Leven temidden van kinderen, schilderijen en aquarellen Rose Supreme werd gladiool van het jaar iiiiiir SCHILDERES DORA VAN DER MEER: Wegpiraterij leidde tot mishandeling Nick Fleury en Trudy Walhof geplaatst Boerderij Hazerswoude monument 197|DINSDAG 3 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 ROELOF ARENDSVEEN Even voorstellen. Teodora van der Meer. Voor vrienden, familie en kennissen Dora en voor haar echtgenoot slechts Do. Vervaardigt in hoog tempo schilderijen en aquarellen ondanks de zorgen voor haar zeven (van de in totaal tien) nog thuis wonende kinderen. Daarnaast brengt Dora steevast iedere ochtend een verfrissend bezoek aan het Alkebad en handwerkt dat het een lieve lust is. Kortom de 55-jarige Dora van der Meer bruist nog immer van de energie. Dora's kroost kan zich niet anders herinneren dan een voortdu rend tekenende en schilderende moeder. Zo'n dertig jaar gele den begon moeder Van der Meer met het beschilderen van wenskaarten, maar na een spoedcursus schilderen raakte Dora definitief in de ban van de weegeurende olieverf en de borstelige penselen. Sindsdien kwastte de moeder-kunstenares maar liefst 50 olieverf-landschappen en enige honderden aquarellen bijeeen, een monsterproduktie die uitmondde in een eigen expositie in het enige kilometers verderop gelegen Warmond. Tot en met 15 augustus hangt Dora, of althans een groot deel van haar werken, in galerie „De Pomp" aan de Dorpsstraat Proberen Een paar berichtjes in de krant, waarin Pomp-eigenares- se Clara Sikking amateur- kunstenaars opgewekte om te exposeren in haar galerie, wa ren voor Dora de veters van haar stoute schoenen die al geruime tijd achterin een oude kast waren weggemoffeld. „Toen ik die berichtjes las, dacht ik: Kom Dora, dat kan je best eens proberen. Het luk te en nu hangen tien van mijn olieverf-schilderijen en onge veer 15 auqarellen in galerie „De Pomp", verklaart Dora vol trots. Verkoop Iedereen kan nu „De Pomp" in en uit lopen om Dora's oeu vre te bewonderen. Kopen is weer iets anders. „Kijk als er mensen komen die persé éen van de schilderijen willen ko pen valt daar natuurlijk altijd over te praten. Maar het is beslist niet de opzet van deze tentoonstelling. Het gaat me echt aan m'n hart als ik één van de stukken zou moeten verkopen", aldus de aan haar werk verknochte schilderes. Toch hangen er in andere woonkamers dan die van de familie Vein der Meer werken van Dora. „Dat waren werken op bestelling", stelt Dora, „vo- ral mensen uit de Veen vragen mij weieens een bepaald on derwerp te schilderen. Dat heb ik dan ook vaak gedaan. Als zo'n stuk het huis verliet was het niet zo triest omdat ik de kans niet .had me eraan te hechten". Onverkoopbaar Voor alle zekerheid vervaar digde Dora in de afgelopen jaren ook een aantal „onver koopbare" schilderstukken. Alleen een eventuele koper van het huis aan de Wittesin- gel 9 kan zich de trotse eige naar van deze onverkoopbare Van der Meers noemen, want Dora stortte zich ooit eens op de muren in haar huis. Zo moest het medaillon-behange tje medaillion-behangetje in de knusse huiskamer wijken voor een levensgroot rustiek bosge zicht en maakte het steriele witte behang dat vele jaren de keuken sierde tot grote tevre denheid van alle gezinsleden plaats voor een niet van echt te onderscheiden „geschilderd metselwerk". „Ook lege jam potten moeten het onder moe ders schilderpassie ontgel den", verklappen de kinderen, „Zij schildert alle lege potten vol bloemen waardoor nie mand het over zijn hart kan verkrijgen deze doorgaans voor de vuilnisbelt bestemde potten weg te gooien". Australië Een zestal werken van Dora sieren ook overzeese schoor steenmantels. „Een stuk of drie hangen bij familie in Aus tralië. Maar ook in Amerika hangen er drie. Bij een Ameri kaan die in de oorlog hier een paar jaar is ondergedoken. Toen hij na een paar jaar hier nog eens kwaiq kijken wüde hij iets van de omgeving mee naar huis nemen. De schilde rijen vond hij typerend voor de omgeving waar hij zoveel jaren had ondergedoken geze ten", verklaart Dora met een onderdrukte triomf. Verf Zeg het met verf! Deze varia tie op de van radio en tv be kende bloemenkreet is op Do- ra, of zo u wilt Do, van toepas sing. „Het enige wat ik op mijn verjaardag aan cadeaus ontvang zijn penselen, linnen, verf en andere schildermate rialen. Iedereen weet inmid dels dat dèt het enige is waar ze me gelukkig mee kunnen maken", glimt Dora. Alle kin deren uit het Van der Meer- nest hebben een brokje van moeders creatieve geest mee- Een rustiek bosgezicht op het behang gekregen. „Ze kunnen stuk voor stuk leuk tekenen en schilderen. Mijn oudste doch ter werkt zelfs als decoratrice bij de „Porceleyne Fles" in Delft Toen ze daar een paar jaar geleden ging solliciteren had ze alleen haar schetsboek onder haar arm. „Aangeno men", verklaarden de heren van personeelszaken toen ze het schetsboek vluchtig had den doorgebladerd. Dora zelf schildert bij voor keur landschapjes. „Ik heb na tuurlijk ook wel portretten ge maakt, maar dat ligt me niet zo. Vooral de pittoreske zaken hier in het dorp hebben mijn speciale aandacht". Pittoreske tafrelen te over in de Veen. Vlak voor de afbraak vereeuwigde Dora de Oude Kerk nog en zo zijn er tal van In werkelijk zijn de gebouwen, boerderijen en bomen al lang verdwenen. Jammer? „Welnee, stel dat alles hetzelfde zou blij ven, dan was ik ondertussen in deze omgeving wel uitge schilderd". ED JANSEN KATWUK/DEN HAAG „Een le vensgevaarlijk spel letje" merkte de Haagse politierech ter gisteren op tij dens de zaak tegen een 22-jarige chauf feur uit Katwijk. De Katwijker had op de Zeeweg in zijn woonplaats een voor hem rijdende auto door luid claxonne ren, met de lichten knipperen en op en kele decimeters van zijn bumper te rij den, gedwongen ruimte te geven. De gepasseerde automo bilist imiteerde daar na de Katwijker en trachtte deze op de zelfde wijze in te ha len. Zo gmg dat enke le keren, totdat de wegpiraat uit Kat wijk er genoeg van had. Hij dwong de andere automobilist tot stoppen en sloeg hem tegen het hoofd. „Mijn bloed ging ko ken", verklaarde hij voor de politierech ter. De rechter von niste hem wegens mishandeling tot 200 gulden boete. OPEN LEIDSE TENNISKAMPIOENSCHAPPEN LEIDEN Indien het vooruitziend oog van het wedstrijdcommis sie het bij het goede eind heeft, zal de finale van de Open Leidse Kampioenschappen gaan tussen de Hagenaar Nick Fleury en Klaas Visscher, die voor Hilversum uitkomt In deze volgorde staan zij althans als eerste en tweede geplaatst. Martin Koek en Guido Homman staan als derde, respectievelijk vierde op de lijst Bij de dames ontbreekt de titelhoudster van vorig jaar, Judith Salomé. Haar favorietenpositie wordt nu ingenomen door de oud-kampioene van Nederland Trudy Walhof-Groenman. Hetty Taphoorn-Baas wordt geacht als tweede geplaatste haar in de eindstrijd te bekampen. Samen met Harmut Bielefeld, die eveneens bij de Metselaars speelt, staat Trudy Walhof ook in het gemengddubbel als hoog ste genoteerd, gevolgd door het koppel Nellemieke Brouwer /- Hans Adama van Scheltema. Vandaag wordt een begin ge maakt met het A-toernooi, dat dagelijks rond een uur of twee start. Guido Homman bijt mor gen van de geplaatsten de spits af. Om half zes speelt hij tegen Johan Matsen, die in de compe titie deel uitmaakte van het Hil- versumse eredivisieteam. Gisteren werd het gehele pro gramma afgewerkt, ofschoon de regen roet in het eten dreigde te gooien, maar gelukkig voor spelers en wedstrijdleiding bleef het bij enige plaagstootjes en zetten de buien niet door. Overi gens was het een dag zonder grote verrassingen, maar met aantrekkelijk tennisspel. Twee geplaatste B-spelers kwa men reeds op het gravel in actie. Louk Klippel, winnaar van vo rig jaar en uit dien hoofde dit jaar in de favorietenrol, speelde ongeïnteresseerd E. Kolfschoten met 6—1 6—1 van de baan. Iets zwaarder had René Castelein het tegen de temperamentvolle Alfred Gelevert, die echter op de beslissende momenten net te veel fouten maakte om een ho gere score te bereiken: 62 6—3. Arnold van der Capellen ver richtte een uitstekende presta tie. Na een simpele 61 64 zege op Wim Bleyenberg (ex- voetbalintemational) ontmoette hij eerste klasser Dick Bouman, die diep in zijn reserves moest tasten om Arnold van de winst af te houden, hetgeen hem in drie sets gelukte: 5—7 75 62. Van de Leidse spelers bereikten ook Niels Blokker, Paul Kallen berg, Marinus Brooshooft en H. Mulder de volgende ronde. De inschrijving in de herendub- bel B. is bijzonder sterk. De plaatsing is als volgt: 1. Louk Klippel/Rob Hasseloo (twee hoofdklassers); 2. Nico Kuiper- s/Eric van der Pols; 3. Hans Vergoed/Ko Korteweg; 4. Ro nald Blommendaal/ Gerard Pas- De laatste combinatie zorgde voor een opmerkelijke prestatie. Tegen het uitstekend op dreef zijnde koppel Ad van der Berg/- Marinus Brooshooft liepen ze een 64 4—1 achterstand op. Vervolgens raakte Ad zijn ge voel op de bal helemaal kwijt, waar Ronald en Gerard goed gebruik van maakten en hem geheel wegdrukten. Zij kwamen langszij en wonnen de set met 64, waarna de laatste een for maliteit was: 46 6—4 61. CARL ADAMSE Burgerlijke stand lEIOEN Geboren: Adrians Wilhelmi- na Augustina dr van C. Pb. ündhout in I. Hoogertdijk; Simon dr. van A. E. Klippel en M. Kapaan; Eveline Wilhelmi- na Petronella dr. van C. IJzelenberg en Y. B. van den Dop; Dennis zn. van A. J. H. Dool en J. H. van Rhijn; Richenel Giisbertus zn. van C. N. Parami en N. E. Wachter; Jurjen zn. van H. J. Caarls en A. M. de Boer; Jack zn. van D. van der Eijk en G. Blijleven. Overleden: Van den Akker, J., geb. 16 aug. 93, vrouw Gehuwd: H. Boting en J. C. M Doove; J. M. H. M. Hermans en H. van Rijn. Wisselbeker Gladiolus Vereniging naar Noordwijk dijk (Van onze medewerker) HILLEGOM Het is weer beslist: de eer, de gelukwensen en de wisselbeker van de Ned. Gla diolus Vereniging zijn voor Konijnenburg Mark te Noordwijk. Gistermorgen maakte de voorzitter van de Ned. Gladiolus Vereniging, de heer Ton Preijde, in het Bloembollencentrum te Hillegom de uitslag bekend van de drie keuringen die nodig waren om de gladiool-van-het-jaar aan te wijzen. De Noordwijkse kwekerij behaalde met de onge meen fraaie wannrose „Rose Supreme" met vlag en wimpel de buit binnen. Een der directeuren van K M (zoals het bedrijf in het bloembollen vak al sedert jaar en dag wordt genoemd), de heer Johan van Konijnenburg - naar wie ook een veel gevraagde rode gladiool is genoemd - nam de trofee in ontvangst. K een forse won met frose voorsprong, niet alleen omdat Rose Supreme een fraaie gladiool is, maar omdat deke gladiool ook op de proeftuin een groot aantal punten heeft gescoord. Dat laatste is van groot belang. Een vaas mooie bloemen snijden uit een perceel gladiolen die overigens maar zó-zó zijn, is geen kunst. Daarom moeten gladiolen die aan deze speciale keuringen voor de beker deelnemen, opgeplant zijn geweest op de proeftuin, waar ze door de leden van de jury kunnen worden gevolgd in groei en bloei. Als de beste rode gladiool werd aangewezen „Do- minator" van de fa. P. Visser uit St. Pancras, als de beste oranjerode .Nicole" van Gebrs. Snoek uit Ens (Noordoostpolder), en als de beste zalmro- se „Praha" van K M. De Noord wij kers kwamen in de kleur klassen trouwens nóg tweemaal voor. De jury wees nl. „Golden Pearl" van de Noord wijkse firma als de beste gele aan en de heel' aparte „Gertrud Pfitzer", wit met groot geel merk in de keel, werd geclasseerd als de beste van de overige kleuren. De prijzen voor de beste rose, de beste donker blauwe, de beste lila en de beste smoky werden gewonnen door Kwekerij Zomerschoon uit Bree- zand met resp. .Holland Festival", ,31ue Bird", „Hellas" en „Zigeunerbaron". Konijnenburg Mark is dus duidelijk terug van weg geweest Een aantal jaren heeft de Noordwijk se kwekerij niet meer deelgenomen aan de specia le gladiolenkeuringen, maar dit jaar gaf men weer acte de presence en men greep gelijk de hoogste trofee. Een andere Noordwijkse coryfee op dit gebied, nl. H. J. Salman Zn. BV, die nog nimmer in het gladiolen-gala heeft ontbroken, liet in 1976 verstek gaan. Boete voor vernielen auto-antennes LEIDEN/DEN HAAG Na een politierechter. „Ik had een uitgebreid drinkgelag had een slechte dag gehad", voegde hij 24-jarige Leidse jongeman vele er nog aan toe. radio-antennes van geparkeerde auto's aan de Hogewoerd ver nield. „Om mijn ergernis af te koelen", verklaarde de jonge man gisteren voor de Haagse De schade liep uiteen van 25 tot 50 gulden per antenne. De ver dachte had er niet over gedacht de schade te vergoeden. De Of- ficier van justitie eiste tegen hem een boete van 300 gulden en een voorwaardelijke straf. De rechter vonniste hem tot 200 gulden en een week voorwaar delijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. De Kroon heeft besloten om de boerderij Rijnho ven aan de Hazerswoudse Rijndijk (107) (zie foto) op de lijst van beschermde monumenten te plaatsen. Dit betreft niet alleen de woning (bekend als Rijndijk 107), maar ook het ten oosten hiervan gelegen zomerhuis (109), waarin een kaaskamer. De boerderij, die ongeveer in het laatste deel van de achttiende eeuw gebouwd moet zijn, bevat naast de oorspronke lijke hoeve een voorhuis en enkele stallen. Leids waterpoloteam geklopt met 9-8 LEIDEN De gecombineerde Leidse waterpoloploeg bestaan de uit spelers van LZ'86 en de ZUL/LGB heeft het Hongaarse Szentes goed tegenstand kun nen bieden. Na een spannende en attraktieve wedstrijd won nen de Hongaren uiteindelijk met 9-8. Szentes dat een tournee maakt door Nederland "begon in een hoog tempo en nadat de Leide- naars aanvankelijk een 1-0 voor sprong hadden genomen, kwa men de Hongaren in het tweede speldeel met 5-2 voor te staan. Langzamerhand gelukte het, het Leidse team om deze achter stand in te lopen en in het begin van de vierde periode was de stand gelijk: 8-6. Uiteindelijk had de Hongaarse formatie de langste adem en won met 9-8. De Leidse doelpunten werden gemaakt door ïYits Welling en Jacob Spijker 2x en Jan de Graaf, Joop Siera, Aad van Mil en Albert Spijker. Antieke klokken gestolen LEIDEN Uit een woning aan de Verdamstraat is een 200-jaar oude Friese hangklok gestolen. Terwijl de bewoners van het pand lagen te slapen, verschaf - te(n) de inbrekers) zich toegang tot de woning door met een gaatjesboor de tuindeuren te ontsluiten. De waarde van de klok is niet bekend. Uit een woning aan de Lam- menschansweg werd eveneens een antieke klok ontvreemd. De inbrekers) kwam(en) hier bin nen door het vernielen van een ruit De bewoners waren met vakantie.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5