Pater Jan Duin ONBEZOLDIGD HERDER OVER 24.000 PERSONEELSLEDEN VAN SCHIPHOL EN OVER BIJNA 10 MILJOEN PASSAGIERS PER JAAR kaansel 3g te vf 'ordt ml een rr naar z merika rancis ?r van, J (Heil hij de ïrestauj >r bezo sch vé allee n). In i beeldft ïiedenij samei eikt mi emple" te plai gieën. I bezo bej a (kon Inzet: Mgr. Zwartkruis (links) en de enige luchthavenaalmoezenier, die Nederland rijk is, pater Jan Duin AMSTERDAM Een kwaje dag voor pater Jan H. Duin S. C. J. „Ze hebben twee bijbels uit de kapel gestolen een Engelse en een Duitse. Nou ja, als ze er maar goed gebruik van maken". Dank zij het Bijbelgenootschap kan het verlies snel worden aangevuld. De Franse, Spaanse en Nederlandse exemplaren van de Schrift zijn onaangeroerd gebleven. Kapel. De directie van de luchthaven Schiphol heeft liever niet dat pater Duin dit woord hanteert. Klinkt te katholiek. „Ik vind dat een beetje onzin. Kapel is een internationaal begrip, bij alle godsdiensten. Bisschop Zwartkruis van Haarlem heeft ook nooit de bedoeling gehad zijn initiatief een ka tholiek tintje te geven. Hij liet zich louter leiden door de oecumenische gedachte. Maar ja, de Schipholdirectie is zo voorzichtig dat ze de voorkeur geeft aan de term bezinningsruimte medita tion room in het Engels. Heb ben ze afgekeken van het VN-gebouw in New York, denk ik. Daar is ook zo'n kapel. Om niemand op zijn tenen te trappen, is iedere vorm van religieuze sym boliek achterwege gelaten. Gevolg: er komt geen hond. De kapel op Schiphol heeft wel een religieus symbool, namelijk het scheepje met een kruis als mast zinne beeld van de oecumene. Een deel van mijn taak is dan ook te praten met leiders van andere religies. De hin does hebben al een beeldje gestuurd, dat moet ik nog ophangen. Mijn contact met de Islamieten zal er waar schijnlijk toe leiden dat er in het vloertapijt een aandui ding komt omtrent de rich ting waarin Mekka ligt, zodat Mohammedanen op de juiste wijze kunnen knielen. En met de Joden probeer ik ook tot een accoord te komen. Misschien is een wandkleed met de Davidster een oplos sing. Dat zou bij voorkomen de gelegenheden voor het oe cumenische symbool kunnen worden gehangen. Want de kapel moet er zijn voor iedereen dat is het uit gangspunt". Pater Jan Duin. Zoon van een meubelmaker. Missiona ris in Congo. Havenaalmoe zenier in Amsterdam. Leger aalmoezenier. Nu, na zijn pensionering als zodanig, de eerste luchthavenaalmoeze nier die Nederland kent, on bezoldigd herdér over 24.000 personeelsleden en over de bijna 10 miljoen passagiers die Schiphol jaarlijks passe ren. „Dat kwam zo. Ik werd gepensioneerd uit het leger. Ik hoorde van een ander dat bisschop Zwartkruis van Haarlem al lang rondliep met het idee, maar ja, het oude liedje: ruimtegebrek op Schiphol en vooral: geen geld om iemand te kunnen betalen. Ik ben naar hem toegegaan en ik heb gezegd: „Hier sta ik, bent u het nog steeds van plan?" Hij zei: „De voorzienigheid heeft u gestuurd". Luister, voor het zelfde geld had hier een do minee gezeten als de syno de op de gedachte was geko men. Dat zou precies hetzelf de zijn geweest. Maar wan neer het werk uit gaat groeien kan niet uitblijven komt er zeker een domi nee bij". Het hoofdkwartier van Ne derlands eerste en enige luchthavenaalmoezenier is kamer 2266 op de tweede verdieping van het stations gebouw van Schiphol. Op de binnengaanderij die pal langs zijn raam loopt, pa trouilleren twee politieman nen met schietklare karabij nen, want het kantoor van de Indonesische luchtvaart maatschappij Garoeda is na bij. Heeft de instelling van zijn funktie iets te maken met het feit dat deze tijd van ter reurdaden, kapingen en aan slagen de aanwezigheid van een geestelijke laatste-hulp- verlener op een luchthaven wenselijk maakt? Pater Duin, overrompeld: „Nou je denkt natuurlijk wel eens aan die mogelijkheid. Of een crash... Ik weet dat de lucht havendirectie een lijst klaar heeft liggen van zielzorgers uit de omgeving die in het geval van een calamiteit met een opgeroepen kunnen worden. Maar met mijn funktie heeft dat niet direct iets te maken, nee". Enige vingerwijzing naar zijn ambt in kamer 2266 is een kruis beeldje aan de muur. „Voor mij gemaakt door een me laatse Congolees, een kunst werk, wat?" Overigens prak tische zaken als een ijskast en een koffiezetapparaat. In de borstzak van zijn over hemd een ontvangertje (noemt het „piepding", kent de technische naam niet) dat hem tijdens zijn omzwervin gen over Schiphol waar schuwt als er telefoon voor hem is. „Het komt voor dat passagiers even bij me willen biechten voordat ze het vlieg tuig ingaan. Dan moet je be reikbaar zijn". Wat houdt het precies in, die vrij ongrijpba re funktie van luchthaven aalmoezenier? Pater Duin blijkt zelf ook moeite met een duidelijke taakomschrij ving te hebben. Daarom be sluiten we gewoon een door snee week bij de kop te ne men. Kijken wat er zoal ge beurt. Zondag zak geweest. Zo heb ik hem drieëneneenhalf uur lang het vliegtuig in gepraat. Toen hij eindelijk vertrok, was hij me hardstikke dankbaar". „Mislezen op Schiphol doe ik op het ogenblik nog niet. De directie vindt een vastgestel de dienst op een vastgesteld tijdstip niet wenselijk omdat dit de kapel, die immers voor ieders gebruik is, gedurende een bepaalde tijd zou blokke ren. Maar in de toekomst zal het er toch wel van komen, denk ik, op zaterdagavond of zondagmorgen. Veel pries ters op doorreis gebruiken de kapel al om mis te lezen. Deze zondag belde de servi ce-afdeling van de KLM me op dat er een groep van 32 Franse priesters was aange komen die de mis wilden le zen. Ik naar Schiphol om ze op te wachten en te begelei den. 's Avonds opnieuw tele foon. Of ik zo goed wilde zijn naar Schiphol te komen, want er was een Engelsman in nood, ze wisten ook niet wat er aan schortte. Ik er heen. Hij bleek voor een jaar te gaan werken in Nigeria. Zijn vrouw was het met die beslissing eens geweest, dan konden ze tenminste een nieuw huis kopen. Hij was 's middags vertrokken en kwam om 7 uur op Schiphól aan. Dan is het spitsuur juist achter de rug. Hij stond hele maal alleen met zijn brok verdriet in dat immense, lege stationsgebouw. Hij wilde te rug, onmiddellijk. Vanuit mijn eigen achtergrond als missionaris in de Congo heb ik hem overreed om toch te gaan. Doe je het niet, heb ik gezegd, dan blijf je levens lang met een minderwaar digheidscomplex zitten. Dan blijf je denken: „Ik ben een „Rondgesjouwd op de lucht haven om relaties op te bou wen. Moeilijk, want je kunt niet zomaar binnenstappen en zeggen: „Hallo, hier is jul lie aalmoezenier". En Schip hol is enorm uitgebreid. Ik als eenling moet proberen ie dereen te leren kennen passagiers en personeel want daar ben je voor. Je moet een stuk goodwill en vertrouwen scheppen zodat ze je weten te vinden wan neer ze je nodig hebben. Ik wip hier en daar maar eens naar binnen en het lukt. Ze beginnen me nu te kennen. Het is een stroomversnelling. Op de luchthaven van Frankfurt zijn ze zeven jaar geleden met een aalmoeze nier begonnen. Hij heeft twee jaar op z'n eentje moe ten boksen, maar nu wordt hij geassisteerd door een do minee, twee maatschappelijk werkers en twee secretares ses, een voor katholieke en een voor protestantse zaken. Zo zal het werk op Schiphol ook groeien. Wat helpt, dat is de publiciteit in de krant. Een man was bij zijn broer op bezoek in het ziekenhuis en las zo'n artikel. Hij had niets met Schiphol te maken, maar zat wel met een pro bleem. Hij is naar me toege komen, op de fiets uit Am sterdam". over de luchthaven. Ze ken nen Schiphol als geen ander. Ieder hoekje en gaatje. Een paar uur met ze meegereden om me in te leven in hun baan. Je kunt wel gezellig over de Pier kuieren, maar je weet niet wat er onder gebeurt. Door praktijkerva ring op te doen, kun je veel beter begrijpen waar de moeilijkheden liggen". Woensdag gewoon. Ach, je hebt je be roepsgeheimen en je mag er niet over praten, maar het verdriet dat je ontmoet- Naast die mensen gaan staan, dat is mijn werk. Be- drijfsapostolaat, net als bij Hoogovens of de NDSM. Dat is goed, als je het zo bekijkt sta je niet alleen. Dan kun je ervaringen en problemen uitwisselen met' je collega's". „De KLM heeft van die men sen die de de dienstpost bij de vliegtuigen moeten gaan ophalen of afgeven. Ze razen de hele dag in hun Dafjes „Een van mijn meest aangrij pende ervaringen tot nu toe. Ik loop even langs de kapel je weet nooit of je er nodig bent en daar zie ik zo'n oude missionaris staan. Grij ze kop, nog in habijt. Zwitser van nationaliteit, maar de he mel mag weten hoelang in Zuid-Amerika gewerkt. Hij krimpt van de pijn en vraagt of ik een aspirientje voor hem heb. Nou loopt zelfs een luchhavenaalmoezenier niet met aspirine op zak, dus bel ik de GGD. Kijk, dat heb ik zo verschrikkelijk gewaar deerd: ze zeiden niet alleen pater, we komen onmid dellijk, maar de dokter kwam zelf. Ze deden het niet af met een broeder. Het was de prostaat. Die missionaris was van Zuid-Amerika naar Nederland gevlogen op door reis naar Zurich. Met een volle blaas. Zonder te klagen. Alsjeblieft een aspirientje toen hij het echt niet meer houden kon. Goed: terwijl de dokter hem in de kapel on derzoekt, houdt ik de wacht bij de deur. Dan kijk je neer in de vertrekhal, vol met vro lijke, kakelende, potverteren- de vakantiegangers. Dat con trast, hé, van die arme stum per die terugkeerde naar zijn geboorteland om er te ster ven, en al die toeristen die niet snel genoeg in de zon konden liggen bakken dat heeft me verschrikkelijk aan gegrepen". Donderdag „Een oud vrouwtje bij zo'n bord waarop de vertrektij den van de vliegtuigen af- en aanratelen. Helemaal rade loos of ze het wel zal kunnen vinden. Uitgang B 27, weet ze, veel? Ik heb haar even ge bracht en haar bagage ge dragen. Ik weet dat het mijn werk niet is. Anderen kun nen het ook en behoren het eigenlijk te doen. Maar het brengt een stukje medemen selijkheid in de reisfabriek die Schiphol is. Dan die man. Hij moet vertrekken, staat voor het blok. Maar juist die morgen is zijn moeder over leden. Of ik een mis voor haar wil lezen. Dat doe je „Een telefoontje dat er 150 orthodoxe joden uit New York op doorreis naar Praag Schiphol aandoen en daar graag een dienst willen hou den. Maar de kapel is vele malen te klein voor een der gelijk gezelschap. Organise ren dus. Daarvoor moet je de weg weten op Schiphol. Je moet de juiste mensen weten te vinden relaties hebben in alle sektoren van dat immen se bedrijf". Zaterdag „Toch maar even langs kan toor gewipt. En jawel, een kruier met een neus en een buik die niets te raden over laten Hij komt uithuilen omdat hij niet van de fles af kan blijven en dientengevol ge ontslagen dreigt te wor den". Zo ziet de gemiddelde werkweek van een luchtha venaalmoezenier er uit. Nog. Want pater Duin verwacht dat het veel drukker zal wor den. Toen hij begon, is hij zijn licht gaan opsteken bij collega's in het buitenland (Frankfurt, Gatwick Airport bij Londen) „Daar zeiden ze tegen me:" Je hebt twee tot drie jaar nodig om je in te werken". Ik lachte ze uit. Ik dacht: Ik doe het in drie maanden. Achteraf geef ik ruiterlijk toe dat ik me ver gist heb. Het is wel degelijk zo dat je die jaren nodig hebt Het is op de bekende manier gegaan. Eerst een en thousiast begin. Daarna de terugslag, en hoe. Ik heb vaak moedeloos op m'n kan toor gezeten niet wetend waar ik moest beginnen. Maar die tijd is voorbij. Het werk breidt zich als een olievlek uit Onlangs gebeur de er op een booreiland in de Noordzee een erhstig on geluk. Iemand zei toen: „Daar had jij bij moeten zijn". En inderdaad, ik had ei genlijk mee moeten vliegen met de helicopter waarin medisch personeel werd vervoerd. Er zal over gepraat worden hoe we dat in de toe komst kunnen regelen". PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17