Natuurlijke kunst kan het zonder verhalen af Per 1 oktober: AAW regelt uitkeringen aan zelfstandigen ,Geen weldadige perspectieven voor de kunst verwachten" Esss»r Moskou richt meervoudige kernkoppen op Europa SOCIALE VERZEKERING UITGEBREID Dl MINISTER VAN DOORN: Veel tekenaars te zien Wgggg'icöttJ® eïm Wielrenners geschorst |;SS& jfchet Ontvoerders schoolkinderen allen gepakt PAGINA 14 LEIDSE COURANT VRIJDAG 30 JULI 1976 PH HIJ i (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Per 1 oktober wordt het stelsel van de sociale verzekeringen belangrijk uitgebreid. Dan treedt namelijk de Algemene Arbeidsongeschikt heidswet (AAW) in werking. Deze nieuwe wet is vooral van belang voor zelfstandigen, gehuwde vrou wen en vroeg-gehandicapten die nooit hebben kun nen werken. De AAW biedt een verzekering tegen arbeidsongeschiktheid voor iedereen. Ze kan worden beschouwd als een aanvulling op de WAO, die sinds 1967 de arbeidsongeschiktheidsverzekering voor werknemers regelt. De AAW is een volksverzekering voor alle „ingezete nen" binnen het koninkrijk beneden 65 jaar. Ook verzekerd zijn de niet-ingezetenen die in Nederland werken en er loonbelasting betalen. Alle verzekerden van 15 tot 65 jaar betalen voor de verzekering een premie, die via de belastingdienst wordt geïnd. Vanuit de premiepot worden zowel uitkeringen verleend als voorzieningen gefinancierd. De AAW lijkt veel op de WAO, maar er zijn ook enkele duidelijke verschillen. Op grond van de nieu we wet kunnen bijvoorbeeld zelfstandigen in aanmer king komen voor uitkeringen, wanneer zij 52 weken de wachttijd van één jaar niet hebben kunnen werken. Om voor een uitkering in aanmerking te komen, moet men voor tenminste 25 procent arbeids ongeschikt zijn. Periode van arbeidsongeschiktheid met tussenpozen van minder dan één maand mogen bij elkaar worden geteld. De wet regelt ook „voorzieningen" voor zelfstandigen, vroeg-gehandicapten en getrouwde vrouwen. Daaron der kan worden verstaan: maatregelen en hulpmidde len tot behoud of bevordering van geschiktheid tot werken of verbetering van levensomstandigheden. Revalidatie, woningaanpassing, het beschikbaar stel len van een auto of ander vervoermiddel vallen onder deze voorzieningen. Onderscheid in rechten Niet alle verzekerden hebben dezelfde rechten. Perso nen beneden 18 jaar hebben wel recht op voorzienin gen, maar niet op een uitkering. Dit geldt vooralsnog tot 1979 ook voor gehuwde vrouwen. Weduwen met een uitkering ingevolge de Algemene Weduwen- en Wezenwet (AWW), komen eveneens niet in aanmer king voor uitkeringen, wel voor voorzieningen. Over heidspersoneel heeft alleen recht op een uitkering, voorzover de uitkering die al van de overheid wordt ontvangen bijv. het invaliditeitspensioen lager is dan de AAW-uitkering. Overheidspersoneel kan geen aanspraak maken op voorzieningen, omdat voor deze groep andere regelingen bestaan. Wat betreft de hoogte van de uitkeringen is er een duidelijk verschil met de WAO. De uitkeringen voor minder-valide werknemers zijn afgestemd op het laatste loon. De AAW is echter een bodemvoorziening, waarbij wordt uitgegaan van een „hoge grondslag" en een „lage grondslag". De hoge grondslag geldt voor: gehuwde mannen ongehuwden die een eigen kind of pleegkind jonger dan 18 jaar hebben en dat tot zijn of haar huishou ding behoort of grotendeels op zijn of haar kosten wordt onderhouden. De lage grondslag voor: ongehuwden zonder kinderen beneden 18 jaar. De leeftijd speelt hierbij een rol. Voor 18-jarigen wordt de lage grondslag met 30 percent verminderd, voor 19-jarigen met 20 percent en voor 20-jarigen met 10 percent. De hoge en lage grondslag komen op zo'n peil te liggen, dat de netto-uitkeringen (bij volledige arbeids ongeschiktheid) gelijk zijn aan de netto-bedragen van de AO W-pensioenen. De uitkeringen zijn welvaarts- vast en volgen het peil van de loonontwikkeling. Meestal volgt twee keer per jaar een aanpassing. De hoogte van de uitkering hangt mede af van de mate van arbeidsongeschiktheid. De volgende inde ling wordt hierbij aangehouden: 25 tot 35 pet. arbeidsongeschikt 20 pet van de grondslag 35 tot 45 pet. arbeidsongeschikt 30 pet. van de grondslag 45 tot 55 pet. arbeidsongeschikt 40 pet. van de grondslag 55 -tot 65 pet arbeidsongeschikt 50 pet van de grondslag 65 tot 80 pet. arbeidsongeschikt 65 pet. van de grondslag 80 pet. of meer arbeidsongeschikt 80 pet. van de grondslag Als de verzekerde voortdurend oppas en verzorging nodig heeft, kan de uitkering 100 pet. van de grond slag bedragen. De uitkeringen worden per maand betaald. Jaarlijks wordt in mei een vakantie-uitkering van 6 pet. van de AAW-uitkering in de twaalf vooraf gaande maanden gegeven. Wie een AAW-uitkering ontvangt op basis van 45 pet arbeidsongeschiktheid, wordt beschouwd als werkne mer en kan aanspraak maken op kinderbijslag. Het ontvangen van een AAW-uitkering houdt echter niet zonder meer in dat men in aanmerking komt voor de verplichte ziekenfondsverzekering. De uitkeringen kunnen in de loop van de tijd groter of kleiner worden, al naar gelang de arbeidsonge schiktheid zich ontwikkeld. Wat betreft de voorzieningen, regelt de nieuwe wet in het algemeen de verstrekkingen voor zover die niet op grond van een andere regeling kunnen worden verkregen. Werknemers vallen zowel onder de AAW als onder de WAO, maar in de praktijk zullen zij daar weinig van merken. Wanneer een werknemer niet meer in staat is om te werken, krijgt hij de AAW als bodem voorziening en de WAO als aanvullende verzekering. Wie meent recht te hebben op een uitkering of voorzieningen ingevolge de AAW dient zich zo gauw mogelijk aan te melden. Bij de postkantoren zijn daartoe aanmeldingsformulieren met een toelichting en een folder over de nieuwe wet verkrijgbaar. Ook bij de bedrijfsverenigingen, die met de uitvoering vanj de wet zijn belast, kunnen inlichtingen worden inge wonnen. Men kan zich ook melden bij de Federatii van Bedrijfsverenigingen, postbus 8300, Amsterdi Wie hoeven zich niet te melden? Werknemers die al een WAO-uitkering of ziekengelc ontvangen, hoeven zich niet aan te melden. Dit gel< verder voor de volgende groepen: mensen die al een uitkering krijgen van de tijdelij ke rijksgroepsregeling minder validen (TRM) zij die al meer dan een jaar in een erkendgreed inrichting verblijven. zij die op 15 maart 1976 een definitieve uitkei hadden krachtens de wet Uitkeringen Vervolgi slachtoffers 1940-45. personen werkzaam in de sociale werkvoorzii (WSW). overheidspersoneel. ADVERTENTIE inderdaad prima diepvriezers „Op korte termijn zullen de overheidsfinanciën geen groei te zien geven die weldadige perspectieven opent voor het terrein van de kunst. In de meerjarenplanning is met een stabilisering van wat thans be schikbaar is rekening gehou den. Het kunstbeleid zal wor den gekenmerkt door gestreng heid als het om begrotingen gaat. Wel zullen er verschuivin gen in organisatie en structuur nodig zijn. Aanzienlijke wijzi gingen zullen worden gebracht in de loop van de geldstromen". Dit schrijft CRM-minister Van Doom in de nota „Kunst en kunstbeleid", die gisteren aan het parlement is aangeboden. De minister wil meer invloed op de begrotingen van provincies en gemeenten. „Er moet", zo stelt hij, „een nieuwe bestuurlij ke organisatie komen waarin niet alleen het kunstbeleid een duidelijke plaats krijgt, maar waar op den duur ook een beter inzicht in de financiële struc tuur en de omvang van de over heidszorg voor de kunsten ont staat". Als hoofdpunten waarop het kunstbeleid zich richt noemt de nota: 1. Het bewaren van het natuur lijke en culturele erfgoed om ook voor de toekomst een mens waardig leefklimaat te verzeke ren. 2. Het scheppen van betere mo gelijkheden voor deelname van alle mensen en groepen aan so ciale en culturele voorzieningen. 3. Het extra stimuleren van ver nieuwingspogingen in de cul tuur. De uitvoering van het beleid dient zoveel mogelijk gedecen traliseerd te geschieden, al is dat voor belangrijke delen (sym fonie-orkesten, toneel, opera) slechts in beperkte mate moge lijk Voorgesteld wordt grote re gio's in te stellen voor een aan tal orkesten en toneelgezel schappen. Voor Amsterdam, Rotterdam en Den Haag is een overlegorgaan met het ministe rie in het leven te roepen. Binnenkort krijgt het parlement speciale nota's over de symfo nie-orkesten en het toneel. Over de Ned. Opera Stichting wordt gesteld dat er geen forse uitbrei ding van de financiële middelen verwacht kan worden. Ook als het Muziektheater tot stand komt zal er geen aanzienlijke uitbreiding van het aantal voor stellingen in Amsterdam kun nen worden verwacht. Opera Forum kan geen gelijke subsi dieverhouding als die van de Operastichting verwachten. De Hoofdstad Operette wacht geen extra subsidie. De Engelse tekenaars die in expositiezaal De Volle Maan te Delft hun recente werken tonen, verkla ren in begeleidende toelichtingen dat zij geen tekeningen maken in de gewone zin. Eén van hen, Michael Kidner, zegt: „Het lijkt me waarschijnlijk dat kunst op rationele grondslag meer te maken heeft met onze eigentijdse gedachtenwereld dan kunst die mysterieus wenst te blijven." Maar als we deze tekeningen zien, dan kunnen we er net zo goed een mysterieus als een rationeel element in ontdekken. Rationeel zijn ze in zoverre ze berusten op een rekensom, op een lijnenpatroon waarbij de lineaal goede diensten bewees: het werk van Norman Dilworth of van Jeffrey Steele.Want wat betekenen die vertikale en diagonale streepjes en wat bedoelde Peter Lowe toen hij alleen iets op de randen van zijn blad neerzette waardoor „het verschuiven van de tijd" aangeduid zou moeten worden? Dat klinkt en het ziet er toch tamelijk myste rieus uit! Van enkele Nederlandse deelnemers, verklaart Gerhard von Graevenitz dat hij zijn ingewikkeld figurenpatroon aan een mathematicus overhandigde die het voor de computer vertaalde waarna een z.g. „plotter" het programma tekende. Gillian Wise voegde er wat kleur aan toe en ook wat zilver in een samenstel ling die veel lijkt op een ouderwets decoratieve versiering. Tot half augustus kan men deze tekeningen die soms uiterst ingewikkeld of dood-simpel zijn in De Volle Maan bekijken. Toch zien we maar liever tekeftingen waarbij geen verhalen nodig zijn, die helemaal niet rationeel of mysterieus zijn maar tot de echte gezonde kunst behoren. Wie dié wil zien, kan in de Haagse galarie Stahlecker terecht waar de eigenaar de zaal nu eens voor zichzelf gereserveerd heeft. Daar hangen een reeks portretten van echte mensen; fors, direkt, stevig neergezet en toch gevoelig peilend naar het karakter van het model. Bij Stahlecker zal niemand vragen: Wat heeft dit nu te betekenen? Of, wat steekt hier achter? Waarom zus en» niet zb.... Er bestaat nu eenmaal 'n enorme afstand tussen de natuur en het gekunst elde. En hoezeer deze vaardige en begaafde tekenaar de natuur bemint, blijkt wel uit een paar boeiende stillevens onder zijn schilderijen, want de doeken van de laatste tijd toont hij ook bij de tekeningen. Tot eind augustus. Er is nóg een tekenaar te zien: de Belg Marc Hundeshagen in het Hofwijckmuseum te Voorburg. Hij houdt veel van traditione le onderwerpen: oude gevels, marktpleintjes, dorpsgezichten, etc. Hundeshagen werkt met een fijne dunne pen, alles is minutieus uitgewerkt, je kunt de steentjes tellen. Maar of het nu Amster dam of Middelburg is, Zandvoort of Oudewater, het is alles precies hetzelfde, erg saai en ontbloot van ook maar een greintje sfeer. Wat heeft hij b.v. van dat prachtige Lierse Begijnhof gemaakt: een grauwe massa steentjes. Onherkenbaar! En waar om geen aanduiding van de luchten die nu gewoon wit papier bleven? Misschien zal deze tekenaar nog eens een echte „natuur ervaring" opdoen, hopelijk zal er dan wat leven in zijn steentjes geblazen worden. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Gisteren is be kend geworden, dat de 51 ren ners, die in de wielerronde „de los van Rhoden" uit protest afgestapt waren, wegens wan gedrag voor twee weken ge schorst zijn. De renners waren het niet eens met de hoge startgelden die be taald werden aan een zestal ve detten uit het zuiden en het westen. Formeel voldeden zij aan de verplichtingen door een aantaal ronden te rijden, maar door hun actie bleven er slechts achttien renneers in de „strijd". tramP°""f mid8ets 0 bootjes gondel Iwerobad spartel"1)' m trimt»8" V potte»)" demo"8'1 iücW'v !^^rduinreU camp"* Binnenbad ,,De Fluit" weer open LEIDSCHENDAM De onder houdswerkzaamheden aan het overdekte zwembad van het sportcomplex „De Fluit" zijn bijna gereed. Zaterdag 31 juli is het binnenbad weer voor het publiek geopend. De Bilt Het weer in ons land blijft zijn wisselvallig karakter houden. De tamelijk koele on stabiele lucht vindt zijn oorzaak in de ligging van een depressie boven Scandinavië en een hoge- drukgebied ten westen van Ier land. Beide druksystemen zor gen op de Noordzee voor een noordwestelijke stroming, die tot aan het zeegebied tussen IJs- land en Noorwegen reikt. Een storing die in de stroming mee trekt kan morgen de buienacti viteit tijdelijk versterken. De j voorste begrenzing van de koele luchtsoort loopt ongeveer van j Noord-Frankrijk, via midden- Duitsland naar zuid-Polen. In zuidelijke gelegen streken is het aanzienlijk warmer en liggen de maximumtemperaturen boven de 25 graden. In Spanje zijn de maxima met waarden van rond de 35 graden, momenteel het hoogst. Weersvooruitzichten komende dagen: vakantielanden Europa: Skandinavië: Vrij veel bewol king met af en toe buien, 13-18 graden. Denemarken en Noord- Duitsland: Tijdelijk veel bewo- ling en plaatselijk regen, 15-20 graden. Schotland, Oost-Enge- land: Veel bewolking, af en toe buien, 15-20 graden. Ierland, midden- en zuid-Engeland: Pe rioden met zon, maar ook enke le buien, 20-25 graden. Benelux: Zohnige perioden afgewisseld door perioden met veel bewol king en plaatselijk buien, 18-22 graden. Midden-Europa: Veran derlijk, af en toe een bui, 18-22 graden. Midden en Zuid-Fran krijk: Vrij zonnig, 25-30 graden. Italië Zuidoost-Europa: Zonnig, 25-30 graden. Spanje en Portu gal: Zonnig 30 tot 35 graden. Luchth. R'dam Vhssingen l Z-Limburg I Athene 1 Barcelona Berlijn I HONSELERSDIJK (Bloemenveiling CCWS), donderdag 29 juli snijgroen 84-260, amaryllis 50-63, anjers 4CV65, anjers tros 405-690, anthuriums 81-340, chr. tros normaal cult. 185-235. chr. gepl. normaal cult 60-79. ehr. tros jaar- rond cult 302-495. chr. gepl. jaarrond cult 71-106, fresia enkel 289-555, fresia dubbel 268-610, gerbera gemengd 27- 64, gerbera op kleur 51-79, gladiolen 174-275, irissen 316-405, leliekelken 73- 139, lelietakken 56-165, orchiedeeën 89- 460, rozen groot 23-77, rozen klein 17-77 moet zijn 17-47, strelitzia 279-380. Casablanca Las Palmas Vooruitzichten voor zondag. En kele buien en vrij koel. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zondag: Aantal uren zon: 2—9. Min. temp.: omstreeks 11 graden. Max. temp.: omstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. o rde o.« Uil inderdaad prima stofzuigers Kunst en kunstenaars Galerie Aan de Haven Dr. Lely- kade 26, Scheveningen, expo seert van 5 t/m 28 augustus I- schilderijen van Ad van den Brink, die zelf met zijn vrouw {- in Zoetermeer galerie De Pla- taan exploiteert. MENLO PARK-VANCOUVER (UPI) - Alle g drie de verdachten in de ontvoeringszaak van nf ruim twintig schoolkinderen in Chowchilla, Californië zijn nu gearresteerd. |r( Het zijn Richard Schoenfeld, die zich vorige L week al bij de politie gemeld had, zijn broer L James Schoenfeld, die zich zonder verzet in jjr Menlo Park (Californië) overgaf en Fred, ft, Newhall Woods die in het Canadese Vancou- )o ver opgespoord werd. De vader van laatstge- noemde is de eigenaar van de steengroeve, L waarin de schoolkinderen verborgen zijn ge- w houden. WASHINGTON De Sovjet-Unie is begon nen met de installatie van raketten voor middelbare afstand met meervoudige kern koppen die op West-Europa zijn gericht. De 600 raketten zijn meest opgesteld aan de westgrens van de Sovjet-Unie. De meervou dige kernkoppen kunnen afzonderlijk op verschillende doelen worden afgeschoten. De wapens vallen niet onder de overeen komsten ter beperking van de strategische kernwapens (SALT). Dit staat in een rapport van de Amerikaanse commissie voor wapencontrole en ontwape ning dat door president Ford aan het Con- de Russen begonnen met de modernisering van hun raketten en rusten zij ze uit met meervoudige kernkoppen, de zogenoemde Mirv's (multiple independently re-entry vehi cles). Bekend was dat de Sovjet-Unie Mirv's testte voor gebruik op intercontinentale ballisti sche raketten die op de Verenigde Staten zijn gericht, maar vandaag wordt voor het eerst gemeld dat Mirv's zijn geïnstalleerd op raketten die gericht staan op de landen van de Noordatlantische Verdragsorganisatie. Bekend is dat de Sovjet-Unie beschikt over 100 SS-5 Skeanraketten met een bereik van 3.700 kilometer en 500 SS-4 Sandal met een Sommige raketten zijn ook geïnstalleerd ten oosten van de Oeral en gericht op China, zo is in kringen van de inlichtingendienst in Washington vernomen. Amerika heeft geen raketten die vergelijk baar zijn met de SS-4 en SS-5, maar Fran krijk heeft ongeveer 18 raketten voor mid dellange afstand. Zij hebben een bereik van bijna 3.000 kilometer. De Verenigde Staten hebben in Europa wel de Pershing-raket waarop Mirv's kunnen worden geplaatst. De Sovjet-Unie kon op zijn intercontinentale ballistische raketten tot 12 kernkoppen in stalleren. Elke bom heeft een vernietigende kracht van ongeveer een miljoen ton TNT, qMnc NAVO-cohattinoon

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14