„WIJ HEBBEN NIET GEFAALD" Rusland dreigde met terugtrekken MONTREAL'76 Mentaliteit van Nieuw- Zeeland was goud waard West-Duitsland nam revanche SCHOONSPRINGER MOET TERUG Hockeyers evenaarden vierde plaats van München MEDAILLE VERDELING ASIELAANVRAGE Moskouvraagt 275 miljoen voor televisierechten DRIE KEER RAAK BIJ DOPINGTEST (Van onze speciale ver- De trieste afgang van het Nederlands hockeyteam in beeld. Zelfs het brons was niet voor hen v MONTREAL Zo hoog als Nieuw-Zeeland gis teren om twintig over zes de sticks in de lucht gooide» zo diep dienen de hoeden uit respect voor die geweldige hockeyploeg te worden afgenomen. In de laatste wedstrijd van het toernooi in het Molsonstadium (14.000 toeschouwers), werd aangetoond dat niet Nederland slecht heeft gespeeld in de halve eindstrijd tegen Nieuw-Zeeland, maar dat de Kiwi's toen pas hun topvorm hadden bereikt. Twee etmalen hebben zij dat niveau kunnen handhaven en daarvoor zijn zij, terecht, beloond met Olym pisch goud. Australië werd met 1—0 versla gen, in een wedstrijd die werd uitgevochten volgens de beste tradities van het hockey die zowel Australië als Nieuw-Zeeland voor staan. Oneerbiedig wordt het wel eens krachthockey genoemd, maar het is feitelijk de perfectie van de eenvoud. Stickvaardigheid, conditie, durf en wilskracht zijn de pijlers van het hockey uit het vijfde continent. De kleine Selwyn Maister en de lange Tony Ineson, die woens dag Nederland de das omdeden, speelden ook weer de hoofdrol in het laatste duel van de Nieuwzeelanders. Niets in hun spel, net zo min trouwens als in dat van bijvoorbeeld Alan Chesney, Paul Ackerly of Greg Dayman, groeit uit boven het niveau dat een Nederlandse speler kan bereiken. Maar zij kunnen het zeventig minuten volhouden en nog zo veel langer als nodig mocht zijn in de verlengin gen, waar Nieuw-Zeeland de laatste dagen patent op had. Na 161 van de 198 onderdelen zijn de medail les op de 21e Olympische Spelen in Montreal als volgt vercfeeld: O N m r* o r 5 3 Niets MONTRAL MONTREAL De Nederlanders wa ren niet in staat om hun teleurstelling te verbergen. De ploeg die op basis van behaalde resulta ten in de poulewedstrijden tot de grote favoriet was uitgegroeid viel uiteindelijk in de Olympische me daillerace totaal buiten de prijzen. En dat vrat aan ze. André Bolhuis stond er wel heel bedremmeld bij. De aanvoerder van het Nederlands elftal die na de Spe len afscheid neemt van Oranje, was even tevoren door zijn coach je Wim van Heumen uitvoerig geprezen voor zijn spel tegen Pakistan, maar dat kon hem niet troosten. „De mensen thuis zullen nu wel denken dat wij op het beslissende moment weer hebben gefaald," aldus Bolhuis, „en dat is echt niet het geval. De wedstrijden in de poule waren ook beslissend, tegen India bijvoorbeeld, en toen hebbed we ook uitstekend gespeeld. Vandaag trouwens ook, maar Pakistan was net iets beter. We hebben er ontzettend hard voor gewerkt. Het is triest dat we nu zelfs een bronzen medaille mislopen". Coach Wim van Heumen, viel zijn aanvoerder volledig bij. „Ik kan de inzet van de jongens alleen maar prijzen, ledereen bestempelde ons hier als de grote favoriet, maar dat was niet zo. We zijn naar Montreal gekomen met de gedachte om er het beste van te maken. Het was al een hele prestatie om bij de eerste vier te komen. Uiteraard hadden we graag brons gepakt, maar het zat er vandaag tegen dit Pakitan niet in. Over het geheel genomen was het een goede wedstrijd, ook van Neder landse zijde. Wim van Heumen had gelijk toen hij dit stelde. Meer nog, de wedstrijd om de derde en vierde plaats die uiteindelijk door Pakistan met 32 werd gewonnen, was van grotere klasse dan het finaleduel tussen Nieuw-Zeeland en Aus tralië, waarin Nieuw-Zeeland door een zege van 1-0 uiteindelijk de sterkste bleek te zijn. Maar ook in een Olympisch hockeytoernooi tellen slechts de resultaten en die vielen voor Nederland in de race naar de medailles on gunstig uit. Opnieuw Gok Het hele toernooi overziende kan worden gesteld dat Wim van Heumen heeft gegokt en verloren, de hockeycoach maakte van zijn aanstellinger geen geheim gegokt en hij een typische prestatietrainer was. Hij wilde, om Nederland in Montreal zover mogelijk te brengen, alle mogelijke maatre gelen nemen. Van Heumen doelde vooral op het gegeven dat zijn ploeg niet over routiniers beschikte en die wilde hij, het koste wat het kost, terughebben. Van Heumen liet het niet bij loze woorden en haalde een aantal routi niers die het na de behaalde wereldtitel in '73 hadden laten afweten, terug in de ploeg. Taminiau, Bolhuis en Litjens moesten de rug- gegraat voor de ploeg van Montreal vormen. Hiermee schreef Van Heumen meteen de opbouw van een jeugdige ploeg af. Nu, na de aanvankelijk niet verwachte maar gezien de in de poule behaalde resultaten toch teleurstellende vierde plaats is het zeer de vraag of dit alles de moeite waard is ge weest. Nederland moet nu verder zonder Litjens, Bolhuis, Taminiau en ook Kan en Nederland, met of zonder Wim van Heumen, de coach heeft met het idee gespeeld om op te stappen wanneer de resultaten in Montreal niet waren zoals hij ze zich had gewenst, moet nu weer opnieuw beginnen. Overigens geen onbekend verschijnsel voor hockey en gelukkig blijkt Nederland altijd over zoveel hockeytalent te beschikken om weer terug te komen, maar een vooraanstaande rol in de wereldtop lijkt er voor Nederland de eerste twee jaar niet te zijn weggelegd. De strijd tussen Nederland en Pakistan om het brons was bijzonder enerverend. Geen hockey van bijzonder hoogstaande kwaliteit maar de belangen die op het spel stonden, waren te groot om dat te verlangen. De ploegen waren echter beide bereid om er voluit tegenaan te gaan en dat leverde, gelardeerd met enkele fraaie doelpunten, een bijzonder boeiend kijk spel op. kant redding moest brengen door een straf- corner van Akthar Rasooi uit het doel te rammelen. Uit de lange corner die hieruit ontstond stopte diezelfde Rasooi de bal met de stick en schoot vervolgens keihard in. Paul Litjens bracht een minuut voor rust de partijen weer op gelijke voet door uit strafcorner te scoren, 11 Kansen Inzet De Pakistani waren over het algemeen geno men de betere hockeyers maar de Nederlan ders compenseerden dit door een totale inzet. Van Heumen had Hans Kruize in de aanval vervangen door Theodoor Doyer, het geen geen slechte greep bleek. Doyer is iets sneller en bovendien een fel knokkertje. Hij bleek ook beter in de combinatie waardopr ook Geert van Eyk beter uit de verf kwam dan de laatste wedstrijden. Paul Litjens zorgde voor het eerste gevaarlijke moment door uit een strafcorner keihard tegen de paal te schieten, terwijl Bart Taminiau aan de andere De tweede helft groeide uit tot het beste gedeelte van de wedstrijd. Beide partijen zochten de aanval en er ontstonden een aantal goede scoringskansen. Zo schoot Paul Litjens een korte comer net naast en Geert van Eyk faalde alleen voor doelman Zia. Wouter Leefers miste ook een goede kans door over de bal heen te zwaaien maar Haneef Kahn deed het aan de andere kant niet beter toen hij op een meter afstand van Maarten Sikking, weigerde in te schieten. Tien minuten voor tijd faalde Haneef Kahn niet. Een door Maarten Sikking weggewerkte strafcorner, werkte hij alsnog in het doel. Nederland leek verloren, tot enkele minuten voor tijd een strafcorner viel. Topscorer Paul Litjens deed zijn reputatie alle eer aan en sloeg zijn elfde doelpunt achter Zia 2-2. De verlenging leek voor de zoveelste maal de beslissing te moeten brengen maar Manzoor Huassin verstoorde deze Nederlandse hoop door een minuut voor tijd na een fraaie combinatie met Abdul Rashid voor de derde maal voor Pakistan te scoren, Nederland hier mee het brons ontnemend. De vierde plaats van München was geëvenaard, maar niet verbeterd en dat had er voor dit Nederlands elftal in Montreal dik ingezeten. Nieuw-Zeeland is in Montreal uit het niets naar voren gekomen. Na gelijke spelen tegen West-Duitsland en Spanje (twee keer 1—1) volgde een overwinning op België (2—1) en een nederlaag tegen Pakistan (2—5). Slechts een minimale overwinning gaf de ploeg het recht op een beslissingsduel tegen Spanje om een plaats in de halve finales. Nieuw- Zeeland won na verlenging, 10. De ploeg won ook de halve finale, van Nederland, na verlenging. In de eindstrijd gebruikte Nieuw-Zeeland niet meer dan de gebruikelijke zeventig minuten, maar dat dikke uur moet meer van de krach ten hebben gekost dan van de zenuwen ge vraagd dan ieder van de voorgaande duels. Na vijf minuten al miste de gave technicus Patel een strafbal. Onmiddellijk na rust liet Arthur Parking een kans voor een leeg doel aan zich voorbij gaan. Zes minuten na rust scoorde Tony Ineson toch, uit een korte hoekslag. In het halve uur dat daarna volgde heeft Australië dat over een even onuitputtelijk krachtenreservoir lijkt te beschikken, zonder ophouden aangevallen. Nieuw-Zeeland heeft die druk weerstaan, door zijn ongenaakbare verdedigers Chesney, Ineson en Dayson, maar vooral door de geweldige Selwyn Maister. De kleine middenvelder kende geen angst wan neer Australië weer aanlegde voor een hoek slag, hij stormde, blindelings bijna, naar de plek waar het gevaar dreigde. Alleen al om deze voorman van het verzetverdiende Nieuw- Zeeland zijn eerste Olympische hockeymedail- le die van goud werd omdat geen van de andere tien ploegen dezelfde, niet kapot te krijgen mentaliteit bezat. Australië kwam er nog het dichtst bij eo werd dan ook tweede. MONTREAL De Roemeense ka novaarder Iwan Haralanbie heeft politiek asiel aangevraagd in Cana da. Haralanbie (21) is de derde sportman uit Oost-Europa, die dit de afgelopen dagen heeft gedaan. Zijn roeiende landgenoot Walter Lam- bertus en de Russische schoon- springer Sergej Nemtzanov gingen hem voor. LAND: Rusland Oost-Duitsland Verenigde Staten West-Duitsland Japan Polen Bulgarije Roemenië Hongarije Finland Zweden Groot-Brittannië Cuba Italië Tsjecho-Slowakije Frankrijk Joego-Slavië Zwitserland Nieuw-Zeeland Noorwegen Jamaica Denemarken Trinidad Mexico Canada Nederland België Portugal Australië Zuid-Korea Spanje Brazilië Iran co f. 39 37 27 103 34 21 23 78 26 29 21 76 10 10 13 33 6 6 7 19 6 4 7 17 5 8 7 20 4 6 8 18 4 3 9 16 4 2 0 6 4 10 5 3 4 4 11 3 115 2 7 4 11 2 2 3 7 12 5 8 12 2 5 112 4 1113 110 2 110 2 10 2 3 10 0 1 10 0 1 0 4 6 10 0 2 3 5 0 2 1 3 0 2 0 2 0 14 5 0 12 3 0 10 1 0 0 2 2 0 0 1 1 0 0 1 1 0 0 1 1 Met zege van 9-1 MONTREAL - West-Duits land heeft in zi|n laatste wedstrijd van het olympisch hockeytoernooi tegen Spanje om de vi|fde plaats revanche genomen voor de matige re sultaten. De Westduitsers wonnen met 9-1. India eindigde als zevende door Maleisië te verslaan met 2-0. Spanje schakelde eerder in dit toernooi West- Duitsland definitief uit. Toen bleken de Zuid europeanen de sterksten met 4-1. De Olympi sche kampioen van 1972 bewees beter te kunnen. Het werd een waar schuttersfestijn. Na een ruststand van 2-0 pakten de Westduit sers de vijfde plaats met een overwinning v 9-1, mede door drie doelpunten van Wolfgang Strödter. De Duitse trainer, Klaus Kleiter toon de zich voor de eerste maal tevreden, "maar", zei hij, "het is jammer dat de topvorm te laat gekomen is". Een ander team dat ongetwijfeld teleurgesteld naar huis terug zal gaan is India. De spelers uit het land, waar hockey de nationale sport is, brachten het niet verder dan de zevende plaats door een overwinning op Maleisië (2-0). Aslam Sher Khan scoorde twee keer. India speelde duidelijk beter, maar beide teams toonden weinig ijver. Voor India was het al een verloren toernooi, waarin de inzet en kracht van Australië en Nieuw-Zeeland een sterker wapen bleken dan de techniek i India. (Van onze correspondent) MONTREAL De Russen vragen 275 miljoen gulden voor de Amerikaanse televisierechten bij de Olympische Spelen in Moskou in 1980. Dit cijfer werd bekendgemaakt aan de direc teuren van de drie nationale televisie-maat schappijen in de Verenigde Staten, ABC, CBS en NBC. Dat bedrag is vier maal zo hoog dan wat ABC nu betaalt voor de rechten bij de huidige Spelen. Het contract geeft de maatschappij die het krijgt een overheersende mate van zeggen schap over de tv-verslaggeving van de Spelen in Moskou. Bij dit bedrag voor de rechten komen dan ook nog de produktie-kosten, die voor Montreal al op 36 miljoen gulden geschat worden. NBC en CBS weigerden commentaar op de Russische eis. Deze twee maatschappijen zou den maar wat graag de positie doorbreken die ABC de afgelopen vijftien jaar in sporttelevisie heeft weten te handhaven. ABC heeft voor de Verenigde Staten de Spelen verslagen in Mexi co in 1968, in München in 1972 en ook nu weer in Montreal. De belangstelling van de andere twee Ameri kaanse maatschappijen voor sport cp televisie is mede gewekt door wat de Olympische Spelen de ABC waarschijnlijk aan inkomsten hebben opgeleverd. Over de eerste vijftien dagen beliepen de reclame-opbrengsten naar schatting 220 miljoen gulden. De Russen verwachten behalve geld ook het een en ander aan propaganda uit dit contract te kunnen slepen. Een van de clausules van het contract verplicht de Amerikaanse maat schappij die er op ingaat om in de periode die onmiddellijk aan de Spelen vooraf gaat programma's uit te zenden over de Russen en het leven in Rusland. MONTREAL - Rusland heeft gisteravond in het Olympisch dorp ge dreigd niet meer deel te nemen aan de laat ste twee wedstrijddagen van de Olympische Spelen als de schoon- springer Sergei Nemtsanov niet pijl snel in het Olympisch dorp wordt teruggebracht. De 17-jarige schoon- springer vluchtte uit het dorp en vroegS6politiek asiel aan. De Russische delegatie dreigde bovendien bij het internationaal Olympisch comité alle sport- contacten met Canada te verbreken, inclusief een belangrijk ijshockeytoernooi in de komen de winter. De Canadezen wordt onomwonden verweten dat de veiligheid van de Russische deelnemers onvoldoende is. Een woordvoer der van het Canadese ministerie van buiten landse zaken verklaarde, dat Canada niet in staat is Nemtsanov uit te leveren, aangezien de jonge schoonspringer legaal met een gel dig visum tot het eind van augustus, in Canada verblijft. Wel zal worden getracht een ontmoeting te arrangeren tussen Nemtsanov en Russische vertegenwoordigers, maar dit kan alleen indien Nemtsanov zelf daarmee accoord gaat. Bovendien zullen bij dit even tuele gesprek Canadese autoriteiten aanwezig moeten zijn. Het Internationaal Olympisch Co mité heeft verklaard niet in de affaire te willen onderhandelen, zeggende dat het een kwestie op regeringsniveau is. Serge Nemtsanov vormt de inzet van het dreigement van de Russen. De afvaardiging van Rusland bij de Olympi sche Spelen had zich al eerder officieel be klaagd over de behandeling die zij zegt in Montreal te hebben ondervonden. Met name de niet aflatende acties van een groep geemi- greerde Oekrainers, verzameld in een groepe ring die zich „nationaal Olympisch comité van de Oekraine" noemt, hadden bij de Russische ploegleiding al kwaad bloed gezet. Deze splintergroep vult de postboxen van de tienduizend journalisten regelmatig met propa- ganda-materiaal waarin wordt geeist dat Oe- krainse atleten niet langer onder de vlag van Rusland uitkomen. Dezer dagen kwamen le den van deze splintergroepering het Olym pisch stadion binnen, elk met een shirt aan, waagop één letter stond. De Olympische be wakingsdienst had er geen vermoeden van dat ze naast elkaar op één rij zouden gaan zitten, waarna zich voor het oog van de camera's de leuze: „Vrij Oekraine" ontrolde. Rusland kan deze speldenprikken moeilijk verdragen. Temeer nu de ploegleiding al moeilijkheden genoeg heeft met een water- polo-team, dat liever naar huis wilde dan In het troosttoernooi uit te komen, en een frauderende vijfkamper. In'een officiële verklaring schuift het Nationaal Olympisch Comité van Rusland de verantwoor delijkheid, wat de asielaanvrage van Nemtsa nov betreft, af op degenen, die „systematisch een aan Rusland vijandige campagne" hebben ontketend. Dezelfde krachten worden ervan beschuldigd jacht te hebben gemaakt op sprinter Valeri Borsov. Deze zou door middel van anonieme telefoontjes zelfs met de dood zijn bedreigd als hij weer het stadion zou binnenkomen. Deze bedreigingen, aldus de lezing van Rusland, hadden slechts één doel: Borsov het deelnemen aan de Olympische Spelen onmogelijk te maken. In de Russische verklaring wordt ook gerept van hostesses, die pogingen zouden hebben gedaan atleten over te halen tot het plegen van landverraad. Valeri Borsov liep weer mee. Alle geruchten daarmee naar het land der fabelen verwijzend. MONTREAL Drie atleten zijn door de medische commissie van het IOC bij de dopingtest op anabole sterioden, die voor het eerst bij de Spelen wordt toegepast, betrapt op het ge bruik van deze mannelijke hor moonpreparaten. Het zijn de Tsjechische ge wichthefier Peter Pavlasek, die uitkwam in de super-zwaarge wichtklasse. zijn Amerikaanse collega Mark Cameron, een zwaargewicht in de categorie tot 110 kilogram en de Poolse discuswerpster Danuta Rosani. De bepaling van de strafmaat wordt, overeenkomstig het IOC- reglement, overgelaten aan de betreffende internationale sportbonden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9