STERKSTE DAMMER STAAT AAN DE KANT; Henneman; coureur met toekomst maar zonder sponsor k Hoofdnummer anti-climax a Iser Koeperman nog punt verder achter f NU 801000 KM GARA LEIDSE COURANT PAGINA 11 I JHMtll til nMh 'ii' 'iT AMSTERDAM De vierde ronde van het wereldkampioen schap dammen in Amsterdam heeft selectief gewerkt. Een vijftal deelnemers heeft zich reeds nu afgescheiden van de rest en naar alle waarschijnlijkheid moet onder hen de nieuwe wereldkampioen, de opvolger van Iser Koeperman worden gezocht. De Nederlander Harm Wiersma en de twee Russen Tsjegolev en Gantwarg hebben de leiding met zeven punten. Zij worden gevolgd doer Kuyken en Smith, die één punt minder hebben. Verpoest en Hisard vielen terug door nederlagen tegen respectie velijk Kuyken en Gantwarg. Harm Wiersma omzeilde een lastige klip door zijn landgenoot Rob Clerc in een moeilijke, onregelma tige partij te verslaan. De nationale kampioen lijkt wat minder moeilijk en zelfverzekerder te spelen dan in de voorgaande partijen. De overwinning op Clerc moet hem het nodige zelfver trouwen hebben gegeven. Gantwarg boekte eveneens een belangrijke overwinning en wel op Verpoest, die niet gemakkelijk te kloppen is. De Belg behoort tot dat groepje dammers, dat een belangrijke invloed kan uitoefenen op het eindresultaat van een toernooi. Maar in een felle aanvalspartij, waarin Gantwarg zeer voordelig kwam te staan, was Verpoest iets te gretig en werd hij door de Rus met een zeer listige damcombinatie verschalkt. Andreas Kuyken boekte een belangrijke overwinning op Hisard, waardoor de Zwitser, met één punt achterstand, het leidende trio als een schaduw blijft volgen. Koeperman viel nog verder terug door een remise tegen Nimbi. Weliswaar had de wereldkampioen een zeer goede positie opge bouwd, maar de weg naar winst kon hij niet vinden. Uitslagen: Tsjegolev (Rus)-Marek (Tsj) 2—0, Verpoest (Bel)-Gantwarg (Rus) 0—2, Nimbi (Con)-Koeperman (Rus) 1—1, Gentlerman (Isr)-Lepsic (Joe) 2—0, Kandane (Sri Lanka)-Agliardi (Mon) 0—2, Kuyken (Zwi)-Hisard (Fra) 2—0, Wiersma (Ned)-Clerc (Ned) 2—0, Jansen (Ned)-Smith (VS) 02, Delhom (Fra)—Zom (Ita) 1—1. Stand na de vierde ronde: 1/3. Wiersma, Tsjegolev en Gantwarg 7 pnt, 4/5. Kuyken en Smith 6, 6/8. Verpoest, Hisard en Nimbi 5, 9/12. Clerc, Jansen, Koeperman en Gentlerman 4, 13/15. Zom, Agliardi en Marek 2,16/17. Delhom en Lepsik 2,18. Kandane 0. AMSTERDAM - Lang zaam maar onweerstaan baar is het logge mecha nisme, genaamd de strijd om de wereldtitel dam men, toch op gang geko men. In eerste instantie zat er hier en daar nog wel een zandkorreltje tussen de tandwieltjes dat een knarsend geluid wilde geven, maar nu het circus zich eenmaal defi nitief in beweging heeft gezet, is er geen stoppen meer aan. Fouten die de organisatie maakte, kon den, binnenskamers wor den gehouden. De sta king die dreigde op de eerste speeldag als pro test tegen het niet laten meespelen van twee dammers werd na een klein kwartiertje in de kiem gesmoord door drastisch optreden van hoofdscheidsrechter Pi- card. En daarmee begonnen de acht tien deelnemers aan hun reeks van zeventien wedstrijden die uiteindelijk op zijn laatst op 25 augustus de nieuwe wereldkam pioen moet opleveren. De kans is zeer groot dat over twee we ken die titel is weggelegd voor Harm Wiersma. De Friese groot meester behoort tot de beste theoretici van de wereld. Zijn zwakke punt blijft zijn. wed- strijdmentaliteit. Door nervosi teit verspeelde hij in het verle den al verschillende keren pun- Achter deze krullebol gaat Harm Wiersma schuil. In diep gepeins verzonken bedenkt hij zijn volgende zet. ten, die later van vitaal belang perman het zei: „Er zijn in dit bleken. Of zoals de huidige we- toernooi sterke, middelmatige reldkampioen de Rus Iser Koe- en zwakke spelers. De laatste groep is het belangrijkste, om dat men geneigd is het juist tegen hen wat gemakkelijker op te nemen. En dat kan fatale gevolgen hebben". Overigens acht de Rus zichzelf helemaal niet kansloos zijn titel, die des tijds op zo'n geruchtmakende manier werd verworven, te pro longeren. De matige resultaten van de eerste vier ronden heb ben zijn kansen daarop al ech ter sterk doen dalen. Organisatie Zoals het in het verleden al meer is aangetoond blijft ook dit keer de strijd om het we reldkampioenschap slechts een betrekkelijk klein aantal men sen aanspreken- Dat ligt dit keer echter niet aan de organi satie die er van alles aan heeft gedaan het geheel zo vlot moge lijk te laten verlopen. Ging men vroeger nogal eens mank aan het euvel dat iede reen over alles wat te zeggen had en als dat niet het geval was in ieder geval te zeggen wilde hebben, dit keer heeft het organisatiecomité onderling zeer strakke afspraken ge maakt. Perschef Henk Fokking: „Iedereen weet precies waar hij zich aan te houden heeft. Als je buiten je werkterrein gaat, kun je zonder de minste moeite op je vingers getikt worden". In ieder geval werd alles gedaan om het in absolute zin gespro ken kleine aantal toeschouwers geheel naar de zin te maken. Op de achtste verdieping van het hoofdkantoor van de uitgever smaatschappij Elsevier, de sponsor achter het geheel, trekt Waldo Aliar, kampioen van Su riname, constant toeschouwers naar het demonstratiebord. Met het gratis kopje koffie of thee in de hand wordt heftig gedis cussieerd over de wel dan niet aanwezige winstkansen van een willekeurige deelnemer. Op de niet meer weg te denken stand jes kan men zijn geld kwijt aan zaken van damliteratuur tot re kenmachientjes. Het summum voor de echte dammer is echter de wedstrijd zaal. Een lichte druk op de deurknop is het sein voor de portier om de deur te openen en deze vervolgens weer heel zachtjes te sluiten. In de tot damheiligdom omget overde bibliotheek zijn de ruim honderd kijkers hoorbaar stil. De enige geluiden die de ruimte vullen zijn het gekraak van zo len op de wollen vloerbedek king, het venijnige klikken van een sluiter van een camera, het achter een hand of zakdoek weggedrukte kuchje, een zeer zacht gemompel en de geluiden die de gladiatoren zelf maken. Zo nu en dan klinkt de tik dat een rond stukj maakt als het op eenj 1 vakje wordt gezet, gevolg de ietwat doffere galm v klok die met kracht wore drukt. Het meeste publié I bij de borden van Wiersn nog eens het accent legt professionele instelling d clame te maken voor een blad - en Koeperman. Ac' afrastering van een wit n rekken zij hun hals om d< op het bord beter te oven j>€ een blik te werpen op he rieerde gezelschap dat J*1 relds beste dammers H zijn. De Fransman Delhon al rig in het pak, haar stralj scheiding is een tegenpoIV de in tuinbroek rondlfjr Wiersma. De Tjech Marf-^ vanachter een beginnend retje met nerveuze gebj zijn stelling overziet, is ee"" ander type dan de rusl pilsje drinkende Monogaj liardi. En tussen de door schuiven ook de d; nalisten, boekje in de hi lingen met een wijs gezicht rend. Onder hen ook To brands, de man die zijn tit wilde verdedigen en dit toy. daarom vanaf de kant maakt. Als een wijze loopt de beste dammer v wereld over het strijdperl gedachten voor zich houdfl Het hoort allemaal b| grote spel, en juist ernst waarmee het' speeld wordt, zou eens de grote kingskracht schuilen. ZANDVOORT - Lur kend aan een flesje prik drentelde Maarten Hen neman wat doelloos door het rennerskwartier van het Zandvoortse circuit. Een half uur eerder was de in een vuurrode over all gehulde Heemstede- naar nog het middelpunt geweest van een groep bewonderaars. Die had den hem omstuwd nadat hij op overtuigende wijze de Formule Fordrace op zijn naam had gebracht. Maar na het ererondje over het overigens schaars bezette circuit ebde de belangstelling voor Hennemans fraaie prestatie langzaam weg en drong bij hem het be sef door dat hij welis waar een zeer getalen teerd coureur is, maar dat zijn toekomst in de racewereld er allesbehal ve zonnig uit ziet. Van daar ook misschien dat het bedachtzame gezicht van Maarten Henneman wat somber stond on danks de zo kort tevoren beleefde vreugde. Want het was niet zijn eigen bolide die Maarten Henneman als eerste over de finish stuurde, ruim vóór Arthur van Dedem en de Engelse fabrieksrijder Tiff Needle. En dat stemde het racetalent uit Heemstede wat minder vrolijk. De Crosslé. die ver voor het overige veld de race had beheerst was de auto van Loek Vermeulen die er zelf volgend seizoen in wil gaan rij den. Omdat Vermeulen dit jaar nog andere (sponsor) verplich tingen had stond hij de snelle Crosslé af aan Maarten Henne man, die deze geste op zijn juis te waarde schatte en zegevierde. Jammer „Ik vond het wel jammer dat Bleekemolen er niet bij was", oordeelde de reëele Maarten Henneman, die inmiddels plaats had genomen op de laad klep van zijn met aigo-onderde- len volgestouwde vrachtwagen. „Dan zou het een betere test zijn geweest. (Bleekemolen, die een positie op de eerste startrij in nam, kon niet vertrekken, om dat een olieleiding lekte; red.), (red.). Maar dat neemt niet weg dat ik natuurlijk wel erg blij ben met deze overwinning. Ik heb me in ieder geval laten zien en dat is erg belangrijk als ik straks moet gaan praten met een eventuele sponsor". Voor Maarten Henneman geldt wat voor zo veel beloftevolle coureurs vóór hem van toepas sing was: Nederland is eigenlijk te klein voor een racecarrière. Waar in Frankrijk en Engeland bijvoorbeeld rijders met een forse dosis aanleg al spoedig een baan als fabrieksrijder krij gen aangeboden moeten hun Nederlandse collega's onder aanzienlijk moeilijker omstan digheden trachten tot succes te geraken. „Ik heb een garagebe drijfje in Heemstede", vertelt Maarten Henneman (27). Samen met mijn monteur Arend Schoolderman, die als beste monteur voor Formule Ford in Nederland word beschouwd, sleutel ik aan mijn wagen, maar ook aan die van anderen. Vrij dagavond ben ik nog tot een uur 's nachts bezig geweest met de motor van een collega. Het spreekt vanzelf dat je dan nooit optimaal fit aan de start komt. Maar bovendien, m'n zaak eist ook aandacht op. Ik zie het aan een jongen als Bob Hayje, die is constant op pad. Als je iets wil bereiken moet je elk week end rijden. Maar als ik dat zou willen moet ik m'n zaak een paar dagen per week sluiten. Maar wie betaalt dat? Daar heb je een sponsor voor nodig". Daarom was Maarten Henne man zo blij dat hij de bolide van Loek Vermeulen tot zijn beschikking kreeg. Daarin kon de Heemstedenaar, die voor het vierde jaar racet, de mogelijk heid te bewijzen dat zijn mati ge optreden tot dit jaar louter te wijten was aan minder mate riaal. „Ik heb drie seizoenen gereden Maarten Henneman is de belofte van dit raceseizoen, te leen gekregen wagen zijn eerste triomf in eigen land. in een elf jaar oude Beaty. Dat ding had vijftien tot twintig pk minder dan andere waeens. Vo rig jaar ging het catastrofaal. Ik had erg veel aanrijdingen bui ten mijn schuld in de eerste ronde, waardoor ik steeds moest uitvallen. Maar nu heb ik voor het eerst goed materiaal. En het gaat ook meteen goed. Het was mijn eerste overwinning in Ne derland, nadat ik eerder dit sei zoen al een keer in Zolder heb gewonnen. Daarnaast behaalde ik een derde, een vierde, een vijfde en een zesde plaats". Posities die Maarten Henneman, zonder twijfel een rijder met mogelijkheden, een goede basis bieden voor een gesprek met In de hoofdrace gingen heel wat auto's buiten de baan. De Alfa van Kantore was er een van. Zijn achterligger kan hem ternauwernood ontwijken. ZANDVOORT Het pitswerk was perfect. Maar die perfectie bleek geen noodzaak. In de 300 kilometer-race van de toerwagens groep I op het circuit van Zandvoort was de voorsprong die de Belg Eddy Joosen en Fred Frankenhout hadden opgebouwd zo groot, dat slechts een uitermate slecht uitgevoerde pitsstop hen kan sloos zou maken. In het hoofdnummer om de Zandvoort Trophy was één stop aan de pits verplicht. Toen na de 42ste van de 72 ronden de witte Opel Commodore GS-E tot stilstand kwam had de Belgisch/Nederlandse combinatie meer dan een ronde voorsprong op de Duitse Opelrijders Weisheidinger en Hackar, die een volle minuut voor het tanken en de rijderswissel nodig hadden, amper 35 seconden vergde die actie bij Joosen en Frankenhout. Ook nadat de strijd was hervat, bleef het verschil tussen de leider en de naaste belagers nog uitermate groot. Wat het hoofdnummer van de racedag moest worden bleek helaas niet meer dan een anti-cli max. In de zwaarste klasse was de spanning door de overmacht van Joosen en Frankenhout al lang verdwenen eer spectaculaire pitsstops voor grote wijzigingen in het klassement moesten zorgen. In de lichtere klasse van deze race, die ruim tweeëneenhalf uur vergde ging het overzicht geheel verloren. Niet alleen voor de argeloze toeschouwers op de matig gevulde tribunes. Ook voor de wedstrijdleiding. Het Zandvoortse idool Jantje Lammers moest er zelfs de huldiging van zijn publiek door missen. De ronde-tellers had den grote twijfel of de Opel Kadett van Lam mers, dan wel de Alfa Romeo van Houthuyzen en Coronel winnaar in de klasse tot twee liter was geworden. Na anderhalf uur van twijfel ging de prijs toch naar de kleine slipschool-instruc- teur. In het tijdwaarnemershuis was het de offi cials ontgaan dat Lammers' tweede pitsstop slechts luttele seconden had geduurd. De lange-afstandswedstrijd mag dan een „ge durfd initiatief van de organisatoren" worden genoemd, het is zeer de vraag of de vaste bezoekers van Zandvoort dat initiatief in dank hebben aanvaard. Spanning daarentegen heeft gistermiddag de drie voorwedstrijden beheerst. Won Geerlof Stam bij de Renaults-Gordini met een lengte en nog wel doordat hij Ernst Berg simpel opzij drukte, bij de Formule Vee-renwagens beslisten centimeters over winst en verlies. Een vijftal rijders gunde elkaar, zoals de inmiddels rijke traditie van de „Vee's" wil, geen meter. In het slipstreamgevecht won Leo Steenbergen in de luwte, afgeschermd van de felle noordooster door de Kaimann van Wim van Kleef juist die krappe decimeter die hem op de hoogste trede van het ereschavot bracht. Grootste winnaars van deze autosportdag zijn zonder twijfel de plaatwerkerijen in den lande., Zandvoort mag dan heel wat gewend zijn, de coureurs hebben bij deze Trophy of the Dunes ongetwijfeld op dit punt voor een nieuw record gezorgd. BHBBBgjjgjgjfjjjgggggi Gisteren boekte hij met P uitsf Audio Sonic, die ook de paai hem bestuurde Crosslé van prijs meulen sponsort „Ze moeten gewoon een w( voor me kopen", oordeelt Heemsteedse garagehoi „Zo'n Formule Ford kost tig mille, die kan ik niet len. Ik zou hem net met en moeite kunnen onderhout maar zelf aanschaffen I nooit van mijn leven". „Als ik een sponsor vind kal nog wat meer internationaal den. Engelse jongens die ikl ontmoet zeggen wel eens tej me: kom ook bij ons rijc Maar dan kan ik alleen m zeggen: wie betaalt dat dan?i hebben makkelijk praten; zijn in dienst van een fabri Alles wordt voor ze gedaan, hoeven alleen maar te rijd Maar ik heb goede hoop dal na mijn goede races van laatste tijd een sponsor kc opdagen. Dan wil ik wel verf in de racerij. Formule driej zo". Ondanks de problem! waar Maarten Hennem' als privérijder in een leende wagen mee te mak heeft, geniet hij van het ven in de racewereld. J ben nog jong, ik wil gewoj nog wat lol beleven. E hartinfarct kun je later i tijd nog krijgen". Voor de manier waarop I gisteren de verzamelde cd currentie op Zandvoort j pas afsneed had de Hef stedenaar een eenvoudi verklaring. „Ik laat het f voor de bochten pas los a ik de neus van de wagej naast me niet meer zie. kan met die Crosslé ge1 dig laat remmen en bovi dien was ik op punten van de baan snell| weg dan de rest. Nee, r ging erg eenvoudig". FRANK WERK

Leidse Courant | 1976 | | pagina 16