Bewijs van herkomst bij kunstveilingen meer dan gewenst Europese leken: nieuwe stijl van leven voor christenen noodzakelijk Rudolf Bultmann en de ontmythologisering van het christendom Uit affaire Menten blijkt: KREDIETEN Als u tekort komt. Voor een onverwachte kans. Als u direkt over geld wilt heschikkeru*^Koop-Krediet-* Plan of Paulus de Boskabouter- Het beest van Ploemanac Suske en Wiske De Blinkende Boemerang Lucky Luke - „De genezing van de Daltons' Aandeel van katholieken in wereldbevolking, constant KORTE METTEN LEIDSE COURANT DINSDAG 3 AUGUSTUS 1976 Naarmate de deskundigheid en de morele opvattingen van een handelshuis in kunst groter zijn, naar die mate is ook zijn betrouwbaarheid groter. In dit licht gezien is het verklaarbaar waarom Sotheby Mak van Waay B.V. te Amsterdam ruim een maand geleden een veiling aankondigde van kunstwerken uit de collectie Pieter Menten uit Blaricum en haar kort voor de veilingdatum afgelastte, toen vermoedens werden geuit, dat een deel van de collectie met een oorlogsverleden was belast Kunst ia als handels waar gevaarlijk goed, want er kunnen zich omstandigheden voordoen, waarin niet direct vast te stellen is of de aangebo den werken op eelijke wijze zijn verkregen. „In zo'n geval van twijfel, aldus de heer Van de Werf van Sotheby Mak van Waay, houdt ons veilinghuis di rect de verkoping op om onder zoek mogelijk te maken." Is de collectie Menten, die ter veiling was aangeboden, belast met een oorlogsverleden en kon Sotheby Mak van Waay dit we ten? De eerste vraag kan nu niet beantwoord worden omdat het Openbaar Ministerie een onder- zbek instelt naar het verleden van de collectie. Vast staat dat Menten in 1945 met zijn vrouw in Aerdenhout is gearresteerd op verdenking van een oorlogsverleden en ui teindelijk door de Hoge Raad tot 8 maanden met aftrek is veroordeeld. Nadat hij vrijgeko men was, doken er beschuldi gingen op, dat van hem geld, juwelen en schilderijen zouden zijn gestolen. Deze beschuldigin gen zijn ruim 25 jaar geleden zaken geweest, die de Tweede Kamer hebben gehaald. Nooit is er echter duidelijkheid in de kwesties gakomen. De beschul digingen zijnnooit afdoende weerlegd: duiken echter nu weer op. In ieder geval heeft Sotheby Mak van Waay kunnen vaststel len, dat het merendeel van de kunstwerken, die voor de vei ling waren aangeboden geen oorlogsverleden hadden. Daar over zegt de heer Van der Werf: „Wij konden nagaan, dat 80 tot 85 procent van deze kunstvoor werpen in de jaren na de oorlog is aangekocht, voor een belang rijk deel zelfs in Nederland. Bo vendien was de herkomst van die aankopen ook vast te stellen. Van enige kunstwerken is twee of drie dagen voor de veilingda tum het vermoeden gerezen, dat er mogelijk een oorlogsverleden op rust. In dat geval was voor ons sprake van twijfel. Daarom is de veiling afgelast Overigens als er bij ons tevoren enig ver moeden had bestaan van een oorlogsverleden, waren wij nooit aan deze veiling begon- Om dat laatste te verklaren gaf de heer Van der Werf een kore toelichting op de gang van za ken, die aan een veiling van kunstwerken vooraf gaat. Hij vertelde: „Wanneer een op drachtgever bij ons een kunst werk aanbiedt om het in een veiling te brengen en het gaat om een werk van enorme waar de of van een zeer beroemd kunstenaar, dan stellen wij een onderzoek in naar de herkomst. Meestal komen dergelijke wer ken los bij een boedelscheiding na een sterfgeval en is de her komst zonder twijfel vast te stel len. Echter, wij krijgen ook kunst werken aangeboden, waarvan de waarde niet zo groot is. In dat geval gaan wij niet alle wer ken afzonderlijk na, hoewel er meestal wel een onderzoek door ons wordt ingesteld. In het geval van Menten was hiervan spra ke, want er waren wel enige interessante stukken bij, maar op zich was de aangeboden col lectie niet zo enorm waardevol. Vóór de veiling waren er bij ons geen aanwijzingen van dubieuze herkomst Waren die er wel ge weest dan zouden wij direct al geweigerd hebben" Onderzoekingen door het vei linghuis zelf, beschouwt Sothe by Mak van Waay als een more le plicht. Daarover zei de heer Van der Werf: „In geval van een verkoping van kunstwerken ligt de bewijslast bij de opdrachtge ver. Is er twijfel, dan moet de opdrachtgever de herkomst van de kunstwerken kunnen aanto nen met papieren die voor de justitie als werkelijke bewijzen aanvaardbaar zijn. Wij staan daar in wezen buiten. Ook in het geval Menten. On derzoekingen onzerzijds stellen wij in omdat wij dit als een plicht zien. Is de zaak dubieus, dan gaan wij met een opdracht gever niet in zee. In het geval Menten is er geen beslag gelegd, althans niet kort voor de veilingdatum. Of er nu beslag is gelegd, weet ik niet, want de kunstwerken zijn niet bij ons. Sotheby Mak van Waay staat verder buiten het onder zoek", aldus de heer Van der Werf. Vraag blijft natuurlijk, of bij verkopingen van kunstwerken een overtuigend bewijs van her komst niet altijd gevraagd moet worden, afgezien van de zaak Menten. Als de gang van zaken bij een veilinghuis dit niet altijd vergt, kan wellicht theore tisch beiden een kunstwerk aangeboden worden, dat van diefstal afkomstig is. Absolute zekerheid geeft een be wijs ook niet, want dat kan vervalst worden. In zo'n geval is er echter voor een veilinghuis sprake van goede trouw. Waar echter de bewijslast toch bij de opdrachtgever ligt, kan een vei linghuis een overtuigend bewijs van herkomst vragen. In het geval Menten heeft het Amsterdamse veilinghuis juist gehandeld door de verkoping direct af te gelasten. Dit los van de vraag of er van een oorlogs verleden sprake is. Dat zal een onderzoek moeten uitmaken. A. GERRITSEN Transcendente meditatie techniek INTRODUCTIE LEZING door mej. C. Glandorp DONDERDAG 4 AUGUSTUS 20.00 uur ST. PARLEMENT TOEGANG GRATIS Kunstverzamelaar Pieter Menten uit Blaricum naar wiens kunstbezit de rijksrecherche in opdracht van de Amster damse procureur-generaal mr. Hartsuiker een onderzoek instelt. Krediet. een Doorlopend1 Snel beschikbaar en tegen aantrekkelijke voorwaarden. LEIDSE SPAARBANK W-49 Op goed geluk was Paulus weer gaan klauteren. Aan alle kanten werd het uitzicht hem immers beno men door de rotsen, maar als je zelf op een hoge plek zat, kon je veel verder om je heenkijken. Zo'n piek beklom Paulus nu. Toen hij de top bereikt had, moest hij eerst wat uit- hij opeens iets wat wel op een grot rusten, want het was een vermoeien- leek, of in ieder geval een diep hol de klim geweest. „Pffff, wat een in de rotsen. Hij ging er meteen naar streek," pufte hij, „je kunt hier niet toe en riep behoedzaam: „Woont eens gewoon een lekkere wandeling hier iemand?" En toen opeens zag maken." Turend in het rond ontdekte hij twee ogen uQ woraen nieuwe l (ddnvdlZe zullen dor be\ 'neden ondertussen de be-) (nen wel genomen hebbenr ^dhM^w3<?tegen de/ldnk! fiwl volgende ddnvdl zou fijtddl kunnen} Het is de taak van de christe nen zich ernstig bezig te hou den met de wereld rondom hen en daarbij te zoeken naar een nieuwe stijl van leven, zonder dat de band met het verleden verloren gaat. Aldus een van de conclusies van het Europees lekenforum, dat afgelopen week in Lou- vain-la-Neuve in België een bijeenkomst heeft gehouden. Ruim 250 deelnemers uit ee nentwintig Europese landen hebben zich beziggehouden met het thema „de verant woordelijkheid van de christe nen in het Europa van van daag en morgen". Het forum, dat in 1967 is opge richt na het wereldcongres van het lekenapostolaat in Ro me, werkt nauw samen met de Europese bisschoppenconfe renties en met de Romeinse lekenraad. De bijeenkomsten zijn eens in de twee jaar. In verschillende werkgroepn zijn onderwerpen aan bod ge komen als rechtvaardigheid, vrede, kwaliteit van het leven, onderwijs, arbeiderswereld, nieuwe vormen van gemeen schapsvorming in de kerk. De deelnemers stelden duide lijk, dat een Europa, dat han delt in termen van overheer sing en suprematie, geen chris telijk Europa kan zijn. Een christelijk Europa dient zich verantwoordelijk te weten voor de derde wereld en juist deze verantwoordelijkheid is het die vraagt om een nieuwe stijl van leven. Tijdens de bijeenkomst heeft de Italiaan Don Marion Picchi een vurig pleidooi gehouden voor een betere zorg voor jon geren in de samenleving. Hij noemde het jongerenprobleem een van de ernstige problemen in een tijd „met een onzinnig arbeidsritme en een schande lijke uitbuiting van de ellende van anderen". Christenen moeten zich afvragen of zij nog wel een boodschap heb ben voor een maatschappij die gekenmerkt wordt door over vloed. Afgevaardigden van Pax Christi stelden, dat christenen de plicht hebben samen te werken aan een betere ver standhouding tussen de volke ren. De kerken kunnen, aldus de' afgevaardigden, een posi tieve rol spelen door de politici steeds te herinneren aan be ginselen, die leiden tot duurza me en rechtvaardige vrede. Lakowski, secretaris-generaal van het wereldverbond van de arbeid, zei, dat bij een nieuwe stijl van leven de klemtoon komt te liggen op goede rela ties tussen mensen en groepen van mensen. De christenen zullen zichzelf minder au se- rieux moeten nemen, maar meer moeten luisteren naar anderen en met anderen een band moeten aangaan. Op die wijze kunnen zij gestalte ge ven aan de christelijke bood schap. Drie weken voor zijn tWëeen- negentigste verjaardag is in Marburg in de Duitse deel staat Hessen de vooraanstaan de Duitse protestantse theo loog professor Rudolf Bult maan overleden. Onder invloed van Kierke gaard en in samenwerking met de onlangs overleden filo soof Heidegger ontwikkelde Bultman de theorie van de existentialistische interpretatie van de Nieuwtestamentische boodschap, die bekendheid zou krijgen als de „ontmytho logisering van het- christen dom". Rudolf Bultmann werd 20 au gustus geboren in de Lutherse pastorie van het dorpje Wiefel- stede bij Oldenburg. Na zijn theologische studies en profes soraten in Breslau en Giessen is hij in Malburg van 1921 tot zijn emeritaat in 1954 hoogle raar geweest in het Nieuwe Testament en de oudchristelij ke godsdienstgeschiedenis. Baanbrekend werk heeft Bult mann verricht op het gebied van de vormgeschiedenis van de evangelies, maar het meest bekend werd hij als gezegd door zijn geschriften over de zogeheten „ontmythologise ring". Met deze theorie, voor het eerst gepubliceerd in 1941, probeert Bultmann de botsing tussen twee wereldbeelden op te lossen het mythologische wereldbeeld van de bijbel en het moderne wereldbeeld, dat stoelt op de verworvenheden van de wetenschap. Om te voorkomen dat met de mythe ook het geloof over boord wordt geworpen, ont kent de theoloog dat de bood schap van bijbel en kerk is gebonden aan een verouderd wereldbeeld. In het oude beeld hebben de mensen de hemel boven zich en de hel onder hun voeten. God, die in de hemel woont en almachtig is, grijpt in in de aardse gebeurtenissen. Tegen over God staat de duivel. De aarde is het slagveld van beide machten. Beslissend daarbij is dat God zijn Zoon heeft gezon den, die na zijn dood in de hel is afgedaald en naar de hemel gevaren en eens terugkomt op de wolken des hemels. Volgens Bultmann zijn dit my thologische voorstellingen. Er gebeuren geen wonderen. God aldus Bultmann was niet in Auschwitz en Hitier werd niet door een engel verslagen. De mythologische voorstellin gen hebben afgedaan, want deze versperren voor mensen van deze tijd de weg naar het geloof naar de waarheid en de vrijheid. Volgens hem is het de taak van de theologie om uit elkaar te houden: het zogehe ten „Kerugma" (de verkondi ging, de kern van de bood schap) en het mythologisch wereldbeeld. Daarbij gaat het er niet om de mythen eruit te werken dat is praktisch on mogelijk maar om ze uit te leggen, zodat ze doorschijnend worden en hun eigenlijke be doeling zichtbaar wordt De ideeën van Bultmann heb ben sinds de oorlog tot nu toe een grote invloed. Naast vele aanhangers zijn er ook ver woede tegenstanders van zijn leer, welke de verrijzenis van Christus zou loochenen en de boodschap al te zeer los zou maken van de geschiedenis van Jezus en zijn kerk. Het katholieke aandeel in de wereldbevolking blijft con stant op 18.3 procent staan. Dit blijkt uit de cijfers, die het centraal bureau voor de statistiek van het Vatikaan dezer dagen heeft gepubli ceerd. Bij de diocesane priesters blijkt de aanwas het verlies door sterfte en uittreding niet te kunnen goedmaken. Tegen over 4380 wijdingen in 1974 stonden 4747 sterfgevallen en 1778 uittredingen. Volgens het bureau voor de statistiek telt de wereldbevol king 3.873.733.000 mensen, van wie 710 miljoen katholieken. Het bureau ontleent zijn mate riaal aan de gegevens, die de diocesen en andere kerkelijke districten per 31 december 1974 aan het Vatikaan hebben verstrekt Geen gegevens heeft het Vati kaan ontvangen van 206 dioce sen en districten in Albanië, Bulgarije, Litauen, Roemenië, de Sovjet-Unie, Oekraïne en China. Het aantal katholieken daar wordt op vijf miljoen ge schat Per 31 december 1974 beschik te de katholieke kerk over 410.000 priesters, 262.00G dio cesane priesters en 148.000 le den van orden en congrega ties. Broeders en zusters wa ren er per die datum 1.055.000. Het aantal permanente dia kens nam met zestig procent in 1974 toe. Per 31 december 1974 waren er 1995 permanen te diakens. Duitsland gaat met 261 permanente diakens aan de kop. Volgens het World Christian Handbook zijn de gegevens die het Vatikaan uit de dioce sen ontvangt nogal geflatteerd. Het aantal katholieken zou volgens dit handboek niet 710.000.000 zijn, maar ruim vijfhonderd miljoen. Opvallend noemt het Vati- kaanse bureau voor de statis tiek de stijging in de doop van volwassenen: in 1974 werden ruim één miljoen volwassenen in de r.k. kerk gedoopt. Het uit de veertiende eeuw daterende pauselijke paleis te Avignon, dat zich in slechte staat bevindt, zal worden ge restaureerd en gemoderni seerd en dan worden gebruikt als conferentiegebouw. Op 12 februari volgend jaar gaat het open. De eersten die het gaan gebruiken zijn Franse hoteldi recteuren. Het centrum is al voor tal van maanden bespro ken. Avignon hebben „tegen pausen" gewoond van 1309 tot 1408. De eerste was Clemens de Vijfde. De Lutherse Wereldbond zal tijdens zijn zesde assemblee in 1977 in Tanzania het vraag stuk van de abortus bespre ken. Een voorstel daartoe van de Noorse lutherse kerk zal op de vergadering van het uitvoe rend comité van de bond deze maand worden besproken. In de lutherse kerken wordt ver schillend gedacht over abor tus. In Noorwegen heeft de kerk vorig jaar, nadat een wet was aangenomen, die abortus op verzoek toestaat, heftig ge protesteerd. Paus Paulus heeft de politie ke gewelddadigheden in Ar gentinië van de laatste tijd scherp veroordeeld in een te legram de voorzitter van de Argentijnse bisschoppen conferentie. Hij noemt het ge weld een afschuwelijke mis daad, die op geen enkele wijze in overeenstemming is met het christelijk bewustzijn van het Argentijnse volk. De gelo vigen spoort hij aan zich zon der ophouden in te zetten voor een beëindiging van de gewelddadigheden en een her stel van een vreedzame sa menleving.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10