KILOMETER IN 8.27.12 record Bragina Open titel voor Nemet EERSTE G0LFTITEL LEVERDE BALLASTEROS RUIM 18MILLE OP riekamp om plaats in kandidatentoernooi Zijdelings iOrofcontract jtleten ruim jes ton waard LEIDSE COURANT PACINA 11 plaat int Jik zi] ddenvi de h< iige irersl uk de (1-1). ie Eds) gelij) k te sPINBURGH De twee ieuwzeelandse midden af- ïende landlopers John Walker en n passod Dixon hebben volgens e Zifln zeggen van de Ameri- svereriianse ITA-prof atletiekgroep iduk kn aanbieding gehad, ngeziei halfilleen voor het ondertekenen ie w$n een contract zouden de vaivee lopers elk een bedrag wertjn 250.000 dollar (ongeveer 15.000 gulden) ontvangen. rub Bnalker, die in Montreal de [swedjQQ meter W0I1) weigerde elk issen^nmientaar. Rod Dixon, die e Is vierde op de vijf kilometer "f^jHfrdigde, verklaarde: "Ik word de]een prof wanneer ook John ijkse zijn amateurstatus öp- 4eft. Het aanbod is zeer aan- 'b Br%kkelijk. Ik ben nu 26 jaar 1 het is zeer de vraag of ik Ter vier jaar in Moskou nog ■■■kn de Spelen kan deelnemen. WASHINGTON - Rusland heeft de veertiende Iandenwed- strijd tegen de dames- en heren atletiekploeg van de Verenigde Staten die in Washington werd gehouden, met ruim verschil gewonnen: 211-157 punten. Het was de tiende keer in veertien ontmoetingen dat de Russen zich de sterksten toonden. Drie maal won de ploeg van de Ver enigde Staten en een duel eind igde onbeslist. In het college park van Was hington bleek niets van „Olym pische vermoeidheid". In de tweedaagse wedstrijd werden talrijke topprestaties geleverd met als hoogtepunten het we reldrecord op de 3000 meter van Ljoedmilla Bragina en het wereldrecord .van de Russische 4 x 440 yards ploeg (dames). Ljoedmilla Bragina, de Olympi sche 1500 meterkampioene van München en vijfde op deze af stand in Montreal, plaatste zich weer op de wereldrecordlijsten met een voor dames nauwelijks voor mogelijk gehouden 3000- metertijd van 8.27.12. De Russin was ruim achttien seconden sneller dan de Noorse Grete Waitz, die op 21 juni in Oslo tot 8.45.4 was gekomen. Het tweede wereldjecord kwam op naam van Svetlana Styrkina, Inta Kli- movitsja, Natalia Sokolova en Nadesja Djina, die op de in Eu ropa weinig gelopen 4 x 440 yards een tijd van 3.29.06 reali seerden. Het Russische kwartet was daarmee ruim een seconde sneller dan een Westduits kwar tet, dat vorig jaar in een ont moeting met de Verenigde Sta ten in Durham 3.30.3 liep. Van uitstekend gehalte waren ook de tijden die op de sprint werden gemaakt. Op de 100 me ter moest Valeri Borsoy, de dubbelkampioen van Munchen in 10,20 seconden zijn meerdere erkennen in Steve Riddick (10,15), die in Montreal de slot- loper van de Amerikaanse 4 x 100 meter ploeg was. Op de dubbele afstand overheersten de Amerikanen volledig. Millard Hampton, de zilveren medaillewinnaar van Montreal, kwam als eerste over de eind streep in 20,70, steve Riddick finishte eentiende later. Borsov kwam niet aan de start. Bij de dames won Tatjana Prorotsjen- ko na de 100 meter (11,40) ook de dubbele afstand in 23,00. De 4 x 100 meter estafette leverde zowel bij de dames als heren klassetijden op. De Russische dames zorgden met 42,93 sec. zelfs voor een nationaal record. De oude toptijd was een week tevoren in Montreal gevestigd toen de Russinnen met 43.09 derde werden achter respectie velijk Oost- en West-Duitsland. Record Tatjana Kazankina, de Olympi sche dubbelkampioene op de 800 en 1500 meter, startte in Washington alleen op de 1500 meter. Zij won die afstand in 4.00.3, Raissa Katjoekova pakte HOOQiGDUflt de tweede plaats in 4.04.61. Ook de 800 meter leverde een eerste en tweede plaats voor Rusland op. Oud-wereldrecordhoudster Valentina Gerassimova moest met 1.57,50 echter haar meerde re erkennen in landgenote Ta tjana Providosjina (1.57.00). Ma deline Manning-Jackson, de Olympische kampioene van Me xico Stad die in Montreal in de halve finales werd uitgescha keld, eindigde als derde. Maar haar 1.57.90 betekende wel een Amerikaans record. Dwight Stones moest drie dagen na zijn recordsprong over 2,32 meter, bij het hoogspringen ge noegen nemen met de vier plaats. De Russen Senjoekov en Boedalov werden respectievelijk eerste en tweede met 2,21 meter, Bill Jankunis die in Montreal na 2,14 meter werd uitgeschakeld, sprong nu 2,18 meter, even hoog als Stones, die echter meer po gingen verbruikte. De Olympi sche kampioenen Mac Wilkins en Edwin Moses bleken niet te verslaan. Wilkins won het dis cuswerpen met 66,20 meter en Moses liep de 400 meter horden in 48,55 seconden. Bij het kogel slingeren nam Alexander Spiri- donov revanche op landgenoot Joeri Sedyk. Het verschil tussen de twee Russen was zeer gering: 78,00-77,90 meter. De drievoudi ge Olympische kampioen hink- stapspringen, Viktor Sanejev, passeerde opnieuw de 17,00 me ter grens. Na zijn winnende 17,29 meter van Montreal liet Sanejev nu 17,20 meter opme ten. Een week na de Olympische Spelen heeft de Oostduitse atle- tiektop tijdens de nationale kampioenschappen in Karl Marxstadt aangetoond de uitste kende vorm van Montreal te hebben vastgehouden. Hoogte punt van de wedstrijden, die vier dagen duurden, was het wereldrecord op de 4 x 800 me ter van Elfie Zinn, Gunhild Hoffmeister, Anita Weiss en Ul- rike Klapezynski. Dit kwartet bleef maar liefst elf seconden onder het oude record, dat op naam stond van een Bulgaars kwartet (7.54,2 om 8.05,2). Gunhild Hoffmeister en Ulrike Klapezynski kwamen in totaal nog drie keer als eerste over de eindstreep. Hoffmeister, tweede op de 1500 meter in Montreal, zegevierde op haar specialiteit in 4.02,7 en was ook de' snelste op de 800 meter (1.58.6). Ulrike Klapezynski bracht het Oost duitse record op de 3000 meter omlaag tot 8.55,6. Renate Stecher werd twee keer verslagen. Op de 100 meter werd de 26-jarige atlete van Mo tor Jena, die aan haar laatste seizoen bezig is, slechts vierde. De 200 meter werd een overwin ning voor Olympisch kampioene Barbel Eckert in 22,91 seconden Renate Stecher bleef daarbij 0,15 sec. achter. Bij de heren ging de overwin ning op de twee springafstan- den naar Klaus Dieter Kurrat in 10,22 (Oostduits record) en 20,61. Rosemarie Ackermann, Olym pisch kampioene hoogspringen, liet de lat gisteren op 1,97 meter leggen, een centimeter boven haar eigen wereldrecord. Zij faalde drie keer. Petrosjan S'echt3 een gebroken been liep de Amerikaan Ernie Cross op toen zijn door L°.n.°iaanSedreven speed-boat in de fout ging, waarbij hij uit zijn vaartuig werd 1. Cross slaagde er in niet onder zijn boot terecht te komen en met een parachute een redelijke goede landing te maken. I BIEL Na de twee interzonale schaaktoernooien, die de afge lopen maanden in respectieve- lijk Manilla en Biel zijn ge- j speeld, hebben vijf spelers zich verzekerd van een plaats in het kandidatentoernooi, dat begin 1977 als kwartfinales met vier tweekampen van start zal gaan. De winnnaar van het kandida tentoernooi krijgt van de inter nationale schaakfederatie (FI DE) het recht de huidige we reldkampioen, de Rus Anatoli Karpov (25), uit te dagen voor een tweekamp, met als inzet de wereldtitel. Het eerste interzonale toernooi, van 12 juni tot 8 juli in Manilla gehouden, werd gewonnen door de Braziliaan Henrique Mec- king, die in 1973 ook een gelijk toernooi op zijn naam had ge bracht Met Mecking gingen de Tsjech Vlastimil Hort en de Rus j Lew Poloegajevski over naar het kandidatentoernooi, aange zien zij in Manilla als tweede en derde eindigden. In Biel werd I van 12 juli tot 8 augustus het tweede interzonale toernooi ge- j houden, dat werd gewonnen I door de Deen Bent Larsen. Drie spelers - de oud-wereldkampioe- nen Michael Tal en Tigran Pe- I tros jan uit Rusland en de Hon- gaar Lajos Portisch - eindigden j een half punt achter Larsen ge- i deeld tweede, zodat een beslis- singsdriekamp aan het eind van I dit jaar moet uitmaken welke I twee spelers hun plaatsen in het i VELP De Joegoslaaf Ivan kandidatentoernooi kunnen I Nemet is zaterdagmorgen in opeisen. Velp winnaar geworden van Het zestal, dat zich via de inter- het toernooi om het open zonale toernooien voor de wed- I schaakkampioenschap van Ne strijden in het kandidatentoer- i derland. In de slotronde kwam nooi heeft geplaatst, wordt ge-1 hij na enkele zetten al remise completeerd met de verüezende overeen met de Westduitse ti- finalist van het voorgaande kan- telhouder Klaus Wockenfuss. didatentoernooi - de Rus Viktor I Hij werd daardoor onbereik- Kortsjnoj - en de oud-wereld- haar voor zijn concurrenten, kampioen, de Amerikaan Ro- Nemet behaalde uit negen ron- bert Fischer. Nu het onwaar- den acht punten, schijnlijk is dat Fischer ooit nog De Hagenaar Agur en de Delfte- in FIDE-verband achter de tafel naar Hofland veroverden de verschijnt, wordt - indien de j vierde prijs. Agur had daarvoor singsdriekamp, ontstaan door het gelijk eindigen in Biel, voor het kandidatentoernooi weet te plaatsen, zal Boris Spasski, bij verstek van Fischer, in de hoe danigheid van verliezend halve finalist van 1973, in 1977 direkt tot het kandidatentoernooi wor den toegelaten. De Nederlandse vertegenwoor diger in Biel, Genna Sosonko, kwam in zijn afgebroken partij uit de laatste ronde remise over een met de Zwitser Lombard. Sosonko's totaal kwam daarmee op 9.5 punt, goed voor een twaalfde plaats. Uitslagen van de zaterdag ge speelde afgebroken partijen zijn: Andersson (Zwe>—Byrne (Vst) 0,5-0,5. Sosonko (Ned.)- Lombard (Zwi.) 0,5-0,5. Petros- jan (Rus)—Diaz (Cub.) 1-0. Eindstand is: 1. Larsen (Den) 12,5 pnt 2/4. Tal, Petrosjan (beiden Rus) en Portisch (Hon) 12. 5/7. Byrne (Vst), Smyslov (Rus) en Hübner (Wdl) 11,5 8. Andersson (Zwe) 10,5. 9/11. Smejkal (Tsj), Csom (Hon) en Geiler (Rus) 10. 12. Sosonko (Ned) 9,5. ZANDVOORT De strijd om de open Nederlandse golftitel op de banen van de Kennemer Golfclub te Zandvoort is een aangelegenheid van de jeugd geworden. De negentienjarige Spaanse golfprofessional Severiano Ballasteros behaalde de eerste internationale titel uit zijn carrière met een totaal van 275. De twee jaar oudere Brit Howard Clark, die de laatste dag was ingegaan met een achterstand van slechts één slag, had in de vlagerige wind nogal wat afzwaaiers. Hij hield met een ronde van 76 nog net zijn tweede plaats vast: 283, acht dan Ballasteros. De Spanjaard was, getuige zijn series van 65, 73, 68 en 69 degene die zich het gemakke lijkst aanpaste aan de wisse lende weersomstandigheden tijdens de titelstrijd. Zijn to taal van 275 was niet minder dan dertiën onder parr. Met de hoofdprijs van 18.750,- bracht de Spanjaard zijn ver diensten voor dit seizoen op ruim tachtigduizend gulden. Howard Clark hield aan zijn tweede plaats 12.500 over, niet slecht voor een speler, die dit seizoen vrijwel niet boven de goede middelmaat uit kwam. Bertus van Mook was de enige Nederlander, die tot het einde mocht meedoen. Met een laat ste ronde van 79 eindigde hij met een totaalscore van 300 ver in de achterhoede. De be minnelijke zuiderling zal op grond van deze prestatie wor den uitgezonden naar het toer nooi om het wereldkampioen schap landenteams in Palm Springs. Wie hem daarbij zal vergezel len, is nog niet uitgemaakt. Waarschijnlijk zal het toch Jan Dorrestein worden, de man, die in Zandvoort vroeg tijdig uit de strijd verdween. Martin Groenendaal, een an dere gegadigde, viel zaterdag af met een ronde van 76. Bertus van Mook verloor zijn kansen op een betere klasse ring bij de zesde hole, toen hij op de green vijf slagen ge bruikte. Over zijn totaaloptre den was hij niet ontevreden: „Dinsdag heb ik het Pro-AM toernooi gespeeld, nog twintig lessen gegeven en daarna me teen dit toernooi. Wat wil je dan nog meer?" Eindstand is: Severiano Bal lasteros (Spanje) 275 (65, 73, 68, 69) Howard Clark (GB) 283 (66, 71, 70. 76) Mike Krantz (VS) 283 (72, 71, 72, 69) Peter BuUer (GB) 285 (69, 67. 78, 71) Eddie Polland (GB) 285 (71, 72, 71,71) Simon Hobday (Rhod) 285 (77, 69, 67, 72) Vicente Fernandez (Arg) 285 ffiQ 79 79 79Ï David Vaughan (GB) 285 (70, 72, 69, 74) Beste Nederlander: Bertus van Mook 300 (74, 76. 71, 79) Van der Bos uit Delft voegde Hagenaars Van Wees en mevr. nog een half punt aan zijn score toe via een puntendeling met de Beelaerts van Blokland, die bei den een tweede prijs in de Alkmaarder Van der Hauw. De wacht sleepten, de Hagenaars Amerikaan verstek laat gaan - zijn plaats toebedeeld aan één der verliezende halve-finalist uit het kandidatentoernooi van 1973. In dat verband komt één van twee oud-wereldkampioe nen - Tigran Petrosjan en Boris Spasski - in aanmerking. Indien Petrosjan zich via de beslis- genoeg aan remise tegen de Am sterdammer Borm, terwijl Ho fland het volle punt scoorde te gen de Schiedammer Van Baar- le. Den Broeder uit Voorburg en Helfrich uit Den Haag sloten het toernooi af met een zege op resp. Van Mil uit Eindhoven en Nagtegaal uit Baarn. Visser uit Zoetermeer kreeg de laatste ronde klop van de Zaan dammer Van Dongen. In de reservegroep eindigde Pe ter Gelpke uit Den Haag in de sub-top. In de laatste ronde speelde hij remise, hetgeen eveneens geldt voor de Hage naars Kraanen en Fraikin en voor De Saegher uit Delft. In de tienkampen haalden de Hagenaars Tan en de gebroe ders Wind gemakkelijk hun eer ste prijs binnen, terwijl in de zeskampen de Hagenaars Huis man en Neuteboom een eerste en Waltman een tweede plaats voor zich opeisten. In de acht- kampen was er succes voor de Dijkstra en Van Ommeren leg den beslag op een derde en vierde plaats. Voornaamste uitslagen negende ronde zijn: Wockenfuss (Wdl)- Nemet (Joe) 1/2-1/2, Ree (Ned)- van Reek (Ned) 1-0, Borm (Ned>- Agur (Isr) 1/2-1/2, Rukavina (Joej-Enklaar (Ned) 1-0, Hel mond (Ned)-Ballon (Ned) 0-1, Hofland (Ned)-Van Baarle (Ned) 1-0, De Ruiter (Ned)-Bartels (Ned) 1/2-1/2, Holscher (Ned)- Dekker (Ned) 1/2-1/2, Slisser (Ned)-Odink (Ned) 1/2-1/2, Car- lier (Ned)-v.d. Sterren (Ned) 0-1. Eindstand: 1. Nemet 8 pnt., 2. Ree 7 1/2, 3/4. Wockenfuss en Rukavina 7, 5/8. Agur, Borm, Ballon en Hofland 6 1/2. De Russin Bragina realiseerde een fraaie tijd die goed wasvoor een wereldrecord. Hoewel buitenstaanders in de vaste overtuiging verke ren dat het niet zo'n vaart zal lopen in het conflict tussen KNVB en NOS over het uitzenden van flitsen van voetbalwedstrijden op radio en televisie zitten de onderhandelingen muur vast. Vandaag loopt het ou de contract tussen beide partijen af en het ziet er niet naar uit dat de proble men binnen enige dagen zullen zijn opgelost. Boven dien lijken de tegenstellin gen nog verscherpt nadat Bob Spaak, de baas bij Studio Sport van de NOS, aan Ajax en Feyenoord een brief heeft geschreven waarin hij aankondigt dat onder de huidige omstan digheden ook de UEFA Cupwedstrijden van beide clubs in september niet op de buis zullen komen. Voorzitter Van Zandvliet van Feyenoord noemde dat niet onrechte een toe voeging van nieuwe ele menten aan de conflictsi tuatie die de ongetwijfeld komende onderhandelin gen nog zal bemoeilijken. Hoog spel Zoals bekend verbiedt de KNVB de NOS om voor het overeengekomen be drag van achtenhalve ton naast televisiesamenvattin gen ook radioflitsen in het programma langs de lijn op zondag te brengen. De KNVB speelt hiermee hoog spel, want bij zo'n stelling- name kon de voetbalbond een tegenzet verwachten. Die kwam in de vorm van een boycot van competitie voetbal in het programma Studio Sport op zondag avond. Wat zo'n boycot voor voetbal an betekenen heeft Frankrijk ervaren. Daar deed zich enige jaren geleden een soortgelijke si tuatie voor en de gevolgen waren desastreus voor het Franse voetbal dat in veel geledingen een noodlijdend bestaan lijdt, omdat het publiek beinvloed door de media de aandacht op andere sporten richtte. Of het in ons land ook ooit zo ver zou komen is na tuurlijk een open vraag, maar het risico bestaat wel degelijk. Daarom heeft de KNVB een riskante ma noeuvre uitgehaald, te meer daar het nooit is be wezen dat Langs de Lijn toeschouwers weg houdt uit de stadions, wat de voornaamste drijfveer is voor de voetbalbond in haar argumentatie. De voetballiefhebbers hopen ondertussen dat alles met een sisser zal aflopen. Het geen waarschijnlijk wel zal gebeuren. Eén succes De KNVB heeft met de benoeming van Jan Zwart kruis als tijdelijk bonds coach de moeilijkheden rond de opvolging van George Knobel voor zich uitgeschoven. Met als argu ment dat men niet tot een overhaaste beslissing wilde overgaan werd Zwartkruis aangezocht en bereid ge vonden om twee wedstrij den het Oranjeteam onder zijn hoede te nemen. Die keuze is in één opzicht al een succes te noemen, want de interim-coach heeft al te kennen gegeven dat hij zal trachten de PS- V'ers Van der Kuylen en Van Beveren weer in de Nederlands efltalgroep te halen, een plaats die zij „vrijwillig" afstonden toen er een meningsverschil ont stond tussen de Psv'ers enerzijds en Johan Cruyff aan de andere kant. Kno bel koos indertijd voor Cruyff, zodat Van Beveren en Van der Kuylen sinds dien vor Oranje buitenspel stonden. Daar zal door toe doen van Zwartkruis waar schijnlijk verandering in komen, te meer daar Cruyff en Neeskens er in de eerste kwalificatiewed strijd voor het wereldkam pioenschap tegen IJsland niet bij zullen zijn. Een ver broedering tussen de ve detten van Barcelona en PSV lijkt dus aanstaande. Een zaak waar het Neder landse voetbal alleen maar mee gediend is. Te hopen Na de lange onderzoekpe- riode en de korte tijd van wijziging van schorsing in voorlopige opheffing inza ke de affaire RVC wordt waarschijnlijk eind deze maand een uitspraak ge daan door de commissie van beroep van de KNVB. Het is te hopen dat de be wuste commissie inder daad voor het begin van de amateurcompetitie zijn be slissing neemt, want het is natuurlijk een onverteerba re zaak als de betrokken clubs pas daarna uitsluitsel krijgen. Hoewel er fouten zijn gemaakt, lijkt het niet zinvol de verenigingen nog zwaarder te straffen door ze te lang in onzekerheid te laten over de uiteindelijke straf.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11