Werkloosheid in Leidse regio hoog" is niet verontrustend boerderij Kwart miljoen voor herstel NIEUWE DIRECTEUR ARBEIDSBUREAU J. G. SCHUMACHER: Church ill brug mogelijk niet beweegbaar „Giraal schikken lijkt wel gokken99 Leiden remt speculaties met huizen DINSDAG 3 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 „Ik zie geen modus om mensen die in de Leidse binnenstad hun brood verdienen, tegemoet te komen bij het parkeren van hun auto's", verklaarde de officier van justitie tegen een Leidse glazenwasser. „Incidenteel kan een schuldverklaring zonder straf geëist worden", vervolgde de officier zijn betoog. De gla zenwasser had de toegestane parkeertijd met meer dan een half uur overschreden. Verdach te was op dat moment aan het werk, en dat bleek langer te duren dan hij aanvankelijk had verwacht Parkeerproblemen zijn in Leiden niet nieuw. Ont heffingen voor parkeren wor den door de gemeentelijke in stanties niet verstrekt, uitgezon derd invaliden. Te snel Het is ongetwijfeld zo dat auto mobilisten die te hard hebben gereden, de mooiste verhalen op kunnen hangen voor de kanton rechter. Het arsenaal waar ver dachten dan uit putten variëert dan van een bezinetank die bij na leeg is tot aan huwelijks moeilijkheden. Verdachte M. verklaarde gisteren dat je wel erg hard moet rijden om 135 kilometer per uur te rijden. Hij was stomverbaasd dat zijn auto zo hard kon rijden. Een andere verdachte, die eveneens te hard had gereden, verklaarde dat hij op tijd bij zijn verloofde wilde zijn. Verdachte voegde eraan toe dat de verbalisant niet leuk tegen hem had gedaan, waarop de kantonrechter antwoordde: „De verbalisant hoeft niet leuk tegen u te doen, als hij maar correct handelt". HENK VAN DER POST IIIIIIIÉIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIB LEIDEN De Chur- chillbrug over de Rijn tussen de Chur- chilllaan en de Dr. Lelylaan zal moge lijk niet beweegbaar worden. Uit kosten erekeningen is geble ken dat een vaste oe ververbinding de helft goedkoper is dan een beweegbare brug. Een Churchill- brug in beweegbare vorm zal ongeveer 5,5 miljoen gaan kos ten, terwijl men het bij een vaste oever verbinding met 2,5 miljoen afkan. Bij een beweegbare brug komt dan nog eens het loon van een brugwachter en de kosten van bedie ning, samen 250.000 gulden per jaar. Toch pleit er veel voor het beweegbaar maken van de brug. In een diskussie-stuk voor de Leidse bin nenstad over water tot aan het Galgewa ter bereikbaar zal blijven. Dit is met na- me van belang voor de rondvaartboten van Avifauna en Slingerland. Boven dien zullen bij een vaste oeververbin ding enige woonbo ten moeten worden verplaatst, omdat de ze anders niet meer naar een werf ge bracht kunnen wor den voor onderhoud, hetgeen eens per vijf jaar gebeurt Nadeel van een be weegbare brug is af gezien van de hoge kosten het probleem of ook de spoorwe gen gedwongen kun nen worden een be weegbare spoorbrug naast die voor het overige verkeer aan te leggen. Blijkens de nota kan de NS ech ter pas overgaan tot het aanleggen van een vaste of lagere spoorbrug als zij kan aantonen dat de ge meente met zijn eventuele besluit een beweegbare brug te bouwen, willekeurig te werk is gegaan. Aanstaande donder dagavond wordt in de commissie ruimte lijke ordening over de keuze tussen vaste of beweegbare oever verbinding gediskus- LEIDEN „De werkloosheid in de Leidse regio is echt niet zo verontrustend als altijd wordt aangenomen. Vanaf 1975 schommelt het aantal werklozen tussen 2400 en 3000. Ten opzichte van andere gewesten in Zuid-Holland is dat aardig wat. Landelijk gezien loopt Leiden echter niet voorop. Het percentage van de mannelijke beroepsbevolking dat werkloos is, ligt tussen de 5,02 en de 4,8%, terwijl dat in de regio Leiden schommelt tussen 4,85 en 4,43%". Dat zegt de heer J. G. Schumacher (57) sinds een maand directeur van het gewestelijk arbeidsbureau aan de Leidse Oosterkerkstraat. Hij volgde 2 juli de heer M. H. van de Wege op. De heer Schumacher is zes jaar adjunct-directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Rotterdam geweest. Voor en na zijn „Rotterdamse periode" werkte hij op het directoraat-generaal voor de arbeidsvoorzie ning van het ministerie van Sociale Zaken. Constant „Natuurlijk is de Leidse situa tie wel zorgelijk, maar beslist niet problematischer dan el ders in het land. Het percenta ge werkzoekende mannen is vrij constant gebleven". An ders ligt dat voor werkzoeken de vrouwen. In januari van dit jaar zochten 545 vrouwen werk. Thans staan er al 686 vrouwen ingeschreven bij het arbeidsbureau. „Vrouwelijke arbeidskrachten worden be halve in de administratieve sector haast niet gevraagd", aldus de heer Schumacher. „Vooral vrouwen die ouder dan 19 jaar zijn, komen moei lijk aan de slag om de dood eenvoudige reden dat werkge vers naar mannelijke arbeids- krachten vragen". Voor de \heer Schumacher is er geen enkele reden om zich daar I voetstoots bij neer te leggen. I „Vrouwen zijn voor ons even I telangrijk als mannen. Wan- I neer een werkgever een man nelijke arbeidskracht vfraagt en we hebben alleen een vrouw met dezelfde capacitei ten, dan zullen we alles in het werk stellen de werkgever een vrouw aan te praten". Vijfenveertig Voor mannen ligt de leeftijd waarop ze moeilijker werk kunnen krijgen rond de vijfen veertig jaar. Hoewel hij de overwegingen van werkgevers om jongere arbeidskrachten in dienst te willen nemen, wel zegt te kunnen begrijpen, is het volgens de heer Schuma cher voor de wat ouderen toch niet uitgesloten via het ar beidsbureau werk te krijgen. „Als ik werkgever was, zou ik ook liever jongere mensen in dienst nemen. Voor een oude re kracht moet vaak meer pen sioen worden betaald. Hij ver dient doorgaans een behoor lijk salaris. Bovendien is het nog een probleem om een ou dere in je bedrijf in te passen. Vaak heeft hij al een bepaalde carrière opgebouwd. We zetten evenwel alles op alles om de werkgevers te overreden ook een oudere werkzoekende aan te nemen". Meestal met suc ces. Dagelijks worden de heer Schumacher en zijn medewer kers geconfronteerd met de problemen die het werkloos zijn vooral voor oudere ar beidskrachten met zich mee brengt. „Er wordt vaak be weerd dat de meeste werklo zen heel te vreden zijn met hun situatie. Ik maak dage lijks mee dat dat slechts een minderheid is. Het gros voelt zich er doodongelukkig door. Wel is het zo dat wanneer de periode van werkloosheid lang duurt er een bepaalde onver schilligheid optreedt". Teneinde de werkzoekende te motiveren om door te blijven zoeken en hem te helpen zijn problemen op te lossen, is er begin van dit jaar een sociaal consulent op het Leidse ar beidsbureau werkzaam. Het verlenen van sociale hulp is „ELKE WERKLOZE IS ER ÉÉN TEVEEL" nog slechts in een experimen tele fase. Het arbeidsbureau in Leiden is de enige in Neder land die over een dergelijke consulent beschikt. Het werk van de sociaal consulent be gint nu reeds vruchten af te werpen. „Als het experiment slaagt, zullen andere arbeids bureaus ons voorbeeld onget wijfeld volgen". Schoolverlaters Van de bij het arbeidsbureau ingeschreven werkzoekende schoolverlaters, blijken alleen de LTS-ers dit jaar goed te zijn weggekomen. Thans staan er 123 mannelijke schoolverla ters en 126 vrouwelijke inge schreven. „Hoewel de grootste groep nog eind augustus, be gin september moet komen, kunnen we nu al zeggen dat het aantal groter is dan vorig jaar. Met name ongeschool den, electro-technici en kap sters blijven vaak zonder werk De heer Schumacher wijt de werkloosheid onder de school verlaters voornamelijk aan het feit dat er veel belangstelling is voor opleidingen waarnaar geen vraag is bij het bedrijf sleven. „Als arbeidsbureau kunnen we daar natuurlijk weinig aan doen. Het onder wijs is gelukkig onafhankelijk. Het zou te ver gaan, wanneer mensen in een bepaalde rich ting worden geduwd. Een en ander houdt wel in dat de arbeidsbureaus een taak heb ben wat de voorlichting over om-, bij- en nascholing be treft". Werkgelegenheid Behalve het onderwijs is er nog een aantal externe facto ren die het werkloosheids beeld bepalen. Zo kan het ar beidsbureau weinig invloed uitoefenen op het bevorderen van werkgelegenheid in de Leidse regio. „Tussen 1970 en 1975 zijn er 4000 arbeidsplaat sen verloren gegaan. Met na me „de textiel" en „de metaal" is achteruitgehold. Een ver schuiving naar de sector „diensten", die heeft gewon nen, biedt weinig soelaas. Wil men de werkloosheid goed te lijf gaan, dan zal de werkgele genheid moeten worden uitge breid, zowel wat omvang van arbeidsplaatsen als wat het soort werk betreft". Hoewel de heer Schumacher vindt dat het nog beter zou kunnen, hebben de zogeheten „aanvullende werken" het bouwvak aardig van zijn werkloosheid afgeholpen. Eind juni stonden er zeshonderd bouwvakkers bij het arbeids bureau ingeschreven terwijl er vraag was naar tweehonderd arbeidskrachten. De vaak geuite klacht van aannemers dat ze om werkkrachten zitten te springen, terwijl er vele werkloze bouwvakkers zijn, verwijst de nieuwe directeur van het arbeidsbureau naar het land der fabelen. „Van die zeshonderd die bij ons staan geregistreed is er een grote groep met capaciteiten, die niet aansluiten op de behoefte van het bedrijfsleven". Pensionering Het instellen van vervroegde pensionering als mogelijk be strijdingsmiddel van werkloos heid, wijst directeur Schuma cher van de hand. „In de prak tijk is dat niet haalbaar. Bere- voor het rijden zonder rijbewijs. Hij was daarna naar de politie in Noordwijkerhout en Lisse ge weest en had gevraagd of hij zonder rijbewijs in een landr over mocht rijden, met daarop aangebracht een bord met ma ximumsnelheid 6 kilometer per uur. „Dat vonden ze allemaal best en toen heb ik die landr over voor tweeëneenhalf dui zend gulden gekocht". Twee maanden later werd de Noord wij kerhouter door de politie aangehouden, omdat verdachte geen rijbewijs en kentekenbe wijs had en ook zijn landrover niet had verzekerd. „Het is een landbouwvoertuig en daarvoor heb je geen rijbewijs nodig", verklaarde de verdachte, die er aan toevoegde dat hij alle poli tieagenten kende. Uit zijn woor den werd niet duidelijk of hij de agenten persoonlijk, dan wel zakelijk kende. Later bleek dat verdachte met zijn „landbouw voertuig" ongeveer 40 kilometer had gereden. Hij werd veroor deeld tot 100 gulden boete en vier weken voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Parkeren „De moeilijke leeftijd om aan werk te komen, schommelt rond het vijfenveertigste jaar" kend is dat het rijk per jaar dat vervroegd wordt gepensio neerd één miljard aan uitke ringen meer moet betalen. Bo vendien ben ik bang dat in de meeste gevallen de open plaat sen niet zullen worden bezet door jongere krachten. Nu is het al vaak zo dat een door pensionering van een werkne mer vrijkomende plaats niet wordt opgevuld in verband met inkrimping van het be drijf". Met zijn medewerkers wil de heer Schumacher voortgaan op de weg, die zijn voorganger Van de Wege was ingeslagen: het opsporen van de vraag naar arbeidskrachten. „Via sollicitaties speelt er zich veel af zonder dat het arbeidsbu reau er weet van heeft. Wij willen komen tot een meer in dividuele benadering van de bedrijven. De werknemer die zij zoeken via advertenties zou best ook bij ons al ingeschre ven kunnen staan. Om tot een dergelijke aanpak over te gaan is de huidige bezetting van het bureau evenwel nau welijks toereikend". „Zo nu en dan is ons door het ministerie een lichte uitbrei ding toegestaan. We hebben goede hoop dat we het preven tieve werk op korte termijn goed kunnen aanpakken, want voor ons is elke werkloze er één te veel". ELISABETH VOGELS (Van onze rechtbankverslagge ver) LEIDEN „Ik zeg tegen die agent, ik ga naar het zieken huis", verklaarde gisteren een verdachte tegen de Leidse kan tonrechter. Hij werd ervan ver dacht zonder helm op zijn bromfiets te hebben gereden. „Ik had dat ding thuis laten liggen. Op weg naar het zieken huis moest ik ook nog een kar weitje opknappen. Op de snel weg lag een dood stekelvar ken", aldus verdachte. „Maar meneer, u bedoelt waarschijn lijk een egel", aldus luidde de poging van de heer Van Dijke, kantonrechter, om het verhaal van de man te verduidelijken. „Afijn", vervolgde verdachte ongestoord, „Ik raap dat stekel varken op, en„Dat is toch gevaarlijk die beesten van een autosnelweg te halen", meende rechter Van Dijke. De gedagvaarde bleek overigens niet begrepen te hebben wat een agent bedoelt met schikken. „Die agent vroeg of ik wilde schikken. Nou, ik zeg best jöh, en ik pak m'n portemonnee. Maar die agent zegt ineens: „nee", en vertelt dat ik een ac ceptgirokaart thuis krijg ge stuurd. Maar dat is niet schik ken, dat noem ik gokken. Dan moet je maar afwachten wat ze je laten betalen", aldus het re laas van verdachte, die aanvan kelijk dacht dat de agent een bedrag zou noemen en dat hij dan mocht zeggen of hij het wel of niet met het voorgestelde be drag eens was. Verdachte werd uiteindelijk veroordeeld tot 35 gulden boete. Landbouwvoertuig Een man uit Noordwijkerhout drukte de kantonrechter na drukkelijk op het hart dat hij er helemaal niets van begreep. Hij was al diverse keren gepakt LEIDEN Het col- voor de aankoop van lege van B W stelt panden in de Haver- de gemeenteraad op en Gortbuurt. Dit 16 augustus voor te om een actief aan- beslissen over de koopbeleid te kun- kredieten benodigd nen voeren, hetgeen volgens b en w nood zakelijk is om specu laties bij de verkoop der huizen tegen te gaan. Oorspronkelijk zou pas in het eerste kwartaal van 1977 over de kredieten worden beslist Het voorstel van b en w omvat behalve het beschikbaarstellen van bijna negen ton voor de aankoop van panden (hoofdzake lijk krotten die zullen worden afgebroken) het voteren van onge veer twee ton voor de sloop van panden en ruim drie ton voor de afwerking van de vrijkomende gevels. Wedstrijd voor Leidse katten LEIDEN In de Groenoordhal wordt op 25 en 26 september de internationale huisdierententoonstelling „Beestenspul'76" gehouden. Aan deze tentoonstelling werken veertien verschillende dierensport- verenigingen mee. Een van de deelnemende verenigingen is de stichting Nederlandse kattenliefhebbers, die een wedstrijd voor huiskatten aan deze tentoonstelling heeft verbonden. Bij deze wedstrijd gaat het niet om de schoonheid van de katten, maar om de uiterlijke verzorging. Een groep artsen maakt uit welke kat het best is verzorgd. Zij die geïnteresseerd zijn in deelname aan deze tentoonstelling kunnen zich wenden tot de firma Vlieland aan de Oude Rijn in Leiden of bellen naar 070—830183. Vijf mille voor International House LEIDEN De boerderij aan.de Broekweg in de Leidse Meren- wijk krijgt een opknapbeurt. Het college van b w stelt de gemeenteraad in een van zijn vergaderingen voor 250.000 beschikbaar te stellen voor der restauratie van de boerderij. De boerderij werd in 1968 door de gemeente gekocht met het doel om van de grond, waarop de boerderij staat, een centraal park voor de Merenwijk in te richten. Het park zou zodanig ingericht worden, dat het kan worden benut voor recreatie, sport, spel en natuureducatie. De boerderij zou hierin een be langrijke rol kunnen spelen. De boerderij is echter sterk ver waarloosd. Voor een algeheel herstel is het noodzakelijk het dak en de zolderbalklaag, te vernieuwen, de buitenmuren waterdicht te maken, de verrot te kozijnen en de dakkapel te vervangen en een elektrische in stallatie en sanitaire voorzienin gen aan te brengen. Overigens zal een deel van de boerderij gebruikt worden als woonhuis en als onderkomen van de Plantsoenendienst, die nauw betrokken is bij de inrich ting en het onderhoud van het centrale park. LEIDEN Het International House te Leiden heeft van het Koningin Juliana Fonds een gift van ƒ5000 ontvangen. Dit geld zal gebruikt worden voor bot trefcentrum voor studerende buitenlanders. Men zal onder meer een taperecorder voor de taallessen en een nieuwe biljart Verder heeft de gemeene de stuurgroep „Wonen" verzocht om advies te geven met betrek king tot de overige aan de boer derij te geven bestemmingen. boerderij in de Meren wijlTaan de Broekwen

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3