KRAMP EN SPLINTERS EXCUUS VOOR FALEN DRESSUURPLOEG GEVELD DOOR NERVOSITEIT KRACHTSVERHOUDINGEN HOCKEY FINAAL OP Z'N KOP GEZET WEER VERLIES INDIA Het raadsel van het voetensteuntje Muijs weer vrij voor Kanobond Twee ploegen al zeker van Moskou Hoge hoed jurylid Pot hielp niet R0MANTIC0 S BLIJFT OP STAL Het Olympisch hockeytoer- nooi dat vandaag na het spe len van de wedstrijd Neder- Mfil il i'jn 'an£*Pakistan om het brons en het „gouden" duel Austra lië—Nieuw—Zeeland is afge lopen, heeft alle zinnige theo rieën over krachtsverhoudingen in de hockey- wereld finaal op zijn kop gezet. Wie van tevoren had durven beweren dat Australië en Nieuw-Zeeland de finale zouden spelen, zou op z'n minst de hoop van iedereen die ook maar iets van hockey denkt te weten op de hals hebben gehaald. Uiteraard was het be kend dat de ontwikkeling van de hockeysport in Australië en Nieuw-Zeeland zich gestadig voortzet en de oefenduels van Nederland te gen Australië hadden al uitgewezen dat de conditioneel sterke Australiërs voor iedere tegenstander een moeilijk obstakel zouden vormen. Hetzelfde gold voor Nieuw-Zeeland dat ongeveer een gelijksoortig hockey speelt. Maar dat beide landen zich tot finalisten zouden ontpoppen, was toch niet aan het voor-olympische spel af te leiden. De grote favoriet voor het goud was West-Duitsland. De Duitsers hadden zich door maandenlange trai ning en het spelen van zaalhockey een derge lijke vaardigheid in het spelen op kunstgras aangemeten, dat ze onverslaanbaar leken. Hun techniek en tactisch inzicht was ook zo sterk dat hun spel de perfectie benaderde. En toch was datzelfde Duitsland de eerste ploeg uit het rijtje hockeygrootmachen die zijn Olympi sche aspiraties kon laten varen. Zelfs een plaats bij de laatste vier was de Duitsers niet gegund. India, de wereldkampioen in Maleisië, was een nog dramatischer voorbeeld hoe hard topsport is. In India is hockey volkssport nummer één. Zoals in Nederland op straat wordt gevoetbald door de schooljeugd, zo wordt daar hockey gespeeld. Natuurlijke aan leg en een grote technische vaardigheid zijn altijd de wapens geweest waarmee India een toonaangevende rol in het internationale hockey heeft vervuld. Dit speltype, fraai voor het oog, functioneerde uitstekend tot de taktlek z'n intrede in de hockeywereld deed. Eerst aarzelend, maar daarna voluit wierpen de coaches zich op de bestudering van de' veelal voetbalstrategie, waarsit dan weer de hockeytactieken werden samengesteld. Man dekking en meeverdedigen van de aanvallers zijn ook voor hockeyers normale begrippen geworden. India weigert vooralsnog deze ge woonte over te nemen. Spelen met vijf aanval lers en verwaarlozen van de mandekking zijn dikwijls de oorzaken van een nederlaag tegen landen als Australië, dat hockeytechnisch ge zien veel minder in zijn mars heeft dan India, wiens ogen tijdens dit toernooi wel definitief zullen zijn geopend. Nederland heeft het, hoe vandaag de strijd tegen Pakistan ook afloopt, er in dit toernooi nog niet zo slecht vanaf gebracht De wereld kampioenschappen in Maleisië en de voorbe reidingsperiode voor Montreal hadden de hoop op Nederlandse successen tot het minimale teruggebracht. De ploeg van Wim van Heumen verraste al vanaf de eerste wedstrijd tegen India en toonde zich gedu rende de poulewedstrijden de meest con stante en betrouwbare ploeg. Vijf overwinningen was de oogst en met dit resultaat speelde Nederland zich naar een regelrechte favorietenrol. Ten onrechte, want uitgezonderd de wedstrijden tegen India en Australië was het spel van Nederland niet van die kwaliteit, een Olympisch kampioen waar- Door Harry Veimeulen dig. Het uitvoeren van de taktische opdrachten en een grote discipline in de ploeg waren de wapens waarmee de sober en conditioneel sterk spelende Nederlandse ploeg zijn succes sen behaalde. De tekortkomingen werden door de zegereeks verdoezeld. Maar die waren er heus wel. Een bepaald niet glad verlopende aanval (de corners van Paul Litjens vormden de enige basis voof het hoge scorecijfer) en een verdediging die in snelheid tekortschiet, zijn zwakheden die uiteindelijk kunnen opbre ken en tegen Nieuw Zeeland was dat het geval. Grote vraag is, of de ploeg van Wim van Heumen die toch verschikkelijk teleurgesteld was na het voor hun ook onverwachte verlies tegen Nieuw-Zeeland, de kracht kan opbren gen om toch nog brons uit het Olympisch toernooi te slepen. Het zou een goede belo ning voor hun inzet zijn. Hoewel, met de wetenschap in het achterhoofd dat Nederland van finalist Australië in de poulewedstrijd vrij gemakkelijk heeft gewonnen, de gedachte aan Olympisch goud toch met enige weemoed vaarwel moet worden gezegd. MONTREAL In het Olym pisch hockeytoernool zijn de wedstrijden Spanje—Malei sië en West-Duitsland—India gespeeld voor de vijfde tot en met de achtste plaats. De opvallendste uitslag was de overwinning van West-Duitsland op India: 32. Het was voor slechts 300 toeschouwers een spannende, maar niet op hoog niveau staande partij, waarin India In de eerste helft de betere ploeg was. West-Duitsland kwam echter na rust sterk terug, boog de achterstand van 1—0 om in een voorsprong van 31 en won uiteindelijk met 3—2. Het scoreverloop was als volgt: 20. Mihinder Singh (strafbal) 0—1, 38. Stroedter (strafcorner). 60. Droese 21, 63. Stroedter (strafcorner 31). 66. Ajitpal Singh 32. Door dit resultaat speelt West-Duitsland om de vijfde plaats tegen Spanje, dat Maleisië met 2—1 versloeg. Ook dit was een matige wed strijd. Amat gaf Spanje uit een strafcorner de leiding, maar Choon maakte gelijk met een strafbal. Arbos zorgde echter in de 58e minuut voor de winnende treffer. In een wedstrijd om de negende plaats won België met 3—2 van Canada. Dit gebeurde in de verlenging nadat de wedstrijd in de norma le speeltijd in 2—2 was geëindigd. Canada had bij de rust nog de leiding met 1—0. MONTREAL Op de jaarlijk se vergadering van de Inter nationale hockeyfederatle (FIH) gisteren in Montreal Is vastgesteld dat het vierde toernooi om het wereldkam pioenschap hockey voor he renlandenploegen In 1978 In Argentinië zal worden gehouden. Indien, door welke omstandigheden dan ook, het toernooi niet in Argentinië kan worden gehouden, zal Australië een jaar later de organisatie op zich nemen. Op het congres werd ook besloten dat van de zes deelnemende formaties de Westduitse damesploeg en die van Schotland automatisch toegelaten zullen worden tot het eerste Olym pisch hockeytoernooi voor dames, 1980 in Moskou. MONTREAL Lo Jacobs kon er maar niet over uit. „We hadden net vijftig meter I gevaren toen mijn voeten- I steuntje losschoot. Ik heb eenzelfde afstand moeten zoeken naar steun. Tenslotte vond ik een richel die onder het dek zit maar ik kreeg kramp en de splinters zaten in mijn tenen. Zonde en jammer, want we waren er gekomen." Lo Jacobs, helft van het kanoduo, doelde op de herkansingen van de k2-1000 m. Het tweetal bereikte een vierde plaats en was uitgeschakeld voor de halve eindstrij den. Zowel voor Jacobs als voor „voorste man" Arend Bloem en chef d'equipe Antoon Geurts een bittere teleurstelling. In de series was het duo niet vooruit te branden geweest. Bloem: „We zaten helemaal vast. Hoe dat kwam? Ja. leg dat maar eens uit. Het ging gewoon niet." Bloem-Jacobs eindigden als vijfde in hun serie maar voeren niet eens een belabberde tijd: 3.42.88, in aanmerking genomen dat zij na 250 meter nog op de zevende plaats lagen. In de tweede serie werd de winnaar afgeblazen in 3.47.62. Tijden tellen echter niet, alleen de eerste drie plaatsen zodat Bloem-Jacobs niet door hun eerste optreden op de 1000 m. waren gekomen en later in de herkansing moesten trachten de demi-finales te bereiken. Die herkansingen bewezen weer eens alleen tijdverslindend te zijn. In verscheidene andere klassen verschenen slechts drie boten en daar er drie overgaan naar de halve finales was de strijd alleen van belang voor de loting in die halve eindstrijden. Er voeren mannen uit Hong Kong en Japan mee, die de grootste moeite hadden hun boot overeind te houden. Zij eindigden onveranderlijk zo ver achter hun naaste voorganger dat het eenvoudig lachwek kend was. Soepterrine In de Canadese kano, die a-symmetrische boten waarin de kanovaarder op een knie zit - enorm zwaar - en met de peddel door het water slaat alsof hij in een geweldige soepterrine roert, trad een man uit Hong Kong op, die maar nauwelijks het botenhuis kon halen, waar hij uitgeput lange tijd waar schijnlijk heeft zitten denken wat hij in vre desnaam in Montreal moest doen. Het wordt hoog tijd dat ook voor dit soort sporten Herman van Bergem limieten worden gesteld. Hoe dan ook, Bloem-Jacobs waren naar de repechages verwezen. In hun heat, de tweede, verschenen vijf boten waarvan er drie naar de halve eindstrijd gingen. Bloem-Jacobs waren daar niet bij. Arend Bloem: „Natuurlijk hadden we het moeten halen." Hij toonde zich nogal vertoornd over het voorgevallene met de voe tensteun van Lo Jacobs die bij hoog en laag beweerde dat hij alles tevoren nog minutieus had nagekeken. „De pennen zaten er nog in. Voor mij een raadsel hoe dat ding is losge schoten." Het tweetal had een uitstekende start en lag achter de Roemenen en Fransen op een „geheide" derde plaats. Toen schoot dat onmisbare voetensteuntje los en worstelden Bloem en Jacobs vijftig meter om het ritme te kunnen hervinden. In die tijd waren de Amerikanen komen opzetten en passeerden zij het Nederlandse tweetal. Jacobs: „Dat hebben we nog nooit gehad zo lang we samen varen. „De teleurstelling was groot want ongetwijfeld was het tweetal, na de halve finales 500 m. k-2 de dag te voren te hebben bereikt, ook ditmaal geplaatst. Ja cobs: „In die halve finale 500 m. krijgen we het erg zwaar. Daar gaan ook maar drie boten over." Trainer Antoon Geurts: „Op de eerste twee plaatsen hoeven ze niet te reken. Als ze derde willen worden, zullen de Zweden achter zich moeten laten. En wat dat voeten steuntje betreft, dat mag niet als excuus worden aangevoerd. Ze moeten er gewoon voor zorgen dat dat ding goed vastzit, anders niet. Dat het in de series van de 1000 m. niet goed ging, was een gevolg van het feit dat ze angst hadden voor de afstand". Bloem-Ja cobs waren eerst en vooral weggegaan voor de 500 m. Daarop kunnen ze dus, enkel en alleen, hun tanden stuk bijten. Een wedstrijdmoment uit de strijd bij de Canadese kano's. Het Duitse duo Lucke en Glaser in actie. Henk Nooren met Pluco HBROMONT Nederland zal zondag in het springcon cours om de Olympische titel voor landenteams als eerste van de yeertlen deelnemen de equipes In het Olympisch stadion van Montreal ver schijnen. De startvolgorde Is: Nederland, Groot-Brlttannië Frankrijk, Japan, Canada, Australië, West-Duitsland, Spanje, Oostenrijk, Italië, Verenigde Staten, Mexico, Argentinië en België. Het springconcours gaat over twee manches. In elke manche tellen de resultaten van de beste drie combinaties per land. Romantico S, het paard van Johan Heins, zal zeer waarschijnlijk niet in de landenwedstrijd voor springruiters van zondag in actie komen. De zevenjarige bruine ruin is ruim een week geleden in Bromont geblesseerd geraakt. „Ik heb er een hard hoofd in dat Romantico op tijd hersteld zal zijn", zei een somber gestem de chef d'equipe Ben Arts gisteren. Als Ro mantico S inderdaad niet wordt gezadeld zal Henk Nooren op het reservepaard Pluco rijden en komt Johan Heins op Jagermeister uit. (Van onze speciale verslagge ver) BROMONT Piet Oothout had het niet meer. „Kijk nout och eens, kijk nou toch eens", klonk het jammerend aan de rand van de schitte rend aangelegde Olympische dressuurbak in Bromont De 53-jarige trainer uit Soest stierf duizend doden terwijl Marjolein Greeve, de enige „echte" pupil van Oothout in de natio- nae equipe, met Lucky Boy haar proef afleg de. Oothout had het niet meer. Hij leed onder elke stap die de vorige week 38 jaar gewor den amazone uit Laren met haar prachtige zestienjarige Hannoveraan deed. „Zat ik er maar zelf op. Dan zou je eens wat zien", verzuchtte Oothout, die ineens jaren ouder leek, „het is toch een schitterend paardje. Reken maar dat daar wat uit te halen is".. Marjolein Greeve, de Nederlandse kampioene, had op papier voldoende kwaliteit om de dressuurequipe een of meer plaatsjes op de ladder te doen stijgen. Bij een toch zeker niet absurd hoog totaal van 1467 punten was Denemarken gepasseerd en ook Rusland kon nog worden ingehaald. Loeky van Olphen (1449) en Jo Rutten (1533) hadden woensdag hun proef gepresenteerd en - zonder tot uitschieters te komen - toch een redelijke basis gelegd voor een positie in de midden moot van de acht deelnemende equipes. Na loting was bepaald dat Marjolein Greeve giste ren als laatste in de ring zou komen. „Ik had Marjolijn Greeve met Lucky Boy in het Olympisch strijdperk. Het succes was niet overweldigend. er al zo'n voorgevoel van", zei Oothout, „als het aan mij had gelegen was zij als eerste gestart van ons drietal. Jo Rutten, die nergens door is te beïnvloeden, had de rij dan geslo ten. Marjolein is veel te nerveus om de druk te weerstaan". Bij het binnenkomen al was duidelijk te zien dat de Larense niet zichzelf was. Met een bleek vertrokken gezicht maakte zij een uitermate gespannen indruk. Lucky Boy werd daar automatisch door beinvloed. De gehele proef was door zenuwen overheerst en fouten konden niet uitblijven. Tot afgrijzen van Oothout zat er niet meer in een totaal van 1398 punten. „En dan te bedenken dat het mogelijk moet zijn met dit paard zeker 1600 punten te halen", sprak de kalende trainer bedroefd. Hoge hoed „Bij het loswerken ging het al niet best. Ze durfde niet aan te pakken". Het Nederlandse jurylid Jaap Pot (ook al in Mexico ën Mun- chen als zodanig actief) kon niets verwetei* worden. Hij had zijn landgenoten ruimschoots bedeeld door telkens ongeveer twintig pun ten meer uit de hoge hoed te toveren. Een redelijke klassering voor het team was ech ter verkeken. Meer dan de zevende en voor laatste plaats zat er niet in. Alleen Groot-Brit- tannië was zwakker. Het goud ging naar de favoriet West-Duitsland met Harry Boldt, Reiner Klimke en Gabriela Grillo. Het totaal van 5155 punten was voor geen enkele andere equipe benaderbaar. Zwit serland, dat alleen steunde op Europees kam pioene Christine Stückelberger, greep het zil ver met 4684 punten en de Verenigde Staten eindigde als derde met 4647 punten. Rusland in München nog eerste, viel buiten de prijzen. De enige Nederlander, die zich voor de indivi duele wedstrijd van vandaag plaatste, was „ijskonijn" Jo Rutten. De 42-jarige eigenaar van een drainagebedrijf in Hunsel verwierf woensdag met Banjo 1533 punten, goed voor de elfde plaats. De beste twaalf deelnemers mochten om de persoonlijke medailles strij den. Rutten, die zelden of nooit van zijn stuk te brengen is, was in de ochtenduren voor zijn start toch enigszins gegrepen door de Olympi sche wedstrijdatmosfeer, die zeker achtdui zend toeschouwers trok. „Ik voelde me ineens gespannen. Toen nam ik maar enkele cognac jes bij de koffie en daarna had ik lak aan iedereen", zei Rutten Later. Banjo liep niet zo beheerst als de achtjarige, in Nederland gefokte stekelvos gewend is te doen. „Zelfs een piroutte mislukte en dat overkomt hem haast nooit", zei Rutten, die Banjo overigens niet lang meer zal rijden. „Ht staat vast dat ik hem verkoop. Aan wie weet ik nog niet. In ieder geval aan de meest biedende. In Aken was er al veel belangstelling voor het paardje. Ook hier heb ik kandidaat kopers bij me gehad. Ik denk dat Banjo wel naar het buiten land zal gaan. Eigenlijk ben ik wel benieuwd wie zijn volgende baas zal zijn". S(Van onze speciale verslagge ver) MONTREAL Na de spelen van Mexico 1968 verdween kanocoach Karei Muijs naar West-Duitsland. Na de spe len van Montreal 1976 keert hij terug naar Nederland. Zijn contract met de overkoepelende Duitse sportbond heeft hij opgezegd en na december van dit jaar Is hij „vrij man". Op de kanobaan zei hij gisteren: „De kans dat ik bij de Kanobond ga werken, is tachtig procent. Als dat niet doorgaat, zijn er nog vele andere mogelijkhe den. In ieder geval keer ik naar Nederland terug." Karei Muijs had er tevoren niet over willen spreken omdat zijn kanoërs, met wie hij sinds zijn werkzaamheden in Duitsland begonnen het ene succes op het andere stapelde, nog niet op de hoogte waren. „Zondag, als het kanotoernooi voorbij is, zal ik het hen vertel len. In Duitsland had men graag dat ik het geheim hield om geen onrust te kweken in de ploeg. De Westduitse kanovaarders zijn bijzonder in hun nopjes met Karei Muijs die destijds uit Nederland vertrok, omdat men hem een salaris bood dat beneden alle peil was. Na zijn vertrek ging het bergafwaarts met het kanoën, volgden de coaches elkaar in sneltreinvaart op en werd de roep om een erkend vakman als Muijs sterker. Nog altijd onderhield hij stevige banden met het vader land, speciaal met de kanoërs die vrijwel allen op zijn schema's trainden. Ook het duo Arend Bloem en Lo Jacobs, dat als mini-afvaardiging van de mini-Kanobond in Montreal aanwezig is. Karei Muijs: „Het was de bedoeling dat ik tot na de Spelen van München in Duitsland zou blijven. Het is tot na Montreal geworden maar nu is het genoeg. Ik wil naar Nederland terug. Ik moet nog tot december mijn con tract afmaken maar als het doorgaat met de Kanobond, kom ik in de herfst al verschei dende weekeinden naar Nederland." ClOS-man Karei Muijs heeft, als onverhoopt mocht afspringen, meer pijlen op zijn boog. Zijn hoofdspecialisatie is tennis en hij is al tien jaar werkzaam in het district Amsterdam van de KNLTB. Voorts is hij thuis op het gebied van badminton, boksen en wielrennen. Vierenveertigjarige Karei Muijs hoeft er niet aan te twijfelen of hij in Nederland weer aan de slag komt. „Wat ook meespeelt bij mijn besluit uit Duisburg te vertrekken, is mijn dochter. Ze is veertien en helemaal verduitst en dat vind ik verre van leuk. Ze zit nu in de vierde klas van het gymnasium en het is nu de hoogste tijd om naar Nederland terug te gaan. Voorts heb ik met lede ogen gezien dat het in Nederland al jaren sukkelen is met de Kanobond." MXLm Bloem en Jacobs krijgen de laatste instructies van coach Geurtsen. Hij vergat te vragen of het voetensteuntje goed vast zat.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11