Wereldraad: Amrobank beoordeelt realiteit Zuid-Afrika verkeerd lorgelijke stijging [erpleegtarieven Instructies danslessen op serie platen iel doet beroep op wetenschap ranaat op irnalenboot ïtploft: een fsser gedood Marsvervelt9 door zonnebrand CIA ZOU SOVJET-DIPLOMAAT HEBBEN BEDREIGD IENSDAG 4 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURAN PAGINA 9. ortsjnoi nag oorlopig ilijven N HAAG (ANP) Russische Viktor oi heeft, han- een beslissing verzoek om vluchteling toe- daten te worden, Jverblijfsvergun- 5 gekregen voor tijd van een half uiteindelijke be- Issing over het ver- iek van Kortsjnoi n als vluchteling egelaten te worden j nog enige tijd in •slag nemen, e Russische ambas- de heeft intussen ten weten een ge trek te willen heb- n met Kortsjnoi. Jarige prinses Prinses Irene is vandaag jarig. Zij is 37 jaar geworden. Vorig jaar 40 miljard uit pot sociale verzekeringen Den Haag (ANP) De uitkerin gen krachtens de sociale verze keringen hebben in 1975 iets meer dan 40 miljard gulden be dragen. Dit was 6,7 miljard gul den meer dan in 1974 en ruim 12,2 miljard gulden meer dan in 1973, aldus de cijfers van het CBS. De premies, die de werkgevers moesten betalen, stegen ten op zichte van 1974 met twee mil jard gulden tot 17,2 miljard gul den. De gezinshuishoudingen betaalden in 1975 21,3 miljard gulden aan sociale premies te gen 18,7 miljard in 1974 en 15,6 miljard in 1973. De overheid paste ruim 3,8 miljard gulden bij tegen 2 miljard in 1974 en 1,8 miljard in 1973. HOND BIJT BAAS DOOD FRANKFORT (DPA) Een 61- jarige orgelbou wer in een ge meente bij Ascbaf- fenburg (Beieren) is aan de bijtwon- den die zijn Sint- Bernardshond hem toebracht, overleden. Het dier bad zijn baas plotseling aange vallen toen deze na een lange va kantie de kennel betrad. Toen het slachtof fer gevonden werd, was het al doodgebloed. Na gegaan wordt of het dier dol was. Breda (ANP) De Nederlandse Bond van Dansleraren, die deze week con- gresseert in het Bredase congrescen trum het Turfschip, heeft een Europese primeur gelanceerd. De big band van Jose Marcello zal voortaan in dienst van de bond optreden. Ook zullen er van dit 20 man tellende dansorkest zes lang speelplaten uitkomen met ballroom en latijns-amerikaanse dansmuziek. Leer lingen van de NBD-dansscholen kunnen de platen als instructiemateriaal aan schaffen. In september zal deze serie lp's uitkomen. In de praktijk is volgens de bond gebleken, dat de leerlingen behoefte hebben aan lesmateriaal na afloop van hun danslessen. Bij de pla ten zijn tekst en getekende passen ge voegd. De voorzitter van de NBD, be toogde, dat de dansschool in Nederland een steeds belangrijker plaats inneemt. Napret De vakantie van veel Nederlanders is weer afgelopen. Wat rest, is de napret van de gefotografeerde herinneringen. De afwerkcentrales hebben daaraan hun handen vol. Zoals hier bij het Agfa-laboratorium in Arnhem, waar de fotorolle tjes met duizenden binnenkomen. Laagterecord werkstakingen DEN HAAG Er is sedert de Tweede Wereldoorlog in geen enkel jaar zo wei nig gestaakt in ons land als het vorige jaar. Dit meldt het Centraal Bureau voor Statistiek in zijn sociale maand schrift. Het aantal stakingen bedroeg vijf, waarbij ongeveer 270 werknemers betrokken waren. In totaal gingen 480 mandagen door deze stakingen verlo ren. Van de vijf stakingen waren er drie veroorzaakt door geschillen over de ar beidsvoorwaarden. Er werd in geen en kel geval wegens een geschil over de lonen gestaakt. Twee stakingen (210 verloren mandagen) waren proteststa kingen. In 1974 gingen in ons land 27 manjaren door stakingen verloren. Toch was dit al verreweg het laagste aantal in de Europese industrielanden en in Noord- Amerika. Euwe laar Duwd ORGAAN ZIEKENHUISTARIEVEN: ht (ANP) Het Centraal Orgaan Ziekenhuista-. |en is zeer bezorgd over de voortdurende stijging de verpleegtarieven. Vorig jaar bedroeg de ge fielde stijging van deze tarieven ten opzichte van voor de ziekenhuizen 23 procent, voor de ver huizen 19,2 procent, voor psychiatrische zieken- n 22,7 procent en voor zwakzinnigeninrichtin- 20.7 procent. Dit jaar stijgen deze tarieven 'euw sterk, aldus het Centraal Orgaan in zijn verslag 1975. jjging van de tarieven voor deze berekening is de loonmaat- tt is thans al berekend op regel van 1 juli j.l. nog niet tievelijk 16,6 procent, 13,8 verwerkt. De tarieven zullen' fnt en 11,2 procent. Maar in derhalve nog meer stijgen. Met de stijging van de gemiddelde tarieven voor dit jaar is een bedrag gemoeid van maar liefst een miljard gulden. Het Centraal Orgaan Zieken huistarieven dringt er in dit ver band op aan de kosten nog meer te beheersen. Het wijst erop, dat de kwaliteitsverbete ring van de verpleging in de diverse inrichtingen vooral nog als doel op zichzelf gezien wordt, „waarbij onvoldoende gewicht toegekend wordt aan de kosten," leuwe zware rdbeving in niet larschijnlijk GENEVE (ANP) Wat Zuid-Afri- ka van elk ander land doet ver schillen is, dat zijn grondwet elke mogelijkheid uitsluit een samenle ving te doen ontstaan, waarin men selijke wezens naar hun menselijke waarden worden beoordeeld en niet op grond van hun huidskleur Wie beweert dat het onthouden van leningen dit land in een geïso leerde positie zou brengen ziet niet hoe Zuid-Afrika zichzelf reeds heeft geïsoleerd. Dr. Philip Potter, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken schrijft dit in een uitvoerige brief aan de Amro-bank in ant woord op de brief van deze bank van april 1975, waarin de raad van bestuur heeft uiteengezet, waarom de bank niet bereid is Potter stelt onder meer, dat de Amro-bank de Zuidafrikaanse realiteit verkeerd beoor deelt, als de bank zegt de apartheid te verafschuwen, maar deze op een „meen praktische wijze" tegemoet te willen treden, dan zij „die als zij daarin succes hebben, Zuid-Afrika in een economisch en geestelijk isolement zouden terecht doen komen." Daarmee begeeft de bank zich op politiek terrein, zo argumenteert Potter, die daarmee tevens het tweede argument van de bank ontzenuwd acht, namelijk dat de bank een eigen, in de aard van het bankwezen gelegen doelstelling heeft, die de enige factor is, die haar gedrag bepaalt. „Als u op het tweede argument wilt bouwen, dan geloven we dat Amro zich publiekelijk meer schade berok kent, dan het ooit kan beweren van ons te Dr Philip Potter, secretaris-generaal vrezen." Wereldraad van Kerken. NG De Chinese autoriteiten heb- jvanmorgen meegedeeld, dat een nieu- Jardbeving in het gebied van de boofd- I Peking met een kracht van meer dan i de 12-puntsschaal van Richter nu larschijnlijk is geworden. De moge- leid dat zich toch een dergelijke schok >et, mocht echter niet geheel wor ld tgesloten. J verklaring van een woordvoerder van IChinese regeringsvoorlichtingsdienst t op eerdere waarschuwingen, dat er l moest worden gehouden met een live zware aardbeving. Bij die gelegen- n werd gezegd, dat de schokken sinds _ware beving van vorige week woens- I aanhielden en het epicentrum zich Na de aardbevingen in China zijn in verschillende steden van Idelijk in de richting van Peking ver- het rampgebied de herstelwerkzaamheden begonnen. Hiertoe tste. De woordvoerder drong er echter kwamen in gemeenschapscentra families bijeen die gezamen dat de bevolking waakzaam blijft, 'ijk bespraken welk wérk door wie gedaan zal worden. (ANP) De wijkraad West en de milieugroep en omstreken" hebben ravond besloten alle uni- teiten in Nederland te vra- i onderzoek in te stellen de gifwolk die gedurende enige dagen uit een chemisch bedrijf in Tiel is ontsnapt en naar de gevolgen van die ge beurtenis. De twee instellingen hebben de universiteiten telegrafisch ver zocht een interuniversitaire werkgroep samen te stellen die het gevraagde onderzoek kan uitvoeren. Die werkgroep zou ook voorstellen moeten doen voor een veilig woonklimaat, al dus het telegram aan de univer siteiten. SINGEN (ANP) Bij een ontplof- f van een uit zee pviste granaat boord van een Uenboot uit giste- een opvarende lood en een ande- «waar gewond. De bemanning had de granaat opgevist voor de kust nabij Westkapelle. Het schip zelf liep geen schade op en is afge meerd in Vlissingen voor onderzoek. De vondst van explo sieven uit de Tweede Wereldoorlog blijkt in Zeeland aan de or de van de dag te zijn. De explosievenoprui mingsdienst heeft momenteel handen vol werk aan de gra naten en mijnen die in Zeeuwse bossen en op het strand worden gevonden. Gisteren kwamen kinderen een aantal granaten bij de poli tie brengen, die zij op het strand hadden gevonden. In Dom burg is de dienst be gonnen met het op ruimen van explosie ven, die bij het leeg pompen van de slot gracht van kasteel Westhove in Oostka- pelje boven kwamen. CAMBRIDGE (UPI) Op gezag van een Amerikaanse geleerde, verbonden aan het vooraanstaande MIT (Massachusetts Institu te of Technology), mogen we ons Mars voor stellen als een planeet die tengevolge van zonnebrand sterk aan het vervellen is. Dr. Robert Huguenin zei dat Viking-1 gege vens heeft doorgeseind, waaruit blijkt dat ijzerhoudende mineralen in de Martiaanse bodem door direkte interaktie met ultraviolet zonlicht, atmosferische zuurstof, kooldioxyde temperaturen ver beneden het vriespunt, worden omgezet in ferro-oxyde oftewel roest. „Je kunt je voorstellen dat het Mars-opper vlak door inwerking van het ultraviolette licht als het ware „verbrandt" en als gevolg daar van „vervelt", vertelde Huguenin die zijn inte- raktie-theorie reeds in 1972 na laboratorium proeven op het MIT formuleerde. Door het „vervellen" ontstaan op rotsen en minerale bodemfiguraties kleine „schubben", die gemakkelijk worden losgeblazen door Martiaanse zand- en stofstormen. De aldus opgewervelde roestdeeltjes zijn vol gens Huguenin circa 100 maal kleiner dan de zandkorrels aan onze aardse stranden. Door hun uiterst geringe massa blijven de roestkor- reltjes zweven in de Martiaanse atmosfeer. De Viking heeft op Mars voldoende zuurstof aangetroffen om dit door Huguenin geschil derde proces mogelijk te maken. Uit de inmid dels binnengekomen kleurenfoto's blijkt dat Mars een rose hemel heeft, volgens Huguenin door de daarin rondzwevende roestdeeltjes. Inmiddels is gebleken dat de graafarm van de vikingmarslander opnieuw dienst weigert. De perschef van het vikingproject Frank Bris- tow zei dat de graafarm was opgedragen een nieuw hap te nemen uit de marsbodem. „Het bodemmonster werd opgeschept. De arm be gon zich te verheffen en samen te trekken toen hij ineens stopte", zo zei de woordvoer der. Het resultaat hiervan is dat een experi ment, bedoeld om na te gaan of de Martiaanse bodem organische moleculen bevat, voorlopig niet kan worden uitevoerd. Op deze foto van de Viking I staat niet wat de deskundigen van het Marsproject verwacht hadden te zien. n.l. één van de poten van het ruimtevoertuig. De platte voet van het landingsgestel is echter meer dan een decimeter weggezakt in het korrelige oppervlak van Mars. waarna de zo ontstane kuil weer is volgelopen. Het weinig samenhang vertonende oppervlakte materiaal van de Rode planeet lijkt veel op dat wat ook de maan bedekt. rinll IvrPlfl SANTIAGO (Reuter) Het mi- VJUU1 utaire bewind in Chüi heeft la- ffpvan(rpnpn ten weten> dat het bereid is 250 5C v augcucil politieke gevangenen te laten vertrekken, mits de betrokke nen een inreisvisum krijgen van de landen die hen willen opne men. Het gaat om mensen die door te laten gaan krijgsraden zijn veroordeeld we gens inbreuken op de maatrege len van de staat van beleg, die sinds de gewapende omverwer ping van het gekozen bewind van wijlen president Allende in september 1973 van kracht is. Volgens de regering worden 421 personen om dergelijke redenen vastgehouden. MOSKOU Onder bedreiging met ge weld zon de Amerikaanse centrale in lichtingendienst (CIA) de Russische di plomaat Oleg Khartsjenko tot landver raad hebben trachten te dwingen. De beschuldiging is afkomstig van Litera toernaja Gazeta, het orgaan van de Sov jet-Russische schrijversbond. In zijn jongste editie zegt dit weekblad dat Moskou reeds officieel bij de Ameri kaanse ambassade heeft geprotesteerd tegen het onder druk zetten van Kharts jenko. Dit was een „onbeschaamde pro vocatie" van Amerikaanse zijde., schrijft het blad. Khartsjenko is tweede secretaris op de Sovjetambassade bij de Verenigde Naties in New York. De diplomaat zou het door Literatoernaja beschreven incident zelf hebben gerapporteerd en is volgens het blad inmiddels in de Sovjet Unie terugge keerd. Op 16 juli zou Khartsjenko in New York zijn benaderd door twee CIA-agenten, ene meneer Bryant en een jongere man die „Bob" werd genoemd. Het tweetal zou de diplomaat eerst een informatieruil hebben voorgesteld. Khartsjenko zou .nuttige" politieke infor matie, in handen worden gespeeld, wan neer hij de CIA zou inlichten over de werkelijke bedoelingen van de Russische ontspanningspolitiek. Toen Khartsjenko dit afwimpelde, schrijft Literatoernaja dreigden Bryant en Bob zijn carrière te zullen ruïneren. De CIA-agenten, aldus het blad, dreigden Khartsjenko ook dat de Amerikaanse kranten het „zelfmoord" zouden noemen wanneer hij uit het raam van hun hotel van samenkomst zou „vallen". Khartsjenko, aldus Literatoernaja was naar de bewuste hotelkamer geloodst door twee rechercheurs van de New Yorkse politie, William O'Brian en Wil liam O'Rourke. De diplomaat kende dit duo omdat ze op wacht hadden gestaan bij het ziekenhuis waar Khartsjenko's chef, ambassadeur Jacob Malik, was verpleegd na het au toongeluk dat hem in maart overkwam. De twee rechercheurs zouden Khartsjen ko hebben uitgenodigd om in het Hilton Hotel een borreltje te komen drinken. Na wat gekeuvel in de bar zouden ?ij Khartsjenko hebben geïnviteerd nog wat te drinken op hun kamer. Toen ze daar eenmaal waren, schrijft Literatoernaja, kwamen Bryant en Bob opdraven en verlieten de rechercheurs het vertrek. Bryant en Bob zouden Khartsjenko heb ben toegevoegd: „Wij zijn van de CIA en weten alles over u en over uw werk." „Osservatore" afwijzend bij abortus Seveso ROME In moeilijke en zelfs pijnlijke omstandig heden moet de eerbied voor elk onschuldig mense lijk leven absoluut onaan getast blijven, zelfs de eer bied voor de ongeborenen van Seveso. Dit schrijft het Vaticaanse dagblad „Osservatore Ro mano" in een reactie op berichten, dat de Italiaanse regering bereid zou zijn abortus toe te staan aan de zwangere vrouwen in het door een chemische gas wolk vergiftigde gebied rondom het Italiaanse dorp Seveso. De Osservatore noemde eventuele toestemming voor abortus beslist zorg wekkend en overhaast, om dat de volledige uitwerking van het vergif op ongebo ren kinderen nog moet worden vastgesteld. Nieuwe hoop op order kerncentrale Zuid-Afrika (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Rijn-, Schel de-, Verolme-cooceni in Rotter dam heeft er een klein sprankje hoop op gekregen dat de order voor de bouw van een kernreac tor in Zuid-Afrika op de val reep toch nog aan het Ameri kaans/Zwitsers/Nederlandse consortium zal worden gegund waarvan RSV deel uitmaakt Het Nederlandse concern ba seert die hoop op een bericht in het Zuidafrikaanse dagblad Die Burger .waarin staat dat het staatsbedrijf Escom in Zuid- Afrika twijfelt aan de kwaliteit van de Franse kernreactor. Zoals bekend zouden Frankrijk en Zuid-Afrika het contract voor de levering van de kern reactor vorige week al tekenen. Door Zuid-Afrika is toen officiel meegedeeld dat de onderteke ning is uitgesteld omdat men het nog niet eens is over „tech nische details". Die Burger meldt nu dat de Zuidafrikaanse opdrachtgever Escom tegen het Franse ontwerp onder meer uit veiligheidsoverwegingen grote bezwaren heeft. Als men in Jo hannesburg besluit de kernreac tor toch maar niet in Frankrijk te bestellen ligt het voor de hand dat de order alsnog naar het Amerikaans/Zwitsers/Ne derlandse consortium gaat en dus voor een deel naar 'RSV. Ontsnapte oplichter na 3,5 jaar aangehouden LEIDERDORP De politie van Leiderdorp heeft eergister avond in samenwerking met de recherche van de rijkspolitie te water een 30-jarige man aange houden. De man was drieeneen- half jaar geleden niet terugge keerd van proefverlof naar de strafgevangenis in Assen, waar bij verbleef wegens oplichting en verduistering. De man had na omzwervingen van drie jaar vooral door zijn geboorteplaats Amsterdam zich met zijn gezin en twee kinderen onder een valse naam gevestigd in een flat aan de Laan van Ouderzorg in Leiderdorp. In de tijd dat hij op vrije voeten was, liet hij een spoor van nieuwe oplichtingen en verduisteringen achter. Maandagavond besloot de politie tot arrestatie over te gaan, nadat men het flatgebouw had omsingeld. De man pro beerde nog te ontvluchten door via het balkon naar de woning van de buren te klimmen. Daar wist men hem te vinden in het toilet In de woning van de man werd onder meer een complete zend- en ontvanginstallatie aan getroffen. M

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9