.Jubilerende Pater Verhoef is missiewerk in Kenia lang niet moe Regenachtige start Leids tennistoernooi Onderwater Wonderland wordt stelselmatig leeggevist s If Ik IrOENSDAG 4 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT g wmy in gujj 'oorsti i dai i tegel i LEIDEN Pater H. (Bert) P. Verhoef (65) viert zondag 15 augustus zijn veertig-jarig priesterjubileum. Vlak na zijn pries terwijding vertrok pater Verhoef naar Kenia. In dit land werkte hij veertig jaar in de missie. Twee vrienden stelden hni hem in staat zijn jubileum in Leiden, tussen zijn familieleden andei •n kennissen te vieren. Om elf uur is er volgende week zondag •n eucharistieviering in de St. Antoniuskerk. Direkt daarna 'ordt een receptie gehouden in het ontmoetingscentrum aan rertrfe Haaewcc' ;eleid.bater Verhoef zou voor geen amen p0ud Kenia willen ruilen voor viseit&ederland. Hoewel hij zich ver- igen „jieugt op het feest dat ter ere hem wordt aangericht, kijkt ij ook al weer uit naar eind •ptember. wanneer hij op het 'liegtuig stapt om zijn werk in "isumu, een plaats aan de oever het Victoria Meer waar hij ;sisteert in de stadsparochie en lijbelonderricht geeft aan een iddelbare meisjesschool, voort ifwa 661-516 maal dat ik na mijn ^priesterwijding m Leiden terug- Pjkeerde, voelde ik me zo be- ïiauwd als een kanarie in een kooitje." aldus pater Verhoef. Lik had de eerste de beste boot [terug wel weer willen nemen maar het open vrije veld waar van ik in die elf jaar was gaan [houden." Behalve dat ontmoette pater Verhoef ook een veran derde mentaliteit in Nederland. „In 1947 waren de naweeën van 'de oorlog nog duidelijk voel baar. Ik kende mijn geboorte lij plaats haast niet meer terug." Achterlijk Pater Verhoef startte zijn mis sionarisloopbaan onder de Ite- so-stam een nylo-habritische stam die aan de grens met Oeganda leeft. Drieëntwintig jaar lang heeft hij hier pasto raal werk verricht. „Toen ik er kwam was de stam betrekke lijk achterlijk. De stamleden waren langzaam in het aanne men van onderwijs. Wel ston den zij open voor het evange lie". „De Afrikaan is van nature godsdienstig. Hij gelooft in een bovennatuurlijke macht. Voor al de geesten van zijn voorou ders leven in hem voort. Zij bepalen vaak zijn denken." Door de komst van missiona rissen in Kenia is het houden van inlandse erediensten gro tendeels verbannen. .Alleen tijdens ziekte zijn de bekeerde Afrikanen nog weieens ge neigd hun toevlucht te nemen tot heidense rites," aldus de jubilaris. Het bijgeloof bleek zich moeilijker te laten uit roeien. „Als veel mensen ster ven op een bepaalde plaats, dan trekt men nog steeds op stel en sprong naar een ander gebied." Het onderwiis dat pater Ver hoef jarenlang aan de Afrika nen heeft gegeven is niet uit sluitend éénrichting verkeer geweest. „Ik heb ook veel van de Keruanen geleerd. De door snee Afrikaan houdt geen re kening met de dag van mor gen. Als er iets mis gaat zitten ze er niet mee. Wij zouden ons ergens verwijten over maken. De Afrikaan moet eerst voelen en zien voor hij maatregelen neemt. En dan nog piekert hij er verder niet over. Hij accep teert het leven veel gemakke lijker dan wij." Onafhankelijk De houding van de Afrikanen tenopzichte van hun land is in de veertig jaar dat de missio naris er werkte aanzienlijk veranderd. In 1963 werd Kenia als tweede Oost-Afrikaans land, na Tanzania, onafhanke lijk. „Sinds die tijd heeft de Keniaan een sterk nationaal gevoel ontwikkeld. Op sleutel posities werden Kenianen neergezet. Europeanen kregen alleen nog maar een advise rende taak. De tijd dat missio narissen de wet voorschreven in Kenia was met het uitroe pen van de onafhankelijkheid verleden tijd. Voor veel oudere missionarissen is dit zeer moeilijk te accepteren." Met zijn nationale gevoelens is de Keniaan natuurlijk ook sterk gekant tegen de apart heid in Zuid-Afrika. Deze af keer leidde onlangs nog tot het terugkeren van atleten, die ze ker eremetaal hadden gehaald, op de Olympische Spelen. „Dat vind ik eigenlijk kinder achtig. Sport en politiek horen niet gekoppeld te worden. Hoewel ik het eens ben met. Kenia, over de apartheid, vind ik het onjuist de Olympische Spelen te gebruiken om je af keuring te laten blijken," al dus het commentaar van pater Verhoef." Veel is er in Kenia na het uitroepen van de onafhanke lijkheid totstandgekomen. „Kenia heeft thans het beste wegennet van alle Oost-Afri kaanse landen. Ook de land bouw is met sprongen vooruit gegaan." De politieke situatie in zijn tweede vaderland noemt pater Verhoef niet zo gunstig. Er wordt keer op keer een loopje met de democratie genomen door president Niere en zijn ministers. „Oppositie wordt niet geduld in het land. In feite is de KANU de enige politieke partij. Parlementsle den die een andere kant op willen dan de regering worden uitgeschakeld." Toch noemt de missionaris president Niere een goed staatshoofd „Hij is een godvruchtig man met veel sociaal gevoel. Dat kan be- Pater H. P. Verhoef. paald niet worden gezegd van zijn collega in Oeganda, Idi Amin. Als de Oegandese presi dent een particulier was, zat hij allang achter de tralies of in een gekkenhuis." Toen de Israëliërs begin juli hun roemruchte overval op hetvliegveld in Entebbe uit voerden teneinde hun daar ge gijzelde landgenoten te bevrij den zat missionaris Verhoef nog in Kisumu." Ik sta voor honderd procent achter de ak- tie van de Israëliërs. Als ze niets hadden gedaan waren de gegijzelden hoogstwaarschijn lijk vermoord door de terroris ten, of anders wel door Amin, die met de terroristen onder een hoedje speelde. Bovendien waagden de overvallers ook hun leven. Hoewel ze de situa tie op het vliegveld goed ken den, aangezien ze zelf met de aanleg ervan hebben gehol pen. Dat Kenia hulp heeft ver leend aan Israël juich ik alleen maar toe, hoewel het land er zelf door in moeilijkheden kan komen." Kwetsbaar Begrensd door Somalieland, Oeganda en Tanzania, is Ke nia erg kwetsbaar. Wanneer Amin nog eens iets tegen Ke nia wil beginnen, zal het land zijn eigen boontjes moeten doppen „Tanzania zal geen en kel land steunen en Somalie land met zijn vele Russische bases kiest pngetwijfeld de kant van Amin." „Teneinde zich in te dekken voor problemen in de toekom st, heeft Niere altijd gestreefd naar de totstandkoming van een federatie van onafhanke lijke Afrikaanse staten. Bin nen deze federatie zouden de Afrikanen elkaar moeten hel pen op economisch en sociaal vlak. Dit streven leidde schip breuk omdat Afrikanen er nog niet aan toe zijn om samen te werken. En toch zou een der gelijke samenwerking de enige manier zijn om de Afrikaanse staten er werkelijk boven op te helpen. Goedkope grond stoffen worden thans uit Afri ka gehaald om ze in Europa of Amerika te bewerken en dan duur te verkopen. Alleen een federatie zou een dergelij ke oneerlijke handel tegen kunnen gaan. Ik vind het jam mer dat ook de poging van Unctad, die onlangs in Nairobi vergaderde over het recht vaardig maken van de interna tionale handel, is mislukt." ELISABETH VOGELS LEIDEN De regen, erfvijand van elke wedstrijdleiding, bezorg de het Open Leids Tenniskampioenschap de nodige vertraging. Pas om elf uur werd met de wedstrijden gestart, terwijl 's mid dags nogmaals een uur niet gespeeld kon worden. Overigens was het gisteren een rustige dag. De grote kanonnen traden nog niet in het strijdperk aan en de mindere goden zorgden niet voor schokkende resultaten. Wel werd er aantrekkelijk tennisspel ge pleegd. Zo viel er laat op de middag te gemeten van de krachtmeting tussen Jan Lind en Peter Vaarties. Jan Lind, die een klasse hoger competitie heeft gespeeld dan zijn opponent, nl. eredivisie tegen over hoofdklasse, nam snel een 3-1 voorsprong. Peter Vaarties liet zich niet van de wijs brengen, maar haalde Jan geheel uit zijn spel. Niel door de ballen ook hard te slaan, maar door scherp te plaatsen, afwisselend te spelen en weinig fouten te maken Enkele schitterende kórte balletjes stalen de show en mocht Jan ze halen, dan leverde een tactische lob of een fraaie passeerbal het punt wel op. Aldus opererend zette Peter zijn achterstand in een 4-3 voorsprong om. Jan probeerde vervolgens Vaarties meer onder druk te zetten, begrijpend, dat hij zich niet diens spel moest laten opdringen, maar kwam niet verder dan één game. Via 4-4 werd het 6-4 voor Vaarties. De tweede set had eenzelfde aanzien, zij het, dat Peter iets meer initiatief nam. Dit bracht hem op 4-2. In een laatste poging de dreigende nederlaag te voorkomen liep Jan vaak naar het net, waar hij regelmatig met ballen tegen de lijnen aan werd gepasserd. Met 6-4, 6-3 haalde Peter Vaarties de buit tenslotte binnen. Ook m het herenenkel B deden zich geen verrassingen voor. Alle partijen werden in twee sets afgewerkt. Bram Madera had opval lend weinig moeite met Paul Kallenberg en stond hem slechts één game toe. Rob van Overbeeke was bepaald niet ontevreden over zijn eigen spel, maar was totaal niet opgewassen tegen het hogere tempo en de constante diepte van Dick Boumans' slagen (2-6, 2-6). Hier wreekt zich, dat Bob op zijn eigen club te weinig tegenstand op niveau heeft. Adrie van Leeuwen revancheerde zich in het herendubbel samen met Bram Madera verrassend eenvoudig op Rob Koggink, van wie hij de dag tevoren kansloos had verloren. Met 6-3 en 6-2 werd de combinatie Koggink/Koen Dekker, toch ook een goede dubbelaar, aan de kant gezet. Bij de dames zorgde Milou Penseel voor een aangename verrassing. Iris Zwollo, die voor Son in de Overgangsklasse A uitkomt, werd door haar betrekkelijk eenvoudig uitgeschakeld. De hardste klappen vielen bij de dames in C, waar zowel de eerste als de derde geplaatste uit het toernooi werden geslagen. Jackie Wolterink, vorig jaar finaliste, werd met 6-3, 6-4 verrast door. Jeanette Eymaal. Ina van Duuren bleef Hélene van Paridon net in drie sets de baas: 7-5, 3-6, 6-1. Enige uitslagen: HEA: P. Veentjer-R. Lissauer 4-6, 6-2, 6-2. F. Don-R. Kasten 6-2, 6-2. F. Schmitz-L. Constandse 6-3, 6-4. G. Scholtes-R. Boers 7-6, 6-4. H. Adama van Scheltema-L. Klippel 6-2, 6-2, NIEUWKOOP Ook op de vier banen van de Tennisvereniging Nieuwkoop wordt deze week een toernooi verspeeld, dat een goed aantal inschrijvingen kent. Op een veld van 21 deelnemers in B is de Popeye-Goldstarspeler Ton van Rooyen eerste geplaatst, gevolgd door zijn clubgenoot Peter Tjon A Ten. Van Rooyen is dit seizoen naar de Overgangsklasse A gepromoveerd. In de C-afdeling wordt de lijst aangevoerd door de Alphenaar Hans Hamming. Tweede staat Karei Huizinga van het Voorburgse Leeu wenberg. Bij de dames staat Bernadette Tombrock, winnares in Katwijk en Hillegom, als favoriet genoteerd. Mimi Carlier, die voor Nieuwkoop tennist heeft de moeilijke taak haar van de derde toernooizege af te houden. In B werden gisteren twee partijen afgewerkt, waarbij even zovele leden van de wedstrijdcommissie betrokken waren. Peter van Rooyen redde het niet tegen Lex Bosboom (6-4, 6-4). Bas Groot echter bleef Rinus Luxen, die elke bal haalt en terugslaat, op het nippertje de baas: 5-7,7-5,6-3. CARL ADAMSE die enorme plastic beesten wegmoffelen. Een plastic vis van zijn haak plukken is geen kunst. Dat kan elk kind, dat niet bang is in het donker. Maar ze zullen daarna toch met dat ge vaarte de Pier moeten af wandelen. En dat lijkt me meer een opgaaf voor een beroepsgoochelaar dan voor een klant, die een ritje heeft gemaakt door Onder- waterland". Pier-raeester Feyen oord fan Ed Looy, die eens behoorde tot de keur troepen van Reinder Zwols man („keihard, maar voor mij een baas uit duizen den") heerst sinds 1971 met zachte hand in Onderwater Wonderland. Was daarvóór bedrijfsleider van het Luxe Bad en Pier-meester. Na de ineenstorting van het on roerende Zwolsman-rijk werd hij mét de opstallen doorgeschoven naar de be- tongigant Bredero, die hem op basis van vrijwilligheid verbande naar de griezel- kelder en de Onderwater wereld op het vierde Pier- eiland. „Een dankbare job", meent hij, „natuurlijk weet ik ook, dat beide at tracties verbeterd zouden kunnen worden, maar zo lang ik geen enkele concur rentie op de Piet heb zit er toch een leuk belegde bo terham in. Er is trouwens sprake van geweest om van Onderwater Wonderland een echte natte bedoening te maken. Volgens het oor spronkelijke plan zouden de diepzee-capsules een rit maken door een bassin, dat gevuld was met zeewater. Maar toen ze hadden uitge rekend, wat die grap ging kosten heeft Zwolsman ge zegd: „dat wordt mijn zee-' mansgraf. Laten we maar doen alsof. Dat vinden kin deren ook prachtig". En inderdaad constateert Looy nog dagelijks, dat be zoekers van zijn kinderlijk, pretpaleisje in de veronder stelling leven, dat ze een reisje gaan maken onder de zeespiegel. Ouders, die hun kinderen hebben gestald in één van de capsules snellen dan ook met gezwinde spoed naar de railing en wachten daar ademloos op het moment, dat de zilveren kogel met hun kroost uit de Oorspronkelijk zou Onderwaterland gesitueerd worden in een bassin, gevuld met onvervalst Noordzeewater. Maar toen Reinder Zwolsman hoorde, wat die kindergrap ging kosten zei hij: „dat zou mijn zeemansgraf betekenen. Laten we maar doen alsof". Parel van Noordzee Ed Looy, die een uitstekend zomerseizoen achter de rug heeft blijft ondertussen hei lig geloven in de stralende toekomst van Schevenin- gen. ,Met is nu nog een puinhoop", geeft hij groot moedig toe, ,/naar als we er met zijn allen de schou ders onderzetten kunnen we van deze badplaats weer de parel van de Noordzee maken. Daar ben ik van overtuigd. Zelf loop ik met het plan rond om op het vierde piereiland een sprookjespaleis te bouwen. Er is m Scheveningen een duidelijk tekort aan kinde rattracties: een draaimolen op de Boulevard en mijn handel op de Pier, dat is alles. Daarom wil ik van het vierde eiland een com pleet kinderparadijs ma ken. Ik zie het al heleipaal vóór me: het zal een attrac tie worden, waar ze in Dis neyland nog van zullen op kijken". woelige baren opduikt „Je maakt zelfs nog sterke re staaltjes mee", ventileert Looy geestdriftig, „vorig jaar kwam hier een uit de koers geraakte Chinees, die me eerst een half uur uit- hoorde. Hij wilde weten of de capsule voor honderd procent waterdicht was en welke gevaren hij op de zeeboden kon verwachten. Tenslotte was hij bereid om de griezelige gok te wagen, maar dan alleen op voor waarde, dat hij in zijn zwembroek de reis kon ma ken. Achter de kassa begon hij zich omstandig uit te kleden en toen hij" in de capsule stapte eiste hij ook nog een reddingsboei. Voor het geval dat. Na vijf minu- tep kwam hij ontgoocheld terug. „Allemaal plastic". riep mj xiageujK, ik heb geen watel gezien. KUST EN TE KEUR Nog spoelt de Noordzee vriendelijk bruisend over de tenen der badgasten, nog verdringen zich kinde ren bij de carroussel om straks in galop hun ereron- den langs wuivende ouders te kunnen maken. Nog trekken er pierewaaiers over de betonnen eilanden, maar het zijn wel duidelijk struiptrekkingen van een zomer, die stervensmoe is. Ze heeft er maanden lang warmpjes bijgezeten en braadde dag na dag de hete kanen uit Scheveningen. Ze leek zo het eeuwig leven te hebben, maar ook ditmaal was het vrolijke schijn, die bedroog. Onverbiddelijk komt de herfst op trijpen sloffen dichterbij, onver mijdelijk komt het mo ment, dat de baas weer aan de leiband van het arbeids proces wordt gelegd en zijn hond los mag lopen op het verlaten strand. De weste winden zullen straks de breeklijn tussen water en land vacuum trekken en het zand opjagen in de richting van de al half dichtbeslibde kuil, die Herr Geheimrat Rötelflöt uit Mannheim op een zwoele zomerdag voor zijn zoon tjes groef. Hij rust in vrede in zijn eigen germaanse twijfelaar en voelt allang niet meer de zandkorrels tussen ïijh tenen s'churen. Het is gedaan met die zo mer van 1976, waar geen eind aan scheen te komen. Op lege terrassen becijfe ren strandtenthouders nu hun gouden winst en wordt er boven de reisgidsen ge- dubt, waarheen ze ditmaal zullen afreizen. Het puik van dorstige kelen, die ze sinds Pasen tegen woeker prijzen gelaafd hebben stelt hen in staat om in Kenia op Safari te gaan of een zilte ontdekkingstocht over de wereldzeeën te maken. Volgens hun opgave aan de inspecteur van 's Rijks Be lastingen hebben ze welis waar amper genoeg ver diend om Ameland te be reiken, maar dat is een kwestie van oneerlijkheid, waarmee ze uit traditie aan het langste eind zullen trek ken. 'Straks worden hun ballen tenten weer opgeslagen in de pakhuizen: brandhout voor een volgende hete zo mer. Straks daalt alleer een ver dwaalde wandelaar af naar de branding en stapt over het naaktstrand nog slechts een blote zeemeeuw rond. Straks is Scheveningen weer het knekelhuis van vergane glorie. Een nieuw Pompeii, waar schatgra vers de status hebben van projecton twikkelaar. De dag is oud. De avond valt. Moeder leg maar vast een extra deken op het bed. Als u nu alvast wilt weten, wie straks mogelijk onze vaderlandse hitparade binnenkomt met een blaartrekken de meedeiner doet u er meer dan goed aan om vanavond af te reizen naar bet Nautica-eiland op de Scbeveningse Pier. Daar begint om aebt uur de derde auditie voor de talentenjacht in samenwerking met de Nederlandse Hitparade. Morgen, donderdag 5 augustus vindt om twaalf uur op diezelfde Pier de start plaats van de voorlaatste ballon- nenrace. Om aebt uur 's avonds in Nautica feestelijk begin van een show met Ferrari en bet oorverdovend wonderkind Ben Cramer. In Katwijk wordt in bet kader van bet Bedrijfsvoetbal Katwijk Tournooi vanavond een wedstrijd gespeeld tus sen Houtindustrie Nortbgo en Ouweband's Rederij. Deze ferme trap na vindt plaats op bet terrein aan de Krom aan de Provinciale weg tussen Katwijk en Noord wijk. Aanvang 18.15 uur precies. Morgen is er weer een romantische toeristenmarkt op de Princesstraat tussen de Voorstraat en bet Andreas- plein. Op deze markt wordt dan een groot standwerkers Concours gehouden. Eén en ander tussen twee uur 's middags en negen uur 's avonds. Indachtig de waarheid als een koe, dat bet klokje thuis altijd beter klept dan waar ook vindt tussen kwart vóór aebt en kwart vóór negen 's avonds een concert plaats op bet carillon van de Oude Kerk aan de Boulevard. Beijaardier Him Daim uit Bussum zal dit klankspel van bronzen stemmen verzorgen. Kindervriend Ed Looy: „Onderwater Wonderland wordt elke zomer opnieuw leeggevist door souve nirjagers". Problemen rond Pier- All in kaart De Zand, Zee, Zomer Voor deelbon, die deze week recht geeft op twee gulden reductie bij aankoop van een Pier-all in kaart heeft door een onduidelijkheid in de tekst een aantal vaste afnemers van onze rubriek op een dwaalspoor ge bracht. Zij meenden name lijk uit die tekst te kunnen opmaken, dat één Pier-Pas- j poort van vier gulden vol doende was om met het hele gezin te gaan piere waaien. Weliswaar stond in de begeleidende uitleg, dat ODC bet gereduceerde Pier-Pas- poort slechts geldig was voor één persoon, maar in de bon zelf was deze toe- lontesj voeeing weggevallen. Het Voorty gevolg was een Babyloni- lopigl sc^e spraakverwarring bij die flj de Pior-kassa. Waarvoor us gi hierbij onze verontschuldi- iening]Niettemin blijft de 'en oi.pier-all in kaart van vier I e.d. I Sulden per persoon een ra ;ma, 9 2end goedkope aanbieding, waar u tot en met zaterdag 1 j 7 augustus uw voordeel kunt doen. Niet alleen de Noordzee wordt stelselmatig leegge vist, maar ook het Onder water Wonderland, de zacht fluoricerende nepat- tractie op de Scheveningse Pier, raakt elk jaar zo'n dikke duizend haaien, fo rellen, tongen, makrelen en ander vinnig zeegebroed kwijt. Het zijn de souvenir- jagers, die debet zijn aan deze grote verdwijntruc, die pachter Ed Looy, een gemoedelijke Rotterdamse reus van 31, elk zomersei zoen een financiële strop van 5 mille bezorgt. „Verdomd", zegt hij bewon derend tijdens een rit door het drooggevallen rijk van vochtige zeegod Neptunes, „gisteren hingen er hier nog vijf vissen en nou is er nog maar een. Ik begrijp niet, hoe ze het elke keer weer klaarspelen om de zaak hier leeg te roven. Oké, een visje van 85 cent steek je met gemak in je binnenzak, daar kraait geen haan naar. Maar er verdwijnen ook regelmatig haaien van zo'n meter leng te en die moeten toch ook langs de controle worden geloodst. Ik voel er geen bal voor om elke bezoeker te fouilleren, want dan krij gen de mensen het idee, dat zij bij een douanepost zijn en niet bij een kinderat tractie. Maar toch zou ik graag willen weten, hoe ze

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5