Exploitatie tuincentrum geen eenvoudige zaak Extreme groenteprijzen door schaarste Bloemhandel leeft weer iets op Tulpen zijn uitgesproken duur Droge grond blijkt aanmerkelijk beter na mengwoelen" GROENTE, FRUIT, BLOEMEN EN BOLLEN CONSUMENT NIET TEVREDEN Veel klachten over kwaliteit van tuinbouwprodukten „^ÏAANDAG 9 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT Het klinkt (en is ook wel) wat overdreven, om juichtonen aan te heffen over de gang van zaken in de bloemenhandel bij de CCWS, maar in het algemeen kon een goede prijsstijging worden geconstateerd en wel over vrijwel de hele linie. Om het met een enkel cijfer weer te geven, de totale omzet bestaande uit 11.046.431 bossen of stuks, brachten in totaal 7.569.348,41 op tegen de 11.108.602 bossen of stuks in voorgaande week, 5.519.104,97. Dus bij een vrijwel gelijke aanvoer, een ruim twee miljoen gul den hogere opbrengst. En om hetzelfde cij fer uit dezelfde week van het vorig jaar te vermelden, de 12.142.550 bossen of stuks brachten toen 4.948.331,47 op. Dus kan veilig worden gezegd, dat het in de goede richting is gegaan, na de hitte van de laatste weken. Het betekent uiteraard niet, dat hiermee het jaar 1976 voor de bloemenkwekers financieel veilig is gesteld. Een paar kwade weken als we doormaakten, door vernietiging en doordraai van bloemen, zijn met enkele goede weken nog niet verge ten. Maar het goede dient even zo goed te worden vermeldt als het kwade. Vandaar. Om nu wat in details af te dalen; de snij bloemen zijn op hun retour. Afgelopen week 10.800.179 bos maar toch met een totale opbrengst van 7.233.229,99 tegen de 11.840.077 bos vorige week voor 5.228.719,84 maken dat duidelijk. De pot en perkplanten handhaven zich nog wel wat; 199.511 potplanten met opbrengst van 324.972,97 en 39.046.431 perkplanten voor 4.029,95 tonen dat aan. Dat ook in het buitenland de bloementeelt een klap te in casseren heeft gekregen blijkt uit de geringe aanvoer en omzetcijfer van 7.215,50 tegen 12.133,50 in dezelfde week van het vorige jaar. We klommen dus met het omzetcijfer en de gemiddelde prijzen leggen daarvan getuigenis af, waarvan we een aantal hier vermelden, met tussen haakjes die prijzen in dezelfde week van het vorig jaar. Anjers 39 (17) troschrysanten 3,01 (1,76) fre sia 2,35 (1,37) irissen 2,49 (67) snijgroen 95 (1,24) trosanjers 3,72 (2,08) leliekelk 78 (33) en lelietak 65 (41). Vooral de fresia is snel aan het verdwijnen met de 89.863 thans aangevoerde bossen tegen 158.983 in dezelfde week van het vorig jaar. Maar de prijs maakt weer veel goed. De anjers tonen min of meer hetzelfde beeld bij een aanvoer van 3.353.340 stuks tegen 4.516.380 in dezelfde week vorig jaar doch met ruim het dubbele van de gemiddelde prijs. De troschrysanten met vrijwel dezelfde aan voer ruim 560.000 stuks, deden het ook best in de prijs. Gering was de aanvoer van irissen, namelijk 2460 bos tegen 13.698 bos in het vorig jaar. Ook de trosanjers lagen met plm. 100.000 bos achter. Lelietak met de bijna 400.000 kelk ruim een derde minder dan vorig jaar, doch merkwaardig genoeg ruim een miljoen lelietak hetgeen ruim 100.000 tak minder is dan vorig jaar. Een grote aanvoer van bloemen behoeft er in de eerste weken nog niet te worden verwacht, daarvoor hebben de warme dagen teveel schade veroorzaakt. Let op mijn woorden, de Amerikaanse ex porteurs zijn nu zo langzamerhand klaar met hun inkoop en ik wil er een lief ding onder verwedden dat de prijzen van de tulpen nu een dalende tendens zullen gaan vertonen. Dót zei een exporteur met een Duitse handel, maar de wens was de vader van de gedachte. Zijn profetie wacht nl. nog altijd op vervulling. Op de bloembollenbeurs in Hillegom was de handel juist uitgespro ken graag. Natuurlijk waren er ook een paar cultivars die men wat gemakkelijker kon kopen dan vorige week, maar dat was be paald geen gevolg van het feit dat de expor teurs op Amerika het grootste deel van hun inkopen achter de rug hebben. Een broeitulp als Prominence bij voorbeeld die tot nu toe 17.50 had gedaan, zakte nu terug naar 16.-, Attila idem, terwijl twaalven van Kees Nelis die constant 15.- noteerden, nu voor 14.- van eigenaar veranderden. Daar stond tegenover dat er ook enkele cultivars waren, die in prijs aantrokken. Dat is in het hoogseizoen een heel normaal verschijnsel. Hoe het ook zij: de tulpen zijn uitgesproken duur. Té duur voor de handelaar die er met deze prijzen beslist niets aan verdienen kan. Integendeel: hij moet er geld op toeleggen. Dat zou voor één jaar geen probleem zijn, maar vorig jaar moesten de exporteurs er door de slechte oogst óók al aan geloven. Men vraagt zich niet zonder reden af hoe veel exporteurs deze slijtageslag redelijk goed kunnen overleven. De bloembollenvei lingen zullen hun pappenheimers wel extra goed in de gaten houden, vooral nu ze dit voorjaar leergeld hebben moeten betalen toen een grote exportfirma in Sassenheim de poorten moest sluiten. Niet alleen de tulpen zijn duur - we noemen nog niet eens de prijzen van Rosario 20,- 7 20.- per 100) Monte Carlo 24.-) en Meis- ner Porzellan 17.-) maar ook de noterin gen van de narcissen zijn als een raket omhoog geschoten. Voor beste „enen" van de gele trompet Golden Harvest stond de wijzer van de veilingklok stil op de ongeloo flijke prijs van 35.- per 100. De exporteur die de knop indrukte, sprak niet ten onrech te over „bij de wilde spinnen af". Voor mooie enen van Carlton werd ook grif boven 20.- besteed en de forse gele grootkronige Yellow Sun, die destijds werd gewonnen door de fa. G. Lubbe Zn te Oegstgeest (tegenwoordig in Lisse gevestigd), noteerden zelf 24.- per 100. De dubbele Texas vond kopers voor 27.- en de kleinkronige Barret Browning noteerden zelfs tot 36.- Ongekend De prijzen van de irissen zijn helemaal tot een waanzinnige hoogte gestegen. De oogst van dit artikel valt over de gehele linie genomen flink tegen en voor zware tienen van Ideal is de afgelopen week dan ook 17.- per 100 betaald. Het kón voor de export beslist niet, maar men móét Zulke prijzen zijn zonder meer ongekend. Voor dikke Prof. Blaauw wordt al gesproken over 12.- per 100, alsof het een habbekrats is. De hyacintenhandel is nog niet in beweging gekomen, maar wat niet is, kan natuurlijk nog altijd kómen. Al met al: een jaar dat de kwekers aan de balk kunnen schrijven, maar de exporteurs krijgen bepaald geen vriendelijke welvaarts-visioenen. Voor hen dit jaar alleen maar de ene nachtmerrie na de andere PUBLICATIE ECONOMISCH INSTITUUT MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF Zelden werd de consument zo goed op de hoogte gehouden van de veilingprijzen dan in de afgelopen week. Via radio en tv gaven de diverse betrokken partijen hun visie. De WD stelde kamervragen en de FNV eiste een prijsstop of als het niet anders kan prijscompensatie. Eventuele politieke conse quenties zijn dus niet uitgesloten. De veront waardiging bij de consument is wel te be grijpen. Enkele aspecten van de huidige prijsontwikkeling worden echter over het hoofd gezien. Beseft men wel hoeveel extra arbeid de vollegrondstuinders moesten leve ren door dag in dag uit met hun berege- ningsinstallaties in de weer te zijn, ten einde de droogte voor te blijven. Bovendien ligt de kilogram-opbrengst per ha in de meeste gevallen een stuk lager. Nog geheel afgezien van de marktverhoudingen. De extra buiten landse vraag doet er natuurlijk wel een schepje bovenop, maar volgend jaar zit het Franse aanbod onze telers weer dwars. Het getij kan o zo snel keren. Schaarste Toch dienen we rekening te houden met een groenten-schaarste die nog wel enige tijd kan voortduren. De witlofwortelteelt levert slechts een derde op van normaal. Dit bete kent dat het aanbod van witlof minder zal zijn. Ook bij winterpeen verwachten de des kundigen een lagere opbrengst Beide ge wassen worden laat in het jaar gezaaid en zijn vanwege de droogte zeer slecht opgeko men. Het plantgoed van aardbeien heeft eveneens geleden. Men kan zich tevens af vragen in welke mate de grondstructuur hetzij door de droogte, hetzij door kunstma tige beregening heeft geleden. Bij bloem- Minder witlof in de komende tijd. kool, spruitkool, prei en waspeen worden geen grote oogstreducties voor de komende herfst verwacht Onze Zuiderburen pakten de consumenten voorlichting vanwege prijsopdrijving bij de kleinhandel drastischer aan. Regelmatig ver schenen in de dagbladen de prijsnoteringen. Bij perziken nemen de Fransen hier op het moment proeven mee, zoals bekend is de perziken-oogst uitzonderlijk groot De Bel gen en de Fransen werken dus vanuit een andere gezichtshoek, maar het effect is het zelfde: een meer doorzichtige markt De Nederlandse veilingen hebben altijd ten be hoeve van hun aanvoerders een speciaal telefoonnummer gereserveerd. Bij het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland zijn vanaf 's-morgens 11.45 onder nr 070-633950 de prijsnoteringen te beluiste ren. Om 17.15 wordt dit overzicht vervangen door een tweede waarin een kort overzicht wordt gegeven van de groentenoteringen. Onder telefoonnummer 070-653825 hoort men de fruitprijzen. nummers zijn niet spe ciaal gereserveerd in verband met de ex treem hoge prijzen. Onwetend over de prijs ontwikkeling hoeft de consument dus ook in Nederland met te zijn. Nog afgezien van de marktberichten in de dagbladpers. De termen zijn helaas wel volledig op de "man in het vak" afgestemd. Zeer hoge prijzen in de afgelopen week scoorden andijvie per kg), snijbonen 5,44 per kg), sperziebonen 4,58 per kg) en kropsla (86 cent per krop). Vergeleken met vorig jaar drie a vijf keer zo duur, andijvie kwam zelfs zeven keer zo duur uit. De. komkommer bleef eveneens vrij hoog in prijs: 53 cent per stuk voor de sortering 41/51 en 58 cent per stuk voor de sortering 51/61. Betrekkelijk goedkoop bleven cham pignons, paprika's en rabarber. De huidige prijzen zullen zich waarschijnlijk nog wel handhaven. Wellicht treedt er bij tomaten een prijsdaling op in verband met concur rentie van natuurtomaten. DE BILT Droogtegevoelige gronden blijken na „mengwoe- len" een grotere gewasopbrengst te geven dan onbehandelde percelen. Mengwoelen is een wijze van grondverbetering met het oogmerk de gewassen onder meer een grotere bewortelings- mogelijkheid te geven. Het betreft hier vooral de veenkoloniale gronden waarbij storende lagen worden gebroken1 en zand uit de ondergrond door de venige bovengrond is gemengd. Van dit bodemtype zijn in het laatste winterseizoen een paar duizend hectares behandeld. De stand van de gewassen op deze percelen is in vele gevallen zeer goed. Vaak is ook op hogere zandgronden de bewortelingsdiepte beperkt omdat de humushoudende laag dun en het zand in de ondergrond te compact is voor een diepe beworteling. Door de ondergrond los te maken met een mengwoeler of mengploeg wordt een diepere beworteling mogelijk en komen de wortels daardoor dichter bij het grondwater. In de grond wordt tevens meer water opgeslagen, welke hoeveelheid afgezien van zeer extreme droogte, vaak voldoende is om korte regenloze periodes te overbruggen. Deze berging van water in het bodemprofiel is van groot belang, aangezien niet ongelimiteerd gebruik kan worden ge maakt van beregeningsinstallaties, die het water onttrekken aan de bodera. Grontmij n.v., cultuur- en civieltechnisch ingenieursbureau te De Bilt, verwacht, dat dit jaar, na de afgelopen extreem droge periode, de gemengwoelde gronden hogere gewasopbrengsten (in gunstige gevallen tot 50%) zullen geven dan de gronden, die niet een dergelijke verbetering hebben ondergaan. Verwacht wordt dat de investeringskosten (circa 1.200,- per hectare bij een bewerkingsdiepte van 1,20 m) uit de hogere opbrengsten in 1976 kunnen worden bestreden. nog wel in een groeifase ver keerden, boekten dan ook een negatief resultaat, ondanks het feit dat zij met een hogere brutomarge werkten. De ondernemer moet erg veel tijd besteden aan de dagelijk se goederenbeweging (inkoop- gereed maken-verkoop) waar door er weinig tijd overblijft voor creatieve verkoopbevor derende activiteiten. Er zijn kortom tal van knel punten, die succesvol exploite ren in de weg staan. Dit geldt overigens voor meer bedrij ven. Volgens het rapport zijn vele aspirant-ondernemers zich niet altijd van deze knel punten bewust en wil men zich te enthousiast op de "groei markten" begeven. Uit de in het rapport opgeno men analyse van de kosten- en opbrengstenstructuur blijkt dat ook slechts twee van de zes onderzochte bedrijven in 1974 een positief economisch resultaat wisten te bereiken. De idee dat het beginnen van een tuincentrum zonder meer het succesvol deelnemen aan de groeimarkt betekent, is door het rapport van het eco nomisch instituut in een wat ander perspectief geplaatst. Den Haag - "Het exploiteren van een tuincentrum is geen eenvoudige zaak". Deze een voudige, maar niet mis te ver stane conclusie komt duide lijk naar voren in de onlangs verschenen publikatie van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf, met de titel "Het verschijnsel tuincentrum, commerciële as pecten van een nieuwe be drijfsvorm in de detailhan- del". In het rapport wordt ingegaan op het tuincentrum, één van de nieuwe bedrijfsvormen van de laatste jaren. Men heeft bij het onderzoek een zestal tuin centra geanalyseerd op het be- Idrijfsbeleid, met name wat be treft de commerciële aspecten daarvan, en men heeft door middel van bezoekersenquêtes een beeld willen krijgen van de klantenkring. In het rapport wordt onder meer gesteld dat het moeilijk is om, als niet vanuit een be staand (kwekers)bedrijf kan jp» worden gewerkt, een geschikt vestigingspunt te krijgen voor een passende verkoopruimte. Dit punt moet niet te ver van de bevolkingscentra afliggen, terwijl een aanzienlijk vloe roppervlak is vereist om een zo breed mogelijk assortiment aan te kunnen bieden. Het ver koopsysteem is tamelijk com plex en bevat een zekere te genstrijdigheid. Het is primair Tuincentrum, zoals er rondom de steden vele te vinden zijn. gebaseerd op zelfkeuze, maar kan pas succesvol zijn als het wordt gecombineerd met een stuk persoonlijke verkoop. Onderhoudswerk De arbeidsintensiteit, die niet onderschat mag worden wordt nog versterkt door het vele onderhoudswerk dat verricht moet worden. De omvang van deze werkzaamheden ligt ook bij de qua omzet kleinere be drijven op een hoog niveau. Ondanks het feit dat veel met hulpkrachten wordt gewerkt moet met een relatief hoge "kritische" omzet (omzet waar bij alle kosten worden goedge maakt) rekening worden ge houden. De drie kleinere be drijven in het onderzoek, die can lag In )ok De ondernemer moet erg veel tijd aan zijn zaak besteden. Denen: tulp goedkoper dan andere snijbloem HILLEGOM In samen werking met de Nederland se Bloembollenraad is in Denemarken een consu mentenonderzoek gehou den inzake de belangstel ling voor tulpen. Van de ondervraagde personen vond ruim 72 procent dat tulpen goedkoper zijn dan de meeste andere snijbloe men. Dat betreft althans de maanden februari en maart wanneer de tulpenaanvoer het grootst is. Ruim de helft van het aantal onder vraagden vindt de houd baarheid van tulpen groter dan van andere bloemen. Verder is gebleken, dat het luxe karakter van het bloe- menkopen aan het verdwij nen is. Het was nog slechts 35 procent dat bloemen kocht bij de speciaal bloe mistzaken. Honselersdijk De laatste tijd wordt veel geklaagd over de kwaliteit van diverse tuin bouwprodukten en ook over minder goede houdbaarheid van bloemen. De consument is niet bepaald tevreden. Kwekers telen soms veel toma ten per oppervlakte, maar het publiek klaagt over de smaak. Aardbeien zijn wel groot van stuk, maar de smaak daarvan laat eveneens te wensen over. Ook over de kwaliteit van bloemen wordt geklaagd met betrekking tot de houdbaar heid, zo wordt door de voorzit ter van de CCWS, de heer P. A. J. Enthoven geconstateerd het Contactorgaan. Neem bijvoorbeeld de gerbera, een prachtige bloem, maar soms slecht houdbaar. Bloemen vaak minder goed houdbaar Te lang hebben selecteurs ge werkt aan vorm en kleuren van tuinbouwprodukten die mogelijk goed waren wat be treft kwantiteit enzovoort, maar niet voor de smaak of de houdbaarheid. Selecteurs en proefstations zijn de laatste tijd aan een en ander meer aandacht gaan besteden en on getwijfeld zal dat resultaten opleveren. Hetgeen het be stuur van de bloemenveiling CCWS het meest verontrust, aldus de heer Enthoven, is dat steekproefsgewijze controle op de bedrijven, veel in negatieve betekenis aan het licht heeft gebracht Al te vaak kwam men vuile emmerS met smerig water en bedompte schuren met afval tegen. De kweker heeft de sleutel tot meer en beter houdbare bloemen in zijn bezit. Met verstand en op het juiste ogenbblik geoogste bloemen, geplaatst in goed ge conditioneerde ruimten en in schoon water, kunnen in be langrijke mate bijdragen tot veel groter houdbaarheid van de bloemen, juist in warme perioden. Perziken uit protest weggegooid Om te protesteren tegen de invoer van Spaanse perzi ken in verschillen de landen van Eu ropa hebben boe ren van Zuid Frankrijk twintig ton perziken weg gegooid. De vruch ten werden nader hand met petro leum overgoten om te voorkomen, dat voorbijgangers ze nog konden mee nemen om op te eten.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7