Trimkamer: mogelijkheid om binnenshuis spieren in beweging te houden Aeonium: groen hart en purperrode randbladeren I vAN^nnsfruiT - „De genezing van de Daltons' 0/ iBm I °BSsk Suske en Wlske De Blinkende Boemerang Paulus de Boskabouter- Het beest van Ploemanac C MAANDAG 9 AUGUSTUS 19) Trainingskogel, gevuld met zand Niet iedereen kan elke dag een uur tennissen of zwemmen. Toch zou dit eigenlijk moeten om fit te blijven. De algemene klacht van medici is dat mensen zich te weinig bewegen en daardoor het voedsel dat ze naar binnenwerken, niet verbran den. De enorme toename van hart- en vaatziekten is mede te wijten aan te vet en te veel eten in combinatie met te weinig hollen. Sedert de fiets uit het stadsbeeld verdwenen is, is de boot aan. Een veronderstelling? Misschien, maar wel een zaak om even over na te denken. Sport houdt spieren tevens soepel. Stijfheid bij het op staan in rug of benen, moeite bij het bukken, zijn even zo veel seinen dat er iets met de spieren gedaan moet worden. Men kan natuurlijk een badla ken op de vloer leggen en denken: nu ga ik aan mijn conditie werken. Beentjes in de lucht, langzaam laten zak ken, of van een vriendin afge keken gymoefeningen op z'n janboerenfluitjes nadoen. Veel fijner is een ruimte te schep pen, (b.v. 3x4 meter) die er op ingesteld is met een mini mum van tijd een maximum aan beweging te krijgen en dat nog wel onder eigen dak. Het is mogelijk in tien minuten te bereiken wat anders meer uren sporten of gym in ons lichaam teweegbrengen. Als men een kamertje over heeft, een schuur, garage of zolder tje, dat kan dienen als "trim kamer" met wat eenvoudige apparatuur erir vdan :hiet men een eind in de goede rich ting. Het kost mogelijk even een paar centen, maar de kos ten kunnen tot een minimum beperkt worden als de heer des huizes handig is. Doehetzelvers krijgen het best voor elkaar. Belangrijk is dat de vloer verend is. Voor grondoefeningen, touwtje springen, yoga. "Floxiflex" geeft prettig contact met het lichaam, maar het moet feite lijk op een ondervloer van spaanplaat worden gelegd. Andere mogelijkheden zijn na- tuurprodukt "Kurklinoleum" met kit te plakken op "Kurk- ment". "Colorflor" een iets harder produkt kan op vinyl- schuim maar ook op Kurk- ment worden geplakt. Er is keus te over. Geen woonkamer Hoofdzaak is dat de vloer ge luiddempend, voetwarm en Relaxen en lijnen tegelijk ademend is. Hier is geen spra ke van een woonkamer, maar van een ruimte waarin men ongewoon kan bewegen en transpireren. Dus ook de wan den, dienen met veerkrachtig materiaal te zijn bekleed. Denk aan stoten, rollen, strui kelen. Geschikt is "Hatema" (Helmond) of „Balamundi" (Huizen N.H.) met geschuimde PVC rug met een PVC kop- laag. De toplaag is gesloten en 100% waterafstotend. (Dit ma teriaal wordt vaak in douche cellen gebruikt, waar evenals in de trimruimte een abnorma le atmosferische toestand heerst). SKAI heeft onlangs ook een geschuimde wandbe- kleding uitgebracht onder de naam "Skaispan". Voordeel is dat het schuim "gecoat" is op een papieren rug, waardoor bij eventuele vervanging geen muurbeschadigingen ontstaan omdat het materiaal strip baar is. Voor behangen is het beste rekening te houden met een hoogte van 2,5 m. Deze geeft licht en lucht. Ook verdient het aanbeveling een ventilator te laten draaien (v.d. Heem, Indola) in de buurt van het plafond, dat liefst gestuct moet zijn, of beplakt met licht gewicht plafondplaat "Stypro- pos". Is er een zoldervenster dan kan dit leuk worden weg gewerkt met mat doorschij nend polyester golfplaat, 100 cm. breed, op rollen verkrijg baar en op maat te zagen. Liefhebbers van hout kunnen in de fitheidskamer een wand van schrootjeshout maken, met (Cetabever) glanslak in de gewenste kleur bewerkt. Glan slak beschermt tegen de in werking van vochtdeeltjes. Ook een schrootjeshout muur deel of deel van het plafond is fijn voor baloefeningen om dat het goed terugstuit. Het licht in de trainingskamer moet goed helder zijn. Lichter dan in de huiskamer, maar liefst diffuus. In aanmerking komen neonbuizen, kleur 27, comfort de luxe, die het huidje in gloed zetten. (Philips 9,20 voor 40 Watt en 13,- voor 65 Watt). Reuze fijn is het de kamer te laten grenzen aan de badkamer door bijvoorbeeld Skitrainer "Trimdrive" een muur weg te breken. Als men met een fitheidmachine bezig is geweest moet de dou che zo dicht mogelijk in de buurt zijn. Trainingsappara- tuur Tot nu toe hebben we alles zo'n beetje zelf gedaan. Nu komt de apparatuur aan de beurt. Voor de aanschaf is fiat van een arts nodig. Bonafide sportzaken verkopen dan ook geen trimmachines zonder voorafgaand doktersonder- zoek. Met een trainingsappa raat gebruikt men in 2 minu ten soms net zoveel spier kracht als in een middag korfballen. Hart en longen moeten dit kunnen verwerken. De hometrainer, welbekend, is er in enorm veel uitvoeringen, ook voor gehandicapten. Het vliegwiel is dan zo in balans dat er op een bepaald punt niet harder getrapt hoeft te worden. Maar de hometrainer voor conditieverbetering is erop gemaakt dat er in 2 mi nuten 15 kilometer onder de wielen wegglijdt in regelmatig tempo. (Afstanden kunnen worden opgevoerd door het apparaat zwaarder af te stel len). Duurdere apparaten lo pen op geluidloos rubber nop- pensnoer. Ze hebben geen loze slag en blijven normaal rond gaan ook als men niet trapt. Het afleggen van een respecta bele afstand vermoeit echter. En het is niet de bedoeling dat de sprinterfster) hijgend van zijn (haar) rijwiel rolt De roei- machine is een puur conditie- apparaat. Het werken daarop is vergelijkbaar met intensief trimmen. De mens bestaat voor 60% uit spieren, die feite lijk allemaal eens gebruikt moeten worden. Roeien ver ruimt bovendien de borstkas, de longen ademen intensiever, de lucht wordt regelmatiger in- en uitgeademd. Men zit eerst in elkaar en explodeert daarna door een samenpersing van krachten. Maar hoe het ook gaat vuistregel blijft: con ditietraining moet ontspanning betekenen en geen verbeten gezwoeg. Vorig jaar was de vetplant aeonium purpureum nog on betaalbaar. Nu is ze bij bijzon dere bloemenzaken al te koop voor 15,-(onder meer op de Groenmarkt te Den Haag) De rozetvormige plant met groen hart en purperrode randblade- ren lijkt op de echeveria, af komstig uit Mexico. De laatste is één van de 150 soorten vet- planten, die alle familie van elkaar zijn. Vandaar de opper vlakkige verwantschap. De bloeiwijze van de aeonium is echter helemaal anders. In au gustus krijgt ze prachtige goudgele tot oranje bloemtros sen, die aan een steeltje uit het hart opbloeien en pyramidaal worden opgebouwd. In tropische gebieden komt de aeonium (eigenlijk gevonden rond de Middellandse zee en in Noord-Afrika) eerder tot bloei. Ze is dan ook erg gevoe lig voor zon. Hoe zonniger haar plaatsje voor het raam hoe donkerder haar bladeren. (Ook de rode beuk wordt don kerder in de zon). Haalt men de plant van het raam weg, ziet men de puperkleur terug lopen. Hoe lieflijk het eerder genoemd groene hart eruit ziet, het gedraagt zich een bee tje parasieterig, omdat het voedsel trekt uit het onderste blad, dat gaandeweg gaat af vallen. Maar een plant kan ook niet alles aanhouden... Men vergeeft het haar graag als het groen zich uitbreidt en op haar beurt dieper kleurt. In de zomer mag de aeonium ook met pot en al in de tuin wor den ingegraven (denk aan de zon). Ze verlangt dan wel nor maal regelmatig water. 's-Win- ters wil ze koelte (niet onder de 6° C) en neemt genoegen met weinig water. Elk voor jaar verpotten in luchtige grond, vermengd met wat zand. WAMMEÊf? KWAM 20 H£T "PEE 8>U LX OP OM (SevAMSeroi-SPlREKTEUf? Te WOKPEKj^ ooh.toew ik mos eero jomoe- TJE STOFTE /W'cJIO VAPSS? ME ALT/JP AL^J/0 HET kOLEfO- VAM PlE. LIEVE KLEIDE VCXSEL- Tj£-S6M de PEEP IK PAfO 'ND KOOITJE-S ALLEEIO MAAK VOOK MUM ElöEM PLE2iESc\.. ÊSOï-ST PIE 'K BEU OctWW „Lady L.", satire op revolutionairen Wie „Lady L." van Romain Ga ry leest, beseft dat deze Franse schrijver van Russische af komst (hij werd in 1914 te Wil- no geboren als de zoon van een Georgiër en een Frangaise) aan de Russische Oktoberrevolutie en haar verstrekkende gevolgen geen al te beste (jeugdherinne ringen heeft overgehouden. In 1926 emigreerde hij met zijn ouders naar Parijs. Na een mili taire loopbaan zou hij, net als zijn vader vroeger, diplomaat worden. Lady L., een korte roman, die in 1959 verscheen toen Gary op post was in Los Angeles, heeft nog het meest weg van een sati re op het revolutinairendom, verbeeld in de persoon van de Parij se anarchist Armand die samen met zijn vazallen, waar onder de toen nog als Annette door het leven gaande Lady L., de wereld wil verbeteren door haar eerst op te blazen. Naar de vorm is het boek het levensver haal, in terugblik verteld, van de Engelse Lady L., die eens een Parijs achterbuurtkind was en door Armand zou worden opge pikt. Het bloemenmeisje Elisa Dool- ittle uit de musical My Fair Lady moet Gary zeker voor ogen hebben gestaan toen hij de opgang op de sociale ladder van het Parij se achterbuurtkind be schreef tot gade van een Engel se lord. Toch blijft ondanks de ze tot de verbeelding sprekende metamorfose de tot Lady L. om gevormde Annette buiten de ste riele Engelse hogere kringen staan: zij zal haar oorspronkelij ke minnaar Armand trouw blij ven, maar straft hem tenslotte genadeloos als hij niet aan haar, dat wil zeggen aan de liefde, maar aan zijn veel gekoesterde ideaal om de verworpenen der aarde te redden, de voorkeur geeft. Het blijft een amusante historie die omwille van het succes door de uitgever ditmaal extra ver zorgd is uitgegeven. Tegelijker tijd is ze de illustratie van Ga ry's opvatting dat het leven op de eerste plaats genoten moet worden. En dat ging hem des te beter af naarmate zijn sociale positie hem dat mogelijk maak te. Romain Gary: Lady L. Uitgave: Bruna, Utrecht Prijs: 14,50. Dieetkookboek: gevarieerd maar duur Voor mensen die alleen licht verteerbaar voedsel mogen heb ben is er een nieuw kookboekje op de markt: „Het licht verteer bare dieet" Voorin het boekje geeft de schrijfster een grove schets van etenswaren die zijn af te raden. Achterin staat een gespecificeerde lijst van aan te raden en niet aan te raden voe- ding.Ook lijsten van kruiden, specerijen en sauzen die goed voor de maagpatiënt zijn, kun nen in dit kookboekje gevonden worden. Ientje Lindenbergh: Het licht verteerbare dieet Uitgave: Van Dishoeck, Bussum. Prijs: 9,90. W-54 „BAH" riep Eucalypta en uit dat harige monster wel eens even nijd keilde ze haar kristallen bol door ophitsen!" „Heb je het over mij?" de hut. „Dat geflikflooi! Nou papt ie vroeg Gregorius argeloos, terwijl hij' waarachtig weer aan met die lummel zijn kop om de hoek van de deur van Ploemanac. Ik had het kunnen stak. weten! Maar dat zal anders worden „Ben jij daar nou alweer?" gromde als ik eenmaal ter plaatse ben. Ik zal door 1 JEAN DI LlEl de heks geërgerd. „Waarom ga je niet naar huis? Waar wacht je op?" „Ik wacht tot je nieuwe bezem klaar is", deelde Gregorius onverstoorbaar mee. „Nou, dat is ie nog niet", snauwde Eucalypta.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 6