VERGIFTIGINGS RAMP BEDREIGT SICILIË Weinig kans op beter loonoverleg Slachtpartij aan Oegandese universiteit resident Ford bij sluiting .an eucharistisch congres Jhaos door ierkeers Jroom Xaar Texel T weelingendrama in Frankrijk Ford wil gematigde vice-president POLITIE KENT OPLICHTER MAXIS Kans voor vinden van leven op Mars toegenomen 1DAG 9 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 scha- - edrijf lsS€Du HELDER ANP Ruim jX) toeristen met in totaal ^c\ auto's hebben zaterdag I alleen voor een record-be- aan Texel gezorgd, maar 1 ."fins voor een gigantische jj^fjjcerschaos in Den Helder. wachttijden voor de boot ^"uroegen zaterdagmiddag on- "gel eer acht uur. ype"(poIitie moest een noodweg pstellen om te voorkomen ^de straten van Den Helder eel verstopt zouden raken r het enorme verkeersaan- De politie van Den Helder nergens op gerekend. Als wel het geval was geweest jmen de omleidingsroute di- in gebruik kunnen nemen, 'enorme toeristengolf is vol- 5 een woordvoerder van de veroorzaakt door een lan- jitroom Duitse vakantiegan- l Men schat dat tachtig pro- gedj van de overgezette auto's gfouits kenteken had. d 7 krijyoep op minister rochi: ,korf jridmolukse over) --vangenen nskeri 1 moeten bii irocru J is 411 >o"d<kaar ïout°3TEEDAM ,ANP) Dc Ba" Persatuan, de organisatie vorZuid-Molukkers in Neder- ei, heeft in een telegram aan aster Van Agt (Justitie) om J betere behandeling ge- igd van de veertien Zuid- ukse jongeren, die momen gevangen zitten. Het gaat de zeven bezetters van het Dnesische consulaat in Am- dam en de zeven kapers van trein bij Wijster. Zij zitten ipreid over verschillende ingenissen in Nederland. Badan Persatuan wil dat de ftien gevangenen bij elkaar n gevangenis worden ge- st tns het jaarlijkse congres |de Badan Persatuan, zater- in Moordrecht, vertelde de van de Zuid-Molukkers, A. Manusama, dat hij bij iter Van Agt diverse malen igerustheid had uitgespro- »er de behandeling van de gevangenen. Zij zouden zijn overgeplaatst naar fre gevangenissen en hun 'lijfplaats zou niet bekend Volmfcemaakt Dek Zoete m. H g' de wi, van q0de Kruis- fschejn Monaco dit onder- te zien: js Gracia sprek met Van onze correspondent Frans Wijnands ROME Na de dramatische luchtvergiftiging in het Noorditaliaanse Seveso wordt nu ook Sicilië bedreigd door een ramp. Ruim twaalfdui zend inwoners van Priolo, een voorstad van Siracuse, is aan gezegd dat ze rekening moe ten houden met een evacuatie op korte termijn, omdat de lucht en het zeewater in hun omgeving ontoelaatbaar zwaar vergiftigd zijn. Het betreft geen acute vergiftiging zoals in Seveso maar een ernstige chronische verontreiniging al sinds bijna twintig jaar door de tientallen chemische fabrieken, raffinaderijen en centrales die rond de havenstad Siracuse zijn gebouwd. De provinciale overheid van Sicilië, gealarmeerd door de noodtoestand rond Seveso, heeft een dekreet uitge vaardigd, waarin de industrieën ver plicht worden binnen zes maanden de elementaire voorzorgsmaatregelen te nemen om verdere vergiftiging van lucht en water te voorkomen. Tot nu toe werd met deze voorschriften zwaar de hand gelicht. Gestoken in speciale kleding en van maskers voorzien verzamelen mensen van schoonmaakploegen in Seveso kadavers van in het rampgebied omgekomen dieren. Tegelijkertijd heeft net provinciale be stuur een verbod gelegd op nieuwe vestigingen. Die maatregel treft twee grote, geplande bedrijven die giganti sche investeringen vragen, nauwelijks nieuwe arbeidsplaatsen opleveren om dat alles geautomatiseerd is, en die de woonomstandigheden voor tienduizen den mensen verder verzieken. Medici in het betreffende gebied heb ben de laatste jaren een verontrusten de stijging van ziekten geconstateerd die typerend zijn voor dit soort veron treinigingen: aandoeningen van lucht wegen, astma bij kinderen en diverse soorten kanker, vooral longkanker. In Seveso zijn vandaag ploegen arbei ders en deskundigen de rampfabriek Icmesa binnengegaan om het bedrijf te ontruimen. Er liggen nog tonnen uiterst giftige materialen opgeslagen. De leiding van de fabriek een Zwit serse directeur en zijn Italiaanse be drijfsleider hebben die operatie „hoogst riskant" genoemd. Het tweetal was eerder al gearresteerd en onder huisarrest gesteld. De afgelo pen dagen hebben ze in de gevangenis van Monza doorgebracht, maar ze moesten vandaag onder speciale be waking bij de ontruimingsactie van hun fabriek aanwezig zijn. I DIEPPE - De 25-ja- rige Philippe Levas- I seur, in Dieppe en i omstreken in het noorden van Fran krijk bekend als een beminnelijk mens, heeft gisteren zijn tweelingbroer ge wurgd omdat hij in zijn huid placht te kruipen en hem een slechte naam bezorg- 1 de. De tweelingbroer van Philippe, Gilbert Le- vasseur, was berucht om zijn opvliegend heid en ruziezoekerij. Volgens de politie was Gilbert zich voor Philippe gaan uitge ven en ging dat ge makkelijk omdat tus sen de twee geen ver schil te zien was. Zaterdagavond wilde Gilbert Levasseur zijn dinerrekening niet betalen en zei te gen de directie van restaurant La Super- cherie, dat als zij een rekening te vereffe nen had, zij bij Phi lippe Levasseur te recht kon. In een ru zie tussen beide broers later op de avond werd Gilbert door Philippe ge wurgd. Philippe meldde zich vrijwillig bij de politie. NAIROBI Diplomatieke kringen in de Oegandese hoofdstad Kampala hebben gisteren berichten in de Londense bladen Observer en Sunday Times als zouden Oegandese soldaten vorige week ruim hon derd studenten hebben doodgeschoten, zeer overdre ven genoemd. Wel erkenden zij dat er ongeregeldhe den waren geweest op de universiteit van Makerere en dat misschien een aantal jongelui was gedood. Volgens de Observer en Sunday Times zouden dinsdag ook dui zend studenten gewond zijn "ge raakt bij het ergstebloedbad sinds Amin bij een militaire staatsgreep in januari 1971 aan de macht kwam. De correspondent van de Obser ver in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka, David Martin, meldde dat sommige studenten ter plaatse zouden zijn ten. De anderen moesten liggen. Toen begonnen de ran selpartijen. De soldaten gen zich tussen de studenten verkrachtten de vrouwen. De troepen van Amin zouden in het geweer zijn gekomen toen de helft van de vierduizend stu denten protesteerden tegen het feit dat de regering niet was tegemoetgekomen aan eerder door de studenten geuite grie ven. Deze grieven hadden be trekking op de personeelsbezet ting van de universiteit en op studenten die vermoord, gear resteerd of verdwenen waren. De actie tegen de studenten werd geleid door Taban Amin, één van de zoons van de presi dent Met het hoofd op de schoot van haar man rust mevrouw Reagai. tijdens een vliegtocht uit van de vermoeienissen van de laatste loodjes in de verkiezingscampagne van haar man voor de Republi keinse presidentskandidatuur. Ronald Reagan zegt tijdens een lange reis langs afgevaardigden naar de aanstaande Republikeinse con ventie in Kansas City meer steun te hebben gekregen dan hij kon vertellen. Beleidsadviseur Unie BLHP Utrecht ANP Volgens dr. A. A. Wentink, beleidsadviseur van de Unie B.L.H.P., moet het overlegklimaat tussen de sociale partners en de overheid verbeterd worden, zodat een loon- en werkgelegenheidsbeleid voor de langere termijn mogelijk wordt Hij meent echter, dat „het recente dogmatisch optreden van de gTootste vakcentrale hiervoor in de nabije toekomst te weinig soelaas biedt". In het blad .Medium" van de Unie schrijft dr. Wentink, dat diverse uitspraken van F.N.V.- leiders getuigen van een gebrek kig leiderschap bij een deel van de vakbeweging. „Zij rieken naar machtspolitiek. Een derge lijke opstelling roept bij militan te ondernemers alleen maar po- larisatie-gevoelens op. Als onze economie hiermee wordt gecon fronteerd in de komende perio de, dan kunnen we een struktu- rele verbetering wel vergeten", aldus de beleidsadviseur van de Unie B.L.H.P. Hij wijst er in zijn artikel verder nog op, dat Nederland niet meer praat over het terugdringen van de inflatie tot onder de vijf pro cent, zoals in de jaren zestig. Hij noemt het een desastreus ge- wenningsverschijnsel, dat Ne derland een jaarlijkse geldont waarding van 8 10 procent en een werkloosheid van meer dan 200.000 als onvermijdelijke ka raktertrekken van onze econo mie beschouwt. CAMP DAVID, (CPUAFP) President Ford wil een wan van bet midden als koppelge- noot bij de presidentsverkie zing en niet iemand die poli tiek zo 'extreem' is als Ri chard Scbweiker, de vice-pre- sidentiële keuze van Ronald Reagan. Dit blijkt uit een in terview dat Ford beeft toege staan aan verslaggevers van de Amerikaanse persbureaus. De president zei dat hij een tiental kandidaten op het oog heeft en dat hij zijn definitieve keuze zal maken binnen 24 uur vóór de stemming over een vice-precidentskandidaat op de republikeinse conventie, die 16 augustus in Kansas City begint. Hij noemde Reagan, John Connally, oud-minister van financiën en voormalig democraat die de zijde van de republikeinen heeft gekozen, vice-president Nelson Rocke feller, Anne Armstrong, am bassadeur in Groot-Brittannië, en senator Howard Baker uit Tennessee. Hij verklaarde ook dat senator Edward Brooke uit Massachusetts, de enige ne ger die hij noemde, de kwali teiten heeft om als vice-presi dent te fungeren. Connally voelt overigens weinig voor zo'n benoeming. Ford verwacht een 'moeilijke campagne' tegen de democra tische presidentskandidaat Jimmy Carter. Weer krachtige aardschok in Peking PEKING In de Chinese hoofdstad Peking is vanmorgen een betrekkelijk krachtige aardschok gevoeld, als vervolg op de zware aardbeving van 28 juli. De schok duurde ongeveer tien seconden, maar van nieu we schade schijnt geen sprake te zijn. Op last van de Chinese autoriteiten bivakkeert het me rendeel van de inwoners van Peking nog steeds buitenshuis uit vrees voor nieuwe schok ken. Door stortregens is verdere schade aangericht in China's aardbevingszone waar miljoe nen mensen nog steeds buiten bivakkeren uit vrees voor nieu we schokken. In Peking zijn verscheidene muren ingestort en ook elders maakten de re gens metselwerk los waardoor instortingen voorkwamen. Iters in staat êonsi beschuldiging iveerc uitrei"A De Nederlandse ont- vrijd-plingswerker Peter Cus- m hP 'n Bangladesj samen met op ti^ere personen in staat van gesteld ykn sa- met het doel de Jaïn£ van Bangladesj omver luitstifPem personen zijn beschuldigd et eerjamenzwering om de rege- erg ei£00r geweld omver te wer- Ro^n van het deelnemen aan hillende tegen de regering fesPte aktiviteiten. Custers dat in december 1973 in Ban- om <pj aan en maakte daar con- e Han met ondergrondse en ook ^ondermijnende organisa- ïldus de officiële bronnen, 'erd op 8 december 1975 in a gearresteerd en zou bij lanhouding subversieve li- lur in bezit hebben gehad. Van een onzer verslaggevers MUIDEN De man, die zich onder valse naam bij de supermarkt bij Maxis in Muiden binnendrong en daar ruim 200^100' gulden stal, blijkt de 34-jarige Samuel A. te zijn, bij veel collega's uit de reclamevak beter bekend als „Koos". Volgens de politie heeft hij zijn buit op uiterst eenvoudige wijze naar buiten gesmokkeld, namelijk in een slaapzak, die hij in het bedrijf zelf had gekocht. Hij is waarschijnlijk uitgeweken naar Spanje, daarom is Interpol ingeschakeld. Koos A. is in het verleden de leider geweest van de commercië le afdeling van Beursexpress, een maatschappij, die een blad voor beleggers uitgaf, maar ook handelde in Spaans onroerend goed en via een schandaal failliet ging. Voorts zou hij zich verrijkt hebben aan een huis-aan-huis orgaan in Groningen en aan het reclame voetbaltoernooi. Hij speelde in het elftal van „Vrije Vogels" dat geheel uit reclamemensen bestond en zou nagelaten hebben de sponsor gelden, die hij in dat kader bij elkaar bracht, af te dragen. Prov^)ELP*UA (UPD Ongeveer honderddui- raensen hebben gisteren de sluiting bijge- an IVu van bet eenenveertigste internationale eu- ir vo'tisch congres, dat vorige week in Philadelp- iran z/gchouden. meef^eurde bjdens een eucharistieviering in het een id, Kennedy-stadion door kardinaal James van die werd bijgestaan door veertig kardinalen de airP10nderd bisschoppen uit alle delen van de Via een satelliet werden beelden overgebracht van de eucharistieviering door paus Paulus op het middeleeuwse plein voor de kerk van Santa Chris tina in het Italiaanse Bolsens, 142 kilometer ten noordwesten van Rome. Ook de Amerikaanse president Gerald Ford sprak de congresgangers kort toe. Hij toonde zich be zorgd over de „toenemende achteloosheid voor het leven", een verwijzing naar abortus die hem een ovationeel applaus opleverde. PASADENA (AP/RTR) - De kans dat er leven op Mars wordt aangetroffen, is aan merkelijk gestegen. Een grondmonster uit de bodem van Mars in het miniatuurlabora torium van de Viking heeft opnieuw activi teit getoond die een bewijs zou kunnen vormen voor leven op Mars. Evenals in experimenten van een week geleden legden geleerden er ook nu de nadruk op dat er vele alternatieven voor de activiteit te ge ven zijn. Dr. Harold Klein, hoofd van de biologische groep van Viking, zei dat de informatie wel tenminste de mogelijkheid suggereert van biologische activiteit. Hierbij zou het gaan om microscopische vormen van leven in de bodem. De aanwijzing dat er leven kan zijn, was naar voren gekomen uit een biologisch experiment, waarin gassen worden ver mengd met deeltjes Marsgrond. De vraag of er werkelijk biologische activi teit op Mars is, kan pas worden opgelost bij een tweede experiment dat over een paar weken wordt gedaan. De grijparm van de Viking —1 die sinds dinsdag weigerde, werkt weer. Zaterdag avond is de arm weer losgekomen. Waarom het apparaat er mee opgehouden was, is nog steeds niet duidelijk. Een opname van Mars gemaakt door Viking 2. die zaterdag in een baan om de planteet is gebracht en die het werk van Viking 1 zal gaan aanvullen. Inmiddels is ook het ruimteschip Viking-2 na een reis van elf maanden in een langge rekte elliptische baan rond Mars gebracht. Dit gebeurde zaterdagmiddag tien minuten voor half twee. Het ligt in de bedoeling dat het landingsge deelte van Viking-2 op 4 september wordt neegezet ergens in het Mare Acydium, veel noordelijker dan de plaats waar de Viking-1 is geland. Aangezien het Mare Acydium een veel ruigere topografie heeft dan het land ingsgebied van Viking-1, zal de juiste plaats pas worden vastgesteld aan de hand 'van detailfoto's die Viking-2 tijdens zijn omlopen zal maken. De geleerden in Passadena wachten vol ongeduld op het tijdstip waarop de lander van Viking-2 zijn werk kan gaan beginnen, want de noordelijker Marsstreken hebben een hoger vochtgehalte en de kans op het eventueel vinden van leven is daar volgens biologen groter dan op het werkterrein van Viking-1. Spaanse officieren vrij MADRID Twee Spaanse offi cieren, leden van de Democrati sche Militaire Unie (UMD), zijn zaterdag vrijgelaten uit de ge vangenis in El ferrol del Cau- dillo, geboorteplaats van wijlen generaal Franco, in het noord westen van Spanje. De twee, majoor Luis Otero, die was ver oordeeld tot 8 jaar gevangenis wegens lidmaatschap van de UMD, en kapitein Jesus Martin Consuegra, profiteren van de jongste amnestie. Anderzijds hebben 130 Madri- leense advocaten die bijna alle politieke gevangenen verdedi gen, het amnestiedecreet, dat woensdag officieel is gepubli ceerd, afgekeurd omdat het geen amnestie decreteert In een vrijdagavond uitgegeven com muniqué zeggen de advocaten dat officiële berichten dat meer dan 40 gevangenen waren vrij gelaten ten spijt, zij niet meer dan 20 vrijlatingen hadden ge teld. Autobusdief gebruikt buit als slaapplaats AMSTERDAM (ANP) - Een uitstapje naar Groningen van een Frans reisgezelschap kon gisteren bijna niet doorgaan, omdat de bus van de Franse reisorganisatie in de ochtendu ren in Amsterdam werd gesto len. Het was de dief wol gemak kelijk gemaakt: een raampje stond open en bovendien staken de autosleutels uitnodigend in het contact. Later op de dag werd de bus aangetroffen op de Weesperzij- de. Het gevaarte stond bijna dwars over de weg en alle pas serende automobilisten waren er keurig omheen gereden.. Toen politie-agenten een kijkje na men, vonden zij de 27-jarige „chauffeur", die in een diepe slaap was. Het uitstapje van de Fransen kon op het nippertje toch door gaan

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5