=Duizenden bewonderden "dertigste bloemencorso HET LEIDSE PAARD NAAR GOED TEHUIS Volksdansfestival werd ongekend groot succes ►verdracht rectoraat üiidens opening m iftniversitair jaar Paartje beleefde roerige nacht idviesraad voor de binnenstad wil bescherming singelgebied LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN De politie werd om vier uur in de nacht van vrijdag op zaterdag gealar meerd naar aanleiding van een aanrijding op een par keervak bij de Morspoort. Bij aankomst aankomst werd een verlaten rode Ci- troën 2 CV aangetroffen die op twee van de op het par keervak geparkeerde auto's was ingereden. Ooggetuigen verklaarden dat de inzittenden van de eend, een man en een vrouw waren uitgestapt na de aanrijding en m de richting van de Bin- nenyestgracht waren wegge rend. Een half uur later werd de politie te hulp geroepen bij een vechtpartij op de Hooigracht Bij nader onder zoek bleek het te gaan om de man en de vrouw die bij de aanrijding betrokken waren geweest De vrouw, een 18-jarige Leidse en een 31-jarige uit Curasao afkomstige man wa ren na een ruzie slaags ge raakt De man bleek de auto eerder die nacht ontvreemd te hebben uit de Narmstraat De vrouw was al bij de poli tie bekend omdat ze eerder op de avond een ruit van een pand in de Schagensteeg had ingegooid om onbekende re den. De politie vermoedt dat dit illustere tweetal elkaar op de avond had ontmoet en dat de man naar de mening van de vrouw iets te handtaste lijk was geworden met als gevolg de aanrijding gevolgd door de ruzie. Vele duizenden keken hun ogen uit naar de sprookjesachtige bloemenweelde, die zich door het Leidse centrum een weg baande. Motto luidde dit jaar: Sprookjes in bloemenland. ikbi irde (Van een onzer verslaggevers) RIJNSBURG/LEIDEN Duizenden lensen stroomden zaterdagmiddag samen langs de wegen om het pópu®?ste Rijnsburgse bloemencorso te zien. elk jaar was het weer dringen [eblazen langs de autowegen tussen lijnsburg en Leiden. Al uren van tevo- keken toeristen en autochtone be- -oners uit naar de bloemenrijke op- ;ocht. Kinderen zaten hoog op de rug la.iojvan hun ouders, bejaarde mensen op 05 (cjt klapstoeltjes en bushokjes waren uren ladiojltet domein van filmers en fotografen ie een gedeelte van het met 500.000 opgesmukte corso wilden vast- illen. Ook waren er weer geirriteerde auto mobilisten, die het liefst nog even snel door de dranghekken waren gereden om het corso voor te blijven en verder langs de wegen grote, middelgrote en kleine mensen, die met elkaar stoeiden om het mooiste plaatsje te veroveren. „Hé lange ga opzij, dan kan ik ook wat zien', was zaterdagmiddag een veelge hoorde zinsnede. En dat terwijl het corso voor de dertigste keer gehouden werd. Het motto van dit corso luidde „Sprook jes in bloemenland". Dat motto heeft vaker centraal gestaan bij optochten maar de organisatoren hebben het toch weer in een aantrekkelijk kunnen stop pen. Het corso, met name de praalwagens zagen er dit keer aanzienlijk beter uit dan vorig jaar. Gebeurde het in voor gaande jaren nogal eens dat de bloemen het decor de uitbeelding van de wagen bedekten, dit jaar hadden de bloemversierders een juistere verhou ding gevonden tussen bloemen en de cor. Fraai waren de vele soms bijzon der luxe personenwagens. De chauf feurs wisten niet altijd even goed te reageren op het applaus van de toe schouwers. De één keek even vluchtig naar het applaudisserende publiek en keek dan weer rap voor zich; een ander negeerde het applaus. Omstreeks één uur vertrok het corso vanaf de Florahal hal in Rijnsburg om vervolgens door het dorp Rijnsburg de geboorteplaats van het corso te rijden. Daarna ging het via Oegstgeest naar Leiden, alwaar bij de Doelenkazer ne rust werd gehouden. Dat was bij veel leden van de diverse tamboerkorpsen bijzonder welkom. Daarna vertrok de optocht naar Leiderdorp. Tijdens het weekeinde hebben de praal wagens op de boulevard in Noord wijk gestaan. (Van een onzer verslagge vers) LEIDEN „Het Leidse Paard" is definitief ge red. Vanmorgen om tien uur werd het dier van het Schuttersveld opge haald en naar zijn nieu we thuis in Aariander- veen vervoerd. De aktie van de Leidse Dierenbe scherming om het paard van het slachthuis te red den heeft ertoe geleid, dat ook twee pony's aan I het abbatoir wisten te ontkomen. De aktie „Redt het Leidse Paard" werd enkele weken gele den geboren. De Leidenaar Van der Heyden zag een verwaar loosd paard staan op het Schut tersveld. Uit zijn naspeuringen bleek, dat het dier bij het Leidse slachthuis was gekocht om op een - financieel - gunstiger tijd stip van de hand te worden gedaan in het abbatoir van Ut recht. De Dierenbescherming kwam de heer Van der Heyden te hulp en zo onstond de aktie, bedoeld om financiële middelen bijeen te brengen om het dier van de eigenaar te kopen en in leven te houden. De Dierenbescherming werd vo rige week benaderd door baro nes Van Reede van Oudtshoorn uit Aarlanderveen. De barones bood aan het dier in haar grote boerderij te verzorgen. De baro nes woont zelf in de boerderij met elf pleegkinderen. De Dierenbescherming had zo veel giften binnengekregen voor de aktie „Redt het Leidse paard", dat ook twee pony's die eveneens op de verzendlijst van het slachthuis stonden, konden worden aangekocht. Een van satie geboden gelegenheid zich in het volksdansen te bekwa men. Hun instructeurs waren de leden van de Leidse volksdans groep „Achalay". Dansmoeheid Een overvol programma gaat zelfs de meest doorgewinterde volksdanser niet in de koude kleren zitten. Tijdens de voor stelling van zondagmiddag was er een geringe dansmoeheid bij de volksdansers te ontdekken. Het optreden van de Oekraïense groep was dan ook minder wer velend dan vrijdagavond, maar toch altijd nog opzwepend ge noeg om een ware ovatie uit te lokken. ELISABETH VOGELS Het Leidse paard op het Schuttersveld kort nadat het in kommervolle omstandigheden was aangetroffen. die twee pony's vertrekt met het paard naar Aarlanderveen om als speelkameraad van de kin deren te dienen. De andere pony zal een goed tehuis vinden in Brabant reld. Vi 14.03 j 20 17.0IDEN De opening van het academisch jaar .03 Alfff6-1077 aan de Leidse Universiteit wordt maan- É6 september in de Pieterskerk om drie uur uden. Tijdens de bijeenkomst draagt de rec- nagnificus van de universiteit, prof. mrr A. ohen, het rectoraat van de universiteit over prof. dr. D. J. Kuenen, tot dusverre directeur het Rijksinstituut voor Natuurbeheer en bui- Koren Igewoon hoogleraar in de milieubiologie. Voor u'"~ [overdrachtpreken prof. Cohen en de voorzitter het college van bestuur, mr. K. J. Cath, over jpectievelijk „Qrde op zaken" en „Zaken, die i de orde zijn". Of. dr. D. J. Kuenen, die op 19 maart 1912 te iden als zoon van de Leidse hoogleraar in de tuur kunde prof. dr. J. P. Kuenen, werd geboren, deerde van 1930 tot 1937 biologie aan de Leidse liversiteit. In 1939 promoveerde hij bij prof dr. JjBoschma tot doctor in de wis- en natuurkunde proefschrift, getiteld „Physimatical and 'siological notes on the brine shrimp, Artemia". lat hij gedurende een jaar assistent bij prof. C. J. van der Klaauw op het Zoölogisch n vat fcorajorium van de Leidse Universiteit was ge est, van 1935 tot 1939 assistent bij prof. dr. H. de P%chma op het Rijksmuseum voor Natuurlijke irie en vervolgens van 1940 tot 1942 als ento- >g bij de B. P. M. te Amsterdam had gewerkt, prof. Kuenen in dienst bij „Zeelands proef- Wilhelminadorp bij Goes, waar hij zich ield met het onderzoek en de bestrijding van •nplagen bij de fruitteelt In 1949 keerde prof. Kuenen terug naar de Leidse Universiteit, waar hij was benoemd tot conserva tor van het Zoölogisch Laboratorium. Een jaar later werd hij, als opvolger van prof. dr. N. Tinbergen, benoemd tot gewoon hoogleraar in de experimentele dierkunde, welk ambt hij aanvaardde met een oratie óver „Insect en milieu". In 1959 werd, toen prof. dr. C. J. van der Klaauw met emeritaat ging, de leeropdracht van prof. Kuenen gewijzigd in algemene dierkunde. Prof. Kuenen, die vele jaren voorzitter van de Stichting „Pro Civitatie", van de de Stichting Studentenhuisvesting Leiden en de commissie Stu dium Generale is geweest, gedurende het acade miejaar 1964/1965 rector magnificus van de Leidse Universiteit was en in 1966 de toen ingestelde functie van prorector van de universieit aanvaard de, werd in 1969 benoemd tot algemeen directeur van het in dat jaar door samenvoeging van het Rij ksinstituur voor Veldbiologisch Onderzoek ten behoeve van het Natuurbeheer (R. I. V. O. N.) en het Instituut voor Toegepast Biologisch Onderzoek in de Natuur (I. T. B. O. N.) geformeerde Rijksin stituut voor Natuurbeheer te Arnhem Sedertdien is hij als buitengewoon hoogleraar in de milieubiologie verbonden aan de Leidse Univer siteit. Prof. Kuenen heeft zich in internationaal verband intensief beziggehouden met de proble men op het gebied van het natuurbehoud en het j natuurbeheer, onder meer in het kader van de International Union for the Conservation of Natu- ns I K UüDEN De Adviesraad voor de Binnenstad 'rits pLeeft er bij b en w op aan gedrongen ook de kren. buitenranden van de singels tot beschermd gebied zo ïujte verklaren. De Adviesraad maakt zich namelijk aap «ernstig zorgen over de door baar gesignaleerde ie. bui aantastingen die bij voortduring op de buitenste uste aJ s<ngelbebouwing gepleegd worden. icern uitgetf^e raad geeft in haar advies delijk ,c*e volgende voorbeelden van lUr dal vermeende aantasting: de I van bouwplannen van de universi- hef* teit aan de Witte Singel, het in biografaa^bouw zijnde pand van de uldig i Stichting Huisvesting Werken- d weiit Jongeren aan de Rijnsbur- te we» fiersingel en de showroom van eressei aeten de reef het automobielbedrijf ELAM aan de Maresingel. De raad vraagt zich verder af wat er op de plaats van de vroegere melkfabriek de Landbouw, die momenteel wordt kaalgesla gen gebouwd wordt. De Adviesraad wil dat het col lege maatregelen neemt tot be scherming van de „buitenste schil" van de binnenstad. Hij denkt daarbij aan het vaststel len van bestemmingsplannen die eisen stellen aan goothoog- te, dakhelling, percellering, ge velindeling en materiaalge bruik, afgestemd op de belen dende bebouwing en in har monie met de overzijde van het water. Ook zou de Advies raad enkele delen van de sin gels bij het beschermde stads gezicht (dat alleen het binnen de singels gelegen gebied be schermd) getrokken wil zien. De gedachten van de raad gaan daarbij uit naar onder meer de Zoeterwoudsesingel en de Witte Singel. LEIDEN Het vijfde interna tionale volksdansfestival is een groot succes geworden. Ruim tienduizend liefhebbers van de volksdans uit alle delen van Nederland en ook ver daarbui ten bezochten het afgelopen weekeinde de Leidse Groe- noordhal, die voor de gelegen heid was omgetoverd in een ware internationale ontmoe tingsplaats. Het succes kwam overigens niet geheel onverwacht: in de voor verkoop, die een maand eerder startte dan vorige jaren, waren al heel wat kaarten verkocht Desondanks moesten voor de voorstellingen van zaterdag avond en gistermiddag stoelen worden aangesleept om iedere toeschouwer van een deugdelij ke zitplaats te voorzien. Zater dagavond waren deze maatrege len zelfs nog niet voldoende: Een half uur na het begin van de voorstelling gaf een bordje „uitverkocht" op de deur van de Groenoordhal aan dat er echt niemand meer bij kon. „Het is verbazend hoe zo'n volksdansfestival trekt", aldus Hans Kagie, een van de organi satoren. „Het bezoekersaantal overtreft al onze verwachtingen. Achteraf hadden we best nog een voorstelling in het program ma kunnen opnemen. Maar we moesten na de middagvoorstel ling als de bliksem zorgen dat we wegkomen, om plaats te ma ken voor de veemarkt van maandag. Overstemd Koeiengeloei heeft inmiddels de welluidende klanken van volks muziek uit de verschillende deelnemende landen alweer overstemd in de Groenoordhal, maar de herinnering aan dit vijfde volksdansfestival zal nog lange tijd in de gedachten van de vele bezoekers blijven leven. De deelnemende volksdansers gaan in ieder geval naar huis met een aantal nieuwe volks dansen, die zij van hun „colle ga's" leerden. Instructie Om half tien zaterdagochtend begon het festival met instructie van de Joegoslavische groep aan alle belangstellenden, nadat vrijdagavond een daverende première het muziekevenement had ingeluid. Non-stop volgde de verschillende volksdansgroe pen elkaar op tot na twaalven zaterdagavond. De muziek was vaak zo meeslepend dat het zelfs voor de meest inactieve toeschouwer moeilijk was stil te blijven staan. Behalve instructies waren er ook optredens van volkszangers in een speciale „folkpub". Hier konden de volksdansers hun vermoeide ledematen strekken en luisteren naar Peter Koene, Ellen van Eyk, Barry Skinner of het Zuid-Amerikaans orkest Ya- ravi. De begeleidende orkesten van de deelnemende groepen kregen zondagochtend de gele genheid een eigen optreden in de folkpub te verzorgen. Op het „marktplein" kon de bezoeker kennis maken met de verschil lende bezienswaardigheden in de landen waar de groepen van daan kwamen: Yoegoslavië, Roemenië, Oekraïne, Israel, Spanje, Ierland, Israël en Fran krijk. De verkeersbureaus uit de landen hadden er een stand in gericht. Straatoptreden Ook de Leidenaar die geen be zoek bracht aan de Groenoord hal kon van het volksdansevene- ment meegenieten. Om beurten trokken de Baskische groep, de Israëlische groep, de Roemeense groep en de Oekraïense groep naar de verschillende winkel centra in de stad om daar op straat demonstraties te geven. De bewoners van bejaarden centrum Haagwij k konden eveneens thuis van het volks dansen genieten. Zij kregen be zoek van de Griekse en Ierse groepen. De Yoegoslavische groep luisterde de evenementen rond de start van het Rijns- burgs bloemencorso op met een optreden voor het gemeentehuis in Rijnsburg. De festiviteiten van zondag wa ren gericht op de bejaarden. Vele bewoners van alle bejaar dencentra in de stad maakten gebruik van de door de organi- GROENOORDHAL INTERNATIONALE ONTMOETINGSPLAATS

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3