Verzet wil klaarheid over affaire Meester Damrak voor verkeer gesloten Fiesta in september op de markt Stewardessen KLM mogen langer vliegen INieuwe Suzuki brommer 197! t UliN O O Vjf Uöl UiD liféö LE1DSE COURANT, Het Eerste-Kamerlid Eibert Meester geniet vanaf eind 1973 een buitengewoon verxet- spensioen. De aanvraag was gebaseerd op de lichamelijke en/of psychische gevolgen van verzetsdaden die hij in de oorlog zou hebben gepleegd. De aanvraag werd verge zeld door aanbevelingen van premier Den ÏJyl en het voormalige Kamerlid Scbeps, die op een snelle behandeling van het verzoek van hun (PvdA)-partijgenoot aandrongen. Na het verschijnen van het boekje „Alle maal rottigheid, allemaal ellende" van Vrij Nederland-journalist Wim Wennekes (met een voorwoord van prins Bemhard) begint de onverkwikkelijke zaak rond het pensioen van de senator zich af te tekenen. Verzets mensen herkennen in de hoofdfiguur van het boekje de heldendaden, die Meester heeft gemeld bij zijn aanvraag. Een tweede onderzoek van zijn verzetsleden toont dat Meester op z'n zachtst gezegt weer vrij met de feiten is omgesprongen. Een van de mensen, die betrokken is geweest bij het eerste onderzoek naar Meesters oorlogsver leden, Oene Meek uit Neede, vindt dat het Nederlandse volk er recht op heeft precies te weten hoe de zaak in elkaar zit. Uitge breid vertelt hij over de plannen om dat te bereiken. Van de zi jde van Eibert Meester is die duidelijk voorlopig niet te verwach ten. De ook m Neede wonende senator wei gert in te gaan op de beschuldigingen van zijn plaatsgenoot. Wel legt hij zijn lidmaat schap van de Eerste Kamer neer. De socia listische senator zegt dit te doen om ge- zondsheidsredeneh. Inmiddels heeft minis ter Van Doorn van CRM een onderzoek laten instellen naar de uitkering wegens verzetsdaden van Meester tijdens de Tweede Wereldoorlog. Derde onderzoek laat niets heel van verzetsdaden (Van een onzer verslaggevers) NEEDE „Hij heeft het enorm grof gespeeld en gespeculeerd op het feit dat het al weer ruim dertig jaar geleden is dat zich alles heeft afgespeeld en hij politiek een aardige reputatie had. Wij oud-verzetsmensen laten het er echter niet bij zitten. Er zal zo snel mogelijk duidelijkheid moeten komen over de pensioenaan vraag. liet derde onderzoek is inmiddels afgerond en er is kennelijk geen spaan heel gebleven van de feiten die door Meester zijn aangevoerd. Komt die duidelijkheid, waar het hele Nederlandse volk recht op heeft niet snel genoeg, dan zullen wij stappen on dernemen. Een uitgebreid plan de cam pagne ligt klaar." Oene Meek (56) uit Neede, die het geluk had om na de oonog als een van de driehonderd, die een deportatie van 2800 Nederlanders vanuit Vught naar Duitse concentratiekampen overleefde naar huis terug je Keren, is ontgoocheld. Teleurgesteld in de gang van zaKen rondom de pensioenaanvra ge van het socialistische Eerste Kamerlid Eibert "Meester. Ontgoocheld over ae manier waarop Meester, die door zijn bemiddeling een woning in Neede heeft tekocht, hem bij de benen heeft gehad. Een verzetsman van nee geuzen verzet zei vorige «eek nog tegen mij: „Als je Meester nog eens ziet, wil je hem dan uit naam van ons oedanken voor de manier waarop ruj ons aoor net slijk heeft gehaald." Meek verduidelijkt: „Het pensioen inge volge de wet Buitengewoon Pensioen 1947 is een erepensioen voor mensen van wie aststaat dat zij schade aan hun (geestelijke of lichamelijke) ge zondheid hebben opgelopen die rechtstreeks voort- vloeit uit hun verzetsactiviteiten. Is het een wonder dat de 9000 Nederlanders (3000 verzetsmensen en 6000 nabestaanden) die op dit moment zo'n pensioen genieten zich beroerd voe len als een vooraanstaand man als Meester zich via valse verklaringen een pensioen van zo'n tach tig mille bruto per jaar weet te verschaffen? En dat voor een man, die in de oorlog heeft gewerkt voor een bedrijf.dat „Kriegswichtig" (een bedrijf dat voor de Duitsers werkte) was." Oene Meek, zeven jaar geleden gepensioneerd als verzetsslachtoffer, is nauw betrokken bij de zaak Meester. Bij zijn pensionering werd hij rapporteur van de Stichting 40-45, de instantie die uitzoekt •of degenen die een beroep op zo'n pensioen doen dat terecht doen. Na tientallen gevallen te hebben behandeld kwam een aanvraag via het distrikt Rotterdam binnen van iemand die opgaf in de provincie Overijsel verzet te hebben gepleegd. Meek, die bij het Overijselse verzet heeft gezeten en in Zwolle gebo ren en getogen is kreeg tegen de gewoonte in' opdracht om de zaak maar even telefonisch voor een bepaald deel uit te zoeken. „Dat was de eerste fout, want als men mij het dossier had gegeven, zoals gebruikelijk was, dan zou ik diverse onjuistheden hebben ontdekt. Ik belde M. op een gegeven moment op eh hij zei, o ben jij Oene Meek, dan moet je mij kennen, want onze vaders waren vroeger in Zwolle goede vrienden. Hij zei dat hij bezig was om in Borculo een huis te kopen en dat het daar zo lang duurde en vroeg of ik in Neede niet iets voor hem wist. Ik vond een bungalow, die vlot gekocht werd en op 19 december 1974 kwam M. met zijn gezin naar Neede. We kwamen regelmatig bij elkaar over de vloer en ik introduceerde hem overal als senator Eibert Meester, een groot verzetsman. Hij was bij stede bouwkundig bureau Van Embden de WAO ingedo ken. Daar kon hij evenals bij de PvdA, waar hij van 1958 tot 1976 secretaris-penningmeester was, niet meer tegen zijn werk en de „grote jongens" op. Rare smaak Hij was onder behandeling van een psychiater. Gedurende het eerste half jaar kreeg ik een rare smaak in de mond. Als we over het verzet spraken klopten diverse details helemaal niet. Hij kwam veel bij professor Jan Bastiaans, direkteur van de Jelgersmakliniek die hem behandelde voor zijn KZ-(Koncentratiekamp)syndroom. Later zou Wim Wennekes van Vrij Nederland een boek schrijven over de behandeling van Willem van Sail and getiteld „allemaal rottigheid, allemaal ellende." Die Willem van Salland was senator Eibert M. De senator had bij zijn pensioenaanvraag verzwe gen dat hij vroeger getrouwd was geweest „Geen wonder",*'zegt Oene Meek, want die zou zijn hele oorlogsverleden hebben kunnen ontrafelen. Niet dat hij fout zou zijn geweest, maar van al zijn verzetsdaden die hij opgaf om het pensioen te krijgen klopt totaal niets. Ik wist dat hij getrouwd was geweest en vroeg hem daar naar. Hij zei toen tegen mij dat zijn ex-vrouw een oproerkraaister was, die ergens in Amsterdam op de „barricaden" leefde. Later bleek ons dat ze keurig getrouwd was met een leraar en in Zwolle woonde. De ex-echtgenote, mevrouw Tiny Vogt leest op een gegeven moment het boekje van Wim Wennekes en een artikel in „Panorama" en schrijft uit protest tegen het feit dat haar ex-man wegens „verzetsdaden" een pensioen krijgt de Stichting 40-45, de staatssecretaris en prof. Bastiaans. Haar brieven zijn voldoende om een nieuw onderzoek te starten. Te zelfdertijd zou juist KRO's Brandpunt een uitzending wijden aan het boekje en Eibert Mees ter gaan interviewen. Prof. Bastiaans, bang om later af te gaan wist die uitzending te voorkomen. Ad Langebent deelde op 20 april 1975 de kijkers mee dat de uitzending niet kon doorgaan „omdat de senator zou zijn ingestort". Oene Meek: „Mid denstanders in Neede keken de andere dag raar op toen ze Eibert hun winkel zagen binnenstappen zo gezond als een vis." Een enorme grijparm maakte gisteren een begin met het openbreken van het Damrak, waardoor deze drukke straat zeker tot april is afgesloten. AMSTERDAM (ANP) In Amsterdam is men gisteren begonnen met een totale herindeling van het Damrak, dat hierdoor geduren de zeker acht maanden voor alle verkeer gesloten zal rijn Alleen de trams kunnen blijven rijden. De omvangrijke werkzaamheden aan het Damrak, één van de bekendste en tevens drukste verkeersaders in het Amsterdamse centrum, betreffen een nieuwe wegindeling met een vrije trambaan. Maar eerst zal men zich bezighouden met het onderhoud en de vernieuwing van de talrijke rioleringen, kabels en leidingen. •Tijdens de afsluiting van het Damrak wordt het verkeer tussen de Dam en het Centraal Station ongeleid via de Nieuwezijds Voorburgwal en de Spuistraat. llllllllllllllllllllllllDUIUIillIHHIIIillillillllllHIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllll zelf als directeur zal optreden, gaat zich bezighouden met het geven van adviezen op lucht vaartgebied en de inkoop van vliegtuigstoelen voor reisorga nisaties. Gisteren werd bekend, dat hij door Neckermann Nederland is aangesteld om voortaan als luchtvaartmakelaar voor deze touroperator op te treden. In die functie zal John Block straks aan de onderhandelingstafel on dermeer de heer Pieter Han- raath ontmoeten, die hem hls directeur bij Transavia is opge volgd. Ingewijden vrezen, dat een dergelijke confrontatie het einde van Transavia zal inlui den. Als in de nabije toekomst meer Nederlandse touropera tors besluiten om met John Block te gaan samenwerken zal deze in feite kunnen beslissen over dood en leven van zijn geesteskind Transavia. Oud-directeur Transavia start eigen maatschappij (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De oprichter en voormalig directeur van de derde Nederlandse luchtvaart maatschappij Transavia, de .heer John Block, heeft een nieuwe organisatie opgericht. Deze maatschappij, waarin hij lllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllll Het Eerste-Kamerlid Eibert Meester,die volgens Oene Meek uit Neede bepaald niet de grote verzetsheld is, die hij beweert te zijn. Oene Meek had geruime tijd daarvoor al bij de instanties aan de bel getrokken en zijn verontrus ting uitgesproken over het verleden van de man, die volgens zijn eigen beweringen Europa's groot ste verzetsheld was geweest. De vraag is hoe iemand tijdens een Isd-behandeling in de Jelgers makliniek zo kan liegen. Of heeft Bastiaans er meer van geweten? vraagt Oene Meek zich af. In de afgelopen maanden heeft een aantal betrokkenen de handen ineen geslagen om duidelijkheid voor de buitenwacht te krijgen. Behalve Oene Meek zitten in die groep J. J. van' Veldhoven uit Voorburg, die rapporteur in Rotter dam was, W. H. P. Meijer uit Zwolle, die Meester al vanaf 1934 kent, mevrouw T. v.d. Laan-Vogt, de ex-vrouw van de senator en J. Vogt uit Wage- rungen, ex-zwager. Hoe is het in vredesnaam mogelijk dat de twijfels, die indertijd bij de behandeling van de aanvraag bestaan moeten hebben onder tafel zijn gekomen. Oene Meek: „De districtsbesturen van de Stichting 40-45 Rotterdam en het centrale bestuur in Am sterdam en de buitengewone Pensioenraad namen allemaal zonder bezwaar genoegen met het ver haal dat Meester had opgedist. Er is op dat moment zelfs gevraagd „wie politiek nee durfde te zeggen op het rapport. Twee mensen hebben toen hun vinger opgestoken, maar de meerderheid liet zich imponeren door het gewicht van het geachte kamerlid en het advies van prof. Bastiaans. Het zou echter een koud kunstje zijn geweest om Meesters gegevens over in brand gestoken benzineschepen, munitietreinen, ontsnap pingen bij fusillades en aanslagen op Duitse ge vangenissen te verifiëren. Daar zijn voldoende gegevens over bekend bij diverse instanties. Oene Meek haalt brieven van Meester uit zijn dossier. Hij leest een zestal namen voor van mensen die Meester als referentie heeft opgegeven om te bewijzen dat hij in een drietal gevangenissen, heeft gezeten. Meek heeft het gecontroleerd. Niet een ervan klopt. Er was zelfs de naam van een pater bij, die nog in leven is. De goede man zei tegen ons: „Ik schaam me ervoor, maar ik heb nooit aan het verzet durven deelnemen." Het gaat ons niet om de publiciteit, maar wij verzetsmensen kuhnen niet tolereren dat een man die in de oorlog voor de Duitsers heeft gewerkt profiteert van de daden, die duizenden Nederlanders met hun leven hebben betaald voor een vuurpeloton of in een concentratiekamp, zegt Oene Meek. SCHIPHOL (ANP) Stewardessen in dienst bij de KLM zullen binnenkort langer dan de vijf jaar, zoals nu gebruikelijk is, in deze functie bij de nationale luchtvaartmaatschappij in dienst mogen blijven. Bovendien zullen opnieuw hofmeesters bij de KLM in dienst kunnen komen. Dit heeft de KLM gisteren in een communiqué meegedeeld. In dit communiqué zegt de KLM: „De directie van de KLM is met de Vereniging van KLM-cabine-personeel in beginsel overeen gekomen toekomstige vacatures bij het cabine-personeel zowel voor mannen als voor vrouwen open te stellen en wel op basis van een arbeidscontract voor onbepaalde tijd met gelijke loopbaanmo gelijkheden. Sedert 1954 zijn slechts contracten voor maximaal vijf a zes jaar verleend aan stewardessen en sinds het begin van de jaren zestig contracten voor drie vier jaar aan hofmeesters; dit laatste is overigens al enige jaren niet meer gebeurd." Van de zijde van het cabine-personeel oestond al enige tijd de wens de contracten voor vijf jaar te verruimen. In het voorjaar is deze zaak in het overleg tussen de KLM en het cabine-personeel opgenomen. Als jarenlang heeft het vriend een vijand verbaasd dat hét grote Fordconcern nog niet met een echte kleine auto op de markt gekomen was. Grote concurrenten, Fiat, Peugeot, British Leyland, Volkswagen hadden al jarenlang hun ver koopsuccessen voor een groot deel te danken aan de mini- auto's. Ford had zijn Escort weliswaar, ook een topper, maar die behoorde tot de klei ne middenklasse. Jarenlang ook hoorde men vriend en vijand speculeren over wanneer Ford met zijn mini op de markt zou komen. De gruchten begonnen al vijf jaar geleden te circuleren. Nie mand wist er het fijne van. Die geruchten werden „har der" vorig jaar en begin dit jaar. En nu is het dan zover, de Ford baby is er en kreeg de doopnaam Fiesta. In sep tember is hij voor iedereen te zien en te koop. Om even een portret te schtet- sen: een fraaigelijnd klein wa gentje, met een driedeurscar- rosserie met ruim uitzicht, de motor dwars voorin, voorwie laandrijving. De motor is ont wikkeld uit de Escortmotor. Er bestaan vier verschillende Fiesta-series in een reeks van modellen met een keuze uit twee verschillende motortypes. De reeks bestaat uit ten eerste een Fiesta, die een uitrusting bezit die onder meer het vol gende omvat: radiaalbanden voorzien van stalen gordels, wisselstroomdynamo, tempe ratuurmeter, ruitewisser met twee snelheden, knipperlich tinstallatie, uitstekend wer kend verwarmings- en ventila tiesysteem met een aanjager die op twee snelheden kan werken. Er is ook een Fiesta L, welke met al deze apparatuur en nog veel meer is uitgerust, met in begrip van verstelbare rugleu ningen, extra geluiddempend materiaal, kaartentassen in de deuren, alsmede armleuningen en een boodschappenplank achterin, die gelijk met de kof ferklep omhoog komt. FORDS BABY IS ER voor de sportieve automobilist ^s er een Fiesta S, die met de krachtigste motor is' uitgerust. Dit model heeft een verstevig de 'ophanging en achter een stabilisatorstang. een toeren- teller en een dagteller, zwarte bumpers, een speciale lakbe- handeling en een chic ge streepte bekleding op de zittin gen. Aan de top van de reeks staat de luxueuze Fiesta Ghia, voor zien van speciale uitrustings stukken, een rozehouten fineer instrumentenpaneel, gelegeerd metalen wielen en een afsluiti bare ruimte onder de bodera van de bagageruimte als nieuwste snufje. Bovendien is een uitneembaar dak verkrijg baar. Er zijn twee motoren in twee afmetingen, een van 957 cc en één van 1117 cc leverbaar. De ze ontwikkelen een vermogen van 45 en 53 DIN pk. Voor de ophanging werd ge bruik gemaakt van het McP- herson systeem met schroefve- ren en demontabele telescopi- sche schokdempers, terwijl ook aan de achterzijde schroefveren zijn aangebracht met een buisvormige as, welke door middel van sleeparmen, ondersteunende schokbrekers en een Panhard-stang op hun plaats worden gehouden. De vóór- en achterremmen zijn zelfstellend en alle voertuigen kunnen op slijtage worden on derzocht, zonder dat het nodig is het wiel te verwijderen. De algemeen directeur van Ford Nederland, de heer G. Laurent, zei ons tijdens- een korte voorbezichtiging: „De nieuwe Ford Fiesta sluit de rij van onze produkten in Europa en toont aan, dat een kleine automobiel niet bekrompen of spartaans behoeft te zijn. Kwaliteit en comfort behoeven niet langer in verband te staan met de afmeting en onze ge vestigde stelregel: „Meer auto voor uw geld" is nu uitgebreid met als oogmerk nieuwe nor men te vestigen ten aanzien van de lage kosten welke ver bonden zijn aan het bezit van een kleine wagen." Een zeer korte rij-impressie maakte ons duidelijk dat hij best eens gelijk kan hebben. Suzuki, een naam die er mag zijn op motorgebied, komt in Nederland op de markt met een gloednieuwe A 50 P brom fiets. Voor de ingewijden: hij heeft een ééncylinder twee- taktmotor van 49 cc, een vier- versnellingsbak, een kickstar- ter en een trappermechanis me, voorzien van een vrijloóp- koppeling. Een in de teller op genomen indicatielampje dat brandt als de bak in „vrij" staat. Tot de accessoires beho ren: richtingaanwijzers met controlelampje, helmslot, een sportief uitziend bagagerek en een zijspiegel. De adviesprijs, inclusief BTW, bedraagt 1.695,-. Tot 30 september zijn de Italiaanse eilanden Ischia, Ca pri en Procida voor auto's ver- bodep. Overtredingen zullen met zware boetes worden be straft. De Caravan RAI 76 wordt dit jaar gehouden van z«u dag 11 tot en met zondag december. Voor deze negen- daagse tentoonstelling zijn alle hallen van het RAI-gebouw ge reserveerd. De totale opper vlakte van de Caravan RAI 76 zal ongeveer 50.000 m2 bedra gen. Voor de eerste maal is de Japanse automobielindustrie in 1975 de grootste leverancier van personenauto's aan Ame rika geworden. Hiermee is voor West-Duitsland na de AUTO GRAMMEN oonog een met name door Volkswagen opgebouwde eer ste positie na vele jaren voor net eerst venoren gegaan. De totale lengte van het Nederlandse wegennet was op 1 januari 1975 ruim 100.000 kilometer. Aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. British Leyland heeft voor verscheidene merken uit haar verkoopprogramma, nl. voor Mini, Marina. M.G., Princess, Triumph, Rover, Jaguar en Daimler een prijsverhoging toegepast. Gemiddeld van 2.2 procent. Korte ings is de miljoe «te Lani—^v— -ar. Ui. oanci fe rold. Er was 17 jaar ."oor dig om de eerste Landrover" tg slecnts ii jaii om ac te bereiken. Er is maar «en land ter wereld waar de Landrover niet naartoe is geëxporteerd, nl. Noord-Viet- nam. Mazda-importeur De Binck- horst meldt ons dat er dit jaar reeds meer auto's afgeleverd zijn dan er in het hele jaar 1974 zijn verkocht. Ten opzich te van

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7