deTijd Amelandse weilanden verdrogen tot een roodbruine prairie de|^ENE GETUIGE IN STRAFPROCES KRIJGT WEINIG BESCHERMING Droogteschade kan wel miljard bedragen Mondale's gebrek aan rijkdom een pluspunt DONDERDAG 29 JULI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Elsevier constateert dat de Ne derlanders het ondanks de re- cordzomer het toch over de grens hebben gezocht. Vooral Frankrijk is favoriet, en be paald niet alleen het zuidelijke deel. Voorts het portret van een uitgedroogde boer. „De oplos sing is beesten opruimen. Want het is al geen kwestie van geld meer. Ik kan mijn koeien niet met guldens en rijksdaalders voeren. Voer hebben ze nodig. En dat is niet meer te krijgen. We hebben vier, vijf fourage- handelaren m de buurt gebeld. Niks." Het omslagartikel gaat over Mars „Als daar leven is krioelt het heelal van leven." Bij de snorfiets dit commentaar: „Indien de kritiek van de des kundige instanties op waarheid berust, hebben heel wat mensen zich door de heer Westerterp laten verleiden tot een miskoop. Voor een regering die de indivi duele zuinigheid predikt, een slechte beurt." Een vraaggesprek tenslotte met Marga Klompe, lid van de pau selijke commissie Justitia et Pax. „Onze kerk en niet al leen de onze begint in veel landen een kerk van martelaren te worden. Het evangelie m de praktijk waarmaken betekent daar: gevangenis, marteling, dood. Is dit misschien de red ding van de kerk?" In de Haagse Post een interview met de Groningse hoofdredac teur Ger Vader die terugblikt op zijn verblijf in de gekaapte trein bij Wijster. „Ik ben er wel wat cynischer van geworden. Vooral wat betreft het handelen van overheden, de motivatie die men er aan geeft, de slogans die men eraan verbindt, de prietpraat." Voorts een groot artikel over sex en politie in Washington. Het omslagverhaal schildert het gezicht van het nieuwe Vietnam. „Wie de revolutie wil bewonde ren, moet de slachtoffers niet kennen." En: „Het is niet de eerste keer, dat men ontdekt dat degenen die de oorlog hebben kunnen winnen, niet altijd het meest geschikt zijn om aan de vrede te bouwen." Een kritische beschouwing tenslotte over het kunstbeleid van crm: „Ook in crm-ogen stelt Nederlandse kunst weinig of niets voor. Van uit dit gezichtspunt is kunstbe leid in overheidsogen zoiets als (vroeger) verplichte kerkgang: sommigen geloven erin, anderen niet zo erg, maar hoofdzaak is dat je eraan meedoet." Vrij Nederland heeft een inter view met de wiskundige profes sor Hans Freudenthal. „Ik ben ervan overtuigd dat in het jaar 2000 wiskunde als apart vak niet meer bestaat. Het materiaal dat wij nu aan het samenstellen zijn, werkt naar een integratie met de andere vakken toe. Daarmee zal de wiskunde aan toepasbaarheid winner., want zoals het nu gebeurt, is het vak volkomen ineffectief." Voorts een kritisch artikel over de Hoge Veluwe. „Het is eigen lijk opmerkelijk dat bij alle dis cussies over de grondpolitiek en het brengen van grond in ge meenschapshanden tot dusver geen politieke partij oog heeft gehad voor de situatie op de Hoge Veluwe. De grond daar is eigendom van de gemeenschap. Maar het profijt komt ten goede aan een kleine groep en een nog kleinere groep bepaalt hoe." Ook een beschouwing over onze gezondheidszorg. „Wat is er toch met die vervloekte hand over hand toenemende zucht naar psychotherapie? En ook, nog vaak bij jonge meestal intelli gente mensen. Steeds minder mensen kunnen zelf hun orden telijke kleine levensproblemen hanteren." En: „Teneinde onze gezondheidsproblemen op te lossen zal de stelling dat gezond heid ons dierbarste goed is waarschijnlijk als eerste aange vochten moeten worden. Geluk kig is men daar al heel voorzich tig mee bezig." De tijd begint met een serie van vijf artikelen over het gezin. De eerste aflevering constateert: „Er wordt eerder onbezonnen getrouwd dan gescheiden." Voorts een lezenzwaardig ge sprek met Han Lammers over primaire aangelegenheden. „Een revolutionair moet zorgen dat hij goed eet en op tijd slaapt. Hij moet kunnen worden overvallen. Ik geloof dat dat het geheim is van Joop den Uyl: „Als je het hem zou vragen, denk ik ook dat ie iets stiekems doet, namelijk heel regelmatig eten." Ook een interview met de atlete Mieke Sterk. „Het Olym pisch Comité gaat veel te ver, streeft veel te veel naar toppres taties. Terwijl daar niets tegen over staat en je al je problemen zelf maar moet uitzoeken." Een artikel over „de kinderbijslag op de helling" mondt uit in de conclusie „dat er bezuinigd moet worden, zal ieder welden kend burger kunnen inzien, maar niet valt in te zien dat een noodzakelijke bezuinigingsope ratie voor de middengroepen een dubbel nadelig effect moet krijgen door de rechtsgrond van kinderbijslagregelingen princi pieel te veranderen." De Groene Amsterdammer heeft een gesprek met de com ponist Louis Andriessen. „Je moet als kunstenaarsvakbond niet in de eerste plaats zoveel mogelijk leden willen krijgen, maar je moet cultuur politiek willen voeren. Iemand die nu in een orkest een grote mond openzet, ligt er binnen de kort ste keren uit bij het stichtings bestuur, dat hoofdzakelijk ger- cruteerd is onder jonkheren, di recteuren en rechters." Over de droogte schrijft het blad: „Al met al een triest beeld, waarbij de droogte schade voor de Ne derlandse boeren wel eens meer dan een miljard kan gaan be dragen. Mocht deze sombere voorspelling uitkomen, dan moeten we voor de landbouw van een ramp spreken. Niette min heeft EEG-landbouwcom- missaris Lardinois een melkhef- fing aangekondigd om de zuivel- overschotten weg te werken." Hervormd Nederland praat met de componist Willem Breuker. „De muzikale achterlijkheid viert hoogtij. Ik hoorde eens een radioprogramma waarin Ka merleden hun favoriete muziek mochten uitzoeken. Buitenge woon bedroevend, weinig ver schil tussen Ed van Thijn en Aantjes. Oubollig. Je kon op het strijkorkest in slaap vallen. Jammer dat de strijdbaarheid in'de politiek geen verlengstuk heeft in de muziek." Voorts een gesprek met het Nederlands Verbond van Huurorganisaties. „Steeds meer woningbouwver enigingen verkopen aan huur ders. Wat blijft er dan nog over voor de mensen die geen huis kunnen kopen? Volgens mij zit er ook achter, dat het kostenbe sparend is voor het rijk als er minder huurhuizen zijn. Denk maar eens aan de huursubsi dies." En „Nog geen enkel kabinet sinds de Tweede Oorlog heeft een einde weten te maken aan de woningnood in Neder land. Ook de ploeg Den Uyl zal het niet lukken. De wet van vraag en aanbod regeert im mers. Het wonen is nog niet erkend als sociaal recht." Den Haag Het verschijnen als getuige in een strafproces is geen eenvoudige zaak. Enkele uitzonderingen daargelaten is het de bedoeling ter terechtzit ting objectief de eigen waarne mingen en niet meer dan dat weer te geven. Dat dan onder de eed of belofte uitsluitend de waarheid te vermelden. Slechts op die manier kan de rechter betrouwbare informatie ver schaft worden. De rol van de getuige is uitermate belangrijk, wanneer de hamvraag over schuld of onschuld van verdach te beantwoord moet worden. Maar ook kunnen getuigenver klaringen van invloed zijn op de strafmaat: door het vermeiden van bezwarende omstandighe den. Zo kap de getuige uit groeien tot de centrale figuur in het proces, hetgeen allerminst plezierig voor hem is. Hij staat niet alleen onder druk van zijn eed (met de daaraan verbonden strafsanctie), maar tevens bloot aan scherpe onder- vragmg door rechtbank, officier van justitie en raadsman. Talrij ke factoren spelen mee. Hoe groot is het herinnerings- en objectiviteitsvermogen van de getuige? Waar houdt de eigen waarneming op en beginnen de vermoedens? In dit vaak vage grensgebied worden de juridi sche frontgevechten geleverd. Zij kunnen de getuige zo murw slaan, dat hij aan zijn eigen betrouwbaarheid gaat twijfelen. Onbeschermd Dan blijkt dat de zo voorname figuur in het strafproces in feite tot het „onbeschermd wild" be hoort. Natuurlijk, hij mag niet geïntimideerd en gechanteerd worden. Toch gebeurt dat, zon der dat men er vat op heeft. Het aantal gevallen waarin men zich uit angst voor represailles poogt te onttrekken aan het verschij nen in de (openbare) rechtszit ting is de laatste jaren ongekend hoog. Maar ook zonder dat moet de getuige dingen slikken die hij buiten het spanningsveld in de rechtszaal nooit zou behoeven te nemen. Terwijl zijn plichten overduidelijk vaststaan, blijven de rechten van de als getuige opgeroepenen duister. Getuigen zijn onder te verdelen in drie hoofdgroepen: de ambt- sedigen (politie-functionarissen), betrokkenen (het kunnen zowel slachtoffers als mededaders zijn) en de neutrale waarne mers. Het is zonder meer duide lijk dat de eerste groep de mees te risico's loopt. Eenmaal be trapt op een onwaarheid, komt automatisch het beroep in ge vaar. Geen wonder dat de rech ter in het algemeen zeer hoge waarde hecht aan deze verkla ringen. „Als we de politie, het proces-verbaal, al niet meer ge loven, wat moeten we dan zo wordt er gesteld. Ettelijke deskundigen, zoals prof. Hoef nagels, hebben daarentegen bij herhaling gewaarschuwd voor de gevaren van overwaardering van ambtsedige verklaringen. In het algemeen heeft het wei nig zin een ambtenaar, die bij aanhouding, opsporing of ver hoor betrokken is, als getuige ter zitting op te roepen, anders dan voor een nadere toelichting. Zijn verklaringen staan reeds op schrift (in het proces-ver baal) en hij zal daarvan in de praktijk niet afwijken. Moeilijker wordt het bij een di recte controverse tussen ver dachte en de politie-functiona- ris. Als het gaat om bijzondere omstandigheden bij de aanhou ding (wanneer de verdachte ver zet heeft gepleegd dat „met ge past geweld" is doorbroken) en het verhoor (eventuele pressie). Om dan de getuige toch onder de last van zijn ambtseed te verhoren, wekt tenminste enige twijfels op. Immers, op dat mo ment is hij geen neutrale waar nemer meer, maar direct be trokkene. Waarheid? Ook deze categorie behoort uite raard uitsluitend de waarheid te vermelden. De vraag doemt ech ter op, of dit te veel gevraagd is. Men dient er daarbij van uit te gaan dat iedereen die on waarheid spreekt, zeer beslist geen aperte leugenaar behoeft te zijn. Iedereen, die maanden later een belevenis moet naver tellen, heeft intussen nieuwe ele menten aan het werkelijk ge beurde toegevoegd. Een bekend „spel" dat zeker vroeger op ette lijke politie-opleidingsscholen werd beoefend, is het „leugen verhaal". Eén klasgenoot leest vanaf een papier een voorval op aan een collega, die dit op zijn beurt uit zijn hoofd doorvertelt aan een derde. Het verhaal gaat vervolgens de klas rond en be landt ten slotte bij de eerste voorlezer. Die moet dan zonder hulp van het „schriftelijk be wijs" de oorspronkelijke versie weergeven. Slechts zelden slaagt hij daarin. Een bewijs dat men de waarheid onbewust ver minkt, wanneer men met ande ren daarover praat en de tijds factor een rol gaat spelen. Welke waarheid moet overigens het slachtoffer van de verdachte vertellen? Kan men het hem kwalijk nemen wanneer zijn be vindingen „gekleurd" zijn? Waar ligt dan de grens van de absolute waarheid, het enige ge geven waarmee de rechter kan werken? Mededaders Dezelfde vragen kan men stel len ten aanzien van de als getui ge gehoorde mededader. Daar komt nog bij dat hij in een bijzondere positie verkeert. Als verdachte mag hij net zo veel leugens verkondigen als hij zelf verstandig acht. Als getuige dient hij evenwel de volle waar heid te vertellen om zich niet aan strafvervolging bloot te stel len. Nu heeft hij het recht om op voor hem belastende vragen geen antwoord te geven. In wel ke positie komt hij echter te verkeren, wanneer de officier van justitie hem als getuige vraagt de tot dan toe verzwegen namen van helers of andere me dedaders te noemen? Indien hij dat weigert, pleegt hij dan een strafbaar feit? Een niet geheel academische vraag, want een soortgelijke situatie deed zich nog onlangs in een Nederlandse rechtszaal voor. In het algemeen kan worden gesteld dat zowel het openbare ministerie als de advocaat slechts in het alleruiterste geval een mededader als getuige moet dagvaarden. De groep zogenaamde neutrale waarnemers kampt evenzeer met het onvermijdelijk gegeven dat het objectief verslag van het gebeurde doorkruist wordt door indrukken achteraf. Van hen verkeren de deskundigen (psy chiaters, handschriftkundigen, etc.) in een comfortabele positie. Zij kunnen zich beperken tot het op grond van hun weten schap weergeven van een per soonlijke visie, met alle vrijblij vendheid van dien. Alle ande ren, doorgaans toevallige voor bijgangers bij een crimineel ge beuren, moeten de waarheid spreken. Zo waarlijk helpe hen daarbij God Almachtig. Controle Juist omdat de getuigen onbe wust en ongewild bloot staan aan subjectieve invloeden, daar entegen toch een beslissende rol kunnen spelen, worden zij in de rechtszaal onderworpen aan een zeer strenge „kwaliteits-contro- le". Direct dient te worden opge merkt dat in Nederland in het algemeen niet op het scherp van de snede wordt gelopen. Kruis verhoren, zoals we die vooral uit Amerikaanse tv-series kennen, komen zelden voor. Vrees Niettemin vinden in een veront rustend groot aantal gevallen de getuigen dat hun vriendelijk verleende medewerking aan het gerechtelijk onderzoek slechts geleid heeft tot narigheid en aantasting van eer en goede naam. Het ontbreken van af doende bescherming tegen de voornamelijk psychische druk van het getuige zijn, heeft al tot een uitzonderlijk hoge drempel vrees geleid. Politiemannen, officieren van justitie en in iets mindere mate raadslieden maken vrij wel dagelijks mee dat op zich uiterst betrouwbare informan ten buiten schot willen blijven en zich wensen te onttrekken aan datgene, wat in feite de plicht is van elke staatsburger: het verschijnen in de rechtszaal. GERT VALKENBURG IDe regen die de afgelopen week is gevallen heeft veel boeren van de ondergang gered. Maar niet alle. Op tal van plaatsen, met name op de Oostbrabantse en Limburgse zand gronden, en op de Waddeneilanden, viel maar een heel klein beetje of zelfs helemaal geen neerslag. De situatie waarin de daar gevestig- de veehouders zich bevinden is bepaald kri tiek. Eén onzer verslaggevers nam poolshoogte op Ameland. p (Van een onzer verslaggevers) AMELAND „Je kunt dit rustig een rampgebied noemen", veehouder Jan Naghtegaal (39) uit het Amelandse Bal- enjjjum, terwijl hij over de verschroeide weilanden rond zijn /boerderij tuurt. Weilanden waar normaal sappig groen gras gro«it. vertonen nu het beeld van een roodbruine prairie met P(üier en daar wat stekelige bosjes die door de grazende koeien iai tot de grond toe afgeknabbeld worden. mi De landbouworganisaties op Ameland hebben deze week hun ynood geklaagd bij het Landbouwschap in Den Haag. Er is een telegram gestuurd met als tekst: .Attentie voor noodsituatie wegens extreem heersende droogte klyop het eiland Ameland. Wilt u hulp bieden in de zeer slechte 12' ruwvoersituatie". st€ De heer Naghtegaal is best bereid deze schriftelijke noodkreet wat toelichting te voorzien. Hij neemt er alle tijd voor ha want veel werk is er niet meer op de boerderij. Sinds mei er op Ameland geen regen van betekenis gevallen en ook f de verkwikkende buien die vorige week op de vastewal voor 00 verlichting zorgden, zijn aan het eiland voorbij gegaan. „Er js hier vorige week 8 mm. regen gevallen en dat kun je met recht een druppel op een gloeiende plaat noemen". De eerste _Jiooioogst op het eiland in het voorjaar viel al zwaar tegen. Gemiddeld werd een kwart minder wintervoer in de schuur opgeslagen dan normaal bij de eerste oogst. Daarna kwam er niets meer. Het gras begon eenvoudig niet opnieuw te groeien en de hooioogst besloeg nog niet de helft van wat er in de stalperiode nodig is. Veehouder Naghtegaal weet dan ook in de verste verte niet wat hij zijn zestig melkkoeien over Naghtegaal: „Het bijvoederen van mijn zestig beesten kost r week 700 gulden extra". weken te vreten moet geven. „Ze kunnen nu nog met hun kostje bij elkaar scharrelen en uiteraard wordt fiks bijgevoerd met krachtvoer. Maar zelfs de slootkanten nu kaal en als er binnen enkele dagen geen verandering is het helemaal gebeurd", zijn al boeren op Ameland die in arremoede een beroep gedaan op het hooi, dat in het voorjaar gewonnen is. loopt de melkproduktie sterk terug en rijzen de van krachtvoer de pan uit. „Van mijn zestig koeien ik honderd gulden per dag minder melkgeld en moet honderd gulden extra betalen voor het bijvoeren. Dat houdt dat ik per week 1400 gulden extra uitgeef, dat is natuurlijk vol te houden", zegt boer Naghtegaal. vindt dat Ameland als rampgebied moet worden aangewe- „Dit heeft natuurlijk niks meer met ondernemersrisico maken. De financie-le postie van de boerenstand is al zo gedaald dat we dit eenvoudig niet meer kunnen dragen, zijn gewoonweg geen reserves meer. De nood is hier echt hoog gestegen en als Amelander boeren kunnen we het niet meer redden. Er wordt op het eiland dan ook gedacht aan de laatste mogelijkheid die overblijft: het verkopen. „Een collega hier op de buurt heeft 25 koeien «schikt over een wintervoorraad van 750 pak hooi. Daar- houdt hij het hoogstens een paar weken uit. De weilanden kaal, er groeit niets meer. De man doet momenteel zijn van de hand, want hij kan ze eenvoudig niet onderhou- Aankoop van hooi of ruwvoer stuit op enorm financiële omdat het zo schaars is dat de prijzen niet op te zijn. Een plannetje van de Amelander boeren om dan stro aan te kopen, en dat de koeien te voeren, viel ook t water. De producenten hebben hun eigen afzetkanalen leuwe klanten komen daar in dit soort periodes heel tussen. „We onderzoeken ook de mogelijkheid in het hooi te kopen en dit per coaster naar Ameland rvoeren. Op het vervoer worden immers subsidies gege- Maar de droogte heeft in heel West-Europa toegeslagen in hooi is nog maar moeilijk te komen. De boeren op and vinden een massale hulpactie dan ook hoogst noodza- lopen dat het landbouwschap de minister zo ver kan ïn dat er subsidies worden gegeven op de aanvoer van oer. Het gaat om hooi, stro of suikerbieten. „Voor de r heb ik 8000 pakjes hooi nodig", zegt Naghtegaal, „Ik ïr nu 4000 binnen maar de rest is voor een prijs van ilden per pakje, als je het al zou kunnen kopen, niet op engen. Er moet financiële steun komen. Financiële steun eel verder gaat dan de maatregelen die minister Van der deze week heeft aangekondigd. Want die zijn voor de boeren ontoereikend". gaat het maandenlang wachten op de verlossende de Amelanders ook psychisch niet in de kouwe kleren zenuwen hebben er erg van de lijden. Je staat zo zegt veehouder Naghtegaal, „het telefonisch weer- heeft de afgelopen weken alleen al aan mij, zeker een verdiend". Van onze correspondent Jonathan Steele WASHINGTON - Senator Walter „Fritz" Mon- dale, Jimmy Carters kandidaat voor het presi dentschap, blijkt betrekkelijk arm te zijn verge leken bij de andere aspiranten voor de twee politieke topfunkties van de Verenigde Staten. Bij een onderzoek naar zijn persoonlijke finan ciële situatie, waarvan de resultaten in het week einde zijn gepubliceerd, kwam vast te staan dat Mondale in het geheel geen aandelen of obliga ties bezit en dat zijn hele bezit bestaat uit zijn huis in Washington. In zijn eigen staat Minnesota, die hij vertegenwoordigt in de Senaat, maakt hij gebruik van het huis van zijn schoonouders. Met een totaal vermogen van nog geen 200.000 gulden bezitten de heer en mevrouw Mondale beiden afkomstig uit domineesgezinnen nog niet een tiende van de rijkdom van Jimmy Carter. Zij behoren tot de minst welgestelde gezinnen uit de Senaat waarin 22 miljonairs zitting hebben en waarvan de meeste van de 100 leden toch wel vermogens bezitten van meer dan 600.000 gulden. De bescheiden financiële status va* Mondale zou wel eens een van de diepere redenen geweest kunnen zijn waarom de senator tot vice-presi- dentskandidaat gekozen is in dit jaar waarin de persoonlijke integriteit van een politicus een belangrijke kwestie is. Zijn collega's in de Senaat geven toe dat Mondale steeds de gerinste tekenen van belangenconflict vermeden heeft in zijn politieke loopbaan en een soortgelijke discipline vereist van zijn staf. Hij heeft zijn stafleden voorgehouden niets van waarde aan te nemen tijdens de komende cam pagne en heeft hun uitdrukkelijk verboden om zelfs maar een maaltijd voor zich te laten beta- *en' Copyright The Guardian

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9