turk en sinds een jaartje drijft zij met haar man het Turkse restaurant aan de Nieuwe Beestenmarkt dat zich op dit moment na de sluiting van de concurrent aan de Jan Vossensteeg zelfs de enige met dit originele eten uit het Nabije Oosten mag noe men. In het met originele Turkse wandtapijten en lantarens ge sierde restaurant ontvangt het echtpaar Yildiz, inwoners van Nieuwe Wetering, dagelijks tussen 11.00 en 24.00 uur een toenemend aantal bezoekers. Zeker 45 gasten kunnen er tegelijk in Osmanli terecht en zij hebben dan de keuze uit een keur van Turkse gerech ten. Het is overigens niet het echte Turkse huiseten dat door de kok van Osmanli wordt bereid. Het gaat duide- lijk om het Turkse restauran teten. maar uiteindelijk kan men in Hollandse restaurants ook nergens meer de ouder wetse boerenkool met worst krijgen, dus zo vreemd is dat nu ook weer niet. Op de spijskaart die in het Turks en het Nederlands is uitgevoerd prijken acht ge rechten waarbij aan het spit geroosterd vlees de hoofdmoot Misschien overkomt het u ook wel eens: je hebt ei genlijk best zin om eens een keertje uit te gaan eten, maar je kunt geen keuze maken uit het aan bod van restaurant en bi stro's m en om Leiden. Soms omdat je niet weet wat er achter de gevel van de betreffende hore- ca-gelegenheid schuil gaat: wat kan je er eten, hoe duur is het er, wat voor publiek komt er, noem maar op. Vandaar deze rubriek: Etenswaardigheden. Verslaggevers van de Leidse Courant gaan op pad om voor u een kijkje te nemen in de verschil lende eetgelegenheden in stad en streek. Om u bij uw keuze een beetje te helpen. En mocht u toch maar liever thuis blijven, dan kan dat ook: in elke wekelijkse aflevering van „Etenswaardigheden". zal de chef-kok een van zijn keukengeheimen verklap pen. Speciaal voor de le zers van de Leidse Cou rant. Eet smakelijk... vormt, op z'n Turks de „Döner Kebabi" Alle prijzen hiervan liggen rond een tientje en be halve kalfs-, schape- of lams vlees is er ook rosbief met gehakt en niet te vergeten op z'n Turks gegrillde makreel, een tamelijk uniek gerecht voor een Hollander. Bij dat vlees krijgt men een flinke schotel sla met tomaten en uien, een portie grofkorrehge rijst en een overheerhjke Turkse saus, waar bhjkens het verhaal van mevrouw Yildiz een kilo suiker ingaat (Voor de zoetekouwers: die suiker proefje overigens niet Behalve deze vleesgerechten volgens 's lands eer ook een keur van éénpans gerechten. „Ze klappen in Turkije im mers alles in een pan", legt mevrouw Yildiz (die naast haar moeders taal ook het Turks uitstekend beheerst) uit. Elke vrijdag- en zaterdagavond ter verhoging van de feestvreugde, de schuddende, vlezige buik van Nejla Ates. Belangrijkste hiervan is onget wijfeld de bekende Musakka. De prijs hier\-an is eveneens alleszins redelijk: 9,50 gulden. In tegenstelling tot wat mis schien te verwachten valt, be staat het merendeel van de gasten van Osmanli niet uit Turken, maar uit Nederlan ders. Mevrouw Yildiz spreekt zelfs van 95 procent. Zij wijst er op dat het buitenshuis eten voor de Turken die vaak hun hele huisgezin in hun vader land achterlaten en moeten onderhouden ondanks de schappelijke prijzen toch nog vaak een luxe is. Dat neemt echter niet weg dat in Osmanli geen Turken zouden komen. Integendeel, men ziet ze regel matig binnen wippen voor een glaasje aan de bar achter in de zaak. En zeker op de vrijdagen en zaterdagen geven zij acte de présence. Dan zit het restau rant trouwens goed vol, want op die dagen treedt na een uur of negen een echte Turkse buikdanseres op. Een meiske van 20 jaar, bijna twee jaar in Nederland nu en luisterend naar de schone naam Nejla Ates. Begeleid door een orkest met Turkse instrumenten toont zij haar kunnen met haar buik. De dansen worden afgewisseld door optredens van een in Rotterdam wonen de Turkse artiest die zich tot de Vaders Abraham van Tur kije inag rekenen. Op deze avonden vervult Osmanli een duidehjk sociale functie: het bewerkstelhgt een stuk inte gratie tussen de zo vaak ver guisde Turkse werknemer en zijn Nederlandse gasten. Speciaal voor de Turken, maar uiteraard ook voor de Nederlanders houdt Osmanli eens in de vier maanden bo vendien nog een Turkse feest avond. Behalve het buikdan sen en de Turkse zanger doet men er dan nog eens een schepje bovenop door de ver tolkers van het Turkse leven slied die regelmatig door West- Duitsland en Nederland op tournee zijn, naar de Nieuwe Beestenmarkt te héden. En ook dan is Osmanli goed gevuld. „Ik heb eigenhjk nooit wat van drempelvrees bij de mensen gemerkt om hier bin nen te komen", zegt mevrouw Yildiz desgevraagd. „Ik zou me het overigens best kunnen voorstellen. Zodra een Turk wat verkeerd doet staat dat met vette letters in de kranten vermeld. Gelukkig hebben wij hier nog nooit last gehad en dat hopen we zo te houden". Musakka Mocht u. niet in de gele genheid zijn zelf eens een Turks gerecht bij Osmanli te proberen dan volgt hier voor de lezers van de Leidse Courant nog een recept voor originele Turkse Musakka (voor vier per sonen): Ingrediënten: 4 aardappelen, I pond gehakt; 1 aubergine; 4 uien;, 3 paprika's; 4 tomaten; een klein blikje tomatenpu ree; paprikapoeder, zout en slaolie. Schil de aubergine en doe wat slaolie in een koekepan. Snij de aubergine aan stukjes en laat deze in de pan gaar wor den (dat wil zeggen de auber gine moet zacht zijn). Doe in een Musakkapan (braadpan) de gesnipperde uien, de gesne den paprika, de stukken to maat en het blikje tomatenpu ree. Vermeng dit met het ge hakt en de stukjes rauwe aardappel op een laag vuur. Vervolgens gaat de gare au bergine bij dit gehaktmengsel op een lage stand ongeveer 20 minuten in de oven om te smo ren. Dit kan het beste in een braadslee of in een open pan.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3