Forse stijging koffii wekt grote wrevel F alstublieft, Opnieuw doden in Zuid-Afrika B.B. „BELLE" RAAST OVER NEW YORK Kans opLeids bezoek Heroes Veilingprijzen enkele groenten in prijs gedaald Chinezen overvallen gokhuis VAKBONDEN MENEN: Nieuwe leiding bij Vredestein noodzakelijk üeidóe (3owta/nt Dinsdag 10 augustus 1976, 66e jaargang no. 20499 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TRapen rtentie: ipenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden:* Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg rtenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent Komische tv-serie Hogan's Her oes (1) op Ned. II om 19.30 uur. Om 19.05 uur Peter Orloff bij Eddy Becker, om 20.25 uur in grijpen van Sutherland en om 21.15 uur Licht klassiek. Ned. I om 19.55 uur Biggekerke in „Dorpsstraat" en om 20.40 uur Pepper. Hier en nu gaat op Ned. II om 22.10 uur over een nieuwe vorm van drugbestrijding. Zomers Droog en zonnig, maar in de middag tijdelijk wat meer be wolking. Meest matige noorcf- oostelijke wind (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De consumentenbonden zijn duidelijk r geschrokken van de aangekondigde prijsverhoging van J koffie met 47 cent per half pond. Deze prijsverhoging, die op 20 augustus ingaat, zal opnieuw een opwaartse h druk uitoefenen op het prijsindex-cijfer, menen zij, met i alle gevolgen vandien voor de consument de koffiebranders kunnen aantonen, dat de prijsverho ging „redelijk en billijk is". Het Konsumenten Kontakt vindt dit „volstrekt onbegrijpelijk" Volgens deze consu mentenorganisatie heeft het ministerie van Economische Zaken totaal geen rekening gehouden met de daling van 13 procent van de koffieprijs op de wereldmarkt sinds eind juni. Dit kwam toen tot uiting op de Londense termijnmarkt. De Consumentenbond vraagt zich af, of het ministerie voldoende gecontroleerd heeft, of de forse prijsstijging wel gerechtvaardigd is. „Wij hopen, dat het mïriisferie even snel reageert, als er sprake kan zijn van een prijsdaling", aldus deze bond, die meent, dat er wel bijzonder zware redenen moeten zijn om een dergelijke prijsverhoging als die van maar liefst 47 cent per half pond, door te voeren. Uit de berekeningen blijkt, dat de koffie sinds 19 januari van dit jaar met maar liefst 1,21 per half pond omhoog gegaan is, wanneer op 20 augustus de jongste verhoging ingaat. Den Haag (ANP De veilingprijzen van enige belangrijke groenten zijn gisteren niet onaanzienlijk gedaald, maar bonen werden nog duurder. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen vergeleek de prijzen welke die dag bij een grote groep veilingen gemiddeld gemaakt waren met de gemiddelde prijzen van vrijdag jongstleden bij diezelfde groep. Andijvie bleek met 41 cent te zijn gezakt, van 2.47 tot 2,06 per kilo. Tomaten werden 29 cent per kilo goedkoper en gingen van 1,43 naar 1,14. De veilingprijs van een krop sla zakte met 16 cent, van 81 tot 65 cent. De prijs van een bloemkool verminderde met 7 cent tot 2,18, die van een komkommer met 2 cent tot 56 cent. De schaars blijvende prinsessebonen stegen met 30 cent, van 3,45 tot 3,75, snijbonen van 4,10 tot 4,25 per kilo. De in vergelijking met andere groenten nogal bescheiden prijs van de waspeen ging met 12 cent omhoog, van 56 tot 68 cent per kilo. Ifan onze parlementaire redaktie) AMSTERDAM Zodra de kosten van levenson derhoud ten opzichte van die van half april met neer dan 2 procent blijken te zijn gestegen, zal |e Federatie Nederlandse Vakbeweging (NVV 1 NKV) voor alle werknemers een loonsverho ging van 40,- per maand verlangen. Ipeze extra bijslag zal dan een voorschot zijn 8p de loonstijging van 1 januari 1977 als de nans geldende loonmaatregel is uitgewerkt. [j?)e FNV zal geen nadere eisen stellen op grond van incidente- gevallen van (sterke) prijsstijgingen, zoals thans bij groen en, fruit en koffie het geval is. De officiële prijsindexcijfers het Centraal Bureau voor de Statistiek zullen bepalend |jn. De FNV vindt ook, dat de verhoging van de BTW een wartaal moet worden uitgesteld. pe voorwaardelijke nadere looneis van de FNV is geen ïchtstreeks antwoord op de huidige golf van- prijsstijgingen. vooral ingegeven door de bereidheid van de regering lot nader overleg over prijscompensatie in het najaar als 3e prijsontwikkeling daartoe aanleiding zou geven. Bij het uitspreken van die bereidheid werd niet aangegeven op welk moment er aanleiding zou zijn voor een dergelijk overleg, k de Daarom heeft de FNV zelf de puntjes op de i gezet. De Ié vanprijsgolf heeft het innemen van een standpunt wel versneld. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. JOHANNESBURG (UPI/AP) Ernstige ongeregeldheden die gisteren in drie voorste den van Johannesburg uitbra ken hebben aan drie zwarte Afrikanen het leven gekost. Een samengestroomde menig te, die trachtte een bestuurs gebouw in Randfontein in brand te steken werd door politie verspreid. Daarbij viel één dode. In het woongebied Alexandra, ten noorden van Johannesburg, werden twee zwarten doodgeschoten. Daar trokken grote groepen jonge ren rond, staken een middel bare school in brand en gooi den stenen naar volwassenen die naar hun werk gingen. In Mafeking, de hoofdstad van het zwarte thuisland Boptoethatswana, 350 kilometer ten westen van Johan nesburg, werden de parlementsgebou wen aangevallen. Ook vanmorgen was het in de meeste Afrikaanse voorsteden onrustig. Een politieman zei: „Wij weten niet wat er van minuut tot minuut kan gebeuren". De Zuidafrikaanse premier, John Vor- ster, heeft in een gisteren in Johannes burg gepubliceerd vraaggesprek ge zegd dat zijn regering weigert zich. door de jongste uitbarsting van regeldheden tot een paniek actie laten brengen. In het interview, i bliceerd in het tijdschrift To the p zei de premier dat zijn regering opge wassen is tegen de situatie en dat zij geen instorting van recht en orde kan toestaan. Vorster zei ook dat hij de buitenlandse en binnenlandse druk op de blanke minderheidsregering van Zuid-Afrika niet als kritiek of zelfs ^en barr'cade van autowrakken en benzineblikken laat weinig te raden over de gemoedsrust in de voorsteden van Johannesburg: „Als ernstig beschouwt. ie vrede wil, bereid dan de oorlog voor", zo luidt de klassieke leus op het bord. Tegen het grauw In Duitsland wordt de strijd aangebonden tegen het grau we beton. Mu ren vragen om versiering, zegt een groep kunstenaars in Bremen, die dit nieuwe huis in een vrolijk ou derwets kleurtje zetten. Het re sultaat trekt veel aandacht. AMSTERDAM (ANP) - Vijf nog onbekende mannen hebben gistermorgen vroeg een overval gepleegd op een illegaal gokhuis in de Amsterdamse binnenstad. Bij de overval werd niemand gewond. Volgens de politie wa ren de overvallers Chinezen. De overvallers, die nylon kou sen over het gezicht droegen, dwongen met drie automatische vuurwapens de twee Hollandse portiers en de vijf Chinese be zoekers van het gokhuis op de grond te gaan liggen, waarna zij hen met ijzerdraad aan handen en voeten bonden. De overvallers namen hun slachtoffers al hun kostbaarhe den af, en zochten het gokhuis nauwkeurig af op geld. Nadat zij de telefoonleidingen hadden doorgesneden, verdwenen de overvallers. Massale aandrang compensatie brandpiket DEN HAAG (ANP) - De VVDM heeft gisterochtend op het ministerie van defensie in Den Haag ruim drieduizend handtekeningen aangeboden, die kracht bij moeten zetten aan de eis voor compensatie in vrije tijd voor brandpiket- diensten. De handtekeningen werden in ontvangst genomen door mr. Ch. L. M. Schaepman, de loco secretaris-generaal van het mi nisterie. De soldatenvakbond wil dat on geveer 5000 militairen, die de afgelopen maanden tijdens de weekeinden op de kazernes moesten blijven vanwege het ge vaar voor bos- en heidebranden, daarvoor vrije tijd terugkrijgen. De soldaten hebben ter compen satie al een extra uitbetaling v'an tien gulden gekregen. DEN HAAG (ANP) De vakbonden zijn van oordeel dat het in ernstige nood verkerende Vre- destein-concern in eerste instantie zo snel moge lijk een nieuwe topleiding nodig heeft, omdat de huidige leiding heeft gefaald. Pas daarna kan verder worden gepraat over de belangrijkste pro blemen, de inkrimping van drie naar twee bedrij ven en als mogelijk gevolg daarvan de sluiting van Vredestein-Loosduinen. „Wanneer nu al de voorgestelde reorganisatie doorgaat, is de kans op mislukking uitermate groot en draagt het karakter van een noodsprong," aldus een woordvoerder van de industriebonden NW en NKV na afloop van een gesprek op het ministerie. Van de zijde van het ministerie werd, meegedeeld dat men het er over eens is dat zo snel mogelijk een oplossing moet worden gezocht om eind deze maand daadwerkelijk met de reorga nisatie van Vredestein te kunnen beginnen. De bonden willen onder meer dat de stichting, die twee procent van de Vredestein-aandelen bezit, meer belast zal worden met de werving en aanstel ling en daarmee met de wijzigingen binnen het management van Vredestein. Criminaliteit groeit bij buitenshuis GRONINGEN ANP Hoe meer vrouwen gaan wer ken en studeren, des te meer zal de criminaliteit onder de vrouwen toene men. Deze nogal opzienba rende veronderstelling heeft de sociologe drs. J. Zondervan-De Jong geuit in het maandblad voor geestelijke volksgezond heid. Mevrouw Zondervan, we tenschappelijk medewerk ster bij het criminologisch instituut te Groningen, ba seert haar veronderstelling op een onderzoek, dat zij hierover in Groningen ge houden heeft. Daarbij is ge bleken, dat bijna de helft van studerende en werken de vrouwen aan tenminste één delict schuldig was. Volgens de sociologe is huisvredebreuk typisch een vrouwelijk delict, vernielin gen behoren duidelijk tot een mannelijk misdrijf. Ongeveer 200 mensen, waaronder veel toeristen, hebben vannnacht een toevlucht gezocht in het gebouw van de vrijwillige brandweer in Kill Devil Hills in de staat Noord-Carolina om de orkaan af te wachten. NEW YORK (AP) De orkaan Belle, die vannacht over Long Island bij New York raasde, heeft een eerste slachtoffer geëist. Een vrouw die samen met haar man aan de kust van het eiland paar de storm stond te kijken, werd dodelijk getroffen door een omvallende boom. Haar echtgenoot werd zwaar gewond. De storm bereikte snelheden van 145 km per uur en veroorzaakte een ravage in de electriciteitsvoorziening omdat electriciteitspalen als lucifershoutjes afknapten. Een verpleegtehuis moest worden ontruimd, nadat de storm een brand had veroorzaakt. De vliegvel den van New York waren gesloten, en duizenden vakantiegangers waren ondergebracht naar noodonderkomens. De ambtenaren van de Verenigde Naties hadden verlof gekregen thuis de orkaan af te wachten. In Japan heeft de orkaan Billie, nu onderweg naar China, aan 41 njensen het leven gekost. 16 mensen gorden nog vermist. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De Stichting Mens en Dier in Nederland wacht al enige maanden in spanning op een briefje van de wereldbe roemde Franse actrice Brigitte Bardot. De Stichting heeft sinds mei al diverse brieven en telegrammen naar madame Bardot gestuurd, met het ver zoek of zij in september naar Leiden wil komen om daar een gouden medaille in ont vangst te nemen in verband met haar acties voor het be houd van zeehondjes. Zij is uit geroepen tot „Dierenvriend •76". Voorzitter van de Stichting R. Lauwers is zeer verbaasd over het uitblijven van een antwoord. „De eerste keer stuurden we een aangetekende brief naar Parijs, maar die kwam ongeopend te rug. Bij navraag bleek dat me vrouw Bardot in St. Tropez was, waar we toen een brief heen hebben gestuurd. Die is wel af gehaald, dat hebben we gechec- qued bij de posterijen. Maar we kregen er geen enkele reactie op. Ook latere telegrammen le verden geen antwoord op. Het vervelende voor ons is dat we nu niet weten waar we aan toe of antwoordt dat ze de plak weigert dan heeft de Stichting als plaatsvervangster op haar lijstje staan de iets minder be kende, maar daarom niet min der grote dierenvriend de Oos tenrijkse actrice Blanche Obrie. Deze vrouw heeft in Oostenrijk een speciaal huis voor 350 zwaar verwaarloosde katjes ge bouwd. De tentoonstelling waarop Bri gitte of haar vervangster uit handen van Willem Duys de me daille ontvangt wordt op 26 sep tember in de Groenoordhal in Leiden gehouden. De tentoon stelling heet met zesduizend huisdieren de grootste te zijn die tot nog toe in Europa is g^jouden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1