p Melkyoghurt Me liter tijdelijk 1.08 ydeMelktijj "I Vastendag gaf relief aan thema „Honger naar brood" Chinezen vrezen gezichtsverlies huif) ub buitenland ENGELSE OUD-OORLOGSVUEGER RICHARD LONG: ,Ik was toen ontzettend bang Lmelandse boeren rillen 250.000 steun IHl. LAGLL EUCHARISTISCH CONGRES Toenadering bepleit tussen kerk en psychotherapie Belangstelling in V.S. voor godsdienst neemt weer toe JS 1 rOENSDAG 4 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANTPAGINA loor ÈAN ►ULIEl hij ovi fn plo| og zi< js ket ZWO! LONDEN De enorme aardbeving in de dichtbe volkte gebieden in noordoostelijk China, waardoor vorige week Tangshan, Tientsin en de hoofdstad Peking getroffen werden, was een afschuwelijke natuurramp die internationale sympathie en hulp verdient. Maar dat laatste is inmiddels beleefd van, de hand gewezen. Het is tegelijk tragisch en iro nisch dat het China moest zijn dat nu zo zwaar getroffen is, terwijl dat toch het land is dat meer vooruitgang heeft geboekt dan welk ander land ook bij het totaalonderzoek naar de mogelijkheden van het voorspellen van aardbevingen. Zij hebben al verscheidene malen aardbevingen juist voorspeld. De aardbeving in Liaoning van februari 1975 werd verwacht en daardoor werden vele mensenlevens gered. En vorig jaar werden al vage tekenen waar genomen van de aardbeving die nu heeft plaatsge vonden, maar de natuur heeft daarbij op wrede wijze de sport gedreven met de menselijke neiging het beter te weten. De autoriteiten zijn duidelijk nog steeds bang dat er nog meer ernstige bevingen zullen volgen - en hun waarschuwingen worden alom serieus genomen. De Chinezen zijn van aard en uit politieke overtui ging tot geheimhouding geneigd. En zij worden dat in het bijzonder als er rampen of andere gebeurte nissen plaatsvinden die de nationale trots een klap toebrengen of ook maar in de verte de autoriteit van de regering zouden kunnen aantasten. De kwij nende kracht van de hoogbejaarde voorzitter Mao heeft misschien tot een grotere gevoeligheid geleid in de officiële reakties dan anders het geval geweest zou zijn. Van officiële zijde is men in ieder geval nogal karig geweest met informatie aan buitenlan ders (van wie de schattingen van het aantal doden van de hand werdén gewezen als „louter specula tie"). Het Chinese volk daarentegen is waarschijn lijk, via bijeenkomsten en plaatselijke nieuwsblaad jes met kleine oplage, veel beter op de hoogte. Zij hebben snel en met hun spreekwoordelijke discipli ne en organisatie-talent, gereageerd op de oproepen van de regering om op straat te verblijven als voorzorg tegen verdere bevingen. Deze reaktie, in combinatie met de economische ontwikkeling van China, zal het land wel in staat stellen om het hoofd te bieden aan de secundaire effecten van grote natuurrampen, die in andere gevallen, zoals bij de droogtes in Afrika, regeringen ten val gebracht hebben. China heeft altijd geprobeerd rampen te boven te komen met uitsluitend gebruik maken van eigen hulpmiddelen. Dat is, hoe inconsequent het ook lijkt, echter niet het geval met het importeren van voort uit trots. Maar China heeft ook de gelegenheid gehad om elders te zien wat er gebeurt als goedbedoelende maar ongecoördineerde landen en organisaties een door een ramp getroffen land overspoelen met hulp. Toch zou het aan Peking duidelijk gemaakt moeten worden dat in geval van nood gespecialiseerde hulp snel geboden kan worden, zonder politieke verplich tingen of gezichtsverlies. En als de beschadigde huizen eenmaal zijn opgeruimd, de mensen opnieuw gehuisvest zijn en de industrie weer op gang is gebracht, zou de rest van de wereld er al genoeg profijt van kunnen trekken als de Chinezen zouden doorgeven wat zij hiervan geleerd hebben tegen de tijd dat er elders een grote aardbeving toeslaat. 'ooral jongeren jn bang voor erkloosheid B Haag (ANP) Ruim 8 «ent van de Nederlandse be king is bevreesd vóór het d van het volgend jaar werk- s te worden. Dit blijkt uit i enquete van het Nederlands tituut voor de Publieke Opi- (NIPO), in opdracht van het sisterie van Sociale Zaken. Het NIPO ondervroeg 1074 Ne derlanders van 18 jaar ep ouder, van wie er 708 werkzaam zijn in beroep of bedrijf. Van deze 708 antwoordde 6,5 pet dat zij misschien zonder werk komen, voor eind volgend jaar, en 2 pet dat zij in ieder geval zonder werk komen te zitten; 88 pet was van mening dat zij hun werkkring zullen behouden, 3,5 pet tenslotte had geen oordeel. Vooral jongeren vrezen zonder werk te komen, evenals mensen met lagere inkomens. Ongeveer 40 pet van alle ondervraagden zou akkoord gaan met geen in komensverbetering als daardoor de werkgelegenheid gelijk bleef. IE LAND (ANP) De Amelandse boeren hebben minister Van t Stee (Landbouw en Visserij) 250.000 geldelijke hulp ge- tagd voor de aanschaf van een wintervoorraad ruw- en kracht er. In totaal moeten op Ameland voor 500.000 extra ruw- en ichtvoer worden aangeschaft. een brief aan de minister stellen de Amelandse boeren dat zij, igevolge van de eilandisolatie en de daarmede verbandhoudende nsportmoeilijkheden, verstoken blijven van de landelijke minis- iële maatregelen die door de minister zijn genomen met het oog de droogteperiode. Door de tot op heden nog steeds uitblijvende ■gen op Ameland, is daar sprake van een noodsituatie. Zij krijgen al zes cent per kilogram melk minder en zij vrezen dat zij "1 gevolge van transportmoeilijkheden vanaf het eiland door iwongen verkoop van een gedeelte van hun veestapel nog minder ld krijgen voor hun melk waardoor zij tot opheffing van hun ^stapel moeten overgaan. Zij hebben de minister uitgenodigd (■soonlijk op Ameland naar deze situatie te komen kijken en de ten daar te komen bespreken. ADVERTENTIE Geldig t/m zaterdag 7augustus. (Van een onzer verslagge- DEVENTER Richard Charles Long (56) is in sep tember '44 verschrikkelijk bang geweest. Zo bang dat zijn kameraden en hij een week lang niet geslapen hebben uit angst dat ze in hun slaap gedood zouden worden. Richard Long is piloot van een van de zweefvliegtuigen geweest, die bij de slag om Arnhem manschappen en materiaal vanuit Engeland overvlo gen. De zweefvliegtuigen werden getrokken door Halifax-bommenwerpers, die geen bommenlading meevoerden, maar die na het loslaten van de enor me zweefvliegtuigen (gli ders) naar Engeland terug vlogen. Al die mensen die toen met de zenuwen in het lijf in de meest letterlijke zin op de Europese fronten ge stort werden en die de ver schrikking met of zonder letsel overleefden, houden in Engeland tot op de dag van vandaag contact met elkaar. Richard Long (aan nemer van beroep) vormt met vele oud-collega's de Glider Pilot Regimental Association. Hij was een paar dagen in ons land om wat te zien van de filmop namen voor „Een brug te Thuis tegenover vrouw en vier kinderen (drie doch ters van 27, 18, en 17 en een zoon van 25) spreekt hij bijna nooit over de oor log. De herinneringen ko men wel weer boven als hij met zijn vrienden naar de septemberherdenkingen in Arnhem komt. Een keer of zeven is hij daar nu bij geweest. Daarnaast is hij meer dan eens in Neder land op vakantie geweest. In Duitsland komt hij nooit meer. Tijdens een gesprek wordt duidelijk waarom hij liever niet meer over de oorlog praat. Hij schrikt er eigen lijk zelf van als hij na een paar minuten tot z'n ont zetting merkt dat zijn han- 1 Oud Glider-piloot Richard Long a x TT"* Het tweemaal per jaar verschijnende blad van de Engelse oud-vliegers: The Eagle. den erg beginnen te trillen. „Ik word ineens ontzettend zenuwachtig nu ik deze dingen vertel. Arnhem is nog altijd een afschuwelij ke herinnering voor me en ik schaam me niet te be kennen dat ik doodsbang ben geweest". Richard Long was 24 toen hij op die zeventiende september opsteeg voor de vlucht naar Arnhem Het was op een zondag. Hij vertelt: „We kwamen zondagmiddag om onge veer half twee goed neer bij Wolfheze. Aan boord van onze glider, behalve ik, de tweede piloot Ashworth en 34 gewapende Red De vils. Die dag gebeurde er verder weinig. We hebben de spullen uitgeladen en we groeven ons in. Er zijn wat contacten met burgers geweest. Die mensen wa ren blij dat ze ons zagen. Ze lachten en praatten druk. De tweede dag ruk ten we op in de richting Oosterbeek, Arnhem We bezetten het café bij de Hervormde kerk van Oos terbeek. Dinsdag en woensdag trokken we ver der richting Arnhem Maar we kwamen toen al para chutisten tegen die van Arnhem terugkwamen. Onze eenheid stond onder leiding van majoor Cane. Op zeker moment zaten we in een wasserij. We waren drijfnat en hebben pyja ma's die daar lagen aange trokken. Bij de kerk van Oosterbeek heeft zich onze strijd voornamelijk afge speeld. We kwamen er goed doorheen. Maar die hele week sliepen we toen niet. Scheren kwamen we ook niet aan toe. Op 25 september (maan dag) werden we door Ca nadese geniemensen met ongeveer 1200 man over de Rijn gezet. De Duitsers hadden de echte veerpont lek geschoten en die lag op de bodem van de rivier". Richard Long staat tijdens de overtocht doodsangsten uit, want hij kan niet zwemmen. Verschillende andere soldaten zwemmen de rivier over, terwijl ze door de Duitsers beschoten worden. „In Driel hebben we de nacht doorgebracht. De volgende dag gingen we met trucks door de Betuwe naar Nijmegen. Elf dagen na onze landing bij Wolfhe ze, kwamen we in Nijme gen aan". Die tocht door de Betuwe zal Richard nooit vergeten. Hij zag voor zijn ogen, hoe een truck met kameraden aan flarden geschoten werd. „In Nijmegen werden we in barakken onderge bracht". Waar ze stonden kan hij zich niet meer pre cies herinneren. Ook niet of het ten noorden of ten zuiden van de rivier was. Twee dagen blijven ze daar. Dan naar Tilburg en vandaar terug naar Enge land. Op de laatste dag van september zijn ze weer thuis. Bij de gevechten in Oosterbeek heeft sergeant Long generaal Urquhart meegemaakt „Ik zag hem in een jeep voorbij komen. Hij zat op de bodem bij de pedalen, handen aan het stuur. Alleen zijn rode ba ret kon je zien. Hij reed dwars door vijandelijk vuur". In tegenstelling tot sommige verhalen heeft hij Roy Urquhart daar leren kennen als een geweldige „De andere generaals ble ven veilig achter de fron ten maar Urquhart zat tus sen de soldaten midden m de gevechten". Long is het ook niet eens met Corne lius Ryan als die schrijft dat er juist bij de slag om Arnhem zo geblunderd is. „Die afkeuring in onte recht", zegt hij. Long's directe comman dant, majoor Cane, wordt tijdens de gevechten blind geschoten. Bij de beschie ting van een Duitse tank wordt hij geraakt door te genvuur en dat kost hem zijn ogen. Hij krijgt van zijn land het Victoria Cross, een van de hoogste onderscheidingen. Tweede piloot Ashworth wordt ge vangen genomen, maar overleeft de oorlog en leeft nu nog. Het volgend voorjaar, maart 1945, vliegt sergeant Long weer over het Ka naal. Op 23 maart van dat jaar start weer een aantal gliders van het vliegveld Woodbridge in Suffolk. Tweede piloot is nu ser geant Ford. Ze vliegen naar Duitsland en komen neer bij Hamminkeln bij Wesel. „Het was een veel moeilij ker landing deze keer. Er hingen enorme rookgordij nen, waardoor we de grond niet konden zien. Bovendien werden we me teen onder vuur genomen. Er zijn toen bij de landin gen meer doden gevallen, dan bij Arnhem tijdens de gevechten". Long en Ford komen met hun 17 ponds kanon en de uit vier man bestaande „gun-crew" goed aan de grond. „We hadden twee dagen gevochten en kregen toen contact met Ameri kaanse en Britse legeron derdelen. De verliezen bij de gevechten waren hier minder dan bij Arnhem en bovendien kende ik de ges neuvelden niet. Na een week waren we weer in Engeland". Richard Long was hele maal geen piloot, zelfs geen Royal Air Forceman. Hij zat bij de fuseliers (in fanterie). Hij en zijn colle ga's kregen een stoomcur sus zweefvliegen van drie dagen en mochten daarna de lucht in. Ieder jaar komen ongeveer 300-oud-strijders op de reü nie van de Glider Pilot Re gimental Association. Twee keer per jaar ver schijnt het tijdschrift „The Eagle". De leden betalen een pond per jaar. Op kos ten van de club komen ge regeld Nederlandse kinde ren voor korte vakanties naar Engeland. Die contac ten zijn ontstaan als gevolg van de herdenkingstochten naar Arnhem. De Engelse oud-strijders logeren dan bij Nederlandse gezinnen en om daar wat tegenover te stellen, zijn de vakantie reizen voor Nederlandse kinderen bedacht. En omdat ze dat allemaal zelf bekostigen, hebben Long en zijn makkers een beetje moeite met de mil joenen verslindende film „Een brug te ver". „Het grieft me. dat be roemde filmsterren dui zenden ponden verdienen voor een rol en daar nog een hoop glamour bij ca deau krijgen en dat nie mand bij de filmmaat schappij op de gedachte komt om de kas van onze club eens wat te spekken". de twee doeleinden die presi dent Kennedy aan het begin yan zijn ambtsperiode had ge formuleerd: een man op de naan en het uitbannen van de longer. „Het is een veeg teken 'oor de waarden van onze be- :having", zo zei hij, „Dat het eerste technische en weten schappelijke doel voortreffe lijk werd bereikt, terwijl het tweede, meer menselijke en sociale doel zelfs verderweg is geraakt." Tijdens een persconferentie zei Moeder Teresa, stichteres .van de zustercongregatie „mis- isionarissen van barmhartig heid", werkzaam onder de "armsten in de wereld, dat naar haar mening de armen van India vaak wel eens beter af zouden kunnen zijn, dat de rijken van New York, die lij den aan geestelijke armoede. Zuster Teressa trok later tij dens een bijeenkomst zoveel belangstelling, dat zij door or decommissarissen tegen het gedrang moest worden be schermd. Tijdens het congres, dat duurt tot zondag, zullen onder ande ren nog spreken kardinaal J. Willebrands over oecumene tijdens een bijeenkomst met theologen uit vijfentwintig ver schillende kerken en mevrouw dr. M. Klompé tijdens de dag voor de vrouw. Verwachi wordt, dat president Ford d< slotbijeenkomst zal bijwonen De deelnemers aan het eucha ristisch congres, dat deze week in Philadelphia in de Verenigde Staten wordt ge houden. hebben het thema van de eerste dag „De honger naar brood" extra relief gege ven door te vasten. Bovendien vertrok een schip, geladen met voedsel, naar Bangladesh. De Amerikaanse katholieken hebben de laatste maanden overigens zes miljoen dollar extra bijeen gebracht voor de derde wereld. In een toespraak noemde de bekende Braziliaanse aartsbis schop Helder Camera het feit, dat tweederde van de mens heid leeft in onmenselijke om standigheden, zonder voedsel, zonder kleding, zonder huizen, zonder gezondheid, zonder werk, zonder uitzicht en zon der hoop, „het schandaal van de eeuw." Een groepje landen wordt steeds rijker, terwijl het groot ste deel van de mensheid steeds armer wordt, zo zei hij. „In arme landen houden de rijken vast aan hun weelde ten koste van hun medeburgers en in rijke landen wordt de over vloed in stand gehouden ten koste van de ellende van de arme landen." Pater Pedro Arrupe, de alge meen overste van de Jezuie- ten, deed een beroep op de Verenigde Staten en op'andere rijke landen om de honger te bestrijden. Hij herinnerde aan Kerk en wei eld De r.k. psychotherapeut, prof. dr. Erwin Ringel, hoogleraar aan de universiteit van We nen, heeft gewaarschuwd te gen de vernietigende gevolgen van aangekweekte schuldge voelens. Ernstige schuldcomplexen en neurotische gedragingen kun nen onder meer ontstaan, wanneer mensen in een uit- zichtsloze huwelijkscrisis gera ken, maar zich er tegelijkertijd bewust van moeten zijn, dat de r.k. kerk in het geval van een scheiding een tweede hu welijk verbiedt. Prof. Ringel verklaarde na drukkelijk geen pleidooi te willen houden voor afschaf fing van onontbindbaarheid van het huwelijk. Wel vroeg hij in de r.k. kerk meer begrip vor gehuwden, wier huwelijk duidelijk stuk gelopen is. Een eventueel tweede huwelijk mag er niet toe leiden, dat die ménsen het gevoel krijgen niet meer bij de kerk te horen. De Weense psychotherapeut sprak op de Salzburger Hoch- schulwochen, die momenteel aan de gang zijn. Hij had ook kritiek op de r.k. kerk voor wat betreft haar houding te genover de opgroeiende jeugd. In dit verband vroeg hij van de kerk, dat zij in de periode van het lichamelijke rijpings proces bij zelfbevrediging niet meer over zonde zou spreken. Uitvoerig ging prof. Ringel in op de verschillen tussen kerk en psychotherapie, met name voor wat betreft sexualiteit en huwelijk. Deze discrepantie is wel te overwinnen, meent hij. De r.k. kerk moet haar dwalin gen in dit opzicht corrigeren, terwijl de psychotherapie vele oude anti-godsdienstige res sentimenten dient op te rui men. Met wederzijdse goede wil kunnen kerk en psucho- therapie haar meningsver schillen overwinnen. In de psychotherapie is in ieder ge val een duidelijke ontwikke ling in die richting te constate ren, aldus Ringel. Het Amerikaanse Gallup-instituut voor me ningspeiling is tot de conclusie gekomen, dat in de Verenigde Staten de belangstelling voor godsdienst en godsdienstige aangelegenheden weer toeneemt. Ondanks aanzienlijke schom melingen in de houding der Amerikanen meent het instituut te mogen zeggen, dat de Amerika nen een godsdienstig volk blijven. Uit het jongste onderzoek van dit instituut, getiteld „Godsdienst in Amerika, 1976", blijkt dat vierennegentig procent der Amerikanen in God en 68 procent in een leven na de dood geloven. Deze percentages zijn sedert 1948 con stant gebleven. Maar in de zestiger jaren verminderde de be langstelling voor godsdienst en godsdienstige aangelegenheden sterk. Steeds meer Amerika nen gingen twijfelen aan de invloed van de godsdienst op de samenleving. In 1957 vond nog 69 procent van de Amerikanen de godsdienst relevant voor de maatschappij, maar in 1970 was nog slechts veertien procent deze mening toegedaan. Nu is dit percentage weer toegeno men tot 39 procent. Vierenveertig procent ziet voor de kerk nog een toekomst weggelegd. De protestantse Amerika nen blijven naar de kerk gaan: 38 procent van hen gaat iedere week. Hierin is sedert 1964 geen verandering gekomen. De katholieke Amerika nen werden minder trouwe kerkgangers. Onder hen daalde het percentage geregelde kerkbezoe kers van 71 naar 54 procent. De franciscaanse vredesprijs 1976 is toegekend aan aarts bisschop J. L. Bernardin, voorzitter van de Amerikaan se bisschoppenconferentie, wegens diens verdiensten voor de vrede in de wereld. Vrijdag zal hem de prijs wor den uitgereikt. De prijs is eer der uitgereikt aan Moeder Te resa, aan paus Paul us en aan vroegere minister van justitie van de VS, Robert Kennedy. Mgr. Clement Mukasa, secre taris van bisschop Ddungu van Masaka in Oeganda is tij dens een eucharistieviering in Kitovu door Oegandese solda ten gearresteerd en naar een onbekende plaats vervoerd. De overval op de parochiekerk van Kitovu gebeurde op 12 juli, maar de persdienst van de Oegandese bisschoppen- KORTE METTEN conferentie deelt nu mee, dat het ondanks intensieve pogin gen de bisschoppen niet is ge lukt de gevangen genomen priester „dood of levend" te rug te vinden. De lutherse bisschop van Ko penhagen. Ole Bertelsen, heeft gepleit voor een christe lijke cultuurrevolutie, die een einde maakt aan „de onver- dragelijke alliantie van chris tendom en burgerlijkheid". Hij noemt het een gevaarlijke zaak, dat een linkse stroming in de kerk onmiddellijk wordt opgemerkt, maar dat de poli tieke draai naar rechts binnen de kerk onbewust veel te lang aanvaard is. Volgens hem is voor veel christenen het evan gelie een vrijbrief voor poli tieke apathie. Daardoor wordt de kerk belemmerd haar maatschappelijke verant woordelijkheid tot uitdruk king te brengen. De Zuidafrikaanse raad van kerken heeft tijdens zijn jaar vergadering in Hammanskraal bij Pretoria zijn steun betuigd aan „alle christelijke bewegin gen en alle christenen die strij den voor een vrij en recht vaardig Namibië". In deze re solutie, ingediend door de pre ses van de Verenigde Evange- lisch-Lutherse kerk van Zuid west Afrika (Namibië), Lukas de Vries, uit de vergadering haar diepe bezorgdheid over de „recente gewelddadige ont wikkeling" in Namibië.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7