I Portugese premier pleit voor stevige band met Europa Evacuatie gewonden uit Al Zataar duurt drie tot vijf dagen Forse straffen nodig tegen valsemunterij KISSINGER VERMAANT Z-AFRIKA\ RHODESIË DOORGAAN BTW-VERHOGING NOG ONZEKER Behalve ambassadepersoneel geen Nederlanders meer in China Aardappel kan nog alle kanten op DINSDAG 3 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURAN'ij ui*. PAGINA 9 LISSABON Premier Mario Soares van Portugal heeft gisteren in een rede van vier uur tot de Nationale Vergadering gepleit voor de wederopbouw van de economische struktuur van het land door hard werken, orde en recht en respekt voor zowel arbeiders als ondernemers. Soares hield zijn rede om de voornaamste punten van het regeringsprogramma dat 260 pagina's telt te benadrukken. Hij pleitte voor een stevige band met Europa en kondigde aan een aanvraag te zullen indienen voor het lidmaatschap van de Europese gemeenschap. Soares zei een middenweg te zoeken tussen het verdedigen van de „grote verworvenheden" van de nu 27 maanden oude Portugese revolutie en de garan ties voor de particuliere sektor. Hij verzekerde dat de regering de nationahsatie-campgne zou steunen evenals het arbeiders- bestuur en de agrarische her vormingen die de zes voorlopige regeringen sedert 1974 hebben voorgesteld. Hij waarschuwde voor een „socialisme van de ar moede." Soares verklaarde dat herstel van de economie, die wordt ver zwakt door een werkloosheid van 15 procent en een inflatie die tot 50 procent kwam, de eerste prioriteit zal krijgen. Hij waarschuwde echter dat het 'on verantwoord' zou zijn te beloven dat van de ene dag op de andere de situatie zou verbeteren. Er moet hard gewerkt worden door alle Portugezen, de wet moet worden nageleefd, aldus de pre mier. Het programma van Soares zal vrijwel zeker worden aangeno men. Slechts de communisten met hun 40 zetels in de nationa le vergadering, hebben gezegd oppositie te zullen voeren tegen de regering. Van communistische zijde is Premier Soares tijdens de toelich- 'n9 van zijn regeringsprogramma fi het Portugees parlement. Stop jacht op waterwild gevraagd LEIDEN (ANP) Vier organi saties hebben minister Van der Stee (landbouw) gisteren in een I open brief gevraagd het seizoen voor de jacht op waterwild ge sloten te verklaren. I Het zijn de stichting Kritisch Faunabeheer, de Vereniging voor Vogelbescherming in Den i Haag en omstreken, de Neder landse Vereniging tot Bescher ming van Dieren en de stichting j Het Vogeljaar. Ze vinden dat de watervogels al genoeg te lijden hebben gehad van het botulis- I Een woordvoerder van de stich ting Kritisch Faunabeheer zei gisteravond dat in de komende maanden een verheviging van de botulisme-epidemie wordt ge vreesd: in augustus komt de na- zomertrek van het Euro-Azia tisch waterwild op gang. Grote I aantallen eenden, ganzen, zwa nen en steltlopers doen dan Ne derland aan. Zuidafrikaanse raad van kerken onderzoekt investeringen KAAPSTAD (ANP) De Zuid afrikaanse kerken gaan een grondig onderzoek instellen naar de buitenlandse investe- ringen. Dit besluit heeft de jaarvergadering van de Zuida frikaanse raad van kerken te Hammans kraal eenstemmig ge nomen. Doel van het onderzoek is vast te stellen of deze investeringen 1 de achtergestelde lagen van de j bevolking van nut zijn of dat deze mensen meer gediend zijn i ntet het terugtrekken van deze investeringen, zoals bijvoor beeld door de Wereldraad van Kerken wordt gepropageerd. Aan het begin van de vergade ring, die afgelopen weekend werd beëindigd, had secretaris generaal John Rees verklaard dat de investeringen de apart heid ondersteunen en bijdragen tot het rassenconflict. Mysterieuze griep Een myste rieuze ziekte heeft 15 inwoners van de Amerikaanse staat Penn sylvania geveld, die eind juli hadden deelgenomen aan een congres van oudstrijders in Phi ladelphia. Ze stierven allen bin nen twee weken na het congres aan een nog onbekende virus ziekte die zich aanvankelijk ma nifesteerde als een gewone kou, gevolgd door zware hoofdpijn en koorts. Minstens 35 congres gangers liggen in ziekenhuizen. voorspeld dat de socialistische regering zal moeten rekenen met een golf van arbeidsonrust. Soares liet gisteren een scherpe waarschuwing aan het adres van die arbeiders horen „die de instrumenten waarover zij be schikken zouden willen gebrui ken voor het zaaien van ge- Hij verklaarde dat stakingen een wettig wapen waren, maar in een democratie slechts als laatste middel mochten worden gebruikt. BEIROET (Reuter) De evacuatie van gewonden uit het door Christentroepen belegerde vluchtelin genkamp Tel al Zataar in Libanon is vanmorgen begonnen. Na een beleg van zes weken boden de belegeraars het Rode Kruis eindelijk voldoende garanties om de evacuatie te wagen. Dr. Erick Hansen uit Denemarken (TWEEDE VAN LINKS( EN DE Amerikaanse arts Pat Marshio (geheel links) bezig met een spoedope ratie bij een twaalfjarig meisje dat door kogels getroffen was. De opname werd gemaakt in het Rode Kruishospitaal in Beiroet (Liba non). De evacuatie heeft plaats on der leiding van de vertegen woordiger van het Rode Kruis Jean Höfliger, die persoonlijk op de gang van zaken toeziet. bruikt Aangenomen wordt dat de evacuatie van de ge wonden wier aantal op 4000 wordt geschat drie tot vijf da gen in beslag zal nemen. Israël heeft in het zuiden van Libanon achtenveertig door gangen geopend in de elec- trisch beveiligde draadver sperring om de Libanezen in de gelegenheid te stellen in Israël medische hulp te ver krijgen. Volgens Israël zijn vijftig Libanezen over de grens gekomen om in een hos pitaal te gaan werken in de Israëlische grensstad Safad. Israël is, zo blijkt uit deze maatregelen, de mening toege daan, dat de burgeroorlog in Libanon het de Arabische guerrilla's onmogelijk heeft gemaakt nog acties op Israë lisch gebied uit te voeren. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - Het is nog steeds niet zeker of de verho ging van de BTW, door het kabinet voorgenomen per 1 oktober aanstaande, op die datum zal doorgaan, dan wel zal worden uitgesteld tot het nieuwe jaar. Van overheids- zijde is het bedrijfsleven geadviseerd nog geen voorbe reidende maatregelen te tref fen voor een verhoging in dit najaar. Het kabinet kampt nog met het nemen van een beslissing omdat het de prijs ontwikkeling los van de b.Lw. nog eerst wat wil aanzien. Anderzijds kost een uitstel de staatskas 250 i 300 miljoen gulden aan inkomsten dit jaar. Tijdens het loonoverleg heeft het kabinet gezegd, dat het tot uitstel bereid was als het be reiken van een accoord daar van zou afhangen. Toen over eenstemming niet mogelijk bleek nam het kabinet die toe zegging terug. In de brief aan het parlement over de loon maatregel werd nog een kleine slag om de arm gehouden door te spreken over invoering van verhoging „in principe" van het hoge tarief van 16 naar 18 procent per 1 oktober. Bij het Nederlands Christelijk Werkgevers Verbond is men zeer ontstemd over het uitblij ven van een beslissing omdat menig ondernemer nu reeds moet beginnen de nieuwe prij zen op artikelen en verpakkin gen aan te brengen. Enkelen gaan er al toe over twee prij zen te vermelden, een met en een zonder BTW-verhoging. Zoals reeds bij het loonoverleg is gebleken is het N.C.W.V. tegen BTW-verhoging op dit moment, omdat dit de prijzen in het najaar extra zou doen oplopen, wat dan weer mede aanleiding zou kunnen zijn voor een nieuwe prijscompen- Officier van justitie: AMSTERDAM (ANP> Valsemunterij is een heel oud delict, dat in de middeleeuwen bestraft werd door de daders' in heet water te koken. Dat doen we nu niet meer, maar toch vind ik dat voor dit berekend delict, dat niet in een opwelling opkomt, de straf zeer hard moet aankomen. Dit zei de officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam gis teren tijdens zijn requisitoir te gen zes verdachten, die betrok ken zijn geweest bij het vervaar digen en in omloop brengen van valse biljetten van honderd en duizend gulden. Hij eiste straf fen variërend van twee jaar en zes maanden met aftrek tot een geheel voorwaardelijke straf van drie maanden met geldboe te. De hoogste straf van tweeënhalf jaar vorderde de officier tegen een 30-jarige koopman uit Am stelveen, die samen met een 47- jarige boekhouder het brein achter het project had gevormd. Deze boekhouder, die in een gehuurde woning in Midden- meer ongeveer 400 valse dui zendjes had vervaardigd, is in middels veroordeeld tot twee jaar en zes maanden cel. De helft van zijn oogst werd door de rest van de bende niet waar dig gekeurd voor de „handel". Volgens een van de verdachten werden deze biljetten in een tuin verbrand waarna de reste werden begraven. „Het leek wel geld uit een Monopolyspel", al dus een andere verdachte Een deskundige noemde een van de wel geslaagde duizendjes tijdens de zitting „bedrieglijke namaak, waarvan de ontdek king in het normale geldverkeer relatief klein moet worden geacht". Hij vertelde ook dat het aantal gevallen van valsemunte rij de laatste jaren „steil om hoog" gaat: „De laatste drie jaar zijn er wel negen gevallen ge- Deze deskundige had op een internationale conferentie de in druk opgedaan dat de stijging in Nederland hoger ligt dan in andere landen. Duitser stak bosbrand aan ALMELO (ANP) De 34-jarige Westduitser Heinrich Werner S. uit Kas pel bij Wiesbaden heeft bekend de brand te hebben aan gestoken die vorige maand na bij het plaatsje Stroe op de Veluwe, veertig hectare natuur schoon in de as legde. De politie van Almelo, die de man arresteerde, verdenkt hem van nog veel meer brandstich tingen op de Veluwe, in de Ach terhoek en in Twente. De West duitser trok de aandacht van de politie omdat hij regelmatig op dook kort nadat ergens een brand was uitgebroken. De man verklaarde zijn aanwezigheid door te zeggen dat hij journalist was. Maar dat verhaal klopte niet. De pseudo-journalist heeft inmiddels ook bekend brand te hebben gesticht in de manége van de springruiter Jan Maa thuis in Geesteren. SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol is gister avond de nieuwe Franse ambassa deur in ons land, de heer Luc de la Barre de Nan- teuil, aangeko men. De beer de Nanteuil volgt in deze functie graaf Jacques Senard De nieuwe Franse ambassadeur in Nederland. Luc de la Barre de Nanteuil werd die benoemd gisteren op Schiphol begroet door de heer J. van Tiel van het ministerie van buitenlandse ®s ambassa- zaken. deur in Caïro. Abortus in gifwolkgebied in Italië toegestaan SEVESO, (REUTER) De christen-democratische regering van Italië heeft goed gevonden dat zwangere vrouwen in het deel van het land dat onder een gifwolk ligt, desgewenst worden geaborteerd om het risico van een mismaakte baby te voorko- Abortus om welke reden ook is verboden in het overwegend katholieke Italië, maar door een noodwetje zou voor de vrouwen in Seveso en Meda en omstre ken ten noorden van Milaan de mogelijkheid tot zwangerscha ponderbreking opengesteld kun nen worden. LELYSTAD (ANP) Of de aardappeloogst dit Jaar mee— dan wel tegen zal vallen is op dit moment nog niet bij benadering te zeggen. Als het weer de komende weken tegenzit, aldus het proefstation voor de akkerbouw in Lelystad, moet op een teleurstellend resultaat worden gerekend. Maar werkt het weer mee, met de juiste afwisseling van regen en zonne schijn, dan is een redelijke oogst nog helemaal niet Als gevolg van de langdurige droog te is op veel aard appel-percelen doorwas opgetre den. Dat wil zeg gen dat er aan het aardappelgewas nieuwe spruiten zijn ontstaan. De nieuwe knollen die daaruit voort komen maken de „oude" glazig. De vraag is nu of de nieuwe knollen zo goed willen groeien dat er toch nog een wat hoeveelheid en kwaliteit betreft redelijke oogst bo ven de grond kan komen. Inmiddels is de oogst van winter tarwe overal in volle gang. Een duidelijk beeld van de opbrengst heeft men nog niet. Van de zo- mertarwe die nog geoogst moet wor den, verwacht men alom lagere opbrengsten dan normaal. OUDE VONDSTEN IN BOLIVIA LONDEN (DPA) -Op de hoogvlakte van de Zuida- merikaanse staat Bolivia heeft tussen ca. 1000 voor Christus tot 500 na Chris tus een tot dusver onbeken de beschaving gewoond. Dit heeft de Britse journa list en ontdekkingsreiziger Russ Salmon gemeld. Salmon toonde in Londen de pers foto's van terpach tige resten dezer bescha ving, waarvan er in totaal ongeveer 2000 zouden be staan. Vorig jaar kwam Salmon reeds in het nieuws door zijn bewering dat er in Bo livia nog' tenminste drie onontdekte Inca-steden zouden bestaan. BOSTON (UPI) De Amerikaanse minister nen om in hun land te leven. Zij zijn geen van buitenlandse zaken Henry Kissinger kolonialisten. Historisch gezien zijn ze een heeft een beroep gedaan op Zuid-Afrika om Afrikaans volk. Ze hebben 300 jaar op Afri- „de waarschuwingssignalen ter harte te ne- kaanse bodem geleefd, maar de binnenland- men." De recente crises in de zwarte woon- se structuur van Zuid-Afrika is explosief en gebieden en aan de negeruniversiteiten zijn niet verenigbaar met opvattingen van mense een „duidelijke uiting van frustraties van lijke waardigheid." de zwarte Zuidafrikanen tegenover een sys- Rassendiscriminatie is een vloek waar veel teem dat hen een status, waardigheid en politieke rechten ontzegt", aldus Kissinger op een vergadering in Boston. landen mee te maken hebben. „Maar", aldus Kissinger „alleen in Zuid-Afrika is de discri minatie geïnstitutionaliseerd in een alles om- Hij deed ook een beroep op het blanke vattende, gedwongen scheiding van rassen minderheidsbewind in Rhodesië om „het on vermijdelijke te erkennen" en te onderhan delen over een machtsoverdracht aan de De slavernij en de deportatie van duizenden zwarte meerderheid. Niemand, ook de ver- Afrikanen naar de nieuwe wereld noemde antwoordelijke leiders van zwart Afrika niet, Kissinger de zwartste vlek in de Amerikaan- betwist het recht van de blanke Zuidafrika- se geschiedenis. Snoeimes Westerterp leidt tot minder werk WOERDEN (ANP) - De voor nemens van minister Wester terp om bezuinigingsmaatrege len te nemen voor het openbaar vervoer hebben de firma Den Oudsten in Woerden, de groot ste autobussenfabrikant van ons land, ertoe gedwongen ar beidstijdverkorting aan te vra gen. Dat stelt de directie van deze carrosseriefabriek althans, die 90% van de lijndienstbussen in Nederland bouwt. De kortere werktijden moeten ingaan per half augustus. Het ongeveer 250 man tellende personeel zal dan op maandag thuis blijven en derhalve slechts vier dagen per week werken. Voor miljarden VS-wapens naar Iran WASHINGTON (Reuter) - De Verenigde Staten hebben de laatste jaren grote hoeveelhe den wapens aan Iran verkocht, omdat Engeland zich militair uit bet gebied van de Perzische Golf heeft teruggetrokken en de Verenigde Staten deze rol niet konden overnemen. Dit heeft het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken gisteravond laten weten als reactie op een rapport van een subcommissie uit de senaat met kritiek op dit beleid. Volgens dit rapport heeft de vorige Amerikaanse president. Richard Nixon, in 1972 de in stanties in Washington opgedra gen Iran vrijwel alle wapens te leveren, waarom dit land vraagt. Zo heeft Iran de afgelo pen vier jaar militair materieel van naar schatting in totaal tien miljard dollar (ongeveer 27 miljard) van de VS ontvangen. Cubanen gaan geleidelijk uit Angola terug HAVANNA (REUTER) - De Cubaanse troepen in Angola (naar schatting 12.000 15.000 man) zullen geleidelijk worden teruggetrokken, maar sommige militairen zullen voorlopig in Angola blijven voor de oplei ding van het Angolese leger en voor hulp bij het afslaan van eventuele invasies. Dat staat in een gemeenschap pelijk communique dat is uitge geven na afloop van het bezoek van de Angolese president Agostinho Neto aan Cuba. Cuba en Angola waarschuwen Zuid- Afrika, Zaire en Zambia dat ze hun grondgebied niet moeten laten gebruiken door „contrare volutionaire elementen en huur lingen" voor aanvallen tegen Angola. „Dergelijke acties zullen met al le benodigde besluitvaardigheid en dapperheid worden onder drukt". Cuba bevestigt dat het krachtig aan de kant van Ango la zal staan wanneer het op nieuw tot interventies van buite naf zou komen tegen de souver- einiteit en territoriale integriteit van Angola. Advies: Britten mogen huurling worden LONDEN (AP) - De Britse re gering moet Engelsen die in het buitenland als huurling willen dienen dit niet verbieden. Wel moet zij een verbod uitvaardi gen op het werven van huurlin gen in Engeland. Aldus staat te lezen in een aan bevelingsrapport dat een rege ringscommissie heeft opgesteld over het verschijnsel huurlin gen. Gesteld wordt dat een ver bod op het aanvaarden van een huurlingendienstverband een beknotting inhoudt van de per soonlijke vrijheid. Mevrouw de Boer van Schouten bij haar aankomst gistermiddag op Schiphol. SCHIPHOL Behalve het personeel van de Nederlandse ambassade zijn er geen Neder landers meer in China. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken gisteren meege deeld. Drie Nederlandse za kenlieden die in China souden zijn geweest ten tijde van de aardbevingen, hebben het land inmiddels verlaten en zouden in Nederland zijn te ruggekeerd. Een van de laat ste Nederlanders die China heeft verlaten is mevrouw P. de Boer-Schooten, echtgenote van een medewerker op de Nederlandse ambassade in Pe king. Bij haar aankomst gis termiddag op Schiphol ver klaarde ze dat in Peking alles rustig is. Zij aei verder geen andere gegevens te hebben over de situatie dan die zij via de BBC en de Wereldom roep heeft opgevangen. Cij fers over slachtoffers kon zij niet meedelen. In de nacht van dinsdag op woensdag werden mevrouw de Boer en haar man in hun huis op de vierde verdieping van een flatgebouw in Peking op geschrikt door een aardschok. „Onze reactie was koffers pak ken en naar de ambassade gaan", zo vertelde mevrouw de Boer. Van enige schade aan gebouwen in Peking was vol gens mevrouw de Boer, die de volgende dag per auto door de stad is gereden, geen sprake. De situatie in de Chinese hoofdstad is volkomen onder controle. Hoewel de Chinezen Krachtige aardbeving bij nieuwe Hebriden GOLDEN (Colorado) In de omgeving van de eilanden groep de nieuwe Hebriden, in het zuidelijk deel van de Stille Oceaan, heeft zich gisteren een krachtige aardbe ving voorgedaan. Dit is gemeld door het Nationaal informatiecentrum voor aardbevingen in Golden, in het Amerikaanse Colorado. De beving had een kracht van 6,9 op de schaal van Richter. In een bevolkt gebied zou veel schade zijn aangericht. Het epicentrum van de aardbeving lag in de buurt van het eiland nieuw Caledonië, ten noordoosten van Australië. buiten leven omdat er volgen de aardschokken worden ver wacht, is verder alles normaal. Volgens mevrouw de Boer, die tot op de dag van haar vertrek nog naar het zwembad is ge weest, kon zij normaal inko pen doen. Nog steeds bivakkeren de bewoners van Peking op de grote boulevards.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9