£cidóc (2owta/nt Belgen hamsteren Nederlandse gro alstublieft, Sandra Kans op verhoging omroepbijdragen met 40 a 50 gulden Nieuwe burgemeester in Voorburg geinstalleerd VERVOERSBOND NW-NKV: Maatregelen voor veiliger/taxi volstrekt onvoldoende Filmregisseur Fritz Lang overleden Kort Raoenburq 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Ad|. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; |aar 149,15; losse nummers: 55 cent Dinsdag augustus 1976, 66e jaargang no. 20493 In Eddy go round vanavond op Ned. II om 19.30 uur show met Sandra. Voorts om 21.15 uur film „Operatie München" over kaping. Op Ned. II om 19.05 uur KRO's „Wereldcircus" en om 21.50 uur „Gunsmoke". Veel bewolking Veel bewolking en hier en daar 'een bui. Matige tot krachtige wind uit west tot noordwest Maxima ongeveer 19 gr. Morgen zon: 5.06 20.24. Schev. hoogw.: 9.02 en 21.37. laagw.: 4.38 en 17.13 (Van een onzer verslaggevers) Den Haag/Sluis Hoewei het in Nederland zelf klachten re gent over de dure groenten en aardappelen blijken de Belgen het met deze levensmiddelen nog moeilijker te hebben. Zij hebben tenminste de laatste da gen een ware jacht geopend op de voor België goedkope Neder landse groenten. Vooral verse groente en fruit, maar ook blik- groenten worden in grote hoe veelheden gehamsterd, aldus de groothandel en de detaillisten in Zeeuws-Vlaanderen. Zij wer ken onder hoogspanning om de Belgische consumenten te kun nen helpen. Men vreest in dit verband, dat voor deze ham sterwoede de prijzen opnieuw omhoog zullen gaan. Bovendien dreigt hierdoor een schaarste aan conserven, aldus de groot handel in Zeeuws-Vlaanderen. De hoge prijzen in de groente- en aard- appelensector hebben het CNV en de FNV ertoe gebracht bij de regering aan te dringen op prijsmaatregelen. Het CNV meent, dat door de extra grote prijsstijgingen van de laatste tijd niet tot het najaar gewacht kan worden met tussentijdse maatregelen. NKV- en NW-bonden geloven zelfs, dat een prijs- stop noodzakelijk wordt. Dit te meer, omdat de dezer dagen te verwachten overzichten van het CBS over de geste gen prijzen niet zullen kloppen met de jongste ontwikkelingen. De sterk geste gen groente- en aardappelprijzen zullen pas in het officieel prijsoverzicht van maand tot uiting komen. De Nederlandse Christelijke Werkgevers vinden het echter nog te vroeg, om nu al om extra regeringsmaatregelen te vragen. Vooral, aldus het NCW nu de prijzen van verschillende groenten al blijken te dalen. Volgens het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen klopt dit laatste inderdaad. Hoewel bijvoor beeld de andijvie nog schaarser gewor den is, dan zij al was zit er al beweging in de prijs voor bloemkool, prei en sla. Dit geldt ook voor waspeen, dat volgens het bureau een goede vervanging is van de duurdere groenten. Sperziebonen, snijbonen, tomaten en pa prika's dalen eveneens in prijs of blijven goedkoop. Tot half augustus zal de prijs van verschillende groenten niet snel da len, daarna echter zet de daling aldus het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen behoorlijk door. De consument blijkt de prijs behoorlijk te volgen. Hij is, aldus het bureau, vori ge week al van de dure groente uitgewe ken naar de minder dure als prei, peen, tomaten en komkommer. Maar, aldus het Christelijk Nationaal Vakverbond, wanneer de prijsstijgingen doorgaan in de omvang als de laatste week, dan zal het praktisch onmogelijk worden de prijsstijgingen dit jaar tot 8,5 procent te beperken. De Federatie Ne derlandse Vakbeweging (FNV) zal vol gende week een extra vergadering beste den noemde gisteren de ontwikkeling in de prijzen zorgwekkend. Dr. Vondeling niet privé naar Rusland (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De privé-reis, die Tweede Kamer-voorzitter dr. Anne Vondeling had willen maken naar verschillende landbouw gebieden in de Sovjet-Unie, kan niet door gaan. Hij heeft van de Russische ambassa deur in Nederland, de heer Romanov, te horen gekregen, dat de voorbereidingstijd voor een dergelijk bezoek veel te kort is. De kamervoorzitter zou volgens de ambassa deur zijn verzoek veel te laat hebben inge diend. De heer Vondeling wilde de reis maken voorafgaande aan een officieel be zoek, dat een Nederlandse parlementaire delegatie onder zijn leiding deze maand aan de Sovjet Unie zal brengen. Hij zal nu meereizen met de delegatie uit de Eerste en Tweede Kamer. Niet alleen de staat Colorado is getroffen door een waterramp, ook elders in de VS hebben zich zware overstromingen voorgedaan, zoals in Miami (Florida) waarvan dit duidelijke beeld. Inschrijving en gelijk aan vang van onze DANSLESSEN voor jongelui (beginners) WOERDEN, zaterdagavond 14 augustus 8.00 uur in Ho- tel-Café-Restaurant „De Een hoorn", Utrechtsestraatweg, vlakbij het station. PIJNACKER, zondagmiddag 15 augustus 2.15 uur in het Parochiehuis. NIEUWKOOP, maandag avond 16 augustus 7.30 uur in het Parochiehuis. LANGERAAR, dinsdagavond 17 augustus 7.30 uur in het Parochiehuis. BOSKOOP, woensdagavond 18 augustus 8.00 uur in „De Rozenburcht" vh. Vereni gingsgebouw, Rozenlaan. OUDEWATER, vrijdagavond 20 augustus 8.00 uur in het „Uivernest". BERKEL/RODENRIJS, NIEUWVEEN en BODEGRA VEN beginnen 14 dagen la ter. Aanvang danslessen voor GEHUWDE en VERLOOFDE paren in de plaatsen: WOER DEN, KAMERIK, HARMELEN, BOSKOOP en OUDEWATER. Aanvang eind september. Wilt u nu al reeds meer weten? Bel ons! LOVELAND (AP) Er zijn tot nu toe 77 doden geborgen van de ramp in de Amerikaanse staat Colorado, waar een vloed golf door een vallei is geraasd, waarin zich op dat moment 2000 tot 3000 vakantiegangers bevonden. wacht dat het dodental wel tot 200 zal kunnen stijgen. „Ik denk niet dat we alle slachtoffers zul len kunnen bergen. Wie weet wat nog allemaal onder de mod der begraven is. Al degenen, die uit de vallei weg wilden, zijn nu met helikopters geëvacueerd. Ongeveer honderd mensen zijn vrijwillig achtergebleven om te ten met het bergingswerk. helpen Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. Den Haag (ANP) De kans bestaat, dat het kijkgeld wordt verhoogd tot 114 gulden per jaar en het luistergeld tot 34,50 gulden. Samen 148,50 gulden tegen 108 gulden op dit moment. Deze verhoging van de omroepbijdragen wordt voorgesteld in een gisteren door de regering aangeboden wetswijziging. Volgens de regering is de, al eerder aangekondigde, verhoging nodig doordat de berekende omroep-uitgaven voor de periode tot en met 1980 met een bedrag van 395,4 miljoen gulden boven de inkomsten uitgaan. Voor 158 miljoen zal de pot „algemene reserve" worden aangesproken. Het overige tekort zal moeten worden bekostigd uit verhoogde kijk- en luistergelden en de opbrengsten uit etherreclame. Voorts wil de regering de wet op de omroepbijdragen zodanig wijzigen, dat niet ieder jaar een wetswijziging nodig is om de bijdragen te verhogen, maar dat deze automatisch kunnen worden aangepast. Voorburg De nieuwe burgemeester van Voorburg, mevrouw N. A. den Haan-Groen, is gistermiddag officieel als zodanig geinstalleerd. Mevrouw Den Haan, die acht jaar wethouder van Leiden is geweest, werd gisteren tijdens de bijzondere raadsverga dering enthousiast in Voorburg ontvangen. De ambtsketen werd haar omgehangen door de locoburgemeester van Voorburg drs. T. Spaan. Identiteit kofferlijk nog onbekend BREDA (ANP) De politie van Breda heeft nog niet de identiteit kunnen vaststellen van het meisje dat zondagmor gen vermoord is gevonden in een koffer in de binnenstad van Breda. De politie houdt er reke ning mee dat de vrouw uit Bel gië of Frankrijk afkomstig is. Zij droeg namelijk een horloge van het merk Keltum, met ro- meinse cijfers op een witte wij zerplaat en een zilverkleurige ombouw. Dat horloge wordt in Nederland verkocht onder de naam timex. De politie van Bre da heeft dat gisteren meege deeld. Vier mensen hebben de vermis sing van een jonge vrouw opge geven bij de politie, maar de daarbij opgegeven signalemen ten komen niet overeen met dat van de gevonden vrouw. De Bredase politie heeft aan Inter pol-Brussel en Interpol-Parijs lijsten gevraagd van vermiste vrouwen in de leeftijd van vijf tien tot 25 jaar en met een leng^R van ongeveer 1.60 meter. EVACUATIE ITALIË Deze oude vrouw is een van de slachtoffers van de gifgaswolk bij het Noorditaliaanse Seveso: ook zij moet geëvacueerd worden. Nog eenmaal werpt zij een blik op haar huis alvorens naar veiliger oorden te vertrekken. Turk schiet beroofde Zwitser te hulp AMSTERDAM (ANP) Een jonge Zwitser heeft gisteravond dankzij het snelle en doeltreffende optreden van een Turkse gas tarbeider zijn plan om Amsterdam per trein te verlaten kunnen voltooien. Kort voordat hij zijn internationale trein wilde pakken, werd hij door twee 18-jarige jongens van zijn tas met geld en papieren beroofd. Terwijl de Zwitser verbouwereerd bleef staan, ging een passerende Turk achter de twee knapen aan en slaagde er in de rover, die de tas in zijn handen had, te overmeeste ren, ondanks diens verzet met behulp van een mes. De Zwitser kreeg zijn spullen meteen terug en had nog juist voldoende tijd om zijn trein te halen. Zijn identiteit is onbekend. De aangehouden 18-jarige overvaller is ingeslo- Sovjet-raketten nog deze zomer op Europa gericht WASHINGTON De Sowjet-Unie is nog niet begonnen haar kernraketten met meer voudige lading op West-Europa te richten, maar het schijnt wel haar plan te zijn dit deze zomer nog te doen. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bekendgemaakt Het State Department reageerde hiermee op een rapport van vorige week, waarin het Amerikaanse bureau wapencontrole en ont wapening (ACDA) verklaarde, dat de Rus sen 600 raketten met middelgrote reikwijdte op West-Europa hebben gericht en dat deze wapens worden gemoderniseerd door ze te voorzien van meervoudige kernladingen die elk naar afzonderlijke doelen kunnen wor den gestuurd, zogenoemde Mirvs (multiple independently targetable re-entry vehicles). DEN HAAG/ANP „Volstrekt onvoldoende" noemt de vervoersfederatie NVV-NKV de door minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat aangekondigde veiligheidsmaatregelen voor ta xi's. De minister had laten weten dat taxi's binnenkort voorzien moeten zijn van een mobilo foon, een alarminstallatie met licht- en geluidsig nalen en een zogenaamde inwerpsafe voor geld. In Haagse taxikringen werd vanmorgen verno men dat de taxi-ondernemers dermate verbolgen zijn over het feit dat met geen woord is gerept over het strafbaar stellen van het niet betalen van taxiritten, dat er nieuwe acties worden over wogen. De vervoersfederatie is van mening dat een maxi male beveiliging alleen bereikt kan worden als de taxi's zijn ingericht naar Londens model, voorzien van een glazen scheidingswand tussen chauffeur en de passagiers achterin. De federatie gelooft dat de bewindsman niet heeft willen overgaan tot deze maatregel vanwege de financiële gevolgen daarvan voor de taxi-ondernemers. Men blijft echter van mening dat de kosten voor een optimale beveili ging van de werknemer als normale produktiekos- ten voor de taxi-ondernemer moeten worden be schouwd, net zoals in de industrie. BEVERLY HILLS - Filmregis seur Fritz Lang die vóór het aan de macht komen van Hitier in Duitsland naam maakte met films als „Dr. Mabuse der Spie- Ier", „Die Nibelungen", „Metro polis", „M" en „Das Testament des Dr. Mabuse" en later suc cessen oogstte in Hollywood, is maandag in de ouderdom van 85 jaar in zijn woning te Bever ly Hills overleden. Hij was al verscheidene maanden zoek. Lang werd in Wenen geboren waar hij eerst een opleiding voor kunstschilder volgde. Later begon hij novellen en filmscena rio's te schrijven, toen hij her stelde van verwondingen die hij in dienst van het Oostenrijkse leger in de eerste wereldoorlog had opgelopen. In 1918 ging hij regisseren, in samenwerking met de Duitse filmpionier Erich Pommer. Zijn „Dr. Mabuse der Spieier" dateert uit 1922. Ande re zwijgende films uit zijn Duit se tijd waren „Die Nibelungen" (1924), de surrealistische „Metro polis" (1926), en „M", of „Eine Stadt sucht einen Mörder", waardoor Peter Lorre grote be- #Fritz Lang kendheid kreeg door zijn rol van kindermoordenaar. Toen Hitier aan de macht was gekomen, vroeg hij Lang de lei ding op zich te nemen van de nationaal-socialistische filmin dustrie. Lang week daarop uit naar Frankrijk, waar hij de rol prent „Liliom" maakte met Charles Boyer. In 1934 reisde hij door naar Hollywood, waar hij de regie voerde over beken de films als „Fury" (1936), „You only live once" (1937), „Man Hunt" i (1941), „The woman in the window" (1944), „Rancho Notorious" (1952), „The big heat" (1953), „While the city sleeps" (1956) en „Beyond a rea sonable doubt" (1956). In 1958 keerde hij terug naar Duitsland. Daar maakte hij ech ter nog maar één film „Die 1000 Augen des Dr. Mabuse" (1960). In 1963 speelde hij zichzelf in „Le Mépris" van Jean-Luc Go- dard. In 1972 kwam hij naar Wenen waar hij van het stadsbe stuur de hoogste eer, de Gouden Medaille, ontving. Vorig jaar was hij het middelpunt van een manifestatie van het museum in München waarbij 40 van zijn films werden vertoond. Lang schreef ook een roman „Der Goldene See", in 1919. Fritz Lang, die Amerikaans staatsburger werd, laat een we duwe achter. Pioniers terug Israëlische soldaten hebben ver hinderd dat 50 rechtse joden hun tenten opsloegen bij Jeri cho op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever. Onder de kolonisten waren Hanan Po- rat, leider van de fel nationalis tische beweging Goesj Emoenim en de in Amerika geboren rab bijn Meir Kahane, stichter van de ro^iitant-p joodse Defensie Li-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1