in heter va; Weer een dode in Soweto Groenteprijs zal voorlopig nog niet omlaag Zuid-Holland vreest explosie van botulisme VERKOOP F-16 LOOPT SLECHT m! Cetdóc0oumnt Vrijdag 6 augustus 1976,66e jaargang no. 20496 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Cher-redacteur: Wim Buijteweg Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent Voetbal Wegens 700 jaar Amsterdam wordt daar een internationaal voetbaltoernooi gespeeld met o.a. Ajax. Te zien op Ned. I om 20.55 en 22.50 uur. Op het andere net om 19.05 uur „Toppop" en om 21.15 uur „Puz- zeluur". Aanhoudend droog Droog met zonnige perioden. In het algemeen weinig wind. Ma xima van 19 aan zee tot 24 gr. in het zuidoosten van het land. Morgen zon: 5.11—20.19. Schev. hoogw.: 0.28 en 13.10. Laagw.: 8.32 en 21.05. m (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De perspectieven voor de scheepsbouw in ons land zijn vorige maand beter geworden. Twintig Nederlandse rederij en hebben staatssecretaris Van Huiten laten weten dat zij gebruik willen maken van de op zijn voorstel per 1 juli van kracht gewor den subsidie-regeling. Ze willen als ze de in het vooruitzicht gestelde investerings-premie van 4,75 min. per jaar voor de duur van vijf jaren inderdaad krijgen, in totaal 32 schepen laten bouwen. Daarmee is een bedrag gemoeid van 300 miljoen gulden. Deskundigen zien tussen de subsidie-regeling en de investerings plannen van de scheepsbouwers een duidelijk' verband. Zonder de financiële tegemoetko ming van de overheid zouden de bouwplannen ongetwijfeld veel minder omvangrijk zijn, zo menen zij. Op het ministerie van Verkeer en Waterstaat bestaat overigens de verwachting dat het aan tal aanmeldingen voor de investeringspremie nog zal toenemen. Gegadigden voor de finan ciële steun moeten hun plannen vóór 1 oktober voorleggen aan een ambtelijke beoordelings commissie. Deze beziet dan zo spoedig moge-, lijk of de reders voor de premie in aanmerking komen. Om inderdaad te worden geholpen moeten zij aan verschillende eisen voldoen. Bijvoorbeeld dienen zij te beloven dat de sche m>y pen zes jaar onder Nederlandse vlag zullen varen. De tot nu toe aangemelde plannen betreffen voornamelijk de bouw van kustvaarders. Vol gens drs. P. van Agtmaal, als econoom verbon den aan de Koninklijke Nederlandse Reders vereniging, zijn het dan ook vooral de in het Noorden van het land gevestigde reders en scheepsbouwers voor wie de toekomst wat zonniger is geworden. Daar immers zijn veel reders en scheepsbouwers gevestigd die in kustvaart zijn gespecialiseerd. De scheepsbou wers aan de Nieuwe Waterweg, die zich vooral met de bouw van grote schepen bezighouden zullen van de nu te verwachten stroom orders weinig profijt trekken, zo meent hij. VOORZITTER PRODUKTSCHAP MEENT: (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Dalen de groenteprij- zen binnenkort wel of niet? Daar over is een groot meningsverschil gerezen. Minister Trip - waarne mend minister-president - meent, dat de prijzen gunstiger worden. Daarom neemt de regering aldus gisteren zijn mededeling ook geen speciale maatregelen. Voorzitter K. Ton van het produktschap voor Groenten en Fruit zei echter op bijna hetzelfde bgenblik, dat de groenteprijzen zeker nog een jaar hoog zullen blijven. "Ook al zou het nu volop gaan regenen, dan nog voorzie ik voor een langere tijd geen prijsdaling", aldus de heer Ton. Als gevolg van een en ander heeft de Industriebond van het N.K.V. la ten weten "zich uiterst hard op te stellen voor de bescherming van zijn leden" waar het gaat om de eerste levensbehoeften. Volgens de bond moet de regering, ook al meent zij daartoe niet bij machte te zijn, in grijpen in noodsituaties zoals thans bij de groenten en fruit het geval is. Volgens minister Trip is het voorba rig om thans al speciale maatregelen te treffen, temeer daar een verbete ring van de groenteproduktie zich al heeft aangekondigd. Dat is volgens de voorzitter van het. produktschap groenten en fruit niet juist "De schaarste aan groenten in Europa zal in het algemeen waar schijnlijk nog tot volgend jaar april voortduren", meent hij. Hij meent verder, dat door de weersomstandig heden het aanbod van groenten klei ner geworden is. Bladgroenten bij voorbeeld hebben het aldus de heer Ton, zwaar moeten verduren. Maar hij gelooft ook dat de consument voor wat het gebruik van groenten betreft, nogal conservatief is. Weinig consumenten schakelen over het ko pen van andere produkten, zoals wortelen en kroten, waarvan de oogst beter geslaagd is", aldus de voorzitter van het produktschap. In Zuidhollandse tuinderskringen is men nogal verontwaardigd over de uitval van de Industriebond NJC.V. naar deze tuinders, die aldus de bond, profiteren van de moeilijkhe den van hun collega's elders in het land. EEN WHISKEY MET WATEROF NA't WATER DE WHISKEY, Dat kan allemaal in de- Holiday Inn Leiden met 1824 vestigingen. ADVERTENTIE 'n bele dag eindelocsss genieten wassenaar (kamperen kan ook)flóÓk gratis zwembad' f! Roof en gijzeling Twee man nen hebben donderdagochtend een bank in een buitenwijk van' Duisburg overvallen en zich, na uit de voeten gemaakt met nia overvallen en een Franse 140.000 mark. vrouw vermoord en een andere, Overval Gewapende lieden, ernstig gewond. Aldus de Fran- hebben een hotel te Moyale aan se Ambassade in Nairobi. Een Ho rrrrr,^ en Ke- wordt vermist. Botsing Tussen de Franse fruitkwekers, die ontevreden zijn over de landbouwpolitiek, en de politie is het in de stad Valence tot een botsing geko men waarbij vijf mensen zijn gewond. HOLIDAY INN VOOR GEZELLIGE MENSEN ^wja. H LEIDEN BOWLING i FUN CENTER 071-769310 Overige vestigingen in: Utrecht 030-910555; Eindhoven 040-433222 Big Ben met ziekteverlof LONDEN (AFP-DPA) Big Ben, het beroemde uurwerk van de parlementsgebouwen in Londen, heeft het af laten we ten. Midden in de nachtzitting van het Lagerhuis ter behande ling van een begrotingswetsont werp om kwart voor vier stond de tijd met veel geratel en een knal stiL Explosievendeskundigen van de politie, die een aanslag vrees den, stelden onmiddellijk een onderzoek in, maar de oorzaak schijnt metaalmoeheid te zijn. De reparatie zou wel eens lang kunnen duren, zo meent men. Bij eerdere gelegenheden werd Big Ben eens door sneeuw en door een in het uurwerk geval- Big Ben voorlopig stil len schilderskwast tot zwijgen gebracht Big Ben ontleent zijn naam aan sir Benjamin Hall (om zijn grote gestalte) die krachtig had ge pleit voor de bouw van een mo numentale klokketoren. WASHINGTON (AP) Amerikaanse defensiefunctionarissen heb ben toegegeven dat zij de vooruitzichten voor de verkoop van de F-16 waarschijnlijk overdreven hebben. Vertraging door brandende loc Honderden scholieren uit Soweto hebben gisteren opnie JOHANNESBURG (Rtr) Met stenen gooiende Bantoes trokken vanmorgen door het woongebied voor zwarten Soweto, bij Johannesburg. Bij bus- en spoorwegstations probeerden zij Bantoes over te halen niet naar him werk te gaan. Enkele wegen versperden zij met autowrakken. Het was de derde dag van onrust in de zogenoem de schaduwstad van Johannesburg, waar een mil- uw geprobeerd een mars naar Johannesburg te houden.' joen Bantoes wonen. Duizenden zwarten, voorna melijk studenten en scholieren hebben herhaalde lijk getracht door het politiekordon om Soweto te dringen om in optocht naar Johannesburg te gaan. Ze willen daar bij het hoofdbureau van politie protesteren tegen de gevangenhouding zonder pro ces van de zwarte studentenleiders die na de. onlusten van juni zijn opgepakt. Dok dit keer lukte het niet evenmin als eergisteren toe Met veel moeite heeft de politie gisteren een mars van 5000 zwarten naar Johannesburg kunnen te genhouden. De groep bestond uit scholieren, stu denten en volwassenen die hun vuisten balden en politieke leuzen riepen. Inmiddels heeft de politie toegegeven dat er woensdag drie doden zijn geval len. Twee mannen werden gedood toen de politie het vuur opende om de betogers tegen te houden. Een 15-jarig meisje werd onder de voet gelopen. i de demonstranten uit elkaar werden geslagen. Bij de demonstraties van gisteren is er volgens ooggetuigen ook een dode gevallen. Ook in andere zwarte woongebieden bij Johannes burg waren er gisteren incidenten. In Tembisi, meer noordelijk, joeg de politie een groep van 1000 schoolkinderen uiteen die stenen hadden gegooid naar een drankwinkel. In het woongebied Katle- hong bij Hermiston, ten oosten van Johannesburg, stichtten jongelui brand in een bierlokaal. Sinds Nederland, Noorwegen, Denemarken en België 14 maanden geleden besloten 348 F-16's aan te schaffen, is er nog geen enkel ander toestel verkocht. Hoewel de Verenigde Staten en de NAVO-landen in totaal zo'n 1.000 F-16's zullen aanschaffen, is de verkoop van de toestellen aan derde landen niet wat in 1974 en 1975 voorspeld werd door het Amerikaanse ministerie van defensie. UTRECHT (ANP) Een duw- treklocomotief van Belgische makelij, die in brand vloog tus-' sen Hillegom en Lisse, heeft gisteravond gezorgd voor ver tragingen in het treinverkeer op het baanvak HaarlemLei den. De brand in de hoogspannings kamer van de locomotief, die met een passagierstrein op weg was van Amsterdam naar Brus sel, zorgde ervoor dat de passa giers even na zessen in Lisse bleven steken. De defekte locomotief werd la ter weggesleept naar Delft. Door het gebeuren liepen vier treinen, waaronder twee interci- tys, vertragingen op van een Kerkrovers Kerkrovers heb-' ben uit de kapel Helzer Klaus bij Heizingen in het Luxem' burgs-Belgische grensgebied het wereldberoemde altaar uit de 16e eeuw geplunderd. De politie zei dat dit belangrijkste kunst werk van het groothertogdom onvoldoende was beschermd. De. schade loopt in de miljoe nen. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG In Zuid-Holland zijn dit jaar al circa 15.000 vogels en eenden gestorven aan botulisme. Daarmee is het aantal slachtoffers onder deze die ren in een jaar al bijna verdrievoudigd. Het vorig jaar werden in de provincie Zuid-Holland ongeveer 5000 vogels en eenden gevonden, die aan de besmette lijke dierenziekte waren bezweken. Door de enorme uitbreiding van het botulisme wordt in de komende tijd, als grote aantallen trekvogels ons land zul len passeren, een explosie van het aan tal dode dieren gevreesd. Deskundigen verwachten dat de kolonie watervogels, die in ons land op hun trektocht neer strijkt ongeveer een half miljoen dieren zal tellen. Dit heeft het bestuur van de provincie Zuid-Holland gisteren bekend gemaakt. Door de omvang, die de ziekte heeft gekregen, is het volgens de provincie beslist nodig dat er een nationaal be- strijdingsplan tegen botulisme wordt opgesteld. Voorlopig heeft het Zuidhol landse provinciebestuur een groot aan tal gemeenten opnieuw een brief be stuurd waarin deze erop worden gewe zen, dat aangetroffen kadavers onmid dellijk opgeruimd moeten worden om de besmetteingshaard in te dammen. Bijna een derde van alle dode vogels dat tot nu toe is gevonden is aangetrof fen in de Dordtse Biesbos. Andere grote haarden van botulisme werden gevon den in Vla ar dingen, Brielle, in het wa- tergebiedrïond Voorburg en Leidschen- dam en bij Nieuwkoop. MISS NOORDWIJK GEKOZEN De 16-jarige Nonja Stevens werd gisteravond gekozen tot het mooiste meisje in haar woonplaats. Zij werd op de voet gevolgd door Margret Houweling (links) eveneens uit Noordwijk en Joanie de Vries uit Den Haag. De drie prijswinnaars werden gekozen uit 22 deelneemsters.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1