Haagse Duinwaterleiding wil oude watertoren kopen Prijzen bloembollen rijzen de pan uit NACHTELIJKE ACTIE POUTIE NOORDWIJK Rector Vreeburg bedevaart gehuldigd j Duinrell klaagt over tariefsverhogingen ZOETERWOCDE Het vijf uur durende sportfeest van de K.P.J. in de Loethe was giste ren uitermate geslaagd. Met voorzitter Jan Beukeboom achter de microfoon verliep de organisatie op rolletjes. De uit slagen melden de volgende winnaars (Anja van Velsen, Jan Mooijman (ton rollen); Ly- dia van Leeuwen, Theo van Leeuwen, Nel Versteegen, Theo Mooijman (touwtrekken), Gonny Heemskerk, Perry Blom (hoogspringen); Aad Mooijman, Bernadet v.d. Meer (hardlopen); John Kraan (mo tor trial), Wils v.d. Lubbe (fiets trial). LEIDERDORP Een sponta ne inzamelingsactie tijdens de „Haarlem-Jam borette'heeft dit weekeinde ruim 800 gulden opgebracht voor de Leider- dorpse padvindersgroep De outkampgroep. De Houtkamp- groep bestaat uit gehandicapte padvinders. De B- en E-ver- kenners van de Leiderdorpse groep namen deel aan de bij eenkomst in Haarlem. Met het geldbedrag zal de groep bed den en matrassen aanschaf fen. Het bedrag werd dit weekeinde overhandigd aan hopman Van der Steen. Hij noemde „het een prachtige in leiding van het naderende 25- jarig bestaan van de Hout- kampgroep". RIJNSBURG De Ameri kaanse organiste Wilma Jen sen geeft donderdag 12 augus tus om kwart over acht 's avonds een orgelconcert in de Gereformeerde Immanuel- kerk. Het programma dat deze artieste ten gehore brengt, be staat ondermeer uit de werken van Clerambault en Zipali. Het concert is georganiseerd door de Dutch Immigrant So ciety. Deze christelijke emi granten-vereniging wil de geestelijke en culturele ban den tussen Amerika en Neder land bevorderen. LEIDSCHENDAM Na een zomersluiting van acht weken om de inrichting wat op te knappen opent het jongeren centrum „Sater" aan de Ko ningin Juliana weg zaterdag avond om 8 uur met een optre den van de Amsterdamse for matie „The Music Garden". De formatie brengt zo'n 15 tot 20 swingende rocksongs ten ge hore. De entree is 3 gulden 50. Zondagmiddag is er weer dis co en 's avonds 'n film met een nog onbekende titel. De toe gangsprijs is 3 gulden. PAGINA 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 10 AUGUSTUS 197^ VOORSCHOTEN De voorgenomen sloop van de Voorschotense watertoren is op losse schroeven komen te staan. Te elfder ure liet de Haagse Duinwa terleiding weten interesse te hebben voor de „Puist van Voorschoten". Voorschoten heeft een tweetal aanslui tingen op de intercommunale hoofd-: transportleiding 's-Gravenhage-Leiden en een enkele keer kan het voorkomen dat de waterdruk plotseling hoger wordt De HDL wil de watertoren daarom handhaven als een soort veilig heidsklep. Over deze verkoop aan de HDL zal de raad binnenkort beslissen. De commis sie voor de financiën staat er niet afwij zend tegenover. Over de ontheffing van het waterwingebied, gelegen ten westen van de spoorlijn aan beide zijden van de Papelaan, waren de meningen ver deeld. Voorzitter N. Oosterbaan zag geen redenen om het waterwingebied nog langer te handhaven. Ir. T. Potma (PPV) wil daarmee echter wachten tot er iets concreters bekend is over de bestemming van het gebied. Het ligt in de bedoeling om er de industrie te gaan onderbrengen. Drs. M. Meershoek (CDA) pleitte voor een aanpassing van de hinderwet om vat te kunnen blijven houden op die toekomstige industrie. Een geanimeerde discussie ontwikkelde zich toen de plaatsing van enige platte gronden ter sprake kwam. Er zouden er een vijtal geplaatst moeten worden. De kosten bedragen daarvoor: 35.000, indien de borden zonder reklame wor-' den uitgevoerd en met reklame 10.000. Veel verwarring bestond er over het voorstel. Ir. v. Dalen (WD) vond het maar het beste om bij de invalswegen borden te plaatsen waarop de platte- gi onden te vinden zouden zijn. De com missie zal er later nog eens over praten. Het probleem van de gevaarlijke spoor wegovergang in Noord-Hofland kon de wereld uit worden geholpen. De com missie gaf goedkeuring aan het uittrek ken van 41.000 voor het plaatsen van een rolhek met voeldrempels voor voer tuigen en een door kinderen niet te openen voetgangershek. Mr. Koetser (WD) dacht dat dit eigenlijk ook een zaak was voor Leiden, daar de moeilijk heden zijn ontstaan bij de grondver- koop van de Rijndijk aan Leiden. Voor heen had de boerderij van Van der Hulst n.1. een uitweg op de Vinkweg. Verder kon de commissie (die ook de middenstandsbelangen behandeld) ak koord gaan met naamsveranderingen in het centrum, waardoor de huidige ver warringen zullen verdwijnen. De watertoren aan de Papelaan Ereprijs voor Voorhoutse zangeres op songfestival in Ostende VOORHOUT - Het songfesti val in Ostende is voor Coby van der Berg (22) uit Voorhout succesvol verlopen ondanks het feit dat zij geen eerste, tweede of derde prijs in de wacht sleepte. De zingende Voorhout- se, moeder van twee kinderen, kreeg de ereprijs van de pers omdat zij de origineelste liedjes bracht Coby van der Berg vertegen woordigde met herenkapper Pe ter Cyon uit Amersfoort Neder land op het songfestival. Behal ve Nederland namen aan het songfestival, Engeland, België en Frankrijk deeL „Het was een geweldige ervaring", aldus Co by, uitpuffend in haar woning in de Voorhoutse Margriet- straat „Het is heerlijk voor een Coby van der Berg met Peter Cyon, die voor ons land de derde prijs in de wacht sleepte. zo groot publiek te kunnen op- haar door Carlo van der Vegt treaen". geschreven. „Vooral het instude- De bijdrage van Voorhoutse Co- ren van de nieuwe liedjes was by aan het songfestival bestond een hele klus. Ik had namelijk uit één Frans, drie Engelse, maar een week de tijd. Het twee Nederlandse liedjes Drie heeft me heel wat energie ge- songs, de twee Nederlandse en kost om het voor elkaar te krij- één Engelse waren speciaal voor gen". Morgenmiddag is Coby van der Berg te horen op de radiozender Hilversum I in het programma „Close up" van Conny van de Bosch. Een deel van het song festival in Ostende zal dan wor den uitgezonden. Raad Lisse vergadert LISSE De Lisser gemeente raad houdt woensdag 11 augus tus haar vergadering om acht uur in het gemeentehuis van Lisse. De agenda voor deze ver gadering vermeldt onder ande re: instelling gemeenschappelij ke schoolraad voor het open-, baar onderwijs, vaststelling ver goeding kosten vakonderwijs voor het bijzonder gewoon lager onderwijs over het jaar 1975, benoeming commissarissen H. L. S., rekonstruktie gedeelte Laan van Rijckevorsel en de verdaging van de vaststelling van de 2e herziening bestem mingsplan Centrum. WASSENAAR Direkteur H. R. J. Graaf van Zuylen van Nijevelt van recreatiecentrum en camping Duinrell klaagt in „Duinrell-post" over „waanzin nige verhogingen" van de elek triciteitstarieven, en roept daarom de kampeerders en be woners van caravans op vaste standplaatsen op de grootst mo gelijke zuinigheid te betrach ten. De kosten van elektriciteit zijn in vergelijking met 12 maanden geleden met 42 procent geste gen, aldus de Duinrell-direkteur. Bovendien is het verbruik op de camping ook gestegen: van 63.620 kWh in juni 1975 tot 78.720 kWh in juni dit jaar. De' totale rekening, die Duinrell te betalen heeft voor gas, water, elektriciteit en reinigingsrechten en rioolrechten beliep in juni 1975: 24.509,- en in juni dit jaar 40.464,-. Ook het water verbruik is in juni veel hoger geweest dan vorig jaar: 7.272 m3 in 1975 en 11.579 m3 dit jaar. De waterprijs, inclusief het rioolrecht, bedraagt 1,66 per m3. En dat alles exclusief BTW. Vandaar het verzoek van de campingdirektie om zowel met water als met elektriciteit de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten. Controle op geparkeerde auto's NOORDWIJK Om diefstallen uit geparkeer de auto's te voorkomen hield de Noordwijkse politie en het reservepolitiekorps een crime- prevention-operatie in het noordelijk deel van Noord wijk aan Zee en de omgeving van de Quarles van Uffordstraat. Bij deze nachtelijke aktie werden in totaal 1276 op straat gepar keerde wagens gecontroleerd, waarvan er niet minder dan 62 onafgesloten werden aangetrof fen. In elf auto's vond de politie diverse waardevolle goederen, zoals autopapieren, koffers, giro-che ques, fotomateriaal, kleding, en zelfs een partij van twaalfhonderd zeemlappen ter waar de van ongeveer 10.000 gulden. De spullen werden door de politiepatrouilles in bewaring genomen en konden de volgende morgen door de eigenaars worden afgehaald. Loterij actie Adest Musica verloopt matig SASSENHEIM De jubileum loterij ten behove van de aan schaf van nieuwe uniformen voor de muziekvereniging Adest Musica uit Sassenheim verloopt niet geheel naar wens. Van de 10.000 vervaardigde lo ten zijn er nog ruim 3500 niet verkocht. Notaris Noordraven verricht maandag 16 augustus de trek king van de jubileumloterij. Voorafgaande aan de treking wordt nog een loterij-actie ge houden in het centrum van Sas senheim. De „stand" van de fi nanciële thermoter aan de Oude Haven in Sassenheim heeft in middels de 7000 gulden over schreden. Het bestuur van de muziekvereniging hoopt, dat na de beëindiging van de acties het peil boven de tien mille is aan geland. Dat een dergelijke aktie niet overbodig is, blijkt wel uit het feit. dat elders in het dorp uit een geparkeerde auto een camera van 1600 gulden werd gestolen. Niet door iedereen werd de politionele zorg in dank aanvaard. Een Duitse gast, in wiens onaf gesloten Mercedes de politie een hele partij goederen aantrof, toonde zich zozeer verbolgen over het feit, dat hij door de agenten in z'n nachtrust werd verstoord, dat hij meteen op stapte. Er deugde niets van Noordwijk. In zijn haast om te vertrekken liet de gast z'n petje in bed achter... De politie doet nogmaals een beroep op de automobilisten hun op straat geparkeerde wa gens af te sluiten en daarin geen voorwerpen van waarde achter te laten. Bromfietsdi i rvei ven aangehoude: NOORDWIJK Een survc* rende motoragent trof op, Beeklaan twee jeugdige Lej naars aan, die zonder helm op een bromfiets rondtoer^ De knapen, respectievelijk i en 12 jaar oud, bekenden brommers in hun woonstad hebben ontvreemd. Zij wer» voor verder onderzoek aan] Leidse politie overgegeven. Een groep Amsterdamse jon ren blijkt te azen op de bro fietsen van Duitse gasten, die de campings in het Langev vakantie houden. Zij plegen grote brutaliteit op te treden wagen zich zelfs op de terreii waar de bromfietsen staan stald. Voor enkele Duitse jongelui een van de kampeerterrein was dit aanleiding om bij] gestalde brommers te gaan pi ten. Reeds in de eerste nal boekten zij succes. Een drie} Amsterdammers in de leef] van 19 tot 15 jaar werden dq hen op het stelen van bromf» sen betrapt. De dieven sloeg J op de vlucht, maar konden w« den achterhaald en aan de pij tie overgegeven. Ook in omliggende gemeent blijken leden van de hoofdsted lijke bende toe te slaan en vo den reeds arrestaties plaats. De campingbeheerders wordi verzocht bijzondere waakzaai heid te betrachten bij de stalli gen van bromfietsen. i De hel Viskampioent schap van bollenstreek HILLEGOM - H.S.V. i v Vroegste Wint" uit Hillegt v houdt zaterdag 14 august haar traditionele bovenmaat v witviswedstrijd met als inzet) o kampioenschap' van de bolli n streek. De wedstrijd, die i h acht uur begint en om tien u n zal eindigen, wordt gehouden, v de Ringvaart vanaf Hillegt t richting Bennebroek. Als aast r voer is „verse de vase" (mt a genlarve) verboden. Inschrijvij t voor de wedstrijd kost 5 guldj v per persoon. Kaarten kunnl r telefonisch worden besteld A. P. van de Berg, tel. 21226 en B. Walters, tel. 21658. Van links naar rechts mgr. Hendriksen, hulpbisschop van Utrecht, rector Vreebi) V en deken Schulze-Stade bekijken de gravure van Kevelaer. 'a De bloembollenexporteurs lig gen 's nachts onrustig in hun sponde te woelen en dat is geen wonder! De prijzen van de tul pen zijn opgelopen tot ongeken de hoogten, de narcissen zijn ook al „bloed"-duur en de note ringen van de irissen zijn hele maal de pan uitgerezen. Voor dikke tienen van de blauwe Ideal wordt nu al 0,17 per stuk betaald. Er is ongetwijfeld niet één exporteur die in staat is deze prijs in het buitenland te nriken. De „hausse" die de exporteurs slapeloze nachten bezorgt, levert de kwekers een allervriendelijkst inkomen op. Aangelokt door de hoge prijzen zijn velen nu bereid ook hun tienen en in sommige gevallen zelfs hun negens te verkopen. Het is eigenlijk ook niet verant woord om tienen op te planten als men er zulke hoge prijzen voor geboden krijgt. Tienen van een alledaagse tulp als Cassini gaan van de hand voor 9,- per 100. Mag ik zo zei een kweker, tienen van negen cent per stuk in de grond gaan stoppen? Wat moet ik dan volgend jaar voor mijn twaalven gaan maken? He neem het risico niet en verkoop ze nu. Binnen is binnen". Zoals hij redeneert, zo praten er velen. Dat zal gevolgen hebben voor het areaal. Vorig jaar toen er ook een matig gewas werd gerooid en de kleine maten eveneens duur waren, resulteer de een en ander in een krimp van de oppervlakte tulpen met maar liefst 600 hectaren. De kans is groot dat er nu dus weer miljoenen tienen verkocht worden aan de broeiers. De tie nen van nu zijn de twaalven van straks. Een kans op uitbreiding van het areaal zit er voor vol gend jaar dan ook nauwelijks in. Misschien alleen van de Dar- winhybriden die veel plantgoed geven, maar van de andere cul- tivars met een aan zekerheid De voorzitter van de Haagse bedevaart overh i digde hem een ets van de Petruskerk in Leic s en van de stad Kevelaer ontving de rector gravure van het Mariabeeld van Kevelaer. Van r pelgrims kreeg de rector een enveloppe met houd, van de hotelhouders in Kevelaer een haJ geborduurde stola en van deken Schulze-St< van Kevelaer een gravure. Verder werd tijdens de bedevaart mevrouw j Haverkamp uit Den Haag voor haar vele aktivi ten voor de bedevaart onderscheiden met de veren medaille van de stad Kevelaer. De hi Watereus, eveneens uit Den Haag, ontving v< zijn inzet een gravure van Kevelaer. Bijna driehonderd pelgrims uit de Haagse agglo meratie, Leiden en het Westland zijn terugge keerd van een driedaagse bedevaart naar het Westduitse Maria-oord Kevelaer. De bedevaart, die voor de 82e keer werd gehouden, had dit jaar als algemene intentie „De vermeerdering van het aantal priesterroepingen". Tijdens de bedevaart werd ook aandacht geschon ken aan het.25-jarig priesterfeest van rector Vree burg, die bovendien het feit herdacht dat hij 12 1/2 jaar geestelijk adviseur van de bedevaart is. Rector Vreeburg, die op 22 augustus in Leiden door de deken wordt geinstalleerd als pastoor van de Petruskerk, ontving verschillende geschenken. krijgt als men weet dat de ver kopen van de bollen in het bui tenland voor een groot deel af hangen van de prijzen die de broeiers voor hun produkten maken. En daar kan vandaag niemand ook maar één zinnig woord over zeggen. De mannen die onlangs het struktuuronderzoek hebben af gesloten, zullen ongetwijfeld blij zijn dat de kwekers het getij méé hebben. Men vreest echter niet ten onrechte dat men er nu geen fluit voor zal voelen om te gaan zoeken naar samenwerk ingsvormen. Zodra de kwekerij een veer van de lippen kan bla zen, leven velen in de veronder stelling dat een nieuwe versie van de gouden eeuw aanstaande is. De echt toch wel doffe ellen de van de jaren 1970-1974 is al weer glad vergeten. Voor 1977 krijgen de tulpenkwe kers de wind dus mee, maar als men niet komt tot een zekere beheersing van het areaal, dan zijn twee jaren met een beste oogst voldoende om de periode van de overproduktie weer in te luiden. Dan krijgt men de pop pen weer aan het dansen. Maar dan is het zeker 1978 en wie dan leeft, dan weer zorgt, zo wordt er nog al eens geredeneerd. Een mentaliteit waar geen tien struktuuronderzoeken ook maar iets aan kunnen veranderen. grenzende waarschijnlijkheid niet Een groei van de opper vlakte is trouwens helemaal niet noodzakelijk. Bij een normaal gewas, zijn er tulpen genoeg. De ontwikkelingen van de laat ste maand op de tulpenmarkt geven de kwekers ook voor 1977 al volop wind in de zeilen. De voorverkopen de handel in bollen die in de zomer van 1977 worden gerooid is gestart en de handel is bereid optimisti-., sche prijzen te besteden. Daar kan men uit afleiden dat men wel degelijk kans ziet in het- buitenland hoge prijzen te ma ken. Ook al heeft men altijd het tegendeel beweerd. Niet ont kend kan worden dat het geheel wel een erg speculatief karakter Goede tijden voor de bollenkwekers

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4