Felle kritiek coureurs op veiligheid van Nürburgring VOETBALTOERNOOI AMSTERDAM 701 AANTREKKELIJK Meer inleveradressen moeten supertrio een nieuw leven in blazen DINSDAG 3 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 11 LAUDA BU KENNIS. MAAR NIET BUITEN LEVENSGEVAAR MANNHEIM De 27-jarige wereldkampioen in de formu le 1-klasse, de Oostenrijker Nikki Lauda, verkeerde ook gisteren nog in levensgevaar. De behandelend arts in het ziekenhuis van Mannheim verklaarde dat Lauda, welis waar onder het toedienen van zuurstof weer aelfstandig kon ademen. Hij is nu bij bewust zijn en reageert op gestelde vragen met gebaren. Spreken kan de Oostenrijker nog niet Zijn algemene toestand heeft zich volgens zijn arts niet ver slechterd. Om zijn bloedsom loop te stimuleren wordt Lau da met medicijnen behandeld en bovendien kunstmatig ge voed. Volgens dr. Klaus Peter heeft Lauda een redelijke kans om te herstellen. Het door professor Lutz gelei de instituut in Mannheim, waar Lauda is opgenomen, be hoort tot de modemsten van Europa in zijn soort. Voor veertien bedden staan zes spe cialisten en 34 zusters ter be schikking. Professor Lutz ver zekerde dat iedere menselijk mogelijke inspanning zal wor den gedaan het leven vein Lau da te behouden. Gevaarlijkste Niki Lauda had altijd al veel kritiek op de Nürburgring, die als de gevaarlijkste baan van alle Grand-Prixcircuits werd beschouwd. Maar blijkbaar was het een mechanische fout aan zijn wagen die het onge luk veroorzaakte. Lauda wiens Ferrari 312 een achterwiel verloor, tegen een vanghek botste en in vlammen raakte en andere topcoureurs hebben eerder dit jaar bezwaar gemaakt tegen de beperkte veiligheidsmarges tussen de kant van de weg en het omringende bos. Aan de bezwaren van de 27-ja rige wereldkampioen uit Oos tenrijk en zijn collega's werd gedeeltelijk tegemoet gekomen met verbeteringen tot een waarde van 250.000 gulden, waaronder extr^ veiligheid snetten en vangrails. Coureurs staan in een groepje bijeen om hun eerste indrukken over het ongeluk van Lauda uit te wisselen. Gisteren leverden verscheidene collega's kritiek op de Nürburgring. Een delegatie van de commis sion sportive international en leden van de coureursvereni ging hebben op 23 april de schilderachtig slingerende 22,8 kilometer lange baan in het Eifelgebergte geïnspecteerd. Ze verklaarden deze veilig voor wedstrijden mits er ge zorgd werd voor een paar klei ne veranderingen. Lauda zei dat hij de verbete ringen onvoldoende vond, maar dat hij zich bij de wil van de meerderheid van de coureurs zou neerleggen en deel zou nemen aan de race van dit jaar. Altijd gebeuren „Het was een ongeluk zoals dat altijd kan gebeuren,,' al dus Harald Ertl uit West- Duitsland, coureur van een van de wagens die op die van Lauda inreed. „Het had niets te maken met de Nürbur gring." Ertl en Brett Lunger uit Ame rika, de coureur van de andere bij het ongeluk betrokken wa gen, bleven ongedeerd. Zij hielpen Arturio Merzario uit Italië, die het wrak wist te ontwijken, Lauda uit de bran dende wagen te trekken, aldus de organisatoren. De Nürburgring is het onder werp van eerdere protesten van coureurs. Het parcours telt 73 bochten en de 500 pk sterke formule 1 racers moe ten het met een gemiddelde van 200 kilometer per uur afleggen in ongeveer zeven mi nuten. In 1970 protesteerden de cou- rers tegen de gesteldheid van de baan en verhuisden naar de Hockenheimring nabij Heidel- berg. De eigenaars van de Nürburgring investeerden toen meer dan 6,5 miljoen gul den om de vijftig jaar oude baan te verbeteren, waarbij bomen werden gekapt, van grails en vangnetten werden geplaatst en de baan afgevlakt werd. Maar critici zeggen dat de baan te lang, te heuvelach tig en te bochtig is om nog meer verbeterd te worden en dat hij ongeschikt is voor gro te wagens. De Nürburgring, die dicht bij de Duits-Belgische grens ligt en vlakbij dichtbevolkte gebie den zoals het industriegebied van de Ruhr-Rijnvallei en ste den als Frankfurt, Wiesbaden en Mainz, trekt regelmatig 200.000 bezoekers, Hocken- heim kan slechts aan de helft toegang verlenen. De internationale sportcom- missie verklaarde de Nürbur gring na inspectie in 1970 vei lig voor wedstrijden. Maar toen de races daar het jaar daarna weer werden gehouden merkte Jody Scheckter op: „Als je op volle snelheid van de weg raakt in een gedeelte dat bergafwaarts gaat, dan hoeven ze de ambulance niet te roepen. Ze zouden de stuk jes niet vinden." De Brit Guy Edwards, die hielp bij de redding van Nikki Lauda kritiseerde gisteren de red dingsvoorzieningen bij de baan. Bij zijn aankomst in Londen verklaarde Edwwards dat de reddingsdiensten veel tijd nodig hadden gehad om Lauda, die ernstig verbrand was, te bereiken. „Zowel Jacques Lafite als ik stopten om hem uit de wagen Nikki Lauda kijkt somber voor zich uit kort voor de Grand Prix-race op de Nürburgring begint. Drie ronden later zou hij ernstig crashen. te trekken. Daar hadden we ongeveer een minuut voor no dig, het duurde nog goed acht negen minuten voordat een ambulance arriveerde. Men zei tegen ons dat ze opgehouden waren door enige geparkeerde wagens", aldus Edwards. Edwards reed ongeveer veer tig meter achter de Ferrari van Lauda toen deze veronge lukte. „Het is mogelijk dat hij een nat stuk op het wegdek raakte", zei hij. „Lauda was nog steeds bij kennis toen wij bij de vernielde en brandende wagen van de Oostenrijker kwamen." De Fransman Patrick Depail- Ier heeft gisteren voor de Franse televisie ook ernstige kritiek geleverd op het circuit van de Nürburgring. „Wij als coureurs hebben altijd gezegd dat de Nürburgring een ge vaarlijk circuit is. De organi satie heeft echter nooit willen luisteren. Na het ongeluk van Nikki Lauda zal de Nürbur gring als Grand Prix-circuit voorgoed verleden tijd zijn", aldus Depailler, die verder kritiek leverde op de eerste hulp, die volgens hem te Iaat op de plaats van het ongeluk was. Geen clementie voor Hoevenberg ALMELO Guus Hoevenberg zal voorlopig niet terugkeren in net betaalde voetbal. Het bonds- rastuur van de KNVB heeft in een besloten zitting afwijzend gereageerd op het gratieverzoek van de Almeloër, die, nadat zijn oude club Heracles hem een (contract had aangeboden, meen de aanspraak te kunnen maken op strafverlichting. Hoevenberg werd, zoals bekend, vorig jaar Voor de duur van vijf jaar uitge sloten van het amateurvoetbal, omdat hij tijdens een vriend schappelijke wedstrijd tussen Rietvogels (Almelo) en Roda (Raalte) de scheidsrechter zou hebben geslagen. Geen flitsen, dan ook geen subsidie (Van onze sportredactie) DEN HAAG. De PvdA-afdeling in de gemeente Velzen heeft het plaatselijke gemeentebestuur laten weten dat deze de subsi die voor de eredivisieclub Tel star in moet trekken indien de INOS niet bereid is om op zon dagmiddag in het programma „Langs de lijn" voetbalflitsen uit te zenden. Een afschrift van dit verzoek is 'tevens gericht aan de NOS, de KNVB en leden van de Tweede Het gemeentebestuur van Til burg heeft gisteravond besloten om geen subsidie meer toe te kennen aan eerste-divisieclub Willem H. Met 31 stemmen te gen en drie stemmen voor werd de subsidieaanvraag van 165.000 gulden verworpen. Motorrenner omgekomen KOPENHAGEN - De Deen Jan Joergensen is zondag om het leven gekomen bij een mo- j torspeedwaywedstrijd in Kopen hagen. Joergensen verloor de controle over zijn machine, bot ste eerst tegen een vlaggemast en vervolgens tegen een hoog spanningsmast. Hij werd 31 jaar. Sportwereld HANNOVER NEC heeft gis teravond een vriendschappelij ke wedstrijd in Hannover tegen de tweede liga-vereniging Hann over '96 met 1—1 gelijkgespeeld, "oor 2.000 toeschouwers scoor den Stegmaier in de tiende mi nuut voor Hannover '96 en Ma- njnissen zes minuten later voor NEC. DEN HAAG „Totalisator Nederland" heeft een brief aan de overheid gericht met het verzoek vijf innamebureaus te mogen openen buiten de Nederlandse draf en renbanen voor het inleveren van supertrioformulieren. Secretaris De Vos van Steen wijk: „Wij hopen dat de minister ons toestemming zal geven. Het supertrio- spel is nu bijna anderhalf jaar oud. De start was succesvol, maar daarna is het wat teruggelopen in omzet. Nu bevindt de supertrio zich op een laag peil. Wij iar het in zit. Het zou natuurlijk ideaal zijn om de supertrio-formulieren ook bij de sigarenwinkel in te leveren. Maar daar krijgen we geen toestem ming voor. De overheid is bang dat we dan de lotto en toto gaan afromen" „Als Totalisator Nederland zijn we het daar niet mee eens. Bij de voetbalpool en de lotto is er sprake van echt gokken. Bij de paardesporttotalisator moet je het meer als wedden zien. Men sen die op paarden wedden schappen afsluiten moeten er ook verstand van hebben. Ze berekenen de mogelijkheden om té winnen. Wij zijn er van over tuigd, dat mensen die naar de sigarenwinkel stappen om te wedden op paarden ook wel een gokje willen wagen in de voet balpool of lotto. Mensen die geen kennis hebben van de paardesport, zullen zich echt niet snel op de supertrio wer pen. Maar op het moment is het zo, dat ze voor het spelen van supertrio verplicht zijn om naar de wedstrijdbaan te gaan. Als Totalisator Nederland proberen wij deze mensen ook de brood nodige service te geven. Enige tijd geleden, stelden we de wed- strijdbanen al open op dagen dat er geen koersen waren om de formulieren te kunnen inle veren. Het supertriospel kreeg daardoor weer een opleving." De supertrio-omzet schommelt de laatste weken in de buurt van de veertig mille. Dat is niets als men weet dat de mees te gewone triokoersen op de baan een omzet hebben van vij fentwintig mille. Het publiek dat elke koersdag de banen be zoekt, is echt geen liefhebber van de supertrio. Voor hen is het geen nieuwe spelsoort. Steeds een week van tevoren het wedformulier inleveren heeft weinig aantrekkings kracht. Daarnaast kun je als speler met een goed voorspeld supertrio geen slag slaan, om dat de uitbetalingen meestal erg gering zijn. Favorieten doen dan ook doorgaans hun plicht De supertrio heeft eigenlijk van af de eerste dag geen levensvat baarheid gehad. De spelsoort is het paradepaardje van „Totali sator Nederland". De NDR heeft van het begin af meer in het zogenaamde kwartetspel ge zien. Dat zou dan een nieuwe spelsoort voor ons land zijn ge weest en wellicht waren de uit betalingen voor het publiek ook hoger geweest, omdat nu een maal vier paarden in juiste vol gorde moeilijker is te voorspel len dan drie. Fiet van Binsbergen, voorzitter van de NDR „Ik kan niet zeggen dat de supertrio een succes is geworden. Wij dachten dat dit de eerste stap zou zijn om het „spel" buiten de baan te krijgen. Er gaat heel wat prijzengeld in de supertriodraverijen zitten. Maar de koersen zijn door het hoge prijzengeld stuk voor stuk boeiend. Hoewel ik nooit een grote voorstander van de super- trio ben geweest, geloof ik dat we ondanks het feit dat het een hoop geld kost, er toch mee door moeten gaan." De NDR heeft dan het sportieve gedeelte onder zijn hoede, de Totalisator Nederland het spel technische gedeelte. Secretaris De Vos van Steenwijk. „Ik geloof nog steeds in de supertrio. Maar we moeten er naar streven een hoge cote te krijgen. Er moeten dan ook draverijen komen voor minder goede paarden, die voor verras singen kunnen zorgen. Het be stuursbesluit is voor de eerste tijd: gewoon door gaan en de ontwikkeling afwachten. Als het niet gaat kunnen we later altijd nog overwegen of we over moe ten stappen op een kwartetwed denschap. Onze hoop voor de eerste tijd is nu dat we de vijf punten waar formulieren inge nomen kunnen worden toegewe zen krijgen van de minister. Dat is op plaatsen waar geen draf en renbaan in de buurt is: Lim burg, Gelderland, Overijssel en de regio in de buurt van Breda en Eindhoven. We hebben geen sigarenwinkels op het oog, maar zeer bonafide hippische-centra. Die hebben we al geruime tijd onderzocht en we staan er vol komen voor in". Als de overheid toestemming geeft is de eerste stap naar wed den buiten de wedstrijdbaan ge daan. De paardesport zal niet anders willen. Het wedden bui ten de bazin in welke vorm dan ook roeit de bookmaker uit En daarnaast zullen de inkomsten uit het wedden buiten de baan een betere sociale zekerheid ge ven voor de werknemer in deze beroepssport. Zeer binnenkort, deelde De Vos van Steenwijk mede, gaan de groepkoppels ook verdwijnen van de Nederlandse banen. Tot op heden was dit al het geval op Hilversum en Duindigt, waar alleen paard-op-paar dkoppels uit de computer kwamen. Op de overige banen, wordt het paard- op-paardkoppel mogelijk ge maakt door het invullen van het wedformulier. De oude scheur- tickets, die jarenlang dienst heb ben gedaan op de banen, gaan langzaam maar zeker tot het verleden behoren. ARTHUR VAN RIJSWIJK Tips voor Duindigt (Van onze sportredactie) WASSENAAR De tips voor de drie rennen en zeven drave rijen die morgen op de Wasse- naarse renbaan Duindigt wor den gehouden, zijn (de eerste start is om half drie): Swanprijs: (eerste afdeling): Ebeltoft, Mostly Delta en Top- Sunshineprijs: Square Gift, La- risto en Perfumed Lady. Swanprijs: (tweede afdeling): Danish Delight, Rock Aldis en Flying Dancer. Kaagprijs: Noy van der Lente, Ontdekker en Omar Lacuna. Fluessenprijs: Mister Bond, Nester Roodnoot en Merciful. T je uk em eerprijs: Jupiter D, Ka- rina Trickson en Kiry van Ur- Vanmorgen in alle vroegte keerde het grootste deel van de Olympische afvaardi ging terug op Schiphol. Veel belangstelling ging natuurlijk uit naar de medaillewin naars Evert Kroon, de doelman van de bronzen waterpoloploeg, Enith Brigitha die twee keer brons bij elkaar zwom en Herman Ponsteen die een keer zilver won. Scheidsrechter doodgeschoten- PORTO ALEGRE Adam Barcelos Vieira, een Brazi liaanse voetbalscheidsrech ter is zondag in Santo An- gelo, een klein dorp op 450 kilometer van Porto Ale- gre, door een supporter van de vereniging Atlantico doodgeschoten. De scheids rechter had in de tumul tueuze wedstrijd een straf schop toegekend aan Mene- gusso, de tegenstander van Atlantico. Na afloop van de wedstrijd werd Vieira, die taxi-chauffeur van beroep was, in zijn auto opgewacht door een fervente suppor ter van Atlantico, die hem zonder enig pardon dood schoot. De politie stelde la ter vast dat de revolver, waarmee twee kogels wer den afgevuurd, aan de taxi chauffeur toebehoorde. ADVERTENTIES (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Jack van Zanten liefkoosde de door het Amsterdamse gemeentebestuur beschikbaar gestelde kolossale beker, die de inzet is van komend Amsterdam 701-toernooi, een voetbalhappening waarvan initiatiefnemer Van Zanten zegt: „Nu al een toernooi dat internationaal veel waarde heeft Indien we de komende jaren hier steeds een terugkerende aangelegenheid van maken, dan zal dit toer nooi, naast de bestaande Europa Cuptoer nooien, een belangrijke plaats krijgen in de reeks van belangrijke ontmoetingen. Amsterdam 701 heeft een sterke bezetting, ster ker dan vorig jaar toen het toernooi in het kader van het zevende eeuwfeest van de stad Amsterdam voor de eerste maal werd georgani seerd. Ajax, Leeds United, Borussia" Monchen- gladbach en Anderlecht zullen vrijdag en zon dag gaan uitmaken wie de hoofdprijs zal ver overen. Een ijzersterk deelnemersveld,alhoewel minder spectaculair dan vorig jaar, toen Barce lona met Cruyff en Neeskens garant stond voor uitstekend bezette tribunes. Van Zanten: „Dit jaar zijn we echter sterker. Van Borussia en Leeds mag veel verwacht worden en Anderlecht heeft niet voor niets de Europa Cup voor bekerwinnaars gewonnen. Extra aantrekkelijk facet aan Anderlecht is verder dat Nederland weer eens uitgebreid kennis kan maken met de Belgische Nederlan- Amsterdam 701 wordt vrijdagavond geopend met het duel Leeds—Anderlecht. Een aantrek kelijke opening al was het alleen maar omdat de Britse spits Donals McKenzie voor het eerst voor Anderlecht uit zal komen en dan uitgere kend tegen zijn oude club Leeds. Deze wedstrijd begint om zeven uur en scheids rechter in het Olympisch stadion is Jan Beek. Een kwartier na afloop begint de tweede wed strijd, Ajax—Borussia Mönchengladbach (met o.a. Bonhof, Vogts, Wimmer en Heynckes). Dit duel wordt geleid door Frans Derks. Zondagavond (dezelfde aanvangstijden) worden de grote en de kleine finale gespeeld. Arbiters zijn dan Charles Corver en Gerrit Berrevoets. De entreeprijzen in het Olympisch stadion va riëren van 7.50 gulden tot 25 gulden. Voor dat bedrag kunnen twee wedstrijden op een avond gezien worden. Van Zanten: „Een tegemoetkoming aan het publiek. Bewust hebben we de prijzen niet verhoogd. Bij dit toernooi behoeft helemaal niet zo nodig grote winst gemaakt te worden. Als we maar uit de kosten komen." Het evenement is overigens niet langer in handen van Jack van Zanten alleen, omdat inmiddels een stich tingsbestuur gevormd is. Luisterend naar de fraaie naam „Stichting Internationaal Voetbal toernooi Amsterdam". VELP Na de afgebroken par tijen in de vierde ronde van het open schaakkampioenschap van Nederland in Velp hebben Bert Enklaar en Dieks zich bij de koplopers Ree en Nemet ge voegd. Bert Enklaar zette de Westduitser Klaus Wockenfuss in tijdnood mat en Dieks profi teerde van enkele fouten van Frans Helmond. De vier koplo pers hebben de maximale score van vier punten uit vier partij-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11