HART KATWIJK WORDT GEEN UITGAANSCENTRUM V oorschotense watertoren wordt gesloopt 1 Zes medailles voor Warmondse Ans Labots Nog geen an voor P1 centrum Leidschendaml Mogelijk epidemie Spaanse griep in VS IÉ TWEE MILJOEN VOOR NIEUWBOUW KANNERSCHOOL Verkeerssituatie op Jagerslaan blijft ongewijzigd LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 AUGUSTUS li Bestemmingsplan voorziet in bouw winkels en woningen )Van een onzer verslaggevers) KATWIJK Na dertig jaar is eindelijk het ontwerp-be- stemmingsplan „Katwijk Cen trum" tot stand gekomen. Het plan omvat het gebied tussen de Boulevard, de Voorstraat, de Badstraat en het Waaigat Al in 1946 bestond voor dit kleine stukje grond een zoge naamd „herbouwplan". Voor de bouw van de zogenaamde „Atlantic Wall", door de Duit sers tijdens de Tweede Werel doorlog, waren veel huizen af gebroken. Van dit „herbouw plan" is slechts een klein ge deelte uitgevoerd: de aanleg van de Boulevard en de bouw van een aantal huizen. Gemeentebestuurders en in-, woners van Katwijk hebben jaren gestreden over de vraag waarom en voor wie er in dit gedeelte in Katwijk gebouwd zou moeten worden. Een klei ne stroming binnen de ge meente voelde veel voor het creëren van een groot uit gaanscentrum aan de Boule vard: het bouwen van dan cings en dergelijke. Een grote re groep mensen voelde daar maar heel weinig voor, omdat - zo is uit enquêtes gebleken de badplaats Katwijk voor af geliefd is om zijn rust. Daar komt nog bij dat Katwijk in de ogen van toeristen een rela tief goedkoop vakantieoord is. Er zijn in Katwijk 25.000 bed den beschikbaar voor toeris ten. 400 van die bedden wor den verhuurd door bedrijven. De overige 24.600 bedden wor den verhuurd door particulie ren. Het huren van bedden bij particulieren is veelal een goedkope aangelegenheid. „We hebben dure hotels en exclu sieve dancings niet nodig," re deneert de meerderheid van het Katwijkse gemeentebe stuur. In de eerste instantie zijn in dit ontwerp-bestem- mingsplan geen uitgaansgele genheden opgenomen. Wel be staat de mogelijkheid dat in een later stadium dergelijke Het plan voor het hart van Katwijk met links boven de parkeergarage. horecabedrijven in het plan worden ondergebracht. Het te bouwen terrein - waar nu nog winkels en enige woonhuizen staan - ligt ongeveer achter de Koningin Emmastraat. In hoofdzaak zullen op dit ter rein winkels worden gebouwd. De totale oppervlakte van de winkels bedraagt 3900 vier kante meter, waarvan 1500 vierkante meter bestemd is voor de zogenaamde foodsec- tor en 2400 vierkante meter voor de non-foodsector. Boven deze winkels worden tenmin ste 50 koopwoningen ge bouwd, maar verwacht wordt dat het aantal woningen aan zienlijk groter zal zijn. In het plan „Katwijk-Centrum" is te vens een parkeergarage gepro jecteerd, die bestaat uit twee lagen. Tijdens de zomermaan den makkelijk voor de toeris ten, terwijl in de wintermaan den de bewoners van deze wijk hun auto in de parkeer garage kunnen plaatsen. De hoogte van de huizen bedraagt maximaal 12 meter. De gedachten bij de realise ring van dit plan gaan uit naar het zoveel mogelijk autovrij houden van de wijk. Verder zijn in het plan overdekte win kelpassages opgenomen en een multifunctioneel gebouw. De Katwijkse gemeenteraad krijgt het ontwerp-bestem- mingsplan waarschijnlijk in september onder ogen. Herstel gymlokaal Warmond kost 2 ton WARMOND - Het gemeente lijk gymnastieklokaal aan de Dorpsstraat zal voor een be drag van 200.000,- gereno veerd worden. Omdat het ge bouw door verschillende ver enigingen zeer intensief ge bruikt wordt waren de leden van de commissie voor ruimte lijke ordening, gisteravond una niem van mening dat dit ge bouw gerenoveerd en uitge breid zal moeten worden. De verbreding van de Grote Sloot en een gedeelte van de Leede zal worden voorbereid. In de ontgrondingsvergunning is deze eis opgenomen. De op brengst van de zandwinning in Zwanburg zal de betalingen overtreffen in de tweede helft van '76 zodat aan de uitvoering van verschillende werken be gonnen zal kunnen worden. Koudenhoorn zal zo snel moge lijk toegankelijk worden ge maakt voor de Warmondse be volking. Alvorens echter een oe ververbinding door middel van een brug te kunnen realiseren zal eerst een alternatieve route voor de scheepvaart, die niet onder de brug door kan, moeten worden geschapen. De leden van de Commissie Ruimtelijke Ordening bogen -zich tot middernacht over de doelstellingsnota. Het aantal woonschepen dient beperkt te worden en de totstandkoming van een woonbotenhaven zal worden bevorderd. VOORHOUT - Een 16-jarige bromfietser uit Noordwijk reed gistermorgen op de Jacoba van Beierenweg tegen een bermpaal toen hij van het fietspad over de berm naar de rijbaan reed. Bij de val brak hij een been. VOORSCHOTEN De water toren aan de Papelaan tussen Voorschoten en Wassenaar zal wellicht gesloopt worden. Het gemeentebestuur van Voorscho ten heeft dit althans voorge steld aan de gemeenteraad, om dat de watertoren zijn functie heeft verloren. Van oudsher is het gemeentelij ke waterleidingbedrijf zowel - een produktie- als een distribu tiebedrijf. Het produktiebedrijf is thans overbodig omdat Voor schoten beschikt over een dub bele aansluiting op de intercom munale hoofdtransportleiding Den Haag-Leiden. Deze leiding is een waarborg voor een veilige en voldoende drinkwatervoor ziening. Burgemeester en wet houders willen het gemeentelij ke waterbedrijf alleen nog in standhouden als een distributie bedrijf. De watertoren met het pompsta tion zijn reeds geruime tijd bui ten bedrijf. Ook ingeval van „calamiteiten" of ernstige sto ringen in de grote drinkwater leiding is van deze installatie weinig meer te verwachten, aan gezien de kwaliteit van zowel de pompinstallatie als het te win nen water veel te wensen over laat. De bouwkundige toestand van de watertoren is niet best meer. Verbetering van de water toren en de pompinstallatie ver gen onevenredige hoge uitga ven, welke nimmer de goedkeu ring verkrijgen van Gedeputeer de Staten gezien hun brief van vorig jaar, waarin zij het niet noodzakelijk achten het pomp station te handhaven. De rijks dienst voor de monumentenzorg ziet geen aanleiding de waterto ren als beschermd monument aan te merken. De sloop van watertoren en pompinstallaties is daarom alleszins gerechtvaar digd. Ten westen van de spoorlijn aan beide zijden van de Papelaan ligt het drinkwaterwingebied met een oppervlakte van 16 ha. Dat gebied is als waterwinge bied aangewezen bij besluit van de provinciale staten van Zuid- Holland d.d. 13 mei 1966. Hoe wel het verboden is binnen dat gebied schadelijke stoffen te lo zen, blijkt dat in de praktijk vanuit het industriegebied aan de Dobbeweg wel schadelijke stoffen geloosd worden. De combinatie waterwingebied en industrieterrein is allerminst ge lukkig gekozen. Zodra de water toren en de pompinstallaties weg zijn, vervalt ook het water wingebied en wordt een einde gemaakt aan een niet-juist toe stand. De ongeveer 70 jaar oude water toren aan de Papelaan is vooral 's avonds door de verlichte re clame tot ver in de omtrek te zien. Een stukje Voorschotense herkenning vervalt wel met de afbraak. Morgen mag de com missie openbare werken en maandag de commissie bedrij ven over deze belangrijke „vi suele" beslissing een oordeel vellen. HARRISBURG (DPA) - Het ministerie van volksgezondheid van de Amerikaanse staat Pennsylvania sluit niet uit dat de deelnemers aan een congres van oudstrijders, die aan een mysterieuze ziekte stierven, het slachtoffer van de Spaanse griep geworden zijn. Tot dusver zijn 19 oud-strijders die vorige maand het congres Philadelphia bezochten, overle den aan een onbekende v: ziekte, 35 mensen liggen in zie kenhuizen. Een epidemie Spaanse griep vergde tijdens de eerste wereldoorlog tienduizen den slachtoffers in de VS. Uit vrees voor herhaling heeft presi dent Ford enkele maanden gele den een inentingsprogram voor alle Amerikaanse burgers afge kondigd. Sinds zondag, toen voor het eerst bleek dat de slachtoffers van de geheimzinnige ziekte al len gemeen hadden dat ze vori ge maand het oud-strijderscon- gres bezochten, zijn epidemiolo gen in Pennsylvania bezig met een onderzoek. Ans Labots iMw xJjsl WARMOND/LEIDERDORP - De 14-jarige Ans Labots uit War mond heeft op wedstrijden voor gehandicapten en spastici in Montredat in Zuid-Frankrijk zes medailles gewonnen. Het gehandicapte meisje veroverde een gouden medaille op de 800 meter hardlopen en op de 80 meter sprint. Verder haalde zij een gouden plak binnen op de 200 meter estafette. Voorts won zij twee zilveren medailles bij de 25 meter vrije slag zwemmen en bij de 25 meter estafette zwemmen. De zesde medaille, een bronzen, won Ans met knotsgooien. Het rechtergedeelte van Ans' lichaam is grotendeels verlamd. Weliswaar heeft zij de laatste jaren grote vorderingen gemaakt, maar haar rechterarm is nog maar moeilijk te bewegen. Ans woont normaliter in Groesbeek op het internaat Werkenrode. Zij volgt daar een beroepsopleiding. Af en toe gaat zij naar haar ouders en 7 broers en zussen, die wonen op een boerderij aan de Zijldijk in Warmond (aan de kant van Leiderdorp). „Voor ik naar de Olympische Spelen ging heb ik vier maanden getraind in Papendal in Arnhem. We zijn met 32 Nederlanders naar Zuid-Frankrijk gegaan. Van onze school gingen er twaalf mee, op kosten van de gemeente Groesbeek", vertelt Ans. De deelnemers aan deze spelen varieerden in leeftijd van 12 tot en met 17 jaar. Itoei Juwelenkraak door brutale autodieven V OORHOUT/NOORDW Voor enkele duizenden g aan ringen is dinsdagmorj alle vroegte gestolen uit d lage van een juweliei aan de Noordwijkse Voors De etalageruit werd met een zware betontegel] brijzeld. De inbraak werd gepleegd vermoedelijk een tweetal nen, dat zich van een vei middel had voorzien d< Voorhout een auto te stek totaal werden in Voorhout Boerhaavestraat, Reigei Nachtegaallaan en Kievil elf personenauto's openj ken. Uit alle wagens goederen gestolen. Met eenl de auto's reden de mannen Noordwijk. Na de roof keo 1 zij met de wagen weer iXit naar Voorhout en lieten i voertuig daar achter, ontbreekt van spoor. Actie leidt tot vertraging Rotterdamse 'LEID metrolijn fa* J ,terwi ROTTERDAM (ANP) - |"crk stiptheidsactie die technici het Rotterdamse GemeenWen Vervoerbedrijf sinds andeiy ve week uitvoeren, heeft gTf ren voor het eerst tot vertraj gen op de metrolijn geleid.pater een wisselstoring namen goud technici geen improvisercNedei maatregelen, maar gingen „fieugt gens het boekje" te werk. De actie is het gevolg van F) conflict tussen technici e nici het college van b en Rotterdam over de vergoef gen voor waak- en wachtdiq. en. De technici willen een 1 re vergoeding en twee vrijei gen per week wachtdienst, zet thuis verricht wordt. B en willen het resultaat afwact. van de besprekingen die op f delijk niveau over deze kwtr worden gevoerd. OEGSTGEEST - Op korte ter mijn zal begonnen kunnen wor den met de nieuwbouw van de Professor Dr. Leo Kanner- school. Het college van b en w stelt de raad tijdens zijn verga dering voor ruim 2 miljoen gul den beschikbaar te stellen voor de bouw van deze school. f Deze school wordt gebouwd bij het in aanbouw zijnde kinderp» sychiatrisch centrum „Curium", waarvoor aan de Endegeester- straatweg enige tijd geleden de eerste paal werd geslagen. De school is bestemd voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen. Zij gaat twee lokalen voor de afdeling zéér jeugdigen bevat ten, vijf lokalen voor de kernaf deling, een lokaal voor voortge- geen overeenstemming ber« zet buitengewoon onderwijs, een met de inspectie, zodat het co)i handenarbeidlokaal en een ge in een later stadium aanj1U1 gymnastieklokaal. raad een voorstel zal doen O) pate De inrichtingskosten van de het beschikbaar stellen vant school bedragen bijna 150.000 krediet voor de inrichting gulden. Over dit bedrag is nog het gebouw. ALPHEN A/D RIJN - Op de Gnephoek raakte een vrachtwa gen gisteren rond 11 uur 's mor gens in de berm doordat een voor hem rijdende auto die hij wilde passeren, remde en daar door op het midden van de weg terecht kwam. Door uit te wij ken kon de 28-jarige bestuurder uit Alphen een aanrijding voor komen. Een takelwagen moest er echter aan te pas komen om de vrachtauto uit de berm te trekken. Jongen valt uit trein UTRECHT (ANP) De 15-jari- ge Sjoerd Reversma uit Ooster hout is gisteren door nog onbe kende oorzaak uit de Intercity trein van Venlo naar de rand stad gevallen. Hij overleed na aankomst in een ziekenhuis Er was volgens de NS geen treind eur defect. Feestweek Rijnsburg begonnen RIJNSBURG De traditionele feestweek in Rijnsburg is weer van start gegaan. Gisteravond werd het vermaakcentrum ach ter het raadhuis geopend en om acht uur begon in de Immanuel- kerk een concert van het Kat- wijks Chr. Mannenkoor met so liste Caroline van Hemert. Maandag streden 113 junioren en 68 senioren in een viswed strijd. Eerste bij de senioren werd Joop Hoogstraten met tien vissen, gevolgd door Kees de Mooy. De junioren deden het zo mogelijk nog beter. Wiggert Vooys haalde 12 vissen uit het water, gevolgd door Kees van Delft met 9 zoetwaterbewoners. WASSENAAR Naar het zich laat aanzien zal er, wat de ver keerssituatie op de doorgetrok ken Jagerslaan betreft, niet veel veranderen. Verleden jaar, na de doortrekking van de laan, werd besloten gedurende een proefperiode daarop verkeer in beide richtingen toe te laten uitgezonderd „breed" verkeer. Er zouden intussen verkeerstel lingen worden gehouden en aan de hand daarvan zouden de de finitieve maatregelen voor het verkeer op de Jagerslaan wor den bepaald. Het resultaat van de verkeer stellingen en van de bestudering daarvan door een ambtelijke verkeerscommissie werd gebun deld in een lijvig dossier, dat aan de gemeenteraad toegezon den zal worden voor de augus- tusvergadering, waarin de defi nitieve beslissingen genomen zullen worden. Maar eerst kwam gisteravond het onder werp ter sprake in het Verkeers- overleg, een orgaan waarin be halve raadsleden leden van de commissie Technische Diensten vertegenwoordigers van de Vrienden van Wassenaar zitting hebben. Burgemeester en wethouders hadden uit de stu die van de ambtelijke verkeers commissie onder meer de con clusie getrokken, dat er eenrich tingsverkeer op de Jagerslaan moest worden ingesteld en dat er voorzieningen zouden moeten worden getroffen voor wande laars, fietsers en ruiters. Het Verkeerscontact van de Vrien den van Wassenaar was echter tot een andere conclusie geko men: geen eenrichtingverkeer, maar wel paden voor voetgan gers, fietsers en ruiters. Eenrichtingsverkeer op de Ja gerslaan zou met zich meebren gen eenrichtingsverkeer ook op het eerste gedeelte van de Schouwweg. Blijkens een brief van Schouwwegbewoners had den deze daartegen echter ern stige bezwaren. De bewoners van de Schouwweg pleitten voor het handhaven van de huidige situatie omdat dat betekent een vermindering van het verkeer langs hun woningen. De aanleg van de Jagerslaan heeft name lijk tot gevolg gehad en dat was steeds de bedoeling dat het noord-zuid-verkeer door de gemeente zich over de nieuwe Jagerslaan en de Schouwweg heeft verdeeld. Ook bewoners van de Backershagenjaan pleit ten voor het handhaven van de huidige situatie. Het Verkeersoverleg niet al leen de vertegenwoordigers van de Vrienden van Wassenaar, maar ook de raadsleden in dit overlegorgaan spraken zich unaniem uit voor het handha ven van tweerichtingsverkeer op de Jagerslaan, het handha ven dus van de huidige situatie, waarbij er wel van uitgegaan wordt dat er aparte ruimte komt voor wandelaars, fietsers en ruiters. Burgemeester en wethouders hebben, zo bleek op de vergade ring, geen moeite met deze con clusie en zullen dus de raad voorstellen de huidige verkeers situatie op de Jagerslaan te handhaven. LEIDSCHENDAM Het voorstel van burgemeester ep wetk| ders 58.000 gulden beschikbaar te stellen om het Delftse bui OD205 een stedebouwkundig plan te laten ontwerpen voorj| centrum van Leidschendam, inclusief het raadhuiscomplex, 1 geen voorstander gevonden in de commissie voor openbare wei en ruimtelijke ordening. B. en W. hadden meegedeeld het gewenst te achten dat een sa menhangende visie moest wor den gemaakt over de toekomsti ge functie van het centrum, waartoe gerekend wordt alle grond tussen het oude dorp en het winkelcentrum Leidsenhage. Het stedebouwkundig bureau OD205 wilde de problemen van het gebied onderzoeken, daarna oplossingen aanwijzen met dis- cussieschetsen voor verschillen de mogelijkheden en in de laat ste fase concrete maatregelen voorstellen. Een reële raming van de kosten kon niet worden gegeven maar voor de eerste fase werd op bovenstaand be drag gerekend. Het CDA-commissielid J. C. van Erp zei over de plannen dat hij de indruk had dat eerst proble men werden geschapen en dat daarna geld werd gevraj voor het oplossen daarvan. ben we daar het bureau O) voor nodig, vroeg hij zich „voor wegen hebben we Q dappel en Coffeng, voorj plantsoenen onze plantsoen dienst en bovendien is er gemeentewerken". Zijn medecommissielid D. 1 W< Bergeren (WD) was het i) ni deze visie eens. De problem worden met opzet aar vlakte gebracht, dacht hij, stelde voor eerst eens binnei gemeente door ambten; commissie- en raadsleden gaan praten over de s van de verschillende onderd* in het centrum van de gemi te. Wethouder H. L. van Don| zei zich met de gedachte zo'n soort rondetafel-conferei te kunnen verenigingen. Huisvrouwen kunnen botulisme bestrijden ZANDVOORT (ANP) - De Ne derlandse huisvrouwen moeten meehelpen aan de bestrijding van het botulisme door geen wasmiddelen met fosfaten te gebruiken. Dat vindt de Stichting Mondiaal Alternatief in Zandvoort, een organisatie die in Nederland de internationale actie „Red de trekvogels" vertegenwoordigt. Mondiaal Alternatief wijst erop dat botulisme gedijt in zuursto- farm water. Niet alleen de rot tende organismen maar ook fos faten uit wasmiddelen bevorde ren de zuurstofarmoede. „Onze overheid moet spoedig strenge maatregelen nemen, maar ook u kunt helpen door geen afwas- middelen met fosfaten te ge bruiken", aldus de oproep de milieubeschermers tot huisvrouwen. Eerste school opejj in Voorhof l LEIDERDORP De Montesj v ri school „Elckerlyc" in Voorlj in Leiderdorp is voorlopig] enige school in dit plan die rt y ingang van 10 augustus g draaien. De officiële opening! half oktober. Inlichtingen plaatsing van leerlingen e.d. 1 mevrouw Tietge-Broekema, S pestein 3, tel. 891008.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4