Jeugdwerkloosheid oorzaak jvan scherp meningsverschil Judy zoekt kennismaking Hotelbrand in Parijs: elf doden Boersma wijst looneis van FNV af PYROMAAN GEPAKT IN ALPHEN A/D RUN Geen betaald voetbal in radiorubrieken 8 maal 8 was prijs Woensdag 11 augustus 1976,66e jaargang no. 20500 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND IRapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden:* Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg 'irtenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent Verkochte bruid Opera „De verkochte bruid" op Ned II om 20.30 uur. Saskia in „Jouw wereld" om 19.05 uur en André van Duin om 22.30 uur. Ned. I om 19.50 uur Jean Gabin in speelfilm „De zaak Domini- Aanhoudend zomers Droog en zonnig maar in de middag tijdelijk wat bewolking. Overwegend matige noordooste lijke wind. Max. temperaturen van 22 gr. op de Wadden tot 28 gr. plaatse lijk iii het binnenland. Benzine cent goedkoper Voor Den H33? (ANP) - De maximumprijs van benzine en sche- guperbenzine wordt morgen met een cent verlaagd. Een liter benzine mag dan maximaal 107 cent kosten en een liter iperbenzine maximaal 111,6 cent. ster Lubbers (economische zaken) heeft tot een prijsver- ;ing besloten, omdat de benzine op de zgn. vrije markt laatste tijd goedkoper is geworden. In kringen van de ie-industrie is de prijsverlaging niet erg goed gevallen. De :ijsverhogingen van de laatste tijd waren volgens de maat- ihappijen niet voldoende om de stijging van hun kosten illedig goed te maken. Run op „goedkope" koffie Den Haag De Nederlandse huisvrouw heeft gisteren massaal koffie ingekocht na het bekend worden van het bericht dat de koffie met ingang van 20 augustus 47 cent per half pond duurder wordt. Sommige levensmiddelenza- ken raakten door hun voorraad heen en moesten inkopen bij de grossiers die gisteren al de nieuwe prijs mochten berekenen. Het Tweede Kamerlid mevr. Epema-Brugman (PvdA) heeft minister Lubbers (economische zaken) inmiddels gevraagd de noodzaak aan te tonen van de drastische koffie-prijsverho- ging. PARUS (AP) Bij een brand in het zes verdiepingen tellende Hotel d'Amerique in Parijs (dichtbij de Opéra) zijn vanmorgen 11 mensen om het leven gekomen en 10 anderen gewond geraakt, van wie vier ernstig. De meeste slachtoffers zijn Noord-Afrikaanse arbeiders. „Het was een nachtmerrie", zo zei iemand die tegenover het hotel woont. „De lucht was niet in te ademen. Men moest zichzelf insluiten om niet te verbranden". Van de naar schatting 40 gasten van het hotel zijn 9 omgekomen door verstikking en 2 anderen toen zij uit het raam waren gesprongen, zo zei de politie. Onder de slachtoffers zijn een of twee toeristen, van wie één een Britse vrouw was. (Van een onzer verslaggevers) I DEN HAAG De werkloosheid is vorige maand gestegen tot 233.300 personen: 177.800 ;n en 55.500 vrouwen. Daarbij waren I volgens dé Federatie Nederlandse Vakbewe ging en het NW-jongerencontact bijna 100.000 jongeren beneden 25 jaar. Het aantal, werkloze schoolverlaters is de 20.000 al gena derd, aldus deze organisaties. Zij willen daar om van de regering speciale maatregelen voor de jongere werklozen. Het CNV werkt nog aan een nota over de jeugdwerkloosheid en zal deze volgende week aan de regering sturen. I Kort voor de vakantie waarschuwde een aan tal direkteuren van Gewestelijke Arbeidsbu reaus al voor deze stijging van de jeugdwerk loosheid. Het Verbond van Nederlandse Ondernemers liet gisteren weten, dat het hoge cijfer van de jeugdwerkloosheid eigenlijk fictief is. Volgens het VNO wacht een groot aantal jongeren dankzij de sociale voorzieningen zeker enige maanden met het zoeken naar werk. Zij nemen eerst vakantie en komen nog wat bij van de schoolexamens, aldus ook de mening van vele i arbeidsbureaus. In Zeeland doet zich het merkwaardige ver schijnsel voor, dat ondanks allerlei oproepen zich tot nu toe maar een enkele jongere om werk gemeld heeft. Ook in de bouw bijvoor beeld. Zeeland is daarom gedwongen Joegosla- ven voor grote bouwobjecten aan te trekken. Het vlees- en vleeswarenconcern De Vlees- meesters heeft verder laten weten zeker 700 arbeidskrachten vooral jongeren nodig te heb ben voor zijn vestigingen in binnen- en buiten land. Dezer dagen start het concern een grote wervingscampagne „om aan te tonen, dat er voor honderden mensen werk te vinden is".. Ondanks dit scherpe verschil van inzicht ma ken de vakbonden en jongerenorganisaties zich toch duidelijk ongerust over het stijgend aantal jeugdwerklozen. „De situatie is nij pend", aldus deze organisaties. „De regering moet daarom ter bestrijding van deze werk loosheid extra geldmiddelen uittrekken". Vol gens deze organisaties moet de regering zeker zoeken naar mogelijkheden om bij de overheid wat vlugger jongeren in dienst te nemen voor oudere werknemers. Ook moeten er maatrege len komen, die arbeidsplaatsen in de particu liere sector stimuleren. Maar volgens het Ver bond van Nederlandse Ondernemers is het beslist niet nodig, dat de gemiddelde werkloos heid van jongeren drie maanden bedraagt. \ezoek van i onzer verslaggevers) HAAG Strenge leid smaatregelen ierkten vandaag het sembezoek dat de erikaanse minister buitenlandse zaken, singer, aan Nederland Cht. Vanaf zijn aan- jist vanmorgen rond uur op Schiphol stond Singer onder strenge raking, niet alleen van ierlandse veiligheids- isen, maar ook van contingent Ameri- ,se lijfwachten. weg Schiphol-Den Haag waren politiemensen in burger en uniform geposteerd. Twee helicopters vlogen permanent boven de stoet auto's die met grote snelheid reed naar het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag. In de stoet reed Kissinger in zijn speciale limou sine, een geheel omgebouwde grote Amerikaan, gepantserd, met kogelvrij glas en voorzien van talrijke andere snufjes. De auto was gisteren naar Neder land overgevlogen. Het Binnen hof was vandaag afgegrendeld. In de omgeving van het ministe rie van buitenlandse zaken en de Amerikaanse ambassade sur veilleerden rechercheurs in bur ger. Minister Kissinger is de eerste Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, die sinds lange Henry Kissinger heeft voorafgaande aan zijn bezoek aan Den Haag een paar dagen vakantie genomen in de Franse stad Deauville. Links zijn zoon David. tijd Nederland bezocht. Wel hebben Amerikaanse vice-presi- denten Nederland aangedaan tijdens rondreizen door Europa: Johnson in 1963 en Humphrey in 1967. Minister Kissinger zou met zijn aan Pakistan, het EEG-lidmaat- ambtgenoot Van der Stoel in het schap van Griekenland, de ont- bijzonder overleg plegen over wikkelingen in Zuid Afrika en de Oost-West betrekkingen, de het Midden Oosten, en de wijze op handen zijnde levering van waarop het Lockheedschandaal een kernreactor door Frankrijk moet worden afgewikkeld. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u naam: adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite JUDY naar: naam: adres: woonplaats: (Van onze radio- en tv-redactie) Geen van de radio-sportrubrieken besteedt van vandaag af nog één woord aan het betaald voetbal. Goal (KRO), Sportrevue (AVRO), Aktua Sportcafé (TROS), Sportshow (NCRV), Tussen start en finish (VARA) en Langs de Lijn (NOS) hebben dit onderling afgesproken tijdens een vergadering van de subcommis sie sport van de werkgroep actualiteiten van de NOS-radio. Hierin zijn alle omroepen vertegenwoordigd. Na het besluit van de KNVB om geen radio-verslaggevers bij het betaald voetbal toe te laten, besloten de sportrubrieken consequent te zijn en niet langer interviews uit te zenden met woordvoerders uit het betaalde voetbal; ook worden geen voor- en nabeschouwin gen uitgezonden. Het contract tussen KNVB en de NOS liep afgelopen maandag af; over reportageflitsen van voetbalwedstrijden werd geen ak koord bereikt, omdat de KNVB radio en tv wilde scheiden en de NOS vasthield aan een contract voor de hele omroep. Al eerder weigerde de NOS-tv voetbalflitsen uit te zenden. Thans hebben de omroepen besloten geen voet meer op de velden van het betaalde voetbal te zetten, zolang geen overeenstemming met de KNVB is bereikt. „Je kunt de mensen niet lekker maken met interviews en voorbeschouwingen, als je zondags geen radio-versla gen kan uitzenden," aldus de NOS. „We wachten af tot een oplossing is gevonden." West Duitsland Oud-bonds kanselier Kurt Georg Kiesinger van West Duitsland en vijf van zijn familieleden hebben giste ren verwondingen opgelopen toen de auto waarin zij reden in Zuid Duitsland van de Auto bahn raakte met de 72-jarige Kiesinger aan het stuur. Kiesin ger, zijn vrouw, dochter en drie kleinkinderen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen met verwondingen breuken, kneuzingen, snijwonden en Wervelstorm Het noordelijke deel van Taiwan is gisteren ge troffen door een wervelstorm waarm windstoten voorkwamen van 185 km per uur. Vier perso nen kwamen om het leven en acht worden vermist. Ongeveer duizend woningen werden ver nield, terwijl drie in de haven liggende vissersboten zonken. Eerder was de wervelstorm dié de codenaam Billie draagt, Ja pan gepasseerd waarbij aan de kust 41 mensen de dood vonden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Boersma (sociale zaken) staat voorhands afwijzend tegenover de voorwaardelijke looneis van de Federatie Nederlandse Vakbeweging, inhoudende een duurtetoeslag van 40 gulden per maand, als en zodra de kosten van levensonderhoud 2 procent uitstijgen boven het niveau van april. „Bij mij wil zo'n automatisme er niet in", zo was zijn eerste reactie. „En eventuele maatregelen alleen via de loonpolitiek zijn niet verantwoord". De minister vond het begrijpelijk dat de vakbeweging reageert op de recente prijsstijgingen. Hij toonde zich dan ook bereid op zeer korte termijn met de vakbeweging over het prijsverloop te spreken, maar er moet eerst wel wat duidelijker zicht zijn op die prijsontwik keling. Hoe het kabinet eventueel zal reageren op voortdurende sterke prijsstijgingen, is nog niet vastgesteld. Maar compensaties kunnen volgens de minister niet uitsluitend in de loonsfeer liggen. „Ook andere sferen zullen bijdragen moeten leveren", aldus drs. Boersma, die met name aan een sterkere prijsbeheer sing dacht. Er zal breed kabinetsberaad over nodig zijn. Ook voorzitter mr. C. van Veen van het Verbond van Nederlandse Ondernemers heeft geen behoefte aan een prijsgesprek op korte termijn, temeer niet omdat de prijsontwikkeling nog onoverzichte lijk is. Beter is het volgens hem té wachten tot het najaar, oktober bijvoorbeeld, als er volgens toezegging van de regering toch een gesprek zal zijn over de loonvorming in 1977, en over een eventuele na-afrekening over 1976. Het VNO blijft bij zijn mening, dat de BTW-verhoging uitgesteld moet worden vanwege het effect ervan op de prijzen. „Doorgaan van de verhoging zou de prijsproblematieke op een dwaze manier versterken", hldus de heer Van Veen, die er zich over verheugde dat nu ook de FNV uitstel voorstaat. De uitgebrande resten van de boerderij aan het Rietveldse Pad (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN A/D RUN De Alphense politie heeft vannacht een 40-jarige inwoner van die gemeente aangehouden. De man heeft bekend vier hooiber gen van boerderijen aan het Rietveldse Pad tus sen Alphen en Hazerswoude in brand te hebben gestoken. De pyromaan sloeg vannacht tweemaal toe. Aan de Alphense zijde van het Rietveldse Pad wisten de brandweerkorpsen van Alphen, Hazerswoude rechercheurs de omgeving afzochten ontdekte men de man, die zich op de fiets verwijderde van een boerderij op enige afstand van de eerste brand. Bij zijn aanhouding, bekende hij vlot. Tegelijker tijd ontdekten de rechercheurs, dat ook de hooi berg van de boerderij waar de man vandaan kwam, brandde. Hier kon men de schade niet beperkt houden. Het vuur sloeg over naar het woonhuis en de stallen die werden verwoest De schade loopt in de tonnen. (7Se verder naeina 5) Glendale, Californië (AFP) Na de geboorte, op de achtste dag van de achtste maand, van zijn achtste kleinzoon, die acht pond en acht ons woog, besloot de Californische brandweer man Stan Gilbert uit Glendale een gokje te wagen. Hij zette acht dollar op paard nr. acht in de achtste koers. Het paard, „Today ana tomorrow" leverde hem 80 dollar en 80 dollarcent op, waarvan hij ca deautjes kocht voor zijn familie. Zweeds koningspaar in oktober naar Nederland STOCKHOLM Koningin Syl via van Zweden, tot haar recen te huwelijk met Koning Karei XVI Gustaaf, de 32-jarige West- duitse mejuffrouw Sylvia Som- merlath, heeft op een ontmoe ting voor de plaatselijke pers op het eiland Oeland in de Oostzee waar zich het kasteel Solliden bevindt, gezegd dat ze geen moeite heeft met zich aan te passen. We zijn ons aan het voorberei den op ons bezoek aan Neder land, zei ze. Dit bezoek vindt van 25 tot 28 oktober plaats. Ik weet zeker dat alles goed zal gaan. Aan de 30-jarige koning Karei Gustaaf werd gevraagd hoe hem de huwelijkse staat beviel, mede in het licht van het opge wekte vrijgezellenbestaan dat hij voordien geleid had. Elke nieuwe dag is voor mij als een feest, antwoordde hij. DDR laat Westduitser vrij BONN Oost-Duitsland zal de Westduitser Willi Bubbers, die afgelopen maand door Oost- duitse grenswachten werd neer geschoten en meegenomen toen hij in de buurt van Ratzeburg Oostduits grondgebied betrad, vrijlaten. Vechtpartij door zakje brood LEIDEN Een 25-jarige Leide- naar is gistermiddag op het Stationsplein voluit in het ge zicht geslagen door een 21-jari- ge automobilist Het incident ontstond toen een automobilist die wilde wegrijden een zakje brood uit de auto wierp. Het slachtoffer gooide ht zakje in de auto terug. Hierop stapte de bestuurder uit en diende de vuistslag toe. Het slachtoffer liep een scheurtje in de lip en een gescheurde neus op. De handtastelijke automobilist werd door de politie geverbali- '-«roin mishandeling.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1