HEBBEN DE SPELEN NOB WEL BESTAANSREDENEN? J Russen geen set verlies Inmenging politiek vormt donkere wolk Stevenson hoopt op historische prestatie MONTREAL'76 M^ntrealletjes PROGRAMMA Bekenden treffen elkaar in finale Montreal Oe zwaargewicht bokser Teofilo Stevenson lijkt op weg naar zijn tweede Olympische titel, iets wat geen zwaargewicht voor hem ooit lukte. De Cubaan had geen moeite met de Amerikaan Johnny Tate. Cuba en de Verenigde Staten zijn de best vertegenwoordigde landen in de boksfinales. Elk heeft nog zes kansen op goud. Stevenson besliste de partij tegen Tate al in de eerste ronde. Een rechtse hoek van de Cubaan bleek teveel voor de Amerikaan, die enkele seconden wankelde en toen in de hoek neerviel. Het was voor Tate de eerste keer, MONTREAL Do Cubaanse atleet, Alberto Juantonera, won een gou den medaille op de 800 motor. Hij is hem al weer kwijt Juantorena j Is zo onder de Indruk van hetgeen zijn groote baas Fidel Castro voor „volk en vaderland" heeft gedaan, dat hij hem spontaan zijn gouden plak afstond. Daar kon Juan nog wel eens spijt van krijgen. De Canadese bevolking, en speciaal j die van Montreal, kijkt met enig j afgrijzen naar de uniformen die I sommige dames, werkzaam in het leger, dragen. Ze trekken te lompe schoenen aan hun voeten en lopen in slobberende pantalons, aldus de j kritiek. Attentie van de fourier ge- vraagd. Tussen de Indrukwekkende hoofd accommodaties stadion, droom van een wielerbaan en zwembad i ligt een grote vlakte, waarop da bezoekers gaarne flaneren. Af en toe echter wordt Montreal geteis terd door een wolkbreuk en dan staat die vlakte meteen onder wa ter. Grote plassen, die naar de kanten drijven en op de trappen ware watervallen ontketenen. Het beroerdst zijn dan de groepen er aan toe, die een of andere gods dienst propageren. Zij moeten Ij lings hun houten kruis In veiligheid brengen, staken het handgeklap en gezang en kruipen onder stukken plastic. De, meestal weinige, toe schouwers, die zij trekken, zien ze vanzelfsprekend helemaal niet meer terug. Nauwkeurig worden in Amerika, dat met 180 miljoen kijkers een grote afnemer van de Spelen op de t.v. is, de kijkcijfers bijgehouden. Er is gebleken, dat turnen de mensen het langst en meest intensief aan de loerkast gekluisterd heeft. Vooral Nadia Comaneci. Voor de kleine Roemeense bevonden zich tachtig miljoen kijkers ademloos voor het toestel. Als de Spelen straks zijn afgelo pen, moeten 25.000 mensen ander werk zoeken. Van hen waren er 22.000 op kontrakt van vier tot zes weken In dienst van de Olympische organisatie. Het waren meestal stu denten en parttimers. De overige 3000 waren al maanden tevoren In vaste dienst en zullen nog enige tijd blijven werken aan de afwikke ling. Voor hen zal het moeilijk zijn niet op de lijst van werklozen te geraken. Laszlo Papp, die in zijn aktieve Onbewogen staat Rosemarie Ackermann, de beste hoogspringster op het podium. De winnaressen van het zilver en brons, Sara Simeone en Yordanka Blagoeva, schamen zich niet hun emotie te tonen. bokscarrière voor Hongarije drie maal goud won op de Olympische Spelen, was woedend. Papp (al weer vijftig jaar) is coach van het Hon gaarse Olympische boksteam. Zijn lichtgewicht Andras Botos werd tot verliezer verklaard tegen de Rus Vasjysojomin, die wereldkampioen is. Het publiek was het daar ook niet mee eens en joelde minuten lang. Papp klom op de ring en riep: De jury weet er niets van. Het zijn allemaal mensen die nooit hebben gebokst. Zij hebben ook nog een eed afgelegd bij de opening van de Spelen dat ze alles eerlijk zouden doen. Nou. jullie zien het". De jury bestond uit een Amerikaan, Een Ve- nezuolaan, een Tunesiër, een Malei- sier en de Nederlander Ben Bril. Wat hem betrof, zit Papp fout. Ben Bril heeft wel degelijk gebokst en erg goed ook. In het Canadese herenhandbalteam zitten veel spelers uit Quebec. De oorzaak is simpel. Sinds jaren is op de hogescholen van deze universi teitsstad handbal als verplichte sport in het programma voor de lichame lijke opvoeding opgenomen. De Amerikaanse hoogspringen Dwight Stones en Bill Jankunls zijn In het Olympisch dorp van Montreal teruggekeerd. Zij waren een dag of tien geleden het verblijf In het dorp moe geworden en besloten zich In eigen huls voor te bereiden op hun specialiteit, die morgen op het pro gramma staat De Montreal-Matln, een van de grootste Franstalige kranten In Ca nada, heeft dagelijks In zijn Olympi sche rubriek een grote plaat van een qua uiterlijk opvallende deel neemster onder de kop: „De Olym pische glimlach". Precies op haar achttiende verjaardag, was Jean- nette van Ravenstljn aan de beurt Roemenië is door de Canadezen, dank zij Nadia Comaneci, ontdekt, zoals de Amerikanen vijftig jaar eer der via Paavo Nurmi leerden dat Finland bestond. Om duidelijk te maken waar Roemenië ligt, heeft een aantal kranten de afgelopen dagen een kaartje van Europa afge drukt. Het voetbaltoernooi Is een van de succesnummers van de Spelen van Montreal wat betreft het aantal toe schouwers. De halve finale tussen Rusland en Oost-Dultsland trok dinsdagavond In het Olympisch Stadion 57.182 toeschouwers. Met nog twee wedstrijden te spelen, ligt het toeschouwerstotaal voor het Olympisch Stadion alleen op 349.400, een gemiddelde van 38X22 per wedstrijd. De Duitse dressuurrijdster Gabriela Grillo heeft gisteren tweemaal een gouden medaille veroverd. Als lid van de Westduitse ploeg nam zij het goud in ontvangst. Twee minuten na de huldiging moest zij met een foto graaf mee om nog wat aparte plaat jes te laten maken. Tot haar grote schrik bemerkte zij. dat ze haar plak kwijt was. In paniek keerde zij terug en zag er zowaar iemand mee lopen. Ze rende er op af en veroverde in een snelle sprint haar „tweede" gouden medaille. Drie scheidsrechters zijn door de Internationale amateurboksfedera- tle geschorst wegens partijdige be slissingen tijdens het Olympisch bokatoernool. Het zijn de Italiaan Dominique Fantozzl, de Australiër Pat Hynes en de Hongaar Gyorgy Szermer. De Olympische Spelen hebben don derdag een tweede officiële vluchte ling uit Oost-Europa gekregen. Het is de Russische zwemmer Sergei Nemtsanov. Hij heeft bij de Cana dese immigratiedienst in Ottawa om asiel gevraagd. De eerste vluchteling, de Roemeen se roeier Walter Lambertua, heeft Inmiddels een tijdelijke ver blijfsvergunning In Canada gekre gen. DEN HAAG Het Olympisch programma voor zaterdag en zondag ziet er als volgt uit wat betreft de takken van sport waar Nederlanders aan deelnemen: Canadese tiid tussen haakjes Zaterdag 31 juli KANO 15.00 (10.00) 1000 meter K-1, heren halve finale (3) 15.30 (10.30) 1000 meter C-1, heren halve finale (3) 16.00 (11.00) 1000 meter K-2, heren halve finale (3) 16.30 (11.30) 1000 meter c-2, heren halve finale (3) 17.00 (12.00) 1000 meter K-4, heren halve finale (3) 21.00 (16.00) 1000 meter K-1, heren finale 21.30 (16.30) 1000 meter C-1, heren finale 22.00 (17.00) 1000 meter K-2, heren finale 22.30 (17.30) 1000 meter C-2, heren finale 23.00 (18.00) 1000 meter K-4, heren finale ATLETIEK 21.30 (16.30) hoogspringen heren finale 22.30 (17.30) marathon heren finale start 22.40 (17.40) kogelstoten dames finale 23.00 (18.00) 1.500 meter heren finale 23.30 (18.30) 4x100 meter estafette dames finale 23.45 (18.45) 4x100 meter estafette heren fina le 24.00 (19.00) 4x400 meter estafette heren fina le 04.00 (19.40) marathon heren finale finish 00.20 (19.20) 4x400 meter estafette dames finale. Zondag 1 augustus PAARDENSPORT 14.00 (09.00) landenwedstrijd: eerste ronde 22.00 (17.00) landenwedstrijd: tweede ronde. Sluitingsceremonie 01.00 (21.00). Montreal De finale in het volleybaltoernooi voor da mes gaat - zoals verwacht - tussen Japan en Rusland. Deze twee landen maken al vele jaren de dienst uit in de volleybalwereld bij de da mes. In de halve finales boekten beide landen gemakkelijke overwinningen. Rusland won met 15-10, 15-10 en 15-9 van Hongarije. Japan versloeg al even gemakkelijk, maar wel in een bijzonder attractieve wedstrijd, waarbij het 16.000-koppige publiek zich kostelijk vermaak te, Zuid-Korea met 15-13, 15-6 en 15-5. In de finale is het Japanse team, dat een bijzonder spontane spelvreugde uitstraalt, licht favoriet, omdat het zonder twijfel kan rekenen op de steun van het publiek. In München won Rusland in de finale van Japan, tijdens de laatste wereldkampioen schappen waren de rollen omgedraaid. MONTREAL De volleybal finale bij de heren zal wor den betwist door twee lan den uit Oost-Europa, Polen en Rusland. Polen had het veel moeilijker zover te ko men dan Rusland, dat vrl| simpel van Cuba won met 3-0. Polen had vijf sets nodig tegen Japan. Het degelijke spel van Rusland was te veel voor de „hoogspringers" uit Cuba. Met 15-12, 15-7 en 15-8 bleef de ploeg uit Rusland ook in de vierde wedstrijd zonder setverlies. Daar mee verbeterde zij in ieder geval de prestatie, die bij de Olympische Spelen van München in 1972 werd geleverd, toen een derde plaats achter Japan en Oost-Duitsland het hoogst bereikbare bleek. Japan zal de titel niet in de finale kunnen verdedigen. De volleyballers uit het land van de Rijzende Zon gingen ten onder tegen wereldkampioen Polen. Japan pakte de eerste set. maar toen was het de beurt aan de Polen. Zij namen een voorsprong van 2-1. De mara thonpartij duurde de maximale vijf sets. waarin de toeschouwers van uitstekend spel konden genieten. In de vijfde set beslisten de Polen met 15-10 de strijd in hun voordeel. dat hij door knock-out verloor. Stevenson komt in de finale uit tegen Mircea Simon uit Roemenië, die Clarence Hill van de Bermuda's op punten versloeg. Simon heeft in ieder geval de positie van underdog tegen de atletisch gebouwde Stevenson. De tweede knock-out in de halve finales kwam ook een Cubaanse vuist. In het zwaarweltergewicht raakte Andres Aldama de bulgaar Vladimir Kolev zo hard dat deze enkele minuten versuft bleef liggen. De doktoren moesten eraan te pas komen om Kolev weer enigzins bij te brengen. Zij verwij derden zijn mondbeschermer, opdat de Bul gaar beter kon ademhalen. In de finale is Tadija Kacar uit Joegoslavië de tegenstander van de zo hard stotende Aldama. op een brancard verliet hij de ring, na door de Cubaan Aldama knock! out te zijn geslagen. De Rus Torosyan loopt naar zijn hoek in de prettige wetenschap dat hij een forse puntenvoorsprong ver overde door zijn tegenstander Duva- lon neer te slaan. Later werd hij echter gediskwalificeerd wegens on- regelmentair stoten. Montreal Niet dikwijls zal bij een sporte venement dat In sprotlef opzicht volledig Is geslaagd, de vraag worden opgeworpen of datzelfde evenement nog wel reden tot be staan heeft De 21e olympiade van Montreal, die zondagavond met het doven van de olympische vlam weer historie zal zijn gewor den, komt echter duidelijk voor deze volledig controversiële vraagstelling in aanmerking. Zelden in de geschiedenis van de spelen zal dit gebeuren intensief zijn meebeleefd, als dat in Montreal het geval was. De bezoekersaan tallen bereikten recordhoogten in elke tak van sport. Van de klassieke Olympische sporten als atletiek en zwemmen tot de in Canada volledig onbekende sporten voetbal en kleidui- venschieten toe. Het enthousiasme van de bezoekers was ook ongeëvenaard, terwijl de stemming in het sfeerrijke Montreal een kleur rijke omlijsting vormde voor het veertien da gen durende sportfeest dat in de grootste stad van Canada wer gevierd. In sportief opzicht dan wel te verstaan. Want hoewel tijdens de dagen dat de spelen actief werden beleefd de aandacht van de wereld volledig was gericht op de Olympische en wereldrecords die werden gevestigd en de drama's die zich afspeelden, hing als een donkere wolk de schaduw van de politieke incidenten over deze spelen. Zo positief als het evenement in sportief opzicht was, zo negatief was het in het politieke vlak, terwijl juist dat politieke element meer dan ooit ter sprake is gekomen. Het berm met de kwestie Taiwan. De Canadese reaping zorgde voor een unicum door een la.W de toegang tot een Olympisch toernooi' t9 Ontzeggen. De reden dat Taiwan niet als \»!egenwoordiger van het totale Chinese volk 'SM worden geaccepteerd is een goede.Maar or het in het kader van een sportevenement kit te spelen, heeft Canada de poorten wagen- - 'tvijd opengezet voor andere landen die de tfSpelen nog zouden durven te organiseren om f ook de hun niet welgezinde landen te boycot- ten. En dan zouden wel eens minder geldige redenen kunnen meespelen dan in de zaak van Taiwan en Canada het geval was. Eis Het politieke gekrakeel, dat voor een chaoti sche aanloop tot de Spelen zorgde, eindigde met het zich terugtrekken van 31 landen waarbij de Afrikaanse de overgrote meerder heid vormden. Hun els, Nleuw-Zeeland van de Spelen weg omdat het sportieve betrek kingen met Zuld-Afrlka onder houdt, kon niet door het IOC worden Ingewllllngd. Dit probleem blijft uiteraard bestaan zolang Zuid-Afrika en Rhodesië door sommige inter nationale sportfederaties nog worden geac cepteerd. Het IAAF, waarvan de Nederlander Ad Paulen onlangs tot voorzitter is gekozen, deede al een stap in de goede richting door Zuid-Afrika te boycotten. Zuid-Afrika bestaat niet meer voor de IAAF en dat is een uiterst positieve zaak. Een land dat een dergelijke racistische politiek voert, kan alleen al op humane gronden niet worden geaccepteerd. Maar zelfs al zouden alle internationale sport federaties Rhodesië en Zuid-Afrika uitbannen en de Volksrepubliek China weer als lid accep teren, dan nog zal de politiek niet meer uit de sport en dus van de Olympische Spelen zijn weg te denken. Door de houding van de veel al conventionele bestuurders van nationa le en internationale sportbonden, konden de maatschappelijke ontwikkelingen lang uit de sportwereld geweer worden. Dat is voorgoed en onherroepelijk voorbij. Altijd zullen er wel De bestuurden van het IOC zullen alleen al door de geleverde sportieve prestaties volop reden zien door te gaan met de Spelen. Voorzitter Killanin van het IOC feliciteert Irena Szewinska met haar gouden medaille en wereldrecord. politieke redenen worden gevonden die tegen stellingen tussen deelnemende landen oproe pen. Vooral als men weet dat juist in de ontwikkelingslanden voor wie deze problemen het hardst spelen, de sport met behulp van de staat van de grond wordt gebracht. Het zijn dan ook niet de atleten die de beslissin gen nemen maar de politici. Dat alleen al is een gegeven om de toekomst van de S.PELEN ONZEKER TE DOEN ZIJN. Want zou het IOC, de verantwoording op zich durven nemen dat de zwarte landen bij de volgende Spelen weer ontbreken. Want dat was natuurlijk het diep- treurige gegeven van deze Spelen, die door het vertrek van de Afrikaanse landen tot de spelen van de blanken waren geworden. Kosten Een ander probleem dat rond de Olympiade speelt, is de kostenfactor De organisatie van de spelen Is zo waanzinnig duur geworden dat geen enkel bestuurder van een democra tisch land het zijn kiezers met goed fatsoen durft te verkopen om een dergelijk geldver slindend project binnen te halen. Het gevolg daarvan is dat slechts landen met een bedenkelijk regime de Spelen als prestige object willen exploiteren. Geef het volk brood en spelen en je leidt de aandacht van de eigen problematieken af. Moskou 1980 en Teheran dat zich kandidaat heeft gesteld voor 1984 (de enige tot nu toe), zijn daarvan sprekende voorbeelden. Hoewel het als een teken aan de wand mag=u rden beschouwd dat de sjah van Perzië on danks eerder gedane beloften bij de opening van dei Spelen in Montreal ontbrak. Wellicht is ook hij gescrokken van de negatieve publi citeit die Montreal vooral heeft gekregen. Het is dus nog de vraag dat de Spelen in 1984 zullen doorgaan. Vast staat echter dat Moskou 1980 zeker zal plaatsvinden. De be stuurders van het IOC zijn uiteraard gesterkt door de successen van Montreal er meer dan ooit van overtuigd dat de Spelen wel degelijk zin hebben. De tumultueuze weken voor het ontsteken van het Olympisch vuur- heeft ze niet van hun voetstuk gebracht. Verzekering Aan Rusland zal het niet liggen, want partij leider Brezjnev heeft het IOC inmiddels al verzekerd dat Rusland er van alles aan zal doen om de spelen van 1980 „succesvol en In de ware Olympische geest" te doen verlo pen. Rusland, anders in woorden altijd een vurig verdediger van de derde wereld, maar die tijdens de Afrikaanse kwestie niets van zich heeft laten horen, zal ongetwijfeld al zijn politieke invloed aanwenden om die kreet waar te maken. Er is geen betere reclame dinkbaar dan wanneer Rusland het zou kun nen realiseren om alle landen in „vrede en broederschap" welkom te heten in Rusland, het land dat sportbeoefening zo hoog in zijn rode vaandel heeft geschreven. Bovendien zijn ze in Moskou al druk aan het bouwen aan de Olympische complexen en alleen al om die reden zullen alle kunstgrepen worden aangewend om de Olympische Spelen tot iedere prijs te laten doorgaan. Door Harry Veimeulen Een ander opvallend facet van Montreal '76 was dat er weinig te doen is geweest rond de vermeende amateurstatus van de deelne mers. De sportartikelengiganten Adidas en Puma vochten ook in Montreal weer een hevige concurrentiestrijd uit, waarvan de atle ten niet slechter zijn geworden. Maar in verge lijking met München en Mexico mag dat geen naam hebben. Dat wil niet zeggen dat de reclame minder zou zijn geworden of dat er „zuiverder" amateurs in Montreal hebben dell- genomen. Het IOC, beseffende dat er niets tegen valt te ondernemen, sluit gewoon de ogen, terwijl men heel goed dat er met de amateurgedachte op een vreselijke manier wordt gespookt. „Student" Het is allang bekend dat de Oosteuropese staatsamateurs als profs kunnen worden be schouwd. Dat geldt echter ook voor de Ame rikaanse toppers die, zolang hun sportcarrle- re duurt, hun leven als „student" mogen verslijten. Allerlei privileges en faciliteiten valt ze ten deel. Alleen wordt het zo handig omkleed dat het woord geld niet wordt ge bruikt. Het duidelijkst spreekt dat bij de Russische voetballers. Blochin, voetballer van het jaar in 1975 wordt in Rusland als een grote vedette geeerd en zijn status is er ook naar. De vraag is alleen of dat voor hem, na de teleurstellen de prestaties van zijn ploeg in Montreal, zo zal blijven. Het is natuurlijk een copleet bela chelijke zaak dat onze amateurs tegen deze voetbalgiganten zouden moeten zijn opgewas sen. Er zijn echter ook andere gevallen die er uitspringen. Lasse Viren bijvoorbeeld, het Fin se atletiekwonder die zichzelf in de pbliciteit bracht door na afloop van de tien kilometer heel demonstratief spikes van een Japans merk in de hoogte steken. Maar er zijn meer redenen waarom Lasse Viren niet als amateur zou mogen worden beschouwd. Viren krijt in zijn land forse bedra gen om aan de start van een wedsrijd te verschijnen. Een kapitaal landhuis en een niet onaanzien lijk banksaldo zijn inmiddels zijn deel. Het zijn slechts voorbeelden uit duizenden die maling hebben aan de amateurregel, die dan ook totaal overleefd is. Van bestuurders als die van het IOC die zo strak aan een regel vasthouden die totaal overleefd is, kun je niet verwachten dat ze inhaken op maatschappelijke ontwikkelingen. Het sportieve succes van Montreal zal ze waarschijnlijk sterk genoeg doen zijn om het in ieder geval tot Moskou vol te houden. Wat daarna de toekomst van de Spelen zal bren gen is een uiterst onzekere zaak, waarover nog de nodige politieke rellen zullen uitgevo- chen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13